Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

konvektori za grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: konvektori za grejanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 32135 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon konvektori za grejanje03.10.2014. u 14:53 - pre 116 meseci
Kakva su vasa iskustva, koje su prednosti i mane konvektora za grejanje (prostorija 16m2), koje su razlike (ima ih od 5 do 30 hiljada, sa i bez ventilatora, domacih i stranih), jel ima nesto bolje/povoljnije?
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje04.10.2014. u 22:27 - pre 116 meseci
Pa jel moguce da se niko ne greje i ne zna nikoga ko se greje na konvektore? Ajte ljudi pocece zima, valja kupovati nesto.

Jel se zna kakve su razlike Fox/Vox/Vivax vs. elditerm vs. DeLonghi vs. Atlantic vs. Noirot vs. Ensta vs. Bosch vs. Glamox/BEHA...
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: konvektori za grejanje04.10.2014. u 23:13 - pre 116 meseci
Licno mislim da je ovaj oblik grejanja slabo zastupljen u Srbiji.Nekakva misljenja bolje potrazi na forumima Hrvatske i mozda Bosne ......kod nas je termo-akumulaciona pec na prvom mestu pa zatim sve ostalo -- naravno zbog cene nocne struje.Zasto bi neko koristio i placao struju "dnevnu " tarifu kada je " nocna " tarifa puno jeftinija.
A to bih i tebi preporucio da razmislis...........ima za iste pare da se kupi polovna TE-a pec.....!!!!

Naravno da sve one price oko marketinga kako je moguce ustedeti struju ako koristis " konvektore " pojedinih proizvodjaca za grejanje nisu tacne -- toga si i ti verovatno svestan...........drugo -- svako novo podizanje cene struje ucinice da moras ponovo da razmisljas o grejanju.

Ja ne vidim svrhu nekog posebnog ulaganja u kvalitetan konvektor..

Ali ako ti to volis, tvoje je pravo da sudis po svom misljenju.............puno srece i pozdrav.



 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje05.10.2014. u 02:15 - pre 116 meseci
Pretrazujem ja ceo Google i citam li citam, sto vise citam to mi sve gore... Neko pise ovaj valja, onaj ne valja, drugi se kune u taj, treci kaze ok su oba ali ima ovaj treci jos bolji itd. Do sada se uglavnom slazu da izmedju francuskih i norveskih nema neke primetne razlike (osim dimenzija i izgleda) ali nema stava ni o DeLonghi ni o bugarskim, srpskim i kineskim "norveskim radijatorima". Izgleda da je glavna razlika bas u obliku. izgledu i termostatu ali pretpostavljam da ima razlike i u materijalu i grejacima, kinezi su poznati po muljanju.

