Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212770 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.220.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 17:53 - pre 52 meseci
Citat:
Srkson:
@evropea 2

Da, grejem se kod komšije!
Evo zaključno sa današnjim danom, u decembru je otišao 21 džak peleta. Za ceo novembar otišlo ukupno 15 džakova!
Nažalost dok ne budeš kvalitetno izolovao kuću, tj. stavio 12cm stiropora preko one tvoje kamene fasade, ti to nikada nećeš shvatiti!

Pročitaćeš ovo pre nego što moderator obriše:
Da iole imaš takta i minimum pristojnosti i kućnog vaspitanja, poslao bih ti HeatOn, ali obzirom na tvoj unutrašnji konflikt, a isti ti indukuje konflikt sa okolinom, to je nemoguće!
Razmisli malo o ovome, možda ćeš naći rešenje za svoj problem.


Neka fala.Poslao si ti heatron onima sto su narucili.Meni nije ni trebo.Ja sam imao Tech kad ti nisi ni znao da to postoji.Onaj sto ti je dozvolio da prodajes na forumu svoju onlajn biznis neka brise.

Ja nisam pravio kucicu sa mrsavim zidom pa lijepio naknadno stiropor.Nego 38 cm zid .I nezivim na Durmitoru.Tako da mi ta silna izolacija nije potrebna.Onu tabelu mozes prikazivati onima sto ti vjeruju.Ima pojedinaca sto trose i manje ali sve pritezu i duge gace nose.Oni sto nemaju resenje za druge stvari vade se na izolaciju.Uzivaj ti sa 12 cm.Ima pojedinaca sto na pet dodaju jos 10.Ali zidovi nisu jedini faktor.Dajes ti savjete promijeni stolariju krov zidove papelet moze.Nebi zivio u termosu .Neka fala.
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.220.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 18:31 - pre 52 meseci
Citat:
dusanmijat:
Da si ti živ i zdrav ali tebi nešto dokazati je nemoguća misija. Ako je na razmaku od 80 cm (ulaz- izlaz) razlika 35-40°, gdje se to izgubi ako se ne preda vodi?


Koliko je temp. plamena ti znas .Ja samo prepostavljam da je toliko.Kotlova sa izmenjivacem po sredini ima ali su namijenjeni samo za pelet i nemozes podlozit vatru.Da ekomajzer pokazuje 2-3 stepena vise bilo bi realno jer temp.ide gore .Meni je brljalo regulaciju to sto je sonda na kotlu gore pa toplota poraste brze nego sto elektronika reaguje .Morao sam traziti resenje .Da se toga oslobodim.Strah me je da to nije tih 2-3 doslo bas od tog procesa. Morao si toplotu skidat bas na vrhu naftasa.

Samo prepostavljam a nemora da znaci.Mozda si ti i pronasao dobro resenje sa tim dodavanjem naftasa .Samo bi meni bilo nekako prakticnije da nije onoliko sirok.Mislim da nemas namjeru loziti i u njemu ako dodje da moras.Strahujem da dim protrci kroz sredinu .

Da nebude provokativno .To su samo ideje i zapazanja.Ako je tebi dobro i meni je jos bolje .Ja se nebi ljutio ako mi neko kaze.Mozda bi bilo ovako bolje.

Stavi onu sliku sa samotom i brojevima nekako ne znam gdje si to stavio.
 
Odgovor na temu

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 18:56 - pre 52 meseci
ove cigle i samot odlicni su izolatori toplote prema vodenom delu a i dobri su za dugotrajnost gorionika
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 19:25 - pre 52 meseci
Citat:
pzec:
Citat:
dusanmijat:
Citat:
pzec:

Gornja zona akumulacije treba biti tolike temperature koliko šaljemo prema radijatorima ili krugovima za podno grijanje.
Donja zona treba biti toliko kolika je i povrati vod kruga grijanja.
Na takav način su gubitci akumulacije topline najmanji, nema svrhe grijati vodu na 80°C i slati prema potrošačima 55°C.
.

