Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76726 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 16:06 - pre 66 meseci
@IUOP_1 - odgovorio si na marginalnu stvar a preskocio sustinsku - da li je moguce slobodno trziste bez slobodnog kretanja radnika?
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 16:13 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone: @IUOP_1 - odgovorio si na marginalnu stvar a preskocio sustinsku - da li je moguce slobodno trziste bez slobodnog kretanja radnika?

Citat:
Slobodno tržište je svako ono tržište u kome kupci i prodavači vrše dobrovoljnu izmjenu roba i usluga na temelju zajednički dogovorene cijene (v. tržišna privreda).

Slobodno tržište kao koncept ekonomije, odnosno političke ekonomije, predstavlja krajnju suprotnost državnoj, odnosno dirigiranoj privredi.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Slobodno_tr%C5%BEi%C5%A1te

Po definiciji je moguce.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 16:23 - pre 66 meseci
SunnyBoy

Citat:
Posle 20 strana jos nisam video da je iko ovde rekao da li su nam potrebne investicije, pogoto strane, i kakve investicije su nam potrebne.
Mozemo da pricamo godinama o uzrocima, posledice su oko nas, medjutim malo ko zaista iznosi misljenje sta dalje.


Hm, pa banana, janjić i ti ste preuzeli temu, držite ovde predavanja eks katedra, a ti onda dođeš sa ovako glupim pitanjem. Evo, na prethodnoj temi sam se osvrnuo na besmisleno poređenje Srbije i Kine, a ti si nastavio da melješ bez da si bilo šta primetio. Tupite o nekakvom "ekonomskom patriotizmu", o kupovini domaćih proizvoda, cenama sira i sličnim tricama i kučinama. Da li ste možda čuli za trgovinske sporazume, bescarinske zone, ugovore o slobodnoj trgovini, itdisl? To što se malo ljudi javlja na temu, ne znači i da to niko ne čita, ali ste smorili ovo malo publike koja bi mogla nešto da kaže.

Eto, krenuo sam da iskasapim tvoj pomenuti post juče, ali sam na kraju odustao. Toliko opštih mesta, infantilnih pogleda i shvatanja nije vredno pomena, pa čak ni za podsmeh. Izgubio sam volju.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 16:26 - pre 66 meseci
Radulovic kad prica vidis da je americka skola, a onda ima prekide i vice ne u nato ne treba nam Evropa, saradjivacemo sa Rusijom. rolleyes

a tu nema napretka. Ko je jos napredovao pod Rusijom ? Ima da slusas KGB centrala sta kaze i spasibo dosvidanye !

i stalno se izmislja topla voda u Srbiji.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 16:47 - pre 66 meseci
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: @IUOP_1 - odgovorio si na marginalnu stvar a preskocio sustinsku - da li je moguce slobodno trziste bez slobodnog kretanja radnika?

Citat:
Slobodno tržište je svako ono tržište u kome kupci i prodavači vrše dobrovoljnu izmjenu roba i usluga na temelju zajednički dogovorene cijene (v. tržišna privreda).

Slobodno tržište kao koncept ekonomije, odnosno političke ekonomije, predstavlja krajnju suprotnost državnoj, odnosno dirigiranoj privredi.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Slobodno_tr%C5%BEi%C5%A1te

Po definiciji je moguce.



Jel razumes ti tu definiciju covece koju citiras? Kako ces da razmenis svoju uslugu - na slobodnom trzistu ako ne mozes da se kreces?

Evo slobodno trziste, uvoze se pelene - najbolje i najjeftinije koje postoje na svetu, njih kupuje frizerka. Ali sad frizerka hoce da ponudi svoju uslugu - sisanje na slobodnom trzistu, - pa ne moze, mozes samo da sisas na trzistu Srbije :).

Pobogu zar nije ocigleno??? Ja ne mogu da shvatim da ljudi procitaju ceo pamflet od 80 strana a ne mogu ovaj bazicni princip da skapiraju.