TA pec ne moze zbog velicine, prasine, jednotarifnog brojila a i prostorija se koristi 12 sati dnevno, pa ostaju samo konvektori i mozda uljani radijatori (danas sam dobio preporuku ali sam ranije cuo da oni nista ne valjaju pa ne znam sta da mislim)
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: konvektori za grejanje05.10.2014. u 08:32 - pre 116 meseci
To što se prostorija koristi 12 sati a 12 sati ne koristi je mala prednost.
Ako se ugasi grejanje kad se ne koristi, prostor će se ohladiti i prvih 3-4 sata kad se koristi će biti hladno. Prporučljivo je spuštati noćnu (kad se ne koristi) temperaturu samo za 3-5 stepeni, ne više. Ni blizu nije isto zagrevati prostor na 22*C sa 10*C i sa 20*C. Osim toga, termometar će pokazivati da ima 22*C a u stvari će biti hladno jer zidovi zrače hladnoću.
1kw energije je 1kw, a iz čega ćeš ga dobiti i koliko ćeš platiti je drugo pitanje.
Razlika je uglavnom što ovi skuplji uglavno mnogo preciznije održavaju zadatu temperaturu (pale se na promenu temperature u prostoriji od 0,5*C) a jeftiniji uglavnoma na +/- 1*C a ta razlika (od 2*C) se jako oseti jer ljudi burno reaguju na smanjenje temperature zato što osećaj diže paniku da je hladnije.
Jednotarifno grejanje na struju ima smisla samo do kraja plave tarife tj do 1600kw. Sve preko toga je KATASTROFA jer je svaki skupi kilowat kao suvo zlato (oko 17din/kw) tj nema skupjeg kw upoređujući sa bilo kojim načinom grejanja.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje05.10.2014. u 16:48 - pre 116 meseci
Sad se trosi oko 200kW, ako se uzmu konvektori ne bi trebalo da predje 600-650kW ukupno (tako sam bar racunao posto oni rade da zagreju pa se onda pale na po par minuta , pa toliko ili cak i vise ne rade). Racunao sam za konvektor od 2kW mada me ubedjuju da moze i od 1.5 u sta nisam siguran.
Kakvi su Tesy konvektori, cuo sam da imaju digitalnu regulaciju a kostaju 3 puta manje od norveskih? I kakvi su uljani u poredjenju s konvektorima, jel greju isto ili su potrebni jaci i da li duze drze tj. redje ukljucuju ili je to isto? Jel kod njih vazi sto tezi to bolji kao kod TA ili tezina nema veze?
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje07.10.2014. u 23:30 - pre 116 meseci
Ovi http://thesweethome.com/reviews/best-space-heaters/ nahvalise uljani ali ga onda komentatori ispljuvase. A konvektore nisu ni testirali, iako su portabilniji od uljanih... Jel su cemu ovi keramicki kaloriferi za tu velicinu sobe ili je i to samo marketing?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: konvektori za grejanje08.10.2014. u 09:54 - pre 116 meseci
Pa za tih 600-200=400kWh ces dobiti istu kolicinu toplote, bez obzira kakvom se grejalicom grejes. Izuzetak su uredjaji sa freonom, tj klima/toplotna pumpa, ali to ovde nije tema. Sad kao sto ti rekose, subjektivnom osecaju moze doprineti precizniji termostat, a i tezina/masa koja se zagreva, velicina grejne povrsine i slicno. Sigurno je da je prijatnije ako je grejno telo vece, jer ako je malo onda je pored njega vrelo, a u drugom cosku je ledeno. Neki od tih uredjaja imaju ventialtore neki ne, narocito je za izbegavanje nesto malo a bez ventilatora. Grejanjem 12 sati dnevno ti je isto receno neces imati ustedu, jer naprimer ako je temperatura u prostoriji 20C tokom 24 sata dnevno, da bi postigao isti osecaj sa hladnim zidovima moras odvrnuti temperaturu do 26-28 stepeni, gde se izgubi gotovo sva usteda. Takodje ja ti mogu potvrditi da velike dnevne promene temperature lose uticu na elektoniku po kuci (kompjuteri, televizori, muzicki uredjaji...) a mozad neko drugi moze da ti objasni da li vazi isto i za drvo i za zidove (malter, glet masa, gips, krec/poludisperzija...). I prijatnije je (ako nije mnogo skuplje) imati 2-3 slabija uredjaja, nego jedan jaci ako je zbirna snaga ista.
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje08.10.2014. u 13:07 - pre 116 meseci
Ako je temperatura 20C dok se greje, ne verujem da moze da padne na ispod 5-10C bez grejanja u sledecih 12 sati, a to nisu velike promene. Ako sa tih 5-10C moze da se vrati na 20C za pola sata, sat onda je to sasvim ok. I ja sam razmisljao o 2 slabija (od po 800W ili 1kW) jer nisu mnogo ni skuplji. Ali opet ostaje pitanje koja 2 (isto kao i koji 1), ili da uzmem 1 konvektor i 1 uljani ili 1 kalorifer (keramicki ili obicni)? Ne znam kad nemam iskustva s tim a ljudi pricaju razlicito posebno na internetu gde ne pisu ni koji uredjaj (marka i model) su koristili, vec samo hvale ili kude
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: konvektori za grejanje14.10.2014. u 12:23 - pre 116 meseci
Pa pre svega pomiris se sa tim da su svi ti elektricnu uredjaji za grejanje podjednako efikasni. Drugo, imas u vidu da ce se EPS sigurno privatizovati i preorjentisati sa socijalne ustanove na profitabilno preduzece pre trece zime, dakle to sto kupujes verovatno kupujes samo za predstojecu i narednu zimu. Kad to tako sagledas, onda odes i kupis najjeftinije moguce urdjaje za koje dobijes 2 godine garancije i problem resen.
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje15.10.2014. u 17:54 - pre 115 meseci
Pa sta onda da uzmem, one keramicke kalorifere? Oni su 2-3 hiljade za 1500-2000W. Ali i dalje ne verujem da je "to sve isto" tj. da ni 2 razlicita modela istog proizvodjaca nisu isti (ne zagreju istom brzinom ili ne zagreju isto odredjenu prostoriju) a tek 2 razlicita uredjaja
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: konvektori za grejanje20.10.2014. u 23:49 - pre 115 meseci
Uzmi najjeftiniju grijalicu koju nadjes ,trosice ti isto kao i najskuplji konvektor,ne vjeruj u suplje price prodavaca i o famoznoj ustedi.
Trosice ti onoliko koliko tvoj stan ima toplotnih gubitaka.
A svaka od tih grijalica koliko kw ubacuje toplote toliko kw trosi struje,cisto ko suza :-).

