Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vracanje kilometraze i lupana vozila

elitemadzone.org :: AutoZone :: Vracanje kilometraze i lupana vozila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13569 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 11:12 - pre 136 meseci
Zasto se kod nas vracanje kilometraze ne tretira kao krivicno delo? Gledam kako je u drugim zemljama to zakonom regulisano i ne razumem nase zakonopisce.
Evo sta meni kao laiku pada na pamet, zar je toliko tesko izdati jos jedan dodatni papir na svakom tehnickom koji se nece predavati u SUP-a, a na kojem ce izmedju ostalog pisati i kilometraza zabelezena u trenutku tehnickog? Kod nas se precutno odobrava prevara, sa akcentom na "ne treba gledati kilometrazu kod kupovine polovnog vozila". A zasto da ne gledamo ako je sve cisto? Evo jednog primera, covek kupi nov auto i na svakom tehncikom dobije taj papir. Vozi auto narednih 6 godina, i kilometraza se slaze iz godine u godinu. Kad odluci da proda on ce moci da dobije realnu cenu auta, za razliku od ovih auto mafijasa uvoznika koji masovno nakucavaju kilometrazu i laziraju servisne knjizice za 10 evra. Jedini merodavan papir za kilometrazu mogao bi da bude taj papir sa tehnickog koji ne moze da se falsifikuje jer bi imao fiskalni na sebi ili neki drugi vid sigurnosti da onom na tehnickom ne bi palo na pamet da se glupira sa falsifikovanjem.
Pise se novi zakon o saobracaju pa bi izmedju ostalog i ova stavka mogla da bude pomenuta, da malo lobiramo.

[Ovu poruku je menjao HoT_Steppa dana 01.02.2013. u 12:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:19 - pre 136 meseci
Na tehnickom se svakako uvek upisuje predjena kilometraza, samo sto taj podatak ostaje mup-u.

Sto se tice vracanja km od strane trgovaca automobilima, ovde je jednostavno nemoguce prodati auto sa kilometrazom vecom od 200k jer takav niko nece da kupi u ma kakvom stanju bio.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:22 - pre 136 meseci
Ja, ako hoću, mogu i smem da bacim u đubre ceo svoj auto (figuirativno). Smem da bacim i display kilometraže, ili da ga polomim ili šta god drugo. Zašto ne bih smeo da promenim šta god hoću ?!

Šta kad pukne saja kilometar sata, tj. pokvari se nešto što beleži kilometražu ? Odma' u bajbok ?

Krivično delo može biti ( i jeste) prevara na osnovu bilo koje netačne činjenice ili dovođenja kupca u zabludu. Šta ako ja menjam, eto, prohtelo mi se, ali nemam nameru da prodajem auto ?

Ako se krene tom logikom, krivično delo može biti i farbanje automobila, jer, zaboga, kad ga prodajem, kupac može pomisliti da nije ni bio ogreban. Ili, kad popravim auto a kupac pomisli da se nije ni kvario.

U vezi tehničkog: ja mogu pre svakog tehničkog da doteram kilometražu kako mi volja. Čemu onda taj podatak, bilo SUP-u bilo kome drugo ?


Mislim, kapiram ja tebe, šta si hteo da kažeš. Ali ne može to baš tako.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:26 - pre 136 meseci
Java,
Niko tebi ne brani da farbas auto u koju god hoces boju, ali ne mozes da ga vozis sa drugom bojom osim onom koja ti pise u saobracajnoj.
Mozes i da menjas kilometrazu unapred ili unazad kako god hoces ali ne smes da prodajes tako modifikovan auto pod pretpostavkom da dovodis kupca u zabludu o stvarnom stanju vozila. Ako ti se isplati da svake godine pred tehnicki cackas kilometrazu pa da je vracas posle zavrsenog tenickog, samo napred.
bakara,
Sta mene briga sto uvoznici ne mogu da prodaju nijedan auto ako bi pisala prava kilometeraza? Da li je to moj problem? Zamisli da prodavci novih vozila uzmu svaki novi auto i provozaju jedno 10 000 km pa ga prodaju opet sa 0 km? Meni na tehnickom NIKADA nisu pogledali kilometrazu.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:31 - pre 136 meseci
Citat:
HoT_Steppa: Java,
Niko tebi ne brani da farbas auto u koju god hoces boju, ali ne mozes da ga vozis sa drugom bojom osim onom koja ti pise u saobracajnoj.
Mozes i da menjas kilometrazu unapred ili unazad kako god hoces ali ne smes da prodajes tako modifikovan auto pod pretpostavkom da dovodis kupca u zabludu o stvarnom stanju vozila.
Tu se slažemo. A šta ako sam ja preprodavac ? (Što i jeste realna situacija, na placevima) Nit' vozio nit znam da li je prvi vlasnik menjao. Jedino što mogu, to je da kažem kupcu da ne obraća pažnju na kilometražu.

