Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201264 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 09:19 - pre 76 meseci
Kakve sad veze ima termostat (sobni ako sam dobro razumeo?) sa razlikom povratne T ako se grejanje ne gasi?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 09:19 - pre 76 meseci
sg kamikaza
https://termometal.hr/izracun-snage-radijatora/
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 09:48 - pre 76 meseci
Skrseni

Nisam pitao za potrebnu snagu,vec kako si ti izracunao sta ti grejno telo isijava?
Usput,onaj je proracun vrlo neozbiljan!
 
Odgovor na temu

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 09:54 - pre 76 meseci
@tihi2
Nešto nisam razumeo. Prvo kažete da ne postoji predimenzionisan radijator: “...što veći to bolji...”
A u sledećem postu da je granica 40*C polazne vode. Znači li to da je radijator koji bi radio sa manjom polaznom T ipak predimenzionisan?
Problem nije temperatura polaza nego količina hladne povratne vode. Ako ima mnogo vode u sistemu (a ima kod velikih radijatora) nije moguće podići T povrata na 60*C . Pumpa izvlači veliku količinu tople vode da napaja sve radijatore. To dovodi do pothladjivanja i kotao radi na nižoj temperaaturi. Zato je taj sistem neefikasan.
Ako kotao i uspeva da preko mešnog podigne povrat mora da radi pojačanom snagom. I umesto da radi na 30kw (paušalno uzeta vrednost) radi sa 50 kw snage. Pri iskorišćenosti od 80% imamo gubitak 10kw umesto 6kw.

@SG kamikaza
Proizvodjač radijatora daje vrednost u kw (watima) zavisno od delta T.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 10:03 - pre 76 meseci
SG kamikaza
dal je neozbiljan to je to inace ja mogu da se igram jer imam gde da stavim ove velike radijatore ....garsonjera mi je 30 kvadrata tako da tu taj od 2.20 ide glat a ovaj iz kuhinje ide u dnevni boravak .....pa iskustvo ce reci sta kako ......
 
Odgovor na temu

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 10:14 - pre 76 meseci
Ako poredimo kondezacioni gasni kotao sa kotlom na pelet, treba reći da kondezacioni koristi dimne gasove neposredno pre ulaska u dimnjak i vrši predgrevanje povratne vode. Isto radi mešni uredjaj (ventil, skretnica) kod grejanja na čvrsto gorivo. Kondezacioni koristi dimne gasove koji bi inače bili izbačeni pa je time efikasniji. Pošto u dimu ima vodene pare u dodiru sa hladnim povratom dolazi do kondezacije.
Što znači da i gasni kondezacioni i kotao na pelet rade sa istom polaznom i povratnom T odnosno sa istim radijatorima.
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 10:26 - pre 76 meseci
Mislim da smo otisli mnogo daleko sa tim teorisanjem. Bolje da se vratimo na pelet, iskoriscenje, poboljsanje. Oko radijatora ne vredi polemisati, niko to nece da cacka, smanjuje broj rebara itd. Bitno je da greju i da su pravilno povezani.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 10:36 - pre 76 meseci
@Ultrena
Nije neophodno smanjenje broja rebara. Zvončica je rešila problem ugradnjom akumulatora toplote.

Prvo bi trebalo smanjiti brzinu pumpe na najmanju zadovoljavajuću i izbalansirati sistem preko radijatorskih navijaka onako kako je to objasnio @Srkson na svom blogu. Tako će se smanjti temperatura povrata ali i količina povratne vode. Pa ako kotlovska pumpa ne može podići T povratne vode na 60C, tražiti drugo rešenje ili ostaviti da sve radi kao i dotad.

