Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tajni život rektorata

elitemadzone.org :: MadZone :: Tajni život rektorata

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35622 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 11:57 - pre 75 meseci
Dobro je, Branimire, ti si izgleda jedan od onih "niko me ne može ubediti da...", čak i da ti donesem platnu traku koju smo tada dobijali uz LD. A da sad naprežem vijuge da bih nekom tvrdoglavom dokazao da ne lažem - ne pada mi na pamet.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:02 - pre 75 meseci
Citat:
Steve Lonmo:
Inače, jedan isti dijagram može da se nacrta na različite načine. Na pimer ovaj jedan gornji može i ovako...
.

Jesi li se ubedio svoim crtežima ? Ja čitam brojeve na grafikonu pa može da izglada kako hoćeš .

Osnovno što nećete da vidite da je SFRJ imala bdp 1947 oko 1300 , dok su Austrija i Nemačka imale 2000 i nešto .
1957 oni su skočili na oko 5000 , a mi na 1600! 1971 oni su dobacili do 10.000 , a mi do celih 3000 $ .
Dug nam je 71 iznosio 2,5 milijarde . a već 1981 20 milijardi ! A te godine nije bilo struje , kafe , deterdženta i vozilo
se na par nepar . Bonovi za gorivo su došli za godinu dve dana . A Zastavu 101 si mogao sa ličnom kartom da
odvezeš kući , normalno na kredit . Rata je bila trećinu plate , što se za koji mesec pretvaralo u petinu , a za par
godina u iznos običnog ručaka u kafani . I građevinski krediti su se isto tako dobijali . Iz banke si mogao da izađeš
sa 10.000 DM kredita za jedan dan . Zato se svi dernjaju da se dobro živelo , ali kada je došao đavo da naplati dugove
onda je počela kuknjava .
A da li ste videli da je Slovenija imala skoro dva puta veće plate od Srbije ?

Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:03 - pre 75 meseci
slobi odgovor: Pa nije valjda da si zaboravio kolka ti je bila plata? Eto, ja sam 1985 sa 17 godina u Engleskoj, kao pekar, zaradjivao na letnjem raspustu 60 funti nedeljno, nije bas da imam neko dobro pamcenje, ali kolko si zaradjivao lako se pamti...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:04 - pre 75 meseci
Drugari da skratim, posto vidim da niko nema volje da se zaista bavi realnim brojkama.

Do 1980/1981 godine same zarade - ako ih uporedimo sa Nemackom su bile bolje od sveg sto se desilo od 1995 - na ovamo ukljucujuci i ovaj danasnji zulum od drzave.

1982 do 1989 je bila velika ekonomska kriza (83-85 i 88-89 su bile katastrofa) u SFRJ i za taj period moze da se kaze da je standard bio losiji nego danas po zvanicnoj statistici i ako je Nemacka referenca.


Dakle za vreme vladavine dragog nam diktatora, ako je referenca lova koju je poslodavac isplacivao a koju je Jova okacio u svojim tabelicama, a poredimo je sa prosecnim Nemcom, mozemo samo da molimo Boga da nam se taj period desi ponovo - da nam plata ne bude 5x manja od prosecne nemacke, nego samo 2.5-3.5x :D :D :D
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:06 - pre 75 meseci
Citat:
bananaphone:

Citat:
Miroslav Jeftić:
Onda isto vidiš da je baš u periodu 75-80 spoljni dug utrostručen i jbg, velike plate, ali po koju cenu?


Dobro 1974 godine prosecna plata u SFRJ 2377din, kurs USD 17.08, mesecna USD 139.17 - godisnja USD 1670

Nemacka prosecna plata 1974 - USD 5616

Odnos je bio 5616/1670 = 3.36 - da ponovim danas je 5x



Realno to je super, posle hiperinflacije, sankcija, izgubljenih ratova, iznošenja deviznih rezervi na Kipar i šta sve ne, da se ta razlika nije ni udvostručila.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:09 - pre 75 meseci



Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:13 - pre 75 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Realno to je super, posle hiperinflacije, sankcija, izgubljenih ratova, iznošenja deviznih rezervi na Kipar i šta sve ne, da se ta razlika nije ni udvostručila. :)



Slazem se, totalna anarhija od politike je vodjena od 80-tih na ovamo...

Ali bitno je da imamo polaznu tacku i neke argumente za pocetak razgovora o ovoj temi... Ovako - moj tata - tvoj tata, zenske i kafana - tesko da se ista moze konkretno zakljuciti :D

Hebiga daj da se ne zavaravamo da se zivelo losije u SFRJ nego sto se danas zivi - ako je referenca Nemacka...
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:16 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Ma pusti statistiku, kad je moj cale kupio polovni video rekorder 1983, kod mene je visilo celo odeljenje jer samo smo ja i jos jedan lik imali u to vreme. Verovatno nisi ziveo tad, ali kozne patike su tad bile luksuz koji je retko ko sebi mogao da priusti....


