Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 298200 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.11.2020. u 19:55 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da li se secas kada je Krzanich pitan oko plana borbe protiv AMD? Kada je rekao da je cilj da se AMD spreci da pokupi vise od 20% trzista, cifra je bila sok. To je bilo leto 2018. E u tom momentu je Intel vec imao racunicu komplet :-)

https://wccftech.com/intel-ceo...ver-market-share-to-amds-epyc/

Charlie nije fan i gomila stvari koje trabunja nisu bas tacne, ali mislim da je njegova analiza tada bila potpuno tacna - da ce Intel tek 2022-ge imati sansu za paritet. Kako je to pisano u 2018-toj, izgledalo je kao preveliki pesimizam. Ali industrija cipova nije softverska industrija i cuda ne postoje. 2018-te je vec sve sto ce se desavati 2019, 2020 i 2021 bilo potpuno isplanirano i u razvoju. Da je bilo neceg boljeg, to bi vec bilo u planu. Tako da...


Jasno.
[quote]
Pazi, za Ice Lake SP "Entry" Intel mora da uradi dve stvari: Da skocka sam CPU (sto rade dok pricamo) i da ne za*ere nesto u 10nm++ procesu. ICX ima PCIe 4.0 i 8 mem. kanala to je OK. PCIe kanala ima manje ali kako EPYC2 koristi pola za cross-CPU komunikaciju, tada imaju isti broj.

Ne verujem da nece resiti ICX probleme, mislim probili su rok za kvalifikaciju i imaju probleme koji ne bi trebalo da se vide u ovoj fazi, ali cip je kompletno funkcionalan i radi mahom unutar planiranih parametara, OEM-i su prakticno zavrsili dizajn hardvera i samo cekaju QS uzorke za finalnu kvalifikaciju pre masovne proizvodnje. Otprilike trebalo bi ne znam sta da se desi, a i tada Intel uvek moze da krene da izbacuje feature, sto bi bilo lose ali procesor ce krenuti u HVM.
[quote]
Problem koji ja vidim ovde je sto je ovo damage control - i to je problem. Ili bi bio problem za intel iz 2018-te, danas je "daj sta das"... Sto je tuzno.
Citat:


ARM... IMHO, nista od toga na kratak rok, osim ako nisi 100% presao na Cloud, u kom slucaju vec imas Graviton 2. Za on-prem? Sumnjam, to mozda tek sledece godine, realno 2022-ge.
....
Intel ce imati nesto slicno sa Sapphire Rapids Xeonima namenjenim HPC industriji. Za one sa jeftinijim ulaznicama koji nemaju pristup Intelovim specifikacijama, evo informacija koje je neko procureo u javnost:

Ovde ima par stvari:

- Razlog zasto ce Arm doci tek 2022 je sto jos uvek nema nikakvog u ponudi. Amazon ima u ponudi samo tako, stavise za neke stvari je bukvalno best buy (recimo Redis kao managed "ElastiCache"), krece i na Azure, ali ako hoces on prem, realno, NEMA. OK, ima neki vendor tra-la-la, ali ako hoces da kupis Arm server, sa podrskom, 8x5xNBD ili bolje - bukvalno nema. Ocekujem da iduce godine krene ko god moze, samo zato sto je intel trenutno "na ledjima i pokazuje stomak" - pa da u'vati ko sta moze.

- Ovo sto je najavljeno za Sapphire Rapids je HPC chip. Najveci hit su chiplets, to je ogromno priznanje za AMD, taj 400W TDP bukvalno kao da kaze "e, a nije taj Power los", a HBM2 meni samo pise "skupo". Super je to za racunaljku, ali za web server, mail server, db server - to nista ne znaci. A, ako kupujes kao preduzece - to je ono sto ti treba.

- Realno ispada - i ovo je jako bitno - da prvi Sapphire Rapids i nece da bude za mainstream, vec Adler, Granite ili sta vec bude za neki "normalan" segment. A u normalnom segmentu ce AMD vec imati Milan kao provereno resenje i tad ce vec verovatno i AMD Genoa biti dostupna.

