Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moja prava prilikom susreta sa policijom

elitemadzone.org :: MadZone :: Moja prava prilikom susreta sa policijom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11424 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 16:02 - pre 120 meseci
Pozdrav svima,

danas sam pogledao dva veoma dobra filma na YT.

"dont talk to police" https://www.youtube.com/watch?v=6wXkI4t7nuc
i "10 rules for dealing with police" https://www.youtube.com/watch?v=s4nQ_mFJV4I

veoma su dobri, i (meni barem) su poprilično otvorili oči. Preporučujem svima da pogledaju, samo što traju dosta. Prvi je oko 50 minuta, drugi oko 40.

U oba filma advokati objašnjavaju koja su prava građanina pri susretu sa policijom, i opšti zaključak je "don't talk to police". Suština je u tome što će policija upotrebiti svaku tvoju reč ili tvoj gest protiv tebe. U prvom filmu policajac čak i objašnjava (u drugom delu filma, prvo priča advokat a posle i policajac ) na koje sve "fore" nagovaraju ljude da potpišu priznanje, ili kako uspevaju da naprave slučaj i protiv nevinih ljudi, samo zato što su oni sami sebe na neki način "zakopali".

E samo, ovde ima jedan veliki problem, a to je da su oba filma vezana za Ameriku i njihov pravni sistem. Pretpostavljam da većina toga ne može da se primeni kod nas, ali zanima me šta može.

Da li neko zna odgovore na sledeća pitanja, u Srbiji:

1) Ako me policajac zaustavi na ulici (ja sam pešak), kada mi traži da se identifikujem, da li moram po zakonu? (pretpostavljam da je odgovor DA, ali sam se iznenadio da u nekim državama u USA ne moraš)
2) Da li policajac ima pravo da me pretrese u bilo kom slučaju (bilo da sam vozač ili pešak)? Tj. da li mogu da kažem "ne pristajem na pretresanje"?
3) Da li mogu da se "branim ćutanjem"?
4) Da li bi kod nas radila rečenica "da li me zadržavate, ili smem da idem"? I pod kojim uslovima policajac sme da zadrži građanina.

Ok, znam da je na sva ova moja pitanja odgovor: "pročitaj zakon, dostupan ti je ..." i slično. Slažem se. Ako ne dobijem odgovor, učiniću baš to.
Smatram da je brže da postavim pitanje, možda neko zna odgovore na baš ova pitanja, bez da čita gomilu teksta pride.
Ako ništa drugo, filmići mogu biti poučni :)
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 17:59 - pre 120 meseci
1. Da.
2. Da (ne postoji "bilo koji slucaj". Uvek ima nekog povoda). Ne mozes.
3. Da. Ali zasto, samo sebi komplikujes kada progovoris.
4. Da. Pustice te kada zavrsi posao zbog koga te zaustavlja/legitimise. Uslovi su njegova procena i zadatak koji trenutno obavlja.

5. i nadalje... Ako nista nisi uradio, ne brini. Samo smireno. Ako jesi, mozda on to vec zna.
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.ptt.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 18:32 - pre 120 meseci
Nisam ništa uradio, niti me je čak policajac zaustavljao/legitimisao dugo vremena. Već, bukvalno sam odgledao ova dva filmića, pa me zanima kakva je situacija što se toga tiče kod nas.

Na prvom snimku, advokat je veoma dobro objasnio zašto često nevini ljudi dovedu sebe u problem samo zato što su brbljivi. Palo mi je na pamet, da li postoji neke analogije kod nas.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 19:49 - pre 120 meseci
Jednog mog ortaka su pretresali zato sto je previse mrsav, licio im je na narkomana. Bili su korektni.

Doduse, ako se raspravljas, pa naidjes na sirovinu, moze da se zavrsi lose
(najpoznatiji slucaj: MUP: Đorđe Zarić nastradao od hica policajca i Novosti u slucaju smrti Đorđa Zarića)

Ja do sada (pu, pu, da ne ureknem) nisam imao negativna iskustva.
Opet, sve zavisi gde i kad se kreces.

