Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611759 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 22:07 - pre 49 meseci
Citat:
bordzija:Da se razumemo, već nedelju dve opasno gledam ljude po ulicama i prodavnicama, nisam vido niti čuo da je neko kinuo!

Pa ne smeju. Boje se jer ih opasno gledas

Citat:
bordzija:Ajde sada i vi razmislite, jel neko kinuo u skorije vreme?

Ja sam.
Inace, Covid-19 uglavnom napada donje disajne organe - grlo, dusnik, pluca.

Citat:
bordzija:Kapljično sigurno ali ima tu još nešto, verovatno i preko disanja nema druge ili preko kože direktno, brzo ili ubrzo. U suštini se ništa nezna ako malo bolje razmislite, vrte se kvake, plastika, metal. Jedino ako opstaje danima na tim površinama i trči ko gepard.

Prenosi se kapljicno. Sve ostalo je pomoc tom prenosenju. I to je sasvim dovoljno.


Citat:
bordzija:I još nešto mi je čudno, pranje ruku uništava koronu a asepsol i rakija ne? Ovaj deo priče se meni uopšte ne slaže, mislim da mu sapun i voda ne mogu puno!

Sapun se vezuje za masne molekule na povrsini virusa. Alkohol unistava virus ali mora biti bar 60% alkohola. Rakija obicno ima 40%. Za asepsol ne znam da li je efikasan i zasto (bilo da jeste ili nije).
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 22:14 - pre 49 meseci
Citat:
Ja mislim da sam u predhodnim postovima objasnio u kojim slučajevima je pranje ruku i nošenje maske efikasno a u kojim nije. Kažem da se pridaje prevelik značaj obema mera, ne da ih ne treba sprovoditi.

Dobro, mozda samo nije sve tako digitalno, nule i jedinice, nego, nesto je mozda efikasno 1% a nesto 90%. Ali, eto, ljudi u Italiji nemaju taj luksuz da mogu da kazu "eh, to je jedan posto, to mi nije bitno". Svesni su da taj 1% moze znaciti razliku izmedju zivota i smrti.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 22:16 - pre 49 meseci
Citat:
dr0id:

Pa ne znam bas, 200.000 za 2 meseca nije nesto, obican grip je daleko zarazniji


U pravu si. I odnese mnogo više života nego korona (za sada). Ipak bolnice širom sveta uglavnom nemaju problema sa zbrinjavanjem svih zaraženih kojima je hospitalizacija neophodna. To nikako nije slučaj sa COVID-19. (kao što vidimo u Italiji). Pitnje je kako će zdrvstveni sistemi uspeti da se nose sa ovim čak i sa preduzetim merama, a kamooli bez njih.

Takodje korona je 10 do 20 puta smrtonosnija od običnog gripa.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 23:19 - pre 49 meseci
Napolju je kao u zombi-apokalipsa filmovima, sve radi redovno (rasveta, reklame, semafori) a prakticno nigde nikog. Totalno ludilo
...

Evo jos malo edukativnog materijala
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 23:30 - pre 49 meseci
Pa i nije, prolazi policija po trojica četvorica šetkaju lagano ulicama, tu i tamo neko sa taškom žuri (sa posla verovatno) prođe i neki bus do skoro, poneki auto i taksi. Besmisleno je policijski čas, vanredno stanje a kafići, kafane i kockarnice rade gde se uglavnom mladi okupljaju pa nose kući koronu. Biće ovo izuzetno teško i napeto vreme koje predstoji.

Zeznuo sam se što sam se vratio ovde umesto fino na moru ionako živim u izolaciji.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 23:38 - pre 49 meseci
Pa jel rade kafići ili zavisi od grada? Ne rade posle 8? Verovatno će mo videti totalno zatvaranje pomenutih kada broj zaraženih naglo počne da raste što se izgleda dašava negde izmedju 500. i 1000. zaraženog. Daj bože da ove mere urode plodam pa da do toga ne dodje. Japan i Koreja deluju kao da kontroliš stavri bolje nege drugi.

Citat:
dr0id:

Evo jos malo edukativnog materijala


E kad im vidim te radionice čiste ko apoteke :). Tačno se vidi da gotovo nikad ništa ozbiljno nije radio u njoj.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2712



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1918.03.2020. u 23:51 - pre 49 meseci
Mešaju ljudi virus gripa (čak i onaj sezonski) sa virusima prehlade kojih ima preko 100 i koji su stalno tu oko nas, samo čekaju da nam padne imunitet ako slabo obučeni provedemo duže vreme u hladnom. Evo, meni malo fali da dobijem jaku prehladu, jer sam preključe bio u nekom suterenu par sati, a nisam poneo džemper, razlika između temperature u tom prostoru i spoljne temperature je relativno ogromna. Juče i danas je bilo tako sunčano da bi neko kome je oslabljen imunitet iz drugih razloga (npr. umor, neispavanost, blaga prehlada i sl.) dovoljno da u nekoj hladovini provede sat vremena, još ako duva vetrić ili je promaja, eto prehlade.

