Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ

[ Pregleda: 2892 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ11.02.2013. u 13:23 - pre 136 meseci
Pozdrav,
interesuje me zna li ko kako se u SFRJ kod novouseljenja vrsila dodjela podrumskih prostorija ? Da li je isla numeracija u odnosu na broj stana ili je to bilo ko prvi stigne? Postoji li neki zakon/pravilnik koji je to regulisao?

Hvala
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ11.02.2013. u 14:54 - pre 136 meseci
Podrumi su imali svoje brojeve. Tehnički prijem zgrade je podrazumevao kontrolu podrumskih prostorija i pojedinačnih "boksova" tj. podruma.

E sad, ako me pitaš da li je nekad negde bilo drugačije, i da li je nekad negde bilo zloupotreba - odgovor je da, bilo je.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ11.02.2013. u 18:43 - pre 136 meseci
Zgrade, koje su projektovane sa dimnjacima, imale su onoliko podrumskih boxova, koliko je bilo i stanova + zajednička prostorija za sušenje veša.
Znači, projekat je bio u skladu sa Zakonom i podrazumevao (standardno) i podrumske prostorije.

Bilo je brojeva, ali međusobnim dogovorom, razmenjivani su brojevi boxova: starijim osobama - da budu bliže podrumskim vratima, a mlađima - malo dalja "lokacija".
Bilo je i pokušaja nagodbe sa stanarima, koji su se grejali na struju, pa im podrum nije trebao za ogrev, ali...to "nije pilo vodu", jer su ljudi taj prostor koristili kao ostavu za biciklove, igračke, saonice, stare stvari.
Mnogi su ugradili normalna vrata sa sve bravama, pa se tu mogla držati i zimnica.

Naravno, cela priča spada u domen kulture stanovanja i poštovanje Kućnog reda, koji je imao snagu Zakona o stanovanju

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 12.02.2013. u 07:24 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Re: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ29.04.2013. u 12:09 - pre 133 meseci
OK, hvala na dosadasnjim odgovorima. Problem zloupotrebe se sada javlja i zbog toga me i interesuje ova tematika. Da li se zapisnik o tehnickom prijemu moze negdje podici ili traziti na uvid? U cijoj je uopste nadleznosti bilo da cuva (i koliko vremena) te dokumente - SIZ, Zavod za izgradnju, Grad?
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ29.04.2013. u 15:13 - pre 133 meseci
Podrum se vodi kao zajednicka prostorija i nigde neces naci ciji je koji podrum. Posto sam predsednik skupstine stanara, uopste nigde u ugovorima to ne pise, nego pise da imas stan na koriscenje sa zajednickim prostorijama. Kod mene su podrumi zauzeti "ko je prvi stigao taj je ugrabio najveci", a inace su ispod samih stanova.

Dokumente nema sanse da nadjes, vec samo pise uopsteno (imam ih ja naprimer za moju zgradu): stan taj i taj toliko m2 sa pripadajucim zajednickim prostorijama.

Zajednicke prostorije - ne pise koji je ciji, a kazem kod nas je to rasporedjeno tako da svaki stan ima podrum ispod. Mozda negde ima i brojeva koji se slazu sa brojem stana. Tamo gde nema, bilo je ono sto sam rekao - ko je prvi dosao zauzeo je najbolju poziciju.

Ako su stanovi otkupljeni zaboravi celu pricu jer za bilo sta mora da se slozi cela zgrada (nema vise ono 50% + 1). Dakle ako neko zeli da "kupi" podrumski prostor, mora da ima saglasnost cele zgrade, da plati nadoknadu stanarima, da trazi gradjevinsku dozvolu bla bla truc.

Kakva je zloupotreba u pitanju moras da nam kazes da bi znali sta moze a sta ne moze?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Dodjela podrumskih prostorija u SFRJ

[ Pregleda: 2892 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.