Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 809788 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

irule

Član broj: 139819
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)26.10.2007. u 21:45 - pre 199 meseci
Pravo na prigovor savesti je garantovano poslednjim Ustavom. Zar ne deluje ipak malo neozbiljno tvrditi da takva stvar moze tek tako da se ukine? Ipak zivimo u koliko toliko ozbiljnijem drustvu nego pre 15-ak godina
 
Odgovor na temu

Vlada1001

Član broj: 57306
Poruke: 78
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)27.10.2007. u 00:14 - pre 199 meseci
@papu
Za sve informacije koje imate napišite izvor: na primer B92, RTS, BLIC....
Ne pišite neproverene stvari, dezinformacije domara i čistačica iz vojnih odseka.
I najmanji nagoveštaj takvih senzacionalnih vesti, poput ukidanja civilnog služenja, bi bio među prvim vestima na B92. Novi zakon o kojima si nešto načuo od nekoga su predlozi Zakona o odbrani i vojsci koje možeš skinuti sa sajta Ministarstva odbrane - naravno da NEMA GOVORA O UKIDANJU CIVILNOG SLUŽENJA.

Pored ovog foruma odlične informacije možete dobiti na:

http://www.dijaspora-vojna-obaveza.info/forum/

http://www.studentskisvet.com/forum/viewtopic.php?p=4285
 
Odgovor na temu

papu
Novi Sad

Član broj: 15871
Poruke: 63
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)28.10.2007. u 09:06 - pre 199 meseci
Hvala na odgovorima, ni ja ne bi verovao na te glasine da to nisu bili moji prijatelji koje poznajem vise godina i koji su mi rekli da su im sluzbenice u vojnim odsecima na salterima govorile takve stvari. Stvarno je ruzno kako se ti ljudi ponasaju.

Nisam hteo da sirim nikakve dezinformacije.
 
Odgovor na temu

pringles80
sysadmin
NBG

Član broj: 67842
Poruke: 124



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)29.10.2007. u 19:57 - pre 199 meseci
Nisam pre ovde pisao ali evo da se javim jer mi je upravo bio policajac na vratima da me traži jer je vojska izdala poternicu. Ćale kaže da sam ja u inostranstvu ali naravno da nisam.
Bio sam duže vreme u inostranstvu i imao sam odloženu vojsku, ne znam tačno dokle. Nemam drugo državljanstvo. Vratio sam se ovde na leto 2006, tada sam ima 26 god, sad imam 27 1/2 Pa posle toga sam opet bio napolju nekih 6 meseci pa sam sad opet nazad, ovaj put sam u Srbiji 5 meseci, nemam planove da izlazim, a sada i ne mogu :)

Kratko nakon što sam napravio državljanstvo u Srbiji na leto 2006. stigao poziv na upućivanje na služenje 01.12.2006. Naravno ignorisao sam, od tada dolazili oni overeni pozivi, ništa nikada nije bilo potpisano i evo trebalo im je godinu dana da pošalju policajca.

Tako da sad ću malo da se raspitam sa advokatima i da vidim šta ću dalje, a ovde ću da pišem šta se dešava, možda nekome pomogne :) Prvi plan mi je da vidim da li mogu na ponovni lekarski pregled pa da pokušam da ih skinem sa vrata barem na kratko jer stvarno nisam fizički sposoban za normalno služenje, nisam neki teški invalid ali imam problema sa kičmom.

Na civilno neću jer naravno imam posao koji mi se ne gubi, znači manje više standardna priča.

Ako neko ima bilo kakav savet recite slobodno, i da, za sve vas koji ih ignorišete, očekujte poternice :/
 
Odgovor na temu

incognito
Beograd

Član broj: 12270
Poruke: 115
*.static.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)29.10.2007. u 22:02 - pre 199 meseci
Poternice i tuzbe krenu tek nakon 27-e godine (ne isplati im se da se cimaju pre toga)... Ja sam safe jos godinu dana, a posle cu smisljati nacine kako da ih izbegnem... Ili cu jednostavno otici odavde, jer sam skeptik po pitanju profesionalizacije 2010-e (dve godine bih jos i mogao da se vadim ili sudim, kad bih bio siguran da 2010-e cela ta glupost prestaje).

No, u svakom slucaju, ignorisem ih i puca mi prsluk...
 
