Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

JNA - mitovi, legende i idijotizmi

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: JNA - mitovi, legende i idijotizmi

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 199864 | Odgovora: 846 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 16:24 - pre 112 meseci
Nije problem u pisanju gluposti. Svakome se to dogadja, nekad svesno, nekad nesvesno ali se dogodi. I nije problem narocito u ovom "relaksirajucem" delu ES-a da se pise opustenije, sa manje paznje, pa i bezbrznije, duhovitije, ironicno... ali do granice pristojnosti u svakom slucaju.

Ono sto on pise prevazilazi granice cak i bezobrazluka, da ne pricam o nekulturi (to bi vec moglo da se tolerise) i trolovanju (i to bi moglo da se tolerise u izvesnoj meri, kao svima) - rec je o necemu sto se granici sa propagandom, namernim provociranjem po osnovama koje nisu dozvoljene i daleko sire od foruma. A potpirivanje kojem je sklon (samo na ovoj stranici - pardon - na prethodnoj, nisam video pisuci da prelazim na dugu stranicu...!) je kaznjivo i goni se i po zakonu.

Da ne pricam o tome sto i sta bi doziveo na nekim stranim forumima da prica neistine o necemu sto se dogodilo a u vidu neprijateljske propagande (ma koliko to prozaicno zvucalo - istinito je).

Ocekujuci diskusiju u tom pravcu? Ocekujuci da izazove nacionalne i ostale izlive na konto svojih reci pa da se udje u "vrzino kolo" koje se cak i medjunarodna zajednica svim silama trudi da suzbije?

A kao "oprosti mu, ne zna sta prica" - to neka se okaci macku o rep vec jednom. Ako je sposoban da ima kompjuter i da ga koristi pisuci na forumu daleko je od naivnog nevinasceta...

Mislim, znam kako zvuci ovo sto napisah - ali je cista istina - a meni je inace preko glave ta varijanta tolerancije po mnogim pitanjima samo zato sto je to "moderno" i "razvijeno" i trte, mrte... dokle, bre, da se covek ponizava, dokle da trpi ponizenja u svojoj kuci?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Branko.R

Član broj: 323334
Poruke: 315
178.216.72.*



+589 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 16:57 - pre 112 meseci
Rekoh, ako vas ne mrzi, prelistajte njegovo učešće na forumu.
U svakoj temi, sem gomilu neistina ili poluistina, neznanja obavezno provuče i nešto u vezi krivice Srba i Srbije na vrlo provokartivan način.
Na žalost, moderatori mu to tolerišu ali mi nije jasno zašto?
Pljuvati po Srbima i Srbiji na ovom forumu je dozvoljeno u ime slobode govora i čudnih pravila na ovom forumu?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 17:05 - pre 112 meseci
Branko ti si uvek voleo Dveri, intimno ih prizeljkivao, nisu se samo stvorili uslovi... jel...
 
Odgovor na temu

Branko.R

Član broj: 323334
Poruke: 315
178.216.72.*



+589 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 17:19 - pre 112 meseci
Citat:
Braksi: Branko ti si uvek voleo Dveri, intimno ih prizeljkivao, nisu se samo stvorili uslovi... jel...

Braksi, Braksi...čudan si ti lik? Već sam u nekoliko navrata pomislio da si ok lik a onda odvališ i ostaneš živ?
Šta da se radi, niko nije savršen.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 19:41 - pre 112 meseci
To što neki bacaju hejt na mene pišući nebuloze a ne navodeći ništa konkretno od onoga što sam napisao podseća me na vreme 90-tih.
Slobodno nek drže glavu u pesku i urlaju "Srbija nije u ratu!".

Pohlepa je uništila državu u kojoj su Srbi imali najviše u istoriji.
Srbi neće skoro imati takvu priliku.

Ali će zarad ruskog cionizma morati da nabijaju glavu sve dublje u pesak.
A Putin će ih povremeno šutnuti u dupesa kao što se i magare šutira da krene.


