Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upravljanje investicionim projektima

[es] :: Access :: Upravljanje investicionim projektima

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 38441 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 15:25 - pre 134 meseci
Napravio sam slijedeće izmjene: Polje prioritet ničemu ne služi i od njega sam napravio Vrsta infrastrukture: a to ovisi o tome što projekt obuhvača - rad na Vodovodu, Kanalizaciji ili Vodovod i kanalizacija zajedno (Rad na vodospremi je Vodovod, a npr. na uređaju za pročišćavanje je kanalizacija. Također sam Kategoriju izmjenio u polje Izvori sredstva financiranja ali je polje i unos ostao isti.
Osim vrijednosti bez PDV-a ubacio sam i vrijednosti sa PDV-om.
Uspio sam pomoću upita qrySYS_AllAccessReports učitati sve izvještaje u combo box, ali još uvijek za odabir situacija poručuje grešku pa sam samo upisao upozorenje jer to ne znam rješiti.
Kod izvještaja za situacije ispravio sam iznos polja Ugovorena vrijednost gdje je prije bila vrijednost ugovora ista za sve bez obzira na tip situacije.
A kako su na startu Zoran Eremija i Zidar rekli, kada na početku ne sagledaš sve javlja se kasnije problem; tako sada moram ubaciti podatak o postotku učešća vodovoda i postotku učešća kanalizacije u projektima koji imaju zajedničke radove ( pola sam rješio sa poljem Vrsta infrastrukture, a sada druga polovica...? ) Moja kolegica iz računovodstva bi željela ( jer tako vodi kroz knjigovodstvo i amortizaciju ) pratiti odvojeno vodovod od kanalizacije. Za prvu ruku jednostavno ću izvesti bilancu u tablicu Excela pa tamo dodati dvije kolone sa postocima učešća mada bi rado to ubacio i u bazu.
Prikopčao sam najnoviju bazu ( na žalost mora imati sve da bi u potpunosti sagledali problem), pa molim za sugestije i ideje kako najednostavnije napraviti i uključiti ove postotke - dovoljno je samo u reportima.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 17:55 - pre 134 meseci
NAzalost ni jedna verzija posle 28 Marta nece da se otvori. :-(
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 18:15 - pre 134 meseci
Zidar, sada sam kompajlirao bazu pa bi je trebao otvoriti, kod mene sve radi bez problema. Išao sam analizirati perfomanse i Access je poručio da nema nikakvih problema. Javi ako ćeš uspjeti otvoriti.
Citat:
A kako su na startu Zoran Eremija i Zidar rekli, kada na početku ne sagledaš sve javlja se kasnije problem; tako sada moram ubaciti podatak o postotku učešća vodovoda i postotku učešća kanalizacije u projektima koji imaju zajedničke radove ( pola sam rješio sa poljem Vrsta infrastrukture, a sada druga polovica...? ) Moja kolegica iz računovodstva bi željela ( jer tako vodi kroz knjigovodstvo i amortizaciju ) pratiti odvojeno vodovod od kanalizacije. Za prvu ruku jednostavno ću izvesti bilancu u tablicu Excela pa tamo dodati dvije kolone sa postocima učešća mada bi rado to ubacio i u bazu.

Poćeo sam rješavati i ovaj problem...
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 19:57 - pre 134 meseci
Nece ni da cuje da se otvori. Konvertuj sve u MDB, 2003, videce se svi kveriji i izvestaji, mozda cak i split forme, zato sto taj MDB ja otvaram iz 2007.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 20:12 - pre 134 meseci
Prebacio sam u Access 2003, ali ne mogu ga niti ja otvoriti osim u Dizajn prikazu. Ali i ovako ćeš vidjeti forme i formule koje sam unesao u polja koja su bila problem.
Zanima me da li uz 2010 mogu usporedo imati instaliran i 2007 pa da probam raditi na njemu - možda je problem u 2010.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 22:03 - pre 134 meseci
Otvorio se MDB, i kod mene se pokazuje sa split formom. Nije hetla da radi samo forma frmProjekti_Split. Prvo sam joj ubio makro na "Osvjezi Zapise", pa sma je onda snimio pod drugim imenom. To pod drugim imenom je radilo, pa sam to preimenovao nazad u frmProjekti_Split. Stara form je ostala pod imenom frmProjekti_Split_ZZZZ, mozes je slobodno obrisati.

Nisam vise bio siguran sta treba da se popravi u celini, pa sma uradio nekoliko ociglednih stvari, a ti me podseti sta dalje treba da se iskrpi.

I dalje ces mi slati MDB, kod mene se potpuno isto otvara kao kod tebe, u 2007, i sve radi - split forme i sve ostalo. Izbegavaj da dodajes dugmice sa makroima, ako ti treba neko dugme, reci mi, postavi ga na formu ali bez makroa i ja cu ti dodati kod. Ti ces posle prouciti taj kod i znaces sam da to uradis.

