Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šahovske lepotice i studije

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61832 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije16.03.2016. u 16:22 - pre 98 meseci
Igram na chess.com i ponekad lichess.org. Lichess je bez reklama i sve je apsolutno free, kompletan projekat je open source. Uprkos tome ima dosta manje igraca i kvalitet igraca je slabiji nego na chess.com.
Meni vise odgovara interface na chess.com ali to je stvar ukusa.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije16.03.2016. u 17:08 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
Dopisni sah ima svojih pluseva, dosta.
Prvo, imas dovoljno vremena da odigras svaki potez kvalitetno (toga se slabo ko pridrzava, ali svejedno). Drugo, mozes istovremeno igrati npr. 200 partija, i za svaku imati dovoljno vremena. Trece, to je prakticno sah najveceg nivoa jer imas mogucnost analize u toku same partije, plus dovoljno vremena.

Dopisni šah je jedna od najozbiljnijih oblasti šaha. Mnogi jaki svetski šahisti su igrali dopisni šah. U teorijskim knjigama često ćete naići na varijantu iz dopisnog šaha. Sve u svemu može se reći da je to teorijski vrlo jaka igra.
Za moj temperament ovo je nezanimljiva oblast jer mi je prespora i nikada je nisam igrao. Ranije sam pomenuo da su dvojica Zvezdaša Ljubojević i Despotović bili najtalentovaniji majstorski kandidati Juge, a Moma se kasnije posvetio advokaturi i igrao samo dopisni šah u u njemu ostvario svoj šahovski deo ličnosti, a za Ljubu znamo kako je nastavio. Nemam pojma kako se danas igra dopisni šah, verovatno preko interneta, ali decenijama unazad se igralo tako što su se slale dopisnice sa potezima redovnom poštom (to su oni žućkasti kartončići ko se seća). Ako potez ne stigne u nekom roku gubila se partija.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije16.03.2016. u 19:12 - pre 98 meseci
https://www.chess.com/daily/game/130619698

Ovo je jedna od dopisnih partija koje trenutno igram. Da se primjetiti kako stvari krecu lose po crnog nakon 20. poteza, iz +1 u remi i onda u siguran gubitak.
A ovo je chess960 ili "Fischer chess" varijanta koju sam poceo igrati, jedna partija protiv solidnog protivnika koji je imao FIDE rating 2000+:

https://www.chess.com/daily/game/130996662

Kako se desi katastrofalna greska u zavrsnici, posle 47. poteza. Partija koja je trebala biti remi:) Moj b pjesak je odigrao ulogu slobodnjaka uprkos tome sto je protivnik imao i topa i lovca. Uzimanje lovcom bi bilo kaznjeno matom, uzimanje topom gubitkom lovca. On se odlucio za jos gori pristup pa je izgubio topa i mogucnost da brani promociju.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 00:55 - pre 98 meseci
Ovde ne znamo ni ko si ti...a i dopisni šah nije pravi šah, jer su u njemu omogućene razne vrste ispomoći pri igri, što po meni obesmišljava svaku priču.

Nego, pošto imaš preko 1800 rtg na chess.com, to je negde u rangu slabijeg majstorskog kandidata, pokaži nam neku svoju partiju, ili još bolje nekoliko njih, a možeš i napisati kratku propratnu analizu, to će biti interesantno da pogledamo, neka su na tempu od recimo 5 ili 10 minuta.

Odaberi neke lepe varijante koje si odigrao, ili koje su tebi odigrali a ti se uspešno odbranio (ili neuspešno, pa da pomažemo), to će biti vrlo zanimljivo :)
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 07:35 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
... jedna partija protiv solidnog protivnika koji je imao FIDE rating 2000+:

Nisam u toku poslednjih godina pa ne znam kako se sada formira FIDE rating lista. Vidim da postoje i jako niski rejtinzi pa neka A, B lista itd. Meni je to smešno i verovatno napravljeno da bi se šah popularisao. Drugim rečima danas gotovo svako može da ima rating. Ranije je minimum bio 1.800 poena.
Zna se šta znači rejting. On se stiče na živim-realnim-stvarnim turnirima gde dvojica partnera sede za istom tablom. Turniri imaju kategorije koje zavise od titule i rejtinga učesnika. Što je turnir više kategorije manje poena je potrebno za bal. Na svakom takvom turniru matematički je određena kvota pa je primera radi potrebno 51/2 poena za bal intermajstora. Da bi se stekla titula potrebno je osvojiti dva bala. Organizator prvo podnosi prijavu FIDE za neki turnir koji ovi prihvate ako ispunjava uslove i naravno nakon uplate kvote. Nakon završetka turnira organizator dostavlja sve liste i zapisnike kao i kopije zapisanih partija. Tek nakon provere FIDE potvrđuje ispravnost turnira i osvojene balove i titule.
Citat:
Nebojsa Milanovic:...a i dopisni šah nije pravi šah, jer su u njemu omogućene razne vrste ispomoći pri igri, što po meni obesmišljava svaku priču.

U dopisnom šahu su (NARAVNO!) dozvoljene i poželjne sve vrste ispomoći uključujući knjige i drugo. Cilj je da se odigra najbolji mogući potez. Zato su te partije visokog kvaliteta.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 09:28 - pre 98 meseci
Citat:
Sava:Nisam u toku poslednjih godina pa ne znam kako se sada formira FIDE rating lista. Vidim da postoje i jako niski rejtinzi pa neka A, B lista itd. Meni je to smešno i verovatno napravljeno da bi se šah popularisao.

Da nisi u toku vidi se iz svake tvoje reči, ali onda nemoj sa takvom sigurnošću da govoriš pošto je očigledno da o šahovskim prilikama malo znaš.

To što postoje niski rejtinzi nemoj da te zavara. Bitnije od samog rejtinga je činjenica GDE i KAKO je taj rejting dobijen. Ako je stečen na Svetskom prvenstvu, igrač sa ELO 1400 je jači od nekog našeg "igrača" sa ELO 2000 koji je tu svoji cifru dobio u našim beton-ligama i sličnim turnirima, ili kupujući rejting u kafani za pivo.

Naravno, postoje i oni koji su i svoj niski rejting dobili na takav način. Po pitanju njih bi se složio sa tobom, ali to ne znaš dok ne utvrdiš precizno odakle rejting potiče.

Citat:
Sava: U dopisnom šahu su (NARAVNO!) dozvoljene i poželjne sve vrste ispomoći uključujući knjige i drugo. Cilj je da se odigra najbolji mogući potez. Zato su te partije visokog kvaliteta.

Upravo si ovim objasnio zašto je dopisni šah totalna besmislica. Ne treba ovome ništa dodati.

Nego reci Savo, jesi li ti sposoban da odigraš partiju šaha BEZ IKAKVE pomoći? Jedino to je viteški dvoboj i jedino to ima smisla.

Ako dozvoliš i podrazumevaš ispomoć i literaturu tokom partije, to gubi svaki smisao.

Evo imaš javni poziv od mene da odigramo partiju, ti se ispomaži svim i svačim čime god hoćeš, celom bibliotekom ako želiš, meni će biti dovoljan samo mali telefon u džepu i dobiću te lako u 100 od 100 partija.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 09:56 - pre 98 meseci
Da sam odsutan iz šaha sada već duže vreme nisam krio i pisao sam o tome u svojim ranijim tekstovima.
Međutim, ja sam bio aktivan u vreme najjačeg šaha u Jugi. Bio sam omladinac Zvezde, kasnije igrao u Obiliću (Srpska i II liga koje su bile bar četiri puta bile jače nego današnja u Srbiji), na kraju u (tada) novoformiranom lokalnom klubu Pobeda koji je nastao u okviru sportskog društva. To znači da imam popriličnog šahovskog iskustava i gomilu odigranih turnirskih partija iza sebe.