Starice pogrbljene od godina idu po kafićima i prose od dece za hleb.
Ej, na šta ste došli.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 21:15 - pre 112 meseci
^jeli "genije" da te pitam kakne veze ima kad se pocepala JNA, kad mi pokusavamo da govorimo o pojavama u JNA dok je postojala.

Ne postoji Srpska vojska posle 1918-te. Postoji posle JNA, Vojska Srbije i Vojska Republike Srpske.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 21:26 - pre 112 meseci
Gledajte sami da izbegnete odvlacenje od teme..

Kakve veze ima raspad SFRJ sa temom, kada to oznacava prakticno kraj visedecenijske JNA...

Unistena je politicki, kako je bilo i najefikasnije, a zatim i drzava, da bi se zapecatio raspad.

I nije tema cin raspada, nego desavanja dok su i vojska i drzava bile u punom "zdravlju"
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 21:31 - pre 112 meseci
Citat:
vladd: Gledajte sami da izbegnete odvlacenje od teme..

Kakve veze ima raspad SFRJ sa temom, kada to oznacava prakticno kraj visedecenijske JNA...



I nije tema cin raspada, nego desavanja dok su i vojska i drzava bile u punom "zdravlju":)


Tacno tako, o tome i ja pricam.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 22:05 - pre 112 meseci
Citat:
vladd:
Gledajte sami da izbegnete odvlacenje od teme..

Kakve veze ima raspad SFRJ sa temom, kada to oznacava prakticno kraj visedecenijske JNA...

Unistena je politicki, kako je bilo i najefikasnije, a zatim i drzava, da bi se zapecatio raspad.

I nije tema cin raspada, nego desavanja dok su i vojska i drzava bile u punom "zdravlju":)


Pa sad, i jedno i drugo su pre ili kasnije povezani, npr. da li je stvarno bila u pitanju 4. (ili koja već) vojska na svetu ako se raspala na taj način ili je to bio samo mit? Sigurno da do raspada nije došlo u jednom danu - dok su jedni skupljali sneg i podmazivali oružje bolje nego što je u fabrici bilo podmazano, neki drugi su očigledno radili nešto drugo, i tako...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 22:19 - pre 112 meseci
svi vi koji pljujete po nasoj vojsci samo da vas razocaram da je tako i u zapadnim armijama!
a vama savetujem da manje pljujete ono sto ne razumete!
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 22:22 - pre 112 meseci
Citat:
cika dacha: svi vi koji pljujete po nasoj vojsci samo da vas razocaram da je tako i u zapadnim armijama!
a vama savetujem da manje pljujete ono sto ne razumete!


O kojoj zapadnoj armiji konkretno mislis?
Sta je tako i u zapadnim armijama?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 22:42 - pre 112 meseci
daliborP@
Citat:


Vojska je obicno gubljenje vremena. Sta si ti korisno naucio u vojsci a da nisi mogao nauciti u obicnom zivotu?



Posto sam bio pionir u vojsci i prijavio sam se dobrovoljno da sluzim a nisam ni morao nit su me zvali.
Trazio sam bas taj rod.
Naucio sam da pucam iz kalasnjikova, da bacam bombe, da postavljam mine i eksplozive, da iste uklanjam tj deaktiviram, da pomocu eksploziva rusim objekte, da vozim amfibiju, itd.


2012@ tice se raznih zabrana i radnjama u vojsci koje se spominju na prethodnim stranicama!
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 22:56 - pre 112 meseci
Ovo sam ja napisao kao gluposti iz JNA, sta mislis sta je od ovoga prisutno u zapadnim armijama?