Sta sam izmenio danas:
----------------------

U tabelu Projekti, dodao sam dve kolone, VodaPct i KanalPct, decimalne sa 4 decimale, da cuvaju procenat ucesca vode i kanalizacije u projektu. Striktno gledano, ovo je nepravilno, ali za komunalno preduzece moze da prodje, pod uslovom da su SVI projekti iskljucivo V,K ili VK. Ako ima nesto drugo, onda ovo sto sma uradio ne valja. Ako imas na primer 'C' za projekte gradske cistoce (deponija za djubre) onda nemamo mesta za to. U tom slucaju uradicemo kako valja - uvescemo dodatnu tabelu koja ce da pamti ucesce pojedinih vrsta infrastrukture u projektu. Ni to nije bez problema u implementaciji, ali brinucemo o tome kad do toga dodje. A mozda samo malo podesimo validation rule, da trazi 0,0 kad je vrsta infrastrukture nesto sto nije iz skupa {V,K,VK}.

Na nivo tabele Projekti stavio sam "Validation Rule" koje glasi ovako:
Code:

([VrstaInfrastrukture]<>"V" Or ([VodaPct]=100 AND [KanalPct]=0) )
And ([VrstaInfrastrukture]<>"K" Or ([VodaPct]=100 AND [KanalPct]=0) )
And ([VrstaInfrastrukture]<>"VK" Or ([KanalPct]+[VodaPct]=100 AND [VodaPct]>0 AND [KanalPct]>0))

To ce bar da garantuje da se mogu uneti samo tacni podaci.

Na formi frmProjekti_Split sam podesio "Ucesce vodovoda u %", sad cita iz VodaPct

Za 3 projekta (12,7,8) UcesceInfrastrukture je bilo prazno, pa sam stavio XXXXXX i V:K 50:50. Ti ispravi ako treba.
Zbir procenata za V i K mora bito 100, uvek.
Ako je projekat tipa V onda je VodaPct = 100, KanalPct = 0 i obrnuto.
Posle uvodjenja polja VodaPct i KanalPct polje ti vise ne treba, mozes ga obrisati iz tabele. prethodno ga moras obrisati iz svih kverija i formi gde si ga upotrebio. Ne brini, Access ce te sam opomenuti ako negde zaboravis da ga uklonis.

U tabelu Zaposlenici dodao sam kolonu WindowsUserID. Za tebe je verovatno DZagar ili nesto slicno. To je ono cime se logujes na racunar (ne password, nego tvoje ime). Popuni to, pa posle mozemo na osnovu toga da ogranicimo na primer ko sta vidi - akko hocemo - da svako vidi i moze menjati samo svoje projekte.
Dodao sam i kolonu Userlevel, tu mozemo da kazemo na primer, ko je Userlevel = 0 taj vidi samo svoje projekte, ko je Userlevel = 99 taj vidi sve, a oni izmedju, kakao ko, zavisno sta se odluci. To je poslednje o cemu treba da brinemo, ne treba s tim zuriti, a mozda nikad ni ne uradimo nesto tako. To nije security, ali omogucuje lepsi inetfejs.

Dodao sa InseretdBy i InsertedDate jso neke tabele. To zanemari, za sada.

Kako rekoh, salji mi sev kao MDB, tako se najlakse radi. Na tvojoj strani ce raditi kao i ranije.

Secas se kad sam ti kazao da za ovo treba full time programer. Sad vidis zasto, stalno ima nesto novo, da se doda ili popravi i nikad kraja. A tek smo poceli. Sleduju nam moduli za Javne nabave, za definisanje finansijske konstrukcije. Pa ces onda hteti da pratis i projekte, izvodjenje, ne finansije, slicno kao MS Project... Tada cemo da zastanemo. Uradicemo pre toga neke druge stvari koje ti u vodovodu vise trebaju, ako na primer oni vodomeri od kojih je sve pocelo, pa pracenje opravki kvarova na mrezi, pa pracenje rada sistema (nivoi rezervoara, proticaji na crpnim stanicama, meraci proticaja, pa ispravnost vode, dnevni izvestaji o proizvodnji i potrosnji code, casovni dijagram - to nema niko u bivsoj YU) Ima sto cuda da se uradi za vodovod, do penzije ima da se zabavljamo, ako ima raspolozenja :-)

:-)





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima05.04.2013. u 22:49 - pre 134 meseci
Odlično, čujemo se kasnije sada moram malo i ja da vidim što si izmjenio i da vidim da li sada kod mene sve radi; već na prvi pogled sam vidi da mi komande za zatvaranje formi ne rade svi.
Citat:
U tabelu Projekti, dodao sam dve kolone, VodaPct i KanalPct, decimalne sa 4 decimale, da cuvaju procenat ucesca vode i kanalizacije u projektu. Striktno gledano, ovo je nepravilno, ali za komunalno preduzece moze da prodje, pod uslovom da su SVI projekti iskljucivo V,K ili VK. Ako ima nesto drugo, onda ovo sto sma uradio ne valja.

U Hrvatskoj se do kraja 2013 iz Komunalnih firmi kojima je glavna djelatnost Vodoopskrba i Odvodnja moraja izdvojiti Čistoća tako da će samo biti navedene kombinacije. Za sada toliko, javim se sutra...
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 07.04.2013. u 23:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima06.04.2013. u 08:59 - pre 134 meseci
Zidar, ne znam što se dešava sa bazom ali ja definitivno sa .mdb imam problema. Pokušao sam na jednoj od formi (Zaposlenici, Javna nabava) izbaciti makro (jer ne radi) kod combo boxa za odabir reporta i ubaciti kod 'cboReports_AfterUpdate()' ali neda mi spremiti formu sa izmjenama nego poručuje grešku (vidi sliku). Ja na žalost, više manje ne mogu ništa napraviti, a posebno iz straha da ponovno nećeš ti moći otvoriti bazu...
Jedino mi preostaje da iz ove .mdb prebacujem izmjene koje si napravio u svoju, a da komuniciramo pomoću ove .mdb koja kod mene ne dozvoljava izmjene, mada ne znam do kada će tako moći a da ne pukne.
Stvarno ne znam u čemu je problem...
Pozdrav!

