Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?

elitemadzone.org :: TechZone :: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280651 | Odgovora: 103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ezoterica

Član broj: 332030
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?17.01.2016. u 22:44 - pre 99 meseci
Pre par dana mts je dao ponudu čitavoj zgradi da postave antenu i da nam naredne tri godine(ili 5 zavisi na koliko potpišemo ugovor) daju po ~100e svakom stanu. Sad, ugovor može da se potpiše samo ako se složi 50% stanara + ceo poslednji sprat. Na žalost, živim na tom poslednjem spratu i jedini sam koji se trenutno ne slaže sa tom idejom i zbog mene cela stvar može da propadne. Ovi ostali sa četvrtog su u fazonu kao okej je to, ne šteti ništa. Rok je do srede. Pare bi mi eventualno dobro došle jer bih zajedno sa ostalim komšijama sa četvrtog sredio krov koji svima prokišnjava. Koliko sam upoznat, radili bi onaj laki krov.

Nisam čitao ništa po netu da bih zvučio kako prosečni paranoični komentar kurira nego sam pitao bivšeg inženjera koji je radio u Telekomu, koji je radio baš na postavljanju sličnih sistema. Rekao mi je da je to veoma opasno i da su posebno te frekvencije na kojima rade te antene opasne. Sad, druga strana, komšija koji radi na rentgenu..koji je i neki primarius u medicini plus neke dodatne titule i slično, me uverava da je to sasvim okej. Imam razloga da mu verujem jer je jedan od onih koji između ostalog i promoviše zdrav život u ovom gradu. Tako da ja stavrno ne znam više šta da mislim. A nije da nemam razloga da se plašim štetnih posledica zračenja, imam ali su trenutno nebitni.

Samo da kažem. Antena neće biti direktno na krovu zgrade, već na nekom malo izdignutom delu gde je vešernica(3-4 metara od krova) i tako te prostorije jer je krov, bez tog dela, ravan.

Interesuje me vaše mišljenje. Znate nešto o tome? Koliko je to stvarno opasno po zdravlje? Da li i kako uopšte mogu da se zaštitim od tog zračenja?

Znate li, da li vrednost stanova manja ako se nalaze ispod takvih antena?
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?17.01.2016. u 22:56 - pre 99 meseci
Imas http://www.elitesecurity.org/t448694-0
http://www.elitesecurity.org/t299501-0
http://www.elitesecurity.org/t...nice-mobilne-tefonije-stetnost
http://www.elitemadzone.org/t409524-0
Moguce da ima jos, procitaj ovo i pokusaj jos pronaci pomocu pretrage.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?17.01.2016. u 23:14 - pre 99 meseci
Koliko steti - ne znam tacno (bitno je i sta je izmedju tebe i antene). Ali sigurno ne bih voleo da sam prvi stanar ispod. E sad, ti se raspitaj da li su pitali i stanare okolnih zgrada. Moguce je da ste vi prvi izbor, ali to ne znaci da ne postoji drugi i treci, ako odbijete. Hocu da kazem, da nista nisi uradio ako ce da je stave na susednu zgradu ili prekoputa. Cak bi u tom slucaju mozda bilo i bolje da je stave na tvoju, jer dobijas pare, a mozes i da postavis neku izolaciju (metalni lim npr.) ispod krova gde se nalazi antena i time smanjis kolicinu zracenja (dok ako bi bila na zgradi prekoputa, bio bi jos izlozeniji, jer ne bi bilo nista izmedju tebe i antene osim prozora... ovako barem imas beton, i eventualno lim :)).

P.S. pogledaj da li u njihovom ugovoru stoji nesto oko zdravstvenih komplikacija. Ako stoji, znaci da znaju da je stetno, i unapred se ogradjuju od toga (recimo buduce tuzbe). To isto moze da bude dobar indikator usta se upustas.
 
Odgovor na temu

ezoterica

Član broj: 332030
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?17.01.2016. u 23:38 - pre 99 meseci
Citat:
Otto23: Koliko steti - ne znam tacno (bitno je i sta je izmedju tebe i antene). Ali sigurno ne bih voleo da sam prvi stanar ispod. E sad, ti se raspitaj da li su pitali i stanare okolnih zgrada. Moguce je da ste vi prvi izbor, ali to ne znaci da ne postoji drugi i treci, ako odbijete. Hocu da kazem, da nista nisi uradio ako ce da je stave na susednu zgradu ili prekoputa. Cak bi u tom slucaju mozda bilo i bolje da je stave na tvoju, jer dobijas pare, a mozes i da postavis neku izolaciju (metalni lim npr.) ispod krova gde se nalazi antena i time smanjis kolicinu zracenja (dok ako bi bila na zgradi prekoputa, bio bi jos izlozeniji, jer ne bi bilo nista izmedju tebe i antene osim prozora... ovako barem imas beton, i eventualno lim :)).