Ovo nije nikakav akumulator, ovo je samo bruh na cjevovodu


Može se akumulacija topline puniti i na više temperature, mora se računati i na gubitak u stanju pripreme.
Nije svejedno ako se plamenik stalno uključuje i isključuje ili može duže raditi s malom akumulacijom u velikoj posudi.
Sve zavisi od proizvodnje i potrošnje, korisnik traži najbolje riješenje.



teorija i samo teorija,možda može ovako pa možda može onako, e pa ne može, praksa je pokazala sasvim drugo, npr. imam instalirano grijaćih tijela (radijatora) snage cca.25kW, plamenik radi na snazi cca. maksimalno 22 kW u kotlu snage cca.45kW, uljnoplinski kotao sa uskim dimovodnim kanalima u koje ne ulazi direktno plamen iz ložišta koje je veličine cca.15litara volumena-taman da ga ispuni plamen plamenika kod rada u punoj snazi=iskoristivost jako velika zbog takve konstrukcije ložišta i dimovodnih kanala, akumulator topline 200 litara spojen u slijepo crijevo koji ne služi za akumuliranje nego samo za peglanje razlike toplinske energije koji kotao isporuči a krug grijanja preuzima,regulaciju temperature polaznog voda, regulaciju kotlovskog kruga,termoventili na radijatorima, grijem neizolirani objekat 180kvm 24h/22~23*C,radna temperatura kotla je cca. 62*C~80*C, plamenik se pali na 55*C u spremniku a gasi na 80*C u kotlu,u spremniku temperatura oscilira od 32*C do 80*C (u donjoj trećini spremnika), u kotlu temperatura oscilira od cca. 62*C do 80*C, zadana temperatura polaznog voda kruga grijanja je 51*C i ona NE OSCILIRA NIKADA-ona je konstantna u svim uvjetima bez obzira da li plamenik radi u kontinuitetu 30 minuta a pauzira 3 sata ili radi 40 minuta i 40 minuta pauzira, zec tvoja teorija sa temperaturom u spremniku i kotlu na razini zadane polazne i povratne kruga grijanja ne drži vodu, dolazi do oscilacije polaza kruga grijanja u takvom slučaju jer je pelet plamenik prespor da digne radnu temperaturu kotla i da je još u stanju isporučivati zadani konstantnu temperaturu kruga grijanja, sve tvoje teorije oko temperatura sam isprobao i ne drže vodu kad su u pitanju tako niske temperature koje ti spominješ (ispod 60*C i 80*C tj. na razini polaza i povrata npr. 51*C i 41*C ili još niže), kao ni kad netko zagovara spremnik topline za skladištenje toplinske energije kod grijanja na pelet: thermoflux zamijenio pirolitički kotao i nastavio grijati preko spremnika topline 1000 litara od prije i potrošnja je bila ubi bože, duplo veća nego kod mog sistema a lokacija i objekti približnih veličina, dakle obvezatno temperatura kotla od 60 do 80 a spremnik topline samo te veličine koja može osigurati temperaturu polaznog voda dok plamenik/kotao ne sinkronizira razliku polaza i povrata sa mogučnosti svog rada, ni takav spremnik nije potreban za kotao koji ima mogućnost rada sa modulacijom prema temperaturi polaza i povrata: peltec lambda, spremnik topline je potreban za dva i više odvojena kruga grijanja sa jednim izvorom topline i kod nekontroliranog sagorijevanja u kotlu neovisno o temperaturi polaza ;-)






[Ovu poruku je menjao malden mb dana 21.12.2019. u 21:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 19:49 - pre 52 meseci
Citat:
xicolina servis:
ove cigle i samot odlicni su izolatori toplote prema vodenom delu a i dobri su za dugotrajnost gorionika

kad si već ovdje da li si odgovorio čovjeku za sunp7 ll o mogućnostima modularnog rada, rekao si da si serviser ferrolija
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
5.59.161.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 19:57 - pre 52 meseci
Neka g. od servisera svoje tvrdnje podkrepi argumentima ili neka mijenja svoju profesiju, ako već nije načinio dosta štete. Onih što se tako nazivaju, baš sam se nagledao
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 20:32 - pre 52 meseci
@evropea 2
Panol pastu ti lepo uzmi i operi ruke pre nego što pipneš onaj Tech ST-431N. U nekom rudniku ili u mletačkoj tamnici je bilo čistije!


https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.220.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 20:56 - pre 52 meseci
Jeste u pravu si Srki.Mislim da sam 2014 imao poplavu pa sam leplivom trakom nabrzinu zalepio i tako podigao da ga voda ne osteti.Do danas ga nisam ocistio od lepila .Ne podesavam nista vise i ne bakcem se bas sa tim kontrolorom .Ali evo za koji dan sam doma pa obecavam da cu lepo uzeti neko srestvo i skinutu lepilo od leplive trake .Stvarno je ruzno.A i obecao sam da cu biti pedantan jer ucim od tebe.Budem poslikao i prilozio posle blagdana.

Crnom trakom sam na bijelu plastiku zalepio pa se bas bas vidi.


