Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 347090 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.fco.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 10:43 - pre 75 meseci
gost12

Možda jednostavno ne znaš da ga koristiš. Priča je baš čudna da ti UI nije dorađen. Znam da jedan dodatan monitor radi. Dva nisam probao, niti znam kako da ih ubodem u lap.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 13:32 - pre 75 meseci
Ne znam za laptop, ali na desktopu rade 3 monitora (openSUSE 42.3, KDE Plasma 5).
Jedino što podešavanje nije tako jednostavno kao na prozorima i što zna da pobrljavi s vremena na vreme. Prilikom aktiviranja dodatnog ekrana (npr. sa 2 na 3) ugasi ih sve pa ti gledaj šta ćeš :D

Takođe, prebacivanje zvuka nije tako jednostavno kao na prozorima.

Ne kažem da je išta od navedenog ograničavajući faktor, samo da treba obratiti pažnju i na "male" stvari. S druge strane, neka KDE rešenja su znatno ispred konkurencije.

I po stoti put - nema razloga da iko počne da koristi Linux ako mu Windows završava sve poslove. Jedino ako ima specifične zahteve koje je lakše odraditi na linuxu (uglavnom developeri i oni koji ne vole MS i Apple)
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
*.dynamic.vipmobile.rs.



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 16:46 - pre 75 meseci
Ja sam okoreli linux noob ali pošto imam originalni Windows, od skoro koristim isti. Do sad mi je jedina ozbiljna zamerka to što sistem ne pravi razliku izmedju velikih i malih slova, pa mi sad neke varijable u php jeziku izgledaju drugačije. Sam bog zna, kad ih prebacim na linux server , da li će sajt da radi.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 17:23 - pre 75 meseci
Citat:
Nedeljko:
plus_minus

Ne znam od kada ti i pisac rabite Linux, ali ja od proleća 2000. Praktično sam punoletan na njemu. Pre toga sam kod prijatelja instalirao Red Hat 6.0, a kod sebe sam u proleće 2000 instalirao Red Hat 6.2. Posle sam rabio Mandrake 9.2, pa i Slackware 9.1 i posle Mandrivu, pre toga jedno vreme Calderu, Pa, Best Linux 2000. Problem sa instalacijom sam imao kod Cooperative Linux-a i možda Corel Linux-a (ne sećam se). Dakle,

Red Hat,
Caldera Open Linux,
Best Linux 2000,
Fedora,
Mandrake,
Slackware,
Mandriva,
openSUSE,
Ubuntu,
Linux Mint,

nisu mi pravili problem oko instalacije. Isprobao sam još sijaset distribucija.


Ja ga poprilično aktivno rabim od 2009.
Od 2013. nemam više ni traga od m$-a na računaru.
Diskove sam odavno prestao da koristim.
Pre toga sam se igrao sa slackware, suse, mandrake, redhat i sa ubuntu distribucijama.

Od 2009 pa na ovamo, probao sam debian, fedoru, arch, centOS .. te mnogo usputnih derivata tipa WattOS, crunchbang, archbang itd. ..
Na kraju, ustoličio sam se sa Debianom i/ili Arch linuxom, a dobre navike nekako teško menjam.

Mada, da budem iskren, ono šta je mene totalno privuklo jeste stari, minijaturni Slax linux, baziran tada na slackware-u.
Sada, Slax je još bolji .. baziran na - Debianu. E, to je sada idealni one-man distro za imati u džepu.
about:networking
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 18:47 - pre 75 meseci
Svi valjda znamo za ono kada su Debilan ssl sertifikati bili osakaćeni jer je neki debil "ispravio" kod koji nije imao grešku. Ali, nije samo Debilan tu problem, mnogi vole da ispravljaju stvari koje nisu pokvarene, i to je glavna stvar koju mrzim kod mnogih tih "naprednih" distribucija.

Skoro instaliram "Raspbian 9.1" na raspberry pi3. To je neki derivat Debilana namenjen za raspberry. Sve u svemu, na starijim raspberry sam koristio Raspbian/Debian 8.0 i sa njim nisam imao problema. Sada instaliram znači 9.1, i ukinem "fake hwclock" servis kao što uvek radim na raspberry (ko ne zna, raspberry nema hardverski sat), ali jok, ovaj put mi se odnekud pojavljuje lažno vreme iz 2016. godine posle svakog restarta. A? Kako bre? Proverim sve, mlatim se i gubim vreme i utvrdim da nema odakle da dobija lažno vreme, da sam sve servise ukinuo koji mogu da fejkuju vreme. Uzmem da prelistam dmesg i vidim:


[ 1.939691] systemd[1]: System time before build time, advancing clock.


Dakle, ta najnovija presvetla mudrost u linux svetu, taj famozni systemd, je zaključio da treba da mi postavi lažno vreme jer je hwclock ispred njegovog build vremena. Dakle, genije koji je programirao systemd ne vidi razlog da vreme ostane u 1970 godini već misli da je bolje da ga fejkuje i postavi u 2016 godinu, iako i to nije tačno vreme, i misli da će svi voleti da im netačno vreme bude "bliže" realnom. Zašto bi to neko radio? Ima li ikakvog razloga da se jedno netačno vreme iz 1970. godine zamenjuje drugim netačnim vremenom iz 2016. godine, samo zato što je bliže? Čija je to debilna logika?