P.S. Ovu .mdb sam prebacio u .accdb i sada mi sve radi bez problema. Prikačio sam je pa probaj kod sebe - da li radi a ja sam na formama izbacio makroe za combo box.

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 06.04.2013. u 10:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima06.04.2013. u 12:52 - pre 134 meseci
Dakle ja radim i dalje; kada napravim npr. izvještaj u svojoj .accdb onda ga prebacim u .mdb pa ću ti kopčat i jednu i drugu bazu dok ne javiš da ne možeš otvoriti .accdb - sada sam izbacio ja mislim sve makroe, pa tko zna možda će raditi.
Sada o drugim problemima vezanim za bazu: Probao sam napraviti izvještaj 'Učešće vodoopskrbe i odvodnje po projektima' ali to nije to što sam želio, probat ću ga doraditi. Mislio sam napraviti izvještaj sličan Bilanci stanja ali da se vidi i učešće po infrastrukturi - izvještaj bi trebao biti vezan po projektu i po ugovoru. Ima jedan veći problem, ako pogledaš projekte 1,3,9,10 i 12 vidjet ćeš da su svi VK a osim u 3 u svim ostalim su dva ugovora za nadzor gdje je 1 za V a drugi za K, jedino u projektu 3 i ugovor za nadzor je VK. Zato mislim da moramo UcesceInfrastrukture vezati i na Ugovore a kasnije i na situacije ???
To sam primjetio za sada...
Citat:
U tabelu Zaposlenici dodao sam kolonu WindowsUserID. Za tebe je verovatno DZagar ili nesto slicno. To je ono cime se logujes na racunar (ne password, nego tvoje ime). Popuni to, pa posle mozemo na osnovu toga da ogranicimo na primer ko sta vidi - akko hocemo - da svako vidi i moze menjati samo svoje projekte

Vjerojatno misliš na naziv računala (Davor-PC) jer ja kada upalim računalo ono se jednostavno buta i ja normalno radim bez ikakve prijave - što to znači u odnosu na moje računalo doma i na poslu? Od ostalih korisnika na firmi ne znam naziv do Ponedjeljka ili Utorka.
Javi da li možeš otvoriti obje baze.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima08.04.2013. u 18:40 - pre 134 meseci
Zidar, imam nekoliko pitanja koje ne znam i ne razumijem baš najbolje:

1. Kada zbog problema sa otvaranjem baze vršiš konvertiranje i vratiš mi bazu zbog čega u tablicama u polju Privici odrediš tip polja 'Dopis' a ne 'Privitak' - kod mene dopis je obično tekst polje za pisanje, a privitak mi je polje u koje dvoklikom spremim Attachment

2. Kako mogu napraviti update tablica iz podjeljene baze, a da ne moram raskidati veze i ponovno ih spajati prilikom uvoza tablica u bazu. Da li je moguće podjeljenu bazu vratiti nazad - spojiti je u prvobitan oblik. Vjerojatno pitam gluposti, ali jednostavno ne znam.

3. Što je sa tablicama 'FinansijskaKonstrukcija' i 'FinansiranejInvesticija': Nestao mi je ugovor br. 1 iz tablice ugovori i ja sam napravio novi (okvirni sporazum) pod br. 66, a sada sam vidio da se nalazi u tablici 'FinansijskaKonstrukcija'. Osim ovog ugovora još su ugovori 35 i 36 (Sufinanciranje) ali nema ugovora 49 i 50 koji su također sufinanciranje - zašto? i gdje je nestao ugovor br. 1 iz tbl. Ugovori.

4. Na koji način si ograničio da kod unosa situacija bude isti tip ugovora i situacija; to je OK, osim što bi želio da se pod ugovorom koji je TipUgovora Sufinanciranje mogu izabrati tri mogućnosti: Sufinanciranje JLS, Sufinanciranje Županije, Sufinanciranje Ministarstva. Proširio sam Tip situacije i Tip Ugovora (vidi tablice) jer sam u poćetku previdio da treba više vrsta ugovora i situacija, a danas mi je kolega ukazao na pogrešku??? Da se to više ne dogodi na kraju sam ubacio Ostalo. I dalje ostaju isti ugovori i situacije sa obilježjem RacunaSe.

5. Da li se može rješiti problem kod otvaranja situacija.
Citat:
Izbacio sam makro sa combo boxa za izbor izvestaja. U stavri, promenio sam i sourze za taj combo =- vidi novu tabelu tblSYS_Reports. To cemo jos da razvijamo, videces ec. Kad pozoves izvestaj sa liste, mozes da ga otvoris za tekuci projekat, ili za sve, ima spitalicu, pa sta izaberes. Morao sma tu i tamo da ddoam ProjectID na neke izvestaje, jer je to jriterijum za otvaranje izvestaja.

jer dobivam poruku greške.
........................................................................
V,K i VK sam vratio na pune nazive (radi preglednosti za druge korisnike) ali sam riješio i "Validation Rule" u tablici Projekti, ako sam previdio tu zamjenu negdje po upitima nije problem, ispravit ću.
Citat:
Ima jedan veći problem, ako pogledaš projekte 1,3,9,10 i 12 vidjet ćeš da su svi VK a osim u 3 u svim ostalim su dva ugovora za nadzor gdje je 1 za V a drugi za K, jedino u projektu 3 i ugovor za nadzor je VK. Zato mislim da moramo UcesceInfrastrukture vezati i na Ugovore a kasnije i na situacije ???

