Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 346821 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%05.02.2018. u 23:45 - pre 75 meseci
Citat:
dejanet:
Citat:
pisac: U stvarnom životu 'STAR_WARS_4.MP4' i 'Star_Wars_4.mp4' su isti filmovi. U kompjuterskom (imaginarnom) svetu to su različiti filmovi.

U semantickom smislu je isto, dok je u sintatickom(sintaksnom) razlicito, kao i u stvarnom zivotu.


To su isti filmovi, i to je sve što zanima običnog korisnika. Filozofiranje o sintaksi i semantici je strast samo naprednih korisnika (da ne kažem nerdova).

Citat:
Branimir Maksimovic:I na kraju krajeva file sistemi. NTFS, a da ne govorim HFS, su zastareli mastodonti.
Citat:
Nedeljko:
6. POstoje korisničke grupe. Svakoj možeš da naštimaš prava šta može, a šta ne i možeš svakog korisnika da smestiš u kakve god hoćeš grupe (uključujući tu i pripadnost jednog korisnika većem broju grupa).


Odgovor obojci: Što se tiče prava pristupa fajlovima, Linux je zastareli mastodont. Preporučujem Nedeljku da se upozna sa NTFS pravima pristupa fajlovima, pa da shvati šta su prva pristupa. Ko se vozi u fići ceo život možda ne može da ukapira zašto je mercedes bolji, ali ako uđe u njega i malo ga provoza, shvatiće.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 00:23 - pre 75 meseci
a.mp4 i b.vob isto mogu da budu isti film. A što se tiče dozvola, samo sam odgovorio na konkretno pitanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 02:31 - pre 75 meseci
pisac:"Odgovor obojci: Što se tiče prava pristupa fajlovima, Linux je zastareli mastodont. Preporučujem Nedeljku da se upozna sa NTFS pravima pristupa fajlovima, pa da shvati šta su prva pristupa."

Pa Linux je Unix, tako ide na Unix-ima skoro 50 godina. Sto se tice privilegija na NTFS, ne znam dal ti iko uopste koristi ;)
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 07:29 - pre 75 meseci
^^

Jel' to beše ono kad treba da se defragmentuje hard disk ... s' vremena na vreme ? (:
about:networking
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 07:35 - pre 75 meseci
@pisac

I Linux ima ACL prava pristupa, samo se to u praksi vrlo retko koristi (kao i *BSD i proprietary Unix OS poput AIX i Solarisa).

Uostalom i ti si sam nerd zato što to pitanje uopšte pokrećeš, jer većini home korisnika ne treba ni multiuser OS sa ikakvim pravima pristupa.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 07:44 - pre 75 meseci
Citat:
Nedeljko: Sve empirijske nauke se lože na statistiku i ona ima najviše smisla kod velikih brojeva.


Moje je mišljenje da su današnje statistike (uglavnom) prdež i da je teško biti precizan i korektan na osnovu statistika i da će narod (bilo koji) eventualno sve da krene da guta, pre ili kasnije.
Ali, to je moje mišljenje. A mišljenje je kao goozica. Svako ima po jednu.
about:networking
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 09:47 - pre 75 meseci
pisac

Ako ti na Linux-u nešto zaista mnogo smeta, promeni to. Na Windows-u možeš samo da plačeš,

Svi sistemi su cpanja, a dele se na otvorena cpanja kod kojih su problemi rešivi i zatvorena cpanja kod kojih su problemi nerešivi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 10:34 - pre 75 meseci
> Svi sistemi su cpanja, a dele se na otvorena cpanja kod kojih su problemi rešivi i zatvorena cpanja kod kojih su problemi nerešivi.

E, ovo su već mudre reči, priznajem!
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 11:35 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:Pa Linux je Unix, tako ide na Unix-ima skoro 50 godina. Sto se tice privilegija na NTFS, ne znam dal ti iko uopste koristi

Pa znači jeste mastodont

Citat:
plus_minus:Jel' to beše ono kad treba da se defragmentuje hard disk ... s' vremena na vreme ? (:

Jeste, to je to. Ja uzgred ne navijam ni za Partizan ni za Zvezdu, već samo simpatišem jedan od ta dva kluba.

Citat:
bojan_bozovic:I Linux ima ACL prava pristupa, samo se to u praksi vrlo retko koristi (kao i *BSD i proprietary Unix OS poput AIX i Solarisa).

