Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja - INVERTER

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja - INVERTER
(Zaključana tema (lock), by SG kamikaza) (HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 639795 | Odgovora: 2579 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EAP

Član broj: 338936
Poruke: 67



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER27.11.2018. u 22:27 - pre 65 meseci
Citat:
djalf:
12LLCE nije dovoljna za 40m2 u slucaju da imas 5cm izolaciju fasadu i tavan kao ja. Do 30m2 bi mogla na -15c da odrzava.


Nekako ne vjerujem da 12ica nije dovoljna za 40m2 s 5cm izolacije grijati
Pa ima 3kw na -15, to bi moralo biti dosta
Da li ti to iz vlastitog iskustva zakljucujes

U kojem to dokumentu fujitsu navodi za koliko m2 je koja klima?
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER27.11.2018. u 22:56 - pre 65 meseci
Čitati, čitati i samo čitati.
Ne moramo stalno zvakati sve isto.
 
0

EAP

Član broj: 338936
Poruke: 67



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 12:09 - pre 65 meseci
pročitao ja svašta
ali ne i da sam proizvođač preporuča kvadraturu prostora za koju je namenjena
to nisam pročitao ni u jednom manuelu
to je po meni nonsus
 
0

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 12:46 - pre 65 meseci
Citat:
Isaak:
Ne, ne. Ja sam skratio u svojoj glavi formulu. Nema veze sa vunom broj 10. Računao sam da svaki kvadrat prostorije ima gubitak od 100w/h, što je maksimum, iako tvrde neki da se za dobro izolovane prostore to kreće od 50-70w/h po kvadratu. Dakle, ako je pdesignh 3,2kW, a 100W je 0,1kW, odnosno deseti deo (1/10) od 1kW, ja sam skontao 10x3,2=32kvm ili pdesignh od 3,2kW x 0,1kW = 32kvm. Pa kontam da je to neka računica okvirno koliko bi 12LLCE mogla da pokrije na tom minusu.
Da li ovo ima smisla?

Kirpi je odgovorio kako se to računa sve zajedno i još sve to pride. A sad ću ti ja reći za tih čuvenih 100w po kvadratu: jel ti neko računao ili si sam odokativno?

A računa se ovako, nek me neko ispravi ako grešim:
Kvadratura zida * koeficijent toplotne provodljivosti * (unutrašnja temperatura - spoljna temperatura) = potrebna količina energije u watima
Ajmo sad tvoj konkretan primer za: 1 kvadratni metar, 8cm izolacije i zid od pune cigle, razlika spoljne i unutrašnje temperature.
1 * 0.4 * (20- (-15)) = 14w
Znači 14 wati toplote se gubi kroz 1 kvadratni metar ako je spoljna temperatura -15 a unutrašnja 20 a vreme gubitka je 1 sat. Sad računaš koliko ti kvadrata ima spoljni zid....i tako za sve elemente koje ti je nabrojao Kirpi. Inače ovo je vršna potražnja za energijom, to nije optimum. Trebaš naći koja je tvoja srednja godišnja temperatura za najveći deo grejnog perioda pa onda računaš upravo ovako, pa puta broj sati na dan (24) pa puta 180 dana i dobiješ ukupnu količinu energije potrebnu za nadoknadu gubitaka kroz omotač prostorije, tu ne spada gubitak usled provetravanja, dobici od ljudi i uređaja i sunčevog zračenja, gubitaka usled izloženosti vetru........ nadam se da ti je sad malko jasnije koliko je to složeno i zahteva vremena za računanje. Temperatura poda nikad nije u minusu ona je za pod na tlu oko 12 stepeni C.
Možda si ti u pravu za tih 100w na kvadrat ali stambene površine u kvadratnim metrima a to se malo drugačije računa.
Srednja toplotna provodljivost (za ceo objekat) * srednja zimska temperatura * površina objekta izražena u kvadratima = srednji toplotni gubitak za tvoj objekat na sat * 24 * 180 = tvoji toplotni gubici za celu grejnu sezonu......samo gubici na osnovu lamde, temperature i površine.