Iza se vidi At cas 1500 l jos nisam oprao ostatke od mulja sto su vidno ostavili traga na izolaciji istog.Cudi me da to nisi primetio.Ali nezaboravi da nas dvojica prezivesmo oko 300 tona cumura 30-40 tona peleta .Poplavu i ostade jos u funkciji .Neznam dal bi tvoj heatron to izmogao.Nadam se da bi jer ga ti samo prodajes a nepravis.
Dobro primam kritiku.Eto obecavam da cu skinuti plastiku i dovesti u red.



[Ovu poruku je menjao evropea 2 dana 21.12.2019. u 22:30 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 21:16 - pre 52 meseci
Citat:
malden mb:
teorija i samo teorija,možda može ovako pa možda može onako, e pa ne može, praksa je pokazala sasvim drugo.

Sad si ti i ja krajnji korisnici i pišemo o svom načinu iskorištenje akumulacije topline, bez teorije nema ni prakse niti poboljšanja.
Citat:
npr. imam instalirano grijaćih tijela (radijatora) snage cca.25kW

Kod mene 16835 W za 120 m2, po m2 isto.
Citat:
plamenik radi na snazi cca. maksimalno 22 kW u kotlu snage cca.45kW

Plamenik Pelltherm optimalno radi na 25 kW, ispod toga loše izgaranje, kotao 25 kW.
Citat:
uljnoplinski kotao sa uskim dimovodnim kanalima u koje ne ulazi direktno plamen iz ložišta koje je veličine cca.15litara volumena-taman da ga ispuni plamen plamenika kod rada u punoj snazi=iskoristivost jako velika zbog takve konstrukcije ložišta i dimovodnih kanala

Kotao Viadrus U22 25 kW, voda u kotlu 40 litara, priključak na dimnjak 16 cm.
Citat:
akumulator topline 200 litara spojen u slijepo crijevo koji ne služi za akumuliranje nego samo za peglanje razlike toplinske energije koji kotao isporuči a krug grijanja preuzima

Akumulacija topline CAS 800, 740 litara, spoj s 2 cijevi prema kotlu isto kao kod tebe, razlika kod mene spojen bojler u kapu spremnika i na dolazni vod iz kotla, kod tebe topla voda u kapu spremnika i povrat u donju zonu kotla.
Citat:
regulaciju temperature polaznog voda, regulaciju kotlovskog kruga,termoventili na radijatorima

Kod mene isto različite izvedbe.
Citat:
radna temperatura kotla je cca. 62*C~80*C

Kod mene 85°C
Citat:
plamenik se pali na 55*C u spremniku a gasi na 80*C u kotlu

Plamenik se uključi na 40°C gornja zona spremnika, isključi na 78°C donja zona.
Citat:
u spremniku temperatura oscilira od 32*C do 80*C (u donjoj trećini spremnika)

Akumulacija topline se konstantno puni viškom od 18-20 kWh koje ne troši grijanje i bojler.
Citat:
u kotlu temperatura oscilira od cca. 62*C do 80*C

U kotlu temperatura vode konstantno 85°C.
Citat:
zadana temperatura polaznog voda kruga grijanja je 51*C i ona NE OSCILIRA NIKADA-ona je konstantna u svim uvjetima bez obzira da li plamenik radi u kontinuitetu 30 minuta a pauzira 3 sata ili radi 40 minuta i 40 minuta pauzira

Temperatura polaznog voda trenutno 40°C, za vrijeme velikih minusa od -15 do -25°C, 58°C
Prosječna srednja temperatura polaznog voda 49°C, grijanje radi konstantno 24 sata dnevno, temperatura prostora 22°C.
Citat:
tvoja teorija sa temperaturom u spremniku i kotlu na razini zadane polazne i povratne kruga grijanja ne drži vodu

Pišemo o mom i tvom načinu i tražimo razliku, ti si kao i ja krajnji korisnik, kod mene radi tako kako pišem.
Citat:
dolazi do oscilacije polaza kruga grijanja

Kod mene ne, VTA termostatski 3-putni ventil drži zadanu temperaturu.
Citat:
u takvom slučaju jer je pelet plamenik prespor da digne radnu temperaturu kotla i da je još u stanju isporučivati zadani konstantnu temperaturu kruga grijanja

Kod mene plamenik ne osjeti potrošnju, viškom puni akumulaciju topline i za 2 sata akumulacija puna, grijanje radi, bojler povremeno.
Citat:
sve tvoje teorije oko temperatura sam isprobao i ne drže vodu kad su u pitanju tako niske temperature koje ti spominješ

Nisi to nikada napisao pa sad možemo raspraviti do kraja.
Citat:
ispod 60*C i 80*C tj. na razini polaza i povrata npr. 51*C i 41*C ili još niže

Kod mene kotao 85°C, polazni vod 40°C.
Citat:
kao ni kad netko zagovara spremnik topline za skladištenje toplinske energije kod grijanja na pelet