Odgovor na temu

Vlada1001

Član broj: 57306
Poruke: 78
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)29.10.2007. u 23:24 - pre 199 meseci
Ukoliko se ne odazivate pozivima, odnosno ne potpisujete pozive, Vojni odsek će poslati zahtev MUP da vam oni uruče poziv. Ukoliko vas ne pronađu posle par meseci će potpuno odustati.
Vojska ne može da izda poternicu, kako kaže pringles80. Samo zahtev MUP, a oni ako ne mogu da vas nađu, dalje prosleđuju slučaj.
Ukoliko potpišete poziv da ćete se javiti u VO, a ne odazovete se onda oni šalju prijavu sudiji za prekršaje koji će vas novčano kazniti.
Međutim, da bi se raspisala centralna (prava) poternica potreban je nalog suda, odnosno tužilaštva. To je sada u nadležnosti vojnog odeljenja Okružnih sudova u Beogradu, Novom Sadu i Nišu koji su pretrpani poslovima koji nemaju veze sa izbegavanjem vojne obaveze. Pošto su od aprila '06, nakon amnestije, sve poternice povučene, sudovi bi morali prvo njih da aktiviraju za one koje se opet ne odazivaju (stare pobegulje). Pretpostavite kada će novi doći na red, pogotovo pošto već odavno nisam pročitao da je neko hapšen na granici.


[Ovu poruku je menjao Vlada1001 dana 30.10.2007. u 01:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pringles80
sysadmin
NBG

Član broj: 67842
Poruke: 124



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)29.10.2007. u 23:36 - pre 199 meseci
Citat:
Vlada1001 Pretpostavite kada će novi doći na red, pogotovo pošto već odavno nisam pročitao da je neko hapšen na granici.


Ja sam pre tačno dve nedelje došao na aerodrom posle kraćeg puta i nije bilo ništa, policajac u kutijici samo "izvolite, prijatno" i to je to.
Znači to mi je malo važno, da ako me legitimišu negde u gradu i jave onaj JMBG preko radija da im ne jave da me hapse ili tako nešto.

Takođe se pitam da li mogu slobodno da svratim u VO (NBG je u pitanju) i da malo tamo raspravljam sa njima bez da se plašim da me ubace u kombi i pošalju u kasarnu? :)


[Ovu poruku je menjao pringles80 dana 30.10.2007. u 00:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vlada1001

Član broj: 57306
Poruke: 78
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)30.10.2007. u 00:11 - pre 199 meseci
Ukoliko te nisu dirali na aerodromu, nisi u kompjuteru - ne postoji centralna (lokalna) poternica (na aerodromu i nekim graničnim prelazima vrše obaveznu proveru u kompjuteru). Provera ide preko JMBG. Naravno, da te neće ,,pronaći" ni prilikom legitimacije, registrovanja kola itd.
Iako je trenutno pravni vakum u vezi sa izbegavanjem vojne obaveze, nemoj da ideš u VO i izazivaš službenike. Obilazi ih u širokom luku.
Da ti ukratko objasnim kako funkcioniše postupak raspisivanja poternice:
1. Podnošenje krivične prijave kao prva naznaka da postoji sumnja da je neko krivično delo izvršeno.
2. Tužilac u daljem postupku odlučuje da li će podneti zahtev za sprovođenje istrage istražnom sudiji
3. Sudija upućuje poziv vojnom obvezniku da se javi radi davanja iskaza. Ukoliko se vojni obveznik ogluši o poziv istražnog sudije, javni tužilac predlaže da se izda poternica koja se prosleđuje policiji uz nalog za privođenje istražnom sudiji radi davanja iskaza.

Pa ti vidi kad ćeš doći na red:=))) Oko 2234. godine


Moj savet svima je da odlažete vojnu obavezu, na razne načine, dok se ne donesu novi Zakoni o odbrani, vojsci i posebno Zakon o vojnoj obavezi. Potpuno je nelogično da te zakone ne donose već godinama, iako su ih odavno najavljivali.
U svakom slučaju, najave su da će to biti regulisano do decembra, što je obaveza po novom Ustavu. Tada će se znati da li postoji mogućnost otkupa, da li će vratiti nekadašnju starosnu granicu na 27. godina (i sve starije automatski prevesti u rezervni sastav) itd.
Kada budu određeni novi propisi, procenite kako ćete da regulišete vojnu obavezu (ukoliko se i dalje bude odnosila na vas).