Generalno grijanje na taj nacin nije jeftino .
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 09:28 - pre 115 meseci
Meni nikako ne ide u glavu plan da se grejanje obavi sa 400kWh struje mesecno, pa to je ekvivalent za cetvrt kubika drva. Ispada da bi taj prostor cele ziime mogao grejati sa jednim kubikom drva Kubni metar bukovih drva daje od 1500kWh u slucaju tek posecenih drva do 2000 kWh u slucaju drva koja su prilicno suva. Ako 10%-20% ode kroz dimnjak, opet smo tu negde, oko kubik ili malko preko za celu zimu?
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 10:31 - pre 115 meseci
-Najveci problem je sto ovi ubise sa reklamom kako konvektori ne trose puno struje jer imaju termostat
-a termostat ustvari samo pali i gasi grijac,a ako ga ugasi onda ne grije :-):-)
-a toplotu moras ubacit u stan

 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 12:59 - pre 115 meseci
Nije poenta u trosenju,stednji,koriscenju jeftine struje,sta ste se uhvatili za to kad to nisam pitao. Zanima me koji tip grejalice (ili model,posto se izgleda razlikuju od modela do modela) najbrze zagreje toliki (tolicni) prosto i koji uopte moze da ga zagreje.

Primer: neki stari Midea uljani i Fox (ili Vox,ne znam) od prosle godine. Fox smlaci prostoriju za 20 minuta ali i posle par sati ostane tako mlako,iako vise radi nego sto ne radi. Znaci ne moze da ugreje. A Midea ugreje za 45 min i bude toplo a radi 50% vremena ili ni toliko. Imaju isto W i isti broj rebara,jako slican izgled i istu tezinu.

E takve razlike i prednosti i mane me zanimaju a ne oce raditi 6 ili 8h dnevno i koliko ce potrositi,350 ili 450 (ili 550) kWh.

Ako konvektor moze brze da zagreje od uljanog (kao sto sam cuo na vise mesta) a nakon tog zagrevanja odrzava toplo isto kao uljani (ne mora bolje) sa istom ili slicnom potrosnjom,onda da uzmem konvektor.
Ako kalorifer (obicni ili keramicki) moze da zagreje brze ali i da odrzava toplo isto kao kovektor i uljani sa istom ili slicnom potrosnjom,onda da uzmem to.
Ako neki uljani moze i brzo da ugreje i da odrzava temperaturu (isto ili bolje od Midee) onda da uzmem to,ako ima da se uzme novo.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 19:07 - pre 115 meseci
Te fox vox grejalice imaju toliko vati koliko "pise na tarabi". Kao sto je rovaccccc vec rekao: 1 KW toplotnih gubitaka=1 KW toplote=1 KW struje

Razlika u potrosnji moze da nastane izmedju slabije i jace grejalice ali one naravno nemaju isti efekat na zagrevanje prostorije.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 19:15 - pre 115 meseci
Citat:
Zanima me koji tip grejalice (ili model,posto se izgleda razlikuju od modela do modela) najbrze zagreje toliki (tolicni) prosto i koji uopte moze da ga zagreje.