E, trebalo bi da bude krivično delo ako prodavac tvdi da je kilometraža stvarna, a ova nije. Kao što bi tebalo da bude ako prodavac tvrdi da auto nije udaran, a ovaj jeste.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:34 - pre 136 meseci
Dobro si me podsetio na lupanja, i to da se ubaci u zakon. Svaki auto koji je imao i najmanji udes treba da ide u jedinstven registar u MUP-u gde svako ko zeli da proveri neki auto moze da vidi da li je konkretan primerak "cist" ili ne. Zar to nije bolje od prica prepordavaca, nije farban, samo je ispoliran i slicne gluposti.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze01.02.2013. u 11:40 - pre 136 meseci
U taj registar bi trebalo da se ubaci i svaki auto koji je prokuvao, i svaki auto koji je zaribao, pa je morala generalka, i slično.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 11:44 - pre 136 meseci
Pazi, ako si ti stvarno preprodavac vozila onda te potpuno razumem, jer tebi sadasnje stanje (divljina) sasvim odgovara. Ali ja nisam, i zelim da dam predloge koji nisu teski za usvajanje a resavaju neke nametnute probleme. Ovde treba samo neke stvari iskopirati iz evropskih zakona i sve ce biti u redu.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:02 - pre 136 meseci
U Njemačku se kilometraža na placevima vraća maltene ko kod nas. To ti je rizik posla kupovine polovnog automobila, a tek dodatni rizik kupovine od autoplaca, a još imaš dodatni rizik kupovine od autoplaca iz Šapca(ili turčina u Njemačku).
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:16 - pre 136 meseci
Mene bas briga sta se radi na placevima u Nemackoj. U toj istoj Nemackoj pri svakom TUV tehnickom dobijes mali papir, kao nas fiskalni, gde sve pise, od izduvnih gasova do kilometraze. Kad kupujes taj auto na placu vidi da li ce ti dati sve te papirice ili ne. Privatni prodavci znaju da se cela dokumentacija cuva, i zato su ona prava vozila skuplja u Nemackoj nego kod nas. Svuda se ceni legalnost. Kod nas je sistem napravljen tako da stiti lopove a ne postene, kod nas je nemoguce dokazati ispravnost kilometraze.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:42 - pre 136 meseci
Citat:
HoT_Steppa:Pazi, ako si ti stvarno preprodavac vozila onda te potpuno razumem, jer tebi sadasnje stanje (divljina) sasvim odgovara. Ali ja nisam, i zelim da dam predloge koji nisu teski za usvajanje a resavaju neke nametnute probleme. Ovde treba samo neke stvari iskopirati iz evropskih zakona i sve ce biti u redu.
Zapravo nisam preprodavac vozila.
Svakako delim tvoje mišljenje da bi trebalo uvesti red u toj sferi. Ali, ovo što si predložio, kao što rekoh, ne može da se usvoji kao zakon, ne može da se kontroliše, ne može da se sankcioniše, ne može da se primenjuje, i na kraju krajeva, ne bi ništa rešilo. Jer (između ostalog), 200.000 km na autoputu je mnogo bolje za auto nego 70.000 km taksiranja.

Uzgred, sve to nema smisla, osim ako se u celoj Evropi ne uvede ovaj nemogući zakon, jer polovna vozila cirkulišu iz jedne u drugu zemlju.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:43 - pre 136 meseci
tu zakon ne moze nista! jer vozilo koje preprodavci uzimaju npr u holandiji ima 450.000km i oni dodju na carinu i takvog ga carine! i carina posto ne saradjuje tj ne iznosi svoje podatke javno i ne saradjuje sa tehnickim pregledima u srbiji stvoren je medju prostor da kad vozilo napusti carinu i krene na tehnicki da ga registruje onda tek preprodavac vraca ili kako oni kazu shteluje kilometrazu npr na 150.000km i sa takvom brojkom na displeju ide na tehnicki i ta kilometraza se prvi put upisuje!
ali to nije stvarno problem! problem je u tome sto nas narod zeli da kupi pasata b5.5 za 2000e e to je problem! licno nikad nisam kupio novo auto al uvek uzimam 2-3 god staro i to da sto manju km! jer na novo vozilo cim ga isteras iz salona gubis 20%! i to uzimam iz svice ili fr jer tamo su zakonski zabranjeno vracanje km a i auta se najbolje odrzavaju! i uvek su tamo polovna auta skuplja nego ovde kod nas, sto deluje smesno jer imaju svi ''iste'' km na satu! i kod nas posten preprodavac ne moze da lepo radi i zaradi! jer narod zeli sto bolji auto za manje pare! dzabe da su sva auta ispravna na placu kad nema kupaca! znaci trziste te primoralo da se snalazis! tuzno al istinito!
al zato uvek bolje da platite majstora kog poznajete da vam pregleda auto a i AMSS isto radi ispitivanje auta mislim da je cena 4000din gde oni gledaju komplet sve!!! cak skeniraju limariju! ako prepodavac i pre pregleda pristane da zajedno odete u AMSS na ispitivanje vec je situacija dobra za vas! zato pamet u glavu i shestoro ociju da gleda auto :-)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:47 - pre 136 meseci
Citat:
XD_XD_XD: Po toj logici i trgovci/proizvođači prehrambenih proizvoda bi smeli da menjaju rok trajanja, jer zaboga oni su to kupili/proizveli i to je njihovo vlasništvo, i mogu da rade sa tim šta žele. Ipak moraju postojati neka pravila igre,a ne da radi ko šta hoće ;)
Ne. Ja sam rekao da sa svojim (privatnim) autom smem da radim šta hoću. Kad kupim čokoladu, ja omot bacim pa je čuvam tako u kredencu. To ne znači da prodavac sme da prodaje čokoladu bez omota.

