Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vreme - Da li je "teorijski" moguće putovati kroz veme, odnosno da li vreme uopšte postoji?

[es] :: Nauka :: Vreme - Da li je "teorijski" moguće putovati kroz veme, odnosno da li vreme uopšte postoji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54367 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 19:50 - pre 268 meseci
Citat:
Steck:
Sto se tice refresh rate ... hehe moram da priznam cudno, naravno to tek treba da se dokaze da ipak postoji taj limit u brzini, mada se iskreno ja sa time ne slazem.

E sada ako sam te dobro razumeo ti kazes da se kada cestica postane beskonacno mala itd. i onda se desi eksplozija i opet sve krece iznova. Ali da li opet sve krece iznova ili se prelazi u neku drugu dimenziju, tj. sestu dimenziju. Vise o ovome ima na linku koji je Mikky ostavio.
Dakle po teoriji Velikog Praska, ovako je nastao univerzum. Nije bilo nicega (ovo mi je malo nejasno jer kako se onda stvorilo nesto iz nicega, osim ako raspad dimenzija nije "materijalizovao" na neki nacin nesto), i univerzum je tada obitavao u 10-odimenzionalnom sistemu. Ali kako dimenzija sama po sebi bila veoma nestabilna, ona se raspala odnosno ekplodirala (Big Beng), i to na dva "dela". Prva grupa je bila od sest dimenzija a druga od cetiri (nasa). Vremenom sesta dimenzija je pocela da se sabija, ostavljajuci prostor, cetvrtoj dimenziji koja je pocela naglo da se siri. Na posletku, cetvrta dimenzija se svuda rasirila, dok je sesta postala toliko mala da je nikako nije moguce izmeriti, pa samim tim i "krociti" u sestu dimenziju, odnosno postala je beskonacno mala ;o)
Onda je mozda i nemoguce (kao sto i jeste) odrediti pocetak, jer po ovome svemir je i beskonacno mali i beskonacno veliki. Za ovo prvo mozda je velika glupost a mozda i nije ali kako nemamo pristupa ;o) sestoj dimenziji koja se jos umek umanjuje onda nedostaje konkretan "dokaz" ;o)


Sto se tice Big-Bang-a, to je neka moja teorija...
Ali ipak za sada mislim da mi nemozemo da razumemo ni sta se desilo pre ni sta se desilo posle praska... niti da mozemo da razumemo 6 dimenziju...

Ja mislim da, sto se tice astro fizike, da smo na niviou srednjeg veka i njihovog shvatanja zemlje... Isto kao sto su oni mislili da je zemlja ravna, mi sad mozda lupamo neke gluposti oko putovanja kroz vreme, neke teorije i sl...
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:11 - pre 268 meseci
Da rezimiram (ovo je moj zadnji post na ovu temu u ovom threadu, mozda otvorim novi thread).
Ako ubijem sebe u proslosti - automatski menjam buducnost (iz koje sam dosao), sto prakticno znaci da ne mogu da postojim u buducnosti, iz kojeh bi mogao da se vratim u proslost i ubijem sebe!
Pa, dragi moj had, sta ovo tebi govori?
Meni govori da onda uopste ne mogu da se vratim u proslost i izmenim bilo sta.

OSIM AKO pri putovanju u proslost ne kreiram novi paralelni svet. U tom slucaju mogu da ubijem sebe, jer ne menjam buducnost iz koje dolazim.
Ali, ako je kreiranje paralelnih svetova moguce, svaki covek bi mogao da zagospodari svetom, jer bi mogao da namesta sve zivo. A to je smesno

Pa, sta je zakljucak?
Ova druga teorija [o paralelnim svetovima] otpada, jer ne verujem da je bog stvorio svet u kome svako moze da bude bog
A ova prva teorija otpada jer ako sam mrtav, kako mogu iz buducnosti da dodjem i sebe ubijem?
Mislim, da bi neka teorija postala 'neoboriva' mora da ima odgovor na svako pitanje.
Ova tvoja, had, ne moze da mi odgovori na jedno veoma prosto pitanje

Ja jos uvek ostajem pri teoriji da nije moguce izmeniti proslost.
Ona moze samo da se gleda, ako stignes svetlost koja je sa zemlje otputovala.
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:14 - pre 268 meseci
Citat:

