Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Energetska efikasnost - Mere štednje

elitemadzone.org :: MadZone :: Energetska efikasnost - Mere štednje

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11513 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 11:46 - pre 135 meseci
Ajd mala pomoć oko ovoga, i molim moderatore da ne sklanjaju temu u neki drugi deo foruma jer mislim da je ovo najaktivniji deo foruma :). Možda nekada kasnije kada završimo sa predlozima i kada tema utihne.

Na poslu sam dobio zadatak da predložim neke mere uštede. Dakle od najbanalnijih stvari preko kojih prelazimo, a možemo lako da uštedimo jednim pritiskom na dugme...

Zamislite samo neku kompaniju od 200 zaposlenih, imamo i sluzbene automobile, grejemo se na gas, evo sad gledam u racun za struju koji je za prosli mesec bio preko milion dinara....

Najbanalniji primer jeste da imamo oko 70 kompjutera sa 30 štampača.
Računari su neki matori HP sa recimo dual core procesorima, 1GB memorije, 80GB HDD... i više od 50% je još uvek sa CRT monitorima.

Kolege uopšte ne isključuju računare u toku dana, godine... Računari rade non stop...

E sad, recimo prostom logikom, 70 računara x 15 sati dnevno kada nemaju potrebe da rade (uzmimo 8 sati rada +1 prekovremeno) x 365 dana.
To je 31500 potrošenih sati rada mesečno...
Nemam predstavu koliko može jedan računar da troši struje otprilike, al recimo da je 150W? + CRT monitor sa ukljucenim screen saver-om?

Ako je samo 150W, to bi na mesecnom nivou bilo 31500 x 0.15KWh x 4,396 din = skoro 20000 din.

Koliko trosi jedan 17" CRT monitor struje, a koliko bi trosio jedan LCD 19".
Da li bi to mogla biti mera neke ustede na dugotrajnom nivou (taman da ubedim sefove da odobre sredstva :) ).

Nadam se da ova tema moze biti i zanimljiva, i da necete gledati kao "moju korist" :)

Pa onda gasenje svetla... Mozda neka posebna vrsta neonki... Zavrtanje radijatora kada ne radimo... Nemam predstavu ni sta da pitam...

Mozda neki predlog kako i onako slabo zadovoljnim radnicima dopreti do svesti da postuju te stvari...

Sigurno i u vasim firmama ste odavno poceli da radite na merama ustede, pa dajte neki predlog
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 12:01 - pre 135 meseci
najveca usteda ce biti kad se u sluzbenim vozilima ugradi gprs koji prati rad motora,potrosnju itd...
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 12:24 - pre 135 meseci
U zavisnosti od toga cime se firma bavi, smanjite stampanje. Neces verovati koliko para ode na tonere i papir bez potrebe.

Uvedite obavezno gasenje racunara (a i monitora) nakon radnog vremena. Ocigledno je da nemate ozbiljnog odgovornog za IT security, inace bi vam on to uveo vec odavno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 12:29 - pre 135 meseci
Citat:
cika dacha: najveca usteda ce biti kad se u sluzbenim vozilima ugradi gprs koji prati rad motora,potrosnju itd...


Auti vec imaju ugradjen GPS da se prati gde se nalaze u nekom momentu.
Ali nisam cuo za taj rad motora i potrosnju.
Postoji neki takav uredjaj?

@cika dacha
U pitanju je internacionalni lanac hipermarketa.
Stampa se dosta i vec sam pre 4 godine predlozio i usvojilo se to resenje uvodjenjem CISS uredjaja. Tu smo ustedili bas dosta.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 12:35 - pre 135 meseci
Nema potrebe za IT Security :) Podesavanje u power management da se posle 10min ugasi monitor a posle 20min ode u sleep mode i gotovo.

Obavezno dobro sracunaj koliko se struje trosi jer su laptopi postali poprilicno efikasni u tome i moglo bi se isplatiti ali je veliki inicijalni trosak.
Otvaranje prozora? Ako ladis ili grejes a stoji ti otvoren prozor ode sve "u vazduh" :)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 12:43 - pre 135 meseci
Otvaranje prozora je zabranjeno iz bezbedonosnih razloga, tako da je to nemoguce :). Takodje su prozori kvalitetni pa tu nema gubljenja toplote.
ali dobro je sto si naglasio i tako banalnu stvar jer sam siguran da postoji gomila slicnih koje ne postujemo

Koriscenje laptopova tesko da bi odobrili :), iz razloga sto kolege zbog bahatosti polome i desktopove bez problema.
Ali bi se mozda laptopovi mogli jednom broju radnika kupiti. Taman mozda jos jedna zvaka da mi direktor odobri malo da popravim IT opremu :)

edit:
Sad me zaintrigiralo to oko upotrebe laptopova...