Zašto ne, za kotao koji ja imam to je odlično riješenje zbog konstrukcije kotla.
Razlika je samo u tome što sam preusmjerio plamen iz plamenika prema gore pod izmjenjivač na kraj kotla, turbulatore ne koristim, zatvorena klapna na izlazu iz izmjenjivača na polovicu. Temperatura dima 150°C, izmjenjivač 200°C.
Citat:
thermoflux zamijenio pirolitički kotao i nastavio grijati preko spremnika topline 1000 litara od prije i potrošnja je bila ubi bože, duplo veća nego kod mog sistema a lokacija i objekti približnih veličina, dakle obvezatno temperatura kotla od 60 do 80 a spremnik topline samo te veličine koja može osigurati temperaturu polaznog voda dok plamenik kotao ne sinkronizira razliku polaza i povrata sa mogučnosti svog rada

..........
Citat:
ni takav spremnik nije potreban za kotao koji ima mogućnost rada sa modulacijom prema temperaturi polaza i povrata: peltec lambda, spremnik topline je potreban za dva i više odvojena kruga grijanja sa jednim izvorom topline i kod nekontroliranog sagorijevanja u kotlu neovisno o temperaturi polaza ;-)

Ne treba kad kotao može modulirati toliko nisko koliko je potrebno za održavanje grijanja i ostalih potrošača, za dva ili više krugova ne treba spremnik samo drugačije spajanje, sve do najviše snage kotla, kotao mora isporučiti u realnom vremenu od 1 sat toliko koliko je snaga kotla.

Eto sad ti usporedi to što sam napisao pa vidi gdje možeš poboljšati svoje stanje ili predloži meni da poboljšam svoje stanje.
Moja prosječna potrošnja toplinske energije je zadovoljavajuća, pelet koristim samo za vrijeme većih minusa i noćnih sati, ostatak vremena spremnik punim kotlom na drva i potrošnja je zadovoljavajuća.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.12.2019. u 23:16 - pre 52 meseci
Pzec grijem se samo na pelet,24h/22~23°C,konstantna temperatura polaznog voda moguča je jedino i samo na način kako sam opisao,sve temperature koje spominješ a manje su od radne temperature kotla u rasponu od 62°C do 80 °C kao i temperatura spremnika od 200 litara (200+18 kotao+cca.80sistem=300 litara za cca.25kW izvor energije) sa donjom trečinom na temperaturi cca.77°C u trenutku gašenja plamenika ne,ne, nikako ne osiguravaju konstantnu temperaturu polaznog voda od 51°C što bi garantiralo konstantnu zadanu temperaturu grijanog objekta/prostora,pzec izgleda da ipak raspolažeš samo teoriom a u praksi nikad nisi grijao sa peletima prema niskim temperaturama kotla i spremnika koje predlažeš,uopče se ne griješ 24 sata konstantno samo sa peletima i zbog toga možeš pričati svakakve teorije, da se ipak griješ uvjerio bi se da ti nikakav trokraki ili bilo kakav ventil ne može omogučiti i nadoknaditi temperaturu u potrebnom trenutku kad ju polaz zahtjeva a spremnik je nema i zbog tromosti pelet plamenik je na vrijeme ne može proizvesti, da ,nastaje pad temperature polaza što uzrokuje pad temperature grijačeg tijela i za posljedicu imaš oscilaciju temperature grijanog objekta/prostora, ja u kotlovnicu zalazim tjedno 2 puta,da nadopunim spremnik peleta i ispraznim ložište kotla,ono, parkiram auto u garažu i do ulaza u kuču navratim u kotlovnicu na 2~3 minute 2 puta tjedno bilo kako obučen,bilo je ovdje teoretičara koji su pisali da troše nekoliko kila peleta za grijanje objekta od stotinjak kvadrata a prešučujuči da im je to sporedno grijanje koje nadopunjuje glavno koje je na neki drugi energent,sad ispada da si i ti u toj skupini, postali su korektni i sad komentiraju činjenice kako jesu,slijedi njihov pristup i način sudjelovanja na forumu, ovako pišeš teoriju a meni je praksa totalno demantirala tvoju teoriju, ili zbog nemogučnosti održavanja konstantne t. polaza tj.oscilacije grijanog prostora ili zbog povečane potrošnje zbog jačeg rada plamenika za isporučivanje veče energije u istom vremenskom intervalu ,imao sam mogučnosti isprobavati tvoje teorije rada niskih temperatura i moje iznošenje iskustva su njihovi rezultati