Kada sam otvara/postavljao ovu temu/diskusiju mislio sam da dam analizu onog dela zivota u JNA koji mi je dobrim delom i tada (manji deo) bio nejasan, a kasnije je vremenom postao totalno neshvatljiv i apsurdan. Ja ne ulazim u diskusiju o znacaju vojske ili drustveno-politickim odnosima, takodje su mi posebno interesantni diskutanti koji nisu sluzili vojsku, a ne razumem ni ove druge koji su sluzili u nekim drugim vojskama, a koje nisu JNA.
Da bih se vratili na temu pokusacu da navedem (mada sam ih napomenuo) za pocetak desetak apsurdnosti iz JNA. Pocecu od najnizih (naj prizemnijih), pa cemo tokom diskusije valjda stici do sofisticiranijih gluposti. Da ponovim, akcenat stavljam na humanu dimenziju i ljudski odnos, za koji smatram da je bio zapostavljen.
Da podjemo redom.
- ishrana
JNA nije bila siromasna, a nije bila ni Jugoslavija, da bi bilo ogranicenja u vezi hrane. Od 1986 do 1990 u vecini kasarina su postojale zetoni u raznim bojama da vojnik slucajno ne bi pojeo dve porcije hrane. Postojale su ekonomije, bilo je hrane, nije bilo gladi, a vojniku se ogranicavala hrana. Toga u ostalim vojskama koje sam sreo i po NATO standardu ne postoji. Hrana se sprema, postavlja se po principu svedskog stola i svako moze jesti koliko zeli i sta zeli od ponudjenog. U JNA nije bilo tako.

Razlicite tablice za ishranu. Vojnik je imao najmanji obrok, SRO bolji, pitomci jos bolji, staresine najbolji. Kao Bratstvo i Jedinstvo, kao ravnopravnost, a razlicito sledovanje hrane. Toga u Zapadnim armijama nema. Ista hrana i ista kolicina je dostupna svima i vojniku i komandantu baze i meni kao strancu koji sam tamo po ugovoru. Nema razlike, valjda je to ravnopravnost.

Smestaj, na terenima komandir cete spava u krevetu u vreci za spavanje, vojska na zemlji , nema vrece za spavanje, spava na slami. Toga u Zapadnim armijama nema. jedni koji mozda mogu dobiti bolji smestaj su generali sa dve-tri zvezdice, svi drugi spavaju zajedno u istim uslovima i vojnik i pukovnik. Ja sam kao stranac imao bolji smestaj od US pukovnika.

Kupanje. Ima li nesto apsurdnije od jednog kupanja nedeljno zimi i samo dva kupanja leti. Nije voda bila skupa ni tada ni sada, da ne bi moglo da se organizuje slobodno kupanje svaki dan po zelji i potrebi svakog pojedinca. Nije filozofija zagrejati vodu i nije neki veliki trosak, to je po meni cisto izivljavanje.

izlazak u grad u uniformi. Posle je ukinuto. Zasto je moralo da se izlazi u grad 'obelezen", sta se time dobijalo, cemu je to sluzilo?

Upravljanje motornim vozilom za vreme sluzenja vojnog roka. Bilo je zabranjeno, cemu to? Sta se time postizalo, nista, cisto izivljavanje.

Obuka za vozaca. Nije bio nikakav trosak da se zaposle nekoliko gradjanskih lica u svakoj kasarini i da se svako ko je dosao sa vozackom osposobi za C kategoriju i time poveca kvalitet jedinice. Po cemu je samo par pojedinaca iz auto-cete bilo sposobno i ovlasceno da upravlja motornim vozilima. Koliko vremena treba u civilstvu da se neko ko ima B kategoriju doobuci za C kategoriju?

Fizicka kondicija. Bilo je jutarnje gimnastike, to drzi, ali za ceo vojni rok nema nijedno kontrolno merenje fizicke spremnosti. Provere koje su imale staresine, bile su lazne i netacne. Da su bile tacne ne bi bilo debelih oficira, ne bi Zivota Panic mogao da dogura do generala. Neko je pomenuo izjavu Americkog generala o psiho-fizickoj spremnosti njegovih vojnika, ja mislim da je to loso prevedeno. Mozda su psihicki losi, ali fizicki su odlicno spremni. Imaju kontrolna merenja svakih sest meseci, video sam, prisustvovao sam kontrolnom merenju. Na temi o pusenju naveo sam minimum potrebnih rezultata i to su za moje godiste 43-46 godina, za mladje su stroza.

Obuka. Za ceo vojni rok vojnik se ne obuci da rukuje i koristi pistolj, a onda ode u civilstvo i zatrazi dozvolu za pistolj, a u MUP-u ga pitaju da li je sluzio vojski kao uslov za dozvolu. Kakvog je znacaja to sto je neko sluzio vojsku, kada nema ni minut obuke sa pistoljem.