A sudeci po onom sto svako malo citam po novinama, globalni odgovor na tvoja pitanja bi bio:

- nemas nikakva prava,
- cuti, ne pametuj, ma koliko mislio da si u pravu,
- odgovaraj samo na postavljena pitanja,
- ne, nemas nikava prava.

Ono sto je problem kod slucajeva koji zavrse po novinama je to sto javnost reaguje u smislu -
ko zna sta se tu desilo, ko zna cija je prica ispravna. Ako su ga pretukli, sta je u 2 ujutru trazio po splavovima i sl.
Drugim recima, problem je sto zakon i pravila sluzbe ne moraju da vaze za one koji ih sprovode.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 19:59 - pre 120 meseci
Da rezimiram:
- narod sa kojim policija radi je uglavnom stoka koja ne postuje policiju
- policija je uglavnom stoka koja ne postuje narod koji treba da stiti

Pa ti vidi kada se susretnu dve stoke.
 
Odgovor na temu

gwork
antic milan
ptt
ptt

Član broj: 318144
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 20:17 - pre 120 meseci
Sve sto si postavio je potvrdno nema sta ali tako je sta da se radi
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.ptt.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 21:23 - pre 120 meseci
Da, shvatam.

Zaista, pu pu da ne ureknem, nisam nikada imao problema u susretu sa policijom. Imao sam par negativnih iskustava, ali bio sam kriv (odneli su mi auto 2 puta zbog nepropisnog parkiranja).
Jedina neprijatnost da se baš sećam je kada sam bio ispred SKCa sa tadašnjom devojkom, imao sam 19 godina. Oboje smo bili u crno obučeni (bili smo na nekoj rock/metal svirci), i imali smo taj "metalski imidž", još sam ja tada furao dugu kosu :) tada su došli policajac i policajka i oboje nas, onako na sred ulice, poprilično detaljno pretresli. Valjda smo im delovali sumnjivo u tom darkerskom fazonu.

Naravno, odavno sam naučio da se ne pravim pametan u prisustvu policije.

Najviše me zanimalo ovo, da li mogu da kažem "ne pristajem da me pretresate". Koliko se sećam, ako se ne varam, svaki put kada su me pretresali, pitali su me nešto u smislu "jel' nije problem da pogledamo šta imaš u gepeku..." ili slično. Zanima me da li sam mogao da odbijem. Znam da na granici npr. ne možeš da odbiješ. Tj možeš da odbiješ, ali onda graničar ima puno pravo da te ne pusti preko.

Hvala svima na odgovorima.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom09.06.2014. u 22:50 - pre 120 meseci
Tebe smeju, auto nisam siguran (saobracajci valjda smeju), a stan ne - jer ustav garantuje nepovredivost stana (u tom slucaju im treba nalog)... tako nesto.
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.opera-mini.net.



+183 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 01:40 - pre 120 meseci
@zmaj86
Video klipovi koje si odgledao nisu primenljivi za nase uslove. Najbolji lokalni edukativni materijal na ovu temu je Bajaga I pesma Ma pustite me druze.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 07:57 - pre 120 meseci
Šta je pretres, a šta pregled?

Pregled osoba, predmeta i prevoznih sredstava

http://www.youtube.com/watch?v=WOTXPbcbXiw

http://www.youtube.com/watch?v=022mlNCWPCc

Citat:
ctrl alt del:
Najbolji lokalni edukativni materijal na ovu temu je Bajaga I pesma Ma pustite me druze.


Ja bih ipak rekao da za edukaciju ovaj materijal bolji:

http://www.youtube.com/watch?v=GAJiduQ8M1k
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.ptt.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 08:04 - pre 120 meseci
Hahahaha :)

hvala
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 17:24 - pre 120 meseci
Video gde advokat i policajac objašnjavaju da ni u kom slučaju ne treba razgovarati sa policijom je potpuno primenjiv u našem pravosuđu.

