Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

elitemadzone.org :: MadZone :: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37411 | Odgovora: 223 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
91.82.106.*



+2283 Profil

icon Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 07:52 - pre 66 meseci
Citam ovo:

https://www.vice.com/rs/articl...tridesetim?utm_source=vicefbsr

I to je otprilike u skladu sa mojim zeljama i stavovima, ali za sada nemam konkretan plan, a me zanima ima li istomisljenika koji su bolje organizovani?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:00 - pre 66 meseci
Kad malo bolje pročitaš vidiš da se sve svodi na pro*eravanje.

... Mladi penzioneri deo vremena provode upravljajući svojim novcem, ali uglavnom su slobodni ..
... Rani penzioneri slede tri osnovna principa koja vode ka njihovom cilju: svedi troškove na minimum da bi mogao bar pola godišnje zarade da odvojiš; uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove; i radi sve dok ne sakupiš ogromnu sumu ...
... Samo deceniju kasnije, njen muž Brajs i ona su do 31. godine uštedeli peko milion dolara i penzionisali se ...


Uštedeli milion dolara ?! Milion dolara može da se zaradi, ali ne i da se uštedi. Šteta što je ostalo nedorečeno da li je milion dolara ušteđeno od plate ili penzije.

I kakve to veze ima sa penzijom !? Možda floskula: "uložiti ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove". Jbg, ja glup sve vreme sam mislio da je bolje da ulažem u skupe i nestabilne fondove.



Što me podseća na slična pro*eravanja tipa: "Nemojte raditi za novac, nego dozvolite Vašem novcu da radi za Vas" Aha, važi, evo tu neki dan od nedelje, čim uštedim milion dolara. Dozvoliću mu da radi za mene.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:02 - pre 66 meseci
Pa naravno da na zapadu mogu da se penzionisu kad mogu da ustede da ne rade...
Citat:

Rani penzioneri slede tri osnovna principa koja vode ka njihovom cilju: svedi troškove na minimum da bi mogao bar pola godišnje zarade da odvojiš; uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove; i radi sve dok ne sakupiš ogromnu sumu.


Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:31 - pre 66 meseci
Bivsi kolega - Amer, se penzionisao u 5x godina, nije milioner ali ima stan u Ams koji renta, a od toga i ustedjevine putuje svetom. Ali je na jako niskom budzetu za tu vrstu zivota, tako da zivi vrlo stedljivo i uziva. Sad je vec 8+ godina na putu, proputovao je dobar deo sveta...

Drugi kolega Amer se penzionisao, kupio jedrilicu od ustedjevine na kojoj ce da zivi ostatak zivota, jedrilica se pokarambasila na sred Pacifika - platio slep sluzbu - i vratio se na posao posle godinu dana, da otplati troskove koje je imao, radio jos par godina i opet se pemzionisao.

Dakle stvarno moze, ali je potrebno da nabacis dobar sloj sala u vidu ustedjevine i investicija, i da stvarno promenis stil zivota - da trosis minimalno, cak mislim da je ovo drugo bitnije, od pravljenja velike ustedjevine...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:33 - pre 66 meseci
I da zivis i radis u USA....
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:47 - pre 66 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: I da zivis i radis u USA....


Hebiga - otplatis 3 manja stana u Bgd-u na dobroj lokaciji, 2 ce ti generisati 2x 250-300e mesecno - treci prodas i kupis kucu u Pancevu ili Zrenjaninu. Jel zvuci nemoguce?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:52 - pre 66 meseci
Ma moguće je naravno.
Uvek se "kvaka" nađe u fusnoti: "otplatiš 3 manja stana u Bgd na dobroj lokaciji" ... Isto kao u citiranom tekstu "uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove"

Kažeš "na dobroj lokaciji" ?! E, jbg, ja glup, pa otplaćivao manje stanove u Bgd na lošijoj lokaciji.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:55 - pre 66 meseci
da zvuci nemoguce.
Ili mislis "radis u Holandiji i kupis stanove u BG"
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:56 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Branimir Maksimovic: I da zivis i radis u USA....


Hebiga - otplatis 3 manja stana u Bgd-u na dobroj lokaciji, 2 ce ti generisati 2x 250-300e mesecno - treci prodas i kupis kucu u Pancevu ili Zrenjaninu. Jel zvuci nemoguce?


Znas da treba 250 evra mesecno da otplacujes 25 godina jedan stan od 40 kvardrata?

Prosecna plata u Srbiji je 48k dinara zbog nabiflanih plata u javnom sektoru, a zapravo 50% zovi sa 30k dinara... ili nesto vise od 250 evra.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
91.82.106.*



+2283 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:58 - pre 66 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?

Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim uslovima naraste na 1.000.000 evra.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 08:58 - pre 66 meseci
Citat:
Java Beograd: Ma moguće je naravno. :)
Uvek se "kvaka" nađe u fusnoti: "otplatiš 3 manja stana u Bgd na dobroj lokaciji" ... Isto kao u citiranom tekstu "uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove"

Kažeš "na dobroj lokaciji" ?! E, jbg, ja glup, pa otplaćivao manje stanove u Bgd na lošijoj lokaciji. :)


Kazem da ti ne treba milion dolara - 2 manja stana na dobroj lokaciji je u okvirima - kupio si svoj stan, jedan si nasledio od babe. Nije situacije koju je tesko zamisliti? Treci si uzeo na kredit koji je otplacivao sam sebe od rente. I eto ti penzija - ali u Pancevu ili nekom trecem mestu.

