Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šahovske lepotice i studije

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61901 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.02.2016. u 22:13 - pre 99 meseci
Ne vidim nikakav razlog da se spominje Kasparovljevo politicko opredeljenje, greske ili sta god da je radio nevezano sa konkretnim sahovskim partijama.

Niti nas se previse tice efekat na prvenstva sveta u sahu, kao da smo osteceni u sahovskom napredovanju

Posmatram njegove partije, i apsolutno me ne zanima da li je prvi covek Al Kaide.

Kao sto ni nase stare sahiste ne posmatram kao komunjare.

Posmatram iskljucivo desavanja na 8x8 sarenih polja...i stoprocentno sam siguran danakon prvog poteza u partiji, nijedan sahista na svetu ne razmislja o sopstvenim politickim stavovima..tipa, evo sada cu da se borim za kompartiju, ili za promociju kapitalizma...
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.02.2016. u 00:31 - pre 99 meseci
@vladd
Slazem se sa tobom, ali takodje razumijem da neko moze imati stav i o drugim aspektima zivota nekog sahiste.
Mene je jako iznenadio Fiser, slucajno sam natrcao na neki njegov interview gdje je govorio nesto u vezi Jevreja.
Strasno je kakve gluposti je lupao, covjek u ciju sahovsku inteligenciju niko ne sumnja.

Kako neko, ko na sahovskoj tabli tako dobro donosi strateske i takticke odluke, moze tako grijesiti kad donosi odluke vezane za vlastiti i zivot drugih ?
To je svakako validno pitanje, i mozda za neku posebnu temu.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.02.2016. u 06:19 - pre 99 meseci
Nemam ja nista protiv tudjih misljenja, svakoga ima, nego je tema o sahovskim PARTIJAMA,a ne o sahistima, niti je poenta u obozavanju sahosta i njihovih velicina.

Uostalom, sah je do jednog trenutka tehnika, a onda prerasta u sukob licnosti, karaktera, spretnosti i kondicije.

Tako da ja ne bih bas Kasparovu pripisivao prosto "politicko opredeljenje", vec kao taktiku da se protivnik dovede u odredjen pogresan licni stav.
A na tom nivou je sah surov kao i biznis ili rat. Svaka nijansa emocija otupljuje borbenost i daje prednost protivniku.

Da je Kasparov postao politicar, vezao bih njegove izjave za politiku, i opredeljenje, ovako je pravio imidz omrazenog, i koji protivnik nasedne na predrasude i stavove, vec je delimicno sebe doveo u inferioran polozaj.

Kasparov glodje sahovsku koru hleba, i jako je znacajan za drmanje kaveza sahovskoj organizaciji, koja je do kraja 20-og veka finansijski zapostavljala sahiste, dok su se u drugim sportovima valjali u milionima.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.02.2016. u 08:43 - pre 99 meseci
Naši igrači su takođe igrali predivan šah. Trebalo bi početi od Bore Kostića jer je on bio jedan od prvih pravih ambasadora Jugoslavije i Srbije u svetu i sa pravom su mu Vrščani podigli spomenik u centru grada! Ipak sam se odlučio za mlađu generaciju od njega jer su igrali zaista jak šah.

Velemajstor Draško Velimirović potiče iz šahovske porodice tako da je rano počeo da ga igra. U Jugoslaviji je osvojio gotovo sve što je moglo da se osvoji, bio je i čest gost na međunarodnim turnirima. Meni je bio vrlo simpatičan čovek, pomalo nervoznih manira. Sasvim se iskazao i kao trener.
Stil mu je bio veoma nalik Taljevom, znači stvaranje komplikovanih pozicija sa izrazito napdačkim ciljevima. Ovde ću objaviti njegovu pariju sa Ljubojevićem sa šampionata Jugoslavije 1972.g. Za mene je najlepša njegova partija sa Sofrevskim, ali ova je odigrana na državnom šampionatu protiv jednog od najjačih šahista Juge na vrhuncu snage (Ljubojević je sledeće godine igrao međuzonski turnir u Petropolisu) pa zbog toga ima izuzetnu težinu.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.02.2016. u 15:41 - pre 99 meseci
Eto ti sad. Ocito nije problel ni u Bori ni u Gariju nego u Savi.

