Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DAIKIN klima uređaji - inverter

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: DAIKIN klima uređaji - inverter
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16

[ Pregleda: 123191 | Odgovora: 319 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter15.02.2021. u 11:50 - pre 37 meseci
Citat:
zoxor:
Da slicni su kompresori.
Ali nisu bas izmislili toplu vodu.
I kod mene je u devetkama kompresor kao u sesmaestici samo sto mogu nisko da moduliraju.



Ok , drago mi je da smo se razumjeli...
 
Odgovor na temu

gfx
Beograd

Član broj: 255861
Poruke: 201
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter15.02.2021. u 15:08 - pre 37 meseci
Citat:
Alen23:
Pa da, takav isti iz muse 12 je i u shorai edge 16, nema neke razlike u pravu si...

Citat:
zoxor:
Da slicni su kompresori.
I kod mene je u devetkama kompresor kao u sesmaestici samo sto mogu nisko da moduliraju.

Iz ovoga bi se moglo zakljuciti da su ili negde kompresori poddimenzionisani, ili negde predimenzionisani... i da tu nema nekog "pravila" cak ni u okvirima istog brenda.


 
Odgovor na temu

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter29.03.2021. u 07:25 - pre 36 meseci
Ja kao neko ko je amater na tu problematiku gledam ovako:
1. Frizirani: Folksvagen polo 3 cilindra 60ks ako se ne varam.
2. Folksvagen polo starija generacija 4 cilindra 60ks.
Prvi je promašaj živi, na papiru sve ok a u praksi nije nizašta. Drugi je sasvim normalan auto, slabo se kvari, solidno ide, nije bučan.
I ono najvažnije: Hebem mu dan kad sam prodao onaj drugi i kupio onaj prvi pa sam hteo da ga gurnem u Dunav. Na kraju sam prodao taj noviji i kupio auto....Punto.
Jeste off al ja mislim da je to adekvatno poređenje.
A vezano za klime, čekajte malo! Zar do sada nije propagirana vatrena moć Fujitsua u odnosu ma sve ostale, ma bljuje vatru u odnosu n Daikin. Šta je sad ovo? Biće no što sam ja uvek mislio da obe klime rade na jako sličnim temperaturama izduva jedino što Daikin duva malo manjom brzinom izdiva i možda stepen dva manjom temperaturom pa otud razlika.
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
Odgovor na temu

EmaXX

Član broj: 341823
Poruke: 361
*.46.114.pool.telefonica.de.



+83 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter30.03.2021. u 16:22 - pre 36 meseci
Malo je puno. Taj koji stepen i malo jacih ispuh prave veliku razliku. Evo hipotetski primjer, klima x i klima y. Racunacemo u zoni bez defrosta za obe, jer ta varijabla puno mijenja ishod, a algoritmi se razlikuju kod proizvodjaca.
Klima x puse 43 stepena, na 500 protoka zraka kod klome x. Usisna temp nek bude 25.
U ovim uslovima:
18 × 1.2 × 500 ÷ 3600 = 3kw

Klima y samo nek malo manje vrijednosti ima, sto si naveo koji stepen i malo manje nek puse. Evo klima y 40 stepeni, 450 protok.

15 × 1.2 × 450 ÷ 3600 = 2.25 kw

Ispade ogromna razlika u ovom hipotetskom primjeru. U defrost zoni ako je manje vise isto vrijeme provedeno u defrostu onda se moze reci da je klima x puno jaca. Ukoliko pak jedna od te 2 provodi znacajno vise vremena u defrostu iako vise kw daje dok radi onda gubi dobar dio isporucene toplote kad se uzme sira slika.