Ali, to nije grip. Prehlada se leči za nekoliko sati preznajanjem (bukvalno), odnosno dovoljno je popiti nekoliko šolja vrućeg čaka, utopliti se na nekoliko sati i to je to (da ne kažem koliko pomaže kuvano vino ili čak kuvana rakija). Ali, kad naiđe baš jak virus gripa, to ne ide baš tako brzo, osim ako se ne saseče istim ovim tretmanom na samom početku dok je koncentracija virusa relativno mala pa imuni sistem može da se izbori sa njim relativno brzo.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 00:26 - pre 49 meseci
Citat:
dusanboss:

Realnost je: Upotrebljavati maske koje svi trenutno koriste je isto kao da stavite žicu za ogradu na komarnik... pa srećno sa tim. Delimačno su efikasne jedino u slučajevima kada želite da nekom ne odlete delovi vaše pljuvačke usta (nos, oči) ili obrnuto (što je manje efikasno). Dakle masku trebaju nositi samo osbe sa simtomima gripa i ljudi koji su u neposrednom kontaktu sa njima. Nositi je na javnim mestim je glupost.

Ovo nisu moja mišljennja već mišljenja stračnjaka za koje duboko verujem da znaju svoj posao. (naravno ne ovih što nas kroz šalu savetuju da idemu u šoping u Italiju.)

Gde odvali ovu glupost , ko je ozbiljan to rekao ?
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 00:28 - pre 49 meseci
Ako su mogli Tita da isključe sa aparata onda mogu i svakok drugog

https://www.google.com/amp/s/w...i-kad-vise-nisu-ziveli-zajedno
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 00:30 - pre 49 meseci
Protiv Korone :


Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 01:12 - pre 49 meseci
Citat:
morihei ueshiba:
Citat:
dr0id:
Citat:
morihei ueshiba: Sta god, samo da rastereti ove ljude, bar da ne moraju da donose ove odluke koga ostaviti u zivotu a koga ne.....

Pa zar to nije posao lekara? Bilo da je u pitanju virus, cuka, kancer, opekotine, trovanje, ranjavanje, gangrena, itd.


Da, lekari odlucuju. Ali u redovnim situacijama odluke o skidanju sa respiratora se donose nakon verifikacije da pacijentu nema spasa, po nekoj utvrdjenoj proceduri, uz pristanak porodice itd.
U ovom slucaju, oni bukvalno moraju da prekidaju nekom zivot kao procene da ima recimo 15% sanse da prezivi, da bi stavili na taj respirator nekog sa 30%. Nijedan od njih nema sanse bez respiratora, pa doktori moraju da odlucuju kome oduzeti i to malo sanse.

Posle toga treba da izadju na oci porodici i da im objasne zasto su skinuli bas njihovog clana sa aparata, a ne nekog drugog itd itd.

To su neverovatno stresni momenti za osoblje i mnogi od njih ce osecati posledice slicne posttraumatskom sindromu, sa svime sto ide uz to.


Da, to je prilicno gadno i sumnjam da bilo ko normalan ne moze da ostane 100% isti, neki nivo traume ce ostati i pratice te negde u podsvesti dugo vremena.

Kad dodjes u situaciju da moras da radis trijazu gde bukvalno klasifikujes ljude u kategorije gde ce neki neminovno preminuti, jasno ti je da ti licno odlucujes bukvalno ko ce da prezivi a ko ce da umre.

Naravno, mozes racionalizovati da je tako bolje za celo drustvo tj. da si dao prioritet onima koji imaju vece sanse da prezive, itd.. itd.. ali ostaje fakat da si ti ("ti" kao doktor) taj koji je doneo odluku koja je neku osobu kostala zivota.

Ne znam kako se ti ljudi nose sa takvim stvarima. Imam lekare u porodici i jako sam retko o tome pricao sa njima, koliko sam ukapirao ljudi se jednostavno naviknu posle nekog vremena da pacijenti umiru (prvih par slucajeva je garantovana trauma za svakog normalnog). Ali ovo je jos gore, ovde bukvalno odlucujes ko ce da bude lecen a ko ne i time direktno utices na epilog. To nije isto kao kada ti pacijent premine u toku operacije, gde si mozda uradio sve sto je bilo moguce.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 01:13 - pre 49 meseci
Ako sam nesto slusao na pocetku o ovom virusu da je zarazniji od gripa i smrtonosniji. Moze neki update? Mislim pre svega na ovo da je manje zarazan? Hvala.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 01:27 - pre 49 meseci
Citat:
jovajovic100:
Citat:
dusanboss:

Realnost je: Upotrebljavati maske koje svi trenutno koriste je isto kao da stavite žicu za ogradu na komarnik... pa srećno sa tim. Delimačno su efikasne jedino u slučajevima kada želite da nekom ne odlete delovi vaše pljuvačke usta (nos, oči) ili obrnuto (što je manje efikasno). Dakle masku trebaju nositi samo osbe sa simtomima gripa i ljudi koji su u neposrednom kontaktu sa njima. Nositi je na javnim mestim je glupost.