Sve ovo što sam ti napisao je tačno u konjski nokat, služi da se malo zanimaš a prave proračune rade inženjeri.

I sad, kad si sve to dobio ti si dobio rezultat koji je za 20 stepeni celzijusa unutra a ako mene pitaš to je malo. Nikad nemoj da računaš 20 stepeni unutra nego 22, 23 jer ako ti nije jasno zašto idi u Norvešku da vidiš kako to izgleda kad je unutrašnja 20 stepeni, svi sede zavaljeni u fotelje i obučeni u džempere, to je živa istina. A osobe koje maste da na 20 idu u šorcu tu priču nek pričaju nekom drugom. Mi smo navikli na 22 ili 23 i tu nema priče, sve ispod toga je boravak u džemperu.

Zašto klima koja greje 25 kvadrata ne može da greje 100? Zato jer toplotu prenosi strujanjem vazduha, dok god dohvati strujanje toplo je, kad strujanje ne dohvati nema ni te temperature. Znači ne da je skroz hladno nego što ste dalje od klime to je temperatura malo malo hladnija. Pa ja ću da grunem klimu na maksimum pa da vidiš! Jel kad bi Fujitsu hteo da celo vreme duva na maksimumu al neće, ali gledaj nije to loše. Zašto? Zamisli da non stop duva na maksimumu....orkan u sobi. Maksimalno duvanje služi samo da zagreje prostoriju za što kraće vreme a ne da povećava toplotni kapacitet u dugačkom vremenskom periodu. Grejanje na klimu podrazumeva kapacitet klime na minimumu eventualno druga crta, tad klima radi najbolje za nas. Nema neprijatnog toplog vazduha, nema promaje, nema buke i zato klima ima svoj deklarisani kapacitet prostorije. Nek me neko od starijih forumaša isparavi ako grešim u vezi ovoga.

Inače objekat menja termičke osobine sa promenom elemenata brže i jače nego što se misli. Ja sam imao zatvorenu terasu sa starim gvozdenim prozorima, ove godine ih zamenio za petokomornom vekom i staklima 4GD. Rezultat je sledeći:
Do ove godina na 0 stepeni - temperatura negrejane terase 7 stepeni.
Ove godine na 0 stepeni - temperatura negrejane terase 15 stepeni.
I pojavio se problem: U dnevnoj sobi grejali smo se na alfu 7kv na zivne snage i bilo je toplo oko 26 stepeni na 0 spoljne. Ove godine na 0 spoljne u dnevnoj od 25 kvadrata je 30 stepeni. Ne postoji mogućnost da se smanji jer su svi cugovi zatvoreni i ložim po jedno drvo. Sva vrata su od svih soba otvorena i u nijednoj sobi nije ispod 22 stepena ali zato što nema svoje grejno telo u sobama je osećaj da je hladno ali nije. Šta to znači? Taj toplotni izvor je prejak za tu prostoriju i moram za sledeću zimu da pređemo na nešto drugo. Hoću da ti kažem da ne treba uzimati jednu klimu za celu kuću, svaka prostorija treba da ima svoje grejno telo, e to je posao.

Sve što ti nije jasno, samo ukucaš: toplotna izolacija proračun potrebne snage grejanja i doktor google izbaci puno radova na tu temu, ni to nije garant ali naćićeš veoma zanimljive stvari.Ja možda odoh malo of al sori. Inače jel ima neka tema na ovom forumu vezana za grejanje a da može dati odgovor za moj problem koji je poprilično veliki: kad upaim peć bežim napolje, kad je ugasim posle par sati je hladno.


Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
0

Kirpy
Skopje, Macedonia

Član broj: 308840
Poruke: 226
77.28.252.*



+14 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 13:37 - pre 65 meseci
Ovo sto si pisao danas samo malo sredis i sacuvas, jer na 3-4 meseca neko postavlja isto pitanje, a onda ti samo copy>paste.
Panasonic CS/CU RE12RKEW (32 m2)
.....................................................

Panasonic CS/CU UE12RKE (26m2)


PVC 6-komora - 7.5 m2
ALU Shiber - 2.5 m2

2 zida Demit 8cm (jug / istok)
1 zid prema sobi (sever 20-22°C)
1 zid prema sobi (5-15°C)
Podrum (12-15°C)
Tavan: Min. vuna 20cm *od 10/2017
 
0

dedola
elektricar

Član broj: 191031
Poruke: 48
213.240.41.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 13:43 - pre 65 meseci
Tekst je malo duži ali sam sa uživanjem čitao.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 14:06 - pre 65 meseci
http://microma.rs/kalkulator/

Nije neki 100% idealan, ali je po mom mišljenju dosta merodavan u odnosu na neke druge on-line varijante.
Možda nekome pomogne.
 
0

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6808
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 15:49 - pre 65 meseci
Meni je izbacilo neku suludu potrošnju struje sa -6 bez izolacije tipa 2000 evra valjda misle da je armirani beton 10 cm. Ja sam to sve jednostavno premerio prilikom spoljašnje -6, stavio sam u sobu od 15m2 kalorifer koji guta 1 kw i za pola sata je bilo vruće pa se kalorifer palio i gasio što znači da će klima to da odradi sa 250-300 wati. Pošto će ista klima grejati još 25 m2 to znači da će u najhladnijim danima da se vrti kompresor sa nekih 500-600 vati do kilovata. teoretski ću za sličnu lovu grejati veći prostor.

Ko nije siguran kolika klima mu treba, zimi neka ubaci kalorifer od 1 kw i nek mu meri potrošnju el energije sa meračem.
Glup narod bira glupu vlast!
 
0

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 16:16 - pre 65 meseci
Mikroma nije baš najpreciznija ali što reče SG kamikaza od svih online on je najprecizniji, provereno. A ti Borđija imaš dve varijante da biraš:
1. Imaš dobru izolaciju pa ti na -6 karolifer od 1kw isključuje.
2. Taj karolifer ima krš termostat pa isključuje kako se njemu nakrivi.

Potrošnja od kako ti reče 500w/h na -6 mene dovodi do računice da ti imaš ukupan koeficijent za toplotnu provodljivost po kvadratu od 1.3 svaka čast. A to znači da tu klima skoro nebi ni radila, na -6 pola kilovata toplote....ne znam koliko je klima sposobno da radi na tako malo snage, može kao on of ali da modulira, teško. Inače svaka čast na takvoj izolaciji.
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
0

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 16:42 - pre 65 meseci
To ti je negde oko 8 cm stiropora na ciglu, 8cm po plafonu i kedno 5 u podu.
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 17:12 - pre 65 meseci
Voleo bih da vidim screenshot tog bordzijinog proračuna od 2000e za 25 mkv.
Naravno, da nije neka obrada slika uključena, kao u prošlom slučaju na drugoj temi.
 
0

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6808
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 18:43 - pre 65 meseci
Bez izolacije, samo beton, 50m2



[Ovu poruku je menjao bordzija dana 28.11.2018. u 21:45 GMT+1]
Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
0