 
Odgovor na temu

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter01.04.2021. u 08:26 - pre 36 meseci
Dobro to je matematika ali ima još nešto, sve vrednosti koje se ističu se odnose na maxmalno duvanje a kako zanamo da na nižim temperaturama na scenu stupa backup header onda računica izgleda bitno drugačije, osim kod Mitsubišija jer koliko ja znam on jedini nema uračunatu dodatnu grejalicu, mislim da svi ostali imaju ali taj podatak prećutkuju zbog marketinga. A taj marketing je namerno prećutkivao dve stvari:
1. Dodatni grejač na temperaturma ispod -7 i njegova vrednost se uračunavala u ukupnu količinu isporučene toplote. A to za posledicu ima prevaru potrošača u smislu isporučene energije ali i COP-a! Jer kod dodatne grejalice je COP = 1! A to bitno menja računicu.
2. Sve vrednosti koje su istaknute se odnose na režim maksimalnog duvanja! Što je duvanje slabije slabija je isporuka toplote a i povećava COP! Najveći COP je na maksimalnom duvanju.
Tako da matematika jeste korisna, katalozi i tabele takođe ali za mene je mnogo realnije kad korisnik ili monter kaže na koliko kvadrata sa kakvom izolacijm i orijentacijom klima zadovoljava potrebe za grejanjem. Još kad stavi i merač potrošnje struje, onda imamo i jedan pravi podatak koliko struje troši određena klima. Kao što recimo rade korisnici Daikina na ovoj temi, jako dragoceni podaci.
Tako da složio bh se sa članovima foruma koji tvrde da temperatura izduva nije presudna. Lepo je kad toplo duva al ne mora uvek da bide dobro ker će lasnije možda da stane pa opet da krene a to nije dobro. Možda je malo kontradiktorno ali eto....
Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
Odgovor na temu

Romel68

Član broj: 281511
Poruke: 367
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter01.04.2021. u 09:01 - pre 36 meseci
Oh sad videh lapsus, koliko struje troši klima....ne nego koliko koji model klime troši u određenom prostoru! Možemo porediti potrošnje klima samo u istovetnom prostoru i uz veoma slične klimatske uslove.

Kuća jedna etaža, 120 kvadrata, demit fasada 7cm stiropora, plafon 5cm iznad + 2cm
stiropora ispod ploče. Stolarija, PVC Veka 6 komorna troslojna niskoemisiona stakla.
 
Odgovor na temu

EmaXX

Član broj: 341823
Poruke: 361
2001:a61:2aa4:6b01:d469:b51c..



+83 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter01.04.2021. u 21:07 - pre 36 meseci
Sto se tice backup heatera u kalkulaciji, nije samo Mitsubishi, cak nije ni kod svih proizvodjaca isto. Zavisi od modela. Kod Gree, Mitsu nisam ni kod jednog modela vidio.
Npr eto sensira ima pdesignH 2.8 kw bez pomocnog grijaca. Sve ima svoje. Sensira ima dosta veliku vanjsku jedinicu od 28kg i poprilicno velik kompresor. Da je drugacije programirana sigurno bi na ustrb copa mogla vise toplote dati. No tu Daikin ima svoju filozofiju. Al sigurno nije snagator, ona ima neke svoje adute.
Treba se ravnat po svojim potrebama/zeljama u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

giga545
Nis

Član broj: 170629
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter12.04.2021. u 01:07 - pre 36 meseci
Dobro vece ili mozda bolje dobro jutro, potrebna mi je pomoc oko izbora klime.
Zivim u stanu od 50 m2, i od 2012 za potrebe hladjenja se koristi Daikin multi split sistem 2xFTX20C ( 2 sedmice)+ MKS40F Inverter. Navedena klima nema mogucnost grejanja, tako da se zimi koriste 2 Ta peci (jedna je 3kw a druga 3.5kw), najveci racun za struju je bio ovog januara oko 8400 din (led rasveta, bojler ukljucen 24/7, masine za pranje i susenje vesa rade iskljucivo na jeftinu struju), odnos jeftina/skupa struja 70:30.
Posto na leto planiram renoviranje stana, planiram da izbacim Ta peci i da koristim drugi nacin grejanja.
Prva opcija je uvodjenje CG sa nekim akumulatorom toplote, a druga opcija se deli na dve podopcije za koje su mi potrebni saveti:
1. Da li uopste postoji kao mogucnost neka "nadogradnja" postojece klime, "budzenje" i ubacivanje grejača kako bih dobio i grejanje, i da li je to isplatljivo?
2.Da li kupiti neki novi Daikin multi split koji moze i da greje? Predlog tj oznaka? Ili kupiti nove dve nezavisne klime? Tip, oznaka?
Inace, raspored prostorija je takav da su dve sobe (po 18 m2) spojene zajedno sa hodnikom u obliku ćirilićnog slova "P" pa je zbog toga najbolje da budu dve unutrasnje jedinice.
Stan se nalazi u staroj gradnji, zgrada iz 1947g, debljina zida oko 40cm, bez izolacije od stiropora, pvc stolarija, i da, stan je u sredini okruzen drugim stanovima sa sve 4 strane.
Da li bi grejanje klimama povecalo ili smanjilo racun za struju?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

EmaXX

Član broj: 341823
Poruke: 361
2001:a61:2aa4:6b01:100a:67e1..



