Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336665 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 09:10 - pre 91 meseci
Citat:
vladd:
Citat:
Valjda treba da se slozimo da je prosecna kupovna moc ± ista - napominjem prosecna


U tome i jeste najveci problem i ogromna razlika. Sto se statistika NE JEDE...ili sto rece veliki uzorni politicar, ne sipa se u traktor..:)

Ako 3/4 penzionera ima manje od 200 evra, ako 4/5 zaposlenih ima prosek 250 evra, a ona 1/5 preko 1000, racunaljka statistike nema veze sa realnim zivotom.

Pride, pola od 4/5 zaposlenih je neprijavljeno, kao i 1/2 nezaposlenih, "brisani sa evidencije" pa ne postoje za doticnu statisticku racunicu...

A to je REALAN zivot u okruzenju a ne prevarna drzavna nasminkana statistika.


100% se slazem, nema greske - opis je tacan. Ali moramo da krenemo od neceg, jel se slazes da je otprilike statistika za PROSECNU kupovnu moc tacna - pre nego sto krenemo da je razlazemo? Ili i to nije dobro prikazano, i PROSECNA kupovna moc u stanovnika Minska je mnogo drugacija od kupovne moci stanovnika Beograda?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 10:16 - pre 91 meseci
bananaphone, sad sam nasao malo vremena da proucim literaturu o NIIP, i po svemu sudeci to je veoma za'eban parametar.
Pise da je Belorusija na -82% GDP i da nastoji da se tokom sledecih 20 godina vrati na -60%. Sa druge strane, Srbija je na -106% i za sad nema naznaka da je moguce okrenuti zamajac u drugom smeru, a sve i da ima, trebalo bi joj verovatno istih 20 godina da dostigne Belorusiju, sto ostavlja dovoljno los utisak.

Izvori:
http://ec.europa.eu/eurostat/s...investment_position_statistics - Srbija
https://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2016/cr16298.pdf - Belorusija

Smatra se da je bezbedno po ekonomiju imati NIIP do maksimalno -35% GDP, sto ce reci da Belorusija im 2x veci nivo od bezbednog, a Srbija 3x veci od bezbednog. Sto nas opet vraca na naslov da je Belorusija drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju. Naravno, voleli bi jos vise drzavu kao sto je Japan, ali to nije tema.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 11:22 - pre 91 meseci
NIIP je bitniji parametar za razumevanje stanja u velikim ekonomijama - recimo zapadne EU, posto se stalno pominje prezaduzenost zemalja zapadne EU u nasim novinama, i generalna percepcija je da zapadna EU, samo sto nije pukla ekonomski - po pitanju dugova. NIIP daje realniju sliku po tom pitanju, i mozemo da vidimo da zemlje poput Nemacke, Norveske, Danske, Holandije, Svicarske, Luksemburga (Svedska, Austrija i Finska se vrte oko 0 NIIP-a) imaju ogroman spoljnji dug, ali imaju i ogromne investicije, koje daleko premasuju dugovanja, i njihovo net stanje je u pozitivi, tj oni kad bi naplatili sva dugovanja, vratili bi sve svoje dugove i ogroman novac bi se prelio preko.

Sa druge strane dug (kao i investicije) je jako kompleksna kategorija, a odnos BDP-a i duga(NIIP-a) je jos kompleksnija, a predvidjanje tog odnosa mislim da nije nesto sto bi recimo ti i ja mogli da razumemo... Dobar primer je Grcka, koja je dugovala ogroman novac, kroz reprogram i otpis dugova je dosla u situaciju da joj dug ide na dole, razlog je sto su i Grcka i najveci kreditori bili deo jedne politicke zajednice zvane EU. Da je Grcka bila van EU, ili da je bila u EU a vecinu para dugovala Kini, pitanje je da li bi se reprogram i otpis dugova desio i kakvo bi resenje kreditori trazili...
A onda imas i Island, koji je bio jaka ekonomija, ali su se njihove banke prezaduzile i investirale ogroman novac u toksicne derivate, sto je dovelo do toga da od jako povoljnog NIIP-a, losim plasmanom sredstava - bankrotiraju, tako da nije bas da mozemo spoljnji dug da sklonimo i gledamo samo NIIP itd...