[Ovu poruku je menjao malden mb dana 22.12.2019. u 01:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 09:28 - pre 52 meseci
Citat:
malden mb:Pzec grijem se samo na pelet,24h/22~23°C,konstantna temperatura polaznog voda moguča je jedino i samo na način kako sam opisao,sve temperature koje spominješ a manje su od radne temperature kotla u rasponu od 62°C do 80 °C kao i temperatura spremnika od 200 litara (200+18 kotao+cca.80sistem=300 litara za cca.25kW izvor energije) sa donjom trečinom na temperaturi cca.77°C u trenutku gašenja plamenika ne,ne, nikako ne osiguravaju konstantnu temperaturu polaznog voda od 51°C što bi garantiralo konstantnu zadanu temperaturu grijanog objekta/prostora

Ovo je tvrdnja i razlika od teorija je ogromna, teoretski sve to može biti drugačije ali zbog opreme koju koristiš ne može i to je u redu.
Tvoj kotao s 18 litara vode ne može samostalno isporučiti toliko toplinske energije koliko trebaju potrošači.
Postavio si posudu od bojlera koju zoveš akumulacijski spremnik na sasvim pogrešan način, uveo si toplu vodu kroz kapu i izveo hladnu kroz dno, dobio si miješanje te dvije vode i uništio stratifikaciju vode. Trošiš energiju goriva da bi zadovoljio potrebe potrošača i imaš smetnju u tome, to je pogrešno spojena posuda.
Na toplu cijev si postavio odvajanje za krug grijanja, to je u redu kad proizvodnja zadovoljava potrošnju i viškom energije spremi u akumulacijski spremnik, kod tebe to nije moguće kod mene tako radi dobro. To treba znati teoretski prije spajanja ovako ili onako.
Moguće riješenje tog problema je da akumulacijski spremnik koji nije kanta nego ima unutarnje pregrade koje nisu iste kod svih proizvođača. Takvu akumulaciju za proizvodnju koju imaš možeš spojiti samo s jedne strane ulaz i s druge izlaz prema potrošačima, to je spoj s 4 cijevi.
Proizvodnja može konstantnim radom 18 litara u minuti ili 1080 litara u jednom satu puniti akumulaciju topline energijom koju potrošači ne mogu potrošiti. Proizvodnji koja održava pohranjenu energiju u akumulaciji se može smanjiti snaga ako konstrukcija i način rada plamenika to dozvoljavaju.
Na istu cijev tople vode iz kotla spojio si bojler PTV koji ima kratki izmjenjivač i tako povratom tople vode razlike 5°C iz tog izmjenjivača vrativši tu toplu vodu u donju zonu akumulacije ugrozio stratifikaciju još više, jedan dio te tople vode je završio kroz regulaciju LTC u donjoj zoni kotla. Riješenje problema spajanja bojlera sam predložio na način da isti prvi preuzme toplu vodu iz kotla i vrati je na istu cijev prije kruga grijanja, to nisi prihvatio jer ne razumiješ takav spoj. Na ovom forumu takav ili slični spojevi spojevi nikada nisu bi sporni.
To su moguće izmjene koje bi pomogle smanjiti potrošnju kemijskog goriva i održavati potrošnju po postavkama, bez oscilacija.
Akumulaciju topline koju nemaš treba kupiti i spojiti po pravilima s 2 ili 4 cijevi.

Citat:
pzec izgleda da ipak raspolažeš samo teoriom a u praksi nikad nisi grijao sa peletima prema niskim temperaturama kotla i spremnika koje predlažeš,uopče se ne griješ 24 sata konstantno samo sa peletima i zbog toga možeš pričati svakakve teorije, da se ipak griješ uvjerio bi se da ti nikakav trokraki ili bilo kakav ventil ne može omogučiti i nadoknaditi temperaturu u potrebnom trenutku kad ju polaz zahtjeva a spremnik je nema i zbog tromosti pelet plamenik je na vrijeme ne može proizvesti, da ,nastaje pad temperature polaza što uzrokuje pad temperature grijačeg tijela i za posljedicu imaš oscilaciju temperature grijanog objekta/prostora,

Najvećim djelom sam ti odgovorio kroz viđenje rješenja tvog problema, da li grijem 8 sati ili 24 kada nikoga nema 2 dana tako svejedno, način je isti i ne može biti drugačiji zbog kotla i plamenika koji nisu predviđeni za male snage energije koliko meni treba.