Uostalom, kao šti sam napisao par postova gore: Šta ako se na mom autio pokvari sklop za beleženje kilometraže ? 'Odmah na robiju ili šta ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 12:53 - pre 136 meseci
Citat:
cika dacha: tu zakon ne moze nista!


Citat:
i to uzimam iz svice ili fr jer tamo su zakonski zabranjeno vracanje km a i auta se najbolje odrzavaju!


A kako tamo moze da bude zakonski regulisano, a kod nas ne?
Sto se tice uvoza automobila sa 450 000 a pre uvoza spustanja na 110 000 (omiljena cifra nasih prepordavaca), to ne moze da se spreci, i onaj ko bude kupovao takav auto to treba i da pretpostavi ako ne dobija celokupnu dokumentaciju iz zemlje uvoza. Ali, ako postoji dokumentacija koja dokazuje kilometrazu i stanje vozila ko je lud da je ne pokaze pri prodaji? Takodje treba edukovati nase kupce da takve stvari traze od uvoznika, pa da vidimo da li bi svima cvetale ruze.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 13:07 - pre 136 meseci
NIje bre!

Omiljena je 158000 i 168000km

Poz
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 13:10 - pre 136 meseci
To da se automobili "najbolje održavaju u Švajcarskoj" je jedna žešća zabluda koje je mnoge skupo koštala. Ima tušta i tma imigiranata u Švajcarskoj koji za redovno održavanje automobila mare koliko i za lanjski sneg.

Takve paušalne ocene možda imaju smisla ako kupuješ 100.000 komada, pa onda možeš da računaš da će procentualno veći deo automobila biti dobro održavan. (Teoretski) Ali kad kupuješ jedan komad - slaba je tu vajda. Bolje dobro pogledaj i proveri pojedinačni primerak koji si izabrao.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 13:13 - pre 136 meseci
Citat:
vladd:Omiljena je 158000 i 168000km
Kad sam ja obilazio placeve, naj-naj omiljenija kilometraža je bila 125.000 +/- 15.000 :) Ma, ni teoretski nisi mogao da nađeš preko 150.000.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 14:31 - pre 136 meseci
Naravno zavisi od godista, mada su se ozbiljniji preprodavci izvestili.

Recimo klasican primer "pocetnika" u auto biznisu preprodaje
http://www.polovniautomobili.c...lkswagen_golf_4_tdi_high_line/

Automobili sa 8-10 godina sa oko 15-20kkm godisnjom kilometrazom..

Bas je neko nekada uzeo novog TDI-ja, koji je svojevremeno solidno malo trosio, a nije bio jeftin, da bi ga drzao na parkingu veci deo vremena

Poz
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.238.*



+784 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 14:43 - pre 136 meseci
Najjaca su sedista sa onom plavom nijansom ma fabricka 100%
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Vracanje kilometraze i lupana vozila01.02.2013. u 14:58 - pre 136 meseci
Bilo je vise tema koje su se bavile ovom problematikom... evo npr. ovo je jedna od njih

Kad bi se dobijao zatvor zbog vracanja kilometraze ja bi onda trebao jedno 9 dozivotnih robija da dobijem

@HoT_Steppa, evo recimo kupio si nov auto, nikad nista nisi dirao i jednog dana vidis da ti je kilometraza pokvarena, odnosno da je mnogo veca nego sto si ti stvarno presao, a to se realno moze desiti...
Sta ces da uradis? Pa naravno otici ces na popravku da se to koriguje na onu kilometrazu koju si stvarno presao... I tu bi ti trebao kao vlasnik da odgovaras krivicno? Ili mozda majstor od kojeg se zahtijeva da to uradi treba da odgovara?
Sta se desava sa onim ljudima koji su povecali a ne smanjili kilometrazu a to se radi u velikom broju slucajeva... Oni ne moraju da odgovaraju?


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Vracanje kilometraze i lupana vozila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13569 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.