Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hibrid auto, ali na vazduh!!

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibrid auto, ali na vazduh!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6425 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Hibrid auto, ali na vazduh!!18.02.2013. u 20:29 - pre 136 meseci
MAlo je auto industrija otisla u vise pravaca.Sta ce prevagnuti,videcemo.
Iz kog razloga se razvijaju projekti koji su u proslom vremenu stali pa implementiraju i modernizuju.
Kako takve projekte pokrecu brendovi koji nisu u samom vrhu po prodaji.Probiti se na trziste ili imaju bolje konstruktore
koji samo zbog finansija stoje u nekoj fioci.
http://vesti.mojauto.rs/Sajmov...revolucija-automobil-na-vazduh




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!18.02.2013. u 22:42 - pre 136 meseci
Prevagnuce plin.

Ima za to vise razloga, a najvaziji je onaj, netehnicki, koji govori o interesnim sferama.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 07:19 - pre 136 meseci
Prevagnuće onaj koji uz korišćenje ne-fosilnih goriva obezbedi maksimalnu autonomiju i najbrže dopunjivanje pogonskog energenta (struja, komprimovani vazduzh gas, vodonik, šta god)

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 09:40 - pre 136 meseci
Ipak ce prevagnuti onaj koji korisnika vozila primorava na sukcesivno placanje necega.

Mala je verovatnoca da se coveku ponuditi resenje kojim se samo jedm placanjem resava problem voznje.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 10:14 - pre 136 meseci
U pola zemalja se veoma tesko mogu uvesti mjere protiv zagadjivanja, koje su osnovni razlog za prelazak na alternativna goriva...
Prica da nafte nece biti je samo opravdanje za razna poskupljenja i tako je vec decenijama... a nafte ima samo u Sibiru za narednih 500 godina...
Sto se tice auta na vazduh pod pritiskom, glavno je pitanje na sta rade kompresori koji skladiste vazduh pod pritiskom... ako rade na struju a struja se dobija iz termoelektrane, onda se priroda zagadjuje mozda i vise nego sa fosilnim gorivima...
Sto se tice same cijene kostanja prevoza, ideja za prelazak na alternativna goriva nije zbog jeftinije voznje i tesko da voznja na baterije moze da kosta manje po kilometru od nekog modernog dizel agregata, posebno ako uzmemo u obzir cijenu i zivotni vijek samih baterija...
Dakle, prelazak na druga goriva je iskljucivo da bi se smanjilo zagadjivanje... ima na hiljade vecih zagadjivaca u vidu raznih fabrika u odnosu na sva vozila... koliko planetu zagadjuju fabrike u Kini recimo ili u nekoj Sjevernoj Koreji niko ni ne zna... tesko da ce se to smanjivati u buducnosti...



 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 12:06 - pre 136 meseci
Citat:
Zarko Silic:
Ipak ce prevagnuti onaj koji korisnika vozila primorava na sukcesivno placanje necega. ;)
Mala je verovatnoca da se coveku ponuditi resenje kojim se samo jedm placanjem resava problem voznje.

Točak progresa niko ne može da zaustavi. Čak i ako neki bog_zna_koliko_opasan naftni / farmaceutski / jevrejski / gej ili masonski lobi nešto privremeno prikoči u Americi, onda sigurno neće moći da koči u Rusiji / Kini / Indiji ili gde god drugde.

Jednim plaćanjem je rešen problem vožnje - postoji biciklo. Ali za dugu vožnju čitave porodice je potrebno znatno više energije od energije mišića. A energija nije dž.
Isitna, neki oblici dobijanja energije su skuplji, neki jeftiniji, neki su potrošni a neki nisu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 12:43 - pre 136 meseci
Citat:
glavno je pitanje na sta rade kompresori koji skladiste vazduh pod pritiskom...