Citat:
ja u kotlovnicu zalazim tjedno 2 puta,da nadopunim spremnik peleta i ispraznim ložište kotla,ono, parkiram auto u garažu i do ulaza u kuču navratim u kotlovnicu na 2~3 minute 2 puta tjedno bilo kako obučen,bilo je ovdje teoretičara koji su pisali da troše nekoliko kila peleta za grijanje objekta od stotinjak kvadrata a prešučujuči da im je to sporedno grijanje koje nadopunjuje glavno koje je na neki drugi energent,sad ispada da si i ti u toj skupini, postali su korektni i sad komentiraju činjenice kako jesu,slijedi njihov pristup i način sudjelovanja na forumu, ovako pišeš teoriju a meni je praksa totalno demantirala tvoju teoriju, ili zbog nemogučnosti održavanja konstantne t. polaza tj.oscilacije grijanog prostora ili zbog povečane potrošnje zbog jačeg rada plamenika za isporučivanje veče energije u istom vremenskom intervalu ,imao sam mogučnosti isprobavati tvoje teorije rada niskih temperatura i moje iznošenje iskustva su njihovi rezultati

Ljudski rad i briga oko proizvodnje je različit, to nije sporno. Netko može platiti tuđi rad kroz cijenu energenta netko ne može.
U koju grupu netko pripada nije tema i možemo raspravljati o teorijama ili izvedenom stanju i poboljšati ono što se da poboljšati.
Citat:
imao sam mogučnosti isprobavati tvoje teorije rada niskih temperatura i moje iznošenje iskustva su njihovi rezultati

Niti jednom nisi napisao, probao sam ovo što si predložio "....." i ustanovio ".."
Da si probao onda bi imao drugačiji rezultat od ovoga što si predstavio, za tebe je to dobro za mene loše, ti možeš ako želiš poboljšati svoje stanje, meni svejedno.
Postavi ovdje svoju shemu spajanja i ja je neću komentirati, postavi i one prijedloge koje sam ti predložio za akumulaciju topline, bojler, LTC, temperature i ostalo pa ti moguće mogu i drugi ljudi ukazati na problem i predložiti neko rješenje.
Ako ti neko nešto predloži napravi pa napiši napravio i to nije dobro zbog toga i toga, tvrditi nešto što nisi ni probao je povratak na početak priče i nastavak nema smisla.
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 11:20 - pre 52 meseci

Automatika gorionika podržava tri načina gorionika dva modulaciona režima i ON/OFF režim. Modulacioni režim podrazumeva stepenastu regulaciju snage gorionika koja se prilagođava trenutnom zahtevu potrošača toplotne energije. Preko parametra u05 moguće je ograničiti snagu gorionika odnosno prilagoditi maksimalnu snagu kapacitetu kotla na koji se montira gorionik. U donjoj tabelu mogu se videti vrednosti 5 nivoa snage koje poseduje gorionik SUN P7 N odnosno SUN P12 N.
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 11:22 - pre 52 meseci
pustio sam samo jedan ima veliki broj mogucnosti ja sam iskoristio dio uskoro izvjestaj
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 11:26 - pre 52 meseci