[Ovu poruku je menjao Vlada1001 dana 30.10.2007. u 01:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Vlada1001 dana 30.10.2007. u 01:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rourke

Član broj: 66772
Poruke: 28
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)31.10.2007. u 16:20 - pre 199 meseci
Dolazim ovde bar jednom nedeljno ne bih li cuo nesto o skracenju ili ukidanju

Vec sam 2 meseca na civilnom i smucio mi se zivot. Ili radimo ko konji, ili se ubijamo od dosade. Danas kada sam stigao saznao sam da su uveli neka nova ogranicenja

Jedva cekam onu obuku
 
Odgovor na temu

miloses
BG

Član broj: 39456
Poruke: 31
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 10:08 - pre 199 meseci
Brate a gde ti sluzis kad je tako lose?

Ljudi kazite da li znate gde je opusteno, gde se radi 3 sata dnevno?

Ili idem na kombinaciju da nadjem nekog sefa da mu dam pare pa da ne dolazim uopste da posao ... gde to obicno prolazi?

Jer ovako za 9 meseci cu da izgubim jako mnogo para ako ne radim svoj posao ...



 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 10:43 - pre 199 meseci
Gledaj samo da ne odeš u dom starih ili sličnu ustanovu. ;) Koliko sam do sada čuo, najbolje se prolazi na fakultetima. :)
 
Odgovor na temu

vrdoljak
novi beograd

Član broj: 43527
Poruke: 29
*.svetlost-teatar.org.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 10:50 - pre 199 meseci
Ljudi jel tapredavanja idu na pocetku cluzenja ili kad im prdne i jel postoji varijanta tih predavanja popodne \\


Ja treba da idem na civilno i bas mi prave problem ta predavanja zbog posla

Jel to bas svi idu ili kako sam negde cuo nasumicno se bira neka kolicina ljudi
 
Odgovor na temu

miloses
BG

Član broj: 39456
Poruke: 31
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 11:11 - pre 199 meseci
Kako kada neko sluzi u osnovoj skoli recimo ili na fakultetu... preko leta nema posla uopste zar ne?

Tj ne dolazi na posao...

Sta se radi u telekomu, PTT-u, GSP-u? Zna neko?