Taj problem ostaje.
Prikopčao sam zadnju update baze ali je .accdb - Javi ako ne možeš otvoriti, prebacit ću onda u mdb.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima08.04.2013. u 21:19 - pre 134 meseci
Moras malo da se strpis - nemoj da menjas nista pre nego sto dobijes novu verziju od mene, jer tyako idemo tri koraka napred, pa onda dva nazad.

Moracemo da radimo tako sto ces ti meni slati MDB a ja cu tebi nazad slati .accdb, verziju 2007, pa to onda konvertujes u 2012 ili 2012.

Da probam da odgovorim na poslednju grupu pitanja:
Citat:
1. Kada zbog problema sa otvaranjem baze vršiš konvertiranje i vratiš mi bazu zbog cega u tablicama u polju Privici odrediš tip polja 'Dopis' a ne 'Privitak' - kod mene dopis je obicno tekst polje za pisanje, a privitak mi je polje u koje dvoklikom spremim Attachment

To uradi Access, posto MDB nema attachmente, onda se tip polja promeni u 'memo' ('dopis', nisam znao kakako je prevedeno). U tom procesu se izgube svi podaci. Jedini nacin da sacuvas attachmente je da cuves neku verziju koja ti kako-tako radi, pa da povremeno sinhronizujes te podatke sa tekucom verzijom tabela. NAzalost jos uvek menjamo tabele i tesko je reci kad cemo zaista da stanemo - svaki dan saznamo nesto sto nismo do tada znali. Upozorio sam te na to na pocetku, sad nam ne ostaje nista drugo nego da trpimo i pokusamo da se iskobeljamo nekako. Zato treba neko na tome da radi u Delnicama, nekoliko meseci dok se stavri ne isteraju na cistinu. drugi nacin ne postoji. Zato je razvoj sogtvera skupa stvar i dugotrjna.

Citat:

2. Kako mogu napraviti update tablica iz podjeljene baze, a da ne moram raskidati veze i ponovno ih spajati prilikom uvoza tablica u bazu. Da li je moguce podjeljenu bazu vratiti nazad - spojiti je u prvobitan oblik. Vjerojatno pitam gluposti, ali jednostavno ne znam.

Neces raditi UVOZ u bazu (import). Radices ono sto ovde zovu 'Link to the data source by creating a linked table' To ti je druga opcija u prozoru gde vrsis uvoz podataka. To se zove 'link tables ili atach tables', u prevodu 'povezivanje tabela'. Verovatno je i hrvatski prevod 'povezivanje', ne vidim koju bi novu rec izmislisli u ovom slucaju. Kod mene izgleda ovako:



Citat:
3. Što je sa tablicama 'FinansijskaKonstrukcija' i 'FinansiranejInvesticija': Nestao mi je ugovor br. 1 iz tablice ugovori i ja sam napravio novi (okvirni sporazum) pod br. 66, a sada sam vidio da se nalazi u tablici 'FinansijskaKonstrukcija'. Osim ovog ugovora još su ugovori 35 i 36 (Sufinanciranje) ali nema ugovora 49 i 50 koji su takoder sufinanciranje - zašto? i gdje je nestao ugovor br. 1 iz tbl. Ugovori.
Za ugovore 1,35 i 36 smo znali od pocetka sta su, pa sma ih prebacio tamo. Za ostale koje pominjes nije bilo jasno sta su - nije pisalo u tabelama, pa su ostali gde jesu, a trebalo bi da se prebace.
Ugovor br 1 iz tablice ugovori je u Finansiranju investicija.

Citat:
4. Na koji nacin si ogranicio da kod unosa situacija bude isti tip ugovora i situacija; to je OK, osim što bi želio da se pod ugovorom koji je TipUgovora Sufinanciranje mogu izabrati tri mogucnosti: Sufinanciranje JLS, Sufinanciranje Županije, Sufinanciranje Ministarstva. Proširio sam Tip situacije i Tip Ugovora (vidi tablice) jer sam u pocetku previdio da treba više vrsta ugovora i situacija, a danas mi je kolega ukazao na pogrešku??? Da se to više ne dogodi na kraju sam ubacio Ostalo. I dalje ostaju isti ugovori i situacije sa obilježjem RacunaSe.

TipUgovora i TipSituacije vezani su kroz relationships. Tehnicki gledano, to je suvisno, dovoljno je cuvati taj podatak u tabeli Ugovori. Medjutim, posto su svi navikli da govore o tipu situacije, onda smo to ostavili ali smo naredili da se moraju slagati situacije i ugovori.
Finnasiranje ce biti u posebnoj tablici (skupu tablica) pa nema potrebe menjati nesto u postojecim tipovima ugovora. ato i pokusavamo da to razdvojimo te dve vrste dokumenta - finansijske ugovore i izvodjacke (izvodjenje, nadzor, montaza...). Ako si smao dodavao rekorde, nije strasno, ako si dodavao polja u tabelu, to vec treba da vidim, ako uspem da otvorim.

