Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56976 | Odgovora: 376 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 06:52 - pre 46 meseci
Hvala ti u svakom slucaju,
Nije mi cilj neko hvatanje lajkova,

ali Zurg,

meni u Srbiji nista nije ograniceno,
i nista mi ne nedostaje.

Ovde se osecam kao kod kuce,
Srbija mi je domovina.




Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.168.*



+559 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 07:50 - pre 46 meseci
Pre nego što je Napoleon pregazio Francusku i Monako sve je to bio isti narod i govorio istim jezikom, a sad ta dva divlja glupa plemena ne mogu da provale da je i danas tako, i šta se prave pametni ti monačanci, sprčili se tamo među najmanjim državama na svetu, umesto da se lepo ujedine sa France, Alžirom i Quebekom kad već govore isti jezik, nego to zatucano.

U svakom slučaju predložio bih himnu neke buduće šopske države:


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 08:46 - pre 46 meseci
Citat:
pisac:


Aj da objasnim drugim rečima: Kada su Turci zgazili Bugarsku i Srpsku državu, svi južni sloveni su pričali potpuno istim jezikom i bili isti narod, a postojale su samo države kojima su vladali različiti vladari i borili se da strpaju što više tog naroda i njihovih teritorija u svoje države. Te termine "Bugari, Srbi" okačite mačku o rep. Ako neko priča istim jezikom i ima istu kulturu i ženi se međusobom on je isti narod, nema tu Bugari, Srbi, Hrvati, bla bla. Uzmite pogledajte "Bugarska" i "Srpska" imena iz prošlosti i videćete da je to isti narod (izuzmite imena Bugarskih vladara jer je jasno ko je vladao Bugarskom). Kada u tekstovima od pre Turaka čitate "Srpski narod" to znači narod koji je u državi Srbiji ili pripada Srpskoj crkvi, a ne Srpski narod kao oznaka posebnog naroda jer to nije ni postojalo iz navedenih kulturoloških razloga.

Onda, nakon 5 vekova pod Turcima kasnije, famozno nastaju Srpska i Bugarska nacija, iz ničega, stvaraju se onako na isti način na koji se stvara i Albanska nacija, čarobnim štapićem (i uticajem Austrougarske i Rusije). E dragi moji, to je nemoguće. Srpska i Bugarska nacija su veštački formirane od južnoslovenskog stanovništva koje je bilo pod turcima, a granice su povučene proizvoljno na osnovu borbe za teritorije i uz strani uticaj. Južni Sloveni pod Turcima pretežno nisu ni znali koje su nacije, i to bukvalno možete pročitati u nekim starim tekstovima. Tek kasnije su se "opredeljivali" da li su Srbi ili Bugari (što možete i pročitati na onom srbocentričnom tekstu o Šopima).


Ako se vratiš dovoljno u prošlost, svi su govorili praindoevropski, cela današnja Evropa. Ko nas zavadi.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 09:17 - pre 46 meseci
Miroslave,
nemam pojma,

-politika valjda,

Šteta!


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 10:42 - pre 46 meseci
Bog, zbog Vavilonske kule. Vavilonska kula je bila ogromni hadronski kolajder, najveći ikada. Ljudima je malo nedostajalo da otkriju božansku česticu i onda je Bog izveo humanitarnu intervenciju. Srušio je Kulu, rasuo ljude po celom svetu i pomešao im jezike.
 
Odgovor na temu

Matroz

Član broj: 336711
Poruke: 20



+229 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 11:15 - pre 46 meseci
... i stvorio manjine i vecine pa ovi sto misle da su manjina imaju cudno ponasanje i hurče se dok ne popizdi vecina,
posle toga sledi kmečanje pa opet hurčenje i tako u krug.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 12:51 - pre 46 meseci
Hehe. Ja ništa ne kapiram ovog Matroza a ni on mene.

Ja sada u ovo vreme čitam istoriju od pre 30 godina za koju lično znam da nije tačna (tj. da je pogrešna naduvana interpretacija događaja), a treba da verujem u istoriju od pre nekoliko vekova?

"Srbi" su sa Kosova u velikoj seobi navodno pobegli tokom 17 i 18 veka, u Vojvodinu? Onda su se ujedinili sa Srbijom ponovo u 20 veku. Znači, 2-3 veka odvojeni od svoje matice, i za to vreme u potpunosti promenili običaje i kulturu toliko da nemaju više nikakve veze sa "Srbima" sa juga Srbije ali imaju itekako veze sa "Hrvatima" (ili kako neki kažu "pokatoličenim Srbima") iz Slavonije pa čak i određene sličnosti sa primorskim "Hrvatima"?

A za to vreme "Srbi" i "Bugari" su bili 5 vekova pod Turcima i održali su svoje (sada proklamovane ali u stvari nepostojeće) nezavisne nacionalne identitete i kulturu?

Neće da može. U toj interpretaciji istorije nešto žestoko nije logično!. Ko neće da veruje u logiku, neka i dalje veruje u bajke koje mu se serviraju ali mene da ne upliće u tu priču, naročito ne ovu nacionalističku ili fašističku.

