Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borba protiv narko dilera

elitemadzone.org :: MadZone :: Borba protiv narko dilera

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63555 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera11.11.2013. u 23:44 - pre 127 meseci
^Ako bismo dozvolili dilovanje onda bi po tebi bilo manje korisnika? Vrati se par stranica nazad, imaš jedno dobro poređenje sa korovom u bašti. Čini mi se da je bilo upućeno baš tebi.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera11.11.2013. u 23:47 - pre 127 meseci
Pa kad bi poredjenje bilo sa pokretnim super-korovom sirom planete , koji drugi idu i sade dok ti cupas , onda bi mozda i bilo priblizno.
Ovako je nista

Neko je vec napisao da je resenje licna upotreba laksih droga a tezih uz strucni nadzor/pomoc i to je to.
Niska cena bi odgovarala svima koji su 18+ a koji su i velika vecina korisnika.
Maloletnike kontrolisati (roditelji , prosvetni i socijalni radnici) i u slucaju da ilegalno nabave naterati ih da kazu od koga su kupili ili u zatvor.
Dileri nece rizikovati za tako malu grupu potrosaca (mada cak i da ostane isti procenat narkomana medju maloletnicima , opet bi situacija bila drasticno bolja jer bi svi punoletni bili legalni)
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera11.11.2013. u 23:53 - pre 127 meseci
Nemamo mi još uvek super-korov, ali smo na dobrom putu da ga stvorimo.

Srednjoškolci u Srbiji ispod proseka po korišćenju droga

Ova tablela je dokaz da imamo plodno tlo.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 00:01 - pre 127 meseci
Ako ima na 100 , 1000, 10.000 km onda imamo i mi , nema izolacije

Citat:
U pogledu pušenja marihuane, Srbija je znatno ispod proseka, sa 7% srednješkolaca rođenih 1995. koji su ikada probali to opojno sredstvo

al su iskreni , pa ima vise od 7% koji redovno konzumiraju ... mozda nisu razumeli pitanje
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 00:25 - pre 127 meseci
Jasno mi je zbog čega su ljudi pokrenuli ovu akciju - shvatam njihov revolt, ali nažalost, iako je cilj koji žele da postignu (manje droge na ulicama) odista ispravan, ideja kako da dođu do toga je, blago rečeno, jako pogrešna.

Ne ulazeći u legalnost proizvoda koji je u pitanju, tj. koji se ovde prodaje i, nažalost kupuje, taj proizvod je veoma tražen od strane kupaca i uklanjanje prodavca neće smanjiti potražnju. Dakle, tržište (bez obzira da li je u pitanju legalno tržište ili nelegalno, kao ovde) će sve to regulisati i stvoriti nove dobavljače.

Evo, recimo, da Pančevačka policija sad dođe i napravi raciju po pijacama i buvljacima i pohapsi sve ove što ispod tezge prodaju duvan, da li će se klijentela, koja je u međuvremenu navikla da sebi pravi paklu koja košta 50-80 din, vratiti na duvan iz trafike, ili možda ostaviti cigarete? Pa ne bih rekao, pre će se desiti da će se organizovati i dobaviti duvan iz nekog drugog grada. Možda bi trgovina "nelegalnim" duvanom prešla na strogo privatno, po preporuci, samo za "svoje" mušterije, isključivo na nekom dogovorenom mestu sastanka... Zvuči poznato?

Jedina prava borba protiv dilera jeste mnogo bolja i smislenija edukacija o narkoticima i ostalim opojnim sredstvima, u svim segmentima društva, a ovo je jedna veoma ozbiljna i potpuno zanemarena tema, jer se edukacija o drogama kod nas svodi na "Drugs are bad, mkay" i "sve su droge iste" i sl.

[Ovu poruku je menjao Emil Ranc dana 12.11.2013. u 01:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nymeria

Član broj: 317502
Poruke: 75



+84 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 00:34 - pre 127 meseci
Citat:
Lazar-I: Ako bismo dozvolili dilovanje onda bi po tebi bilo manje korisnika?