Ovo, na zalost, znaci da cak ni kad izadje Sapphire Rapids intel nece moci da se "vrati", vec ce i dalje kaskati... Iskreno, ako AMD krajem 2022-ge bude imao 20% udeo intel treba da bude srecan.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.11.2020. u 20:37 - pre 42 meseci
Citat:
nkrgovic:
Ovo moram da priznam nisam ocekivao:

FUJITSU Server PRIMERGY GX2460 M1

Onako, odokativno, skuplje su te četiri Tesla V100 nego sve ostalo u serveru čak i sa 1TB rama i 8 diskova po 1.2TB ili SSD-ova po nekoliko stotina GB. Čak i da stave 4 Quadro P6000, sa cenom su tu negde kao 1-1.5 procesora, ali ne znam ko bi dao tolike pare za dva procesora, a da stavi takve 4 grafike.

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.11.2020. u 22:59 - pre 42 meseci
Citat:
nkrgovic
Problem koji ja vidim ovde je sto je ovo damage control - i to je problem. Ili bi bio problem za intel iz 2018-te, danas je "daj sta das"... Sto je tuzno.


Znas kako se kaze, za prosutim mlekom... Intelov board je sutnuo BK-a, posle novih 7nm problema su sutnuli i onog lika odgovornog za razvoj procesa. Da li je moglo ranije? Ko zna, mislim BK je uzivao autoritet, ne znam ni sam kako bi isla ta procedura da neko digne bunu tamo neke 2015 da nece izaci 10nm 5 godina. Da li bi im neko verovao? :-) Da li bi im TI verovao?

Problem je verovatno taj sto je razvoj procesa skoro pa "rocket science" - mogu da zamislim nekog whistleblower-a koji chairman-u kaze da sve ide u pm, sta ce ovaj da kaze? Nista, jedino ako pita nekoga... ups, a koga? Mozda onog lika sto su ga skoro otpustili? I kako uopste da veruje whistleblower-u a ne menadzeru koji mu kaze da "mali ke*a mnogo, sve OK", jos ako ti kaze da je "uvek ovako" posto na prvi pogled uvek sve izgleda da nema nista od toga, a onda se nadje resenje. Dok se ne nadje.

Da pita nekog sa strane, ni to ne moze - ako ima neko sa strane, taj neko je tvoj konkurent, nije bas pametno pitati nekog iz TSMC-a "a je li... ovaj kobalt". Sutra bi zavrsilo na SemiAccurate-u :-)

"Value for money" HCC ICX koga ces vidjati po anonimnim crnim kutijama i ciji ce jedini adut biti "jeftino" je zapravo najbolje na sta je Intel mogao da racuna.

Citat:

- Razlog zasto ce Arm doci tek 2022 je sto jos uvek nema nikakvog u ponudi. Amazon ima u ponudi samo tako, stavise za neke stvari je bukvalno best buy (recimo Redis kao managed "ElastiCache"), krece i na Azure, ali ako hoces on prem, realno, NEMA. OK, ima neki vendor tra-la-la, ali ako hoces da kupis Arm server, sa podrskom, 8x5xNBD ili bolje - bukvalno nema. Ocekujem da iduce godine krene ko god moze, samo zato sto je intel trenutno "na ledjima i pokazuje stomak" - pa da u'vati ko sta moze.


Mislim da nije to bas tako lako - Marvell je odustao od originalne strategije i odlucio da se fokusira na specijalizovano trziste (https://blogs.marvell.com/2020...processors-in-the-data-center/) - zasto? Zato sto su ustanovili da hyperscaleri mogu da preskoce posrednika i sami prave svoje CPU-ove kao Amazon.

Ako je to tako, to znaci da 50% trzista nije dostupno. Sto znaci da ostaje trziste on-prem i DC servera, za koje ce se verovatno boriti vise igraca. To trziste je fragmentovano, znaci manje narudzbine, teza i duza prodaja.

To ne znaci da ARM nema business-case, ali je poslovni plan daleko manje zanimljiv SV VC-jevima koji u ovo nece bacati slepere para.

