Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za koliko je pogrešio Žil Vern?

elitemadzone.org :: MadZone :: Za koliko je pogrešio Žil Vern?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10180 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 22:27 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Hm, dobro :)

Moje pitanje je bilo za koliko je pogrešio, da vidimo vašu računicu dokle bi stigao takav hitac i vratio se pao na zemlju?

Pa daj ti tvoju računicu. Sva fizika koju si ikada učio ne znači ništa za proračun kretanja kroz medijum brže od brzine zvuka.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 22:33 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:Reci to onima što skaču u vodu, sa 30 metara visine mogu da izvedu elegantan skok, sa 60 skoro sigurna smrt, kao udarac u beton otprilike, nema razlike.

Oni bi se kretali razlicitim brzinama. Ja ti kazem da nema razlike da li se objekat kretao prvo kroz vakuum ili ne. Jasno da ako pricamo o tom parametru, ostali su (ukjucujuci i brzinu) isti.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 22:33 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l:
Meteorski roj Perseida ne posećuje svake godine Zemlju, nego Zemlja svaki godine prolazi kroz trag koji je ostavila kometa. Taj trag se sastoji od gomile sitnih čestica, koje obilaze oko Sunca.
Ti meteoriti, koji se vide svake godine, su oni koji izgore u atmosferi, nije da samo okrznu pa se vratiš na isti meteorit iste godine. Ne naleće Zemlja na iste kamenčiće, nego prolazi kroz trag iste komete, svake godine su to drugi kamenčići iste komete.


Zašto misliš da izgore kad neki od njih ostave trag preko celog neba i potraju nekoliko sekundi? Možda atmosfera izgori oko njih?

U svakom slučaju nekako ispada da uvek vidimo samo one na obodu atmosfere koji kroz nju prolaze dobrih .. 12.000 kilometara i nekoliko sekundi.. nikad ne vidimo one na koje je Zemlja sa svojom atmoferom čeono naletela .. oni ne stignu da izgore jer prozuje kroz tih 100 kilometara za mnogo manje od sekunde?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 22:39 - pre 4 meseca
Citat:
Shadowed:
Citat:
MajorFatal:Reci to onima što skaču u vodu, sa 30 metara visine mogu da izvedu elegantan skok, sa 60 skoro sigurna smrt, kao udarac u beton otprilike, nema razlike.

Oni bi se kretali razlicitim brzinama. Ja ti kazem da nema razlike da li se objekat kretao prvo kroz vakuum ili ne. Jasno da ako pricamo o tom parametru, ostali su (ukjucujuci i brzinu) isti.


Skakač u vodu se prvo kreće kroz vazduh pa bi trebalo kroz vodu, ako lepo prilagodi skok samo zaroni i posle izrona proslavi svetski rekord, ako ne prilagodi skok razbije se kao bas.

Meteor, slično, prvo putuje kroz vakum pa bi trebalo kroz vazduh, ako prilagodi skok u vazduh samo će da zaroni, ako ne prilagodi zapaliće se i sagoreti zbog trenja. Obično ne prilagode jer ne umeju da razmišljaju i ćoškasti su.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 22:42 - pre 4 meseca
Ma daj, zašto nikada ne pogledaš ono o čemu pišeš: https://www.amsmeteors.org/met...owers/2020-meteor-shower-list/
Ti meteori prolaze kroz ravan zemljine orbite brzinom od skoro 60 km/s
Sa druge strane Zemljina orbitalna brzina je oko 30 km/s
Kolika je rezultanta brzina kada otpadak upadne u atmosferu, nemam predstavu, ali nije 12 km/s
To što ti misliš da prođu kroz celu atmosferu nema veze sa činjenicama.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 23:29 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Ta eto ako su klasičan barut unapredili vodonikom do 9 Km/s da su koristili klasičan piroksil postigli bi .. 36 Km/s više nego dovoljno što bi rekli .. ? Takav hitac bi za tri sekunde napustio atmosferu?

Pod tim sam mislio upravo na barut na bazi piroksila. Sa oko 40% nitroglicerina daje skoro najviše što se iz baruta može izvući. A to je sve već odavno klasika. Možda se uz neku totalno novu paradigmu dobije neko mnogo jače hemijsko gorivo, ali u to sumnjam. Pre da će biti samo skromnijih pomaka.