Meni je iinače netačno vreme iz 2016 godine drastično gora opcija od netačnog vremena iz 1970 godine. Zašto? Zato što kad naletim na fajlove koji su kreirani 1970 godine odmah znam da su kreirani dok je sat bio netačan. A to za 2016 godinu ne mogu da znam. Takođe, zapisi u bazi koji nose 1970 godinu su sigurno ubačeni dok je sat bio nesinhronizovan sa ntp-om, a za zapise iz 2016. godine to nisam siguran.

E zbog takvih stvari mi presedne svaka od tih "naprednih" distribucija. Slackware se za sada koliko toliko drži podalje od takvih gluposti.

Citat:
plus_minus:Da li se i dalje gura lilo kao primarni boot loader u slackware-u? Ne odnosi se na derivate, itd.
Ako je i dalje tako, to mi nikada neće biti logično, pored grub-a, koji perverzno dobro i stabilno radi.
Zašto bi se izdvajali od drugih toliko na jako bitnom polju ?


Pa da, još uvek gura lilo. A što bi menjao? Ja nisam video nijedan problem sa lilo, znam da ga konfigurišem i odlično mi radi. E sad, možda ti možeš da me uputiš šta to grub ima što lilo nema, i koje su prednosti? Možda i slack ima grub negde u extra folderu za opcione instalacije, nisam proveravao jer nikada ne zalazim u te extra dodatke.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 18:57 - pre 75 meseci
^^

Imaš devuan project, Jessie bez systemd-a. Što se tiče lilo-a, ostalo mi u sećanju.
A osim toga, kad imaš više linuxa, poželjnije je da svi dele jedan boot loader, čistije je. Manje mogućnosti za bilo kakav i kojekakav boot failure.
about:networking
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.02.2018. u 23:02 - pre 75 meseci
Citat:
pisac:
E sad, možda ti možeš da me uputiš šta to grub ima što lilo nema, i koje su prednosti?


Malo guglanja nije na odmet.


1. GRUB ima konzolu, što LILO nema.

2. GRUB ima podizanje preko mreže, što LILO nema.

3. Ako MBR konfiguracija ne valja, LILO ne može da podigne sistem, dok GRUB ide u konzolu preko koje je moguće podići ga.

4. LILO podiže samo Linux i druge boot loaderr, dok GRUB može i *BSD i druge OS-eve.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%10.02.2018. u 21:08 - pre 75 meseci
Dakle, pisac se žali na Linux što je case sensitive, a revlo na Windows što je case insensitive. Ne može se svetu ugoditi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 08:28 - pre 75 meseci
Citat:
pisac:
Dakle, ta najnovija presvetla mudrost u linux svetu, taj famozni systemd, je zaključio da treba da mi postavi lažno vreme jer je hwclock ispred njegovog build vremena. Dakle, genije koji je programirao systemd ne vidi razlog da vreme ostane u 1970 godini već misli da je bolje da ga fejkuje i postavi u 2016 godinu, iako i to nije tačno vreme, i misli da će svi voleti da im netačno vreme bude "bliže" realnom. Zašto bi to neko radio? Ima li ikakvog razloga da se jedno netačno vreme iz 1970. godine zamenjuje drugim netačnim vremenom iz 2016. godine, samo zato što je bliže? Čija je to debilna logika?

U računarstvu je važno logičko vreme. Možeš da guglaš šta je to. Ovo što ti hoćeš bi moglo da bude nekonzistentno, a to može da bude problem. Uostalom, zašto je tebi bitno da lažno vreme bude 1970. godina?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.23.*



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 11:19 - pre 75 meseci
Nedeljko, koji ubuntu teraš? Ja planiram da stavim 18.04 na metal i da pratim razvoj... Samo ne znam da mi ne blokne sistem.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 13:02 - pre 75 meseci
LinuxMint

Nego, skoro su me razočarali. Nadogradilo se jezgro i prestao je da radi VirtualBox (naravno, ne držim Windows u njemu, nego druge distroe). Jednostavno, ne može toliko stara verzija VirtualBox-a da radi sa toliko novom verzijom jezgra. Problem je rešiv na dva načina.

1. Upgrade-ovanjem VirtualBox-a na noviju verziju (mimo repoa u kojima je stara verzija).

2. Downgrade-ovanjem kernela na stariju verziju.

Dakle, potpuno ažuran sistem ne radi. Tražiću da mi vrate sve pare koje sam dao za njega.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.23.*



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 13:39 - pre 75 meseci
Ja sam otkrio da imam pravo na legalni Windows, pa sam se prešaltao na windozu. A od svih linuxa linux mint me nikad nije izneverio. Ubuntu je fora da se ima, lep je i cela pričao oko njega prosto mami, ali ako hoćeš linux koji je najviše sređen, onda je to linux mint, usput vracaju pare ako te razocara :D
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.23.*



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 15:15 - pre 75 meseci
Dodatak:

Evo sad sam do kraja shvatio koliko je Windows jedan us#rani warez os. Prosto ne mogu da verujem da su toliki slepci ovi iz microsofta, win mi je legalan, mislio sam da će biti bolje. Ali djavola. LINUX JE ZAKON. I ko ne veruje da je linux sistem toliko bolji od vindowsa, mislim da ima problem sa mozgom .Razumem ljude koji su primorani da koriste Windows, jer eto u firmi su nekoj ili ne znaju linux.

