Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta ako promene licencu?

[es] :: Advocacy :: sta ako promene licencu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5123 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 18:06 - pre 234 meseci
GPL je najvise pomogao svim developerima, i sysadminima bas zbog otvorenosti koda. Nadje se rupa u recimo M$ sistemu... svi koji se rezumeju u to znaju gde je greska.. niko nema izvorno koda i mora da cekajo mesac.. dva. tri ili vise na M$-ov patch. A sistemi padaju.. padaju.. i padaju (primer IIS, M$ blaster worm, ... ). medjutim u isto vreme Boxi sa apachejem, sa prilicno nepoucenim administratorom, koji samo prati malo readmi stoje stabilno sa dugim uptimeom.

ps: oce neko da kaze da je Apache reverse engeneereng od IIS-a? lol :)

ako ste neki vec toklo za sve te patente i slicno.. ako tako nataite.. jos malo pa ce biti patent na 'if' 'fi' i 'done' :)

________________________________
http://www.nosoftwarepatents.com/
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 20:19 - pre 234 meseci
Citat:
mulaz: Nadje se rupa u recimo M$ sistemu... svi koji se rezumeju u to znaju gde je greska.. niko nema izvorno koda i mora da cekajo mesac.. dva. tri ili vise na M$-ov patch.


Dan, dva, tri :)

Citat:
A sistemi padaju.. padaju.. i padaju (primer IIS, M$ blaster worm, ... ).


Blaster je nastao 10 dana nakon što je izdan patch od strane MS-a. Sjećam se prognoza sa NT bugtraq liste kao da je bilo jučer... Exploit koji je Blaster koristio je bio tuđi, i bio je napisan reversanjem MS-ovog patcha. Isto vrijedi i za sve IIS crve.

Citat:
medjutim u isto vreme Boxi sa apachejem, sa prilicno nepoucenim administratorom, koji samo prati malo readmi stoje stabilno sa dugim uptimeom.


Remember apache-massacre, apache-scalp, gobbles, I-worm Slapper? :>

Citat:
ps: oce neko da kaze da je Apache reverse engeneereng od IIS-a? lol :)


Hoće netko reći da samba/wine/reactos/ntfs/fat32 podrška/reactos nisu nastali reverznim inženjeringom? LOL :>
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 20:55 - pre 234 meseci
Citat:
Izvini, šta tebe boli što npr. ja pišem OSS softver koji konkuriše tvom komercijalnom ako svoj program pišem samostalno i ne kradem tvoj kod? Napiši ti tvoj program bolje od mene, pa se kvalitetom izbori protiv konkurencije.


Izvini Nedjeljko, ali ova tvrdnja je jako smiješna iz jednostavnog razloga što se ta pojava odvija u 99% slučajeva jednosmjerno: Odličan komercijalni produkt -> pokušaj OSS klona. OSS ne samo da ne podstiče diverzitet tržišta softvera, već ga sustavno uništava ovakvim, nažalost još uvijek, legalnim akcijama.

Recimo da je Winamp komercijalan produkt (za neke stvari se istina i plaća registracija), a xmms to nije. Šta misliš koliko bi korisnika Nullsoft izgubio samo zato što je xmms IDENTIČAN njegov klon, što po sučelju, mogućnostima...čak se kloniraju i najpopularniji pluginovi (poput Milkdrop).

Da MS nema copyright na one svoje fancy ikonice i super-lijep GUI u ofisu, da OOo ili StarOffice mogu tek tako izgledati identično poput njega, misliš stvarno da MS-ov višegodišnji trud i istraživanja u povećanju usabilitya interfejsa nisu dovoljno bitna stavka da bi se tek tako drugim OSS produktima omogućilo njegovo kloniranje?

Možda je malo čudno tvrditi da netko može imati copyright na "ideju" izgleda i mogućnosti/svrhe programa, ali to je, kao što broker reče, jedina stvar koja dijeli mediokritete-klonere, od onih koji svoj novac i trud ulaže u kreiranje nečeg novog.

Citat:
On je taj koji treba da se izbori na takvom tržištu kakvo jeste i da na taj način dokaže da je koristan član društva, a ne parazit kako ti to voliš da kažeš.


GPL jest parazitska licenca koja po svom konceptu negira onu osnovnu postavku na kojoj je temeljena - slobodu softveru, jer paradoksalno jest da ta "caka" o dostupnosti izvornog koda umjesto da povećava slobodu, ona uništava tržište poput parazita.