Znanje po pitanju auta je sigurno skromno naspram tvog,ali zar taj proces punjenja te boce ne moze
da odradi kompresor,koji se nalazi recimo kao na kamionu i radi preko nekog brega,da uprostim, i reducira na nekom pritisku.
Onda bi ta boca bila konstantno dopunjivana.Valjda moze tako.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 13:38 - pre 136 meseci
A na sta mislis da radi taj kamion? Na vetar?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 13:52 - pre 136 meseci
Radi na gorivo,naravno.Neki deo bregaste pokrece i taj kompresor.Zato sam i pomenuo neki breg.
Uvek nesto sto se pokrece moze pokretati i jos nesto.Linijska pumpa kod MB ima u donjem delu malu bregastu.
Nju pokrece motor,ona pokrece ostale delove, itd. u krug.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 14:12 - pre 136 meseci
Kontam nešto: koliko treba da ima komprimovanog vazduha, pa da auto ima iole zadovoljavajuću autonomiju, makar 50 km ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 16:17 - pre 136 meseci
Citat:
Zarko Silic:
Ipak ce prevagnuti onaj koji korisnika vozila primorava na sukcesivno placanje necega. ;)

Mala je verovatnoca da se coveku ponuditi resenje kojim se samo jedm placanjem resava problem voznje.



Postoji to vec, samo sto su takva resenja znatno skuplja od dolivanja goriva. Recimo kupis Tesla automobil i dosta solarnih ploca. Ne zagadjujes okolinu, ali jelte... Automobil kosta 30-40 hiljada evra neki najosnovniji, solarnih ploca za 220V i dovoljnom kolicinom struje verovatno nekih 10-20k evra (slobodna procena, nek me neko ispravi ako se rauzme). Ali opet ne mozes da prelazis ko zna kakve kilometraze besplatno, jer ako zelis da ga dopunis negde van svoje kuce morao bi da platis. A i "akumulatori" kostaju nekih 10k evra.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 16:26 - pre 136 meseci
Pa nisi bas u pravu jer je slobodna prcena previse slobodna

Daleko je to jos od upotrebne vrednosti kakvu zamisljamo gledajuci crtane filmove.
 
Odgovor na temu

pero_brzi

Član broj: 148348
Poruke: 68



+4 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 18:03 - pre 136 meseci
Bila su neka dvojica nasih naucnika na tv-u koji u americi rade na tome da se baterije pune znatno krace
nego sada, kazu 10min, naravno trebace im vreme ali nesto sam zapamtio najduze za 4 godine, to kad se usavrsi nece vise biti bitna ni cena, jer kolicina spusta cenu https://static.elitesecurity.org/winksquare.gif, tada se dolazi samo da se na pumpa infrastruktura prosiri i da se uz punjace fosilnih goriva ponude i uticnice za automobile, nesto ce se i to placati
ali ipak mislim da je fosilnim gorivima odzvonilo na ovaj nacin , samo sto prelazni period moze da traje i 100 godina
, secate se mobilnih telefona 97,98 godine.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 18:23 - pre 136 meseci
Vrlo moguce... Ali ne verujem da je ta cifra nesto lepsa. Na Tesla Motors sajtu imaju silni kalkulatori, za 500 km je potrebno punjenje od 65 sati sa 12A strujom, standardan kucni prikljucak. Solarne celije koje sam ja skorije gledao, daju 0.5V i 800mA struje. Trebalo bi najmanje 3000 tih celija da bi se dobilo ~10A i americkih ~100V. Mislim da je cena bila izmedju 5 i 10 evra po toj celiji. Naravno, jeftinije je sigurno kada se uzme ceo panel. Imam drugara koji se bavi time, pitacu ga za informacije pa cu napisati koja bi cena bila za nesto tako. Po dosadasnjoj racunici, 65 sati punjenja za 500 km, sa ulozenih ~15-30k evra za napajanje.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 21:19 - pre 136 meseci
za teslu baterije kostaju oko 10ooo evra,
a meni i verujem jos mnogima i da poklone auto koji se puni na kucnu mrezu ne bi smo mogli puniti jer nije dostupna,parking mi je udaljen od stana i trebao bi mi bezicni prenos strujea a to jos nije izmmisljeno.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 21:59 - pre 136 meseci
Moze se to resiti indukcionim punjacima, ali nije problem samo punjenje na parkinmgu. Mnogo je veci problem autonomije kretanja, a jos veci je problem to sto ne postoji interes da se takvi sistemi razvijaju.