Citat:
5. Da li se može rješiti problem kod otvaranja situacija.

To je reseno u verziji na kojoj upravo radim. U stvari, smanjen je drasticno i broj izvestaja. Izvestaji po tipovima ugovora i po tipovima situacija jesu jedan te isti izvestaj, sa drugacijim paremetrima za otvaranaje. To je reseno takop sto kad pozoves 'izvesta' Ugovori, dobijes formu sa koje biras tip ugovora. Isto tako za situacije. Osim sto smo smanjili broj izvestaja, smanjujemo i broj kverija, pa cemo s elakse snalaziti u gomili objekata koje smo do sada napravili, a napravicemo jos vise.

Dakle, izvestaji repUgovori (qryD_SklopljeniUgovori) i repSituacije (qryD_Situacije) su sve sto je ostalo. Mozes slobodno izbaciti izvestaje "Situacije Izvoditelja radova","Situacije Komunalca za montažerske radove","Situacije Nadzora radova" ,"Situacije Projektanta radova","Sve Situacije","Situacije Projektanta radova", "Svi sklopljeni Ugovori","Ugovori Izvoditelja radova","Ugovori Komunalca","Ugovori Nadzora radova","Ugovori Projektanta radova", kao i njihove pripadajuce kverije. Ostavio sam tebi d aih izbacis, jer verovatno hoces da proveris da li zaista dobijas iste izvestaje.

Citat:
V,K i VK sam vratio na pune nazive (radi preglednosti za druge korisnike) ali sam riješio i "Validation Rule" u tablici Projekti, ako sam previdio tu zamjenu negdje po upitima nije problem, ispravit cu.
V.K i VK sam resio na zgodniji nacin. Ostaje V,K i VK ali sma uveo tabelu tblVrstaInfrastrukture_LKP - look-up tabelka za V,K i VK. kao sto imamo za tipove ugovora i tipove situacija, istta ideja. Cuvamo kodove svuda, a u posebnoj tabeli cuvamo opise kodova ('Voda','Kanalizacija','Voda i kanalizacija'). Dodao sam kodove i opise kodova u kverije qryD_SklopljeniUgovori i qryD_Situacije, kao i u qryZ_BilancaStanja_03 i qryZ_Ugovori. N aformi frmProjekti_Split sada se videi "Voda" "kanalizacija" i "Voda i kanalizacija" umesto skracenica.

Moram tek da pogledam kakao cemo da resimo V,K,VK na nivou ugovora i situacija, da li mora, i kako cemo.

[QUote]
Dalje, umesto izvestaja "Ucešce Vodoopskrbe i Odvodnje po Projektima" napravio sam izvestaj repUdeoVodoopskrbe_i_OdvodnjePoProjektima. Rekli smo da cemo izbegavati nasa slova u nazivima objekata. U tabeli tblSYS_Reports imas polje "Description" gde ces upisati opis izvestaja, nasa slova, razmaci i ostalo, kako ti odgovara. Table je "otkljucana" sada, dozvoljava promene.
[/quote] Ovo tek moram da pogledam, mozda ce morati da saceka da raspetljamo ugovore - da razdvojimo finsnsiranje od izvodjenja. Tada cemo verovatno na nivou projekta zadati V ili K, ili oba, a onda ce se ugovor vezati na to,umesto direktno na Projekat. Da li ugovor moze biti 'VK' ili su dozvoljeni samo V i samo K na nivou ugovora. Isto pitanje je i za situaciju. Bilo bi dobro da su dozvoljeni samo V ili samo K, barem za situaciju, ako ne mzoe i za ugovor. Ako je sve dozvoljeno, V,K,VK, dobro moze se i tako, ali cemo onda morati u svakom momentu da znamo sta sabiramo, - na nivou ugovora ili na nivou situacije, i da li se to treba slagati.

Ovo je vec veoma dugacka poruka....

Zakaceno:
Uradjeno na osnovu tvoje poruke od 6 Aprila 05:52, ona koja pocinje recenicom "Dakle ja radim i dalje; kada napravim npr. izvještaj u svojoj .accdb onda ga prebacim u .mdb pa cu ti kopcat i jednu i drugu bazu dok ne javiš da ne možeš otvoriti .accdb - sada sam izbacio ja mislim sve makroe, pa tko zna možda ce raditi.
"
Zidar2Davor2007_A.mdb - nepotrebni izvestaji i kveriji su jos uvek u bazi
Zidar2Davor2007_B.mdb - izbaceni nepotrebni izvestaji i kveriji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima08.04.2013. u 21:25 - pre 134 meseci
Poruku koja pocinje recenicom "Zidar, imam nekoliko pitanja koje ne znam i ne razumijem baš najbolje:", baza Zidar 2007 - zadnja.accdb, nisam uspeo da otvorim. Prebaci je u MDB pa cu da pokusam da je sinhronizujem sa Zidar2Davor2007_B_ACCDB.accdb (koja je 2007). Ti meni saljes MDB, a ja saljem nazad .accdb verzija 2007. U poslednjoj poruci poslao sa MDB , ovo je sad to isto, samo accdb u 2007.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima08.04.2013. u 23:40 - pre 134 meseci
Ovo sa formom za odabir reporta je odlično i sada sve radi kako treba.
Ja vraćam tvoju bazu .accdb u koju sam samo linkao tablice i ništa drugo nisam napravio. Nemoj mi reči da niti ovu nećeš moć otvoriti.
Ali to nije ono što sam ja mislio: meni i dalje program pokazuje 21 projekt a u linkanoj tablici ima 22 projekta, isto je sa situacijama i drugim. Mislio sam da se u tablice koje su vezane relacijama modu dodati (update) zapisi iz druge baze. Znam povezati izvore sa podjeljenih baza, ali nisi mi rekao "Da li je moguće podjeljenu bazu vratiti nazad - spojiti je u prvobitan oblik".
Citat:
Poruku koja pocinje recenicom "Zidar, imam nekoliko pitanja koje ne znam i ne razumijem baš najbolje:", baza Zidar 2007 - zadnja.accdb, nisam uspeo da otvorim.