Za tu obuku ljudi ne idu svi koliko ja znam...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 11:37 - pre 199 meseci
U pošti raznosiš poštu dok ne crkneš koliko sam čuo. Za ove druge ne znam. Osim da nisam čuo još da neko služi civilnu u osnovnoj školi, samo na faksu.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
77.46.212.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 12:41 - pre 199 meseci
Ja sam u Posti, i OK je koliko toliko sto se tice posla koji radim.
E sad, jedina je finta sto kod mene u posti ljudi smatraju da vojnike treba iskoriscavati do besvesti. Jednostavno nisu humani, cast izuzetcima. Ja sam "dodeljen" paketskom salteru, ali, kao sto predpostavljate, dobijam poslove i mimo paketskog saltera mada sam na paketskom vecinu radnog vremena. E da, sto se tice radnog vremena preterali su ali maksimalno, znachi svaki dan MORAS da se upises kad si dosao i otisao i radi se PUNO radno vreme, znaci nema lelemudanja. Doduse, moj 'mentor' ili kako da ga nazovem (mi ga vojnici u sali zovemo GENERAL), znachi prvi radnik koji je iznad mene - kome pomazem direktno, i kontrolor te smene me pustaju nekad malo ranije kuci.
Npr ovo pisem u 13:25 a stigao sam kuci pre 5 min. Radno vreme bi trebalo da mi je do 14:00 (od 6:00) ali su me malo ranije pustili jer sam ja ipak pri kraju (martovska klasa). Dok pisem ja ovo stize mi poruka od vojnika iz druge smene i kaze da me je upravnik zvao da se pojavim kod njega i sad ko zna sta ce biti kada vidi da me nema. Drugar me je pokrio i rekao da sam otisao do faksa da prijavim neke ispite i tako nesto. Nemam nameru da sada trcim do posla.
Da se vratim opisu poslova. Znaci obicno prema strucnoj spremi rasporedjuju vojnike po posti (mada nije bas uvek to slucaj, ali vecinom je tako). Posto sam ja apsolvent tehnicke informatike ja sam dobio da radim na paketskom salteru. E sad, tamo primam pakete, isporucujem pakete, unosim pakete u magacin kada ujutro dodjem na posao i slicne poslove, koji i nisi tako jako teski (ukoliko paketi nisu teski) i nema bas non-stop posla mada ima spiceva kada je bas presing. Pravi radnik (zaposlena osoba koja prima platu u PTT-u) radi pored mene na racunaru.
E sad, dodatni poslovi koje mi daju su raznorazni, pocev od svakodnevnog zigosanja velike kolicine pisama (u poslepodnevnoj smeni), pa upisivanja i razvrstavanja preporucenih posiljaka po fahovima, pa unosenje faktura na racunaru, nosanja kojekakvih kutijetina na sve strane, e da i svakodnevno slanje do prodavnica u nabavku hrane i ostalih namirnica. Znachi od kada moja posta ima vojnike skoro ni jedan dan niko drugi ne ide do prodavnice osim nas vojnika.
E da, znachi radno vreme u postama je takvo da se jedan dan radi od 6:00 do 14:00 a sledeci od 12:00 do 19:00 i tako u krug. Primeticete da se za dva sata preklapaju prva i druga smena, to je tzv 'predaja smene' i super je stvar za ispiricati se sa kolegama iz suprotne smene :)
Eto, detaljan opis poslova u posti nadam se da ce nekom pomoci.
P.S.
Zaboravio sam da napisem jos jednu 'kategoriju' vojnika u posti. Ti ljudi su u postanskom centru i njihov posao je tegljenje velikih kolica do i od kamiona i utovaranje ili istovaranje velikih vreca punih pisama ili paketa u te ili iz tih kamiona. Njihovo radno vreme je po 12 sati (mislim), znachi po sistemu: danas dnevna, sutra nocna, dva dana pauze, pa opet.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.dynamic.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 13:06 - pre 199 meseci
Što se Telekoma tiče, sve zavisi gde te stave. Ja sam do sada bio u razdelniku (dodaješ im žicu kad je potrebno pustiti neko ukopčanje, a ostatak vremena sediš za računarom gde je svaki drugi sajt blokiran od strane Telekoma) i sa terenskom ekipom. Na terenu radiš više stvari (dodaješ alat, nosiš lestve, ideš kod pretplatnika, nosiš tel. kabel, itd itd) mada Telekom ima pravilo da vojnici na civilnom služenju ne smeju da rade rizične poslove, što znači da ne smeju da te šalju da se penješ na krovove i uopšteno da radiš na većoj visini.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 14:08 - pre 199 meseci
To pravilo važi uopšte, ne samo kod Telekoma. Znači imaš pravo da odbiješ svaki posao koji je rizičan, tj. opasan čak ako ti ga i daju.
 
Odgovor na temu

miloses
BG

Član broj: 39456
Poruke: 31
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 16:52 - pre 199 meseci
Jebiga ljudi da li je neko prosao dobro... Znate ono radi se od 9-12 pa kuci...

Cuo sam da je tako u crvenom krstu... ne znam kako je u pozoristu, dobio moj ortak lutkarsko u zemunu...

Ja cu onda neku skolu ili faks jebiga...

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 17:53 - pre 199 meseci
Ja sam bio u Crvenom Krstu, ima da se radi. Nije da padneš na nos, ali nije ni zajebancija. Ako možeš ubaci se na faks, tu bi trebalo da je najbolje (mada ko zna, tako bar mislim).
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)02.11.2007. u 20:19 - pre 199 meseci
Evo mogu ja da kazem da sam prosao bas dobro ;)
isao sam jednu nedelju (5 radnih dana od 9 do 14 ili od 18 do 22) pa sam onda imao pauzu 4-5 nedelja sve zavisi kako mi se zalomi...i ova predavanja su mi se popela na *$(&_$, samo zato sto sam morao da idem svakog dana...zbog toga sam toliko bezao da su mi na kraju pretili kaznenom kasarnom i nekim prijavama ;) cak su i neke izjave bile u opticaju...
Danas sam zavrsio tu obuku...imali smo ona 2 testa i oba sam prepisao skroz tako da sam dobio zadovoljavajucu ocenu :) (rekli su da ce da daju neko nagradno i rekao sam da ga poklone nekom drugom, ako pozele bas meni da ga daju..jer mi i ovako ne treba)...
takodje su rekli da ce do kraja novembra krenuti na obuku junska klasa...

A da ...skidam se 5. decembra ;)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 809788 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.