Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335627 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 12:22 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
I ja bih rekao, sem kukavnih Moldavaca koji su upali u dubok bunar, i Srba - koji su tu negde (za dlaku bolji), svi ostali narodi koji zive u regionu oko Belorusije...

To sve stoji, nego naslov teme je jasan - drzava kakvu bi Srbi (a ne Rumuni, Poljaci ili Svajcarci) voleli da imaju i ja mislim da bi bilo posteno da se slozimo da mi mozemo samo pozeleti takvu drzavu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 12:27 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: To sve stoji, nego naslov teme je jasan - drzava kakvu bi Srbi (a ne Rumuni, Poljaci ili Svajcarci) voleli da imaju i ja mislim da bi bilo posteno da se slozimo da mi mozemo samo pozeleti takvu drzavu.


Pa kako bre Darko - kad zive ±kao i mi, imaju spoljnji dug ±kao i mi, GDP je je ±kao nas. Sve je brate isto s*anje drugo pakovanje - sto bi deca rekla ;))).

Samim tim zakljucujem da mi vec imamo drzavu kakvu samo mozes pozeleti ;))), mada nisam 100% siguran da si to hteo da kazes ;)))
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 15:03 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
Ako se pogleda ugrubo, Belorusija i Srbija su ± ponovo tu negde, Moldavija bunari po dnu, dok su sve ostale zemlje solidno iznad...

Ja sam se informisao podacima sa sajta tradeeconomics:

http://www.tradingeconomics.com/serbia/indicators
http://www.tradingeconomics.com/belarus/indicators

Kad sam pisao po forumu navodio sam otprilike i po secanju, pa ne zameri ako nesto odstupa, dakle:

Serbia Government Debt to GDP 73.4 %
Belarus Government Debt to GDP 25.7 %

Serbia Unemployment Rate 15.2 %
Belarus Unemployment Rate 1 %

Serbia GDP 36.51 USD Billion
Belarus GDP 54.61 USD Billion

Nego, bez obzira sto brojke ukazuju na enonomsku nadmoc Belorusije, nisam uopste to imao u vidu kad sam stavio naslov "Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju" vec nesto sasvim drugo, sto se moze videti u uvodnoj poruci a i nedavno sam citirao pa da ne ponavljam.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 15:11 - pre 91 meseci
Citat:
Pa kako bre Darko - kad zive ±kao i mi, imaju spoljnji dug ±kao i mi, GDP je je ±kao nas. Sve je brate isto s*anje drugo pakovanje - sto bi deca rekla ;))).

Samim tim zakljucujem da mi vec imamo drzavu kakvu samo mozes pozeleti

Ja se nadam da smo prerasli nivo verovanja u carobnjake, zlatne ribice i duhove iz carobnih lampi pa samim tim ne mozemo pozeleti da Srbija sutra postane Norveska jer je to nemoguce. Sa druge strane, kad se uporedi kako izgleda Minsk a kako Beograd sa slicnom ekonomijom, GDP-om i spoljnim dugom, onda je jasno sta hocu da kazem - Srbija bi trebala izgledati mnogo bolje i sa ovakvom ekonomijom bez ikakvih super moci i magija.
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 15:16 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
Ako pricamo o trenutnoj kupovnoj moci - samo, i uzmemo u obzir cifre sa numbeo-a koje ne moraju biti 100% tacne, ali recimo da su ± "tu negde".

Numbeo kaze, kupovna moc u Minsk-u je 8.5% niza nego u Beogradu - zaokruzimo na skoro istu.
Dok je recimo u Kisinjev-u (Moldavija) kupovna moc 21% manja nego u Minsk-u.