Ama, nije ideja da se legalizuje dilovanje nego da se u specijalizovanim ustanovama (verovatno zdravstvenim) omoguci dobijanje od strane strucnog osoblja po ceni koja je ono.. proizvodnja plus troskovi, kao kod vecine robe. Ta cena bi bila daleko niza pa se dilovanje ne bi ni isplatilo jer bi i dalje bilo ilegalno i rizicno a cena je mnogo niza.


Ja stvarno ne kapiram zasto ljudi koji su za nastavak zabrane stalno ignorisu ovo podvuceno i konvertuju u nesto sto niko nije ni predlozio pa se onda tome kao protive. Štono kaze, s kim se macujete
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:15 - pre 127 meseci
Citat:
Emil Ranc Jedina prava borba protiv dilera jeste mnogo bolja i smislenija edukacija o narkoticima i ostalim opojnim sredstvima, u svim segmentima društva, a ovo je jedna veoma ozbiljna i potpuno zanemarena tema, jer se edukacija o drogama kod nas svodi na "Drugs are bad, mkay" i "sve su droge iste" i sl.


Edukacija je najvažniji deo borbe koji ne isključuje ostale vidove. Hapšenje i kažnjavanje dilera se može posmatrati kao deo edukacije. Učenje napamet lekcija u školi nije prava edukacija. Prava edukacija je kada se stvori okruženje u kome ljudi nešto razumeju i osećaju. Edukacijom se izgrađuje i održava sistem vrednosti.

Citat:
Emil Ranc Evo, recimo, da Pančevačka policija sad dođe i napravi raciju po pijacama i buvljacima i pohapsi sve ove što ispod tezge prodaju duvan, da li će se klijentela, koja je u međuvremenu navikla da sebi pravi paklu koja košta 50-80 din, vratiti na duvan iz trafike, ili možda ostaviti cigarete?


Većina ne bi ostavila, pa makar došlo do smaka sveta. Na kraju, ako bi nabavka bila toliko otežana sami bi uzgajali i zavijali duvan ili bi prokopali tunel do Kine. Uz ovoliki broj pušača (oko trećine stanovništva) neka stroga zabrana u praksi nije ni moguća. Cilj svake akcije treba da bude usmeren ka smanjivanju broja novih korisnika i tu ne mislim samo na pušače već pre svih na one koji koriste teške narkotike. Postojeći zavisnici su nažalost izgubljeni. Može se raspravljati o načinu njihovog lečenja i ublažavanja posledica, ali izlečenje je moguće u zanemarljivo malom procentu.

Citat:
Homer J. Simpson: Ako ima na 100 , 1000, 10.000 km onda imamo i mi , nema izolacije

Citat:
U pogledu pušenja marihuane, Srbija je znatno ispod proseka, sa 7% srednješkolaca rođenih 1995. koji su ikada probali to opojno sredstvo


al su iskreni , pa ima vise od 7% koji redovno konzumiraju ... mozda nisu razumeli pitanje


Ne znam zašto si baš naveo procenat korisnika marihuane? Ovde se priča o teškim drogama i na to je već neko ukazao Andreju, a Emil je u prethodnoj poruci lepo naglasio da nisu sve droge iste. Izgleda da selektivno čitaš ovu temu.

Citat:
Nymeria Ama, nije ideja da se legalizuje dilovanje nego da se u specijalizovanim ustanovama (verovatno zdravstvenim) omoguci dobijanje od strane strucnog osoblja po ceni koja je ono.. proizvodnja plus troskovi, kao kod vecine robe. Ta cena bi bila daleko niza pa se dilovanje ne bi ni isplatilo jer bi i dalje bilo ilegalno i rizicno a cena je mnogo niza.