Ako je trziste slobodno - onda je slobodno za sve i svakog, ako je kontrolisano onda je kontrolisano za sve, ako je pola kontrolisano, oni koji imaju pristup slobodnom trzistu ce se nesrazmerno obogatiti u odnosu na one koji nemaju :)

Tako da recimo IT-evac u Srbiji koji nudi svoju uslugu na globalnom trzistu ima nesrazmerno vecu platu od medicinske sestre koja moze da radi samo na lokalnom trzistu...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 19:16 - pre 66 meseci
@ IUOP_1

Mislim otisla je tema daleko od pocetne price, ali ajde cisto da objasnim zasto su politicki pogledi koje zastupa ta ekipica trenutno nemoguci. I zasto je za razumevanje osnovnih principa globalne ekonomije potrebna bazicna logika. Ako nesto nije logicno, onda ga nisi dobro razumeo...

Libertarijanizam je politicki pokret koji se zaista zalaze za pravo slobodno trziste i slobodnu emigraciju, ne ovo delimicno slobodno trziste kako ga vecina Srba i ti zamisljate. Spoljnjotrgovinska razmena stvarno nije bitna ako su SVI ostali parametri ispunjeni, ukljucujuci i slobodno kretanje, jer bez slobodnog kretanja nema slobodnog trzista.

Razvijene drzave EU o kojima vecina ljudi koji zele da emigriraju su "welfare state" tip drzave. Tu drzava kontrolise ili cak poseduje skolstvo, zdravstvo, socijalna davanja itd. Slobodna emigracija je potpuno nekompatibilna sa socijalnom drzavom (welfare state-om), posto drzava ima odredjenu kolicinu resursa koje deli na odredjen broj gradjana, ako bi uvecao broj gradjana 5x, jednostavno tih resursa vise ne bi bilo ni za koga. I svaka socijalna drzava jako kontrolise imigraciju. Takodjer svaka socijalna drzava ima gomilu "ilegalnih emigranata" (oni su pravi libertarci), ljudi koji ucestvuju u ekonomiji ali nemaju ni jedan benefit socijalne drzave, koja ih iz sopstvenih interesa tolerise.

Dakle da bi libertarijanizam ziveo - socijalna drzava mora da umre, kad bi se ukinula sva socijalna davanja, niko ne bi hteo da emigrira u Nemacku da bi se nakacio na socijalu, nego samo da bi radio za vise para nego sto sad zaradjuje u svojoj drzavi.

EU pokusava da napravi kompromis, da napravi globalnu Europsku scoijalnu drzavu unutar koje ce biti slobodno trziste sa slobodnim kretanjem kapitala, robe i ljudi.

Jedini nacin da Srbija - koliko-toliko ucestvuje na "slobodnom trzistu" je da udje u EU i ja smatram da bi to bilo najbolje za gradjane Srbije u ovom trenutku.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 21:49 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone: Jel razumes ti tu definiciju covece koju citiras? Kako ces da razmenis svoju uslugu - na slobodnom trzistu ako ne mozes da se kreces?

Vidi, definiciju si procitao, slobodno trziste je ono gde drzavne intervencije nema, tj. gde je minimalna. Ako ti se definicija ne svidja, ja sta da ti radim.

Citat:
bananaphone: Ja ne mogu da shvatim da ljudi procitaju ceo pamflet od 80 strana a ne mogu ovaj bazicni princip da skapiraju.

Citat:
bananaphone: zasto je za razumevanje osnovnih principa globalne ekonomije potrebna bazicna logika. Ako nesto nije logicno, onda ga nisi dobro razumeo...

Nemoj pogresno da me shvatis, ali pre svih principa i logika, potrebno je pojmovno razumevanje. Npr. ako osoba ne zna sta je BDP, da li bi je slusao kako prica o faktorima rasta i razvoja?

Citat:
bananaphone: Razvijene drzave EU o kojima vecina ljudi koji zele da emigriraju su "welfare state" tip drzave. Tu drzava kontrolise ili cak poseduje skolstvo, zdravstvo, socijalna davanja itd.

Da, ali nisu u pitanju (striktno gledano) ekonomske delatnosti.

Citat:
bananaphone: Jedini nacin da Srbija - koliko-toliko ucestvuje na "slobodnom trzistu" je da udje u EU i ja smatram da bi to bilo najbolje za gradjane Srbije u ovom trenutku.

