Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Električna vozila DA ili NE?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Električna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 186699 | Odgovora: 830 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?08.09.2020. u 10:37 - pre 43 meseci
Bogami i električni ima dosta delova. Gledao sam skoro rastavljanje modela 3. Nije baš baterija, inverter, motor. Tu su cevi za hlađenje baterije i motora, prenos, plus sve što mora automobil da ima a tiče se točkova, suspenzije,...
Nije baš isto da li kupuješ nov električni ili neki koji je prešao 200.000. Naravno ne može da se poredi sa SUS motorima, ali svakako je bitna kilometraža.

https://www.youtube.com/watch?v=oVge8I6kxPY

Možda bolje objašnjava Munro: https://www.youtube.com/c/MunroLive/videos

"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?08.09.2020. u 11:26 - pre 43 meseci
Auuu a kakvo je habanje podvožja sobzirom da električni automobili imaju po 2-3 tone zahvaljujući baterijama i gomili elektronike? Da ne pominjem ćelije baterije koje se stalno kvare, imate pun jutjub kako se rasklapaju vozila i menjaju po 2-3-4 crknute ćelije. i taj posao je džaba samo je motor sus problem sa milion svojih preciznih elemenata i par propratnih koji se servisiraju za siću. Ovo može da izjavi samo neko ko vozi francuska vozila :D

Možda to izgleda ok ljudima koji ceo život voze polovne krševe koje stalno popravljaju ali meni ne deluje rentabilno ni malo jer ceo život biram očuvane primerke ili nov auto. Ne gledam da ima 300 konja jer stvarno ne znam ni gde bih to vozio bez kazne i da nema rupa?!??
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?08.09.2020. u 14:10 - pre 43 meseci
Citat:
component:
Bogami i električni ima dosta delova.


Naravno da ima, ali to nisu pokretni mehanicki delovi koji se trose i habaju u radu, a to je ogromna razlika.

To je kao kada bi neko rekao da se procesor kompjutera sastoji od milijardu integrisanih tranzistora nekada je to bilo cudo a danas je to samo obican jeftini cip koji se nastancuje na plocu i ako crkne bacis i stavis drugi.
Ono sto hocu da kazem da je mnogo jednostavnije i jeftinije napraviti neki elektricni deo od njegovog mehanickog brata.

a uzimanje za primer komplikovanost sklopa tesla automobila je relevantno jedino onome ko i sada vozi automobile sa 400ks

Ja bar ni do sada nisam vozio ferarije, porse i slicna vozila pa sumnjam da cu vozila tih performansi voziti i kada budem kupio elektricni
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?08.09.2020. u 16:03 - pre 43 meseci
Ma dizelašima i benzincima je odzvonilo. U sledećim godinama samo će se izvlačiti koliko može od postojeće tehnologije, motori sa 4 na 3 cilindra, štedi se gde može, izdržljivost motora nije bitna. I proizvođačima je jasno da se taj automobil neće voziti 10 godina od datuma proizvodnje.
Svi ubacuju bar jedan električni model u ponudu. Za koju godinu ponudiće glavni model i u električnoj varijanti a onda će najaviti da gase benzin/dizel varijantu a zadržavaju samo električni. Sada je već neizbežno. Evo i Dacia sledeće godine nudi električni model.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?08.09.2020. u 21:13 - pre 43 meseci
Sus motor je razvijen do maximuma još 90tih godina 16v, direktno ubrizgavanje, varijabilni ventili itd. Ovo danas je samo prosta ušteda materijala na uštrb kvaliteta. Projektuju se automobili prema dužini kredita/lizinga. Koliko vidim svi proizvođači podjednako degradiraju svoj kvalitet a podižu cene kojekakvim gedžetima i lepim ogledalcima dok ne dođu do nivoa električnih automobila (istih onih koji se prave već više od 100 godina) uz minimalne tehnološke napretke.

Valjda će do tada i 3d printeri napredovati pa krenemo sami da se snalazimo.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Tesla automobili - budućnost je danas27.09.2020. u 13:07 - pre 42 meseci
Evo ga GM sa dometom od 170km, nadmasio prodaju Tesle:
https://biznis.telegraf.rs/inf...a-baterije-kosta-manje-od-5000

To je ono o cemu sam govorio - trziste nije gladno automobila koji imaju domet 1.500-2.000km i kostaju 50.000-100.000 evra, vec automobila koji imaju domet 150-200km i kostaju 5.000-10.000.
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 678



+729 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?28.09.2020. u 21:39 - pre 42 meseci
https://www.b92.net/automobili...0&mm=09&nav_id=1738906


jeftinija voznja na dizel nego na struju!