Pranje vesa. Kada vojnik zaduzi uniformu, za vreme vojnog roka (zimi) ne moze oprati uniformu ni jednom. Ne moze ni kupiti neko parce uniforme ako mu treba ili ima zelju da ima neko dodatno parce. Za staresine postoji prodavnica (zvala se 22 Decembar) i staresine mogu kupiti sta im treba, a vojnik ne moze kupiti nista osim onog sto mu je dodeljeno. Izuzetak su bile carape.

Izlazak u grad. Nikad nisam razumeo zasto ima ogranicenja za izlazak. Ja sam imao i delio "bele dozvole" koliko sam maksimalno mogao.

Imam jos za pisanje, ali ajde da dam rec i vama koji ste takodje sluzili vojsku da iznesete svoje misljenje.
 
Odgovor na temu

Paunic91
Voja Paunić
Badovinci, Srbija

Član broj: 259008
Poruke: 68

Sajt: Neam, ima neko da pozajmi..


+53 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi10.01.2015. u 23:27 - pre 112 meseci
Video sam da ima ona stara domaća serija "Vojnici" sa Gutovićem, tema je baš JNA.
Koliko je po vama verodostojna ako je neko gledao?

Ima na JT da se odgleda.

http://www.imdb.com/title/tt0181139/
Da je praistorijski Bil Gejts pronasao vatru sigurno bi nam naplacivao po upaljenoj
grancici
uz sve vrste paketa: uzarak, plamicak, buktinja i sl:)
-----------------------------------------------------
Duct tape is like the force. It has a light side, a dark side, and it holds the universe
together....
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 00:35 - pre 112 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
vladd:
Gledajte sami da izbegnete odvlacenje od teme..

Kakve veze ima raspad SFRJ sa temom, kada to oznacava prakticno kraj visedecenijske JNA...

Unistena je politicki, kako je bilo i najefikasnije, a zatim i drzava, da bi se zapecatio raspad.

I nije tema cin raspada, nego desavanja dok su i vojska i drzava bile u punom "zdravlju":)


Pa sad, i jedno i drugo su pre ili kasnije povezani, npr. da li je stvarno bila u pitanju 4. (ili koja već) vojska na svetu ako se raspala na taj način ili je to bio samo mit? Sigurno da do raspada nije došlo u jednom danu - dok su jedni skupljali sneg i podmazivali oružje bolje nego što je u fabrici bilo podmazano, neki drugi su očigledno radili nešto drugo, i tako...



Pa jeste, ali ionako smo skloni da razvodnjimo temu, ali bi ovako bila presiroka.

Nije bitno koja je u rangu, armija SSSR-a je jos vise kotirana, pride NISMO nuklearna sila..i SSSR se raspao.

I laiku je jasno da je unutrasnja politika veoma jak faktor u razaranju i vojske i drzave..s tim sto se Rusija poprilicno povratila, i sada je jos nejasnije kako se uopste i raspala..

Ali nema veze, ono sto mislim je da je bitnija struktura drzave nego prosta snaga vojske..
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 01:36 - pre 112 meseci
Lako je Rusima da se oporave, čak i tako krnji su najveća zemlja na svetu, zadržali su preko 3/4 teritorije posle raspada ako se ne varam, prirodna bogatstva i ostalo. S druge strane Srbija je jedva trećina od bivše SFRJ.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 08:06 - pre 112 meseci
To i jeste cudo, lako su se oporavili, 10 godina je za drzavu i istoiju kratak rok..ja samo mogu da zakljucim da im je politicki establisment bio ili retardiran ili drogiran..kada su "uspesno" bili rasclanjeni..

Secam se Madjarske iz 90-ih, pod uticajem SSSR-a..to je bio gulag...

Sada kada vidim Kazahstane i ostale nekada zabite drzave, kako napreduju..prakticno mi nista nije jasno...gde se gubila drzavna uprava...sta je to bilo u glavama, gde su se pare trosile..kada se sada drzave razvijaju, ali ni vojska im nije zaostala...cak je jaca opasnija i efikasnija nego ikada..