Koliko jedan racunar kao sto sam dao primer trosi struje dok radi. Dakle ona konfiguracija iz prvog posta + crt monitor?
A koliko trosi kad je u sleep modu?

Koliko laptop?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:13 - pre 135 meseci
Sto se potrosnje tice, merenja, ova spravica je oko 2.000 dinara. Vrlo prakticna stvar...
Code:
http://www.pcaxe.com/forum/showthread.php?t=5475



Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3OHA
Zoran Gebec
Stepa - NS

Član broj: 304364
Poruke: 6



+12 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:15 - pre 135 meseci
Sto se tice grejanja, tu se moze ustedeti samo ako ste na gas ili struju. Na gasnim pecima se mogu postaviti tajmeri da se grejanje pali 2 h pre radnog vremena i 2 sata posle radnog, u slucaju prekovremenog.

Ako placate preko informatike ili preko toplane, tu ti svejedno da li grejes 4 ili 24 casa, svakako svaki mesec isto placas.



[Ovu poruku je menjao 3OHA dana 30.01.2013. u 14:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
@Sceko ovo je genijalna stvar.
Ovo cu pre svega da kupim da kuci premerim sve.
Nekako imam utisak da me najvise kolje onaj mali bojler iznad sudopere :), da je jaci potrosac nego onaj u kupatilu.

@3OHA
Imamo svoju kotlarnicu i presli smo sa mazuta na gas.
Sad pojma nemam da li je jeftinije na mazut ili na gas...
Kotlarnica je podesena da se sama pali i gasi, kao i osvetljenje na parkingu

 
Odgovor na temu

3OHA
Zoran Gebec
Stepa - NS

Član broj: 304364
Poruke: 6



+12 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:41 - pre 135 meseci
U sustini sve treba da vam je centralno i da sve sami regulisete, covek kada nije njegovo i ne placa iz svog dzepa, ne ophodi se bas najbolje i najracionalnije prema tome.

Vi regulisete i zimi i leti temperaturu. Znam leti kada krene show oko klima uredjaja, nekom toplo, nekom hladno, zato sef odredi optimalnu temeperaturu, svima isto, niko se ne pita , vec se oblaci po potrebi :)

Naravno bilo bi ok, ako i ustedite deo novca odvojite i za cast radnika :) Vole ljudi da se sa njima ok postupa i da je prijatno radno okruzenje :)

Sve najbolje i puna podrska u svemu ovome.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.19.108.0



+292 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:41 - pre 135 meseci
Citat:
CoyoteKG:

edit:
Sad me zaintrigiralo to oko upotrebe laptopova...

Koliko jedan racunar kao sto sam dao primer trosi struje dok radi. Dakle ona konfiguracija iz prvog posta + crt monitor?
A koliko trosi kad je u sleep modu?

Koliko laptop?

Samsung Notebook NP300 meren kod utikača 30W
A za računar računaj u proseku 150W nekad više nekad manje u SB ~ 50W
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 13:48 - pre 135 meseci
Citat:
3OHA:
U sustini sve treba da vam je centralno i da sve sami regulisete, covek kada nije njegovo i ne placa iz svog dzepa, ne ophodi se bas najbolje i najracionalnije prema tome.

Vi regulisete i zimi i leti temperaturu. Znam leti kada krene show oko klima uredjaja, nekom toplo, nekom hladno, zato sef odredi optimalnu temeperaturu, svima isto, niko se ne pita , vec se oblaci po potrebi :)

Naravno bilo bi ok, ako i ustedite deo novca odvojite i za cast radnika :) Vole ljudi da se sa njima ok postupa i da je prijatno radno okruzenje :)

Sve najbolje i puna podrska u svemu ovome.



Ovo je veliki prodajni prostor. Vrlo malo je pokriveno kancelarijama, ali eto ako moze i tu da se nekako ustedi na grejanju i hladjenju bilo bi dobro...
Problem je sto ljudi rade u razlicitim smenama, pa je malo nezgodno iskljuciti im grejanje :).

@Horvat, dakle na struji bi se laptop otplatio tek za 20 godina :)
Imao sam neki utisak da bi to bilo mnogo brze
Ali znam i oko mnogo drugih stvari sa kojima ja imam direktno kontakta sa kolegama, da su generalno nezadovoljni sitnicama, pa kad im se kaze "ugasi svetlo za sobom" da ga zabole da o tome razmislja...

Pojma nemam kako bi mozda moglo da se osim povecanjem plate, nekako razvije mozda takmicarski duh ili bem li ga sta, da se svako ponasa onako kako se ponasa i kuci. Kad zavrsim sa upotrebom toaleta, da iskljucim svetlo za sobom. i slicno... Cesto se vidi i da ni vodu ne pustaju posle nuzde :), a kamoli ubediti da iskljucuje radijator...

