Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)

[ Pregleda: 12253 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 15:49 - pre 129 meseci
zamislite bilo šta što je organskog porekla (može da istruli) i otpad je (ne treba vam, hoćete da bacite) :
ostaci hrane životinjskog i biljnog porekla, začini, šećer, so, ulje, zatim granje, lišće, ... kosa posle šišanja...ne znam šta još...

da li je u ekološkom smislu štetno ili možda korisno, kada bi se takav otpad umesto u najlon kesu za otpatke, kod kuće zatrpao u bašti ?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 15:57 - pre 129 meseci
Ekološki je korisno, ali ne možeš taj otpad tek tako da baciš. Moraš da napraviš neko kompostište, sav taj otpad guraš tamo, pa tek kad 'sazri', onda ga vadiš i rasipaš po bašti.

Kompostište je običan drveni sanduk bez poda, koji staviš na zemlju i unutra ubacuješ sav organski otpad. Bitno je samo da daske nisu baš skroz spojene kako bi vazduh mogao da ulazi unutra, i da ako dodaješ suvi materijal da uvek dodaš vode kako bi cela smeša unutra bila vlažna.. i to je to.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 16:39 - pre 129 meseci
Ovako to izgleda kod mene:



levo je gomila koja se sprema/zri za prolećnu sadnju sledeće godine, a desno je prihvat za tekući organski otpad u koji NI U KOM SLUČAJU ne ide kosa posle šišanja!
Piljevina, nakon sečenja drva, slama, pokošena trava, ali KOSA nikako, jer ona ne truli.
U taj kompost preporučljivo je da dodaješ i iskorišćenu zemlju iz saksija.
Dobro je, ma odlično je, u taj kompost ubaciti jednu šaku crvenih glista, možeš ih nabaviti na prodajnim mestima ribolovačkih mamaca, ako nigde drugde nemaš.

Ovo dole je veće i malko siromašnije ,iako veće, kompostište, u koji sam trpao svu travu koju sam u toku ove godine kosio po bašti.



Zahteva jako mnogo vode da bi detaljno istrulelo, jer u početku nekakvog vrenja razvija popriličnu temperaturu koja postojeću vlagu jako brzo isuši.

E, posle u taj kompost moja žena rasađuje moju medicinu za gastritis, urinarne probleme, detoksikaciju...




Ima iza kuće još ihahaj, jer samo ja trošim oko 1500 komada godišnje...
...ali ne ove zelenobeličaste ko sa pijace, tu "bebipapicu" jedu žena i deca, a ja one što imaju oblik trešnje(još mi nisu sazrele), pa one narandžaste tanke, pa neke crvene, koje su prvo modro plave i tsl.
Dok su sveže jedem sveže, a za zimu ISKLJUČIVO sušene.
Ako nemaš prostora, ono što ti je ventura rekao za sanduk je ok.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 20:12 - pre 129 meseci
Pa sad...
Ne znam kakav bi to bio prizor kada bi negde gomilao otpad zivotinjskog porekla. Verujem da ne bi bilo prijatno ni oku a jos manje nosu.

Ako te zanima kompostiranje, guglaj i naces u najmanju ruku stotinak stranica o raznim nacinima. Ventura ti je objasnio kako to izgleda onako u najvaznijim tackama.
Najbitnija ti je voda, povremeno mesanje, provetravanje i da naucis da nekako regulises ph vrednost samog komposta da ne dobijes gomilu kvalitetnog djubriva koje ne odgovara biljkama koje ti zelis da gajis.
Ubacis i gliste kad to vec krene da se raspada i dobijes glistenjak koji je jos kvalitetnije djubrivo od komposta.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 20:21 - pre 129 meseci
Bravo Vaso za "medecinu" Ovde bi i Meksikanci "zaplakali"

Salu na stranu... U principu, recept je 2 trecine "braon" otpada (suvih stvari - lisce i slicno) i jedna trecina "zelenog" otpada (pokosena trava, otpad iz kuhinje i sl) - to redjas u slojevima i natapas vodom. Neki sipaju po flasu koka-kola i/ili piva, valjda zbog secera i kvasca. Treba nalivati vodom cesce, a neki svakih sedam dana prevrcu gomile i natapaju ponovo. U principu sav organski otpad moze ovako da se preradi. Ako dodas i gliste - jos bolje.