Citat:

- Ovo sto je najavljeno za Sapphire Rapids je HPC chip. Najveci hit su chiplets, to je ogromno priznanje za AMD, taj 400W TDP bukvalno kao da kaze "e, a nije taj Power los", a HBM2 meni samo pise "skupo". Super je to za racunaljku, ali za web server, mail server, db server - to nista ne znaci. A, ako kupujes kao preduzece - to je ono sto ti treba.


Da, HBM2 Sapphire Rapids je za iste kupce kao i oni AP Xeon-i ili DGX-x NVIDIA kutije - one sto ne gledaju cenu. Ti kupci nismo mi :-)

"Obican" Sapphire Rapids je i dalje zanimljiv kao "performance" server/WS CPU, ali ce zahtevati prelazak na PCIe 5.0 i DDR5 - sto znaci, menjas sve, kvalifikujes ponovo sve & all that jazz.

Citat:

- Realno ispada - i ovo je jako bitno - da prvi Sapphire Rapids i nece da bude za mainstream, vec Adler, Granite ili sta vec bude za neki "normalan" segment. A u normalnom segmentu ce AMD vec imati Milan kao provereno resenje i tad ce vec verovatno i AMD Genoa biti dostupna.


Genoa. Milan izlazi krajem godine i treba da bude konkurent za Ice Lake SP (tj. jasno je da ce biti brzi, ali ne toliko brzi koliko Intel moze da obori cenu).

Sapphire Rapids vs. Genoa ce biti zanimljivo - AMD ce verovatno ubaciti jos jezgara, mada ne znam koliko je to uopste primamljivo trzistu.

Citat:

Ovo, na zalost, znaci da cak ni kad izadje Sapphire Rapids intel nece moci da se "vrati", vec ce i dalje kaskati... Iskreno, ako AMD krajem 2022-ge bude imao 20% udeo intel treba da bude srecan.


Mislim da im je ideja da imaju kakav-takav paritet sa Genoa EPYC-ima, sto je lakse reci nego uciniti.

U najboljem slucaju, Intel ce imati brze jezgro, tako da 56 jezgara koje ce imati mogu da konkurisu AMD-ovim 64. Ali AMD moze da poveca broj jezgara, pogotovu u Genoa generaciji na 5nm.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.11.2020. u 23:22 - pre 42 meseci
Ivan:""Obican" Sapphire Rapids je i dalje zanimljiv kao "performance" server/WS CPU, ali ce zahtevati prelazak na PCIe 5.0 i DDR5 - sto znaci, menjas sve, kvalifikujes ponovo sve & all that jazz."

Ja se tako mislim, cekam DDR5 ;)
Nadam se u 2021... mislim ono dupla brzina RAM-a dupli kapacitet!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)04.11.2020. u 08:12 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da li bi im TI verovao?

Problem je verovatno taj sto je razvoj procesa skoro pa "rocket science"

Razvoj procesa je, verovatno tezi nego rocket science - lakse je napraviti raketu nego novi proces. :/

I da, u pravu si - ne bi verovao. Sa Swain-om bi se zapitao, sa Krzanich-em koji je inzenjer i koji je poceo u tome bi verovao njemu. :(
Citat:

Ako je to tako, to znaci da 50% trzista nije dostupno. Sto znaci da ostaje trziste on-prem i DC servera, za koje ce se verovatno boriti vise igraca. To trziste je fragmentovano, znaci manje narudzbine, teza i duza prodaja.

To ne znaci da ARM nema business-case, ali je poslovni plan daleko manje zanimljiv SV VC-jevima koji u ovo nece bacati slepere para.

To je jedino na sta ja i mislim.... A to sto vc iz doline ocekuje da svi hyperscaler-i budu kupac, to ce morati da izvinu.... nisu oni poslali to sto jesu tako sto su veslali sise, nego tako sto koriste pamet.

Ipak, Arm ima "angle" i ima mesta za rast. Ako nista, Graviton im otvara trziste za on-prem. Sto je dobro za nas....
Citat:

Da, HBM2 Sapphire Rapids je za iste kupce kao i oni AP Xeon-i ili DGX-x NVIDIA kutije - one sto ne gledaju cenu. Ti kupci nismo mi :-)

"Obican" Sapphire Rapids je i dalje zanimljiv kao "performance" server/WS CPU, ali ce zahtevati prelazak na PCIe 5.0 i DDR5 - sto znaci, menjas sve, kvalifikujes ponovo sve & all that jazz.