Ulazak u EU je bitan zbog uslova koji se na putu ulaska moraju ispuniti (zanimljivo, tu su i uslovi koji se ticu slobodnog trzista). Tako da ulazak sam po sebi, bez ispunjenja samih uslova, ne bi drzavi doneo nista. Sad, tu se javljaju dva problema. 1) EU vise nece da se siri; 2) EU zmuri na pogorsavanje stanja u Srbiji, pa joj podsticanje reformi ne pada na pamet. Ali to je vec debeli off...
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 22:01 - pre 66 meseci
Inace, posto si na mnogo tema izneo svoje stavove, mogao bi i da zakljucis zasto je drzavama toliko tesko da se otrgnu iz zamke srednje razvijenosti. Postoji veliki otpor uvodjenju slobodnog trzista! Ti si jedan od takvih ljudi koji ne zele slobodno trziste. Iz lose namere? Ne, ni slucajno. Namere su najbolje. Nacin ostvarenja je ono sto je lose. I mozes li nekog od tih ljudi ubediti da grese? Moje iskustvo je - nikad. Mozes do sutra da pises, da objasnjavas, da citiras najvece svetske strucnjake, dzabe. Eto, zato je to toliki problem.

Ja sam se tako jednom raspravljao sa jednim nasim knjizevnikom i pozvao se na rad jedne profesorke i znas sta mi je ovaj na to rekao? "Ma sta zna ona!" Da, neko ko je doktorirao ekonomiju, on ne zna, a neko ko je zavrsio srpski jezik i knjizevnost, on zna i to svaku obast - i monetarnu i fisklanu i razvojnu. Da, 'oce to tako...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 22:16 - pre 66 meseci
@IUOP_1 - vidi zastranili smo previse, poenta je da koristis tekst koji je napisala politicka grupacija koja zastupa ekonomiju baziranu na libertarijanizamu a ne postoji drzava na svetu cija ekonomija je bazirana na libertarijanizamu.

Ali zato postoje drzave cija ekonomija izgleda jako dobro u poredjenju sa Srbijom i pri tom nije komplikovano da se razume u cemu se njihova ekonomija razlikuje od nase.

Pokusao sam da objasnim koliko je u mojoj moci bar osnovnu postavku stvari.

Sto se tice prikljucenja EU, ispunjenje uslova o prikljucenju EU nemaju previse smisla ako se Srbija na kraju ne prikljuci EU.

Slobodno trziste u EU je upravo ono koje sam i opisao a koje ti upravo ne zelis da shvatis :). EU je slobodno trziste samo donekle, i samo unutar clanica EU.
Da je slobodno trziste globalno, onda ne bi morali da se prikljucujemo EU da bi bili deo trzista, posto je ono vec slobocno za sve, zar ne?

Dakle ako EU stiti svoje trziste carinama i subvencijama, ako stiti svoje trziste rada sa radnim dozvolama, kvotama i vizama - mi to zovemo slobodno trziste, a ako Srbija radi isto, onda to zovemo isprani zaostali komunizam :D
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 22:26 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphonene postoji drzava na svetu cija ekonomija je bazirana na libertarijanizamu.

Pogledaj ovih nekoliko prvih zemalja: https://www.heritage.org/index/ranking

Citat:
bananaphone: Ali zato postoje drzave cija ekonomija izgleda jako dobro u poredjenju sa Srbijom i pri tom nije komplikovano da se razume u cemu se njihova ekonomija razlikuje od nase.

I onda na listi nadji Srbiju. Pa izvuci zakljucak.

Citat:
bananaphone: ispunjenje uslova o prikljucenju EU nemaju previse smisla ako se Srbija na kraju ne prikljuci EU.

Auh bre... Izvini, ali ako ovo ne shvatas, onda je moje ucesce u ovoj diskusiji nema svrhe.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 22:46 - pre 66 meseci
@IUOP_1 - druze mani me glupih statistika i lista, NE POSTOJI drzava cije uredjenje je libertarijanizam, rasprava izmedju onih koji zele takvu drzavu i onih koji ne zele se vodi na nivou "zasto ne postoji takva drzava". Ja sam ti dao jedno od najstandardnijih objasnjenja.