Rešenje treba tražiti na drugim principima.
https://en.wikipedia.org/wiki/Railgun

Ili, šta je elegantnije od svemirskog lifta?:)
https://en.wikipedia.org/wiki/Space_elevator
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?05.01.2024. u 23:31 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Shadowed:
Citat:
MajorFatal:Reci to onima što skaču u vodu, sa 30 metara visine mogu da izvedu elegantan skok, sa 60 skoro sigurna smrt, kao udarac u beton otprilike, nema razlike.

Oni bi se kretali razlicitim brzinama. Ja ti kazem da nema razlike da li se objekat kretao prvo kroz vakuum ili ne. Jasno da ako pricamo o tom parametru, ostali su (ukjucujuci i brzinu) isti.


Skakač u vodu se prvo kreće kroz vazduh pa bi trebalo kroz vodu, ako lepo prilagodi skok samo zaroni i posle izrona proslavi svetski rekord, ako ne prilagodi skok razbije se kao bas.

Meteor, slično, prvo putuje kroz vakum pa bi trebalo kroz vazduh, ako prilagodi skok u vazduh samo će da zaroni, ako ne prilagodi zapaliće se i sagoreti zbog trenja. Obično ne prilagode jer ne umeju da razmišljaju i ćoškasti su.

Ah, zaboravio sam da tebi ne treba ni pocinjati sa objasnjavanjem...
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?06.01.2024. u 02:07 - pre 4 meseca
Mislim da je moguće ispaliti hitac sa Zemlje koji će stići na Mesec. Ne znam da li je neko radio fizičke poračune, ali sam ubedjen da sa odgovarajućim materijaluima, tehnikom i naravno parama moguće je postići to.

Hitac bi trebao da bude ispaljen sa što više moguce nadmorske visne.

Većina projektla bi sagorela u atmosveri.

E sad pitanje za fizičare koje ne mrzi da računaju je: Kolika bi trebala da bude brzina objekta da bi uspešno prošao atmosferu i dostigao barem prvu kosmičku brzinu. Pri tom računamo da će većina tog projektila sagoreti.

E sad kad se postigne ta početna brzina ...


Ma sta ja koj moj rasprvljam o ovome . Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?06.01.2024. u 08:27 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l: Pa daj ti tvoju računicu. Sva fizika koju si ikada učio ne znači ništa za proračun kretanja kroz medijum brže od brzine zvuka.


Da sam znao računicu ne bih pitao ovde, verovatno bi bila ista ko Žilova, verovatno je uračunao i bar 10% viška, pa bi hitac stigao i do Venere.

Citat:
djoka_l: Ma daj, zašto nikada ne pogledaš ono o čemu pišeš: https://www.amsmeteors.org/met...owers/2020-meteor-shower-list/
Ti meteori prolaze kroz ravan zemljine orbite brzinom od skoro 60 km/s
Sa druge strane Zemljina orbitalna brzina je oko 30 km/s
Kolika je rezultanta brzina kada otpadak upadne u atmosferu, nemam predstavu, ali nije 12 km/s
To što ti misliš da prođu kroz celu atmosferu nema veze sa činjenicama.


Pa ne kroz celu, samo iznad nas na vidljivom delu neba, nek bude da je to 6000 km, ako to pređe za dve sekunde opet ispadne 12 Km/s, vidiš ti kad dobro sračunam odmah se slaže računica, uvek se dobije isto.

Citat:
Ulfsaar: Pod tim sam mislio upravo na barut na bazi piroksila. Sa oko 40% nitroglicerina daje skoro najviše što se iz baruta može izvući. A to je sve već odavno klasika. Možda se uz neku totalno novu paradigmu dobije neko mnogo jače hemijsko gorivo, ali u to sumnjam. Pre da će biti samo skromnijih pomaka.

Rešenje treba tražiti na drugim principima.


Ali ja nisam tražio "rešenje" nego me zanima za koliko je Žil Vern pogrešio?

Citat:
Shadowed: Ah, zaboravio sam da tebi ne treba ni pocinjati sa objasnjavanjem...


Ah zapravo si zaboravio da je pitanje za koliko je Žil Vern pogrešio, a ne meni objašnjavati, da ako pucam iz vode metak neće preći u vazduh i nastaviti putanju, spreče ga trenje i gravitacija ..

Citat:
dusanboss:
Hitac bi trebao da bude ispaljen sa što više moguce nadmorske visne.