"Nacionalna svest" odnosno države i nacije su veštački formirane u 19. veku, i to je činjenica koja je poznata i iz udžbenika istorije, samo je treba protumačiti sa golim činjenicama na pravi način, običnom logikom i razumom. Izbaciti egoistične emocije iz tumačenja. Nisam ja nikakva manjina ovde, nego sastavni deo i Srbije i Bugarske, a ujedno i sastavni deo i Bosne i Hrvatske pošto i tamo imam DNK rođake. Dakle, JužnoSloven, odnosno ogromna većina ovde! Manjina (ako uopšte postoji) su u stvari čisti Srbi i Bugari i Hrvati, ali nekome odgovara da ovde narod bude podeljen, i taj kontroliše umove na ovim prostorima, i to je jedina mudrost koju Matroz i slični treba da ukapiraju. Uzgred, svako ko ne veruje neka odradi DNK test, nije skup, pa neka vidi sam.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:16 - pre 46 meseci
Kako mislis, Vojvodjani bili odvojeni od matice 2-3 veka, pa moji su pre 200+ godina trgovali preko Dunava sa ove strane, imamo i kumstvo stotinama godina sa familijom iz Panceva. Dobro, to nije bila trgovina-trgovina vec vise sverc u fazonu pijanih volova preko Drine iz devedesetih, ali komunikacija je bila po svim nivoima drustva.
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:24 - pre 46 meseci
Koji se to običaji razlikuju u Srbiji i Vojvodini? Nisam primetio dok sam živeo u Vojvodini. Sa ove slike vidi se da veći deo Vojvodine slavi krsnu slavu. Druga stvar, zašto Bugari ne slave krsnu slavu, a Makednoci slave?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:32 - pre 46 meseci
Citat:
MajorFatal:


Pesma deluje nekako prilično civilizovano, a u suštini je obična glupost nabacanih reči i tonova. Šund. I to dovodi do još jednog ugla posmatranja stvari u ovom regionu:

Ovde se stalno prosipaju floskule da su TurboFolk, Ćalga (Bugarski TurboFolk) i Lajka (Grčki TurboFolk) nešto mnogo negativno, primitivno, uvredljivo. A u suštini to su skoro u potpunosti iste regionalne muzike, prilično bliske narodu ovde i odraz su mentaliteta naroda (ma kakav on bio).

S druge strane, kada god čuješ neku "civilizovanu" ili "kulturnu" melodiju i pesmu, ona je uvek nekako zapadna i nimalo lokalna regionalna. Čak sam pročitao kako neko napada TurboFolk jer ima turske primese i koješta primitivno, a onda proklamuje kako treba da se ugledamo na Deep Purple ili Led Zeppelin ili sličnu "kulturu". Hm, zanimljivo.

A zašto baš sa zapada, šta fali istoku? Može li nešto ovako?

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:37 - pre 46 meseci
pisac:"A zašto baš sa zapada, šta fali istoku? Može li nešto ovako?"

Ne zvuci istocno....




 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:37 - pre 46 meseci
Pisac, jel imaš ti slavu?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:47 - pre 46 meseci
Citat:
Zurg:
Koji se to običaji razlikuju u Srbiji i Vojvodini? Nisam primetio dok sam živeo u Vojvodini. Sa ove slike vidi se da veći deo Vojvodine slavi krsnu slavu. Druga stvar, zašto Bugari ne slave krsnu slavu, a Makednoci slave?


Pogledaj čikice na slici. Liče li ti oni na Vojvođane?

To što "Bugari" potiskuju krsnu slavu u Šopskom delu države nije ništa protiv onoga što sam ja rekao. Međutim kao kohezioni element jednog naroda možeš uzeti šta god ti padne napamet. Šta ćemo ako kao kohezioni element uzmeš jezik? Šta su onda Makedonci? Ili ako kao kohezioni element uzmeš narodnu muziku? Ko su onda Vojvođani? Ili narodne (a ne religiozne) običaje na određenom prostoru?

Zaboravljaš da su "Srbi" ovde starosedeoci, pre dolaska Hriščanstva. Kako se to uklapa u krsnu slavu? Ja sam čitao da je krsna slava silom nametnuta kao zamena za neke paganske bogove. Da li to znači da ovi koji nisu prihvatili tu silom nametnutu krsnu slavu više nisu "Srbi", ili je nešto drugo u pitanju?


---

I da, ja imam slavu ali je mi od dolaska komunista ne slavimo, i nemam nameru da vraćam tu tradiciju jer niti verujem u to niti vidim poentu te slave.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 13:49 - pre 46 meseci
pisac:"Ja sam čitao da je krsna slava silom nametnuta kao zamena za neke paganske bogove."

Svakako da je nametnuta, zato sto je to bio dan mrtvih predaka. Znaci zito i sveca je ostalo....
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:13 - pre 46 meseci
Citat:
pisac: I da, ja imam slavu ali je mi od dolaska komunista ne slavimo, i nemam nameru da vraćam tu tradiciju jer niti verujem u to niti vidim poentu te slave.


Jak si mi ti Bugarin :)

Poenta slave je veza sa precima i čuvanje tradicije. Takođe, to je prilika da se okupe rodbina i prijatelji. Dolazak komunista nema nikakve veze sa tim da li ti i tvoja porodica slavite slavu. Komunisti, koliko je meni poznato, nikome nisu branili da slavi. Srbi su zadržali paganske običaje i to ih razlikuje od mnogih drugih naroda. Ljudi koji se okreću onako kako vetar duva posle nekog vremena izgube orijentaciju, pa onda tragaju za svojim korenima na mestima gde ih ne mogu naći.

Citat:
Pogledaj čikice na slici. Liče li ti oni na Vojvođane?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:13 - pre 46 meseci
@ maksa :Mislis na zadusnice?
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:16 - pre 46 meseci
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:40 - pre 46 meseci
Citat:
Zurg:Jak si mi ti Bugarin


Pa poenta je da nisam ni Srbin ni Bugarin ni Hrvat već iznad njih
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:47 - pre 46 meseci
Onaj ko nema korene nema izbora, može samo da lebdi negde iznad. Ako ti ne uspe to sa Šopima, hoćeš li se vratiti komunizmu?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?16.07.2020. u 14:48 - pre 46 meseci
Citat:
dejanet:
@ maksa :Mislis na zadusnice?


To je bilo pre zadušnica.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56976 | Odgovora: 376 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.