Danas se kompanije plaše da slučajno u svojem proizvodu nemaju koju liniju GPL-iziranog koda pa su prisiljeni koristiti softver za analizu sa ogromnom bazom već postojećeg koda, kako u budućnosti neki nadrkani klinjo ne bi rekao da su imena 10 fja ukradena iz njgovog koda, koji je opet klon nekog trećeg produkta.

Citat:
Pa ne očekuješ valjda da ti neko plati za Hello, world?


Code:


/*
Hello World Program in C#
Copyright (C) 2004 Sundance Corporation.

This program is free software; you can redistribute it and/or
modify it under the terms of the GNU General Public License
as published by the Free Software Foundation; either version 2
of the License, or (at your option) any later version.

This program is distributed in the hope that it will be useful,
but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
GNU General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU General Public License
along with this program; if not, write to the Free Software
Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.

*/

class TukiTuki {
    public static void Main() {
        System.Console.WriteLine("GPL SUX");
    }
}


Gee, ako netko još napiše Hello World, ima da mi otvori cijeli kod programa!

Citat:
Koliko mi je poznato, 7Zip je počev od druge verzije pod LGPL. Uostalom, zašto ne koristiš komercijalne biblioteke koje ti ne postavljaju takva ograničenja? Autorska prava se moraju poštovati. Ako je autor stavio svoje delo pod GPL ili neku drugu licencu, šta to tebe briga? To je njegovo autorsko delo. Ako ti se ne sviđa licenca bilo kog softvera, nemoj ga koristiti. Ne, ti bi hteo da drugi rmbači za tebe za dž, da bi ti skidao kajmak sa njegovog rada.


Rekoh za 7Z da karikiram. Govorim ti na konkretnom primjeru kako se BSD licenca puno bolje uklapa u jedan tržišni model koji je dominantan u posljednjem stoljeću, a zove se kapitalizam.

Kad već mora biti Open Source, neka bude BSD. Onaj tko želi živjeti od besplatne korisničke podrške i besplatnog rada OSS developera, otvorit će kod cijelog proizvoda.

Citat:
Što se tiče intelektualnog vlasništva, OSS ne povređuje ničija prava. Pročitaj pažljivije GPL koju toliko pljuješ. Eksplicitno se naglašava da je primena te licence nemoguća u slučaju kada se time povređuju bilo čija prava. a nije loše kada neko isto tako legalno i besplatno pribavi tuđe izume, pakuje ih u celofan i prodaje?


Ja sam slobodan koliko mi ta "slobodna" licenca dozvoli. A ona nije slobodna, jer ipak ograničava što sve ja mogu sa tim kodom, nauštrb neke "više" slobode.

Citat:
Sjajno, pričaj nam još o krađi tuđe intelektualne svojine.


Pričam kako se vrlo lako može zaobići koncept vlasništva koda, kad se radi o finalnom produktu. Nisu ovo 70-e i 80-e, danas se vrlo lako može iskoristiti tuđi binarni kod, bez da imaš pristup izvornome kodu. Štoviše, vrlo je lako moguće originalan izvor koda učiniti poptuno neprepoznatljivim. Stotine kompajlera, stotine PE kriptera i obsfukatora..... Ja skinem neki DLL sa Interneta, bez ikakve attachane licence, uzmem komadić koda, natjeram ga da radi IDENTIČNU logiku samo sa drugim registrima/adresama u memoriji, kako će netko znati da li sam ja sam napisao to ili sam koristio tuđi kod? Nikako.

.NET tehnologija je jaaaako podložna ovakvim stvarima i to će se sve više događati u bližoj budućnosti. MSIL obsfukatori će puno pomoći, ali još nismo doživjeli veći prelazak cracking zajednice na .NET.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 21:09 - pre 234 meseci
Citat:
broker: Open soruce se sada najvise koristi upravo tako da oni koji ne umeju, korsiteci rad onih koji umeju, a koji im je posluzen bespaltno, na tacni, uz nesto sitnih doterivanja mogu neupucenima da prodaju gotove proizvode i tako sebi stvore zavidne prihode prakticno ne mrdnuvsi ni dupetom a kamoli mozgom.