Pa tako onda kazi. Mislim da od ovoga nema brze:

Ovi kaloriferi sa velikim ventilatorom, sto vece snage to bolje, da zagreju sobu za 5 minuta, trofazni su 9-12kW, a monofazni 3-4kW. Ja sad ne znam koliko takvi kostaju, koristim jedan u vikendici ali sam dobio polovan pre nekoliko godina, star je sigurno 10-15 godina. Za vikendicu prava stvar, dodjes zimi, niko nije ulazio mesec dana, temperatura u sobi -15C i za 15 minuta on zagreje na 20C.
Ako se ispostavi da su mnogo skupi, onda uzmes ove plasticne kineske, uzmes 2 komada po 2kW, 1000 dinara svaki, odrade jednu-dve zime, posle im strada ventilator, mada ako te ne mrzi da to otvaras i podmazujes osovinu verujem da bi i to radilo godinama. Kakvi koji moj konvektori, sad gledam Bosh, za 2 komada ti treba 17.000 dinara, ili jos gore ti pomenu neko cudo za nekih 30.000! Uzmes ova dva kineska plastikanera po 1.000 i pevas:
 
Odgovor na temu

lud ko struja

Član broj: 324668
Poruke: 164



+2 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 20:40 - pre 115 meseci
zoxor,pa ja ne znam kako oni imaju toliko W koliko pise na tarabi kad se prilicno razlikuju. Ili neko od proizvodjaca laze ili nesto drugo ne valja (nije ispravno).Sta bi tek bilo da sam poredio tako neki kalorifer i uljani ili konvektor? Bili bi jos sareniji rezultati od onih americkih

Darko,kolika je prostorija u pitanju i koliko rade nakon sto ugreju,jel se pale cesto ili retko ili rade stalno? Meni su ljudi za te plasticne (Vivax) i za neke keramicke rekli da odlicno i brzo ugreju,ali prostorije do 10m2 dok prodavci tvrde da mogu do 20m2.