Napisao sam kako se stiču titule. Oduvek je postojalo prodavanje poena. Ne bih pominjao imena, ali poznato je da su neki inostrani (istočni blok), ali i domaći igrači učestvovali na nekim turnirima samo da povećaju nivo turnira, a bodove prodavali. No ipak ih je bilo srazmerno jako malo.
Korčnoj se vrlo opravdano zalagao za dodeljivanje titule "super velemajstor" jer nije isto bilo biti Korčnoj i tamo neki velemajstor sa daleko nižim rejtingom.

Što se tiče javnog poziva za odigravanje partije iako imam izuzetno loše mišljenje o tebi i nemam ni minimum želje da te upoznam prihvatam ga, ali jedino neposredno za tablom i satom i u pare. Džabe ne igram sa tobom!
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 10:07 - pre 98 meseci
Napisah jedan poduzi post i dobih "error".
Nema veze.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 10:13 - pre 98 meseci
To je zato što si previše čekao da pošalješ post. Browser ti pamti šta si napisao pa možeš odatle da ga ponoviš.

Hajde da konkretizujemo stvari, legija i dalje imaš poziv za ovo:

Citat:
Nebojsa Milanovic
Nego, pošto imaš preko 1800 rtg na chess.com, to je negde u rangu slabijeg majstorskog kandidata, pokaži nam neku svoju partiju, ili još bolje nekoliko njih, a možeš i napisati kratku propratnu analizu, to će biti interesantno da pogledamo, neka su na tempu od recimo 5 ili 10 minuta.

Odaberi neke lepe varijante koje si odigrao, ili koje su tebi odigrali a ti se uspešno odbranio (ili neuspešno, pa da pomažemo), to će biti vrlo zanimljivo :)
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 11:01 - pre 98 meseci
Uff, nakon 15K partija ? :D
Nekoliko minijatura:

https://www.chess.com/live/game/1385930487

https://www.chess.com/live/game/1389740050

https://www.chess.com/live/game/1390685871

https://www.chess.com/live/game/1391113886

https://www.chess.com/live/game/1392319241

https://www.chess.com/live/game/1392399626

I svakako ova, mat u 11 poteza za 4 sekunde, iz 1 minut partije.


 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 15:33 - pre 98 meseci
Ovo nisu minijature nego dranje pacera. I to samoukih.

Po meni, jako je tesko igrati ozbiljan sah, sa protivnikom koji u prvih 5 poteza napravi 6 gresaka:)
-krene u besmisleni gambit zrtvujuci e pesaka, bez mogucnosti da ostvari pozicionu prednost, odnosno, zanemari otvorenost koju je dobio
-otvara ivicnog pesaka
-pinuje figuru beslislenim relativnim pinom, a onda je ostavi, bez dodatnog napada za uzimanje doticne.
-izbacuje lovca pre skakaca
-drzi neuvezane srednje figure
-slabi poziciju krila rokade...
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 15:42 - pre 98 meseci
From gambit je sasvim solidno otvaranje, i daje jednake sanse crnom.
Kao i svaki gambit - mora se igrati precizno. Treba imati u vidu da su ovo partije od 5 minuta, a ja uvijek igram 1.f4 - otvaranje koje uopste nije popularno i vrlo rijetko se igra. Naravno, stavio sam partije koje sam dobio, bilo je tu i teskih poraza

Ovo je bila dosta zanimljiva partija, nakon 17.O-O. Treba pazljivo analizirati poziciju posle svakog poteza Zrtva topa je bila previse primamljiva.

https://www.chess.com/daily/game/125613508

Apropo From gambita, evo tipicne linije koju bijeli inace gubi, ali "radi" na partijama od dva minuta:

https://www.chess.com/live/game/1474672654

Inace, u normalnim partijama zrtva skakaca na h3 gubi i umjesto 5.d4 se igra 5.g3.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 16:42 - pre 98 meseci
Ajde da razbijemo monotoniju opet nečim lepim, a šah je u pitanju!