ES ce ponovo biti kreiran,


a mozda je ovo vec 3. ili 4. ponovno postojanje ES-a?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:14 - pre 268 meseci
Recimo, ja se sada vratim unazad u vreme... i ubijem sam sebe... I vratmi se ponovo napred odakle sam i krenuo... Ja, kao ja necu postojati, sve ce biti kao da mene nema, ali eto ja cu tu postojati slobodan da se krecem kud god hocu...

ovo je sve teoretisanje, ali po meni je ovo nekako najrazumnija teorija..
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:22 - pre 268 meseci
NOPE.
Ako si ubijen 1999., ti 2002. (iz koje bi dosao) neces ni da postojis.
Znaci neces moci da se ubijes, sto znaci da ne moze da se menja proslost.
Procitaj moj zadnji post.

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 01.08.2004. u 01:44 GMT]
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:29 - pre 268 meseci
REZIME SVEGA JE:
Proslost mozemo gledati kao na filmu i ne mozemo ativno ucestvovati niti je menjati prema svim ovim nasim teorijama, jer bi se menjanje kosilo sa svime sto u pocetku zakljucimo da je nepromenljivo.
Jel to ok?
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:42 - pre 268 meseci
Ljudi, ovaj thread nije otvorio 'passanger', nego (ako se ne varam) 'stack'.
Sve Stack-ove poruke su pripisane passangeru.
Sta je ovo?
Jel' ovo gojko poremetio bazu brisanjem vodnika, ili?
Mozda nam neko iz buducnosti uradio, da nam da znak da je moguce menjati proslost, LOL :)
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.109.EUnet.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 22:54 - pre 268 meseci
ventura materija i energija mozda i jesu jedno te isto
ovde postoji znak jednakosti izmedju njih e=mc^2
dakle mozda je materija samo oblike energije koji je akumuliran
npr atomska bomba pretvara masu u cistu energiju koja se dobija u obliku toplote

inace ta teorija da se sve ponavlja je ok i deluje logicno, samo bih dopunio da je uz to jos moguce i da je sve vec predodredjeno da se desi, sve je zapisano
kako?
pa ako imamo nas univerzum u kome se sve desava pod nekim zakonima, mi ih zovemo fizicki zakoni, znaci ti ako bacis kamen od beton on ce da se odbije pod nekim uglom u zavisnosti od nekih parametara kao sto su kojm si ga brzinom bacio , pod kojim uglom, koliko je nepravilan itd... znaci ako ti imas sve te podatke i formulu koja ih povezuje dobices tacno i samo jedno moguce resenje i nijedno drugo
sad ako to prosiris, sta smo mi, gomila atoma i elektrona koji medjusobno reaguju pod istim tim nekim fizickim zakonima onda je sve vec u napred odredjeno sta ce kako da reaguje sa kim odnosno sta ce da se desi.. prakticno mi onda nemamo uticaja ni na sta.. ovo sto ja kucam ili sto vi sad citate je samo splet nekih reakcija koji se desavaju pod nekim zakonima
opet to znaci da je i ova misao zapisana... znaci zapisano je da ce nekom pasti na pamet da je sve zapisano.. iako zvuci dosta filozofski ovo sve ima i naucne osnove
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 23:09 - pre 268 meseci
Citat:
zastita:
Ljudi, ovaj thread nije otvorio 'passanger', nego (ako se ne varam) 'stack'.
Sve Stack-ove poruke su pripisane passangeru.
Sta je ovo?
Jel' ovo gojko poremetio bazu brisanjem vodnika, ili?
Mozda nam neko iz buducnosti uradio, da nam da znak da je moguce menjati proslost, LOL :)

STACK je bio drugi user iste ososbe ... Ima o tome lepo objasnjeno na madzone cisto da se zna. Ima citava afera oko toga.
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: Vreme21.04.2002. u 23:31 - pre 268 meseci
Citat:
zastita:
Da rezimiram (ovo je moj zadnji post na ovu temu u ovom threadu, mozda otvorim novi thread).
Ako ubijem sebe u proslosti - automatski menjam buducnost (iz koje sam dosao), sto prakticno znaci da ne mogu da postojim u buducnosti, iz kojeh bi mogao da se vratim u proslost i ubijem sebe!
Pa, dragi moj had, sta ovo tebi govori?
Meni govori da onda uopste ne mogu da se vratim u proslost i izmenim bilo sta.


To sam ja i napisao u nekom od prvih postova na temu - vremeplov ne postoji...