Ima dva izuzetka, (ako se dobro sećam):

Jedan izuzetak je ako znaš da se sprema neko teško krivično delo, koje se kažnjava sa više od 5 godina zatvora, onda moraš da kažeš da znaš da se sprema ali ništa više od toga.
Drugi izuzetak je ako znaš da je izvršeno krivično delo koje se kažnjava sa više od 30 godina, onda si dužan da kažeš da je izvršeno ali ništa više od toga.

Zaključak je, kao što je advokat u klipu i rekao, nikad ne dajte policiji nikakve informacije (osim dva izuzetka gore) čak i ako nemate veze sa tim, čak i ako ste potpuno nevini. Sve što želite da kažete imaćete vremena da kažete uz prisustvo i savet advokata.

S tim u vezi, ja nisam advokat niti bilo kakav pravnik i ovo nipošto nije pravni savet već samo moje lično tumačenje zakona u svrhu zabavnog razgovora na forumu ;)
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 17:57 - pre 120 meseci
Zampa, tvoje objasnjenje, ako je tacno (ne ulazim u to) ima smisla samo ako si zaista ucinio neko delo ili iz nekog razloga policija moze da posumnja da si izvrsio neko delo, pa da se ne zeznes i kazes nesto pogresno. Nesto kao advokatski prirucnik za kriminalce da se ne zaebu i izlanu.
Mislim da pokretac teme nije mislio na takvu situaciju, vec da te policija slucajno presretne i da iz bilo kog razloga posumnjada si mozda neki prestupnik.
Ako zaista nemas sta da krijes nema apsolutno nikakvog razloga da ne porazgovaras ko covek sa policajcem i pomognes mu u obavljanju njegovog posla.
Ako policajac zeli da te navede da se izjavom dovedes u vezu sa delom o kome nemas pojma, onda i mozes da ucutis i trazis advokata.
Ali, realno takva situacija je u domenu naucne fantastike.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-3.sezampro.rs.



+322 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 18:28 - pre 120 meseci
Moze i ovako.
Level expert :)


 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.ptt.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 18:48 - pre 120 meseci
Citat:
mrkii:
Zampa, tvoje objasnjenje, ako je tacno (ne ulazim u to) ima smisla samo ako si zaista ucinio neko delo ili iz nekog razloga policija moze da posumnja da si izvrsio neko delo, pa da se ne zeznes i kazes nesto pogresno. Nesto kao advokatski prirucnik za kriminalce da se ne zaebu i izlanu.
Mislim da pokretac teme nije mislio na takvu situaciju, vec da te policija slucajno presretne i da iz bilo kog razloga posumnjada si mozda neki prestupnik.
Ako zaista nemas sta da krijes nema apsolutno nikakvog razloga da ne porazgovaras ko covek sa policajcem i pomognes mu u obavljanju njegovog posla.
Ako policajac zeli da te navede da se izjavom dovedes u vezu sa delom o kome nemas pojma, onda i mozes da ucutis i trazis advokata.
Ali, realno takva situacija je u domenu naucne fantastike.



Mrki, baš sam mislio na to što je Zampa napisao. Pogledaj filmove ako nisi (ili barem pogledaj samo prvi). I advokat i policajac tačno objašnjavaju kako su nevini ljudi doveli sebe u situaciju da budu okrivljeni.

Nije da se prosečan građanin Srbije često nalazi u takvoj situaciji, ali svakako treba znati svoja prava. Uvek imaj na umu da policajac ima iskustva u ispitivanju ljudi, a da "običan" građanin nema, te je situacija u startu "nefer", jer će policajac znati "cake i fore" kako da te "namami" da kažeš nešto što ne bi trebalo, a što bi kasnije moglo da bude upotrebljeno protiv tebe. Čak i ljudima koji su po profesiji advokati se savetuje da sačekaju kolegu advokata koji će govoriti u njihovo ime, jer preterano samopouzdanje i emocije se mogu isprečiti u rasuđivanju.