Da li ti pričaš o lečenju postojećih narkomana? Ako o tome pričaš, onda u redu, razne droge se već koriste u njihovom lečenju, tako da to o čemu pričaš nije ništa novo, a i nije to tema. Ako misliš na slobodan pristup narkoticima u specijalizovanim ustanovama, onda bi trebalo da budeš oprezniji. Ono što očekuješ da će se desiti ne mora da znači da će se stvarno i desiti. To bi sigurno izbacilo dilere iz posla, ali da li bi bio ostvaren cilj? Da li se uopšte slažemo u vezi sa ciljem? Ja smatram da cilj treba da bude smanjenje procenta narkomana u svakoj sledećoj generaciji.
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+105 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:21 - pre 127 meseci
Ja mislim da bi cilj trebalo da bude pre svega pomoć ostalim građanima kojima je veza sa drogom preko zavisnika koji im obijaju kola, stanove, napadaju na ulici...
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:33 - pre 127 meseci
@ironman

Slažem se sa tobom, ali pomoć ostalim građanima je moguća ako je broj zavisnika dovoljno mali. Problem se najlakše rešava ako se uklone uslovi za njegov nastanak. Bojim se da bi rešenje koje uključuje besplatnu drogu narodu otvorilo neke nove, veće probleme.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:45 - pre 127 meseci
I evo već koliko traje rat protiv droge i taj broj se ne smanjuje nego se povećava. Očigledno da nešto nije u redu sa konvencionalnim načinom rešavanja problema.

Neću da pričam šta je pravo rešenje ali očigledno da trenutni sistem nije dobar a isti se forsira oduvek i nema naznake da će se menjati.

Čuj, u 2013. krećemo u borbu protiv narko dilera i to zato što su palili stolice na fudbalskoj utakmici. Jeste, rešićemo.
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:47 - pre 127 meseci
Narkomani obijaju kola/upadaju u stanove/napadaju na ulici zato što nemaju para da plate fiks.

Rešenje: podeli im drogu za dž (ili po nekoj razumnoj ceni) i neće nikog napadati.

Ne razumem šta je tu čudno ljudima? Gledamo svakog dana kako svaka firma u koju se država umeša bez izuzetka i veoma brzo propada. Znači ako je cilj da se smanji nasilje i kriminal vezani za drogu, nek država počne da diluje i gotova stvar ;) Ostali dileri će ostati bez posla dok si reko' keks.
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 08:51 - pre 127 meseci
Citat:
Lazar-I:Da li ti pričaš o lečenju postojećih narkomana? Ako o tome pričaš, onda u redu, razne droge se već koriste u njihovom lečenju, tako da to o čemu pričaš nije ništa novo, a i nije to tema. Ako misliš na slobodan pristup narkoticima u specijalizovanim ustanovama, onda bi trebalo da budeš oprezniji. Ono što očekuješ da će se desiti ne mora da znači da će se stvarno i desiti. To bi sigurno izbacilo dilere iz posla, ali da li bi bio ostvaren cilj? Da li se uopšte slažemo u vezi sa ciljem? Ja smatram da cilj treba da bude smanjenje procenta narkomana u svakoj sledećoj generaciji.

Ne znam o cemu ona prica (cini mi se da je cura u pitanju) ali.. Ja se ne slazem sa ciljem, tacnije, to sto kazes jeste cilj ali nije jedini niti cak primarni (iliti, ne treba da bude). Jednu stvar je onaj pandur dobro rekao - cilj policije ne treba da bude zastita ljudi od samih sebe vec jednih od drugih.
Prvi cilj treba da bude smanjenje kriminala a on, vezano za drogu, nastaje zbog visoke cene droge (posledica zabrane) i zbog medjusobnog obracunavanja dilera (cije je postojanje posledica zabrane).
Drugi cilj - zdravstvena bezbednost. Sto ce reci, omogucavanje pravilne upotrebe, bez trovanja kojecime, predoziranja, sirenja hiv-a i sl. boleti itd. itd. (sto je opet posledica zabrane, objasnio Dimkovic, da ne ponavljam).
To je sto se tice regulacije.

Treci cilj na kojem se svakako radi i sada i paralelno sa resavanjem prethodna dva je edukacija u cilju smanjenja broja ljudi koji ce koristiti drogu. Bitno je da ljudi budu svesni o cemu se radi a ako odluce da je uzimaju, pa jbg, oni je uzimaju, ako je njihova odluka takva, takva je. Sebi to rade. Ne vidim sa kojim pravom bismo smeli da zabranjujemo ljudima da raspolazu samima sobom.

Ono sto treba da bude/ostane zabranjeno je:
Davanje/prodavanje droge maloletnima
Nagovaranje/podsticanje drugih na koriscenje
Posedovanje (ili totalno, ili preko neke vrlo male kolicine). Ideja je da mozes da odes da dobijes svoju dozu ali ne i da je poneses sa sobom.