Ne znam koliko može da se dobije, najviša planina je 8 Km Himalaji, a treba savladati 100 Km atmosfere, doduše na Himalajima je vazduh toliko razređen da alpinisti dišu uz pomoć maski sa kiseonikom .. Na projektil utiču gravitacija i trenje, ali i jedno i drugo opada sa visinom i rastojanjem ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?06.01.2024. u 15:17 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal:
Pa i u slučaju puške sve gorivo (barut) bude detonirano odjednom, ali metak neoštećen napusti cev a puška ne eksplodira (uglavnom) i ne bude krater. Baš zbog te mogućnosti Žil je predvideo da dno bunara i zidovi bude dodatno ojačano da se ne bi sve urušilo nego tane napustilo bunar kroz cev.

Nezgoda sa 14 Km/s je što je to samo početna brzina a ne stalna, ona bi se s vremenom i atmosferom smanjivala po nekom pravilu, ne znam koliko bi iznosila na 90 Km iznad Zemlje. Ali pitanje se odnosi na sve segmente ove konstrukcije, na primer da li bi 200 tona piroksila dalo početnu brzinu 14 Km/s tanetu teškom 10 tona na izlazu iz bunara cevi .. ?


Mozda je i moguće napraviti cev dovljno veliku i jaku da izdrži eksploziju potrebnu da se nešto ubrza na 14km/h. Ipak morali bi da se koriste specijalni mterijali, bunar tu ne bi ništa pomogao. Isto trebalo bi usvršti dizajn tako da se sila eksplozije relativno pustepeno usmerava u cev da bi projktil imao vremena da postigne datu brzinu a da nedodje do rspadanja topa.

Proedjenja radi Gustav je korsto 7 tona baruta i izbacivao projektil od oko 5 tona početnom brzinom približno 1 km/s. Sa današnjom tehnologijom i dovljno truda i novca verujem da je moguće napraviti top koji.

Medjutim sad sam pročitao i vidim da je Ulfsaar već pisao o tome, a to je da je brzina projektila ograničena brznom kojom se širi gas koji ga potiskuje i da je jednak brzini zvuka u datom gasu. Što je maksimalno negde ispod 10 km/s. Tako da veća eksplozija ne pomaže. Na znam da li bi sa ta brzina mogla povećati stvarnjem vakuma na drugom kraju cevi?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?06.01.2024. u 18:08 - pre 4 meseca
Ma da ako imaš vakum ne treba ti ni barut :)

Sa žaljenjem moramo konstatovati da nema više pravih balističara ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?06.01.2024. u 18:25 - pre 4 meseca
Zaboravih za ovu napravu : https://www.youtube.com/shorts/ja3N0J9Q-eE . Izbaci ga iz vakumirane cevi na nekih 8km/s ali mu opet treba raketa da bi dospeo u orbitu.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 10:43 - pre 4 meseca
Citat:
dusanboss:
Proedjenja radi Gustav je korsto 7 tona baruta i izbacivao projektil od oko 5 tona početnom brzinom približno 1 km/s. Sa današnjom tehnologijom i dovljno truda i novca verujem da je moguće napraviti top koji.


Ne znam ko je Gustav, ali u knjizi se navode Dalgrinovi topovi sa đuladima od stotinu funti, dometom dvehiljade pet stotina hvati, i početnom brzinom pet stotina jardi u sekundi. Kao i Radmenov Kolumbijed: đule teško pola tone, na daljinu od deset milja, početnom brzinom osam stotina jardi u sekundi. To je i primer da je teže i veće đule bačeno većom početnom brzinom, a sa manje punjenja..

moraćete sami da prevedete jedinice mere, ja sam izdvojio izvesnog truda da to odradim za top koji je u glavnoj ulozi, pa ste sve dobili na gotovo, inače neverovatno koliko hvati, jardi, pedlja, funti, palčeva, stopa, galona, lakata i ostalih neverovatnih jedinica mere koristi, samo ne metre i kilograme čini mi se ..



Mir božiji, Hristos se rodi, za matematičko đule, a ne ono koje ubija ..
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 11:09 - pre 4 meseca
Pa, puno je pogrešio.
Po njemu, iz ovog dela knjige, ispada da je elektricitet mnogo brži od svetlosti.