Tih kupaca ima jako malo. To je dobro za intel, jer oni ce da bace lovu, AKO intelu uspe da se ugura tamo (AMD je ovde vec uleteo - a to nije trziste koje se bas tako lako menja), ali da - ovde lova moze da se uzme.

Obican SR verovatno izlazi tek 2023-ce, sto znaci da ce ga Genoa sacekati na noz. Ako vec imam "all that jazz", onda mi je sve jedno. Do sad sam menjao CPU, sve ostalo isto, imao sam neki razlog da zadrzim intel - a kad krene PCIe 5, DDR5, kad budem morao da sve razmisljam ponovo, makar imao 3 servera u rack-u.... onda cu debelo da razmislim i o AMD-u. Problem je, sto kad krene nova pesma, lako je izabrati novog partnera za ples.
Citat:

Mislim da im je ideja da imaju kakav-takav paritet sa Genoa EPYC-ima, sto je lakse reci nego uciniti.

U najboljem slucaju, Intel ce imati brze jezgro, tako da 56 jezgara koje ce imati mogu da konkurisu AMD-ovim 64. Ali AMD moze da poveca broj jezgara, pogotovu u Genoa generaciji na 5nm.

Najveca prednost koju intel ima je brzi IPC, sto nije prednost na serverskom trzistu zbog tehnickih razloga - vec zbog licenci. Ako intel bude imao i dalje osetnu prednost - super. Za sad je pomagalo i to sto nema chiplet arhitekture, vec i single-core procesi imaju full memory bandwidth - ali SR ce navodno biti chiplet, sto je bas drazesno (sto bi rekao perica), jer em svira nova pesma, em nema vise bitnih prednosti....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.11.2020. u 23:48 - pre 42 meseci
@nkrgovic:



https://www.anandtech.com/show...5900x-5800x-and-5700x-tested/9



Ovo je zvuk nestajuce Intel-ove IPC prednosti i uskoro stize i u EPYC varijanti.

Plus, prvi Ice Lake SP (koji ce, naravno, imati skok u IPC-u) verovatno nece imati previse visok klok zbog procesa, pa ce biti zanimljivo sta ce moci da rade da neutralizuju AMD - osim cene.

Sapphire Rapids ce imati znacajan bump u IPC-u, ali sumnjam da ce Genoa ostati na nivou Milan-a.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.11.2020. u 00:54 - pre 42 meseci
Ivan:"pa ce biti zanimljivo sta ce moci da rade da neutralizuju AMD - osim cene."

Pa sa superiornoscu koju AMD sad ima, tesko da ce biti konkuretntni ako ne spuste cene u odnosu na AMD.
E sad je stvar u tome sto AMD moze da digne jos cene, pa nece mnogo manje biti profita. Ali sad imamo
jedinstvenu situaciju u kojoj cene zavise od AMD-a...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.11.2020. u 03:05 - pre 42 meseci
AMD je trijumfalno podigao cene Zen 3 tako da su vise od Intel-ovih :-)))

Ne sumnjam da ce Milan EPYC imati isti tretman... kao sto jedan ekonomista rece: "The Social Responsibility of Business Is To Increase Its Profits" :-)

- Ice Lake SP bi trebalo da donese ~18% IPC unapredjenja u odnosu na Cascade Lake SP
- Sapphire Rapids SP donosi dalja unapredjenja - ocekuje se ~50% veci IPC u odnosu na Cascade Lake SP

Sapphire Rapids ce imati do 56 jezgara i modele do 400W TDP-a, ako 10nm++ bude isao po planu, verovatno ce moci da drze ta jezgra na visokom kloku.

Kada bi AMD ostao na 64 jezgra, vrlo verovatno bi imali problem sa ovim.

