Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26325 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 22:49 - pre 85 meseci
My 2c... mislim da je ideja UBI odlicna. Tj. to ce omoguciti ljudima da se organizuju u grupe koje ce pokusavati nesto da urade same... tj. ljudi ce moci da traze sebe i rade ono sto zele, jer znaju da ce imati pokrivene osnovne troskove. Sl. kao kad zivis kod roditelja, pa sve sto zelis mozes da probas, imas vremena da pokusas nesto, naucis nesto novo itd. Takodje, poslodavci ce moci da uzimaju besplatnu radnu snagu na probni rad/obuku... jer ti ljudi dok uce, imaju osnovu od koje mogu da zive. Sve u svemu, smatram da ideja odlicna... samo, naravno, postoji problem investiranja u taj sistem - tj. kako neka ekonomija da izdrzi taj startni period, kad se zapravo ne zna da li ce sve da krene u predvidjenom smeru (tj. da ne bude da svi kupuju jeftinu sinteticku drogu, igraju igre, slusaju muziku i spavaju po ceo dan, dok im drzava placa racune).

Btw. mislim da ce stopa kriminala opasti... jer ce svako moci da nadje nesto cime ce ispuniti dan, cak i da ne zeli nista korisno da radi (jer ce imati od cega da zivi, nece morati da se dovija).
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 03:52 - pre 85 meseci
Otto23 - sto se poslodavaca tice - tesko da ce moci dobijati besplatnu radnu snagu. Morace da ponude parice koje ce biti dovoljno vece od osnovnih prihoda da zainteresuju ljude, a samim tim nece moci da priuste radna mesta koja se ne isplate 100%... Mozda ce biti vise volontiranja u neprofitnim organizacijama...

BTW - tekst o nepotrebnim poslovima: http://evonomics.com/why-capit...-pointless-jobs-david-graeber/
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 10:29 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd: Ja sam svojevremeno preko veze bio zaposlen u sudu, i dokle god sam bio tamo, radio sam koliko god sam mogao. Ne samo ja, već i 90% drugih službenika, većina sudija, svi iz obezbeđenja ili tehničkog sektora. Ostajalo se prekovremeno radilo se subotom, cimalo se i fizički iako sam bio deo "birokratije". Plus se posao obavljao u najkraćem mogućem vremenu.

Stojeci na jednoj nozi i sa jednom rukom vezanom iza ledja?

Citat:
bananaphone: i to je otprilike osnovna prica koja provejava - kao socijalna jednakost. Ali u principu to vec postoji, socijalni programi su jaki u dobrom delu razvijenih zemalja EU

Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku izmedju socijalne pomoci i zagarantovanog dohotka. Koliko shvatam, socijalna pomoc se isplacuje na najnizem nivou, kako bi se ljudi stimulisali da traze posao, a da ne umru od gladi dok ga traze. Zagarantovani dohodak je suprotnost toga. Plus, primali bi ga svi - i bogati i siromasni, to ne deluje pravedno. Sta znam, meni ovo deluje nekako utopisticki.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 10:35 - pre 85 meseci
Vidi ovoga, pametuje o radnom učinku i radnim navikama dok u radno vreme piskara po forumu!
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 10:41 - pre 85 meseci
Mala sala, ne zameri :)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 11:31 - pre 85 meseci
Citat:
Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku izmedju socijalne pomoci i zagarantovanog dohotka. Koliko shvatam, socijalna pomoc se isplacuje na najnizem nivou, kako bi se ljudi stimulisali da traze posao, a da ne umru od gladi dok ga traze. Zagarantovani dohodak je suprotnost toga. Plus, primali bi ga svi - i bogati i siromasni, to ne deluje pravedno. Sta znam, meni ovo deluje nekako utopisticki.


Upravo je razlika između UBI i socijalne pomoći u tome što je UBI (unconditional ili universal) zamena za svaku drugu vrstu socijalne pomoći. nema uslova da ga primaš, nema potrebe da nosiš gomilu papira da bi ostvario uslove, nema vremenskog ograničenja (samo dok tražiš posao, ili 6 meseci ili bilo šta drugo).

Ozbiljne zemlje rade eksperimente (Kanada je najdalje odmakla, Holandija, u Švajcarskoj se još uvek diskutuje, Brazil i Indija su takođe dosta uradili). Jedino je, mislim, Kanada imala eksperiment na relativno velikom uzorku (preko 10.000 ljudi).