Ako sad krenemo da poredimo trenutno kupovnu moc stanovnika u regionu, numbeo kaze da stanovnici Minska imaju:

29% nizu kupovnu moc nego stanovnici Rige (Letonija)
31% nizu kupovnu moc nego stanovnici Vilnusa (Litvanija)
51% (duplo!!!) nizu kupovnu moc nego stanovnici Varsave (Poljska)
48% (duplo!!!) nizu kupovnu moc nego stanovnici Bratislave (Slovacka)
43% nizu kupovnu moc nego stanovnici Talina (Estonija)
29% nizu kupovnu moc nego stanovnici Bukuresta (Rumunija)


Sad nije numbeo sajt ekonomski pokazatelj jedne zemlje, niti je 100% precizan, ali definitino moze da se uzme kao indikator kako raja zivi sad - trenutno.
I ja bih rekao, sem kukavnih Moldavaca koji su upali u dubok bunar, i Srba - koji su tu negde (za dlaku bolji), svi ostali narodi koji zive u regionu oko Belorusije, imaju visi standard zivota od Belorusa. Za novac koji dobiju u obliku plata, mogu da rentaju veci stan, voze bolji auto, kupuju bolju klopu, u proseku mogu da priuste vise.


@Sarastro - ajde najpre da se slozimo da je dug ± isti - pa cemo da razclanjujemo...

http://fakti.org/globotpor/quo...-je-rusija-ekonomski-integrise
http://www.telegraf.rs/vesti/1...-i-odmah-to-platio-glavom-foto
http://www.novosti.rs/vesti/na...-Sanjali-soping-dobili-buvljak
http://www.b92.net/biz/vesti/s...6&dd=14&nav_id=1004144
http://www.newsweek.rs/biznis/...jveci-javni-dug-u-regionu.html
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 15:16 - pre 91 meseci
Citat:
dejanet:
Nego, da li je u Belorusiji zaprecena smrtna kazna za onog ko mazne 500k+ $ ?

Belorusija je jedina drzava u Evropi koja primenjuje smrtnu kaznu za razne zlocine protiv drzave i pojedinaca, ne znam tacno za ovo sto si naveo, ali deluje sasvim moguce. Dok sam ja bio tamo, uhvatili su ekipu bankara koja je maznula milijardu evra i nisu pominjali da li ce da ih rastave sa zivotom ili sta ce da im urade, ali bilo kako bilo do poslednje novcanice je sve pronadjeno i vraceno.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 16:08 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Pa kako bre Darko - kad zive ±kao i mi, imaju spoljnji dug ±kao i mi, GDP je je ±kao nas. Sve je brate isto s*anje drugo pakovanje - sto bi deca rekla ;))).

Samim tim zakljucujem da mi vec imamo drzavu kakvu samo mozes pozeleti


Ja se nadam da smo prerasli nivo verovanja u carobnjake, zlatne ribice i duhove iz carobnih lampi pa samim tim ne mozemo pozeleti da Srbija sutra postane Norveska jer je to nemoguce. Sa druge strane, kad se uporedi kako izgleda Minsk a kako Beograd sa slicnom ekonomijom, GDP-om i spoljnim dugom, onda je jasno sta hocu da kazem - Srbija bi trebala izgledati mnogo bolje i sa ovakvom ekonomijom bez ikakvih super moci i magija.


Salim se Darko, ja prosto ne vidim da je Belorusija zemlja koja je drasticno bolja od Srbije. Nasa rasprava se svela sad na tvrdnje - da li je Belorusija 13% losija ili 16% bolja zemlja za zivot.

Sad prelazimo na 4-ti parametar GDP/drzavni spoljnji dug. I izvlacimo taj parametar kao najbitniji...


Hajde bar da se slozimo oko prvog parametra - da objektivno prosecan Belorus u Minsku u ekonomskom smislu (prosecna plata/prosecne cene) ± ne zivi nista bolje od Srbina u Beogradu a obojica zive ± upola losije od Slovaka u Bratislavi i Poljaka u Varsavi? Opet da ponovim parametar je kupovna moc u ovom trenutku, ne prognoze i procene kako ce biti za 10g.