Sa 4-te strane - zaduzenost USA je virtualna i zbog ogromnog pranja novca, odnosno od kog Amerika pozajmljuje toliki novac? Vecina ultra-bogatasa i banaka iz Amerike, novac drzi u poreskim rajevima, sto znaci da su vlasnici americkih korporacija, razni menadzment fondovi koji se nalaze van Amerike, ali iza kojih se krije Americki kapital - i to predstavlja spoljnji dug Amerike, ili duguju Saudijskoj Arabiji, koja je u potpunoj kontroli od strane USA - pa onda prebiju dug - prodajom servisa i oruzja itd ;)


Sa 101-ve strane, kazes da je NIIP u Belorusiji - 82% GDP-a, dok je u Srbiji -106% i to je velika prednost Belorusije. Taj odnos u Irskoj je 208%, koja su ti predvidjanja za Irsku? Kad ce Irska da dostigne Srbiju koja na papiru ima duplo bolju poziciju ;))))


Shvatas poentu, ljudi se hvataju svako malo za neki parametar koji im je na izgled razumljiv, izvuku ga iz konteksta, Srbija recimo ima taj parametar X, Belorusija ima isti taj parametar 2X, znaci Belorusija je bolja.


Sa druge strane - ne mozemo da se slozimo oko proste stvari da recimo Slovaci u Bratislavi, koja ke k*rton od drzave, imaju ± duplo visi standard zivota od Srba i Belorusa koji zivotinjare u glavnim gradovima Srbije i Belorusije.

Sama ta cinjenica da tamo neki Slovaci ili Poljaci, koji su pre 30g stajali u redu za leba, zive objektivno mnogo bolje u ovom trenutku, nego mi i Belorusi govori da smo i mi i oni promasili temu u domacoj zadaci - zvanoj ekonomija, i cinjenica da postoje Moldavci, koji ne samo da nisu uradili domaci, nego su i izgubili svesku, nista ne poboljsava to kako i mi i Belorusi izgledamo trenutno. Iz perspektive zemalja poput Poljske i Slovacke izgledamo jadno i definitivno bi nam bolje bilo bolje umesto da se Srbi ugledaju na Beloruse ili Belorusi na Srbe, da pogledamo zajedno sta su to Slovaci ili Poljaci (Cesi, Litvanci, Letonci, Estonci, Rumuni) uradili pa su dosli tu gde su.
Umesto da raspravljamo da li je bolje raditi za prosecnu platu u Bgd-u od 360e koja nije lepo distribuirana, ili za prosecnu platu od 330e u Belorusiji, gde svatko zaista dobija 330e.

Da ne uvodim u pricu tvoj restoran od $4000 po veceri u Minsk-u, kakav ne postoji u Bgd-u (a pitanje je da li postoji u Londonu ili NY-u, u Ams nisam siguran - ali mislim da ne postoji). Pa tko ide u taj restoran, kad je kinta tako posteno distribuirana?




 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 12:05 - pre 91 meseci
bananaphone, ne znam zbog cega ste i ti i student alergicni na pominjanje Belorusije, pa svim silama nastojite da diskusiju preusmerite na Varsavu, Bratislavu, Bec, Milano i slicne gradove ili drzave. Tema je takva kakva jeste, u uvodnoj poruci je jasno navedeno po cemu je to sve Minsk bolji od Beograda i ako sam dobro razumeo mi se svi oko toga slazemo? A tema je uparvo takva jer mi koji smo tamo krenuli nikako nismo zamisljali da bi Minsk mogao izgledati toliko bolje a ni da bi uopste mogao biti bolji od Beograda. Mislim da si i sam odao priznanje svim nadleznim sluzbama na perfektnom izvrsenju radnih zadata. Upravo je fascinantno to sto drzava i grad sa relativno slabom ekonomijom izgledaju tako kako izgledaju, daleko bolje i uredjenije od drugih koje navodis, a koje imaju prilicno jacu ekonomiju.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 12:31 - pre 91 meseci
Darko - nema tu alergije, pa ja sam se slozio sa tobom da gradska cistoca i zelenilo u Minsku rasturaju. I na kraju krajeva ja sam rekao da Belorusija svakako ima neke stvari bolje nego Srbija, kao sto Srbija ima neke stvari bolje nego Belorusija - sto je tebi jako tesko da priznas...