Na tvojoj slatkoj listici - 4-ta zemlja je Svica - ima carine, ima drzavne potsticaje za poljoprivredu, ima jako jako zatvoreno trziste rada... Eto jel to slobodno trziste, jel mozemo njih da kopiramo i da budemo slobodno trziste?


Ovo oko ispunjenja uslova o prikljucenju EU i onda da se ne prikljucimo - ne, mislim da ti ne shvatas.

Zasto bi priznali Kosovo recimo? To je jedan od uslova prikljucenja EU, a ne vidim kako ce to da nam pomogne da budemo uredjena drzava. Razumes? Gomila uslova u prikljucenju EU su pritiv interesa Srbije, i imaju smisla samo ako se ceo paket izbalansira sa benefitima prikljucenja. Ako priznamo Kosovo i odreknemo se svoje teritorije da bi ispunili uslove EU, a na kraju se ne prikljucimo - onda smo debili...
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost08.11.2018. u 22:50 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone: Zasto bi priznali Kosovo recimo?

Nisam ni mislio na to, vec samo na one uslove koji su vazili za sve druge zemlje. Poglavlje 35 je napravljeno samo za Srbiju i pokazuje nameru EU da ne primi Srbiju.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 00:16 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone

Zasto bi priznali Kosovo recimo? To je jedan od uslova prikljucenja EU, a ne vidim kako ce to da nam pomogne da budemo uredjena drzava.

Priznavanje Kosova je prvi korak iz mita u realnost.

Da li će priznavanje Kosova pomoći Srbiji da "bude uredjena drzava"?
Recimo to "completely different": da li će Srbija postati uredjena država ako ignoriše volju 2 miliona birača?

Na ovo "completely different" znamo sigurno da neća biti uredjena drzava. Zato treba probati ono prvo (priznavanje Kosova) jer podrazumeva volju birača a što je korak bliže uredjenoj državi.



[Ovu poruku je menjao alimamnekolikokuća dana 09.11.2018. u 01:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 00:19 - pre 66 meseci
kad bi sad Holandija postala komunisticka i protekcionisticka bananaphone bi samo vikao but,but,but....
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 06:22 - pre 66 meseci
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: Zasto bi priznali Kosovo recimo?

Nisam ni mislio na to, vec samo na one uslove koji su vazili za sve druge zemlje. Poglavlje 35 je napravljeno samo za Srbiju i pokazuje nameru EU da ne primi Srbiju.


Ovo je samo primer kako nisu svi uslovi napravljeni u nasem interesu, da bi ti ilustrovao kako ispunjenje uslova za pristupanje bez konacnog ulaska nema nikakvog smisla.

Citat:
alimamnekolikokuća:
Priznavanje Kosova je prvi korak iz mita u realnost.


Dok god postoje pregovori o bilo cemu, znaci da nije realnost. Ja se slazem da Kosovo nema sta da trazi u Srbiji ali mislim da jos uvek moze da se pregovara i usicari nesto na osnovu pravnog statusa Kosova koji nije definitivan.


Citat:
Whitewater: kad bi sad Holandija postala komunisticka i protekcionisticka bananaphone bi samo vikao but,but,but....


Ti kad bi izvadio glavu iz peska i video kako Holandija danas funkcionise rekao bi da je to komunisticka zemlja :D :D :D (nije - samo je socijalna drzava)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 07:39 - pre 66 meseci
Poenta je da nas izmaltretiraju, ekonomski porobe, i poharaju resurse.

Sve ostalo je prazna prica a situacije koje nastaju tokom godina su samo pokazatelj uspesnosti tih namera.

Narod je naseo na evropski "standard" zivota, ali to nije stavka koja ce se dogoditi. A ovi sto se bore da budu vlast, njima je nadjena formula, dok ispunjavaju zelje mocnih, mogu da rade sta zele u svojoj prciji, ali ne i da ugroze mocan kapital. To je ocigledan parametar da niko nema nameru da Srbiju ili Balkan priblizi eu standardu.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 07:50 - pre 66 meseci
Citat:
Bradzorf012:
SunnyBoy

Citat:
Posle 20 strana jos nisam video da je iko ovde rekao da li su nam potrebne investicije, pogoto strane, i kakve investicije su nam potrebne.
Mozemo da pricamo godinama o uzrocima, posledice su oko nas, medjutim malo ko zaista iznosi misljenje sta dalje.