Kao sto se da videti, ovo su stvari koje su vec zabranjenje i koje se ticu zastite gradjana jednih od drugih. Ukidanjem drugih zabrana, postojeci resursi bi se mogli preorjentisati na ovaj deo tako da bi sprovodjenje zakona u tom domenu bilo efikasnije (vise resursa na tome a narko-kriminal bi svakako bio slabiji jer za punoletne ne bi funkcionisao).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 09:30 - pre 127 meseci
Citat:
Lazar-I
Ne znam da li je opravdano korišćenje heroina u ovim slučajevima pored boljih analgetika, koji imaju duže dejstvao, a stvaraju manju zavisnost


Generalno svi jaki opijatni analgetici koji se koriste danas u regularnoj medicinskoj praksi protiv jakih bolova stvaraju visoku zavisnost i svi su na listi strogo kontrolisanih supstanci. Subjektivni efekat euforije pri aplikaciji opioida je direktno vezan za brzinu prolaza medikamenta ili njegovog metabolita kroz krvno-mozdanu barijeru. Recimo, metadon nema efekat "euforije" zato ga narkomani i ne vole, ali to takodje nosi problem sa sobom za medicinsku praksu zato sto nije dovoljno "brz" u smislu korisne akcije.

Sto bi se reklo, sto je bolji opioid za medicinsku upotrebu (brzo i efikasno umanjuje bol), takodje je "bolji" i za potencijalnog narkomana. Znamo zasto je to tako, svo "euforicno" dejstvo potice od strane samo jedne pod-grupe neuronskih receptora (tzv. OP1 ili "mi", koji je samo jedan od nekoliko receptora na koje opioidi deluju) - ali jos nismo postigli zadovoljavajucu jaku analgeziju ako supstanca ne deluje na taj OP1/mi receptor. Postoje indicije da neke sasvim druge supstance koje uopste ne deluju na OP receptore mogu postici jaku analgeziju (bazirane na otrovu mambe, ni vise ni manje) - ali su te supstance jos u ranoj fazi R&D-a.

Neki sinteticki analgetici koji se koriste, recimo, u USA - kao sto je oksikodon (poznatiji kao "hillbily heroin" po njegovoj velikoj upotrebi u ruralnoj USA), cak imaju i brzi "udarac" euforije od heroina zato sto rapidno prolaze kroz krvno mozdanu barijeru zbog specificnog hemijskog sastava.

Takvi legalni analgetici su jako cesto divertovani na crno trziste od strane beskrupuloznih medicinskih radnika / proizvodjaca.

--

Generalno razlozi za izbor specificnih jakih opijatnih analgetika su prvenstveno ekonomske prirode, sekundarno neki sinteticki analgetici ne izazivaju histaminsku reakciju kao morfin/heroin/kodein, pa su bolji izbor za ljude koji imaju jaku histaminsku reakciju na derivate morfijuma.

Medjutim najveci razlog je large-scale produkcija. Heroin je nista drugo nego derivat morfijuma, i vrlo skup za proizvodnju zato sto je kolicina morfijuma koju drzava moze da kupi ogranicena (UN propisi diktiraju da drzava moze da kupi morfijum proporcionalno sa upotrebom u poslednje 2 godine, sto cini da 6 drzava na svetu potrose najvecu kolicinu morfijuma). Zbog toga ga malo ko koristi u sirokoj praksi, zato sto postoje jeftiniji a podjednako dobri, nekad i bolji analgetici. Medjutim svi ti "bolji" analgetici su, takodje, izuzetno visoko na skali formiranja navike.

UK koristi heroin verovatno zato sto imaju pristup ogromnoj kolicini legalnog morfijuma kroz svoje veze sa Indijom.

Takodje, heroin, generalno, nema neke specijalne prednosti u poredjenju sa morfijumom osim sto brze postize centralni efekat, ali takodje krace traje.

Zbog toga postoji malo aplikacija gde je heroin bolji izbor.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 09:30 - pre 127 meseci
Citat:
Shadowed Jednu stvar je onaj pandur dobro rekao - cilj policije ne treba da bude zastita ljudi od samih sebe vec jednih od drugih.