Obe drzave su vrlo slicne po vecini parametara, moja poenta je - ako ih stavis u perspektivu sa raspadima od drzava poput Slovacke i Poljske, Srbija i Belorusija izgledaju jako lose. Znaci nije tema da se raspravlja o Poljskoj i Moldaviji (koje ti si ukljucio u ovu temu) ili Slovackoj, nego da se stvari stave u perspektivu, poredis Srbiju sa Belorusijom, a onda vidis koji je prosek, pa tako ako je Belorusija dobila 2+ iz ekonomije, a Srbija 2-, Belorusija je definitivno bolja, ali to igleda podjednako lose, ako je prosek odelenja (zemlje bivsed USSR-a) iznosi 4+.

Odnosno - imas zemlje koje su nakon raspada USSR-a krenule iz slicne ili iste pozicije, neke su dosle do duplo boljeg standarda od drugih, naravno 100 razlicitih parametara je tu, ali zasto izabrati Belorusiju - koja je ± kao i mi, kao uzor politickog i ekonomskog sistema kom treba da tezimo?

Zato sto su okrecili grad i podsisali travu? Pa daj onda da dovedemo nekog Brku da nam vodi gradsko zelenilo i cistocu covece, ne treba nam Brka da nam napravi prosecnu platu u Beogradu od 330e - al posteno distribuiranu ;))))

Sa studentom se ne slazem iz prostog razloga sto on koristi Sloveniju, koja je poslednjih 100g i dok je bila deo Yu, bila daleko razvijenija od Srbije i Belorusije, ne znam da li si putovao kroz Yu pre rata, kad predjes granicu izmedju Slovenije i Hrvatske, kado da si usao u drugu drzavu, i takva je i ostala, da ne pominjem Austriju ili ne daj boze zemlje zapadne EU. Pa svako poredjenje sa tim drzavama - pod 1 nije fer, pod 2 - cini da zemlje poput Belorusije i Srbije izgledaju potpuno isto.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 12:51 - pre 91 meseci
Citat:
kao sto Srbija ima neke stvari bolje nego Belorusija - sto je tebi jako tesko da priznas...

Daj da probamo, mozda mi nije tako tesko - ne secam se da si ih ikada nabrojao i objasnio zbog cega tako smatras.

Citat:
Odnosno - imas zemlje koje su nakon raspada USSR-a krenule iz slicne ili iste pozicije, neke su dosle do duplo boljeg standarda od drugih, naravno 100 razlicitih parametara je tu

Jasno, ti bi da se bavis prosloscu, a ja buducnoscu. To je isto kao kad bi mi rekao da smo ja i Aleksandar Vucic do pre 20 godina bili otprilike isto, a sad vidi gde je on a gde sam ja... ali ako se pocevsi od danas prizovem pameti tokom sledecih 20 godina mogu da ga stignem? Da li je on napravio niz pametnih odluka a ja niz relativno glupih, ili obrnuto pa to ipak slucajno tako ispalo, ne znam, ali to je tako kako je i ako ja u ovom trenutku krenem njegovim stopama od pre 20 godina i ponovim sve isto, prilicno je neverovatno da ce ishod biti isti...

Ja bih radije da mi napravimo listu drzava koje su u ovom trenutku u slicnoj ili istoj poziciji sa Srbijom, pa da se nadjemo ovde za 10 godina i vidimo ko je procvetao, a ko bankrotirao.
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 13:08 - pre 91 meseci
Ova tema se pretvorila u raspravu Darko vs Bananaphone i još po neko?
Koji je smisao natezanja konopca između vas dvojice više od pedeset strana?
Darko, izneo si svoja zapažanja sa putovanja od par dana u prvih par postova i to je to.
Čemu sve prepucavanje posle toga?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 13:10 - pre 91 meseci
Darko spinujes pricu. Od coveka koji je bio 7 dana u Belorusiji, i rucao u 3 restorana tamo, slikao ciste ulice i okrecene zgrade, postao si vrstan ekonomski ekspert, koji je u stanju da proceni ekonomski progres jedne zemlje u sledecih 10g, a da pre 2 dana nisi ni cuo za neke bazicne parametre ekonomije tipa NIIP...

Sa druge strane ne mozemo da utvrdimo ni da se slozimo oko trenutne situacije, proslosti i parametara koji su dostupni i realni (a odnose se na trenutno i proslo stanje) - posto su mnogo lakse proverljivi od toga gde ce Belorusija ili Srbija biti za 10g...