Nisam planirao kalorifere zbog prasine ali mozda mogu da se stave na neku policu (na 30-40cm od poda) i pod uglom (da duvaju vise gore nego horizontalno?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 21:51 - pre 115 meseci
Pazi, svi uredjaju imaju termostat tako da se gase kad dostignu temperaturu koju podesis i pale ponovo kad temperatura vazduha ode u zidove. Ako pitas za vikendicu, da, cim se ugasi kalorifer ledeni zidovi veoma brzo svlace temperaturu u prostoriji.
Ako pitas za ovu plasticnu, da jedna od 2kW zagreje 10 kvadrata vrlo brzo tako da postane prevruce, 15 kvadrata moze da greje isto, moje sobe koje su 25 kvadrata moze sto kazes da smlaci, ali nisam bas siguran da moze da zagreje toliko da bude pretoplo i u potkosulji. Tvoja iskustva sa ogromnom razlikom u grejanju su neuobicajena - jedan od uredjaja je sigurno bio neispravan. Grejac je grejac - zica neke legure namotana obicno na keramicku osnovu i tu nema nikakve veze da li ga je motao Pera iz Rakovice, ili neki strucnjak iz Simensa. Ako se poklapa broj metara i debljina zice, snaga je jednaka kolicniku kvadrata napona i otpora zice, znaci nije potrebna nikakva strucnost, labaratorijski uslovi i ko zna sta da bi se dobila veca snaga. Ako se nesto isfuseri, recimo ugradi kraca duzina zice nego sto treba, snaga se poveca! Taj grejac onda greje bolje nego onaj sa normalnom duzinom zice. Ono sto mi pada na pamet je da Vox osvaja trziste, znaci gradi brend pa nastoji da proizvodi uredjaje koji mogu da rade 100 godina. U tom slucaju ostavi duzu grejnu zicu nego sto treba i grejac greje slabije, ali zato nece nikad da crkne. U svakom slucaju tebi nije problem ako ti je uredjaj od 2kW spor da uzmes od 3kW, ili 2x2kW.
Ako hoces da ti se grejalica ukljuci 5 minuta pa onda pola sata ne radi, moras drzati zidove na sobnoj temperaturi, znaci drzati ukljucenu grejalicu 24 sata na dan, pa ce se nakon nekoliko dana temperatura zidova povecati a grejalica nadoknadjivati samo gubitke kroz zidove i usled otvaranja vrata. Sa druge strane, ako ti to hoces da radis kako si zamislio, ti recimo dodjes uvece, zidovi ti na temperaturi od 5C, ti zagrejes vazduh u sobi na 25C, ali on vec par minuta nakon iskljucenja grejalice padne na 15C jer svu toplotu preda zidovima. A da bi zagrejao zidove za 1 stepen mora recimo 50 puta vazduh da izgubi po 10 stepeni, jer je masa vazduha mala, a masa zidova velika. I tako do jutra, grejalica ti se svakih 5 minuta ukljucuje i iskljucuje. Alternativno resenje je da izolujes zidove. Imas u onoj radnji za majstore stiropor rolnu, par milimetara debelu, koju lepis na zid kao tapete. Time sprecavas vazduh da predaje toplotu zidu tako brzo, pa imas isti efekat kao da je zid na sobnoj temperaturi - 5 minuta grejanje, pola sata pauza. Naravno ako su prozori i vrata sa duplim staklima. Moje neko iskustvo je da nije toliko vazno ni da nesto ekstra dobro dihtuju, sve dok ne dune kosava, a onda drzi gace. Ipak, najvazniji deo je plafon. Ako se dobro secam, plafon sam uzima valjda 30% toplote, 4 zida valjda bese svaki po 10%, pod 10% i prozori i vrata 20%. Pretpostavljam da shvatas da u nekom teoretskom idealnom slucaju gde toplota nema gde da pobegne, dovoljno bi bilo da jednom ukljucis grejalicu i kad postigne temperaturu to je to, ta temperatura ostaje zauvek takva.
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: konvektori za grejanje21.10.2014. u 22:24 - pre 115 meseci
Citat:
lud ko struja:
zoxor,pa ja ne znam kako oni imaju toliko W koliko pise na tarabi kad se prilicno razlikuju. Ili neko od proizvodjaca laze ili nesto drugo ne valja (nije ispravno).Sta bi tek bilo da sam poredio tako neki kalorifer i uljani ili konvektor? Bili bi jos sareniji rezultati od onih americkih

Upravo kod svih pise isto,koliko kw trose toliko kw ubacuju toplote :-)

Razlika moze biti u :

-uredjaj od 2 kw npr ce mozda radit 5 min pa nece radit 5 min,dok bi u istoj situaciji uredjaj od 4 kw radio 2,5 minute pa nece radit 7,5 minuta,potrosnja se svodi na isto

-obicna grijalica ako radi 5 min pa ne radi 5 min,u tom istom slucaju uljani radijator ce mozda radit 15 min pa nece radit 15 min zbog toga sto mu treba duze da zagrije ulje u sebi i prostoriju ali zato ce duze grijat prostoriju uljem koje je ostalo zagrijano,opet se svodi na isto.

Ako tvoja soba koju grijes ima toplotne gubitke 1kwh to znaci da u svaki sat vremena moras ubacit 1 kwh toplote,a to opet znaci ako uzmes grijalicu ili konvektor li uljani radijator od 2 kw ona ce svakom satu morat da radi 30 minuta,a ako uzmes grijalicu od 4kw ona ce svaki sat vremena radit 15 minuta zato sto je duplo jaca.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: konvektori za grejanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 32135 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.