Jedino sto je potpuno jasno i ocigledno je - da im je gradska cistoca, zelenilo i stambeno preduzece pod konac, odnosno da su sredili grad kao bombonu...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 16:21 - pre 91 meseci
BTW - sad pogledah za Japan http://www.tradingeconomics.com/japan/government-debt-to-gdp - Japan recorded a Government Debt to GDP of 229.20 percent of the country's Gross Domestic Product in 2015.

Cini mi se da su pukli kao tikva...

Osim kad pogledas spoljnje investicije - i od njih oduzmes taj ogromni spoljnji dug: http://www.mof.go.jp/english/i...policy/reference/iip/e2015.htm

NIIP - 339,263 milki japanskih jena - odnosno ±3000 milijardi eura su u +
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 16:53 - pre 91 meseci
http://fakti.org/globotpor/quo...-je-rusija-ekonomski-integrise

Analiza - za Belorusiju je najbolje da se integrise sa Rusijom. Moj komentar: sta ja znam - mozda i bi. Ali sta to znaci - da se sad zivi gore u Belorusiji nego u Rusiji?


http://www.telegraf.rs/vesti/1...-i-odmah-to-platio-glavom-foto

Jeste, Rumunija je bila zemlja da pozelis pod Causeskuom, jos uvek se secam za vreme sankcija u Srbiji (mi totalna beda i raspad), Rumuniskih radnika kako cekaju kod Vuka da ih pokupi netko da idu da kopaju kanale... Ili price generacije mojih roditelja kako odneses farmerice i dva para najlonki u Rumuniju i mozes da zivis 3 meseca od para koje dobijes za to...


http://www.novosti.rs/vesti/na...-Sanjali-soping-dobili-buvljak

Dobro - ne treba Srbija u EU.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...6&dd=14&nav_id=1004144

Javni dug nema veze sa realnom situacijom u nekoj zemlji - potrebno je da se vidi koji je odnos spoljnjeg duga u odnosu na spoljnje investicije... Ovde je pominje Finska koja ima najveci spoljnji dug u EU - 82% - ali ako pogledas http://www.stat.fi/til/mata/20..._01_2016-03-15_tie_001_en.html - videces da je Finska trenutno oko 1 milijardu u minusu sto se tice NIIP-a, za razliku od Srbije i Belorusije koje su ± 35 milijardi u minusu.


http://www.newsweek.rs/biznis/...jveci-javni-dug-u-regionu.html

Bla bla bla, be mozes da dokucis sta je pisac hteo da kaze, jel bolje ili gore u Srbiji, Hrvatskoj ili Rumuniji, koja su predvidjanja za buducnost itd...


Nego prijatelju kakve veze imaju ovi clanci sa ovim sto sam ja poslao?

Srbija i Belorusija nisu u EU, ni u Rusiji, mogu sto se mene tice da idu gde im je bolje. Ja sam pitao kakvo je stanje sad sto se tice kupovne moci gradjana Minska i Beograda. Ne pricam o svjetloj buducnosti Belorusije u Rusiji ili Srbije u EU, pitam lepo kako sad zivi prosecan stanovnik glavnih gradova?

 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 18:01 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone: Nego prijatelju kakve veze imaju ovi clanci sa ovim sto sam ja poslao?

Srbija i Belorusija nisu u EU, ni u Rusiji, mogu sto se mene tice da idu gde im je bolje. Ja sam pitao kakvo je stanje sad sto se tice kupovne moci gradjana Minska i Beograda. Ne pricam o svjetloj buducnosti Belorusije u Rusiji ili Srbije u EU, pitam lepo kako sad zivi prosecan stanovnik glavnih gradova?

Navodiš izvore i ja naveo izvore.
Zašto ovde pitaš kakva je kupovna moć u Minsku kada si to mogao da saznaš od tvog druga iz Belorusije?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 18:13 - pre 91 meseci
Citat:
perkom: Navodiš izvore i ja naveo izvore.
Zašto ovde pitaš kakva je kupovna moć u Minsku kada si to mogao da saznaš od tvog druga iz Belorusije?


Tvoji izvori ne govore o kupovnoj moci gradjana. Govore o makroekonomiji i politici.