Naravno, AMD niko ne bije da ostanu na 64 komada, recimo mogu da dignu uloge na 96 jezgara, ili ko zna mozda i 128. Neki od insajdera tvrde da TSMC 5nm proces ima 87% vecu gustinu tranzistora (!). Svejedno i da stanu, 128 jezgara treba hraniti strujom i podacima :-)

Glasine kruze da ce Genoa imati 10 (!) memorijskih kanala ka DDR5 memoriji. DDR5 ce na pocetku imati 4800 MT/s, pa jednostavnom matematikom dolazimo do 1.875x brzeg rada sa memorijom u odnosu na danasnji EPYC2 koji ima 8 memorijskih kanala ka DDR4 or 3200 MT/s. Dakle, ni sa 128 jezgara memorija nece biti problem. Ili mogu da se zadrze na 96 jezgara na vecem taktu (ako moze) i uvodjenjem npr. AVX-512.

Nemam nikakav pristup AMD-ovim planovima, tako da samo mogu da spekulisem - ali mi se 96 jezgara cini kao najverovatniji ishod.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.11.2020. u 03:25 - pre 42 meseci
Ivan:"- Ice Lake SP bi trebalo da donese ~18% IPC unapredjenja u odnosu na Cascade Lake SP
- Sapphire Rapids SP donosi dalja unapredjenja - ocekuje se ~50% veci IPC u odnosu na Cascade Lake SP"

Kada?

"Glasine kruze da ce Genoa imati 10 (!) memorijskih kanala ka DDR5 memoriji. DDR5 ce na pocetku imati 4800 MT/s, pa jednostavnom matematikom dolazimo do 1.875x brzeg rada sa memorijom u odnosu na danasnji EPYC2 koji ima 8 memorijskih kanala ka DDR4 or 3200 MT/s. Dakle, ni sa 128 jezgara memorija nece biti problem. Ili mogu da se zadrze na 96 jezgara na vecem taktu (ako moze) i uvodjenjem npr. AVX-512."

Znas kako avx512 nekako ide u paketu sa DDR5. Dakle cim uspeju sa AVX512 da postignu vece brzine od AVX2. No najveci problem je onda zagrevanje. Ako moras klok da spustis za 25% da bi dobio 25% kao sada, to nije posao...

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.11.2020. u 08:19 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
kao sto jedan ekonomista rece: The Social Responsibility of Business Is To Increase Its Profits

On je jedan ekonomista kao sto je Ajsntajn "jedan fizicar".... :)

I mislim, Fridman je u pravu (ajde!) - AMD ce optimizovati profit, tj. dizace cene tako da konacna zarada bude maksimalna - ta matematika je poznata odavno, to je vrlo fin, naucni proces - dobrim delom zahvaljujuci ciki koga citiras :)
Citat:

- Ice Lake SP bi trebalo da donese ~18% IPC unapredjenja u odnosu na Cascade Lake SP
- Sapphire Rapids SP donosi dalja unapredjenja - ocekuje se ~50% veci IPC u odnosu na Cascade Lake SP

Sapphire Rapids ce imati do 56 jezgara i modele do 400W TDP-a, ako 10nm++ bude isao po planu, verovatno ce moci da drze ta jezgra na visokom kloku.

Kada bi AMD ostao na 64 jezgra, vrlo verovatno bi imali problem sa ovim.

Naravno, AMD niko ne bije da ostanu na 64 komada, recimo mogu da dignu uloge na 96 jezgara, ili ko zna mozda i 128. Neki od insajdera tvrde da TSMC 5nm proces ima 87% vecu gustinu tranzistora (!). Svejedno i da stanu, 128 jezgara treba hraniti strujom i podacima :-)

Glasine kruze da ce Genoa imati 10 (!) memorijskih kanala ka DDR5 memoriji. DDR5 ce na pocetku imati 4800 MT/s, pa jednostavnom matematikom dolazimo do 1.875x brzeg rada sa memorijom u odnosu na danasnji EPYC2 koji ima 8 memorijskih kanala ka DDR4 or 3200 MT/s. Dakle, ni sa 128 jezgara memorija nece biti problem. Ili mogu da se zadrze na 96 jezgara na vecem taktu (ako moze) i uvodjenjem npr. AVX-512.