Kakav crni "ambasador". Covek je igrao sah u sirotim uslovima, zato sto ga voli, dok ambasadori nisu radili nista, osim terevenki i sakupljanja parica i blaga.

BTW,odlicna sicilijanka jugoslovenskog Talja
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.02.2016. u 16:57 - pre 99 meseci
E bre vladd, valjda si razumeo da se mislilo na propagiranje naše zemlje sa njegove strane u svetu! Čovek je bio pre svega veliki patriota. Zato mi je posebno drago što nije zaboravljen i što postojio i turnir u njegovu čast. Šteta što vršačka opština ne pomogne klub i nastavi divnu praksu memorijalnog turnira.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije26.02.2016. u 07:16 - pre 99 meseci
Razumem savo ja tebe i vise nego dobro. Nego se ne secam da je ta "zemlja" nesto podrzala takve ljude...
Od Tesle do Novaka Djokovica!!!
Tesla nije dobio stipendiju slavne Matice Srpske...to je pametna odluka i propagiranje patriotizma valjda...o Djokovicu imuci porodice da naprave sampiona se vec mnogo vise zna...
O ostalima se mnogo manje zna...

A patrija nasa ulaze milijarde u miskovice, kostice i ostale manje ili vece alamunje...

Zato ih i ne smatram nikakvim "ambasadorima", ma koliko oni sami bili patriote, drzava se ponela dripacki prema njima, i njihovim vrednostima, a sada bi politicari da grickaju kolac slave.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije26.02.2016. u 07:44 - pre 99 meseci
Kada sam pomenuo Ljubojevića i Petropolis odmah sam se asocirao na partiju koju je naš Ljuba nažalost izgubio od sjajnog sovjestskog igrača Davida Bronštajna. Sa jedne strane zato što najviše volim i najbolje poznajem aljehinovu odbranu kojom se Ljuba branio u ovoj partiji, a sa duge zato što je ova partija prava lepotica. Konkretnu podvarijantu je izmislio Mađar Honfi koji je to igrao upravo protiv Ljube koji mu je to izuzetno efektno oborio za tablom i pobedio ga u malom broju poteza (mat u 19-om potezu). Ljuba je u kućnoj analizi našao bolji nastavak od Honfija i primenio ga protiv Bronštajna na međuzonskom turniru u Petropolisu 1973.g. Ne lezi vraže, Bronštajn je Ljubine analize oborio za tablom u jako efektnom stilu načinivši pravu lepoticu. Kako je na jedan potez Bronštajn razmišljao više od sat vremena zapao je u žestok cajtnot pa je Ljuba igrao do kraja, ali Bronštajn je izdržao i pobedio.

Ljuba je praktično sa titule majstorskog kandidata direktno skočio na titulu intermajstora jer FIDE nije ni stigla da mu potvrdi majstorku titulu, a on je već osvojio oba bala za intermajstor! On i Despotović su bili najtalentovaniji majstorski kandidati u Jugi s tim što se Ljuba opredelio za šah, a Moma za prava i advokaturu. Moma je kasnije igrao jako uspešno dopisni šah, a Ljuba se "udao" u Španiji. Dodaću da je Ljuba sjajan čovek. Kada god je dolazio negde sa nekog puta nikada nije zaboravljao Lazu ekonoma kluba Zvezda i donosio mu po neki poklon. Uvek se odazivao pozivu i držao tribine mladim šahistima Zvezde. Zaista, zaista sjajno.

Bronšatajn je takođe vrlo interesantan čovek. Vrlo tih i smiren i lagano nasmejan. Bio je čest gost Beograda. Na jednoj tribini u domu šaha prikazao je baš ovu partiju sa svojim nenametljivim komentarom.

Evo te interesantne partije:

 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije29.02.2016. u 19:22 - pre 99 meseci
Objaviću još jednu lepu partiju Bobi Fišera zbog nejgovog značaja za istoriji šaha.
Fišer nije moj najomiljeniji šahista, ali je ako ne naj onda sigurno jedan od najznačajnijih šahista u istoriji. Ako ništa drugo od njega na ovamo šahisti mogu da žive od šaha. Do tada su Sovjeti i ceo istočni blok imali državne privilegije, dobijali plate, dače i ostalo. Na Zapadu se manje ulagalo jer šah nije bio tako značajan tamo. Opet, nije ni da se nije ulagalo jer su oni lakše nalazili sponzore. Setimo se recimo Majlsa koji je prvi velemajstor Engleske i kao takav je dobio posebnu nagradu i privilegije države. Može se reći da su šahisti i kod nas imali privilegije slične kao i Sovjeti. Mnogi su imali stalna zaposlenja, a da su u suštini samo igrali šah. Neki su dobijali stanove od SOFK-e itd...