Citat:

OSIM AKO pri putovanju u proslost ne kreiram novi paralelni svet. U tom slucaju mogu da ubijem sebe, jer ne menjam buducnost iz koje dolazim.
Ali, ako je kreiranje paralelnih svetova moguce, svaki covek bi mogao da zagospodari svetom, jer bi mogao da namesta sve zivo. A to je smesno :)


Recimo da je tako...

Citat:

Pa, sta je zakljucak?
Ova druga teorija [o paralelnim svetovima] otpada, jer ne verujem da je bog stvorio svet u kome svako moze da bude bog :)
A ova prva teorija otpada jer ako sam mrtav, kako mogu iz buducnosti da dodjem i sebe ubijem?
Mislim, da bi neka teorija postala 'neoboriva' mora da ima odgovor na svako pitanje.
Ova tvoja, had, ne moze da mi odgovori na jedno veoma prosto pitanje :)


Koje?

Citat:

Ja jos uvek ostajem pri teoriji da nije moguce izmeniti proslost.
Ona moze samo da se gleda, ako stignes svetlost koja je sa zemlje otputovala.


Pa ja se sa tim slazem, ti si taj koji je pricao kako bi se obogatio uzimajuci 100DM od samog sebe a ja sam pokusavao da kazem da je to nemoguce...
Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
195.252.103.*



Profil

icon Re: Vreme22.04.2002. u 01:07 - pre 268 meseci
Ne samo da nije moguce menjati proslost nego je pitanje i dali je teorijski moguce videti proslost.
Kao prvo ta svetlost koja se odbila od zemlje i koja je otisle out in space, je veoma daleko, sto znaci od prilike da (ako sam dobro izracunao ;o) je 'scena' odnosno svetlost koja bi opisala dogadjaj iz (neprecizno) 1700 god. od nas daleko 2 875 161 600 000 000 km ;o) Ali OK ovo je ipak tehnicka strana.
Ono zbog cega ne bi mogli da delujemo na proslost je zbog toga sto je u pitanju samo svetlost, a ne pravi materijalni dogadjaji.
Ono zbog cega eventualno ne bi bilo moguce videti je zbog toga sto se fotoni od zemlje ne bi odbijali pod istim uglom 'nazad' u svemir, npr. kao od savrseno ravne povrsine. Vec ce se obiti pod razlicitim uglovima jer i razdaljina medju njima ce se nakon predjenog puta sve vise i vise povecavati. Nadam se da sam ovo razumljivo napisao ;o)
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
195.252.103.*



Profil

icon Re: Vreme22.04.2002. u 01:14 - pre 268 meseci
Citat:
zastita:
Ljudi, ovaj thread nije otvorio 'passanger', nego (ako se ne varam) 'stack'.
Sve Stack-ove poruke su pripisane passangeru.
Sta je ovo?
Jel' ovo gojko poremetio bazu brisanjem vodnika, ili?
Mozda nam neko iz buducnosti uradio, da nam da znak da je moguce menjati proslost, LOL :)

Jeste Peco otvorio ga je passanger ;o) passanger == Steck. Imao sam problema pri pristupu (do mene je bio problem da sada ne duzim) es-u ovih dana pa sam otvorio novi acc i pristupao iz Mozille, stavio sam blagovremeno u signature potpis passanger da se zna, ali zbog ove frke oko nikova sve se izmesalo i Gojko je pogresno razumeo, onda sam mu objasnio i rekao mu da izbrise Steck i stavi passanger. Username Steck je koriscen, sto je i olaksalo zamenu, samo u ovoj temi, tako da sorry ;o) ako je doslo do zabune, sasvim nenamerno, zato update-ujte vase citate ;o))
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Vreme22.04.2002. u 01:14 - pre 268 meseci
Uzmimo da je zemlja saveseno uglacano ogledalo.
Opet to sto radimo ne bi bio put kroz vreme ...
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Vreme22.04.2002. u 10:29 - pre 268 meseci
Citat:
had:
Pa ja se sa tim slazem, ti si taj koji je pricao kako bi se obogatio uzimajuci 100DM od samog sebe a ja sam pokusavao da kazem da je to nemoguce...