Hm, pa banana, janjić i ti ste preuzeli temu, držite ovde predavanja eks katedra, a ti onda dođeš sa ovako glupim pitanjem.

............

Eto, krenuo sam da iskasapim tvoj pomenuti post juče, ali sam na kraju odustao. Toliko opštih mesta, infantilnih pogleda i shvatanja nije vredno pomena, pa čak ni za podsmeh. Izgubio sam volju.


Izvini, kako sam to preuzeo temu? Da nisam mozda pokrenuo temu, pa na njoj i ucestvujem? Otvorena je svakom da pise, no, ovekujem da to bude bez vredjanja I omalovazavanja. Ne mora niko da se slaze sa ostalima, neka iznese svoj stav I brani ga, ako zeli, ali ne treba da ostale nipodastava. Nismo svo ovde sa istim pogledima na zivot, istim iskusvom i merilima vrednostii. Ne pristupamo ni svi na isti nacin ovom pitanju, ne vidimo na isti nacin uzroke i posledice, ne vidimo ni resenja. Neki samo jadikuju, placu nad Kosovskim bojem, krive tita, neki traze krivicu u sadasnjem losem vodjenju politike, neki imaju ideje sta treba dalje.

Nekad se slaem sa tvojim pogledima, nekad ne, ali me iritira kada nekog vredjas, bilo da je druga strana u pravu ili gresi. To vazi i za druge ucesnike u forumu.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 07:57 - pre 66 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća:
Recimo to "completely different": da li će Srbija postati uredjena država ako ignoriše volju 2 miliona birača?

Na ovo "completely different" znamo sigurno da neća biti uredjena drzava. Zato treba probati ono prvo (priznavanje Kosova) jer podrazumeva volju birača a što je korak bliže uredjenoj državi.



Ja bih pitanje postavio drugacije:
Da li nam treba efikasno sudstvo, manja korupcija, zakoni koji se sprovode, a ne tumace, efikasna uprava kao servis gradjana, kvalitetno skolstvo, zdravstvo, smanjena stopa kriminala, zastita zivotne okoline, uskladjivanje propisa sa medjunarodnim propisima,... zbog EU ili nas?

Moje misljenje je da nam treba zbog nas. Ako sve to ostvarimo, mozda nam clanstvo u EU nece ni trebati.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 08:17 - pre 66 meseci
@vladd - cuj ni takva postavka stvari nije zdrava.

OK - veliki kapital ima svoje interese i nije nikakva altruisticka organizacija i definitivno odredjuje mnoga pravila u svetu - pa i u Srbiji. Ali mnoge stvari koje se desavaju u Srbiji su van interesne sfere velikog kapitala, jednostavno ih ne interesuje. Oni hoce otvoreno trziste za proizvode sa kojima trguju i jeftinu radnu snagu, ali da li ce drzava biti socijalisticka ili fasisticka, njih bazicno ne interesuje, investirali su i u Spaniju pod Frankom i u Kinu :)

Uvek ce podrzati vodje koji ce raditi u njihovom interesu, ali nije im bitno da li je to Tadic ili Vucic, na nama je da procenimo koja vlast ce raditi u nasem interesu i da uskladimo nase i njihove interese. Dakle i ako smo banana republika i definitivno zavisimo od velikog kapitala - mi ipak imamo nekakav izbor i za taj izbor treba da prihvatimo odgovornost, a ne da dizemo sve cetri u vis i krivimo nekog drugog za situaciju u kojoj smo se nasli.

A da ne bi bili banana republika moramo da se ujedinimo sa nekim i postanemo velika drzava - sto nije nekakva tajna - Ilija Garasanin, Frantisek Zah - Nacertanije, je varjanta jednog takvog plana jos iz 19-tog veka, kad se i Nemacka ujedinila (sto je naravno dovelo do prvog i drugog svetskog rata).
Hrvati se u to vreme nisu borili za nezavisnost, videli su neizbezan rat izmedju Srbije i Austrougarske i navijali su za pobedu Srbije ali ne da bi se i oni otcepili i bili nezavisni, oni su hteli da ostanu deo Austrougarske - ali sa vecom autonomijom - sto su i dobili otprilike danasnjim ulaskom u EU. Svima je bilo jasno jos tada da "nezavisne" drzave velicine Srbije ili Hrvatske ne mogu da opstanu, potrebno je ukrupnjavanje u Jugoslaviju ili mozda cak i drzavu sa Bugarskom.