Ja imam informacije koja je kupovna moc u Belorusiji i Srbiji, i od prijatelja, i sa neta, podelio sam sta znam sa vama...
Prema onom sto sam ja cuo/saznao - raja zivi jako slicno u obe zemlje, sto se prosecne kupovne moci tice.

Jel se slazes samnom ili imas neke druge inforamcije po tom pitanju?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 20:41 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
...
Serbia Unemployment Rate 15.2 %
Belarus Unemployment Rate 1 %

Serbia GDP 36.51 USD Billion
Belarus GDP 54.61 USD Billion
.....


Tesko mozemo da se uporedjujemo sa Belorusijom.

Koliko se secam, SFRJ je u glavnom imala manji bruto nac. dohodak po glavi od vecine istocno evropskih zemalja, mozda u nekom kratkom periodu veci od Bugarske i Rumunije krajem 80-tih.
Stos je u raspodeli nac. dohodka. Mi smo se ovde u glavnom bacali na potrosnju, dok su se SEV-ovci bavili infrastrukturom i obrtnim sredstvma za proizvodnju, kao i oruzijem koje su kupovali od Rusa.

Danas kada uporedimo Belorusiju i Belo-Srbiju, od prilike to je to, kao i za vreme "Druze Tito"-a. Uzimamo kredite po losim kamatama, da bi izbegli bankrot drzave. Doduse veci deo tog novca zavrsi nazad u USA i EU (samo prodje kroz racune NBS), manji deo zavrsi u budzetu, dug ostaje ceo, naravno.
Inace za nase sirotinjske uslove - veliko zaduzivanje, daje iskrivljenu sliku naseg GDP-a, koji je izgleda solidno manji.

Nezaposlenost formalno u SRB je oko 20-22%, dok je realno oko 40%. Razlika dolazi od glupave metodologije, koja npr. racuna samo ljude sa biroa, koji se posle nekog vremena automatski brisu iz evidencije (nisam siguran da li je to kada isplate poslednju premiju osiguranja od nezaposlenosti). Znaci tih 20% je samo buffer nezaposlenih za 3-6 meseci.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 22:05 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bananaphone:
I ja bih rekao, sem kukavnih Moldavaca koji su upali u dubok bunar, i Srba - koji su tu negde (za dlaku bolji), svi ostali narodi koji zive u regionu oko Belorusije...

To sve stoji, nego naslov teme je jasan - drzava kakvu bi Srbi (a ne Rumuni, Poljaci ili Svajcarci) voleli da imaju i ja mislim da bi bilo posteno da se slozimo da mi mozemo samo pozeleti takvu drzavu.



Ako pogledamo rezultate poslijednjih izbora u Srbiji, SNS (ex SRS) je pobijedila na priči o EU integracijama, obećanjima da će Srbija postati država nalik državama u EU, time se jasno vidi kakvu bi državu voljeli građani Srbije.

Niđe ni traga o tome da bi većina poželjela državu nalik Bjelorusiji, postoje pojedinci kao što si ti, no vi ste i dalje ubedljiva manjina. To je za svaku pohvalu, vi ćete vrijemenom postajati još marginalniji, a time će popustiti pritisak na Crnu Goru od strane pro-ruskih struja.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 22:17 - pre 91 meseci
A vala jednu pamentnu da pročitam. Ovi ostali ko papagaji. Mlate praznu slamu i tu već izmalćenu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 07:28 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
Ja imam informacije koja je kupovna moc u Belorusiji i Srbiji, i od prijatelja, i sa neta, podelio sam sta znam sa vama...
Prema onom sto sam ja cuo/saznao - raja zivi jako slicno u obe zemlje, sto se prosecne kupovne moci tice.