Pandur ne vidi drvo od šume. Zato je dobro što je bio policajac, a ne neko ko donosi važne odluke. Policija ne štiti samo pojedinca, već štiti i društvo. Ideja koju propagirate je prilično jednostavna. Zašto se ne primenjuje? Mogu da se setim samo dva razloga, koji se međusobno ne isključuju:

1. Svetom upravljaju kriminalci.
2. Postoji negativna strana primene te ideje.

Ono što ste vi naveli je odlično. Smanjiće se kriminal i povećaće se zdravstvena bezbednost. Ništa niste rekli o broju zavisnika. Ako bi broj zavisnika ostao isti, eto i ja bih podržao tu ideju. Međutim, izvinjavam se pušačima i alkoholičarima, ali njihov broj me prilično obeshrabruje. Svaki treći građanin Srbije je pušač. Kada bismo imali toliki broj narkomana zamislite kako bi izgledao saobraćaj, zdravstvo, školstvo... Ne verujem ni da bi se ograničenje o korišćenju samo u zdravstvenim ustanovama dugo održalo, to bi sa velikim brojem narkomana stvarno i bilo besmisleno.

Citat:
I evo već koliko traje rat protiv droge i taj broj se ne smanjuje nego se povećava. Očigledno da nešto nije u redu sa konvencionalnim načinom rešavanja problema.


A rat protiv silovatelja, koliko dugo traje?
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 09:50 - pre 127 meseci
@Lazar-I to je zapravo jako dobro pitanje: da li će se povećati ili smanjiti broj narkomana? Međutim još bolje pitanje je kako to narkomani štete društvu?

Prvo i direktno štete društvu tako što se prepuštaju kriminalu da bi finansirali svoj "hobi".
Drugo i indirektno, štete tako što umanjuju svoje radne sposobnosti i rok trajanja pa ne doprinose boljitku i naprerku kolektiva.

Moj lični utisak je da je ovo prvo mnogo veći problem, koji se rešava legalizacijom/dekriminalizacijom narkotika
Ovo drugo je i dalje problem koji treba rešiti, ali to je problem koji ne nastaje zbog konkretne supstance već zbog izbora jedinke da se "odstrani" iz društva i "izgubi" u poroku. Zavisnici su ljudi koji žele da pobegnu od nečeg, i ako ne mogu da pobegnu u drogu, pobećiće u alkohol, kocku, nimfomaniju - bilo šta.

Problem sa alkoholom i cigaretama je odličan zato što nam upravo ukazuje na to kako se problemi sa zavisnošću rešavaju - ne prohibicijom nego obrazovanjem. USA je probala prohibiciju alkohola i sve što su uspeli time da urade je da stvore toliko za*ebane strukture organizovanog kriminala (Al Kapone&The Gang) da su im terbale decenije da se toga reše (ako su se uopšte rešili)

Siguran sam da je svako od nas ovde bio u prilici da proba drogu - da li ste odbili zato što ste se plašili policije ili zato što su vas na vreme obrazovali o štetnosti?

Protiv narkomanije treba da se bore učiteljice jer policajke tu ništa ne mogu da urade.
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Mali_Milojica

Član broj: 317284
Poruke: 157
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+445 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 09:58 - pre 127 meseci
Pre par godina, mojoj tada maloletnoj ćerci, narkoman je oteo iz ruku mobilni telefon. O traumama da ne pričam...
Pošto imam prijatelja inspektora, brzo su ga našli u Zemunu (poznati narkoman, sin bogatog oca vlasnika lanca mesara). Posle mesec-dva dobio sam poziv od četvrtog suda da sa maloletnim detetom dođem u isti. Po dolasku u sud, ćerka je dala izjavu sa svim detaljima o otimačini i rečeno nam je da će nas obavestiti o ročištu.
Posle pola godine dobijam pismeno obaveštenje da se obustavlja postupak protiv okrivljenog a da ja mogu pokrenuti privatnu parnicu za naknadu materijalne štete.
Šta reći...pošto je isti odavno poznat policiji i prema rečima druga iz policije, narkomanima neće niko da se bavi u državi pogotovu ako materijalna šteta nije velika?!
O traumama ni reči?
Kako zaštiti decu od ovakvih situacija?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 10:07 - pre 127 meseci
@Lazar-I, da ali silovatelj direktno ugrozava zivot, zdravlje (psihicko i fizicko) i elementarna ljudska prava druge osobe.