+83 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter12.04.2021. u 16:23 - pre 36 meseci
Posto je nekima draze da pisu budalastine na temi drugih proizvodjaca nego da ovde daju konkretan savjet za brend koji imaju evo ja cu pokusat.

-pitanje 1 odgovor ne

-pitanje 2, uglavnom se preporucuju 2 zasebne. Multisplit samo u slicaju da nema mogucnosti za vise vanjskih. Razloga vise. Kad idu u defrost rijetko ce se desit da obe u isto vrijeme idu tako da ne ostajes bez grijanja.
U slucaju kvara ne ostajes bez grijanja itd

Konkretan prijedlog za odredjeni model Daikina ti se ne bi usudio dati. Valjda se neko javi ko ima aktuelne modele Daikina
 
Odgovor na temu

cakic91
Gree Amber - GWH24YE-S6DBA2A

Član broj: 312764
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter15.06.2021. u 16:35 - pre 33 meseci
Kupujem klimu za malu kancelariju, svega 8 kvadrata, zapadna strana, 10 cm izolacije, ima jedan zid na spoljnoj strani, u zgradi je. Problem je sto se prosorija dosta zagreje i klima bi uglavnom hladila prostor,zbog male kvadrature odgovarala bi klima koja tiho radi i dobro modulira. Izbor se sveo na Daikin FTX 20 model. Vidim da je jos uvek u prodaji stari model FTXB20C / RXB20C i da takodje novi model FTXC20C / RXC20B.Razlika u ceni je minorna. Koja je bolji izbor? Citao sam da je stariji model dobro radio i vidim da ga ljudi hvale, ne znam da li je isto i sa novim modelom. Da li je bolje uzeti stari model ili novi?
 
Odgovor na temu

peca259
Referent
NN DOO
Beograd

Član broj: 335646
Poruke: 244
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: peca259


+15 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter15.06.2021. u 20:07 - pre 33 meseci
>
Fujitsu 12lgc i Daikin ftxb25c.,Fujitsu
asyg07lmce/lmca
Stan u kući 75m2, 8cm stiropor i fasadna cigla.
 
Odgovor na temu

MikiBL
Banja Luka, RS, BiH

Član broj: 345013
Poruke: 60
79.143.163.*



+2 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter21.06.2021. u 11:17 - pre 33 meseci
Uspio sam nabaviti hvaljenu Fujitsu 12Luca koja treba da mi grije ostatak stana, bez spavaće sobe. Molio bih preporuku za spavaću sobu od 20m2. Možda uzeti u obzir da eventualno nekad promijeni namjenu u dnevnu. Stan je na 1. spratu zgrade stara gradnja, u B. Luci, debelih zidova 45 cm, ali bez dodatne izolacije.Ova soba ima samo 1 spoljašnji zid i dio suprotnog zida je prema stepeništu zgrade.
Dakle, nešto što bi moglo lijepo grijati, što ima mogućnost niske potrošnje bez gašenja. Naravno da bi bilo poželjno da nije skupa, što mi je, kao penzioneru, bitno. Vjerovatno bi tu i neka devetka zadovoljila, ali bih radije 12. Vjerovatno znate šta je dostupno u BiH. (poslaću pvaj tekst i na podforume od još nekoliko proizvođača)
Pratim forum i nekoliko stručnjaka su eksperti sa povjerenjem, pa bih molio nekoliko preporuka.
 
Odgovor na temu

mirkobatocina

Član broj: 337310
Poruke: 306
*.cpe.sn.co.rs.



+21 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter24.06.2021. u 22:01 - pre 33 meseci
Moja preporuka je osnovni(ulazni) model Daikin klime u velicini 12 btu.Za malo para i malu povrsinu sobe.Odlicna modulacija grejanja--hladjenja.
 
Odgovor na temu

dgajic08

Član broj: 282240
Poruke: 7
*.teol.net.



Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter29.06.2021. u 15:08 - pre 33 meseci
Pozdrav ljudi,

Planiram da kupim klimu za grijanje i hladjenje sprata kuce povrsine oko 42 kvadrata.
Postavio bih unutrasnju jedinicu iznad stepenista tako da ne znam da li da racunam i hodnik u prizemlju u kvadraturu? To bi bilo ukupno 50-ak kvadrata.
Na ovaj nacin bi unutrasnja jedinica duvala direktno u sobe i kupatilo.

Kuca ima izolaciju 10 cm stiropora, na gornjoj ploci je 10 cm staklene vune, plasticna stolarija sa dvoslojnim staklima sa termo folijom + roletne.

Na spratu je uvijek hladnije/toplije u odnosu na prizemlje pa pretpostavljam da mi tu treba malo jaca klima zbog grijanja?
Da li je 18k dovoljna za ovu kvadraturu?

Ja sam malo gledao Daikin-a i nasao ova dva modela dostupna kod nas u BiH: FTXF50A (927 eur) i FTXC50B (851 eur).

Da li mozda neko ima iskustva sa nekim od ova dva modela?

Takodje, vidim da se dosta spominje Fujitsu kad je rijec o grijanju.
Da li prije preporucujete Fujitsu ako ce se klima koristiti primarno za grijanje prostora?

Hvala!
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter29.06.2021. u 20:22 - pre 33 meseci
Pozdrav ,
klima bi ti onda bila u hodniku ? Probaj da skiciraš raspored prostorija , upiši kvadraturu i obiljezi mjesto gdje bi bila klima..
 
Odgovor na temu

dgajic08

Član broj: 282240
Poruke: 7
*.teol.net.



Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter29.06.2021. u 22:02 - pre 33 meseci
Da, mislim da je najbolje u hodniku, vrata od soba bi po potrebi otvarao/zatvarao.
Evo skice sprata:



[Ovu poruku je menjao dgajic08 dana 29.06.2021. u 23:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter30.06.2021. u 11:25 - pre 33 meseci
Neće to ići tako kako si zamislio , 18ka u 10m2 i da grije sve ostalo... Stavi dvije 9ke u ove dvije sobe ineka pušu ka hodniku..Puno bolja opcija..Za tih 1000€ mozes uzeti dvije ili tri jako dobre klime i puno bolje rješiti grijanje na tom spratu..
 
Odgovor na temu

rankok
Ranko Krneta
Beograd,Novi Beograd

Član broj: 25977
Poruke: 61
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter01.07.2021. u 20:55 - pre 33 meseci
Pozdrav,

s obzirom da vidim da postoji dosta ljudi koji poznaju materiju, da li bi neko mogao da mi kaze i uporedi konkretno modele DAIKIN FTXJ35MS/RXJ35M Emura (SEER: 7.19) VS DAIKIN FTXM35N/RXM35N9 PERFERA (EER 4,23) (SEER 8,65) a isto tako te modele u odnosu na recimo


MITSUBISHI MSZ-EF35VE3S/MUZ-EF35VE (SEER: 8.5)
GREE GWH12UB-K3DNA<LCLH (SEER 7,00)
Gree Soyal Premium Inverter 12k (SEER 9)


Pre svega me interesuje kvalitet i performanse, bukvalno neki future-proof posto kontam da bi trebale da rade bar 10godina...
ono sto ce da prvenstveno da hlade, posto je to prioritet, grejanje je u ovom trenutku popruno nepotrebno. Prostorije koje bi trebale da se hlade su 27+12 kvadrata postavljene tako da bi podjednako i adekvatno vazduh dopirao do njih.

Hvala u napred.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.8.*



+157 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter02.07.2021. u 20:58 - pre 33 meseci
Za hladjenje će ti biti dobra bilo koja od navedenih , nema smisla sad usporedjivati uredjaje.. Svi uredjaji su više klase tako da i kvaliteta nije nešto upitna ..
 
Odgovor na temu

mirkobatocina

Član broj: 337310
Poruke: 306
*.cpe.sn.co.rs.



+21 Profil

icon Re: DAIKIN klima uređaji - inverter04.07.2021. u 23:16 - pre 33 meseci
Moj izbor je Daikin . Sto se tice Gree , to JE klasican Kinez i nije za poredjenje.Ako bas hoces Kineze , mozes da potrazis i Hisense,Midea,AUX,Haier....itd.Gree se ne razlikuje u odnosu na ostale Kineze.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: DAIKIN klima uređaji - inverter
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16

[ Pregleda: 123191 | Odgovora: 319 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.