Osnovne karakteristike gorionika na pelet Ferroli SUN P N
Ultra kompaktni gorionik peleta, opremljen sa automatskim sistemom sagorevanja i loženja, kompletno sa pužnim transporterom i motorom
Elektronski sistem upravljanja sastoji se od dve glavne komponente: integrirani PCB za paljenje i upravljanje gorionikom i upravljanje centralnim grejanjem: pumpom za centralno grejanje, pumpom i trokrakim ventilom za zagrevanje sanitarne vode u rezervoaru, sondom za temperaturu sanitarne vode, sobnim termostatom ili daljinskom komandom (OpenTherm), daljinskim start kontaktom 230 V
Inteligentni mikroprocesor sa funkcijom autokonfiguracije
Displej sa velikim LCD ekranom i četiri tastera za regulaciju. Kontrolni panel nalazi se sa gornje strane na kućištu gorionika radi lakšeg pristupa korisnika i servisera.
Moguće je podesiti rad pelet gorionika u tri režima: on-off ili dve različite modulacije plamena (5 koraka toplotne snage i upravljanje plamenom)
Termostat za zaštitu od plamena (85°C) integrisan na ploči kontrolera
Gorionik poseduje napredne funkcije za zaštitu sistema i udobnost:
WARM-UP Postavite temperaturu kotla u opsegu od 0°C do 5°C za normalnu konfiguraciju i od 50°C do 55°C za konfiguraciji pripreme tople vode PTV.
AUTO-CONFIGURATION BOILER Kotao može prepoznaje priključenje senzora za toplu sanitarnu vodu i automatski menja svoju konfiguraciju sa režima "samo grejanje" na "grejanje i priprema tople sanitarne vode"
VISOKO TEMPERATURNA ZAŠTITA
ANTI-LEGIONELLA
COMFORT izmjenjivač kotla se održava u opsegu temperatura od 55°C do 75°C. Ova funkcija se obično koristi i za momentalnu pripremu tople sanitarne vode
Anti-FREEZE Ako temperatura kotla padne ispod 5°C, gorionik počinje sa radom
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 12:06 - pre 52 meseci
pzec ne znam što nisi shvatio, smanjio sam preko upravljačke jedinice radnu temperaturu kotla na 41*C~51*C, temperaturu spremnika 41*C~51*C,dakle prema temperaturama polaza i povrata, posljedica tako niskih temperatura su bile da je plamenik morao raditi i duže vrijeme što je uzrokovalo veću potrošnju i oscilaciju temperature grijanog prostora jer je nastala rupa kad polazni vod nije imao potrebnu zadanu temperaturu polaza (tromost peleta i otvaranje termostatskih ventila na radijatorima), jednostavna proba tvoje teorije jer moram samo promijeniti parametre u upravljačkim jedinicama i ostaviti sistem da radi 48 sati u kontinuitetu, vidim i osjetim razliku,nikakva teorijska nagađanja, ne shvaćam tvoju teoriju da moj sistem nije dobro spojen a ja iz prakse vidim da mi se spremnik prazni od 80 do 32*C a kotao ostaje na 62, kad plamenik radi a u kotlu se temperatura digne na 72 a istovremeno u sistem ide 51 u spremniku paralelno raste temperatura do 72 a u kotlu miruje ,kad se izjednače onda se paralelno i u kotlu i u spremniku diže temperatura do 80, što tu ne valja i što je loše u ovakvom principu rada, polaz IMA UVIJEK 51*C kad plamenik radi u bilo kojoj snazi ili kad plamenik uopće ne radi a pumpa kruga grijanja vrti, u radu plamenik radi 100 sek u 10kW+100sek u 14kW+100sek u 18kW + ostatak u 22kW po potrebi a maksimalno 1800sek do postizanja 80*C kad plamenik prestaje raditi jer se kotao izjednačio sa spremnikom i polaz od 51 se stabilizirao sa povratom od 41 i mišventil se jako zatvori prema kotlovskom krugu, teorija kad radi duže u manjoj snazi ima posljedicu veće potrošnje jer se pojavi rupa kad on treba isporučiti veću količinu energije a nije u stanju pa se mući sa radom u maloj snazi, teorija kad radi kraće u većoj snazi opet za posljedicu ima veću potrošnju usljed češčeg palenja i gašenja, ako bi imao veliki spremnik za skladištenje topline onda takav sistem bi bio isti kao i sadašnji ali uz daleko veća ulaganja i potrebom za daleko većim prostorom
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 12:18 - pre 52 meseci
toppelet čovjek je pitao za ll način rada u modulaciji, prvi je bezveze-glup jer radi prema konstantno zadanim parametrima a ne prema temperaturi, i to je utvrđeno još u prvoj seriji sunp7, o ovoj ll modulaciji još nitko pa čak ni forumski serviseri ferrolija nisu ništa pisali
 
Odgovor na temu

Majestic
Zagreb

Član broj: 2903
Poruke: 117
*.dsl.iskon.hr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 12:51 - pre 52 meseci
Citat:
toppelet: Automatika gorionika podržava tri načina gorionika dva modulaciona režima i ON/OFF režim. Modulacioni režim podrazumeva stepenastu regulaciju snage gorionika koja se prilagođava trenutnom zahtevu potrošača toplotne energije. Preko parametra u05 moguće je ograničiti snagu gorionika odnosno prilagoditi maksimalnu snagu kapacitetu kotla na koji se montira gorionik. U donjoj tabelu mogu se videti vrednosti 5 nivoa snage koje poseduje gorionik SUN P7 N odnosno SUN P12 N.


Kod t18=1 elektronika ne postuje u05 parametar, naime ode na snagu 5 dok ne dode 8 ili 10 stupnjeva do zadane temperature i tad smanji na 1. snagu.
Nisam nasao vremena da pratim sto se dogada sa t18=2, zato pitam jer iz opisa se bas ne da nista zakljuciti a u uputstvima isto nema nista.
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 15:35 - pre 52 meseci
Majestic