 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 16:56 - pre 135 meseci
CoyoteKG@ uredjaj ima blokadu obrtaja motora iznad 4000 i blokadu na 90km a cak belezi koliko se koja vrata otvore i gde se staje itd! to ti je prva delta ugradila u njihova pojedina vozila! moj drug je dobio otkaz jer je malo uzimao goriva iz kamiona pa mu dali listing, i morao je da plati to sto je uzeo da ne bih policiju obavestili! :-)
svi znamo da je najbolji auto na svetu sluzbeni :-) mislim da je to najbolja usteda kroz vozni park!
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 17:14 - pre 135 meseci
Ako vec imas pristup svim racunima i troskovima, pretpostavljam da ti je lako na koji ces od troskova baciti najveci akcenat!
Koji uredjaji vam trose najvise struje, rashladna oprema, osvetljenje, grejanje?
Imate li svakodnevno ocitavanje el.brojila preko Interneta, na taj nacin mozes da uocis odredjena pravila u potrosnji.
Sto se tice zamene CRT LCD-ovima moraces da smislis neki drugi razlog osim smanjenja troskova za struju.
Ako ti je u kuhinji protocni bojler, dobro ti se cini, stvarno vuce vise struje nego bojler u kupatilu
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 17:28 - pre 135 meseci
to su sve milionski racuni, sto za mene obicnog gradjanina nista ne znace...
I ako sa milion moze da se smanji na 950 ili 900000 ugradnjom tog GPSa ili iskljucivanjem racunara, gasenjem svetla... to bi bilo veliki napredak.

Evo ova tema mi je pomogla bas u vezi sa tim GPSom, jer nisam imao pojma za to :)
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 17:42 - pre 135 meseci
Zaposlite mene: manijak sam po pitanju iskljucivanja svetala, kompjutera, cupanja kablova i tako to.
Kad iskucim komp on je iskucen: iskljuceno sigurnosno dugme za napajanje (ono pozadi na kuciste), iskljucen monitor, iskljucen prekidac na produznom a kada zagrmi jace ili kada znam da cu najmanje 12h biti odsutna iskljuceno i iz zida. Stampac ukljucujem po potrebi i sve sto moze da se stampa na jednom listu, stampa se: izuzetak je samo ono sto mora da bude zasebno.
Mobilni telefon nocu je iskljucen a cesto vec i u kasno popodne: ne radim nista toliko bitno da moram 24h da budem dostupna. A i nerviraju me oni sto obozavaju da vicu ako ih neko pozove u nezgodno vreme: neces da te neko uznemirava - iskljuci telefon ili bar iskljuci ton.

Ima mnogo toga da se ustedi, ukljuceni kompjuteri su samo vrh ledenog brega:
-vozni park - tu je gotovo nemoguce 100% eliminasti koriscenje vozila u privatne svrhe (skretanje sa zacrtane marsute, shoping, ... obavi se posao ali pored njega i milion poslica); nesinhronizovana sluzbena putovanja: umesto da se ode jednom na istoj lokaciji (ukljucujuci i sve usputne i bliske lokacije) ide se deset puta na dan, tamo gde moze i pesice, ide se kolima; ...
-punjenje licnih mobilnih telefona
-neiskljucivanje svetla
-izrada i stampa maturskih i slicnih radova
-kopiranje recepata i raznih isecaka iz novina, casopisa i slicno

... ima toga dosta ... sitnice ali, ...
sraf po sraf i gotov automobil.
ER
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 17:52 - pre 135 meseci
Cena GPS uredjaja za pracenje vozila je izmedju 20000-30000 dinara, to bi bio mozda dosta veliki inicijalni trosak.
A mozda navuces i mrznju kolega ili samog direktora zbog pracenja kretanja
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 18:02 - pre 135 meseci
Kao sto Branko rece, sto se tice kompjutera podesavanje power managmenta je keva. Ne kosta nista, a moze dosta da ustedi. Ostale varijante gde bi se hardver menjao samo zbog ustede el energije ne piju vodu jer nasa cena el energije to ne opravdava. Naravno ako se svakako vec obnavljaju masine potrosnju treba analizirati, crt monitore bi trebalo svakako izbaciti.
 
Odgovor na temu

daywalkerzr
Zrenjanin

Član broj: 58284
Poruke: 291
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 19:43 - pre 135 meseci
led sijalice http://dx.com/s/e27+led

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Energetska efikasnost - Mere štednje30.01.2013. u 20:31 - pre 135 meseci
Planira se skorije obnavljanje masina pa bi mozda moglo to da se uzme u obzir.

Sto se tice LED sijalica, nama su svuda neonke. Nego sam cuo da neke "tanje" neonke mnogo manje struje trose.

Sto se tice inicijalne potrosnje za auto, nije to puno
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Energetska efikasnost - Mere štednje

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11513 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.