Mislim da si zaboravio da ubacis sarmu u razmatranje - ako se slozimo oko toga da i u Belorusiji i u Srbiji prosecno jedu sarmu, onda moramo konstatovati da to u Belorusiji uglavnom i jeste sarma, a u Srbiji polovina jede samo kupus, a polovina samo meso. Kod nas imas mnogo vise nekih politicara i tajkuna koji ne znaju sta ce sa parama i mnogo vise onih koji ne znaju kako da prezive do sledeceg meseca, a ovi prvi podizu prosek do nivoa gde mozemo konstatovati da cela Srbija zivi relativno dobro. U Belorusiji je socijalno raslojavanje mnogo manje, pa lprakticno svi judi uglavnom i imaju to sto je prosek.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 07:59 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Mislim da si zaboravio da ubacis sarmu u razmatranje - ako se slozimo oko toga da i u Belorusiji i u Srbiji prosecno jedu sarmu, onda moramo konstatovati da to u Belorusiji uglavnom i jeste sarma, a u Srbiji polovina jede samo kupus, a polovina samo meso. Kod nas imas mnogo vise nekih politicara i tajkuna koji ne znaju sta ce sa parama i mnogo vise onih koji ne znaju kako da prezive do sledeceg meseca, a ovi prvi podizu prosek do nivoa gde mozemo konstatovati da cela Srbija zivi relativno dobro. U Belorusiji je socijalno raslojavanje mnogo manje, pa lprakticno svi judi uglavnom i imaju to sto je prosek.



Nisam, ali valjda moramo da postavimo neke okvire, da bi mogli da poredimo situaciju unutar tih okvira. Valjda treba da se slozimo da je prosecna kupovna moc ± ista - napominjem prosecna, pa onda da idemo u razlaganje sta je taj prosek u Srbiji a sta u Belorusiji?
Jel se slazes da je kupovna moc (trenutna - prosecna) izmedju stanovnika Beograda i Minska otprilike ista?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 08:02 - pre 91 meseci
Citat:
Ako pogledamo rezultate poslijednjih izbora u Srbiji, SNS (ex SRS) je pobijedila na priči o EU integracijama, obećanjima da će Srbija postati država nalik državama u EU, time se jasno vidi kakvu bi državu voljeli građani Srbije.

Niđe ni traga o tome da bi većina poželjela državu nalik Bjelorusiji, postoje pojedinci kao što si ti, no vi ste i dalje ubedljiva manjina. To je za svaku pohvalu, vi ćete vrijemenom postajati još marginalniji, a time će popustiti pritisak na Crnu Goru od strane pro-ruskih struja.


Student, mislim da je svima ovde prilicno jasno da niti si ti crnogorac, niti stvarno verujes u to sto pises, nego nastojis da nas uvuces u pricu o politici, sto niko ovde nece. Medjutim, ja moram da repliciram na deo gde me licno prozivas - ja kao sto sam vec naveo smatram da je vrlo razumno da se Srbija (a i Crna Gora) prikljuci EU. Ni Njegos ni Karadjordje ni Car Lazar se ne mazu na lebac, dakle daj da batalimo cojstvo i junastvo i ako moze da se prikljucimo na EU fondove i obezbedimo nasoj deci mogucnost da kad nemaju posla u svom gomnu od drzave, da sednu u prvi autobus i odsele se u naprimer Nemacku bez ikakvih radnih viza i ostalih dokumenata koje je nemoguce dobiti.

Nego, sa tim postoji drugi problem. Ogroman procenat ljudi veruje da su vrata EU zatvorena. Za poslednjih 10 godina u EU je primljena samo Hrvatska, a ona je od pocetka bila vidjena tamo, nego cekalo se da se malo upristoji, pa kad ne moze, bilo je "ajd ulazi i zatvori vrata za sobom". Crna Gora se nada necemu u fazonu "mi smo toliko mali, necete ni primetiti da smo usli", isto kao i za evro za koji se Crnoj Gori gleda kroz prste u fazonu "sta sad da cepidlacimo, ta cela drzava koristi manje evra nego jedna veca firma u EU". Da li je to realno ili nije to sad nije tema, ali za Srbiju po svemu sudeci ni od EU ni od EUR nema nista. Mogu jos neko vreme da se prikupljaju glasovi na temu ulaska u EU, jer za politiku nije bitno sta je moguce uraditi, vec sta je moguce ubediti ljude da je moguce uraditi. Srbija pokusava da pliva kroz nabujalu reku i sad je na sredini, ne moze ni na drugu obalu a ne moze ni da dopliva nazad, vec se samo pracaka i gleda gde ce mutna voda da je odnese. Isto kao Moldavija i Ukrajina. Belorusija je u prednosti jer sve to posmatra sa obale, suvih cipela.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 22.10.2016. u 09:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 08:39 - pre 91 meseci
Citat:
Valjda treba da se slozimo da je prosecna kupovna moc ± ista - napominjem prosecna