Moze ovako:



I ovako:



A bogami i ovako:



Trazi na YT "composting" i "how to compost"
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)22.08.2013. u 20:45 - pre 129 meseci
U svakom slučaju ništa životinjskog porekla, osim, kako sam negde pročitao, ljuske od jaja. Ali može se i bez njih. Kažu da može i papir, ali ne treba ni sa njim preterivati.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)23.08.2013. u 09:00 - pre 129 meseci
Zaboravio sam gore da kažem, pa me Java podsetio.
Trpamo u taj kompost iskorišćene salvete, papirne maramice, talog od kafe sa sve filter kesicom, dakle poprilično toga od hartije, osim novina.
Nešto malo otpada životinjskog porekla i može, jer povoljno utiče na obnavljanje mikrofaune, ali ne valja trpati toga preterano.
Ljuske od jajeta sam prestao da bacam u kompost, jer ako ih dovolno ne usitniš, džaba, kako si bacio, tako ćeš ih dogodine i naći.
Sitnio sam to jedno vreme u čekićaru, ALI smrdi ko sam đavo dok se melje.
Umesto toga bacam tamo kreč kad god mi ostane talog od smeše za prskanje loze, a i špric nakon prskanja ispiram u kompost, jer to malo CuSo4 može samo da obogati kompost.
Drugo nešto i ne koristim za prskanje,osim 'plavog kamena'.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)23.08.2013. u 18:07 - pre 129 meseci
čuo sam već za kompostiranje. znao sam u opštim crtama šta podrazumeva, ali ne bavim se nikakvom vrstom uzgajanja na zemlji.

postavljajući pitanje, ja sam baš mislio na jednostavno zatrpavanje, bez neke posebne ambicije u uzgajanju povrtarske kulture ili cveća.

nisam znao da kosa ne truli. šta onda biva sa svom kosom i drugim dlakama na ovom svetu ?

naveli ste da se u kompost ne sme ubacivati mnogo otpada životinjskog porekla (meso, mast, kosti...) - zašto ?
i da li to važi i u mojem slučaju ako me ne zanima kompostiranje, već samo zatrpavanje ?

dobro me potsetiste za papir. po mojem shvatanju to se odnosi na higijenski papir koji se lako raspada: toaletni, maramice, ubrusi... ?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)23.08.2013. u 18:22 - pre 129 meseci
Citat:
naveli ste da se u kompost ne sme ubacivati mnogo otpada životinjskog porekla (meso, mast, kosti...) - zašto ?
i da li to važi i u mojem slučaju ako me ne zanima kompostiranje, već samo zatrpavanje ?

Jedno je kompostiranje, a sasvim nešto drugo pokopavanje/sahranjivanje ili kako ti kažeš zatrpavanje.
Znaš li, jesi li ikada osetio kako zaudara lešina?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 06:40 - pre 128 meseci
@vaso...
Citat:
Zahteva jako mnogo vode da bi detaljno istrulelo, jer u početku nekakvog vrenja razvija popriličnu temperaturu koja postojeću vlagu jako brzo isuši.

A najlon preko toga?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 12:14 - pre 128 meseci
Nisam ni pokušao, jer se u toku vrenja razvija i metan, pa mislim da je ipak bolje da se to provetrava i dodatno zaliva ili prepusti atmosferskim padavinama.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 14:43 - pre 128 meseci
Pa tesko je uopste i zamisliti da bi neko to hermeticki upakovao u najlon tako da metan ne moze nikako da izvetri
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 19:31 - pre 128 meseci
Mislio sam da se prekrije na neku razumnu visinu od djubreta.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 19:33 - pre 128 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: @vaso...
A najlon preko toga?

Najlon nije dobro rešenje jer je tim bakterijama potreban kiseonik da bi se desilo kompostiranje.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 19:38 - pre 128 meseci
Komopstiranje se radi na vazduhu. Dakle, ne-nikako zatvoreno / pokriveno najlonom. Ako se bio-otpad osuši - treba ga nakvasiti tj. zaliti kao što se zaliva bilje po dovrištu. Nema tu neke filozofije. I ako se skroz osuši - ništa mu se neće desiti, osim što se privremeno uspori / zaustavi pretvaranje biomase u humus. Čim se zalije, proces se nastavi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)17.09.2013. u 19:39 - pre 128 meseci
Koji procenat vlage je potreban da bi proces bio uspesan?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)16.03.2015. u 23:04 - pre 109 meseci
Pa da postavim ponovo pitanje.Imam slican proces ali je u pitanju lisce od sljive,bagrema,oraha kao i ostatci ne sakupljenih sljiva.

Obicno prodju zene i ogule taj deo vocnjaka za cvece.Da li ima svrhe baciti to u bastu ?
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)18.03.2015. u 19:20 - pre 109 meseci
Hmm...
Lišće od oraha teško jer onda bi morao duže vreme da ga kompostiraš da bi se razložilo jer kao što i sam znaš - ispod oraha ništa ne raste.
Ostaci nesakupljenih šljiva može, samo da nisu obolele. Lišće takođe ali zdravo.
U principu može to sve ali na malko duži period.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)18.03.2015. u 22:07 - pre 109 meseci
Sta mislis na prethodni period od 12 godina..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: otpad organskog porekla kao đubrivo (krajnje amatersko pitanje)

[ Pregleda: 12253 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.