Isaak

Član broj: 339096
Poruke: 67
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 19:31 - pre 65 meseci
Hvala Romel68 na iscrpnom tekstu, zaista je bilo uživanje čitati. Nadam se da nije samo meni namenjen, jer većinu sam znao i išao sam na taj on-line kalkulator.
Kod onog mog računa sam mislio da se tako klime računaju, to 100w x pdesignh i da taj broj kvm može da pokrije na Tbiv. Tako da prema tome sam dobio da 12LLCE može da pokrije 32kvm, a u manualu piše oko 30kvm. Nisam siguran, čini mi se da mi je to Djalf rekao u ranijem postu.
Kod mene je klima u planu dogodine, nakon stavljanja gore navedene izolacije. Prvo jedna za prostoriju od oko 27kvm 12LLCE, ako se pokaže da pije vodu, vremenom će doći erovatno i u ostale prostorije.
Mislim da mi je Microma pokazao da je za ~75kvm unutrašnjeg prostora sa datom izolacijom potrebno oko 2,5-3kWh. To onda dođe u nekom proseku za 3 klime oko 300-350W snage po svakoj, ako računam da će im COP ići od 2,5-3,5.
Jel ovo ima smisla?
 
0

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 19:38 - pre 65 meseci
I tu si grejao sa 0.5 kilovata sobu od 15 kvadrata na -6? Vidi , kao prvo koeficijent za betonski zid nije dobar previsok je. Ali i da ti ja odokativno kažem bez prevelike matematike ti imaš ogromne gubitke, cepaš ti bukovinu pa samo tako.
Evo koga interesuje na ovu temu ima jdan jako lep rad, baš onako temeljan i mogu da kažem sa veoma merodavne institucije koja je rad usvojila. Koga interesuje tematika može tu da se nađe. Pozzz
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
Prikačeni fajlovi
 
0

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 19:56 - pre 65 meseci
@Isak
Za kolege ništa nije teško, što bi neki rekli: služimo narodu :)
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
0

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6808
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER28.11.2018. u 21:20 - pre 65 meseci
@Romel nema nikakvog loženja samo struja, betonski zid je 45 cm od toga je 10 cm kamen spolja. Deo prostorije ima stirodur 2 cm iznutra samo na spoljnim zidovima. Druga polovina spoljnih zidova nema nikakvu izolaciju plus jedan zid u balkonskim trokrilnim pvc vratima. Pod je parket i ispod 10 cm beton pa zemlja, iznad je sprat koji se ne loži. Definitivno ćemo da vidimo ove zime kako ću da prođem, mislim da će biti ok u svakom slučaju javljam.
Glup narod bira glupu vlast!
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER29.11.2018. u 10:51 - pre 65 meseci
Citat:
EAP:
Citat:
djalf:
12LLCE nije dovoljna za 40m2 u slucaju da imas 5cm izolaciju fasadu i tavan kao ja. Do 30m2 bi mogla na -15c da odrzava.


Nekako ne vjerujem da 12ica nije dovoljna za 40m2 s 5cm izolacije grijati
Pa ima 3kw na -15, to bi moralo biti dosta
Da li ti to iz vlastitog iskustva zakljucujes

U kojem to dokumentu fujitsu navodi za koliko m2 je koja klima?