Slovenija šport proizvodio Adidas, Borovo Pumu i zagrebačka Astra američke Converse. Sve bile kožne, i sve po licencama tada tri najpoznatija i najveća svetska proizvođača patika. Osim toga i klizaljke, gojzerice za planinarenje, baletanke... slovenački Elan skije među najpoznatijima na svetu... itd.

Proizvedene patike su spaljivali u visokim pećima, jer su bile luksuz koji je retko ko sebi mogao da priušti - objašnjavaš ti koji si tada imao pet godina, pa se svega dobro sećaš?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:43 - pre 75 meseci
Citat:
bananaphone
Hebiga daj da se ne zavaravamo da se zivelo losije u SFRJ nego sto se danas zivi - ako je referenca Nemacka...


To je već na neki način relativno, ok bilo je super što možeš od plate da podigneš kredit u dinarima, od kredita da napraviš kuću, kupiš kola i još da ti ostane za svašta nešto - to ni Nemac nije mogao - zato što znaš da će kredit da pojede inflacija, ali to je trulo sve i moralo je da krahira kad-tad.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 12:58 - pre 75 meseci
@Miroslav - pa vidi - da je krenulo da truli - to je bilo ocigledno 80-tih, davno sam kacio ovde neke analize koje su jos tad govorile sta nije u redu sa SFRJ, ali pre toga ne bi se slozio, posto si imao perod u kom je standard konstantno rastao i zemlja se gradila...

Ali ajde - to je sad za neke mnogo ozbiljnije analize koje ovaj forum ne moze da iztrpi, vidis da ne mozemo ni da uporedimo prosecnu zaradu - a sta znaci zarada ako ne uporedimo troskove, a sta znace troskovi ako nemamo globalno trziste (odnosno kafa kosta 10x manje u SFRJ - samo je nema :D ) itd...


Opet nije bilo perfektno, mozda cak nije bilo ni dobro, ali ajde sad - imamo 2018-tu godinu - 18g posle bombardovanja, demokratije, i 5-6 godina od kad je gospodar Vucic na vlasti. Za koliko godina predvidjas da cemo stici uporedne plate iz SFRJ iz perioda do 1980-te?

Eto da nam plate umesto da budu 1/5 nemackih, dodju do 1/3 nemackih (prosek ±750e)? Ma nek budu 1/4 - kad cemo doci do 1/4 nemackih plata - da prosek bude oko 570e?

Bez ulazenja u ostale parametre - koji su strasno bitni, ali mnogo tezi za analizu (spoljnji dug, infrastruktura, kultura bla bla), nego evo ovi koje je Jova veselo izneo....

 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:08 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic

Eto, ja sam 1985 sa 17 godina u Engleskoj, kao pekar, zaradjivao na letnjem raspustu 60 funti nedeljno

Hahaha, zaradjivao si manje od mene i to osetno manje.
Džaba si išao u Englesku.

Da si znao da radiš ono što sam ja tada znao odmah bi te zaposlili jer ja nikad nisam nosio crvenu košulju kao ti na profilnoj slici.
Jel ti košulja ostala sa sletova voljenom Titu?

Citat:
Branimir Maksimovic

Verovatno nisi ziveo tad, ali kozne patike su tad bile luksuz koji je retko ko sebi mogao da priusti....

Da, ja sam tada nosio kožne cipele koje su za današnje standarde luksuz.


Citat:
Branimir Maksimovic

putovanja u inostranstvo tek bila moguca pred kraj 80ih

To što pišeš smešno je ko crtani film. Kao neko pun sebe i umišlja da nešto zna.
Evo ti kopija jednog od mojih pasoša: godina izdavana 1983.
Mogao si putovati i početkom 80-tih!

 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:10 - pre 75 meseci
Citat:
jovajovic100: bla-bla...


1. Spoljni dug SFRJ (u trenutku raspada, kada je bio najveći) je iznosio oko 12-13% njenog BDP-a.

2. SRJ (Srbija i Crna Gora) su od SFRJ nasledile oko 4,2-4,3 mlrd. $ spoljnog duga (što bi po sadašnjoj vrednosti bilo oko 8 mlrd. $).

3. SFRJ je za 40 godina ostvarila rast industrijske proizvodnje od oko 850%.

4. 90-95% svega što ljudskom rukom stvorenoga danas u Srbiji postoji, stvoreno je za 40 godina u SFRJ.

A ti batice sada ova 4 podatka ubaci u bilo koju tabelu ili dijagram, i upoređuj ih sa bilo kojom državom na svetu ili sa bilo kojim vremenskim periodom na ovim prostorima, do mile volje.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:13 - pre 75 meseci
Citat:
nemamstan:
...
Da, ja sam tada nosio kožne cipele koje su za današnje standarde luksuz.