I dalje je najveći problem odakle to finansirati.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 12:09 - pre 85 meseci
Ima tu mnogo, mnogo dilema.

1. Prva, iako se čini da je zakonska, ustvari je moralna:

OK, moram da plaćam porez, plaćaću ga, jasno mi je, za policajce, vojsku, sudstvo i besplatno školstvo. Ali, ja ne želim da plaćam porez da bi se od tih para plaćao život neradnicima. Ako je tako - onda neću da plaćam. A, ako očigledno ima viška para u državnoj kasi, onda smanjite stopu poreza.




OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 13:36 - pre 85 meseci
@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije, da li ce vecina biti bez mogucnosti da zaradi za leba a vlasnici robota ce biti bogati kao faraoni itd. Sad se otvara pitanje da li roboti trebaju da placaju porez ili treba uvesti ovaj model sa univerzalnim prihodima ili ili ili. U svakom slucaju ce biti interesantno vreme...
 
Odgovor na temu

ultrachimney

Član broj: 336486



+19 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 13:38 - pre 85 meseci
Kad je reč o državinim "firmama" kratko rečeno tu se ništa ne radi.
Znam iz iskustva.
Radio sam u prosveti, zdravstvu, administraciji sve budžetski poslovi.

Kad dodješ na "posao" ostaviš stvari na sto i ajd u šetnju po kafićima.
Ako te baš neko traži na mobilni za minut-dva si "na radnom mestu".
Svaka mu čast ko je izmislio mobilni.

Koliko je duplikata zaposlenih na istom "radnom mestu" je priča za Ginisov rekord.

U školi je laganica izležavanje, dva duža raspusta i ko zna koliko kraćih. Časovi 10 minuta redovno a ako treba može da se "radi" i pola sata (štrajka radi).

Zdravstvo - lele, radi onaj što je dobio otpremninu a platu prima zaposleni na njegovom mestu (a radno mesto je inače ukinuto "zbog racionalizacije").

Sve u svemu budžetski prihodi === lezi lebu da te jedem.


E sad, reč dve o socijali.
Konkretno - ako se govori o Srbiji onda "socijalna pomoć" nije ni socijalna ni pravna kategorija
već je koruptivna činjenica.
Što ste bolje u korupciji sleduje vam više "socijale".

Zato socijalu treba deliti svim punoletnim gradjanima Srbije
a to znači i manje papira i koječega kao što neko već napisa.

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 14:33 - pre 85 meseci
Java, tvoja izjava da nećeš da plaćaš porez je pomalo bezveze, ne možeš baš da biraš. Druga je stvar odakle bi pare stigle. Pre svega, ti kao pojedinac, bi imao koristi od toga jer bi kao i svi drugi građani imao prava na UBI, pa bi ti se na taj način efektivno smanjio porez (odnosno deo poreza koji već plaćaš bi ti se vratio kroz UBI).

Ideja koja stoji iza UBI proizašla je iz činjenice da je sve veća razlika između najsiromašnijih i najbogatijih. Prektično nestaj srednja klasa. Sa druge strane, poredeći prihode pojedinaca sa prihodima korporacija, činjenica je da korporacije prikazuju nesrazmerno povećanje prihoda u odnosu na pojedince. Glavna "meta" poreza bi bilo povećanje poreza na dobit korporacija.

Po istoj logici - neću da plaćam neradnike - možeš isto tako da kažeš da nećeš da plaćaš bolesnima lečenje, nećeš drugima da praćaš školovanje (ti si tvoju decu odškolovao, što su oni drugi pravili decu ako ne mogu da ih školuju), možeš da kažeš da nećeš da plaćaš policiju jer ti nikada nisi osuđivan, nećeš da plaćaš vojsku ili administraciju.
Ako živiš u uređenom društvu, poštuješ pravila tog društva. Naravno, uvek možeš da glasaš protiv političke opcije koja zagovara UBI (kao što rade Švajcarci), pa to neće proći.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 14:43 - pre 85 meseci
Citat:
djoka_l: Java, tvoja izjava da nećeš da plaćaš porez je pomalo bezveze, ne možeš baš da biraš.
OK, nisam mislio da biram da li ću da plaćam porez, nego da biram vladu (mislim, ono, teoretski, demokratija ovoono ...) koja neće da rasipa moj novac, tj. novac poreskih obveznika.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 14:45 - pre 85 meseci
Citat:
bananaphone:@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije ...
Već viđeno u devetnaestom veku. Potraži: "ludistički pokret"

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 14:53 - pre 85 meseci
Ko vam daje pravo, postavljaču topika i vama koji delite njegove stavove, da bezočno lažete, obmanjujete i obezvređujete nečiji rad?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 15:01 - pre 85 meseci
Java je u pravu.