Za pocetak, cini se da ce Milan da pomlati sve. Ono sto je jako bitno je da ce, u sledece dve godine, a pre svega zbog prednosti u IPC-u, ali i u pakovanju i svemu ostalom, AMD da se, verovatno, mnogo bolje pozicionira na serverskom trzistu. Trenutno ima 7-8 kupaca servera u sveti koji to rade "ozbiljno" (Facebook, Apple, Amazon, Google, Netflix, Microsoft, Rackspace - plus jos manjih), ali ima i brdo on-prem kupaca, koji kupuju za lokalnce datacentre, ili za on-prem servere. Telco operateri prelaze na 5G, koji jede CPU, tu ce se isto AMD super pozicionirati i gustinom i IPC-em, njima je prostor u reku najbitniji, AMD je mama za to, komercijalni klijenti uglavnom gledaju IPC zbog per-core licenciranja....

Da, cini se da ce, kad izadje Genoa i Sapphire Rapids, AMD biti na mnogo bolje mestu. Jos bitnije, intel ce biti na losijem mestu - Arm vendori mozda ne mogu da se prodaju kod velikih, ali ono sto se vozi kod telco-a je skoro uvek F/OSS ili in-house razvijeno, tu nije problem portovanje, samo ako se isplati.

BTW, ovaj Linus lici na onog "leave Britney alone" lika, iritantan je do besvesti.... divim se ljudima koji ovog gledaju.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)10.11.2020. u 21:13 - pre 42 meseci
Apple: Izbacujemo M1, prvi ARM SoC za Mac-ove - https://www.apple.com/newsroom/2020/11/apple-unleashes-m1/

- 5 nm
- 16 milijardi tranzistora
- 8 CPU jezgara - Apple kaze "2x x86 performansi na 10W"
- 8 GPU jezgara, 128 EU - Apple kaze "najbrzi iGPU"
- Kompletno unificirana memorija
- NN-inference engine
- Thunderbolt + USB 4

AMD: Izbacujemo Zen 3... nuff said...

Intel: https://www.youtube.com/watch?v=e295NaVldZs

- Saljemo Linusu "golden sample"
- Pakovanje #1... vece od pakovanja za laptop
- Pakovanje #2... PELTIER ELEMENT OD 200W (!!!) ("GRYOGENIC COOLER!" kao BRAWNDO!)
- ....
- Saljemo microcode update za postojece CPU-ove, otkljucavamo stvari koje smo pogasili u vreme kad smo bili #1 :-)
- Evo i uputstvo ("recept" kako Intel kaze!) kako da naterate procesor da MOZDA malo radi na 5.8 GHz. Paznja: ukljucuje dizanje voltaze na 1.475v i 200W aktivno hladjenje sa kontrolom vlaznosti (!)

Ovo nije za*ebavanje... ovo je stvarno! 2020, ne 2003... nije P4... ne ne ne, i9-10900K GOLDEN SAMPLE!

FFS!

Treca kutija jos nije stigla. Mini nuklearni reaktor, kako ne bi doslo do kolapsa elektricne mreze ako neko proba da potera Prime95.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)10.11.2020. u 21:50 - pre 42 meseci
Ja sam razocaran sto nema preko 16GB RAM-a... bukvalno korak unazad za Apple. Videcemo kako bude sa aplikacijama.

Mada, je i dalje pescina u glavu za intel - zaboravio si najvaznije: 20h battery life!
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)10.11.2020. u 22:41 - pre 42 meseci
Sad mozes iMaca da teras a da ne pocrni ekran. Dobro za editovanje i zezanje sa XCode, samo ne znam zasto....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 03:13 - pre 42 meseci
Citat:
nkrgovic:
Ja sam razocaran sto nema preko 16GB RAM-a... bukvalno korak unazad za Apple. Videcemo kako bude sa aplikacijama.

Mada, je i dalje pescina u glavu za intel - zaboravio si najvaznije: 20h battery life!


Ne verujem da nece izbaciti modele sa vise memorije, cim krene adekvatni softver da izlazi.

https://www.anandtech.com/show...ple-silicon-m1-a14-deep-dive/2

Citat:

What really defines Apple’s Firestorm CPU core from other designs in the industry is just the sheer width of the microarchitecture. Featuring an 8-wide decode block, Apple’s Firestorm is by far the current widest commercialized design in the industry. IBM’s upcoming P10 Core in the POWER10 is the only other official design that’s expected to come to market with such a wide decoder design, following Samsung’s cancellation of their own M6 core which also was described as being design with such a wide design.