To je apsolutno nesumnjivo i ne moze se relativizirati (mada, na zalost, u nekim zemljama je i to moguce zbog specificne kulture).

Zbog toga svaka normalna drzava silovanje kaznjava visokom kaznom.

Kada je droga u pitanju, stvari nisu tako crno bele. Prvo, problematicna je nesumnjiva steta po druge - moguce je konzumirati mnoge supstance koje su danas zabranjene bez ugrozavanja tudjih zivota i ljudskih prava. Onda se postavlja pitanje, da li drzava treba i koliko treba da nekom odredjuje sta radi u svojoj kuci ako ne ugrozava druge.

Primeti - ne kazem da MORA ili NE MORA. To nije nimalo jednostavno pitanje, i zadire duboko u licnu politicku orijentaciju. Svako od nas vrlo verovatno ima drugacije misljenje kada je to u pitanju, dok kada je silovanje u pitanju pretpostavljam da su nam misljenja daleko vise u saglasnosti.

Naravno, droga moze biti element kojim neko moze urnisati svoj zivot i svojih ukucana, recimo, zapostavljanjem svojih obaveza, svog zdravlja. Ali cenim da bi drustvo bilo vrlo protiv da im u nekim drugim situacijama sa slicnim epilogom drzava odredjuje sta ne smeju da rade.

Zapravo, u obicnom supermarketu postoje stvari sa kojima mozes urnisati zivot tvojih ukucana ako si, recimo, hranilac porodice.

Medjutim, mi kao drustvo, ne prihvatamo da drzava zabrani kupovinu alkohola, npr. zato sto ce neko negde urnisati svoju porodicu zavisnoscu od istog.

Kao sto rekoh, tu prelazimo iz domena crno-belog u nijanse sivog.

--

Btw, nisam pratio situaciju u Ceskoj zaista. Ali imas jos jedan primer zemlje koja je dekriminalizovale teske droge u Evropi: Portugal.

Trenutno stanje sa Ceskom se moze pratiti na njihovom portalu vlade: http://www.vlada.cz/en/ppov/pr...rug-policy-coordination-72748/

Koliko vidim, ustavni sud je dosudio da samo parlament moze odlucivati o ilegalnosti necega, ne i vlada. Problem je u tome sto je vlada donela dekret (467/2009) kojim podize kolicine iznad kojih se posedovanje smatra kriminalom. Ustavni sud smartra da vlada to ne moze da radi.

Bice interesantno pratiti razvoj te situacije u Ceskoj - tj. da li je to bio PR-stunt vlade ili zaista postoji zelja od strane politicara da promene taj zakon. Interesantno, Ceska je odmah pocela da trpi politicki pritisak od Nemacke zbog ovoga, posto Nemci smatraju da je revidiranje tih pravila omogucilo drug-turizam Svaba.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.11.2013. u 11:26 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 10:23 - pre 127 meseci
Citat:
Lazar-I: Pandur ne vidi drvo od šume. Zato je dobro što je bio policajac, a ne neko ko donosi važne odluke. Policija ne štiti samo pojedinca, već štiti i društvo.

Ma, nije mene briga da li je on pandur ili ko vec, ja se slazem sa recenim, samo sam njega pomenuo da ne ispadne da kradem citat :)
Policija stiti drustvo stiteci pojedince ili grupe od ugrozavanja od strane drugih pojedinaca ili grupa, zato:

Citat:
Lazar-I: A rat protiv silovatelja, koliko dugo traje?


Nema veze sa onim o cemu pricamo jer kod silovanja osoba ugrozava drugu osobu a ne sebe.