Porez za ovu glupost -"univerzalni prihod" se ima naplatiti upravo od privrede, pre svega od male privrede koja u normalnim zemljama cini 70%. Sumnjam da se neki veci porez moze naplatiti od korporacija. U stvari koliko razumem korporacije ne placaju ni one bazicne poreze, koje placa ostatak privrede, vec ih sa vremena na vreme opauce, vise kao neki reket i zbog politicke korektnosti.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 15:27 - pre 85 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
bananaphone:@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije ...
Već viđeno u devetnaestom veku. Potraži: "ludistički pokret"


Mislim da nisi bas procitao ova dva linka (a ima ih jos i dosta opsirnijih). Nije fora da se zaustavi napredak, napredak je evidentan i nezaustavljiv, fora je da se izbegne kriza koja ce neminovno nastati zbog velike nezaposlenosti.


Citat:
dejanet: Java je u pravu.

Porez za ovu glupost -"univerzalni prihod" se ima naplatiti upravo od privrede, pre svega od male privrede koja u normalnim zemljama cini 70%. Sumnjam da se neki veci porez moze naplatiti od korporacija. U stvari koliko razumem korporacije ne placaju ni one bazicne poreze, koje placa ostatak privrede, vec ih sa vremena na vreme opauce, vise kao neki reket i zbog politicke korektnosti.


Mala privreda van servisa odumire, odnosno odrzava se vestacki u EU i Americi, korporacije sve preuzimaju, Uber ti je primer jedne takve globalne firme. Napravili su haos sa aplikacijom u svetu, sad zamisli na to da dodas automobile koji sami voze. A pricamo o vrlo uskom segmentu - taksi vozila, a vec si mogao da vidis paljenje automobila i proteste. Sad zamisli sta ce da se desi kad nezaposlenost bude 30% itd.



Citat:
Bradzorf012:
Ko vam daje pravo, postavljaču topika i vama koji delite njegove stavove, da bezočno lažete, obmanjujete i obezvređujete nečiji rad?


Daj skini se vise sa kur*a postavljacu topika, trolu jedan neprevazidjeni. Sta god da sam izneo, rekao ili tvrdio, ti bi se nasao da to izvrnes u neku perverziju da bi mogao da mi kenj*as po glavi i vredjas. Ko tebi daje pravo da svoje komplekse lecis po forumu i prosipas zuc i trulez ovde? Izrasces u veceg trola od studenta, ako vec nisi, on je bar bio duhovit...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 16:01 - pre 85 meseci
Citat:
bananaphone: Mala privreda van servisa odumire, odnosno odrzava se vestacki u EU i Americi, korporacije sve preuzimaju, Uber ti je primer jedne takve globalne firme. Napravili su haos sa aplikacijom u svetu, sad zamisli na to da dodas automobile koji sami voze. A pricamo o vrlo uskom segmentu - taksi vozila, a vec si mogao da vidis paljenje automobila i proteste. Sad zamisli sta ce da se desi kad nezaposlenost bude 30% itd.

Ne umire samo mala privreda, vec privreda, posto ona cini 70% privrede. Slazem se sa ovim sto si napisao i vazi za sve segmente racunajuci i software koji je sada u mehuru.

Rezultat ce biti 50%+ nezaposlenih, ali se to ne resava sa "univerzalnim prihod"-om, koji ce napraviti pravi haos sa cenama i inflacijom, obezvrediti i onako obezvredjen novac i sl.

Moje neko misljenje, da je mnogo pametnije osloboditi ljude poreza, nego im dati pare iza kojih ne stoji nikakav rad ili roba.
Verovatno treba promeniti paradigmu poslovanja i privrede ili ako gladamo tradicionalno(iz anglosaksnskog ugla) treba otkriti "Novi Svet" za staru dobru pljacku. Medjutim, kako to vise nije moguce, vinuti se u visine u Svemir, pa tamo roksovati resurse.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 16:41 - pre 85 meseci
@dejanet - nemam pojma da li je univerzalni prihod resenje, zato sam i otvorio pricu, dosta ekonomista ovde prica o tome kao o realnoj opciji i resenju, mada je i meni u glavi tesko da ceo krug jednog takvog sistema zatvorim. Postoji i moralno objasnjenje zasto je ta prica opravdana, ali ajde da ne palamudimo ovde o moralu, realnost je da se o tom raspravlja, sto znaci da se problem itekako ocekuje...