Naravno, vidis potpis cime grejem? Znam dobro sta ta klima moze, LGC koji inace ima isti kompresor kao LU (Toshiba) i jaci je od LLCE ne moze da greje 40m2 sa 5cm izolacije na -15c. Znas zasto? Zato sto ce raditi u maksimum non stop na toj temperaturi i dok radi odrzavace 21-22c unutra ali ako se napolje poveca vlaga i krenu cesti defrosti sva matematika pada u vodu. Ljudi, ako hocete da grejete klimom zaboravite kalkulatore koji sluze za druge vidove grejanja gde nema defrosta. Primer, juce je bila dnevna 1c, sneg, vlaga, defrosti nisu cesti jer mi sad rade sve 4 klime rastreceno i sa najnizom modulacijom (300W u proseku), sve klime bile na 22c, unutra kao centralno da greje, 23c svuda sem spavace gde je 22c.
Kad sam imao samo dve LGC vec pri 0c one moraju da rade na 600W + modulaciji, cesci defrosti i osecaj je da je hladnije jer grejanje nije konstantno.
@Bordzija
U kuci kod brata gde sam odrastao je u donjem delu sprata koji je metar i po u zemlji a iznad do plafona uradjen kamen sa spoljne strane odlicno izolirano i mnogo toplije nego na gornjem spratu gde ima izolacije 5cm stiropor. Mislim da je oko pola metra zid sa kamenom, mozda i vise. Kamen je odlican prirodan izolator i to su nasi stari znali.
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6808
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER29.11.2018. u 15:35 - pre 65 meseci
Pa nebih se baš složio da je kamen neki izolator, kada pada kiša i duva vetar brzo mu temperatura strmoglavo pada i treba mnogo više da se greje ista prostorija. Da ne pričam kako se leti taj isti kamen usija pa je opet nepodnošljiv život u objektu bez klima uređaja. Ta kuća tvog prijatelja je ukopana i zato ima višu energetsku efikasnost. Priroda je odradila pola posla.
Glup narod bira glupu vlast!
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER29.11.2018. u 16:37 - pre 65 meseci
O upotrebi kamena u izolacione svrhe još nisam imao šta da pročitam ili čujem neke preporuke.
Koliko sam ispratio, ko god je imao kuću od kamena, uvek je govorio o tome kao o nečemu što baš i nije za pohvalu.

Kopiram deo teksta sa drugog foruma o izolacionim svojstvima nekih materijala

Citat:
.Brojevi u zagradama označavaju debljinu sloja od datog materijala koji je po termoizolacionoj moći ekvivalentan sloju prosečnog termoizolacionog građevinskog materijala (λ=0,04 W/mK) debljine 1 cm.

Materijal Prosečni koeficijent toplotne provodljivosti
Beton 2,04 W/mK (51 cm)

Cementni malter 1,40 W/mK (35 cm)

Keramika 1,07 W/mK (27 cm)

Produžni malter 0,87 W/mK (22 cm)

Beton sa lakim agregatom 0,58 W/mK (14 cm)

Gips 0,58 W/mK (14 cm)

Šuplja opeka i blokovi 0,57 W/mK (14 cm)

Gas-betoni i penobetoni 0,30 W/mK (7 cm)

Drvo 0,18 W/mK (4 cm)

Mineralne vune 0,04 W/mK (1 cm)

Proizvodi od polistirena 0,038 W/mK (0,9 cm)

Poliuretani 0,035 W/mK (0,9 cm)



I akcenat kod ovog kalkulatora što sam okačio, a i drugih koji su merodavni, nije na nekom projektovanom utrosku novca za neki drugi vid grejanja... Već na gubicima objekta za neku željenu temperaturu(kako unutrašnju tako i spoljašnju).
Dobra je osnova za razmišljanje i planiranje.

Citat:
.Ta kuća tvog prijatelja je ukopana i zato ima višu energetsku efikasnost. Priroda je odradila pola posla.


Sa ovim se slažem.
 
0

Isaak

Član broj: 339096
Poruke: 67
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja - INVERTER29.11.2018. u 17:01 - pre 65 meseci
Kamen je dobar, ali kao akumulator toplote, recimo da je s unurašnje strane zida onda bi dugo isijavao toplotu nakon što se isključi grejno telo. Kao izolator je 0. Velika specifična masa, tj. gustina materijala. Kod izolacionig materijala je najvažnija "šupljikavost" ili da ima što više sintih vazdušnih džepova. Npr. u industriji postoji premaz koji smo koristili za destilacione kolone i parne cevi, nekoliko mm sloja spušta temperaturu sa >100°C na temperaturu koja može rukom da se izdrži, doduše jedva, što znači na pola je spustilo. Ali taj premaz ima u sebi mehuriće vazduha koji su veličine svega nekoliko mikrona (mikron je hiljaditi deo milimetra). Proizvod je ruski i zove se IZOLLAT.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja - INVERTER
(Zaključana tema (lock), by SG kamikaza) (HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 639795 | Odgovora: 2579 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.