I šta onda nije u redu? Ako smatraš da postoji lak način da se dođe do značajne sume novca (legalnim sredstvima), onda to iskoristi. Znači, Open Source je taj koji ti nudi šansu da lagodno živiš bez mnogo truda. Šta se onda buniš? U čemu je onda problem?
Citat:
broker: Smesno je uposte reci da neko moze zato sto mu se hoce da proizvede besplatan softver koji ce da unisti nekoga ko u takav softver ulaze. Niko ne radi za dzabe, ako ti imas posao i zaradjujes dovoljno tako da mozes da si priustis da pravis besplatan softver to ti ne daje za pravo da unistavas nekog drugog ko krvnicki radi da zaradi za zivot.

Ajd sad, zašto se krvnički muči kad mu Open Source nudi mogućnost, da praktično bez ikakve muke dođe do zavidnih prihoda? Vidim ja šta biste vi, da se borite na tržištu zabranjivanjem drugima da rade po zakonu, i da dobro zarađujete na elementarnim stvarima.

@Sundance

Pa teško da im je dovoljno dva, tri dana. O tome smo već diskutovali. MS tvrdi da mu je potrebno mnogo više vremena zbog testiranja tih zakrpa. I molio bih te da se distanciraš od vređanja ljudi na osnovu pripadnosti etničkim zajednicama (bilo plemenskim ili drugim). Možda nisi na to mislio, ali bi tvoj post mogao da se tako protumači. A što se tiče reverznog inženjeringa, zakon je jasan i isti za sve. Dok se poštuje, sve je u redu, a ako ga neko ne poštuje, to treba raspraviti na sudu. I MS-ov doublespace za DOS 6 je nastao reverznim inženjeringom (ali protivzakonitim) stackera, pa je MS nakon sudske presude u korist stackera, otkupio celu kompaniju stacker.

Uostalom, besmisleno je da pričaš o poštovanju nečijih autorskih/licencnih/patentnih prava ako se ne libiš njihovog kršenja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 21:20 - pre 234 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa teško da im je dovoljno dva, tri dana. O tome smo već diskutovali. MS tvrdi da mu je potrebno mnogo više vremena zbog testiranja tih zakrpa.


U 99% slučajeva se sa pronalaskom buga objavi i neki workaround kako spriječiti njegovo exploitanje. MS-u možda treba, recimo prosječno, 10-ak dana da izda potpuno testiranu zakrpu.

Ali to nije poanta, poanta je da je ovaj lik tvrdio da win crvi nastaju zbog MS-ove tromosti u izdavanju patcheva, što je notorna laž i neistina koju linux zealoti vole popularizirat i plasirat u javnost, nabijajući komplekse neupućenim windowsašima. Not on my watch :)

Citat:
I molio bih te da se distanciraš od vređanja ljudi na osnovu pripadnosti etničkim zajednicama (bilo plemenskim ili drugim). Možda nisi na to mislio, ali bi tvoj post mogao da se tako protumači.


Ispričavam se svim "parazitima" :o) Šalaaaaaaaa :)

Citat:
A što se tiče reverznog inženjeringa, zakon je jasan i isti za sve. Dok se poštuje, sve je u redu, a ako ga neko ne poštuje, to treba raspraviti na sudu. I MS-ov doublespace za DOS 6 je nastao reverznim inženjeringom (ali protivzakonitim) stackera, pa je MS nakon sudske presude u korist stackera, otkupio celu kompaniju stacker.


A kad MS uloži tužbu protiv Linspire zbog nelegalnog uključivanja njegovih proprietary DLL-ova, zna se što slijedi, linux bukači ni pet ni šest, već: UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, MICROSOFT MONOPOLIST TLAČI JADNE OPENSORSAŠE, UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Citat:
Uostalom, besmisleno je da pričaš o poštovanju nečijih autorskih/licencnih/patentnih prava ako se ne libiš njihovog kršenja.


Ne sjećam se da GPL ima stavku o zaštiti binarnog koda.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 21:47 - pre 234 meseci
Citat:
Nedeljko:
Ako ti ne možeš da proizvedeš nešto što neko drugi ne može da razvije za dž, onda ti nisi konkurentan na tržištu, ili ako više voliš, nisi za taj posao. U tom slučaju razmisli o tome da radiš nešto drugo. Onoliko oranica plače. Nije svako za visoke tehnologije.


Nije li ovo zrelo za jos jedan zuti karton ?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 22:48 - pre 234 meseci
Nedeljko, s obzirom na tvoj stil diskusije, koji se zasniva na vadjenju iz konteksta i postavljanje u krivi kontekst, zacinjeno namernim pogresnim tumacenjem recenog, s tobom nemam nameru dalje diskutovati.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 22:55 - pre 234 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Nije li ovo zrelo za jos jedan zuti karton ?