ACL je bezvezarija, samo bedan pokušaj da se koliko-toliko popravi mastodont star pola veka

Citat:
Re: Lepljivi (Sticky) bit ali za grupu a ne vlasnika ?: Ma džaba acl, pogledao sam i zaključio da je to samo ubacivanje dodatnih korisnika i grupa na određenoj fajlu ili folderu, a da nije dodavanje novih mogućnosti/zabrana na postojeća prava.

Više od decenije se ne bavim Windowsom, ali se sećam da su tamo prava pristupa drastično bolje odrađena nego na linuxu, i da bi ovaj problem verovatno bio rešen u roku od 5 minuta. Ponekad poželim da se vratim na Windows samo zbog tih prava pristupa i zbog mogućnosti instalacije mnogo godina starih programa (što Linux ne može da proguta).

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 11:49 - pre 75 meseci
Mastodont, a? Zasto je onda Microsoft samo preuzeo multiuser podrsku u NT/2000 i naslednicima bas od Unixa i VMS? Zasto je u Active Directory samo izmenjena autentifikacija Kerberos iz UNIX-a i iskoriscen DNS i LDAP, koji je podskup X.500 DAP iz osamdesetih? Zasto MS nije inovirao u MSSQL i Access-u, vec samo preuzeo rad sa Berkeley univerziteta (Ingres) i otvoreni SQL standard? Zasto je u Windows samo pokrao osnovnu ideju iz Apple Macintosha, koja se opet bazira na Xerox Alto razvojnom projektu, a i Ingres i Xerox Alto datiraju iz sedamdesetih godina proslog veka? Gde to vidis da je MS ikada napravio ista moderno, a da to predstavlja inovaciju, a ne prilagodjavanje postojecih resenja, ili u slucaju DirectX i UWP, bezobrazni vendor lock in (umesto koriscenja OpenGL/Vulkana)?
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.dynamic.vipmobile.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 11:56 - pre 75 meseci
(Operativni i drugi) sistemi mogu da se podele i ovako: Na one koji meni (ili mom klijentu) završavaju neki posao, i one druge, i prepirka čiji je tata jači je bezpredmetna.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 12:00 - pre 75 meseci
@bojan
Unix prava pristupa (zajedno sa ACL) jesu običan mastodont, a NTFS je tu nemerljivo bolji. Access baza je najbolji alat za učenje relacione baze i SQL-a koji sam ja ikada sreo, i ima mnogo stvari koje su na Windowsu (onom starom) nemerljivo lakše, logičnije, i jednostavnije (i za kojima mnogo žalim). A ja kao što rekoh ne navijam ni za Zvezdu ni za Partizan, samo govorim kakve su stvari realno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 12:14 - pre 75 meseci
pisac

Je li, kako prava pristupa i FS-ovi ne smetaju Google-u i facebook-u da rade na Linux-u? Da stvarno ima problem te vrste i na tom nivou, već bi članovi Linux fondation-a isfinansirali da se to doda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 13:05 - pre 75 meseci
Citat:
flighter_022:
(Operativni i drugi) sistemi mogu da se podele i ovako: Na one koji meni (ili mom klijentu) završavaju neki posao, i one druge, i prepirka čiji je tata jači je bezpredmetna.

Ja sam primetio, a možda ćeš i ti, da je ovo tema o udelu Linuxa od 2%, i da samo Linuxaši vrte priču čiji je veći a čiji manji, da je Linux bolji od Windowsa, da je Window$ ovo i da je Micro$oft ono, dok nekolicina drugih Windows i ne pominje već i dalje piše(mo) o Linuxu, iz različitih uglova. Ali sve to pada u vodu ako na svaki argument ili "argument" sledi kontra-izjava "a kako je to na Windowsu", "pa nije ti to Windows", "kod Windowsa ne valja ovo-i-ono"...
I posle takvih "argumenata" Glavni Administrator prošeta temom, pobriše šta se njemu čini da treba pobrisati, a gomilu bullshita ostavi. I tako se ova tema vrti u krug, da bismo došli do teze da je statistika bespotrebna kategorija na koju se pale tamo neki, i da je valjda lični utisak ono što se računa.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 19:09 - pre 75 meseci
Kako to misliš da drugi raspravljaju o tome čiji je veći umesto o temi? Ti sve vreme etiketiraš drugu stranu da priča bezveze, odnosno ne daješ nikakve argumente.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 22:17 - pre 75 meseci
Pa i ne može da dadne nikake argumente kad mu je linux maltene pa totalna nepoznanica. Ako je do sada 2 sata sve skupa za života koristio nešto drugo osim m$spajvera, pljuni me. Zna da je linux sličan kao i m$spajver, ali da je besplatan i da smo `uskraćeni` za directx. Eto.
about:networking
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 22:50 - pre 75 meseci
E vidiš, +_-, to ti je velika greška u pristupu problemu koji očigledno postoji.