Problem sa đuletom je to što je aerodinamički otpor proporcionalan kvadratu brzine. Dva puta veća brzina đuleta znači 4 puta veći otpor.
E sada, aerodinamički otpor zavisi od gustine gasa kroz koji projektil prolazi. Ono što je nezgodno, ispred nadzvučnog projektila formira se sloj gasa koji je ZNATNO gušći od normalne gustine na datoj nadmorskoj visini. Čak dolazi do faznog prelaza, gas se ponaša kao tečnost, pa onda postaje plazma kod izuzetnih brzina. Jednostavno, formule koje koristiš za računanje otpora, recimo automobila, padaju u vodu za nadzvučno kretanje,

Što se tiče mernih jedinica, Napoleon je 1812. godine ukinuo metrički sistem. Žil Vern je rođen 1828. godine. Metrički sistem je usvojen ponovo 1875. godine, kada je Žil Vern imao već 47 godina. Navika je moćna stvar, polovinu života nije korsitio metričke jedinice.
U stvari, u vreme kada je on pisao, koristila se ogromna mešavina različitih jedinica. Ponekad metrički sistem, a često stare jedinice čija se veličina razlikovala od zemlje do zemlje, čak i u okviru iste zemlje koristile su se različite merne jedinice.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
*.dynamic.a1.rs.



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 12:04 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l:
Problem sa đuletom je to što je aerodinamički otpor proporcionalan kvadratu brzine. Dva puta veća brzina đuleta znači 4 puta veći otpor.
E sada, aerodinamički otpor zavisi od gustine gasa kroz koji projektil prolazi. Ono što je nezgodno, ispred nadzvučnog projektila formira se sloj gasa koji je ZNATNO gušći od normalne gustine na datoj nadmorskoj visini. Čak dolazi do faznog prelaza, gas se ponaša kao tečnost, pa onda postaje plazma kod izuzetnih brzina. Jednostavno, formule koje koristiš za računanje otpora, recimo automobila, padaju u vodu za nadzvučno kretanje,


Ako bi uspeo da zada početnu brzinu 14 Km/s koliko bi otpor, gustine i plazma bili bitni, s obzirom da bi celu atmosferu prošao za 6 sekundi i izleteo u svemir?

Tane je u obliku metka, špicasto na vrhu, širine 2,7 metara, prema tome visine oko .. 4 metra ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 12:41 - pre 4 meseca
Citat:
MajorFatal: koliko bi otpor, gustine i plazma bili bitni, s obzirom da bi celu atmosferu prošao za 6 sekundi i izleteo u svemir?

Ne bi za 6s izletelo u svemir upravo zbog otpora gustine i (potencijalno) plazme.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
*.dynamic.a1.rs.



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 12:47 - pre 4 meseca
Citat:
djoka_l:
Pa, puno je pogrešio.
Po njemu, iz ovog dela knjige, ispada da je elektricitet mnogo brži od svetlosti.


Mislim da je samo prevodilac zamenio mesta elektricitetu i svetlosti, sa tadašnjim brzinama 3,5 Km/s tane je oko 80.000 puta (a ne osam stotina hiljada) sporije od svetlosti, sa druge strane pri 640 puta sporije od svetlosti ispalo bi da mu je brzina oko 450 Km/s a to nikako nije mogao da misli, verovatno 640 puta sporije od elektriciteta ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
*.dynamic.a1.rs.



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 12:50 - pre 4 meseca
Citat:
Shadowed:
Citat:
MajorFatal: koliko bi otpor, gustine i plazma bili bitni, s obzirom da bi celu atmosferu prošao za 6 sekundi i izleteo u svemir?

Ne bi za 6s izletelo u svemir upravo zbog otpora gustine i (potencijalno) plazme.


Tane je od aluminijuma, zašiljeno na vrhu, i uglačano do visokog sjaja, koeficijent otpora, gustine i plazme tu je sveden na minimum :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 13:10 - pre 4 meseca
Ako uzmemo da je koeficijent aerodinamičkog otpora 0.05 (što su neke realne vrednosti), onda je pri brzini od 14 km/s usporenje milion g.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
*.dynamic.a1.rs.



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?07.01.2024. u 13:13 - pre 4 meseca
Prevedi na razuman jezik, šta znači milion g, za koliko sekundi na koliko Km/s?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Za koliko je pogrešio Žil Vern?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10180 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.