Apropo partije decenije, veka, prošlog veka i slično da kažem kako su to za mene najobičnije gluposti. Lepa partija je lepa za sva vremena, a ne samo za neki trenutak. Umetnost nema vremensko ograničenje. Šahovska lepotica je definitivno umetničko delo kako to kaže i Bora Ivkov:

"Šah može da bude umetnost, ali retko. Da bi se napravila neka lepa šahovska kombinacija, u završnici partije potrebno je da protivnik pogreši. Ako nema lepe kombinacije, nema ni umetnosti"

Ivkov je izjavio (u mojoj slobodnoj interpretaciji) da je Fišer najgenijalniji igrač svih vremena i da bi i danas bio najbolji jer je najdublje razumeo šah od svih igrača u istoriji. I moje je skromno mišljenje da je to najgenijalniji igrač svih vremena. Njemu je klasičan šah postao skučen pa je izmislio prošireni šah sa više polja. Kasnije su igrani i turniri u Fišerovom šahu. Zato bih se zadržao još malo na Fišeru i njegovoj igri.

Evo njegove lepe pobede nad Spaskim u 6. partiji meča za prvaka sveta koja je bila neobično značajna za obojicu:




 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije01.03.2016. u 16:40 - pre 99 meseci
Postoji jedna lepa partija slabo poznatih igrača sa predivnim problemskim matnim završetkom skakačima , a nalazi se u mnogim knjigama o lepoticama. Nažalost, meni je baš ta knjiga nestala. Po sećanju igrači se otprilike (moguće) zovu Wood - Davis ili slično. Ako nekoga ovo asocira i zna tu partiju molio bih ga da je objavi ovde.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije01.03.2016. u 19:49 - pre 99 meseci
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1151993
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije02.03.2016. u 07:32 - pre 99 meseci
Nisam baš najbolje razumeo: jeli ovo tvoj lični izbor posebno lepe partije ili misliš da je to partija o kojoj sam pisao?
Ako je ovo drugo onda nije ni blizu toga. Ova partija je trajala svakako manje od 40 poteza i nastaje problemski mat skakačem posle kombinacije negde u gornjem delu table levo, okvirno u zoni a7-c7 do a5-c5. Nažalost, ovu partiju sam posledni put gledao pre više od 20 godina i ne mogu ništa preciznije da kažem.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije02.03.2016. u 10:49 - pre 99 meseci
To je jedna od izabranih svetskih zavrsnica, koliko sam mogao da nadjem na netu. Za neko krace vreme. Inace mi se ne svidjaju mrcvarece partije, vise sam za agresivni sah i minijature..
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.uns.ac.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije02.03.2016. u 11:34 - pre 99 meseci
@Sava:

Da nije ova? http://www.365chess.com/view_game.php?g=2600378
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije02.03.2016. u 17:26 - pre 99 meseci
Citat:
vladd:
To je jedna od izabranih svetskih zavrsnica, koliko sam mogao da nadjem na netu. Za neko krace vreme. Inace mi se ne svidjaju mrcvarece partije, vise sam za agresivni sah i minijature..

Odlična je završnica, krajnje vešto odigrana! Mat sa dva skača je nemoguć osim ako slabija strana ne pogreši. Ovde je vešto iskorišćen tempo više zbog belog pešaka i partija je zato dobijena.
Ovo me asociralo na partiju Korčnoj-Meking sa mečeva kandidata. Top protiv lovca je remi, ali Korčnoj je guslao svih 50 porteza nastavka dok nije potpisao remi. Kasnije su ga novinari pitali zašto je to radio, a on je odgovorio "da vidim da li "mali" zna to da igra"! "Mali" je to znao i partija se završila remijem.

U školama šaha se obavezno uči koje su slike remi, a koje nisu. Takođe se vežba i mat lovcima, konjem i lovcem, predviđanje završetka ako su pešaci na određenim kolonama itd...
Fišer je recimo protiv Talja u cuger partiji pokazao kako pametno matira topom. To nije školski primer već top je stalno uz kralja. To je duži, ali mnogo sigurniji način jer kod teorijskog matiranja u cugeru se često prave potezi više pa se gubi vreme. Ja sam tako oavezno igrao u cugeru.