U tome i jeste najveci problem i ogromna razlika. Sto se statistika NE JEDE...ili sto rece veliki uzorni politicar, ne sipa se u traktor..

Ako 3/4 penzionera ima manje od 200 evra, ako 4/5 zaposlenih ima prosek 250 evra, a ona 1/5 preko 1000, racunaljka statistike nema veze sa realnim zivotom.

Pride, pola od 4/5 zaposlenih je neprijavljeno, kao i 1/2 nezaposlenih, "brisani sa evidencije" pa ne postoje za doticnu statisticku racunicu...

A to je REALAN zivot u okruzenju a ne prevarna drzavna nasminkana statistika.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 08:43 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
Jel se slazes da je kupovna moc (trenutna - prosecna) izmedju stanovnika Beograda i Minska otprilike ista?

Izuzimajuci cene goriva i transporta za koje sam konstatovao da su drasticno razlicite u korist Belorusije, mislim da sam se sa tim otprilike slozio u uvodnoj poruci:
Citat:
Nasuprot tome sto su po ekonomskoj snazi i visini zarada Srbija i Belorusija vrlo slicne, Belorusija ima niz prednosti ne samo u odnosu na Srbiju, vec i u odnosu na vecinu evropskih zemalja. Pre svega, kriminal koji konvergira ka nuli. Vecina evropskih prestonica je sto zbog lokalnog stanovnistva sto zbog doseljenika sklonih kriminalu postala mesto na kom prosecan covek oseca neku bojazan za zivot, zdravlje i imovinu, ako ne danju onda svakako nocu. Minsk i dalje odaje utisak veoma bezbednog mesta gde na ulicama nema nikakvih osoba koje izgledaju opasno po okolinu. Zatim nezaposlenost koja takodje konvergira ka nuli. Saobracaj koji perfektno funkcionise - siroke ulice sa 8 traka omogucuju odvijanje saobracaja bez ikakvih zastoja, cak i u vreme kada svi idu na posao. Svuda reklame da treba sacuvati prirodu, parkirati automobil i koristiti gradski prevoz, za koji karta kosta oko 30 dinara. Autobusa ima dovoljno, savrseno su cisti i kad god sam usao bilo je mesta za sedenje. Za razliku od Beograda koji o metrou decenijama prica, Minsk ima metro kojim se vecina ljudi brzo i lako prebacuje iz jednog dela grada u drugi. Automobili slicne starosti kao u Beogradu, mada se vise voze gradski terenci, jer je benzin oko pola evra litar, a gas jos upola jeftiniji, pa niko ne razmislja o potrosnji. Na ulicama nema nikakvih prosjaka niti semaforskih peraca vetrobrana, takvo nesto ovde ne postoji. Ja ne znam da li to moze biti tacno, ali lokalci kazu da u Minsku ima 5-6 puta vise zena nego muskaraca, ali ono sto sam ja konstatovao je da se nijedna nepoznata devojka na ulici nije ponasala odbojno, vec rado prihvataju razgovor, setnju, fotografisanje na lepim mestima, sad ja dalje od toga nisam probao, ali taj prvi korak - prilazak, upoznavanje i pocetak razgovora je nekako dosta opusteniji nego bilo gde drugde.
Minsk je za 900 godina 18 puta potpuno porusen i izgradjen, dosta gradjevina je izgradjeno u potpunosti prema ranijem izgledu, pa ima primera gde sam za neke zgrade pomislio da su vekovima stare, a kad sam se raspitao rekli su mi da ih je Lukasenko izgradio prema ranijim planovima i nacrtima. Bilo kako bilo, ono sto hocu da kazem je kontrast izmedju Beograda koji ne moze da odrzava postojece fasade u pristojnom stanju i Minska koji bes problema rekonstruise i ono sto je potpuno poruseno. Nigde nista napuklo ili prljavo, naprotiv sve je uredno i cisto. Podzemni prolazi ne smrde na urin kao u Beogradu ali i drugim gradovima, vec iznenadjujuce odishu nekom svezinom. Parkovi i botanicke baste su medju najvecim na svetu, a saobracaj nije toliko gust, pa je i vazduh veoma cist za jednu prestonicu te velicine. Sto se politike tice, sinoc opozicija organizovala neki protest, ali nema da se blokira ulica, vec se stoji na trotoaru na kom se isto ostavi mesta da ljudi normalno prolaze. Nema duvanja u pistaljke i pravljenja buke, nema sukoba sa kordonima policije, nego se tiho protestuje mahanjem zastavama i deljenjem balona i listica prolaznicima, dok dva policajca posmatraju dogadjaj i stoje tu preventivno da neko ne narusava javni red i mir.