Citat:
Lazar-I: Ideja koju propagirate je prilično jednostavna. Zašto se ne primenjuje? Mogu da se setim samo dva razloga, koji se međusobno ne isključuju:

1. Svetom upravljaju kriminalci.
2. Postoji negativna strana primene te ideje.

Uglavnom je 1. Prvo, kriminalcima (a u pitanju je ogroman organizovani kriminal koji ima enormne kolicine novca, dakle uticaja) ne odgovara legalizacija jer ostaju bez prihoda. Drugo, velika kolicina novca se koristi za korupciju u vlasti. Dovoljna da vlast ne zeli da ukine zabranu i samim tim taj izvor prihoda. Jedini nacin da se dodje do promene je da dovoljno ljudi shvati ove stvari koje pominjemo ovde i da postoji veliki pritisak javnosti. Tek tada, postoji neka sansa jer jedino gore od gubljenja novca putem korupcije je gubljenje polozanja u kojem mogu uzimati mito. Trece, sprega izmedju ova dva - Osim novcani, tu je i sigurnosni motiv za politicare, jer bi lako moglo da im se desi da se konj probudi sa njihovom glavom u stali.

Sto se negativnih strana tice, mozda se i moze naci. Realno, nista nije crno belo i sta god radili kao pojedinci ili kao drustvo, imace i neku negativnu posledicu. Ja trenutno mogu da se setim samo jedne stvari koja bi prividno izgledala negativno - izgledalo bi da se broj narkomana odjednom povecao a to bi bilo iz razloga sto bi se znalo za vise njih a ne zato sto ih je obavezno vise.

Sto se broja narkomana tice, mislim da bi se u nekom pocetnom kratkom roku blago povecao (ali bi se prividno povecao znacajno, zbog toga sto bismo za vise njih znali) a onda verovatno smanjio na nesto manje od starog broja (broj onih koji to rade jer je "kul" bi se smanjio).


Setih se sada jedne negativne strane - verovatno bi nastao protivljenje drugih zemalja koje nisu postupile na isti nacin.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 10:28 - pre 127 meseci
Citat:
JNK...Očigledno da nešto nije u redu sa konvencionalnim načinom rešavanja problema.

Slazem se,i ne kao na snimku,nego budan,nasmrkan svojim proizvodom da mu adrenalin ne dozvoli da se onestvesti i onda polako.
Koliko ce posle pomisliti o dilovanju,malo.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: Borba protiv narko dilera12.11.2013. u 10:33 - pre 127 meseci
U slucaju Ceske je odmah nastalo - od strane Nemacke.

@Lazar,

Situacija nije tako jednostavna - nisu u pitanju samo pritisci kriminalaca, eventualne negativne stvari itd...

U pitanju je, takodje, veliki politicki rizik.

Siroko stanovnistvo nije 100% racionalno kada su droge u pitanju, bas kao sto nije 100% racionalno ni kada je kriminal u pitanju.

Upravo zbog toga ne dozvoljavamo stanovnistvu da se samo bori protiv kriminala - posto bi doslo do spaljivanja vestica.

Zbog toga, pitanje neke promene politike oko droga je vrlo komplikovano, jer postoji vrlo velika politicka tezina oko tog pitanja.

Takodje, politicki zivot je isto tako komplikovan - ako hoces da promenis neki zakon, tvoja opozicija ce uvek naci neki razlog da se protivi. U slucaju neke dekriminalizacije, opozicija ce krenuti na emotivni apel na siroko gradjanstvo, koji generalno pali.

---

Zbog svega ovoga je drustvo PARALISANO sto se politike oko droga tice.

Ovo sto vidis danas je, jednostavno, ekvilibrijum:

1. Problem je dovoljno pod tepihom da ne kaci 95% ljudi, dakle ni u jednom momentu nemas prevelik pritisak javnosti
2. Regulacijom je stvoren lukrativni biznis u koga su cesto umesane korumpirane grane vlasti, dakle unutar vlasti imas aktere koji nece hteti promenu
3. Navodna "borba" je odlican generator budzeta za policiju i politicki kapital ("uhapsili smo velikog dilera", kamere, blicevi, politicar se*e na TV-u...)

Zbog toga promene u ovom pogledu nisu jednostavne, bez obzira na tip promene.

Tuzno, ali istinito - ovakvo stanje danas, odgovara ciniocima sistema.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Borba protiv narko dilera

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63555 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.