Imao sam želju da napišem nekoliko rečenica o ženskom šahu u Srbiji i šire, ali nisam uspeo na brzinu da pronađem neke posebno lepe partije kao podlogu. Žene umeju da zaigraju jako lep šah, ali je on generalno nižeg kvaliteta od muškog. Lično mi je posebno interesantna Milunka Lazarević, doajen ženskog šaha kod nas. Ona je gajila otvoren, napadački i žrtveni stil kada god je bilo moguće. Zbog toga je često i stradala. Ima jedna njena predivna partija, ali nažalost ne mogu da je nađem. Međutim, čitava generacija žena do sestara Marić je bila slično kao i muška jedna od najznačajnijih u svetu. Sa sestrama Marić se otprilike i završava taj period vrlo uspešnih šahistkinja Srbije. Ovo nije nipodištavanje novije generacije jer i tu ima sjajnih šahistkinja, ali jednostavno rezultati im nisu ni blizu starije generacije. Ako ništa drugo današnje žene šahistkinje su bar mnogo lepše od prethodnih .

Zbog toga ću preneti deo teksta i izbor najlepših šahistkinja sveta sa idesh.net sajta.
Lično ni jednu od ovih nisam imao prilike da vidim uživo.

Alexandra Kosteniuk



Ruska velemajstorica razvalila je svjetsko prvenstvo za žene 2008. u Nalčiku u Rusiji. Kao sedamnaestogodišnjakinja je nastupila u finalu svjetskog prvenstva 2001. ali je doživjela poraz. Bio je tu još nekoliko planetarnih šahovskih trofeja i međuvremenu se Alexandra pretvorila u seks bombu koja mete konkurenciju u minjaku. Uz šah ima i podcast pod nazivom Chess is Cool http://www.kosteniuk.com/podcast/ u kojem obavještava slušateljstvo o događajima vezanima za profesiju.

Sanja Dedijer



Cura iz BiH koja će vam počistiti figurice u tili čas, bez beda je najljepše lice šaha ovog komada Europe. Ima 24 godine, nastupa po najvećim natjecanjima, a mentalnim sportom joj se bavi i sestra Mira. Sanjica je, za svaku pohvalu, totalno skoncentrirana na svoje umijeće, pa ne postoji previše informacija osim one da je na prvenstvu u Torinu 2006. neslužbeno proglašena za drugu najljepšu natjecateljicu. Ali nećemo sada o šahovskim detaljima… Znamo napamet koja bi polja zaigrali.

Mariam Mensur

Djevojče iz Ujedinjenih Arapskih Emirata ima apsolutno sve preduvjete za izletanje van s topovima u očajničkoj želji da budu što prije pojedeni u brutalnom šah matu. Ne znamo puno o Mariam osim da ima mozak genijalke i oči koje će vam pokoriti nešto manje intelektualne organe.


Završen citat

Arianne Caoili


Počela je sa šest godina i danas sa svoje 23 neupitno je najveće ime australskog šaha. A da se oko nje lome ploče, karijere i kosti, uči nas istinita priča kako su se zbog nje britanski velemajstor Danny Gormally i armenski velemajstor Levon Aronian pošorali u noćnom klubu u Torinu za vrijeme svjetskog prvenstva 2006. Caoli je navodno u vezi sa potonjim. Cura je također nastupala u australskom ‘Plesu sa zvijezdama’. Tko bi rekao da se oko tako kontemplativne igre može složiti tako vesela karijera.


edit: izbačena prevelika slika

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 18.03.2016. u 00:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 17:25 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
From gambit je sasvim solidno otvaranje, i daje jednake sanse crnom.
Kao i svaki gambit - mora se igrati precizno. Treba imati u vidu da su ovo partije od 5 minuta, a ja uvijek igram 1.f4 - otvaranje koje uopste nije popularno i vrlo rijetko se igra. Naravno, stavio sam partije koje sam dobio, bilo je tu i teskih poraza

Ovo je bila dosta zanimljiva partija, nakon 17.O-O. Treba pazljivo analizirati poziciju posle svakog poteza Zrtva topa je bila previse primamljiva.

https://www.chess.com/daily/game/125613508

Apropo From gambita, evo tipicne linije koju bijeli inace gubi, ali "radi" na partijama od dva minuta:

https://www.chess.com/live/game/1474672654

Inace, u normalnim partijama zrtva skakaca na h3 gubi i umjesto 5.d4 se igra 5.g3.