P.S. Da se razumemo - ne vidim da ce nesto drasticno bolje biti ni u Srbiji ni u Belorusiji, ako se ne desi neka velika promena u nacinu kako su obe drzave vodjene trenutno.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 14:11 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
bananaphone, ne znam zbog cega ste i ti i student alergicni na pominjanje Belorusije...


O studentu ne bih, ali banana, e pa ovako. Zašto radi to što radi? Zato što nije u stanju da podnese, a tek ne da prihvati nešto što izlazi iz okvira njegovog poimanja sveta i čoveka, a naročito zato što ne želi da prihvati da je slika koja mu je servirana od strane zapadnih medija i propagande jednostavno lažna. Ne ubeđuje on ovde ni tebe ni bilo koga drugog, nego sebe da je ono što on živi ili ima bolje, lepše i superiornije od svega ostalog. Kako pobogu jedna Belorusija, zemlja koja nije u EU niti joj teži može da ima bolje uslove za život od Srbije koja krupnim koracima grabi ka istoj? Pa to je nemoguće, van EU nema života i ljudi, nema napretka, nema ničeg. Taj kvrc u glavi on nije u stanju da savlada, pa je jedino što mu preostaje da besomučno vrti jedno te isto kao pokvarena ploča, na primer u slučaju poljskog angažovanja u WWII. Čak i kada mu crno na belo prostreš na sto brojke i činjenice, on ostaje pri svojoj crno beloj slici sveta u kojoj su Rusi pokvarene ubice i zlikovci, a Poljaci nevinašca. Manevri koje pri tom koristi, da bi odbranio tu lažnu, crno belu sliku su više žalosni nego smešni, a kada mu stvari pokažeš u pravom svetlu, onda nastaje panika u njegovom lošem softveru: "zašto me napadaš", "zašto me osuđuješ" i tako dalje, a ne vidi da su napadnuti njegovi "argumenti".

Ni meni se Milo Đukanović i crnogorska politička elita ni malo ne dopadaju, pre svega zbog otcepljenja i priznavanja tzv. republike Kosovo, ali bih bio lud da ne primetim, kako su ekonomski jednu svetlosnu godinu ispred Srbije. To je prosto tako, sviđalo se nekom ili ne.

Što se Belorusije tiče, toj zemlji smo mi na zahtev EU 2012 uveli sankcije, a oni nam posle toga šalju pomoć u poplavama. To je rezultat naših servilnih vlasti, koje moraju da rade na štetu sopstvenih građana i pravih i iskrenih prijatelja.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 14:24 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Tema je takva kakva jeste, u uvodnoj poruci je jasno navedeno po cemu je to sve Minsk bolji od Beograda i ako sam dobro razumeo mi se svi oko toga slazemo?

Pa to i jeste problem, odnosno tvoj problem - jer mislis da se svi slazu oko toga. Da se svi slazu ne bi bilo toliko stranica teme (bez obzira na standardne upadace i upadice). Problem je i tu tome, vec vise puta navedeno od raznih ucesnika, sto glorifikujes Belorusiju i Minsk toliko da je postalo smesno, odavno (necu da opet pominjem blacenje Srbije i narocito Beograda koje je redovno i isto toliko zastupljeno kao i fascinacija Belorusijom i Minskom).

Znaci ne da se svi slazu nego je potpuno suprotno - skoro da si jedini koji se sa tim slaze.


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 14:29 - pre 91 meseci
Stereotip o dobrom zapadu i lošem istoku mogu prihvatiti samo oni koji ne umeju da razmišljaju svojom glavom!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 15:16 - pre 91 meseci
Citat:

Pa to i jeste problem, odnosno tvoj problem - jer mislis da se svi slazu oko toga. Da se svi slazu ne bi bilo toliko stranica teme (bez obzira na standardne upadace i upadice). Problem je i tu tome, vec vise puta navedeno od raznih ucesnika, sto glorifikujes Belorusiju i Minsk toliko da je postalo smesno, odavno (necu da opet pominjem blacenje Srbije i narocito Beograda koje je redovno i isto toliko zastupljeno kao i fascinacija Belorusijom i Minskom).

Znaci ne da se svi slazu nego je potpuno suprotno - skoro da si jedini koji se sa tim slaze.