Nije niti bitna, već si to rješio sa ovom bazom. Ovo sa privicima nije problem, to ću ispraviti kada baza bude gotova.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 16:25 - pre 134 meseci
OK, mogu da otvorim poslednji .accdb koji si poslao. Da probamo tako ubuduce - sve ce biti .accdb, ali u mojoj verziji, 2007. To znaci, sto dobijes od mene, otvori i rad, ali nikako NE SMES DA RADIS "Save As Access 2010 database"!
Na ovaj nacin baza ce ostati u 2007 formatu i ja cu moci da je otvorim bez problema.

Pitanje podeljenih baza. Resenja u Accesu su SISTEMI koji imaju dve komponente - program i podatke. I program i podaci su Access fajlovi, extenzija .accdb . Fajl sapodacima sadrzi samo i samo tabele. Fajl sa programom sadrzi sve ostalo (query, froms, reports, modules, macros i poneku lokalnu tabelu i NEMA onih tabela koje su u fajlu sa podacima.
Ti si verovatno u nekom koraku podelio bazu na podatke i program, sto je dobro, ali bilo bi bolje da sam i ja to uradio. Posto nisam, onda su moje poslednje verzije sdrzale i tabele koje si ti vec izbacio u poseban fajl. Kad si povezao taj program sa podacima, tabele se JESU povezale, ali su i loklane bile prisutne. Kad se to desi, Access preimenuje povezane tabele, dodaje im broj 1 na kraj imena. Tako pored lokalne tabele Projekti dobijemo i povezanu tabelu Projekti1. Program ne zan da radi sa Projekti1 pa to ni ne prepoznaje i sve se desava kao da nikad nisi nista povezao. Ovo se vidi kad se otvori fajl Zidar2Davor2007_B_ACCDB - Linkane tablice.accdb, koji si juce poslao:


Da resimo problem, ja sa sada podelio bazu na program i podatke. Od sada pa nadalje imacemo po dva fajla da saljemo i posmatramo:
Zidar2Davor2007_PROGRAM_01.accdb
Zidar2Davor2007_PODACI_01.accdb
Sada tabele izgledaju ovako:

Linkovi pokazuju na direktorijum na mom kompjuteru i ti naravno to nemozes da vidis (niti ja vidim sta je u tvom direktorijum C:\Davor\Podaci\ na primer). Kad dobijes par fajlova od mene, uradis download i spremis podatke gde zelis da budu. Onda linkujes podatke na program. To verovatno znas, ali da pomenem, za svaki slucaj. To radis tako sto kliknes na bilo koju tabelu (ne da je otvoris, samo da je odaberes) i ond ana desni klik dobijes prozor iz koga izberes ono sto se kod mene zove "Linked Table Manager", kao na slici:

kada odaberes "Linked table manager", pojavice se prozor koji pokazuje sve linkobane tabele. Tu treba da klines "Select All" ("Izaberi sve")


NAzad na fajove. Imao dakle od sada dva fajla,
Zidar2Davor2007_PROGRAM_01.accdb
Zidar2Davor2007_PODACI_01.accdb
Primeti broj verzije na kraju imena. Taj ce se broj verzije menjati kad nesto promenimo u posmatranom fajlu. Brojevi verzija nece biti sinhronizovani, uz malo srece nadamo se da ce broj verzija za podatke biti relativno mali. Broj verzija za program ce se povecavati mnogo brze, u pocetku 2-3 puta nedeljno, a kasniej sve redje. Kad budemo imali broj verzije koji se nec epromeniti 3 meseca smatracemo da je program gotov u osnovi. Kasnije izmene su u stvari dodaci. Ovo ce iziskivati sistem za sinhronizovanje programa i podataka za SVE korisnike. To smo pomenuli negde na pocetku, vraticemo se na to kad dodje vreme.