Ja ni ne pišem o Linuxu kao ekspert, jer to i nisam, mada ga često koristim. Pišem kao neko ko vidi razloge neuspeha Linuxa na desktop tržištu, i dajem svoje mišljenje iz ugla običnog korisnika, nekog koga boli kita da bude geek da bi radio na kompjuteru. Meni je kompjuter alat (i sticajem okolnosti sredstvo zarade), ali sigurno mi nije cilj per se, kao što nije ni ogromnoj većini drugih običnih korisnika računara.

Dakle, ja sam neko ko dobronamerno želi da ukaže na ono što odbija veliki broj novih korisnika, počev od odnosa "zajednice" (najbolji primer ste vi zadrti geekovi kojima je vrhunac uspeha to što umete da otkucate komandu u terminalu pa se valjate u toj "izuzetnosti", i to je sve što na Linuxu i radite, i ponekad promenite temu, ikonice i wallpaper, a početnike držite jako nisko, kao mene sada), pa preko "filozofije" koju lepite za tako tehničku stvar kao što je operativni sistem, i preko "slobode" da svaka budala može i želi da napravi svoju verziju verzijine verzije neke distribucije, pa do činjenice da ne postoje programi koji bi radili na Linuxu ono što se očekuje od normalnog kućnog ili kancelarijskog kompjutera, odnosno postoje neke jadne aplikacije koje skoro pa rade. Recimo taj GIMP, je l' to iko živi koristi za bilo šta ozbiljno, ne mora da bude profesionalno? Ili PaintNET (ja ga koristim na Windowsu umesto Painta, za osnovnu manipulaciju nad slikama, ali za bilo šta ozbiljnije, čak ne profesionalno, je go k_rac.

Dakle, umesto da mi se zahvalite što vam besplatno i dobronamerno otkrivam istinu o svetu i što vam skidam mrak, vi se ovde kurobecate kako nisam ekspert. Pa ni ne treba da budem ekspert da bih koristio jbni kompjuter. To vreme je prošlo sa pojavom Windowsa 95, od tada ljudi sa vizijom prave OS koji služi korisniku (uz povremena lutanja kao što je bio Windows 8 ). Stvari se pomeraju i na polju Linuxa, i tu ima pametnih i osvešćenih developera, i članova zajednice koji se ne hrane iluzijom o svojoj izuzetnosti. Ali ima i ovakvih kao što je vas nekoliko, koji ćete diskutanta ispljuvati jer vas podseća na bednih 2%.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 23:31 - pre 75 meseci
I ko ovde onda vrti priču čiji je manji, a čiji je veći?

Ja sam ponovio ovde stav da ne želim masovnost po svaku cenu. Ako je cena masovnosti da prestane da postoji Linux i dobijemo WindowsTwo umesto toga, ne hvala. Takva promena ne bi bila društveno korisna, nego društveno štetna. Ako se % može podići nekim poboljšanjima, to je drugo.

Glavni razlozi za takvo stanje na tržištu su:

1. Inercija u hardversko/softverskoj podršci.

2. Inercija korisnika kojime smeta što je ono dugme u levom ćošku, a ne u desnom.

3. Preinstaliranost Windows-a prilikom kupovine i odsustvo želje da se koristi računar ikako drugačije osim kako je zapakovan.

Za aktere drugog i druge polovine trećeg razloga me zabole. Neka uživaju u masi spajvera, virusa, minera i koječega drugog što im ulepšava dan. Bilo bi dobro poraditi na prvom razlogu i prvoj polovini trećeg. To je za razuman svet.

Da se popravim: za telad je jedina prava pomoć obrazovanje kako da koriste računar. Druga je stvar onaj kome treba npr. CorelDRAW!, koji nema odgovarajuću zamenu na Linux-u. Za takve treba poboljšavati softversku podršku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 23:36 - pre 75 meseci
@SlobaBgd

E vidiš, problem - postoji, ali u ovom slučaju, samo ako ti i tebi slični to žele.