[Ovu poruku je menjao popusicko dana 29.09.2020. u 07:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 08:04 - pre 42 meseci
Poslednji put su Nemci objašnjavali kako je dizel automobili manje zagađuju od elektro automobila, a sada dokazuju kako je i jeftiniji od struje
Sada već postaju kao dnevnik u vreme Slobe. "Kada lažeš laži na veliko".
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.cpe.sn.co.rs.



+10242 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 08:19 - pre 42 meseci
Pročitao članak.
Vidi, možda nije jeftinije, ali je "tu negde", a svakako vožnja na struju nije dž.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 08:24 - pre 42 meseci
Mozda je dizel jeftiniji u De ali sigurno nije u Sr ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 10:12 - pre 42 meseci
Clanak pretpostavlja da se auto vozi na auto putu, bez klime i prazan, posto "dizel" trosi 4.8l/100km a elektricni auto je dat sa maksimalnom potrosnjom. Po gradu bi se ovo drasticno promenilo, jer bi se autonomija elektricnog automobila, zbog kocenja, povecala - a realni uslovi za SuS motor bi bili mnogo gori. Ne zaboravite da podaci za "gradsku voznju" su zapravo podaci za "60km/h, praan auto, bez otpora vazduha" i to "za voznju", gde auto vozi konstantnom brzinom, bez semafora, stajanja, usporavanja..... to je ono sto se zove "gradska voznja" u specifikacijama.

Takodje, cesticno zagadjenje koje stvaraju SuS motori u gradovima je odvojen problem, kao i zagadjenje koje se pravi u procesu proizvodnje nafte (posebno "fracking") ovde nisu ni dotaknuti. Naravno, da se razmisljati i o zagadjenju elektricnih automobila. Sustina je, ovo je razmisljanje lika koji skine DPF sa dizela i smeje se sa "ne dimi meni, nego onom iza mene". :) A cak je i to upitno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 11:18 - pre 42 meseci
Možda i jeste jeftinija vožnja na struju trenutno i novog automobila ali šta ćeš kada ti dođu na naplatu jedna po jedna crknuta baterijska ćelija? Gde ćemo to da smestimo u koji trošak? Servisni ili kroz potrošnju? Posle 4-5 godina svaki taj električni automobil troši ko kadilak.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 11:53 - pre 42 meseci
Koliko struje potrosi elektricni auto na sat?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 15:34 - pre 42 meseci
elektricni auto "na sat" ne trosi nista
to su termini za sus motore koji trose gorivo cim su upaljeni pa im se racunaju radni sati.

Onaj tekst samo naivca moze da ubedi da struja kosta koliko i dizel gorivo i prosto da zanemaris sve ostale troskove oko klasicnog automobila.

Citat:
bordzija:
ali šta ćeš kada ti dođu na naplatu jedna po jedna crknuta baterijska ćelija? Gde ćemo to da smestimo u koji trošak? Servisni ili kroz potrošnju? Posle 4-5 godina svaki taj električni automobil troši ko kadilak.

Sta radis kada ti izgubi kompresiju, pukne glava, hladnjak, pukne kais, trosi ulje, curi ulje, trosi antifriz, prezupci, turbo, dizne, interkuler, lose gorivo, kvacilo, zamajac, vodena pumpa, svecice, bobine, pumpa goriva?

Zamena crknute celije se desava redje od svega navedenog, samo ipak treba da prodje vreme da se to omasovi, pa ces imati i novih i polovnih i zamenskih i kakvih god hoces delova.

elektronski delovi su kudikamo jeftiniji i laksi za zamenu od preciznih masinski odbradjenih mehanickih delova

i bas zbog svega toga pojavice se tu jos gomila novih proizvodjaca jer napraviti elektricni auto vise nece biti skupo kao napraviti klasican automobil sa sus motorom.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 18:16 - pre 42 meseci
Sve to što si nabrojao meni se nikada u životu nije pokvarilo a prešao sam hiljade i hiljade kilometara. Ne kažem da na nekom kršu starom 15 godina sa taksija i pola miliona km to neće sve da rikne ali u normalnoj eksploataciji skoro nikada.