Ali ako je neko probao na primer linux mint i uporedo probao i Windows, ako donese zaključak da je Windows bolji, taj je stvarno bolestan.

Toliko od mene. I sam sam se nasamario i pao pod utisak i misljenje većine. U odnosu na ono šta sve može linux mint, vindows je mala beba.

Vraćam se ja na moj linux. umrite profiteri!!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 15:35 - pre 75 meseci
Citat:
U odnosu na ono šta sve može linux mint, vindows je mala beba.


Vecini ne treba server OS, sto tebi, kao web developeru ( https://www.elitesecurity.org/t498426-0 ) treba. Uto sam i postavio statistiku sa Stack Overflow-a koji pokazuje da su Windows i Linux tu negde. Vecini i ne treba pravi OS u punom smislu te reci, vec se ogranicavaju na smartphone, tablet, Chromebook, i novi Windows 10 S koji dobija naslednike, i privid sigurnosti koji ti modeli sa app store pruzaju (a ti app store su ograniceni, jer ja 18+ sadrzaj ne mogu preko Google app store da dobijem, niti preko Apple, a bogami ni preko MS, i dok bude tako takvi modeli ce biti za malu decu i stare ljude koji nisu odrasli sa kompjuterima).
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.23.*



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 15:54 - pre 75 meseci
To i kažem. Ali ne znam što sam onda revoltiran na takav stav većine. Umesto da ih sazaljevam ja ih mrzim jer su glupi.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 18:45 - pre 75 meseci
Bravo! Još jedan niz poruka koje su u skladu sa normama kvaliteta ovog foruma.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.02.2018. u 22:28 - pre 75 meseci
revlo, zaista nisi potkrepio svoje stavove.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.02.2018. u 04:17 - pre 75 meseci
Problem sa MS je da ima nebulozne uslove koriscenja (EULA) koji omogucavaju njihovim advokatima proizvoljna tumacenja.

https://www.microsoft.com/en-u..._Retail_Windows_10_English.htm

Citat:
2. Installation and Use Rights.

...

c. Restrictions. The manufacturer or installer and Microsoft reserve all rights (such as rights under intellectual property laws) not expressly granted in this agreement. For example, this license does not give you any right to, and you may not:

(i) use or virtualize features of the software separately;

(ii) publish, copy (other than the permitted backup copy), rent, lease, or lend the software;

(iii) transfer the software (except as permitted by this agreement);

(iv) work around any technical restrictions or limitations in the software;

(v) use the software as server software, for commercial hosting, make the software available for simultaneous use by multiple users over a network, install the software on a server and allow users to access it remotely, or install the software on a device for use only by remote users;

(vi) reverse engineer, decompile, or disassemble the software, or attempt to do so, except and only to the extent that the foregoing restriction is (a) permitted by applicable law; (b) permitted by licensing terms governing the use of open-source components that may be included with the software; or (c) required to debug changes to any libraries licensed under the GNU Lesser General Public License which are included with and linked to by the software; and

(vii) when using Internet-based features you may not use those features in any way that could interfere with anyone else’s use of them, or to try to gain access to or use any service, data, account, or network, in an unauthorized manner.


(i) ???
(ii) OK.
(iii) OK.
(iv) ??? Trebam da placam enterprise ili pro verziju za takve stvari kave su NFS ili DNS ili HTTP server, ili Remote Desktop ???
(v) ??? Pa sta je ovo ljudi, ako napravim SMB share time postavljam server na LAN i cinim ga dostupnim visestrukim klijentima? A ne moze ni multiplayer igra da se prikljuci remote, makar i ne bila hostovana na mojoj masini ???
(vi) OK.
(vii) OK.

Vidite, ne moze ni osnovna funkcionalnost OS da se koristi a da se ne krsi licenca OS. Ko je ovde lud, molim vas?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.02.2018. u 07:33 - pre 75 meseci
Heh pustio sam Win 10 virtualku i za 5 sati je Windows upisao na disk 70 gigabajta a da nisam nista radio osim sto sam pustio da cuci. I dalje bi upisivao al sam ga ugasio ;)
Imati Windows 10 upaljen, je ko da non stop vrtis disk burn test ;)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.02.2018. u 09:57 - pre 75 meseci
A tek automatski restart posle update...
Na Win 10 mi se desilo par puta u sred rada, da mi se restartuje, bukvalno nešto piskaram i samo plav log off ekran i restart...

A što je još crnje, i serveri se sami restartuju. I to ne može da se isključi, nego morao sam preko GPO da podesim da se ne restartuje ukoliko je bar jedan user ulogovan.

Sve ostalo mogu da razumem, ali taj restart ne...




[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 12.02.2018. u 13:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 347090 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.