Moje iskustvo sa postojecim elektroautomobilima je blago receno, negativno. Ukratko: automobil ide solidno samo prvih par desetina kilometara. Potrosnja pri takvoj voznji je na nivou dizelasa srednje generacije (nisu mi jasni testovi koji iskazuju onako male podatke). Dodatne funcije, poput grejanja zimi ili klime leti su vrlo diskutabilne. Baterije preteske i preskupe. Troskovi odrzavanja, posmatrani u duzem periodu, veci od klasicnog automobila.Vrlo ogranicen vek trajanja bez perspektive da se normalno servisira (ne kod nas vec, generalno) sto prakticno elektromobil svodi na sredstvo za jednokratnu upotrebu. Na duzim putovanjima, autoputevima, kapacitet baterije postaje neprimenljiv. Sistemi za rekuperaciju su slozeni i problematicni, itd da sad ne redjam do sutra.

Daleko vecu perspektivu imaju vozila na plin. Prvenstveno mislim na CNG.

P.S. Ako me zapazanje ne vara, nakon one elektroeuforije 2008. godine, na poslednjim sajmovima automobila, elektomobili su gurnuti u treci plan, da ne kazem, u kanal.

U jos gorem polozaju od elektromobila su vozila na alternativne izvore energije. Od prakticne primene su veoma daleko.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!19.02.2013. u 23:10 - pre 136 meseci
Pa pazi inobradovic, ova moja ideja je data za nekoga ko ima kucu i prostor za solarne ploce :) Jer je naslov teme "automobil na vazduh", a krenula je diskusija oko jednokratnog ulaganja u izvor energije za automobil, pa mi je palo na pamet ovo.

Naravno da se slazem sa tobom Zarko, jednostavno je to nesto sto jos nije zazivelo, i verovatno nece jos jedan duzi period, pre svega jer mnogima nije u interesu, cak i celim nacijama koje zive od nafte. To sto si opisao da automobil dobro ide par kilometara pa posle slabije je standardan problem sa baterijama, pad napona. Cim krene da se koristi, opada napon polako i samim tim sto se duze vozi, to losije ide, sve do novog punjenja. To bi verovatno moglo da se resi nekim regulatorima napona, koje mozda cak neki automobili i imaju. Razumem ja sve, da su najverovatnije bolji "standardni" automobili danasnjice, ali eto kad vec pricamo o nekoj "besplatnoj" voznji, ovo moze da bude neka ideja. U praksi kako sve to izgleda, pitanje da li ce iko od nas moci to u ovom zivotu da vidi :)

I iskreno, ne znam koliko je shodno da sudimo elektro-automobilima na osnovu hibrida. Opet, hibridi koliko god bili pravljeni da se voze na struju, mislim da zaista tome nije posvecena neka preterana paznja, i da nije ipak to to.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!20.02.2013. u 09:35 - pre 136 meseci
Ja se opet vracam na crtane,Zarkove filmov,kako on naziva tudje predloge.
Ako motor na struju vrti recimo onaj najmanji kompresor koji se koristi i nabija 8bar-a,umesto tog
motora,posto se tocak vrti ako se auto krece,u gredi iliti zadnjoj osovini,u njo samoj nema reduktor koji vrti taj klipni deo i nabija vazduh.
Auto se krece,i stalno dopunjuje vazduh u boci.
VLADD,uja,javi se.Sta kaze FIZIKA na sve ovo.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!20.02.2013. u 12:30 - pre 136 meseci
Samo jedan deo fizike je potreban da cela prica ne ostane u okvirima crtanog filma.


Taj "deo" prirodne nauke nosi naziv: perpetuum mobile.


I ako je taj problem pozitivno resiv, onda ova prica ima smisla.


Bez vanzemaljaca koji bi trebali odigrati odlucujucu ulogu, tesko da se se bilo sta pomeriti sa mrtve tacke.


P.S. Ovo moze i slozenije, preko energetskog bilansa, da se obrazlozi, ali mislim da je i ovako savrseno jasno.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Hibrid auto, ali na vazduh!!20.02.2013. u 15:21 - pre 136 meseci
Ako,da se vratimo na kamion i kompresor za vazduh,radi i puni bocu sa vazduhom dok motor radi,dodje isto kao i taj tocak koji se stalno okrece
jer je vozilo u pokretu.Vidjao sam jos jednostavnije stvari.Na letvi volana su postavljeni mikro prekidaci koji u zavisnosti od strane okretanja pali maglenku
koja ima slozen sistem u fabrickom izdanju.
Dodje se to izreke...
Ne morate biti bolji od drugih,budite najbolji sto mozete.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Hibrid auto, ali na vazduh!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6425 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.