Auuuu, pa mi onda 2 dana pisemo u prazno.
Gledaj moj citat iz PRVOG POSTA:
Citat:
zastita:
Po meni, vreme, kao jedinica za merenje nekog intervala, postoji.
ALI, vreme kao bilo kakva linija, kojom mozes da se kreces u oba smera - ne postoji.
Postoji samo jedna ista materija, ona se ne kopira u proslosti, to je besmislica.

Jer, ako ja u dzepu ceo dan imam 100 dem, i ako se vratim unazad 1h (zajedno sa parama u dzepu), i uzmem od sebe jos 100 dem, pa jos par puta to ponovim, i onda se vratim odakle sam krenuo, pa ja cu biti milioner za par sati :)
Dakle, postoji samo jedna materija, u sadasnjosti. U proslosti i buducnosti materija ne postoji.

Zapravo, proslost i buducnost, kao nesto kroz sta moze da se putuje i u cemu moze da se 'postoji' - ne postoji.
Proslost i buducnost su samo pojam koji koristimo za ono sto je bilo, odnosno ono sto ce biti.


Jest da je primer sa 100 dem losh (jer necu biti miliomer), ali sam tim primerom hteo da kazem da je menjanje proslosti nemoguce.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
217.26.75.*



+3 Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 15:50 - pre 267 meseci
Jako sam se kasno ubacio u raspravu i nisam citao sve sto ste pisali (umorio sam se), tako da cu mozda nekog i da ponovim.
Ja smatram da vreme ne postoji. Evo kako ja to kontam...
Koliko traje to "sad"? To sad traje jako jako kratko, a i to kratko sad se uvek moze zamisliti jos manje i tako do beskraja, tako da se moze smatrati da to "sad" i ne postoji. Ako ne postoji "sad", to "sad" ni u proslosti nije moglo da postoji, sto znaci da ne postoji proslost a isto tako ni buducnost. Proslost i buducnost je samo nesto sto postoji samo u covekovoj svesti.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 16:01 - pre 267 meseci
Preporucio bih ti da procitas ono sto se ovde napisalo, ako te malo ova tema interesuje, sigurno ti nece biti dosadno ;o)

Inace 'sad' je apstraktni pojam sadasnjosti, i traje vrlo kratko, ne bih rekao beskonacno kratko. Toliko kratko da dok ti pomislis na sadasnjost, do kraja misli to vec postaje proslost ;o)
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Serbian Fighter
Ivan Minic
Decko koji obecava.
Permanently Offline

Član broj: 2583
Poruke: 2316
*.beotel.net

ICQ: 83773127


Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 16:04 - pre 267 meseci
Citat:
Inace 'sad' je apstraktni pojam sadasnjosti, i traje vrlo kratko, ne bih rekao beskonacno kratko. Toliko kratko da dok ti pomislis na sadasnjost, do kraja misli to vec postaje proslost ;o)

Ah kako poetski lepo i tacno receno.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
217.26.75.*



+3 Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 16:35 - pre 267 meseci
Video sam nesto u vezi vremenskog paradoksa, pa da dam komentar na to.
Mislim da je nemoguce da nastane. Posto se svaki objekat u najmanjem delicu sekunde promeni, makar koliko ta promena bila beznacajna, opet je promena, tako da u razlicitom vremenu ne mogu da se nadju 2 identicna objekta.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
217.26.75.*



+3 Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 16:43 - pre 267 meseci
Citat:
passanger:
Preporucio bih ti da procitas ono sto se ovde napisalo, ako te malo ova tema interesuje, sigurno ti nece biti dosadno ;o)

Procitacu, samo polako... :)
Citat:

Inace 'sad' je apstraktni pojam sadasnjosti, i traje vrlo kratko, ne bih rekao beskonacno kratko.

Isto je toliko apstraktan koliko i vreme i isto tako ga je nemoguce definisati, zato sto ustvari ni ne postoji (po meni).
Citat:
Toliko kratko da dok ti pomislis na sadasnjost, do kraja misli to vec postaje proslost ;o)
Pozdrav.

O tome i govorim, to je jedan od razloga zbog kojeg mislim da je vreme kao dimenzija kroz koju moze da se putuje samo produkt ljudske mashte.

Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Vreme06.05.2002. u 16:43 - pre 267 meseci
Mozda gresim, ali se menja, u pitanju je ista materija (ili isti atomi ;o) pre i 'sada'.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Vreme - Da li je "teorijski" moguće putovati kroz veme, odnosno da li vreme uopšte postoji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54367 | Odgovora: 218 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.