P.S. pogledaj da li u njihovom ugovoru stoji nesto oko zdravstvenih komplikacija. Ako stoji, znaci da znaju da je stetno, i unapred se ogradjuju od toga (recimo buduce tuzbe). To isto moze da bude dobar indikator usta se upustas.



Hvala. Pa..između mene i toga bi za sada bila samo betonska ploča. A kasnije i taj neki laki krov o kome su pričali..to je valjda crep+drvo ili nešto slično. Videću sutra da pitam. Znaš možda još nešto o toj začtiti od zračenja osim lima?
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?17.01.2016. u 23:52 - pre 99 meseci
Ne bih pogresno da te uputim, bolje pitaj nekog strucnijeg o najboljoj/najjeftinijoj metodi da se spreci zracenje od antene na krovu (clan ES-a Vladd sigurno zna dosta o tome). Lim ce sigurno pomoci, jer ce sluziti kao antena, tj. reflektovace deo talasa. Mozes da ga postavis, polozis na betonsku plocu, ispod tog drvenog krova, npr. (nece biti toliko skupo).

Inace, zracenje opada sa kvadratom udaljenosti. Tako da, sto si dalje to bolje (vidi da izdignu to sto vishe). Ali opada i uzavisnosti od materijala kroz koji treba da prodje (tako da izolacija moze mnogo da ucini).

...
E da, oni postavljaju verovatno panel antene po sektorima, pa ne bi bilo loshe da pogledas/pitas koji je ugao zracenja optimalan za tip antena koji ce oni da koriste (tj. te antene ne zrace svuda oko sebe isto, nisu "omni" antene, vec su usmerene, tako da npr. zgrada prekoputa moze da ima mnogo vece zracenje od tebe).

Citat:
Znaš možda još nešto o toj začtiti od zračenja osim lima?

Znam, ali nije prakticno. Voda je dobar izolator od zracenja. Recimo krosnja drveta (lisce na granama ima vode u sebi) moze ozbiljno da poremeti wi-fi signal. Ono, zamisljam da bi najjeftinija varijanta bila najlon ispod krova, na koji si stavio gomilu kesa ili posuda punih vode (po mogucstvu umotanih u alufoliju), tako da se naslanjaju jedna na drugu. Ali to je stvarno neprakticno. :)


[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 18.01.2016. u 01:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 00:05 - pre 99 meseci
Mislim da si u svakom slučaju već poprilično ozračen gomilom signala, tako da ti još jedan neće mnogo uticati. Od ovoga ćeš barem dobijati keš. Kratkoročno mislim da nema neke realne upasnosti, dogoročno teško je dokazivo čak i da ima. Raspitaj se oko zaštite pa napravi neku jeftinu. Zna se sigurno kako se to radi.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 00:55 - pre 99 meseci
Kao sto sam napisao u prvoj od gorenavedenih tema:

Citiram sebe - "Najmanje su stetne po stanare te zgrade jer zrace naokolo a ne nadole. Vise treba da se boji komsija preko ulice."
(Zbog autorskih prava na svoj post, sam sam sebi uplatio na racun 100 evra )

Tako da, slobodno prihvati, jer ako prihvate oni preko puta, tek onda ste vi naje*ali.
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 07:40 - pre 99 meseci
Potpisujem ovaj post iznad. A evo i slike zračenja bazne stanice za mob. telefoniju.


SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 08:19 - pre 99 meseci
Sve zavisi i kakvu vrstu antene ce da stavljaju, jacinu i ugao rasipanja... Daleko od toga da ona na nekoj manjoj udaljenosti rasipa signal samo u jednu stranu, kao na gore navedenoj slici.

Nije se igrati sa time kada ti je bukvalno iznad glave sva ta oprema. Tu skalmeriju navatas telefonom i na 10km, za razliku od klasicnih usmerenih Wi Fi antena. O jacini ne treba ni trositi reci kada se ta dva standarda uporede.