Upravo si izrekao par sustinskih stvari.

Ono sto ne prolazi u sahu sa dovoljno vremena, odlicno izgleda u brzinskim igrama.

Ono sto mene odmah odbije, mada su pobede lepe same posebi, je ponasanje crnog u takvim situacijama. Pravi rokadu na oslabljenom krilu???, bavi se sitnim kalkulacijama i racunanjem(pogresnim) vrednosti figura, i naseda na alavosti i ne procenjuje situaciju.

Menjati dva lovca za topa i pesaka, ili tri pesaka(nebitno, jos gore, otvarati linije) je pocetnicka besmislena racunica(5+1=3+3) posto dva lovca sa svojom pozicijom mogu da vrede kao dama, a kao najgore, smanjuje se broj dalekometnih figura za odbranu i napad.

Suste takticke greske. U predzavrsnici, sa odredjenim brojem i rasporedom pesaka, sam lovac je jaci i od topa.

I o tim detaljima(a ima ih dvadesetak) se vodi racuna tokom cele partije. Brzina samo odbacuje naizgled nevazne takticke zamisli, i oslanja se na kratke kombinacije grickanja materijala...sto uvek kosta..

P.S.
Savo, matori djavole, vezbas kibicovanje nasiroko..
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 17:33 - pre 98 meseci
Evo jedne kratke, ali zanimljive partije, kada se zanemare vaznosti razvoja, otvaranja, i forsira taktika klopanja pesaka.

I kako se strpljivo gradi i pojacava predispozicija za napad.

 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 21:05 - pre 98 meseci
Citat:
vladd:

Upravo si izrekao par sustinskih stvari.:)

Ono sto ne prolazi u sahu sa dovoljno vremena, odlicno izgleda u brzinskim igrama.

Ono sto mene odmah odbije, mada su pobede lepe same posebi, je ponasanje crnog u takvim situacijama. Pravi rokadu na oslabljenom krilu???, bavi se sitnim kalkulacijama i racunanjem(pogresnim) vrednosti figura, i naseda na alavosti i ne procenjuje situaciju.

Menjati dva lovca za topa i pesaka, ili tri pesaka(nebitno, jos gore, otvarati linije) je pocetnicka besmislena racunica(5+1=3+3) posto dva lovca sa svojom pozicijom mogu da vrede kao dama, a kao najgore, smanjuje se broj dalekometnih figura za odbranu i napad.

Suste takticke greske. U predzavrsnici, sa odredjenim brojem i rasporedom pesaka, sam lovac je jaci i od topa.

I o tim detaljima(a ima ih dvadesetak) se vodi racuna tokom cele partije. Brzina samo odbacuje naizgled nevazne takticke zamisli, i oslanja se na kratke kombinacije grickanja materijala...sto uvek kosta..:)

P.S.
Savo, matori djavole, vezbas kibicovanje nasiroko..:)


From gambit je jedini nacin, u Bird otvaranju, crnom da rano preuzme inicijativu. Ukoliko precizno igra bijeli se mora braniti sve do sredisnjice, kad gubitak tempa vec nema strasne posljedice. Nije dokazano da From gambit sigurno gubi ukoliko crni vuce najbolje poteze.

Sa druge strane, to je pitanje temperamenta igraca. Neko ko je po prirodi strpljiv, uvijek ce ici na poziciono cvrsto otvaranje a neko ko je nestrpljiv, kao ja na primjer - vise voli otvorenu igru i rizicne linije.