A ja sam stekao upravo suprotan utisak - ti si skoro jedini koji osporava cinjenicu da Minsk izgleda 100x bolje od Beograda. Ti si od onih za koje kazu da Beogradjanin nije stanovnik Beograda, engo zanimanje, mozda cak i dijagnoza. Videcu sledece sedmice da odvojim jedan dan za posetu Beogradu, pa da slikam neke od najvecih "lepota", samo one koje se vide sa glavne ulice, uopste nema potrebe da bunarim po nekim budzacima koje apsolutno svako nece mocu da prepozna.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 15:27 - pre 91 meseci
Evo, nije mi bilo teško da malo proguglam, pa da vidim kako je Darko potkupio novinara Novosti, jednog hrvatskog novinara i ni manje ni više nego Stivena Sigala da potvrde njegovu priču:

http://www.intermagazin.rs/ovo...ji-i-najmirniji-grad-na-svetu/

http://hrbackpacker.com/putopis/?vrijednost=Bjelorusija

http://www.ekonomski.net/da-li...-spasitelj-beloruske-ekonomije
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 15:30 - pre 91 meseci
Citat:
perkom: Stereotip o dobrom zapadu i lošem istoku mogu prihvatiti samo oni koji ne umeju da razmišljaju svojom glavom!


Stereotipovi su obostrani, ti si slao linkove sa vesima o prezaduzenoj EU i Finskom koja puca po savovima od dugova :)))

Meni ne smeta ni Belorusija ni Rusija i fala bogu veleo bih da se obe izdignu i ekonomski i u svakom drugom smislu. Ako je to put i za Srbiju - neka fala bogu, i treba da idemo tamo gde nam je bolje. Samo sem velike ljubavi prema istoku, ne vidim ni jedan pokazatelj koji govori da je to i racionalan izbor. Treba da sanjamo da zivimo u zemlji gde je prosecna plata u glavnom gradu 330e - ali posteno distribuirana, tako da imas ljude koji mogu da priuste restoran gde je vecera $4000 ;)))

Cinjenica je da, ekonomski gledano, od zemalja u tom regionu, Belorusija nije bas reprezentativna i sem Moldavije koja je otisla u klinac, i Ukraine koju je zadesilo zlo - iz kog se ne vidi izlaz, ne vidim drzavu ciji gradjani zive nesto losije od Belorusa u poredjenju sa zemljama bivseg USSR-a.
Cak sta vise - vidim da su zemlje koje su usle u EU (Poljska, Slovacka, Estonija, Letonija, Litvanija itd.), digle standard svojim gradjanima mnogo vise nego sto je to ucinila Belorusija. To je ono sto vidimo danas i ne treba biti neki teski ekonomski ekspert da bi se to shvatilo...

E sad Darko kaze da ce za 10g sve njih da ekonomski presisa Belorusija, zivi bili pa videli...

 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 15:45 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone: Stereotipovi su obostrani, ti si slao linkove sa vesima o prezaduzenoj EU i Finskom koja puca po savovima od dugova :)))

Meni ne smeta ni Belorusija ni Rusija i fala bogu veleo bih da se obe izdignu i ekonomski i u svakom drugom smislu. Ako je to put i za Srbiju - neka fala bogu, i treba da idemo tamo gde nam je bolje. Samo sem velike ljubavi prema istoku, ne vidim ni jedan pokazatelj koji govori da je to i racionalan izbor. Treba da sanjamo da zivimo u zemlji gde je prosecna plata u glavnom gradu 330e - ali posteno distribuirana, tako da imas ljude koji mogu da priuste restoran gde je vecera $4000 ;)))

Cinjenica je da, ekonomski gledano, od zemalja u tom regionu, Belorusija nije bas reprezentativna i sem Moldavije koja je otisla u klinac, i Ukraine koju je zadesilo zlo - iz kog se ne vidi izlaz, ne vidim drzavu ciji gradjani zive nesto losije od Belorusa u poredjenju sa zemljama bivseg USSR-a.
Cak sta vise - vidim da su zemlje koje su usle u EU (Poljska, Slovacka, Estonija, Letonija, Litvanija itd.), digle standard svojim gradjanima mnogo vise nego sto je to ucinila Belorusija. To je ono sto vidimo danas i ne treba biti neki teski ekonomski ekspert da bi se to shvatilo...