Hvala svima na odgovorima, voleo bih da se ova tema nastavi sa ličnim iskustvima u nekim od situacija. Znam da ima ona druga tema "vreme je da freakujemo policiju". Moj cilj nije da saznam kako da "zeznem" policiju, već kako mogu optimalno da iskoristim svoja prava uz minimum neprijatnosti. Priznaćete, kada vas policajac pregleda / pretresa, to je poprilično neprijatno.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom10.06.2014. u 21:33 - pre 120 meseci
@mrkii

Ni ja ne ulazim u to da li je moje objašnjenje tačno. Međutim, da nisam dužan da kažem bilo šta policiji sam saznao iz jednog ličnog iskustva:

Pre jedno pet godina iznajmljivao sam stan od jedne starije ženice čiji je sin voleo da brzo vozi motor. Ja i cimer smo za taj njegov "hobi" saznali tako što nam je isporučen poziv za odluženje zatvorske kazne na ime dotičnog, a u pozivu je pisalo da se poziva na odluženje zato što nije platio nekoliko stotina hiljada dinara kazni za brzu vožnju. Očigledno tip je još uvek bio prijavljen da živi na toj adresi, a ja i cimer naivni uzmemo poziv od dostavljača i prosledimo gazdarici.

Par meseci kasnije, jednog utorka rano ujutro oko pola šest, zvoni neko na vrata - probudim se ja onako omamljen od dubokog sna i otvorim vrata a dva OGROMNA lika ulete unutra čim sam odškrinuo vrata. Dobro je da nisam stajao iza vrata nego pored, inače bih dobio po nosu :)

Vade oni značke, mi smo policija, gde je taj-i-taj, ko ovde živi, isteraju cimera iz njegove sobe postroje nas u predsoblju i krenu da nas ispituju. Mi naravno nemamo šta da krijemo, pa lepo uzmemo i od početka do kraja ispričamo kako smo podstanari, kako smo primili poziv za tvorza i prosledili ga gazdarici, kako nemamo nikakve veze sa tim. Između ostalog, pitali su nas da li smo se u poslednjih nedelju dana čuli sa tim likom i da li imamo njegov broj telefona, i ja kažem da nismo, i da nemamo. "Okej" kažu ogromni policajci, zapišu šta smo rekli i odu.

Cimer i ja došli malo sebi, pa stavili kafu i seli da sredimo utiske. Tek će ti moj cimer: "A što si im rekao da se nisi čuo sa likom, kad smo mu prošle nedelje deli kiriju?"

U hebote.

Nije mi ni palo napamet. Kiriju smo uvek davali gazdarici, ali prošle nedelje nije mogla da dođe, pa je poslala sina. Ja sam po automatizmu rekao da lika nisam nikad video, da nemam njegov broj telefona. U panici mi nije palo na pamet. Naravno da sam se, da prostite, us'ro šta će sad da mi se desi, pa sam brže bolje pozvao policiju i ispričao kako stvari stoje, da sam bio zbunjen itd.

Kasnije kada sam prepričavao tu anegdotu, drugar koji je stažirao u sudu mi je objasnio da su policajci opušteno mogli da me optuže za pomoć učioniocu krivičnog dela, iako sam zvao kasnije da se ispravim. Jer za nekog sudiju moja situacije je bila sledeća:

1. Nisam prijavljen na toj adresi - ko zna da li sam stvarno podstanar ili pomažem debilu da pobegne od murije.
2. Lagao sam da ga nisam video
3. Lagao sam da ne znam broj telefona

A moj kasniji "napad savesti" nisam imao nikakav dokaz da je neko zapisao - najverovatnije da nije, jer sam nekom inspektoru to objašnjavao telefonom.

Hvala bogu, ništa loše mi se nije desilo, naravno da je policajce bilo baš briga za to, ali eto mogao sam se uvaliti u nevolju iako nisam ništa skrivio. Tad mi je drugar rekao - ništa ne govori policiji, iako nemaš šta da kriješ. Zakoni su komplikovani, a ti nemaš pojma i napravićeš sebi problem. Dakle, sve što se govori policiji je: ne mogu ništa da vam kažem van informativnog razgovora uz prisustvo advokata.