Probaj d apovezes tabele, bilo iz ovog fajla sa podacima koji saljem, bilo iz tvog fajla, sa 21 projektom. Fajl koji imas sa podacima mozda se tu i tamo razlikuje u strukturi od ovoga koga saljem, to ce vec program ikveriji pokazati, pa cemo sinhronizovati kad zatreba.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 17:41 - pre 134 meseci
Drago mi je da možeš otvoriti bazu, ali oko ovog sa podjeljenom bazom MI NIKAKO DA SE RAZUMIJEMO! Ja znam podjeliti bazu i znam povezati tablice, ali da ti pokušam objasniti problem.
1. Zadnju verziju baze koja je tebi radila problem ja sam u firmi postavio na server, ali pošto moji kolege nikada nisu radili sa Accessom napravio sam im datoteku 'Help'. Kako datoteka Help nije radila preko servera, podjelio sam bazu i na serveru ostavio podatke (Zidar - RADNA_be.accdb), a na mašinama instalirao program (Zidar - RADNA.accdb) i Help datoteku. Na taj način sve je dobro radilo i oni su mogli unašati podatke.
2. Sada nastaje problem za koji te pitam - Na koji način sada mogu te unesene podatke da ubacim na svoju bazu kod kuće. Inaće bazu od kuće do firme i obrnuto selim preko Public foldera u Dropboxu. Zato sam pitao da li mogu na kraju radnog vremena podjeljenu bazu vratiti nazad - spojiti je u prvobitan oblik i jednostavno doma raditi na njoj. Mislim da ćeš sada razumjeti što me mući. Inaće ako se ne može vratiti (a pretpostavljam da NE) ja bi radije da baza nije podjeljena dok je radimo i da je podjelim tek na kraju.
Citat:
Probaj da povezes tabele, bilo iz ovog fajla sa podacima koji saljem, bilo iz tvog fajla, sa 21 projektom. Fajl koji imas sa podacima mozda se tu i tamo razlikuje u strukturi od ovoga koga saljem, to ce vec program i kveriji pokazati, pa cemo sinhronizovati kad zatreba.

Poslao si samo 4 .png datoteke.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 18:06 - pre 134 meseci
Citat:
podjelio sam bazu i na serveru ostavio podatke (Zidar - RADNA_be.accdb), a na mašinama instalirao program (Zidar - RADNA.accdb) i Help datoteku. Na taj način sve je dobro radilo i oni su mogli unašati podatke.

Dobro, imas dakle 2 fajla i kolege su mogli unesti podatke u fajlu s apodacima = Zidar - RADNA_be.accdb.

Kako da to vidis kuci? Pre nego sto podjes kuci, kopiraj Zidar - RADNA_be.accdb na USB ili je posalji e-mailom na kucnu adresu. Podrazumeva se da kuci imas kopiju programa, Zidar - RADNA.accdb. Kad dodjes kuci, kopijufajla Zidar - RADNA_be.accdb sa USB ili iz e-maila spremi gde zelis i iz fajla sa programom povezi se na Zidar - RADNA_be.accdb. Ako zelis da cuvas kopije za svaki dan, spremi svaku kopiju od Zidar - RADNA_be.accdb u zaseban folder, sa datumom u imenu i to je sve. Ako kuci nesto menjas u podacima, onda se taj fajl mora doneti nazad u firmu i staviti umesto onog od juce. Komplikovano jeste, ali za sada nema druge.

Ako mozes da dobijes VPN connection, ond aod kuce mozes da radis za svojom masinom na poslu. U tom slucaju ne moras da selis ni b]podtke ni program.

Sad cu ti poslati program i podatke, za 10-15 minuta.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 18:42 - pre 134 meseci
Evo programa sa podacima. verzija je 01A za oba fajla. Ono A znaci da sam samo uneo minimalne promene, kao ispravka bugova. Promene:
- vratio sam sve ugovore u tabelu Ugovori
- izbacio tabele o finsiranju, za sada nam ne trebaju, ionako su svi ugovori u tabeli Ugovori
- dodao novu tabelu tblSufinanciranje_LKP, vrednosti

Nivo Sufinanciranje
1 Sufinanciranje JLS
2 Sufinanciranje Županije
3 Sufinanciranje Ministarstva

U tabelu Ugovori dodao sam kolonu NivoSufinaciranja, koja ima relationship sa tblSufinanciranje_LKP. Samo ugovori koji su TipUgovora = 7 mogu dobiti vrednost iz tabele tblSufinanciranje_LKP, za ostale trazi se da ostane NULL. To je nannivou tabele. Pazi, moguce je da zaboravis da uneses nivo sufinaciranja za tip 7, to je dozvoljeno d abude NULL.
Uneo sam promenu na formu frmUgovori - vidi se i nivo sufinaciranja. Dodao sam to i na frmUgovori_DS, ali je za sada skriveno.

Na formi frmProjekti_Split, subforma Ugovori, postavio sam da se vidi UgovorID kolona. Klik na tu kolonu otvara ti formu frmUgovori za bas taj ugovor, tako da se i tamo moze unesti situacija. Mislim d aje to najbrzi nacin. Kod za otvaranje from frmUgovori je na OnClick eventu kontrole UgovorID na formi frmUgovori_DS. Ako ti se ne svidja, mozes da iskljucis kod ili ga pomeris an neki drugi event (DblClick?)

Nadam se da je sad bolje?

Sada mozemo d apricamo o tome gde ce se videti udeo V ili K, na projektima (vec imamo), na ugovorima i'ili situacijama.

Finasije ostavimo po strani, ionako je sve u ugovorima. Vremenom ce se iskristalisati sta u stvari treba da se uradi (mozda nista, mzda je dobro i ovako kako je)



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 19:21 - pre 134 meseci
Otvrio sam post dok još nisi napravio upload ( sada je prikopčan ) pa ću sve malo pregledati, ali da odgovorim na pitanja;
Citat:
Sada mozemo da pricamo o tome gde ce se videti udeo V ili K, na projektima (vec imamo), na ugovorima i'ili situacijama.