E sad Darko kaze da ce za 10g sve njih da ekonomski presisa Belorusija, zivi bili pa videli...
.
A zašto ti misliš da si dužan i merodavan da odgovaraš na svaki post?
Iskreno, meni si baš smoran svojim pisanjem.
Bilo bi mnogo bolje za temu kada bi se manje javljao, odnosno, komentarisao.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 16:03 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: A ja sam stekao upravo suprotan utisak - ti si skoro jedini koji osporava cinjenicu da Minsk izgleda 100x bolje od Beograda. Ti si od onih za koje kazu da Beogradjanin nije stanovnik Beograda, engo zanimanje, mozda cak i dijagnoza. Videcu sledece sedmice da odvojim jedan dan za posetu Beogradu, pa da slikam neke od najvecih "lepota", samo one koje se vide sa glavne ulice, uopste nema potrebe da bunarim po nekim budzacima koje apsolutno svako nece mocu da prepozna.

Pa ok, to je tvoj licni utisak i ja ne mogu da osporavam tvoj licni utisak kao takav. Ali svakako osporavam tvrdnju da je Minsk sto puta bolji od Beograda. A to ne moze da pije vodu iz previse razloga da bi se nabrajali (cak i ako zamenarim vaznost boldovanog). Ono sto je cinjenica je da je Beograd zapusten grad po mnogim pitanjima estetike i higijene. To svi znaju, i ptice na grani, i o tome nema raspravljanja. Ali to ne treba mesati sa samim izgledom. Kad odes na neke arheoloske iskopine realan utisak je "rusevina samo tako, neuredno, prljavo do zla Boga..." ali te to ne sprecava da osetis draz tog mesta ma kako trenutno izgleda. Ako nisi u stanju da setnjom Kalemegdanom budes preplavljen istorijskim desavanjima i pored Damad Ali Pasinog turbeta ne dozivis dah Istoka tog doba nego primecujes djubre koje je neko bacio pored za to namenjene korpe onda nemamo sta da pricamo. Onda - sve ti verujem i kazem da si u pravu.

Na osnovu postavljenih slika i na osnovu (na preskok) pogledanog klipa u vezi Minska je moj utisak - prilicno karakteristicna ruska megalomanija sa vrlo malo tradicije, jeke tradicionalne proslosti arhitektonski ovekovecene. Ogroman trg (veci od "kruga dvojke" (takav mi je bio utisak pri skoku na taj detalj) potpuno pust i bez svrhe. Grad predimenzionisan za dva miliona stanovnika, mislim da sam negde procitao taj podatak o broju a dopustam da se varam. Zato i deluje tako pust, u nekim kadrovima sablasno. Pun, cak bih rekao prepun, onoga sto se u Beogradu zove "zivim u blokovima", masovno blokovki gradjenim 'mestima za zivot' sa potpunim odsustvom specificnosti jer je radjeno kao Novi Beograd i isto tako i toliko nemastovito i bez duse. Meni licno se ne svidja uopste, na osnovu samo tih nekoliko momenata koji se upectljivo ponavljaju. Ali i ona nekolicina modernih stvari su me ostavila ravnodusnim jer se ne uklapaju u svukupnu rusku "skolu" organizovanja ostalog, okoline, nego strce po malo nezgrapno i deluje mi po malo usiljeno (kao da je namenski, namerno, na silu bas tako "moralo biti" tu u tada).

Cistoca, koju istices i akcentujes a sprdajuci se sa beogradskom. Pa na osnovu klipa koji si postavio sam primetio da grad cisti armija, ali bukvalno!, radnika. Da je u Beogradu angazovana samo trecina tog broja svakodnevno kao tamo po gradu bi se moglo ici u carapama, leti bos a zimi u papucama onim cupavim. Toliki broj onih koji svaki dan ciste nije moguce imati/organizovati/postici... nikako osim "dekretom", ni u daleko vecim i daleko bogatijim gradovima nema toliki broj ljudi koji to rade.

To je, ukratko, moj utisak. I ti ne mozes nikako da se suprostavis tom mom utisku jer je to moj licni utisak ma sta da kazes po tom pitanju.

Slikaj ti koliko god hoces Beograd, svakako neces meni koji zivim ovde nista novo da pokazes. Ne vidim poentu "pretnje" te vrste ni sta time dokazujes a da ja nisam svetan vise od tebe koji ne zivi ovde. (?!)