Gomila Britanaca pokupi prnje i ode u ruralnu Francusku, cena zivota je daleko manja, za lovu koju dobiju od prodaje nekretnine u UK-u, mogu da kupe nekretninu u Francuskoj, i da zive 15-20g dok im ne krene penzija iz UK-a.

Ali moras biti spreman za ruralni zivot, moras da zamenis Beograd za neki manji grad ili cak selo a to je ljudima teze nego da steknu tri manja stana. To je ono sto sam hteo da kazem...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 09:01 - pre 66 meseci
Nedeljko: "Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno"

Odakle si samo izvukao 3200 evra mesecno? Ajmo svi u programere onda.
Ne samo da dobro zaradjuju nego se i dobro pare...
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 09:14 - pre 66 meseci
Citat:
Zato oni koji planiraju da žive od oko 40,000 dolara godišnje obično moraju da uštede sedmocifrene sume.

Milion dolara zapaliti u taj "FIRE" bitcoin je ekvivalnet da sa 40000 dolara godišnje živi 25 godina.
Ima i drugih šema:

- Saldo milion dolara.
- 40000 dolara oročiti na 25 godina.
- 40000 dolara oročiti na 24 godina.
- 40000 dolara oročiti na 23 godina.
itd.

Pretpostavljam da se može osmisliti neki "složen račun" da bi se napravilo nešto slično.
Kamata od onih 40000 dolara na 25 godina je verovatno poveća.
Sve u svemu tu bi moglo da se naštedi nešto novaca i da panzos ništa ne radi i više od 25 godina.

Koja je prednost štednje? Prednost je što u slučaju smrti novac ide naslednicima.
U slučaju smrti ono što se uloži u penzioni fond ostaje penzionom fondu.

Ovi što sad na sva usta hvale "FIRE" vrlo je verovatno da su osnivači ili suvlasnici "FIRE" mašine.
Izgleda kao još jedan bitcoin projekat.



Citat:
bananaphone

Bivsi kolega - Amer, se penzionisao u 5x godina, nije milioner ali ima stan u Ams koji renta, a od toga i ustedjevine putuje svetom.

Imaš (u srbijici) onih koji nemaju dana radnog staža, ožene se/udaju i kad im rikne bračni saputnik naslede penziju. To ti je biznis.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 09:20 - pre 66 meseci
E, ali ja sam čuo za ortakovog ortaka, koji se kao poručnik JNA, odmah nakon otcepljenja Slovenije - penzionisao ! Sa oko 32 god. Nije bio Slovenac po nacionalnosti, ali je bio državljanin Slovenije.
Za vreme "rata" JNA v.s. Teritorijalna Odbrana u Sloveniji, ovaj bio na strani JNA (bio poručnuk) i bio zarobljen. I sad, ne znam tačno kako je sve išlo, ali kasnije nije hteo da pređe u Slovenačku vojsku, nije hteo ni da napusti Sloveniju, JNA nije postojala više u Sloveniji, i ovi nisu znali šta sa njim. Bilo kako bilo, dobije ponudu da ga Slovenačka država penzioniše ! Lik, naravno prihvati !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 09:54 - pre 66 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim
uslovima naraste na 1.000.000 evra.

Ovo kao da je napisao neko ko nikad nije ni zaradjivao, ni trosio, ni stedeo a ni ziveo.

Lepo to zvuci u teoriji, ali 10 godina odricanja od apsolutno svega da bi na kraju imao 500k evra, pa ko ce ti vratiti tih 10 godina? Nema tih para.
Druga stvar, ako neko tako moze da zivi, skromno i bez velikih prohteva, sta ce mu tacno tolike pare?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 09:57 - pre 66 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?

Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim uslovima naraste na 1.000.000 evra.

Da li je realno da neko ko zarađuje 3.200 živi sa 700 ? Šta, jesu li askete ?

Da desetine godina ne ide na letovanje / zimovanje, da jede samo alpsku i posebnu, da kupuje farmerice samo na zelenjaku. Gura se u GSP-u i tako dalje i tako dalje ... Da gleda RTS1 na CRT televizoru preko antene, ne koristi mobilni. Kineske patike i jakna iz second-henda ? Dal' će deci da daje pare za užinu, i da ih šalje na đačke ekskurzije ?

Da li je to realno ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 10:05 - pre 66 meseci
Sad ce Darko da ti kaze sv eje to moguce sa 700 evra ;p
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 10:27 - pre 66 meseci
Moguće je skromno živeti sa 700€ u Beogradu, ali ja mislim da neko ko zarađuje 3.200 ne može da živi sa 700 tokom deset godina.
S tim da ako je u pitanju porodica sa decom, onda je to jako skroman život.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 10:35 - pre 66 meseci
Sad vad Dafko čeka da se svi upecate, pa da vam dokaže da niste u pravu tako što pokaže svoje platne listiće poslednjih 10 godina i koliko je skupio.
Pa zato se sada i interesuje o penziji s ovom temom, dvoumi se da li da sačeka još 10 godina da zaokruži na milion.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.avana.rs.



+10254 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?15.11.2018. u 10:44 - pre 66 meseci
Zapravo je i sam naslov teme pogrešan.

Kad se Evropljaninu kaže "penzija" misli se samo na jedno - doživotna, od države garantovana primanja, kao rezultat uplaćivanja u penzione fondove tokom radnog staža.

Amerikancu je "penzija" nešto drugo.

A citiran tekst se odnosi na finansijska ulaganja, berzanska trgovanja i slično - što bi trebalo da dovede do neke velike zarade, i mogućnosti da se prestane sa radom (za poslodavca) onog momenta kad se na kontu nakupi puno para.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37411 | Odgovora: 223 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.