Prvenstveno zbog toga igram Bird i Dutch jer u oba slucaja imam priliku jako rano napasti protivnickog kralja. Nikad ne pocinjem partiju sa namjerom da se branim odnosno remiziram. To je svakako pogresan pristup, jako cesto mi se desi da zbog izbjegavanja remija na kraju izgubim.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 23:41 - pre 98 meseci
Legija, moram priznati da si me malo razočarao igrom :)

Pretpostavljam da si samouk kada si odabrao da igraš to iščašeno otvaranje...ako nekome nije jasno zašto je cuger donekle prevara po ovome može da vidi, mada ima i drastičnijih slučajeva.

Ovo može da prođe samo u cugeru sa nekim ko ne zna, ali u ozbiljnijoj partiji u tom otvaranju svako dete od 8-9 godiana sa državnog prvenstva bi te tuklo.

Prosto, crni se tu samo ravnomerno razvija i biće bolji jer je f4 naprosto loš potez.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije17.03.2016. u 23:58 - pre 98 meseci
1.f4 nije "los potez", ali jeste losiji od 1.e4 ili 1.d4. Ja imam svoje razloge zbog kojih ga igram.

Na chess.com serveru mi je podesen rating range na -20 i +250. To mi daje mogucnost igranja sa igracima koji su vecinom uslovno bolji od mene, sto opet ima svoje razloge.
Uglavnom, od kad sam poceo igrati 1.f4 imam 49% pobjeda, u odnosu na 45% sa 1.e4. (Ne mogu sad pronaci tacne cifre, ovo je priblizno za blic)
U svakom slucaju se dosta komotno osjecam i iako se starta sa - ~0.20 ne postoji linija za crnog koja garantuje pobjedu. Igrati 1.f3 - e to je vec iscaseno.

Da dodam, mozda ti se ucinilo da je "iscaseno" igrati lovca na d3 jos dok je d pjesak na drugom redu, ali to uopste nije inferioran potez, niti se gubi tempo. Cak i u standardnoj partiji, Bd3 nije nista losije od Bb5+.

Statistika u dopisnom sahu:

White 148 (57.1%) 79 (30.5%) 32 (12.4%)
Black 136 (54.8%) 82 (33.1%) 30 (12.1%)

Ovo ce se, naravno, promijeniti kad dostignem neki maksimum i pocnem igrati vecinu partija sa igracima veceg rejtinga.

Nasao tacnu statistiku.

[Ovu poruku je menjao legija dana 18.03.2016. u 01:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije18.03.2016. u 00:03 - pre 98 meseci
Ceo tvoj rezon je meni jasan :), a svodi se na cuger i element iznenađenja kod nepripremljenih protivnika.

Probaj recimo mesec dana sve to isto da igraš samo na tempu 15/10 recimo (da ne pominjem duže...), procenat će ti biti dosta manji. Sve je to sasvim jasno, cuger je cuger i za onog ko to voli 1.f4 je sasvim ok potez :)

O 1.f3 ne treba ni pričati, mislim da on nosi epitet najgoreg poteza u šahu.


p.s. Za Shadoweda i ostale koji ne razumeju razliku između cugera i realnog šaha, pojasni im ovo:
Citat:
legija: 1.f4 nije "los potez", ali jeste losiji od 1.e4 ili 1.d4. Ja imam svoje razloge zbog kojih ga igram.





 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije18.03.2016. u 00:34 - pre 98 meseci
Ja uvijek igram 1.f4, bez obzira na vremenske kontrole. Razlika je u ostatku partije, kad se igra na krace kontrole vuku se rizicniji potezi i razvijaju se figure drugacijim poretkom. Jako cesto zavrsim partiju a da nisam takao a topa i b skakaca.

Sad jos malo da pojasnim ovo sa 1.f4. U partiji koja se ozbiljnije igra, najslabija karika nije f4 polje, nego c3 i e3. U ovom otvaranju crni ima samo vece sanse za remi u odnosu na druga otvaranja.
A ja cu vjerovatno u neko dogledno vrijeme poceti igrati Damin Gambit ili se vratiti na 1.e4.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61832 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.