Danas nemamo izbor, posto ujedinjenje u regionu nije moguce, jedina smislena stvar je ujedinjenje sa EU, ne zato sto je to dobro, nego sto je ovo sto sad imamo puno gore.


Citat:
SunnyBoy:
Ja bih pitanje postavio drugacije:
Da li nam treba efikasno sudstvo, manja korupcija, zakoni koji se sprovode, a ne tumace, efikasna uprava kao servis gradjana, kvalitetno skolstvo, zdravstvo, smanjena stopa kriminala, zastita zivotne okoline, uskladjivanje propisa sa medjunarodnim propisima,... zbog EU ili nas?

Moje misljenje je da nam treba zbog nas. Ako sve to ostvarimo, mozda nam clanstvo u EU nece ni trebati.


Da ali to je igra asocijacija - kao da nama pristupanje ili ne pristupanje EU odredjuje da li cemo imati efikasno sudstvo :D. I kao da nam EU treba da bi mi znali da su to dobre stvari. Pristupanje EU i uskladjivanje sa EU nije jednosmerni proces koji je samo u interesu Srbije. EU nije humanitarna organizacija, ima svoje interese koji nisu nuzno i interesi nezavisne drzave Srbije. Ako ce Srbija biti nezavisna - onda treba da usvaja zakone koji su u interesu nezavisne Srbije a ne da usvaja one koji su u interesu Europske Unije.

Nego je ljudima napravljena asocijacija izmedju EU i pravne drzave. Kao - ako pristupis EU bices pravna drzava, ako ne pristupis EU ne mozes biti pravna drzava i onda dolazimo u ono sto je ljudima u glavi danas "EU nema alternativu". Cekaj nece da nas prime u EU - nema veze mi cemo da ispunimo sve uslove. Zasto pobogu??? Ispunimo uslove koji nam odgovaraju a one koji nisu u nasem interesu - pa ko ih hebe.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost09.11.2018. u 09:32 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone: kao da nama pristupanje ili ne pristupanje EU odredjuje da li cemo imati efikasno sudstvo :D. I kao da nam EU treba da bi mi znali da su to dobre stvari.

Opet gresis. Nije EU tu da nam govori sta valja, a sta ne, vec da nas natera i olaksa da uradimo ono sto valja*. Zasto? Pa zato sto je uvodjenje reda jako tesko, jer postoji otpor o kome sam ti ranije pricao. Dakle, treba ti necija pomoc, da savladas prepreke, koje je neko ranije vec savladao. Zato je potrebna EU. Jer bez nje, necemo biti u stanju da uvedemo efikasno sudstvo, eliminisemo monopole i dr. Mislis li ti, da bi Srbija ikad, sama za sebe, a bez EU, uvela nezavisne institucije sisteme, kao sto su Zastitnik gradjana, Drzavni revizor i sl?! Bez obzira kako oni rade, ti ih ne bi imao ovde, da EU to nije zahtevala. Shvatas?

Citat:
bananaphone: Ispunimo uslove koji nam odgovaraju a one koji nisu u nasem interesu - pa ko ih hebe.

Ono sto propustas da uvidis jeste da ispunjenje uslova koji nam odgovaraju nije kao sto zamiljsa mali Perica, doneses zakone i cao. U pitanju je komplikovan proces. Tesko to ide. Evo ti primer. U nasem je interesu da uvedemo slobodno trziste u taksi usluge. I hocemo li ga uvesti? Imas temu o tome, pa zakljuci sam. Tako ti je i za sve druge sektore i oblasti.

Shvatio sam da ti je tesko da prihvatis, ali reforma drustva je kompleksan proces, pun krivina i prepreka. I ko god nudi laka resenja, budi siguran - taj nema pojma o cemu prica.

* Ovo sam sve trebao da napisem u perfektu, jer je EU, kao sto vec rekoh, odustala od sirenje i prestala da ucestvuje u reformama u Srbiji.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76726 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.