Ja sam imao utisak da su cene po restoranima u Minsku malo nize nego u Beogradu, a tvoj izvor kaze da su vise 14%. Pitanje je kako se doslo do tog podatka, ako se racuna prosek, videli smo na snimku koji sam gore linkovao da Minsk ima izuzetno skupe hotele i restorane, ali je ona devojka i u jednom i u drugom bila jedini gost. Moguce je da su takvi povukli prosek malo navise, Ali bilo kako bilo nisu cene drasticno razlicite, tipa da je izmedju Beograda i Minska 50%-100% razlika u cenama, nego ostaje eventualno da se utvrdi da li je Minsk 20% skuplji ili 20% jeftiniji. U Minsku su svi restorani u kojima sam jeo bili u glavnoj turistickoj ulici, pa ako je neko od beogradjana raspolozen da ode i naruci komplet rucak u naprimer restoranu hotela Moskva, ja bih mogao da uporedim, u Minsku bi sve ukupno (supa, meso, povrce, hleb, salata, kolac i sok) izaslo oko 15 evra. Isto to sve komplet u tamosnjim najomiljenijim Lido restoranima kosta 5-6 evra, ali ja jos uvek nisam nasao slican u Beogradu pa takodje ako neko zna ekvivalentan moze da ode, naruci i izvesti o ceni, mogli bi uporediti.

Drugo sto nisam bio u mogucnosti da proverim, to je da su cene zakupa stanova 30% vece u Minsku nego u Beogradu. Tu opet dolazimo do problematike nacina prikupljanja statistickih podataka - ako u Minsku vecina stanovnistva koristi stan u vlasnistvu drzave/firme, po simbolicnoj ceni koja nije uzeta u obzir, vec se racunaju samo cene privatnih stanodavaca koje koristi samo manji procenat stanovnistva, dok u beogradu vise prakticno niko ne koristi stan u vlasnistvu firme/drzave, onda je jasno da dobijeni rezultati ne prikazuju realnu sliku stanja. Belorusija je organizovana slicno kao sto je bila SFRJ, samo bolje, a znamo da u SFRJ vecina ljudi nije placala rentiranje stanova od privatnih stanodavaca, pa posto ti imas prijatelje svuda, mozes da ih zamolis da ti objasne kako tacno stvari stoje sa tim drzavnim i firminim stanovima.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 09:03 - pre 91 meseci
OK da pokusam da sumarizujem, znaci slazemo se oko proseka, tj, prosecna kupovna moc u Belorusiji je ± ista kao u Srbiji, ali ti tvrdis da je novac bolje distribuiran u Belorusiji nego u Srbiji?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335627 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.