modulacija 2 pise kontrola vatre koliko sam ja imao vremena da ispitam on automatski mjenja parametre na osnovu intenziteta vatre .obrtaje, doziranje izvjestaj ovih dana ,,,maldene nemoj da se ti brines o drugima
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 15:50 - pre 52 meseci
Citat:
malden mb:
pzec ne znam što nisi shvatio, smanjio sam preko upravljačke jedinice radnu temperaturu kotla na 41*C~51*C, temperaturu spremnika 41*C~51*C,dakle prema temperaturama polaza i povrata, posljedica tako niskih temperatura su bile da je plamenik morao raditi i duže vrijeme što je uzrokovalo veću potrošnju i oscilaciju temperature grijanog prostora jer je nastala rupa kad polazni vod nije imao potrebnu zadanu temperaturu polaza (tromost peleta i otvaranje termostatskih ventila na radijatorima), jednostavna proba tvoje teorije jer moram samo promijeniti parametre u upravljačkim jedinicama i ostaviti sistem da radi 48 sati u kontinuitetu, vidim i osjetim razliku,nikakva teorijska nagađanja, ne shvaćam tvoju teoriju da moj sistem nije dobro spojen a ja iz prakse vidim da mi se spremnik prazni od 80 do 32*C a kotao ostaje na 62, kad plamenik radi a u kotlu se temperatura digne na 72 a istovremeno u sistem ide 51 u spremniku paralelno raste temperatura do 72 a u kotlu miruje ,kad se izjednače onda se paralelno i u kotlu i u spremniku diže temperatura do 80, što tu ne valja i što je loše u ovakvom principu rada, polaz IMA UVIJEK 51*C kad plamenik radi u bilo kojoj snazi ili kad plamenik uopće ne radi a pumpa kruga grijanja vrti, u radu plamenik radi 100 sek u 10kW+100sek u 14kW+100sek u 18kW + ostatak u 22kW po potrebi a maksimalno 1800sek do postizanja 80*C kad plamenik prestaje raditi jer se kotao izjednačio sa spremnikom i polaz od 51 se stabilizirao sa povratom od 41 i mišventil se jako zatvori prema kotlovskom krugu, teorija kad radi duže u manjoj snazi ima posljedicu veće potrošnje jer se pojavi rupa kad on treba isporučiti veću količinu energije a nije u stanju pa se mući sa radom u maloj snazi, teorija kad radi kraće u većoj snazi opet za posljedicu ima veću potrošnju usljed češčeg palenja i gašenja, ako bi imao veliki spremnik za skladištenje topline onda takav sistem bi bio isti kao i sadašnji ali uz daleko veća ulaganja i potrebom za daleko većim prostorom


Kako si mogao isporučiti toplu vodu iz kotla od 51°C kada je LTC podešen za 60°C prepreka tome, skoro sva topla voda se vrati preko LTC u povratni vod.
Za tu izvedbu možeš koristi Seltron regulaciju za konstantnu temperaturu povratnog voda koja ne bi trebala prelaziti 45°C, upravljanje za 3-putni ili 4-putni ventil, imaš gotov spoj za 3-putni.
Razlika od 6°C i količina tople vode koja se nije miješanjem vratila u povratni vod može se iskoristiti za potrošače. Od tako male količine tople vode u kotlu ne možeš skoro ništa isporučiti, to je osnovni problem.
Drugi problem je plamenik SUN P7 snage između 13,7 i 34,1 kW. Za tako veliku snagu i malu potrošnju treba akumulacijski spremnik.
Na taj način možeš uštedjeti uz ostale uvjete koje sam naveo prije.
O tome da grijati toplu vodu na 70°C ili više i isporučiti tu vodu iz pohrane na 50°C je samo po sebi jasno da veća temperatura tople vode i temperatura okoline stvaraju veće gubitke akumulacije tople vode od temperature tople vode koja ja niža i samim tim manja razlika, to ne možemo spriječiti.
Za izvedbe u kojima proizvodimo toplu vodu od 50°C i istu šaljemo potrošačima, zaboravi dosadašnji način spajanja, proizvodnje i potrošača. Povrat hladnije vode od potrošača i dio tople vode miješanjem održavaju povratni vod i malom razlikom do 10°C između te dvije vode kotao s malom snagom može zagrijati količinu vode u kotlu koja je potrebna potrošačima.
Iz prethodnog odgovora zaključi da li je investicija od 5000 kn opravdana da smanjiš potrošnju kemijskog goriva.


 
Odgovor na temu

Majestic
Zagreb

Član broj: 2903
Poruke: 117
*.dsl.iskon.hr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo22.12.2019. u 16:29 - pre 52 meseci
Citat:
toppelet:
Majestic

modulacija 2 pise kontrola vatre koliko sam ja imao vremena da ispitam on automatski mjenja parametre na osnovu intenziteta vatre .obrtaje, doziranje izvjestaj ovih dana ,,,maldene nemoj da se ti brines o drugima


Moze. Cekam izvjestaj. Ja nisam uspio nigdje naci nesto detaljno vezano za modulaciju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212770 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.