@Bojan Basic
Nije to ta partija.

P.S. Nestade tema o šahovskim problemima. Nadam se da neće i ova tema da nestane na tako volšeban način, biće šteta dosadašnjeg truda.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije04.03.2016. u 11:11 - pre 99 meseci
Svi svetski prvaci su bili strahovito jaki šahisti. Jedan od njih je bio i Botvinik, svetski prvak punih 13 godina. Između ostalog digrao je predivnu minijaturu protiv Portiša u Monte Carlu. Koliko da pomenem kako je Lajoš Portiš bio veoma jak velemajstor i godinama se održavao u svetskom vrhu. Za njega je poznato da je šah shvatao izuzetno ozbiljno i da je svaki dan radio po 8 sati na šahu. Pazite, svaki dan bez obzira da li je vikend ili praznik!


 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije05.03.2016. u 08:09 - pre 99 meseci
Pomenuo sam da su svi svetski prvaci bili izuzetno jaki šahišti. U sledećoj partiji ćemo videti kakao to izgleda kada se sretnu dva svetska prvaka, jedan bivši i jedan budući. Posebnu težinu ovoj partiji daje to što je odigrana u meču kandidata. Ulog je ogroman, ako prođete ostvarujete svoj najveći san kao šahista i postajete izazivač svetskog šampiona. Ovakva prilika vam se najčešće pruža samo jednom u životu. To je najbolje osetio naš Gligorić kojeg je Talj porazio i ovaj se više nikada nije vratio na taj nivo. Da bi ste u tako važnom trenutku igrali kao Talj u ovoj partiji morate biti ludo hrabri, izrazito samouvereni i sigurno pomalo i ludi! Uživajte!

Kuriozitet vezan za Smislova je da je bio neostvareni operski pevač. Poznato je da su iz njegove hotelske sobe večito dopirale operske arije. Savremenici su opisivali i fotografisali njegove nastupe posebno na čuvenim novogodišnjim turnirima u Hestingsu. Sumnjam da je pevao posle ove partije !

Evo te partije iz 1959. godine:



 
Odgovor na temu

luaay

Član broj: 64504
Poruke: 1218



+37 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije06.03.2016. u 06:24 - pre 99 meseci
Bobby Fischer je u svom intervjuju posljednji put rekao da je "pravi originalni sah kakvog pamtimo odavno mrtav"
NISAM TROLL!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
*.dynamic.sbb.rs.



+1348 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije07.03.2016. u 23:48 - pre 99 meseci
Klipovi gde je 13-to godišnji Karlsen remizirao sa Kasparovim su svakako ušli u antologiju šaha, ali na istom tom turniru Karlsen je i pobedio Karpova:




To je rekao bih još veća senzacija.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije08.03.2016. u 08:30 - pre 98 meseci
Brzopotezni šah (napolju kažu "blitz", kod nas je to "cuger") je interesantna oblast šaha jer se partije i turniri završavaju brzo. Partije se igraju na 5 minuta za celu partiju. Verujem da mnogi možda nisu ni čuli za cuger "na zvono". To se igralo tako što sudija u određenom ntervalu zazvoni, a vi morate istog trenutka da odigrate svoj potez. Uopšte šah se ubrzao pa ima mnogo turnira po ubrzanom tempu pa onda tkzv. vikend turnira na 1/2 do jednog sata za partiju itd. Lično sam dosta trenirao pa kada sam shvatio da nemam dovoljno talenta za vrhunske domete opredelio sam se gotovo isključivo za cuger. Nije ni to lako kako izgleda. Igrao sam recimo turnir sa 24 igrača i to je bio veliki napor jer treba održati punu koncentraciju protiv 23 igrača različitih stilova u nekoliko sati. Bilo kako bilo i u ovoj oblasti ima lepih partija. One se ne zapisuju tako da imamo srazmerno malo zapisanih partija. Čuveni cuger turnir je Herceg Novi 1970.g. na kojem su se skupili gotovo svi značajni igrači tog vremena. Sa tog turnira evo jedne partije velikana Fišera i Talja.




 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61901 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.