Kako god, citirao si samo deo posta. Ostalo, daleko vaznije, si zanemario...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 16:04 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:
prosecna plata u glavnom gradu 330e - ali posteno distribuirana, tako da imas ljude koji mogu da priuste restoran gde je vecera $4000 ;)))

...

E sad Darko kaze da ce za 10g sve njih da ekonomski presisa Belorusija, zivi bili pa videli...


Prvo, ne znam ko je pomenuo da su ti restorani namenjen beloruskom stanovnistvu? Ja sam stekao utisak da tamo svracaju zapadni, istocni, bliskoistocni i dalekoistocni tajkuni.

Proveri ti to jos jednom da li sam bas tako napisao.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 16:05 - pre 91 meseci
Citat:
perkom: .
A zašto ti misliš da si dužan i merodavan da odgovaraš na svaki post?
Iskreno, meni si baš smoran svojim pisanjem.
Bilo bi mnogo bolje za temu kada bi se manje javljao, odnosno, komentarisao.


Volis da citas refleksiju svojih stavova u Darkovim postovima pa ti smeta i smara te sve sto se ne uklapa, bez obzira na to sta je tacno a sta nije.

Pokrenem jednu prostu pricu - trenutnu kupovnu moc stanovnika Belorusije, i dobijemo filozofiju od 5 strana. Te pasulj u dve kafane kosta razlicito, te distribudija para je nefer u Srbiji a prepostana u Belorusiji, Belorusi jedu samo sarmu, te GDP, te dugovanja u zapadnoj EU, te ovo te ono ;))))

Odgovaram na ovu temu non stop, nadajuci se da ce moje inicijalno pitanje da ostane, a ne da se potopi u gomili suma i u nadi da ce netko da se javi i kaze nesto, bilo sta, o prosecnoj plati...


Drugari - prosecna plata u Belorusiji je ±330e, i u poredjenju sa regionom imaju najnizi standard, sto otprilike reflektuje i stanje u Srbiji, gde je plata ±360e - takodjer medju najnizima u regionu, mozda se koljemo sa dlaku sa Albanijom. Sta cemo sa tim podatkom? Jel se to racuna igde?
Jel nam stvarno stvarno cilj da dodjemo na Beloruskih prosecnih 330e - al posteno distribuiranih ;)))) ?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 16:23 - pre 91 meseci
Citat:
perkom:
A zašto ti misliš da si dužan i merodavan da odgovaraš na svaki post?
Iskreno, meni si baš smoran svojim pisanjem.
Bilo bi mnogo bolje za temu kada bi se manje javljao, odnosno, komentarisao.


Pusti ga neka se blamira čovek kad hoće, vidiš da mu ide od ruke. Uspeo je da dokaže da su Poljaci Nemci, da su Hrvati Srbi, da je bolje biti siromašan nego bogat, porobljen nego slobodan i tako to. Što je najgore, sam veruje u bajke koje nam priča. Kažem, samo ga pusti, veselije je, s vremena na vreme naiđe na minu, pa pravi "šovove" na temi.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju22.10.2016. u 16:24 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bananaphone:
prosecna plata u glavnom gradu 330e - ali posteno distribuirana, tako da imas ljude koji mogu da priuste restoran gde je vecera $4000 ;)))

...

E sad Darko kaze da ce za 10g sve njih da ekonomski presisa Belorusija, zivi bili pa videli...


Prvo, ne znam ko je pomenuo da su ti restorani namenjen beloruskom stanovnistvu? Ja sam stekao utisak da tamo svracaju zapadni, istocni, bliskoistocni i dalekoistocni tajkuni.

Proveri ti to jos jednom da li sam bas tako napisao.


Haha - od svih stvari koje si do sad rekao - u ovu sam najsigurniji ;))))

Ima li taj restoran neko ime, neku prezentaciju, neke fotografije, mozda online menu, jel mozda dobio michelin zvezdice? Ajde molim te bas me interesuje... Pazi u Ams tesko ces naci restoran koji kosta vise od 200e po coveku, recimo sa jednom michelin zvezdicom da obrok (3-6 jela) kosta 50-100e, a sa dve zvezdice ide ±80-200e po coveku. Vrhunski restoran - koji nema zvezdicu krece od 35-70e (3-6 jela)...

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336665 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.