Sigurno da je stetno, a sad u kolikoj meri, tesko je reci. Nista manje nije stetno i za ove u susednoj zgradi, to je sigurno.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 08:35 - pre 99 meseci
Svaka antena rasipa oko sebe. Naravno sektorske GSM se prave tako da najveci deo snopa bude usmeren, ali to nikako ne znaci da u neposrednoj blizini neces imati zaracenje. Evo dijagrama zracenja.
http://www.telecomhall.com/wha...al-tilt-and-how-to-use-it.aspx



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 08:39 - pre 99 meseci
@gilopile, na baznoj stanici su najčešće tri antene okrenute u različitim pravcima od 120 stepeni po horizontali, dok je ono na slici prikaz zračenja po vertikali. Više zračenja dospije po susjednim objektima nego po objektu ispod antena.

EDIT: preteče me @Otto23
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 08:42 - pre 99 meseci
.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 09:30 - pre 99 meseci
Citat:
Otto23:
Koliko steti - ne znam tacno (bitno je i sta je izmedju tebe i antene). Ali sigurno ne bih voleo da sam prvi stanar ispod.

Sve antene najmanje zrače ispod same nje. To se zove efekat kišobrana. E sada, ako je snaga prevelika kao što je nekada bio Radio Beograd na srednjim talasima ne pomažu ni kožne gaće. Koliko znam snage tih digipitera nisu naročito velike, ali su frekvencije visoke.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 10:24 - pre 99 meseci
BAs to sto kaze Sava. Sve zavisi od same snage tog predajnika. Ovisno o tome sta treba da pokriva, toliko ce ga repnuti. Npr. tamo gde je vec dovoljno pokrivenio, a ima po neka rupa, nece pustiti jak signal, u suprotnom ce ga odrepiti max i mozes kafu da zakuvas u blizini te antene :D

Zato je bolje raspitati se kod njih o specifikaciji samog linka, pa prema tome traziti negde neko strucno misljenje, jer se nije igrati sa tim, a mi mozemo ovde samo da nagadjamo da li je stetno ili ne, tj. koliko je stetno.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 10:30 - pre 99 meseci
ezoterica@ tebi olovni lim tj ovo http://www.astaco.rs/b2b/images/Olovo%20PB%2099,99.JPG

I raspitaj se dal antena i ostali uredjaji emituju neke vibracije i zvukove?! I to moze jako da smeta
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 10:49 - pre 99 meseci
Da bude malo jasnije sto sam napisao u predhodnom postu...

Evo, kod mene u jednom malom mestu imamo odasiljac, ali je jako male snage i bas kada si blize od 1km od njega mozes da se konektujes, a 99% vremena hvatam signale okolnih mesta koja su udaljena od 6-12KM vazdusnom linijom. Sto ce reci, nisu svi iste snage.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.dynamic.sbb.rs.



+183 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 11:22 - pre 99 meseci
Jel ima neko info iz prve ruke kako se postavljanje ovih antena rešava u gradovima u uređenim državama (EU)? Koliku saglasnost stanara traže po zgradi, da li se pitaju i okolne zgrade, da li ima "sitnih slova" u ugovorima vezanih za štetnost zračenja i odgovornosti mobilnog operatera u slučaju pojave nekih oboljenja?
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 12:13 - pre 99 meseci
To zavrsi tako sto skup stanara pametuje i raspravlja o nebulozama, i onda postave antenu na sledeci ulaz ili zgradu, pa sve diskusije padnu u vodu.

Elem, to donese probleme i susednom ulazu, srecnom dobitniku podstanice, posto krene klrljacina kako da se arce lako dobijene, a nicije pare od rente. Nakon pola godine, max godinu dana, svi su traumaticno isposvadjani.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 13:17 - pre 99 meseci
Vladd, tacno tako! Pazi, nije ni malo kesa 100eur mesecno sledecih 3-5 godina. Pola kirije maltene :D I ja da se nadjem u toj situaciji, najverovatnije da bih pristao.

Kod mene u selu, liku su u dvoristu podigli `toranj` i uzeo covek bas dobru lovu. Mora da proverim da li ima nekih zdravstvenih problema otkad su to montirali.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?18.01.2016. u 15:58 - pre 99 meseci
http://www.infoteh.rs.ba/rad/2010/B-III/B-III-3.pdf
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: [Ozbiljno] Mts nudi da postavi antene na našoj zgradi. Koliki je rizik po zdravlje?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280651 | Odgovora: 103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.