Pa mozda si mogao da stavis neku kintu sa strane i resis stambeno pitanje? :D
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:14 - pre 75 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
...ja sam 1985 sa 17 godina u Engleskoj, kao pekar, zaradjivao na letnjem raspustu 60 funti nedeljno...

Čekaj, tebe su tvoji poslali u Englesku tokom letnjeg raspusta, da "zaradiš za džeparac", a ovamo pričaš da ste se mučili i da je sve bilo skupo? Osim ako ti neko iz Engleske nije platio put i smeštaj, mnogo više je koštalo tvoje roditelje da pošalju junošu na Ostrvo nego što si "zaradio" u pekari.
Koji si ti trol, Branislave!
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:21 - pre 75 meseci
Tito - to je jednostavno prevara koja traje.

To je covek koji je jednostavno sistemski i sistematski unistavao Srbiju. Njemu samom trebala je Jugoslavija da bi bio lider koliko toliko velike zemlje, a ne tamo neke Hrvaatske ili Slovenije gde je i pripadao. Zato je snagom svog kulta licnosti drzao na okupu zemlju, a u medjuvremenu sve radio da je sto vise razgradi tako da bez njega ona ne bude mogla funkcionisati.

Ekonomska kriza je tinjala jos od sredine 60tih i kulminirala bi 70tih, ali je Marsal resio da se debelo zaduzi preko i tako pocasti narod pred smrt, da bi umro kao faraon.

Nazalost, NAROD JE STOKA. Daj mu sada i odmah i slavicete ko Boga, a sutra kako bude. Recimu da steze kais i da strplivo, temeljno i planski gradi buducnost i ima da te ubiju.


 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 13:54 - pre 75 meseci
sloba: " Osim ako ti neko iz Engleske nije platio put i smeštaj, "

Naravno, tetka i teca su mi platili... isao sam kod njih...

nemamstan: "Da si znao da radiš ono što sam ja tada znao odmah bi te zaposlili jer ja nikad nisam nosio crvenu košulju kao ti na profilnoj slici.
Jel ti košulja ostala sa sletova voljenom Titu?"

Ides ti bato na ignore. EOD.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 14:01 - pre 75 meseci
Ekonomski bi bilo isplativije da su te pare poslali tvojima, da vam se nađe. Ali ako je odluka bila da se dete pošalje da vidi sveta, a mi kod kuće ćemo da se stisnemo i da stegnemo kaiš, onda je svaka diskusija o skupoći i bedi izlišna. Ništa vama nije falilo, nego ste mislili da zaslužujete više od onoga što imate, što je takođe legitimno. Ali poslodavci nisu mislili tako, verovatno su računali minuli rad ali nisu računali duševne patnje zbog otete imovine, pa se zato razlikuju tvoje želje, očekivanja i realne mogućnosti.
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 14:10 - pre 75 meseci
Citat:
nemamstan: Da, ja sam tada nosio kožne cipele koje su za današnje standarde luksuz.


Ja se ne sećam da je tada, u SFRJ, uopšte postojala ikakva obuća osim kožne i platnene (od prirodnih materijala), izuzev plastičnih papuča za plažu itd. i gumenih čizama za njivu, kišu isl.
Taj skaj, ili kako se sad to na kapitalističkom jeziku kaže - "eko koža", sintetika i sav taj pakao su se pojavili sa dolaskom "efikasnog" slobodnog tržišta.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p3-92.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 14:11 - pre 75 meseci
Slobo nema potrebe da budes ironican, rekao sam sta sam imao, cinjenica je da sam zagrizao trulu jabuku ovde, pa sad ko mi je kriv...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Tajni život rektorata29.01.2018. u 14:43 - pre 75 meseci
Citat:
bananaphone
Opet nije bilo perfektno, mozda cak nije bilo ni dobro, ali ajde sad - imamo 2018-tu godinu - 18g posle bombardovanja, demokratije, i 5-6 godina od kad je gospodar Vucic na vlasti. Za koliko godina predvidjas da cemo stici uporedne plate iz SFRJ iz perioda do 1980-te?

Eto da nam plate umesto da budu 1/5 nemackih, dodju do 1/3 nemackih (prosek ±750e)? Ma nek budu 1/4 - kad cemo doci do 1/4 nemackih plata - da prosek bude oko 570e?

Bez ulazenja u ostale parametre - koji su strasno bitni, ali mnogo tezi za analizu (spoljnji dug, infrastruktura, kultura bla bla), nego evo ovi koje je Jova veselo izneo....


Mislim da je zbog mnogo stvari praktično neuporedivo, npr. kako upoređivati proizvodnju onda kada nije bilo globalnog tržišta, interneta, Kine koja proizvodi sve živo i danas kad nema istočnog bloka i "prijateljskih zemalja" koje će da kupe šta god proizvodeš i ne cimaju se oko kvaliteta (danas ti Rusi bez pardona vrate nazad i meso i povrće i voće ako nije idealno) i tako bliže i tako dalje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Tajni život rektorata

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35622 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.