Other contemporary designs such as AMD’s Zen(1 through 3) and Intel’s µarch’s, x86 CPUs today still only feature a 4-wide decoder designs that is seemingly limited from going wider at this point in time due to the ISA’s inherent variable instruction length nature, making designing decoders that are able to deal with aspect of the architecture more difficult compared to the ARM ISA’s fixed-length instructions. On the ARM side of things, Samsung’s designs had been 6-wide from the M3 onwards, whilst Arm’s own Cortex cores had been steadily going wider with each generation, currently 4-wide in currently available silicon, and expected to see an increase to a 5-wide design in upcoming Cortex-X1 cores.


Zakljucak:

Citat:

Apple claims the M1 to be the fastest CPU in the world. Given our data on the A14, beating all of Intel’s designs, and just falling short of AMD’s newest Zen3 chips – a higher clocked Firestorm above 3GHz, the 50% larger L2 cache, and an unleashed TDP, we can certainly believe Apple and the M1 to be able to achieve that claim.


Bice ovo vrlo zanimljivo.

Ako je Apple zaista uspeo ovo sa M1 (sto ce se znati za par nedelja), tradicionalni CPU vendori treba da se samo-terminisu.

Za ovo nece pomoci 200W aktivno hladjenje :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.160.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 05:55 - pre 42 meseci
Apple je uradio ono što je Jim Keller govorio - ARM zbog svog seta instrukcija nudi veću fleksibilnost u razvoju, i u nekim segmentima će sigurno preveslati x86. x86 je ograničen u mnogim aspektima, pošto se provlači već 40 godina, ali će i dalje u mnogim slučajevima biti bolji izbor.

Apple je napravio svoj OS i svoje programe za M1 (i naslednike). Srećno im bilo sa ostalim, multiplatformskim programima. 3 Electron programa, i baterija će sa 17 sati, da traje 7 u najboljem slučaju. Ko će FOSS developerima da kupuje nove mašine za optimizaciju? Autodesk i Adobe su svakako nesposobni da naprave kršten program. Još jedna velika modifikacija i korisnici mogu da traže alternativu, ako je bude.

Sve u svemu, biće zanimljivo. Ali dok ne vidimo kako to radi u realnim uslovima sa non-Apple softverom (Autodesk Fusion, openFOAM, MATLAB, Blender, Corel Suite, Baldur's Gate 3...), džabe svi ovi slajdovi

Evo šta AMD misli o big.little procesorima za PC
https://www.pcgamer.com/amd-ry...e-big-little-intel-alder-lake/

Citat:
Intel: https://www.youtube.com/watch?v=e295NaVldZs

- Saljemo Linusu "golden sample"
- Pakovanje #1... vece od pakovanja za laptop
- Pakovanje #2... PELTIER ELEMENT OD 200W (!!!) ("GRYOGENIC COOLER!" kao BRAWNDO!)
- ....
- Saljemo microcode update za postojece CPU-ove, otkljucavamo stvari koje smo pogasili u vreme kad smo bili #1 :-)
- Evo i uputstvo ("recept" kako Intel kaze!) kako da naterate procesor da MOZDA malo radi na 5.8 GHz. Paznja: ukljucuje dizanje voltaze na 1.475v i 200W aktivno hladjenje sa kontrolom vlaznosti (!)

Ovo nije za*ebavanje... ovo je stvarno! 2020, ne 2003... nije P4... ne ne ne, i9-10900K GOLDEN SAMPLE!

FFS!

Treca kutija jos nije stigla. Mini nuklearni reaktor, kako ne bi doslo do kolapsa elektricne mreze ako neko proba da potera Prime95.

Ovo podseća na AMD i FX-9590 epizodu :D Samo ko bi to očekivao od Intela.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 06:40 - pre 42 meseci
Space Beer:".. i baterija će sa 17 sati, da traje 7 u najboljem slučaju."