Tako i sa SFRJ..

Kako su radile tadasnj fabrike, a sada su "nesposobne"..

Da li je moguce, da korumpiranjem nekoliko desetina ljudi, za koje je "rezervisan" boravak u drzavnoj upravi, da se toliko unazadi i upropasti CELA DRZAVA?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 08:22 - pre 112 meseci
Da se vratim na temu,

Citat:
Upravljanje motornim vozilom za vreme sluzenja vojnog roka. Bilo je zabranjeno, cemu to? Sta se time postizalo, nista, cisto izivljavanje.

Obuka za vozaca. Nije bio nikakav trosak da se zaposle nekoliko gradjanskih lica u svakoj kasarini i da se svako ko je dosao sa vozackom osposobi za C kategoriju i time poveca kvalitet jedinice. Po cemu je samo par pojedinaca iz auto-cete bilo sposobno i ovlasceno da upravlja motornim vozilima. Koliko vremena treba u civilstvu da se neko ko ima B kategoriju doobuci za C kategoriju?


Ovo znam, bio sam vojnik-vozac..

Upravljanje je bilo zabraneno, posto je vojska odgovarala za bezbednost vojnika..neko je mogao, pa i na dopustu, da se osakati u voznji, i da trazi odstetu od drzave..cisto "ekonomski" efekat zabrane, da se oslobode odgovornosti ako se neko povredi samovoljno upravljajuci vozilom.


Osposobljavanje za "C", i "E", pa i za D kategoriju je mnogo ozbiljnije nego u "civilnoj" auto skoli, kako su tada, a i sada, izgledale auto skole..otmi kintu, a vozaci neka guraju glavu u torbu..

Ucilo se dosta o samim vozilima, vozac je vise licio na "arhi" vozace, koji je osposobljen i da popravi i pokrene onesposobljeno vozilo, i tu obuku su solidno odradjivale staresine i razna specificna "ucila", preseci vozila, preseci i modeli pogonskih elemenata vozila...

Koja sada auto skola ima motor i menjac, kao model(sa presekom, kao sajamski eksponat), i objasnjava vozacima sta su dizne i sta su "bos" pumpe?

Moglo je dosta da se nauci, postojao je program, ali i van programa je bilo uslova za ucenj tehnickih detalja, vestina...
Niko nikoga nije sprecavao da nauci vise nego sto treba za ispit..

Ispit je podrazumevao voznji i posebno voznju U KOLONI, sto je za civilne potrebe neizvodljivo za auto skole..ali potrebe recimo postoje..

I obuka je bila intenzivna, sa velikim resursima, sto je za civilne auto skole prakticno neisplatljivo..

Vremnski..potrebno je 30-ak dana, sto uz kurs dva puta nedeljno, iznosi oko cetiri meseca.."civilne" doobuke za C kategoriju..
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 08:37 - pre 112 meseci
Vladd, madjarska je bila gulag a sad je kupleraj.

Mnogo bolje je sada sto se tice slobode, ali dosta stvari ne ide bas dobro. Mezaposlenost je ogromna, a drzava te samo potqpse po ramenu i kaze: sad je sloboda snadji se. A ona sama otima porez i hrani gomilu odabranih koji bi takodje crkli van drzave.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: JNA - mitovi, legende i idijotizmi11.01.2015. u 09:22 - pre 112 meseci
Ma njihov problem, mada me muci sto i mi sve vise licimo na takvo uredjenje ali smo za SADA ispod njih..bar po standardu...

Sto nema veze sa temom, direktne..ocito, gde se HOCE, tu se i MOZE...izgleda da je "korumpirani kupleraj" model za zemlje zone "B" Evropske unije...

Takvima i ne treba vojska, eventualno policija da spreci ulicnu "pravdu" i zastiti povlascenu "vlastelu", politicke makroe i konkubine..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: JNA - mitovi, legende i idijotizmi

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 199864 | Odgovora: 846 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.