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 15.12.2017. u 12:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 10:38 - pre 76 meseci
Ultrena
da upravu si .......mada ...hihihhi....ide vise peleta sigurno ako je prostor neizolivan ....i ako je izolovan a radijatori premalenei.....nikad kraja .....a koliko sad se trosi pelet na ovih plus 6c neki prosek da se kaze .. pitam zivo me interesuje jer kad startujem malu bebicu zmajdinovu da vidim razliku.......a da stize na poklon feroli gusani sa 3 rebra ....tako da ce biti povezivanja i startovanja peleta ....
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 11:03 - pre 76 meseci
Citat:
skrseni:tihi2
da sto se tice predimenzionih radijatora to si upravu ....ja sam se malko zeznuo u kuhinji ...16kvadrata sa plafonom 2.70 stavio sam panelni od 1.80...proracun ako nelaze kaze 1.40......a to je negde oko 3024wati a radijator moj zraci hihihih3985wati
To bi bilo kad bi ti polazna voda bila 90*C a to svakako nije. Pošto imaš polaz od oko 60*C onda ta razlika nije 960 već 550W a to je pruhvatljivo.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 11:24 - pre 76 meseci
Citat:
Vidic Miroslav:
@tihi2
Nešto nisam razumeo. Prvo kažete da ne postoji predimenzionisan radijator: “...što veći to bolji...”
A u sledećem postu da je granica 40*C polazne vode. Znači li to da je radijator koji bi radio sa manjom polaznom T ipak predimenzionisan?
40*C je ekonomska granica jer da bi se temperatura polazne vode smanjila na 30*C treba duplo više radijatora. Posebno i što radijatori greju zračenjem koje je manje što je temperatura niža (proizvođači daju formule po kojima se računa površina radijatora u odnosu na temperaturu vode).
Citat:
Vidic Miroslav:
@tihi2
Problem nije temperatura polaza nego količina hladne povratne vode. Ako ima mnogo vode u sistemu (a ima kod velikih radijatora) nije moguće podići T povrata na 60*C . Pumpa izvlači veliku količinu tople vode da napaja sve radijatore.
Aluminiumski i panelni radijatori imaju jako malo vode (oko 2-3l na dužni metar). U svim mojim radijatorima imam oko 50l vode. Svi imamo cirkulacione pumpe i dobro dimenzionisana pumpa (moja je 90W na 270m2 na 3 etaže) ima delta T od 5*C. Tih 5*C svaki kotao postiže bez problema.
Citat:
Vidic Miroslav:
@tihi2
Ako kotao i uspeva da preko mešnog podigne povrat mora da radi pojačanom snagom. I umesto da radi na 30kw (paušalno uzeta vrednost) radi sa 50 kw snage. Pri iskorišćenosti od 80% imamo gubitak 10kw umesto 6kw.
Prva i osnovna stvar je da je potrošač energije objekat. Njegove gubitke treba nadoknaditi. Ne znam gde bi otišla ta razlika od 30 do 50kW? Kroz odžak? Tako sistem ne radi. Povećanjem površine radijatora smanje se i polaz i povrat.
Voda koja je došla hladnija u kotao je svoju energiju ostavila u kući. To nije nikakav gubitak.
Ako je razlika polaza i povrata 10*C onda su radijatori u gornjem delu topliji od donjeg dela. Povećanjem brzine pumpe ta razlika će se smanjiti. Smanjenjem brzine pumpe radijator će grejati samo gornjim delom i biće hladnije u kući.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 11:36 - pre 76 meseci
OK.
Neću više. Stvarno sam preterao. Kad Vas ne bude mrzelo pogledajte linkove.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 11:55 - pre 76 meseci
tihi2
da samo kazem imam hidraulicnu skretnicu i pumpu 32-60 sa dve brzine u kotlovskom delu ......radi u 1..... i kad se unormalizuje rad ka skretnici 68...povrat 63....nisam kupio tedelit da izolujem skretnicu i razdelnike .......to je kada ka radijatorima ide 45c ...molim komentar...gos tihi 2
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 12:02 - pre 76 meseci
Ponovicu pitanje,posto je ocigledan problem iznosenje i tumecenje iznetih podataka. Svako svoj nacin ima.

Oni koji smatraju da imaju predimenzionisane radijatore,na osnovu cega to smatraju?
Da li na osnovu broja rebara ili duzine panela po m2,ili pak na osnovu t polazne vode ka njima?

Vrlo lako se sa pitanja o snazi radijatora,ili optimuma povratne t otislo na proracune gubitaka prostora,smanjenje broja rebara i zvoncicu. Ja ne vidim korelaciju u tome,pa bi bilo dobro da se zna o cemu se prica,ili bar da se zna o cemu se misli.
Mirnija ce konverzacija biti.

Edit
I dalje stoji pitanje za skrsenog

Kako si,i na osnovu cega izracunao isijavanje radijatora u W tacno?
Ne potrebna snaga,na osnovu nekog online kalkulatora,vec snagu radijatora na toj nekoj t vode koju ti saljes u sistem?
 
Odgovor na temu

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 12:04 - pre 76 meseci


Skršeni,

ne može tako da se gleda. Mora da se uradi detaljan proračun toplotnih gubitaka za svaku poziciju (sve fasadne zidove tj. zidove prema negrejanom prostoru, podove, međuspratne konstrukcije) u datoj prostoriji, uz uzimanja u obzir realnih slojeva po pozicijama. Ja sam računala za moju kuću pre nego što sam krenula sa prepravkama u kotlarnici i dodavanjem izolacije.