Da mislim da ce tako biti. To pokazuje i iskustvo ms-ovogo surface pro x, mada je ovde apple predstavio drugaciju zver.

Znaci, problemi pocinju kada se startuju x86,x64 programi preko emulatora.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.160.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 09:07 - pre 42 meseci
Koliko sam ispratio, oni planiraju da se za 2-3 godine (skoro) sav OS X aplikativni softver prebace na ARM. Samo ne znam koliko će to biti efikasno. Ko će raditi od nule, a ko će budžiti postojeći kôd? Onaj ko je u industriji gde se Mac dosta koristi (audio, video, development...) možda i ima računicu. Onaj kome je OS X 1-2% tržišta (CAD, gejming...) i/ili je relativno mali igrač, možda i odustane od bilo kakve optimizacije (Vectorworks, BricsCAD, Lightworks...)

Već sad je "problem" to što su mnogi radili optmiziaciju za nVidia grafiku (CUDA), eventualno openCL, sad još i Apple hardware i software treba da ubace u priču. Verovatno će neki korisnici izabrati da ostanu na Mac-u i možda promeniti izbor programa koji koriste, ali će neki preći na Windows i ostati pri programima koje znaju i koriste. Mada, meni se čini da 90% Mac korisnika koristi samo Apple, Microsoft i Adobe programe (menadžeri, prodavci, hipsteri...), pa za njih nema zime.

Veći problem za Intel je što su ostali bez premium kupca, nego što im je ARM pretnja. Možda ne toliko zbog novca, koliko zbog brenda i marketinga.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 09:54 - pre 42 meseci
Koliko razumem, za app store treba da idu 2 kompajlirane verzije: za intel i "apple silicon".

Takodje, OPenGL i OpenCL, su markirani pre godinu-dve kao "deprecated", ali su oba api odrzavana. Medjutim, sada se strogo preporucuje prelazak na apple-ov framework "Metal".
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 10:55 - pre 42 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Apple claims the M1 to be the fastest CPU in the world. Given our data on the A14, beating all of Intel’s designs, and just falling short of AMD’s newest Zen3 chips – a higher clocked Firestorm above 3GHz, the 50% larger L2 cache, and an unleashed TDP, we can certainly believe Apple and the M1 to be able to achieve that claim.


Bice ovo vrlo zanimljivo.

Ako je Apple zaista uspeo ovo sa M1 (sto ce se znati za par nedelja), tradicionalni CPU vendori treba da se samo-terminisu.

Za ovo nece pomoci 200W aktivno hladjenje :-)

Ovo, ako je tacno, je jezivo. Ako je M1, sa 15W "just short" od Zen3, onda.... Da se razumemo, Apple je kupio junacki tim za CPU design, to su, koliko se secam, ljudi iz rahmetli Digitala, koji su radili Alpha procesore - ali opet.... da ti sa 10-15W pridjes blizu, ako je to zbilja tacno... to ubija. Neka je i "samo u nekim taskovima", ovo cudo ima potencijal da ubije samo kao masina za treniranje mreza - sa 15W po cipu, uzmes 20 ovakvih za jedan Tesla A1.

Voleo bi da vidim server sa ovime - osim Mini-ja naravno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.160.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)11.11.2020. u 11:34 - pre 42 meseci
Videćemo sledeće nedelje, kad krene prodaja. Ali ipak treba imati u vidu da potrošnja/TDP rastu ekponencijalno u odnosu na klok. Pa npr. R7 4800H ima 3x veći TDP od R7 4800U, ali samo 10% bolje performanse u proseku (max. 30% u nekim testovima, u nekima su isti).

I ponovo, sve to ne znači mnogo ako se ono đubre od AutoCAD-a ili 3ds max-a vuče k'o prebijena mačka. Meni se čini da će Apple još više zatvoriti svoj ekosistem. Što je njima i mnogima ok, ali nije bez razloga Wintel i dalje sinonim za PC, bilo za zabavu, bilo za posao.

Takođe, ni konkurencija (x86, ARM, GPU, FPGA...) ne spava. Mada je jasno da su najbolji CPU i GPU inženjeri trenutno u Kupertinu
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 298200 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.