Stvar je u tome sto ce da sto privreda razbija, ali ne zahvaljujuci ljudima, odnosno sve manje zahvaljujuci ljudima. Poljoprivreda nikad vise nije proizvodila, a nikad manje ljudi u njoj nije ucestvovalo, maltene sve je mehanizovano. Slicno se desava sa ostalim granama privrede, sve veca automatizacija (sto sw sto masine) u proizvodnji bilo cega, jednostavno istiskuje coveka iz delatnosti proizvodnje. Usluzne delatnosti su prenapuhane na zapadu - posto su one cuvari socijalnog mira (kao drzavne firme kod nas), ali i te delatnosti polako preuzimaju roboti.
Klasicne prodavnice se zatvaraju, sve se maltene kupuje online, a online vlada par velikih koncerna - poput amazona, protiv kog male firme gotovo da nemaju sanse... Zanimanje klasicnog prodavca ce uskoro biti jednostavno prevazidjeno, isto ceka vozace, radnici po fabrikama su vec zamenjeni robotima itd... Turisticke agencije u klasicnom smislu nestaju, mislim jasno ti je sta hocu da kazem...

 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 16:58 - pre 85 meseci
Citat:
bananaphone:
Daj skini se vise sa kur*a postavljacu topika, trolu jedan neprevazidjeni. Sta god da sam izneo, rekao ili tvrdio, ti bi se nasao da to izvrnes u neku perverziju da bi mogao da mi kenj*as po glavi i vredjas. Ko tebi daje pravo da svoje komplekse lecis po forumu i prosipas zuc i trulez ovde? Izrasces u veceg trola od studenta, ako vec nisi, on je bar bio duhovit...


Citat:
bananaphone:
Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti, i da ponovim - ja pricam o proseku.
Poenta je - uglavnom se plata, koja jeste mala, u drzavnim firmama u Srbiji prima za jos manju kolicinu korisnog rada (opet cast izuzetcima)...


Da li su svi holandezi tako fini i kulturni ili samo naturalizovani imaju ovako lep rečnik? Da ne skrećemo mnogo sa teme, pokušaću da ti nacrtam: na osnovu čega tvrdiš, bolje rečeno vređaš na stotine hiljada sudija, tužilaca, policajaca, lekara, oficira, nastavnika, radnika na kopovima i u elektranama,...? Ko ti je dao to pravo? Toliko si precizan, da bi ni manje ni više otpustio 2/3 zaposlenih? Ko si ti? Bog lično?

Osim što si nevaspitan, ti si i nepismen, pa ne ispunjavaš neke bazične kriterijume za rad u državnoj službi. Srbija nije savršena, u njoj mnogo toga ne valja ili nije dobro(o čemu sam često pisao na ovom forumu), ali to što nije dobro, upravo liči na tebe i tvoje istomišljenike. Ne znam da li je u pitanju kiselo grožđe, ali ako jeste, rekao bih ti da ovo nije način da se rešiš svojih frustracija.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 17:07 - pre 85 meseci
Sve sto sam rekao u odgovoru na tvoj prethodni tekst - odnosi se i na ovaj poslednji post, ako ti nije bilo jasno, procitaj ponovo.

Recnik je vise nego primeren smradu i frustracijama koje se sire iz tvojih postova. Ne postoje primereniji izrazi u srpskom jeziku koje adekvatnije opisuju to sto ti radis.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)20.03.2017. u 17:20 - pre 85 meseci
Dobro, ne zameri što sam radoznao, ali nikako da se razumemo: da li si se za vreme svog boravka i života u Srbiji lečio u domu zdravlja ili na privatnoj klinici, da li si se školovao na državnom ili privatnom univerzitetu? Mislim, čisto onako pitam, voleo bih da znam, u kakvoj su korelaciji tvoji životni izbori i ubeđenja, stavovi koje ovde promovišeš.

P.S. Najblaže rečeno: donošenje ocena o nekim društvenim pojavama, na osnovu jeftinih humorističkih serija je promašaj, totalni. To govori samo o jednoj stvari: ili je tvoj intelekt prilično zaribao, ili si zlonameran. Nema treće.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26325 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.