Primera radi (čisto da imaš za poređenje) - postojeće stanje pre dodatne izolacije - kuhinja površine 12.7 m2 sa spoljašnjim zidovima od giter bloka 25 cm + stiropor 5 cm, podna izolacija perlit 5 cm + 2 reda staklenih flaša (tatko kaže da je tako radio, ostaje mi da mu verujem), dve velike staklene površine PVC stolarija sa troslojnim low e staklom, sa negrejanim prostorom iznad je imala gubitke 904 W (što je drastično manje od onih tvojih 3xxx W, uz tvoju izolaciju od 10 cm). Računato je za spoljašnjih -14.4C, jer je to standard.

Sa dodatih 10 cm stiropora, sad je ukupna izolacija u prostoriji 15 cm (dva fasadna zida). Gubici na spoljašnjih -14.4C iznose 608W.

U toj prostoriji je liveni radijator 16x68 cm, 20 rebara. Uvek je pričvrljen termoglavom na 3 (20C).

Problem je što ljudi uzimaju za toplotnu moć rebra radijatora vrednost za odnos 90/70C koji nije realan. Meni je polaz kod hladnog starta 48C, a kad dostigne zadatu, ide održavanje na 39-40C, zavisi od spoljne temperature. I na pumpi koja radi na II brzini, razlika između vrha i dna rebra kod radijatora visine 88 cm iznosi 10C. I kad je pumpa na III brzini, uvek postoji razlika između vrha i dna (nisam je merila kao što sam radila za II brzinu, ali pipanjem imam utisak da je razlika ista). Čim rebro ne greje ravnomerno, onda je i efektivan broj rebara upola manji od fizički prisutnog broja.

U principu, treba sračunati toplotne gubitke svake prostorije, preračunati toplotnu moć rebra radijatora na realne temperature polazne vode, baciti 40% u vetar zbog neravnomerne temperature po visini rebra i dobiće se efektivna toplota koju radijator zrači. I ja sam za to da ide što više rebara niskolitražnih radijatora...to će da obara temperaturu polaza. A AT sve pegla, i povrat i polaz, zato je majka Mara :)
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 12:15 - pre 76 meseci
Kamikaza ,određena kubikaža prostora treba određenu toplinsku energiju a određena dimenzija radijatora daje točnu količinu toplinske energije ako se fila točno određenom temperaturom polaza,radijator koji ne može to postiči je poddinenzioniran a radijator koji prekoračuje vrijednosti je predimenzioniran,sve ostalo su nijanse
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 12:20 - pre 76 meseci
zvonchica27
ok....aa da dodam ova postojeca instalacija mislim na radijatore radila je bez izolacije prosle zime .....ka kuci sam gurao 58-63 c a sad ide 43 - 47. .....kad me je posetio gos zmajdin odmah mi je reko da sam preterao sa kolicinom vode u radijatorima i da nema potrebe za ovim pogolemim radijatorima.......prosle godine sam ih lepo podgrejavao .....a sad nemogu ni da ih ugrejem .....bas preksinoc sam pustio 50c ka radijatorima ...hihihihih......osetila se brzina zagrejavanja.....a auraton sam namestio na 25 c......problem mi je sad u spavacu sobu .....ostao mi je jedan zid ne izolovan ........i radijator ne moze da zagreje ....tamo drzim pice da se hladi...........a prosle godine bez izolacije sve je bilo toplo ............mislim na sve 3 sobe .....

[Ovu poruku je menjao skrseni dana 15.12.2017. u 13:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 12:50 - pre 76 meseci
Citat:
skrseni:
tihi2
da samo kazem imam hidraulicnu skretnicu i pumpu 32-60 sa dve brzine u kotlovskom delu ......radi u 1..... i kad se unormalizuje rad ka skretnici 68...povrat 63....nisam kupio tedelit da izolujem skretnicu i razdelnike .......to je kada ka radijatorima ide 45c ...molim komentar...gos tihi 2
Savršenih 5*C.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 13:30 - pre 76 meseci
@SG kamikaza
Predimenzionisani radijatori u smislu količine vode. Ali eto izgleda da i Zmajdin i Malden misle kao i ja da ta veća količina vode može predstavljati problem. A za Zvončicu znamo kakve je imala probleme prošle sezone zbog velike litraže a bez akumulatora toplote. Ali ako Tihi i dalje smatra da radijator ne može biti preveliki i da je zapremina od oko pola litra po rebru zanemarljiva ja se povlačim iz diskusije.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.12.2017. u 13:55 - pre 76 meseci
Vidic Miroslav
nema povlacenja.......samo napred.....jacu da idem na prolece drugu varijantu pa onda iskustvo kaze i potvrdjuje koje u pravu....ja sam kod mene bas preterao sa radijatorima jer sam kupio radijator koji ide u garsonjeru od 34 kvadrata aaa stavio sam ga u 20 kvadrata .....hihiihihih ... ja ga bas precera


[Ovu poruku je menjao skrseni dana 15.12.2017. u 16:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201264 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.