Ovo nisu moja mišljennja već mišljenja stračnjaka za koje duboko verujem da znaju svoj posao. (naravno ne ovih što nas kroz šalu savetuju da idemu u šoping u Italiju.)

Gde odvali ovu glupost , ko je ozbiljan to rekao ?


Obicne "potrosacke" maske koje se valjaju po supermarketima ti nece puno pomoci kao primaocu virusa - velicina virusa je drasticno manja od prolaza kroz takve maske - ako neko bolestan kine i rasprsi viruse 2-3 metra oko sebe, ako se nadjes unutar tog "oblaka", virus nema nikakav problem da proleti kroz rupe.

Sa druge strane, te maske i te kako pomazu onima koji su bolesni da ne sire zarazu unaokolo, zato sto drasticno smanjuju kolicinu patogena prilikom kaslja (mnogo manje rasprostiranja), zato sto se drasticno smanjuje razdaljina do koje "odlete" virusi kao posledica kaslja.

Secam se kad sam prvi put bio u Japanu pre 10+ godina, bio sam uveren da maske nose ljudi koji ne zele da se razbole, ali mi je lokalni kolegao objasnio da je situacija potpuno suprotna: bolesni ljudi nose maske kako ne bi sirili zarazu (zato sto to ima vidljivog efekta).

Ako hoces masku za zastitu, kupi N95 masku. To je vec ozbiljnija rabota.

Ili, ako vec trosis pare - N100 ili, ako bas ne zelis da rizikujes, uzmi R100. Nije 100% garancija ali, ako si je korektno stavio, vrlo verovatno neces imati kontakt sa virusom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 01:57 - pre 49 meseci
Iliti (FF)P2 i P3 u ovim krajevima
Citat:
SASA M.:
Ako sam nesto slusao na pocetku o ovom virusu da je zarazniji od gripa i smrtonosniji. Moze neki update? Mislim pre svega na ovo da je manje zarazan? Hvala.

Pa vidis da je coronom zarazeno 220.000 za 2 meseca a od gripa 1000x vise... Pricalo se da je R0 3-4 za coronu a sad vec smanjuju na 2-2.5, na kraju ce biti i manje od 2, kao grip
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 02:35 - pre 49 meseci
Pomažu li klasične gas maske? Imam onu iz vobija koristio sam je par puta za farbanje i odlično radi, ne oseća se nitro ni uljana. E sad jel može da posluži povremeno za odlazak po hranu? Inače planiramo da možda jednom nedeljno idem ili u 15 dana kako bih namakao potrpštine.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 04:06 - pre 49 meseci
Mislim da pomazu mnogo vise nego ove obicne koje nosimo, ali ipak ne oslanjaj se 100% na njih nego ukljuci drzanje distance, odbijanje razgovora sa onima koji ne nose nikakvu masku, nosenje rukavica, pranje ruku i ako si vernik molitvu, pa imas veoma dobre izglede da sve te mere zajedno daju rezultat.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 05:38 - pre 49 meseci
sta bi bilo da je umesto corone koja napada pluca se pojavio virus koji unistava nervni sistem i prenosi se lakse?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 05:49 - pre 49 meseci
Chinese Foreign Ministry spokesperson Geng Shuang made the remarks that China will provide material assistance and send experts to Serbia to help fight against COVID-19:



Mislim da je ovo jedna od bitnijih vesti za Srbiju.


Sa druge strane, verujem da ste videli https://www.theguardian.com/wo...and-could-see-79m-hospitalised

... The coronavirus epidemic in the UK will last until next spring and could lead to 7.9 million people being hospitalised, a secret Public Health England (PHE) briefing for senior NHS officials reveals. ...

... The document says that: “As many as 80% of the population are expected to be infected with Covid-19 in the next 12 months, and up to 15% (7.9 million people) may require hospitalisation....

... If the mortality rate turns out to be the 1% many experts are using as their working assumption then that would mean 531,100 deaths. But if Whitty’s insistence that the rate will be closer to 0.6% proves accurate, then that would involve 318,660 people dying. ...
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
95.180.64.*



+267 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 08:55 - pre 49 meseci
Citat:
morihei ueshiba:
... oni bukvalno moraju da prekidaju nekom zivot kad procene da ima recimo 15% sanse da prezivi, da bi stavili na taj respirator nekog sa 30%. Nijedan od njih nema sanse bez respiratora, pa doktori moraju da odlucuju kome oduzeti i to malo sanse.

Vidi, ovo je Balkan - 500 eura moze da pomogne doktorima u tim momentima da lakse odluce ....

Kod nas se te vesti supresuju, ali u BiH se dosta prica o lekaru koji je za lovu primio zarazenog u Mostarsku bolnicu ( i napravio haos tamo ), o carinicima koji su za lovu propustali ponekog ... Ne sumnjam ni trenutak da toga ima na sve strane!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1919.03.2020. u 09:39 - pre 49 meseci
Pokazite malo solidarnosti. Pomognite starima u svojoj zgradi. Donesite im namirnice i lekove.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611759 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.