Eto to vam je moja priča, a vi zaključke izvodite sami i za svoj račun :)

'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom11.06.2014. u 00:17 - pre 120 meseci
@ZaMpA

Dobro si postupio sto si javio da si se setio. Jer da nisi, a da su oni recimo saznali da je taj lik bio tu - e onda bi mogao npr. da budes pozvan u stanicu na informativni razgovor -> a onda, posto znaju da si ih slagao i vukao za nos (tako to izgleda u njihovim ocima), bi malo ostrije popricali sa tobom.

Na stranu zakoni/sta je ispravno/po proceduri, kako uopste zamisljate da oni izvlace informacije od krimosa? Ono pitaju ih lepo, a ovi lepo odgovore istinu - zato sto se brinu za drustvo i postuju zakon i policiju :). IMHO... ako ste nevini, najbolje je:
1) Da ne lazete.
2) Da ne govorite nista vishe od onog sto vas pitaju.
3) Da se ne pravite pametni i ne budete drski.

Inspektori su se nagledali svacega, i naslusali lazi za pet zivota... tako da ih je jako tesko lagati - istrenirani su po tom pitanju, prosto te namirishu ako muvas nesto :).

 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom11.06.2014. u 08:09 - pre 120 meseci
@ Zampa

Tvoj slucaj upravo potvrdjuje moje misljenje da treba lepo porazgovarati sa policijom ako nista ne krijes i nisi kriv.

Prvo, vi ste napravili vise gresaka nevezanih za policiju koja je dosla:
- niste se prijavili po zakonu
- iznajmili ste stan od sumljive porodice (treba se raspitati gde i kod koga se zivi)

Policija jeste upala u vas stan, ali kako su oni mogli da znaju da tu zivite vi (niste prijavljeni), a ne kriminalac koji je tu prijavljen da zivi.
Ispitace vas, naravno, ko ste vi i sta radite tu u pola sest ujutru i kakve veze imate sa kriminalcem koji tu treba da zivi.
I sve se zavrsava razgovorom i vasom iskrenom izjavom u koju oni poveruju i ostave vas da nastavite da spavate. A imali su svaki razlog i da vas privedu i provere vasu pricu. I jos ste ih slagali (slucajno) i opet nikakve posledice po vas (sto je u redu), odnosno niko vas nije optuzio da ste u saradnji sa kriminalcem, a sto je poena ove teme.

Zapitaj se sta bi se u tvom slucaju desilo da si poslusao svoj savet, da se ne razgovara sa policijom.
1. uhapsili bi te (ko si ti i sta radis u stanu kriminalca koji bezi od policije)
2. sledilo bi ispitivanje u stanici
3. ako i dalje cutis morao bi da angazujes advokata, a to kosta
4. garantovano bi platio kaznu sto se nisi prijavio kao sto zakon nalaze
Ovo u najboljem slucaju, a ko zna sta bi ti jos nakacili.
A ovako si lepo na licu mesta objasnio o cemu se radi, policija ukapirala o cemu se radi, i nikakve posledice nisi snosio iako si prekrsio zakon.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom11.06.2014. u 08:20 - pre 120 meseci
U principu, ako ti se policajac obrati uljudno i postavi normalno pitanje, onda je valjda normalno da jednako uljudno odgovoriš. Na kraju krajeva, to je njegov posao, a ne hobi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Moja prava prilikom susreta sa policijom11.06.2014. u 10:00 - pre 120 meseci
Ukoliko policajac prilikom redovne kontrole želi da ti pretrese automobil imaš pravo da sačekaš advokata pa da se to obavi u njegovom prisustvu. Ne znam kako ovo može pomoći al tako sam čuo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Moja prava prilikom susreta sa policijom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11424 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.