Princip određivanja udjela i postotka udjela:
- Naprave se odvojeni troškovnici da bi se dobila cijena koštanja.
- Objedinjeni troškovnici ( V + K ) su podloga za vrijednost ugovora. Postotak učešće V ili K se određuje prema učešćima troškovnika u zbirnoj cijeni. - Te podatke imamo u frmProjekti_Split
To je princip kako se računa i određuje postotak učešća.

A sada eventualni problemi koji mogu nastati i koje ćeš ti bolje znati razraditi;

1. Slučaj: Sa izvođačem se sklapa ugovor za VK a za Nadzor se sklapaju dva ugovora - jedan je V, a drugi je K. Na koji način se može za report BilancaStanja prikazati osim ukupne situacije i učešće infrastrukture za istu situaciju? (Ugovor bi morao imati infrastrukturu da za prvi (izvođački) mogu da odaberem VK a za Nadzor jedan V i drugi K)

2. Slučaj: Projekat je VK i Ugovor sa izvođačem je VK, ali 1-2 mjeseca kod gradnje na toj dionici kroz grad ima samo vodovod ili samo kanalizaciju. Za te mjesece situacija će imati samo učešće te infrastrukture.

Citat:
gde ce se videti udeo V ili K, na projektima (vec imamo), na ugovorima i'ili situacijama.

Zaključak: Trebao bi se vidjeti i na ugovorima i na situacijama, ali i samo učešće bi trebalo biti promjenjivo za situaciju. Naravno kod ispostave Okončane situacije zbroj učešća kroz sve ispostavljene situacije morao bi biti upravo onakav kakav je prvo bio određen kroz Projekte i Ugovore.
Sada sam ti opet zakomplicirao, ali kao što si i sam rekao - nikada nisam na te probleme gledao sa ove informatičke strane.
Što se tiće financija slažem se i sve više uviđam da neće biti potrebne jer sve podatke imam kroz ugovore i projekat.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 20:42 - pre 134 meseci
Citat:
Zaključak: Trebao bi se vidjeti i na ugovorima i na situacijama, ali i samo učešće bi trebalo biti promjenjivo za situaciju. Naravno kod ispostave Okončane situacije zbroj učešća kroz sve ispostavljene situacije morao bi biti upravo onakav kakav je prvo bio određen kroz Projekte i Ugovore.
ako je tako, onda moramo da to uradimo po propisu. Znaci, UNDO Projekti (VrstaInfrastructure, VodPct, KanalPct). Pa ne bi bilo interesantno kad ne bismo menjali tek sto je proradilo :-)

Dodacemo tri tabele, tblUdeoVrstePosla_Projekti, tblUdeoVrstePosla_Ugovori, tblUdeoVrstePosla_Situacije. One ce biti povezane respektivno na Projekti, Ugovori i Situacije. Svaka ce tabela imati jedan ili dva reda, za "V" i "K", sa pripadajucim procentom. Sta sme da ide u te tabele definisano je u tabeli tblVrstaInfrastrukture_LKP. U nasem slucaju, to c ebiti samo dve moguce vrednosti, "V" ili "K". Staviso sam na tblVrstaInfrastrukture_LKP da ne moze biti nista drugo osim "V" ili "K". Aond ase to dalje prenosi na projekte, ugovore i situacije. Kod koga vazi drugi zakon, ili s esistem koristi za nesto drugo, tu treba kontroilisati dozvoljene vrste posla - u validation rule za tabelu tblVrstaInfrastrukture_LKP. Ostalo su FOREIGN KEYs (relationships)

Zbog relationships, mozemo da garantujemo da ako Projekat ima samo 'V" onda ugovori tog projekta mogu imati samo "V". Ako ugovor ima samo "K", situacije tog ugovora mogu imati samo "K". Ako Projekt iam "V" i"K", onda i ugovori mogu imati obe vrste radova, ali i ne moraju, a situacije zavise od ugovora. To se lako postize pomocu relationships (FOREIGN KEY). Dalje, svaki objekat (Projakat, Ugovor, Situacija) mora imati bar jednu vrstu radova, i zbir procenata mora biti 100 uvek. Ovo podvuceno (dva uslova) je vec malo teze da se garantuje. Ne moze na nivou tabela. Ucinicemo sta mozemo na nivou programa.

Ako unesemo ovu promenu, morace da se promene i svi kveriji i forme gde se pojavljue VrstaInsfrastrukture. Sad vidimo znacaj onog poteza kad smo eliminisali 10-11 izvestaja i kverija.

Jos uvek po tabelama ima suvisnih kolona, ali neka, sve dok ih drzimo pod kontrolom to je OK. Vazan deo je ovo "drzimo to pod kontrolom"!

Pokusacu da do kraja dana unesem izmene gde treba. Posto smo izbacili iz igre finansijske tabele, sada relationships izgledaju mnogo jednostavnije. Sakrio sam i JavneNabave, to nam u ovom momentu samo smeta. Za kraj poruke, evo rellationships:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima09.04.2013. u 22:06 - pre 134 meseci
Program i podaci, verzije 03. Podaci su prebceni iz Projekti u tblUdeoVrsteRadova_Projekti. U programu, samo forma frmProjekti_Split je kao zavrsena, pokazuje udeo, read only. Treba da se nesto slicno posatvi na Ugovore i na Situacije. I da se napravi mogucnost za unos/izmene procenata, us razumnu kontrolu tacnosti. To za koji dan, ima mnogo da se radi na tome.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Upravljanje investicionim projektima

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 38441 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.