Citat:
SlobaBgd:Ja ni ne pišem o Linuxu kao ekspert, jer to i nisam, mada ga često koristim.

Ti i nisi ekspert, zato i ne možeš da pišeš o linuxu kao ekspert, to je vrlo dobra logika i zapažanje, a to što ga često koristiš, to je jako lepo, uzmi pa ga još češće koristi.

Citat:
Pišem kao neko ko vidi razloge neuspeha Linuxa na desktop tržištu, i dajem svoje mišljenje iz ugla običnog korisnika, nekog koga boli kita da bude geek da bi radio na kompjuteru. Meni je kompjuter alat (i sticajem okolnosti sredstvo zarade), ali sigurno mi nije cilj per se, kao što nije ni ogromnoj većini drugih običnih korisnika računara.

Ostani ti, ako ti je lepo i dobro i tako, običan korisnik narednih 100 godina, ali svakoga dana upali računar i posvećuj mu min. 5 do 8 sati dnevno. E, kad prođe sto prva godina, ti se onda odluči da usput postaneš geek. A do tad, deli tvoje mesmerazirajuće i dobrnoamerne savete oko materije koju - ne poznaješ dobro, ne bi li ostalima otvorio oči.

Citat:
Dakle, ja sam neko ko dobronamerno želi da ukaže na ono što odbija veliki broj novih korisnika, počev od odnosa "zajednice" (najbolji primer ste vi zadrti geekovi kojima je vrhunac uspeha to što umete da otkucate komandu u terminalu pa se valjate u toj "izuzetnosti", i to je sve što na Linuxu i radite, i ponekad promenite temu, ikonice i wallpaper, a početnike držite jako nisko, kao mene sada), pa preko "filozofije" koju lepite za tako tehničku stvar kao što je operativni sistem, i preko "slobode" da svaka budala može i želi da napravi svoju verziju verzijine verzije neke distribucije, pa do činjenice da ne postoje programi koji bi radili na Linuxu ono što se očekuje od normalnog kućnog ili kancelarijskog kompjutera, odnosno postoje neke jadne aplikacije koje skoro pa rade.

Ti si neko ko ovde dobronamerno želi .. khm.. Niko ovde nije degen. U prevodu - ne 5eri molim te.

Osim toga, ja i nemam ikonice na ekranu. Mimo toga, komandna linija služi i za remote pristup računaru koji ti fizički nije na dohvat ruke. Jesi li čuo nekada za ssh? Jesi, ali ti si siroti obični korisnik, koji nije došao sa `kriptona` kao mi, pa od sve muke što nemaš dovoljno zelenog kristala da propisno poteče tvojim ljudskim venama .. jednostavno mrziš ili se plašiš konzole. ... ne znam, organizuj Windows Prajd, pa kukaj po ulicama što te zaebavaju ovi što nisu kao ti. Filozofije koje neko lepi za tako tehničku stvar kao što je operativni sistem su upravo oni koji koriste `legalan` softver i samoprozvani "linux neprijatelji". Pogađaš ko su "oni" .. ?

Btw, tebe - nisko - ovde niko ni za šta neće da drži, nemoj da vlažiš puno.
Ako imaš ženu/dečka kući, nju/njega pitaj da te drži, jer ti ovde možeš samo da - povučeš.
Ili da pljuješ, ali pod - pendžer.

Citat:
Recimo taj GIMP, je l' to iko živi koristi za bilo šta ozbiljno, ne mora da bude profesionalno? Ili PaintNET (ja ga koristim na Windowsu umesto Painta, za osnovnu manipulaciju nad slikama, ali za bilo šta ozbiljnije, čak ne profesionalno, je go k_rac.

Što reče jedan pisac.. "Mnogo mi je drago što sam takav kakav sam, a nisam kao neki što su"..

about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.02.2018. u 23:40 - pre 75 meseci
@Nedeljko

CorelDRAW -> InkScape

Have you forgot ? :)

Čak šta više, kad importuješ .cdr fajlove, svaki se .cdr fajl uspešno uveze i prikaže na ekranu. Sami CorelDraw, što je van svake pameti, ne voli svoje prošle verzije ... ali šta da se radi.. :D
about:networking
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 346821 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.