U kini svi oni što su do juče proizvodili kolica za malter ili rikše danas proizvode električne automobile. https://www.alibaba.com/produc...ale.deiletai6.7.51896686uAPv5h
https://www.alibaba.com/produc...m.normalList.25.1e7eEiNvEiNvCA

Cene od 1000 evra pa naviše. Meni bi ovako nešto izuzetno završavalo posao po gradu i do vikendice, oko vikendice i slično. Imao bih još jedan sus auto za duža putovanja. Mislim da bi to ojadilo budžete država.



Jedino mi smeta užasno mala veličina točkova, zašto je to tako? Zbog slabih motorića i baterija koje se ugrađuju?
Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 19:31 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:


Jedino mi smeta užasno mala veličina točkova, zašto je to tako? Zbog slabih motorića i baterija koje se ugrađuju?


Ne...oni su prvenstveno napravili autice po svojoj "meri"...Kolika su im stopala...toliki tockici...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 19:36 - pre 42 meseci
E to sam i ja primetio sa xiaomi mobilnim telefonom, trebaju mi manji prsti kako bih normalno kuckao poruke
Valjda ovo zaživi i pojave se ovakva sokoćala sa nekom pristojnom baterijom pa da vozimo i menjamo kao veš mašine svakih par godina kada istekne garancija? Nova era će doći kada se budu prvi put čuknula dva električna vozila.
Meni je ovo primamljivo veličine smarta za po gradu, po razumnoj ceni da se razumemo. Neka putovanja i slično moŽe i dalje sus motor.

Kod ovih malih na aliju sam video da postoji i apgrejd - ugradnja jednocilindričnog motora kao za kosilice i time se povećava autonomija.

Lep tekst o električnim automobilima, honda najjeftinija?
https://www.carmagazine.co.uk/...ic/best-electric-cars-and-evs/

Vw iD3 je moj favorit, fenomenalno izgleda, baš u duhu bele tehnike kako je zamišljam u budućnosti!

Glup narod bira glupu vlast!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?29.09.2020. u 22:54 - pre 42 meseci
Citat:
bordzija:
Sve to što si nabrojao meni se nikada u životu nije pokvarilo a prešao sam hiljade i hiljade kilometara.


Pa jedino ako si vozio auto bez ulja, antifriza, svecica, goriva i svega ostalog sto ide uz sus motor.
Drugim ljudima se to sve trosilo, moralo da se menja i kvari se...elektricni auto to nema.
I ladu si zaboravio?


Citat:
Jedino mi smeta užasno mala veličina točkova, zašto je to tako? Zbog slabih motorića i baterija koje se ugrađuju?

Ma jok, sigurno za 1100$ Sigurno dobijes jak motor i baterije, i velike tockove
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?30.09.2020. u 00:14 - pre 42 meseci
A šta je tu toliko skupo? Motor od veš mašine, kočnice od motora? Šasija od par cevi navarenih? Trapovi od motora? Karoserija od fiberglasa? Da ponovim, ovo je elektrifikovana rikša zar i to treba da košta 20.000 evra? Zašto bi ovo vozilo konkretno bilo skuplje od malo bolje veš mašine reci ti meni?
Citat:
bakara:Sta radis kada ti izgubi kompresiju, pukne glava, hladnjak, pukne kais, trosi ulje, curi ulje, trosi antifriz, prezupci, turbo, dizne, interkuler, lose gorivo, kvacilo, zamajac, vodena pumpa, svecice, bobine, pumpa goriva?

Ja kao samosvestan vozač radim redovne servise i ne čekam da mi crknu svećice već ih zamenim na 40.000 km ili koliko je fabrika propisala. Isto važi i za ostale delove nabrojane mada većinu ne znam ni da postoje jer ne vozim krševe.
električni auto umesto kvačila i zamajca nema ništa? Ili ima neku elektroniku koja se kvari i možda je skuplja od pomenutih delova?

U normalnoj eksploataciji sus motora imaš male troškove koje kompenzuješ malom potrošnjom goriva i niskom nabavnom cenom u odnosu na električna vozila. U suštini za razliku love se voziš džabe 10 godina sa sus motorom.
I ja sam za električna vozila ali ne volim da me neko pravi budalom. Naročito ne megakorporacije u saradnji sa državama i bankama. Da eto to je bezveze baci odma plati reciklažu i dođi da potpišeš kredit na 10 godina za električni auto.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?30.09.2020. u 00:44 - pre 42 meseci
bordzija:"zar i to treba da košta 20.000 evra?"

Ne treba, ali ih nema mnogo, zbog toga je cena naduvana. Svakako da sve dok ne postane mainstream bice cena velika.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Električna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 186699 | Odgovora: 830 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.