Zrelo je za opomenu, da ne mešamo sport ovde. Ne znam ko mu je dao prvi žuti (degojs verovatno ;)

Anyway, Nedeljko, nauči da ljude ne vređaš samo zato što imaju drugačije mišljenje od tebe.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?08.02.2005. u 23:18 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance: Ne sjećam se da GPL ima stavku o zaštiti binarnog koda.

Ima. Sve se odnosi kako na izvorni kod, tako i na sve što se dobija njegovom transformacijom (npr. zipovanjem, kompajliranjem). To je deo istog autorskog dela. To nije specifično za ovu licencu, već se odnosi na autorska dela uopšte.
Citat:
Sundance: Ispričavam se svim "parazitima".

Ako si mislio na maliciozan kod koji se odnosi na apache softver, onda je sve u redu. Nadam se da se svi slažemo da nema ničega lošeg u tome što neko pripada plemenu apača.
Citat:
Sundance: Izvini Nedjeljko, ali ova tvrdnja je jako smiješna iz jednostavnog razloga što se ta pojava odvija u 99% slučajeva jednosmjerno: Odličan komercijalni produkt -> pokušaj OSS klona. OSS ne samo da ne podstiče diverzitet tržišta softvera, već ga sustavno uništava ovakvim, nažalost još uvijek, legalnim akcijama.

Da li je svaki softver koji služi istoj svrsi kao neki drug njegov klon? Da li je OpenOffice.org klon MS Office paketa, a MS Word nekih starijih tekst procesora (CHI Writer ili WordStar), a Linux klon MS Windows ili nekog komercijalnog UNIX sistema? To o čemu govoriš je stvaranje monopola zabranjivanjem drugima da rade (ili nelojalna konkurencija). Ako je neki softver razvijen samostalno i legalno, po čemu je to nešto loše? Problemi Nullsoft-a ili bilo koga drugog što im konkuriše neko ko radi legalno me ne interesuju. To se zove zdrava konkurencija. Bez toga bi cene komercijalnog softvera bile astronomske. Na koji način misliš da se kontrolišu cene na "slobodnom" tržištu za koje se zalažeš?

Ako ti se GPL ne sviđa iz bilo kog razloga, nemoj stavljati programe koje pišeš pod nju, i nemoj koristiti softver koji je pod njom. Ti negiraš autorsko pravo autora softvera da svoje autorsko delo licencira kako želi. Pa to su osnovne postavke prava na stvaralaštvo koje je jedno od osnovnih ljudskih prava, koja nam dolaze (često i u nehumanim oblicima) upravo iz SAD koje su predstavnik kapitalističkog modela o kome govoriš, a koji u Evropi ni najmanje nije popularan ako izuzmemo zemlje u tranziciji.

O slobodi GPL sam već pisao, a možeš da pročitač i definiciju slobodnog softvera na sajtovima www.gnu.org i www.fsf.org. Sloboda je uvek ograničena. Ni u slobodnim zemljama ne možeš da radiš šta hoćeš. Ako ti se više sviđa BSD ili neka druga licenca, stavljaj programe koje pišeš pod tu licencu i koristi softver koji je pod tom licencom. Licenciranje programa je isključivo pravo njegovog autora.

Na kraju, povredio si GPL jer si svoj Hello, World program distribuirao pod njeim uslovima i odredbama, a da nisi uz softver priložio primerak licence.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: sta ako promene licencu?09.02.2005. u 00:43 - pre 234 meseci
Citat:
Nedeljko: Ima. Sve se odnosi kako na izvorni kod, tako i na sve što se dobija njegovom transformacijom (npr. zipovanjem, kompajliranjem). To je deo istog autorskog dela. To nije specifično za ovu licencu, već se odnosi na autorska dela uopšte


Znači ukoliko ja napišem kod čijim se kompajliranjem dobije izvršni kod identičan onome koji je pod GPL-om, ja sam prekršio zakon. Koja =")$/)&*"=$.

Citat:
To o čemu govoriš je stvaranje monopola zabranjivanjem drugima da rade (ili nelojalna konkurencija).


To se zove zaštita novca koji si uložio u taj proizvod.

Citat:
Ako je neki softver razvijen samostalno i legalno, po čemu je to nešto loše?


Opet klasični, PA ŠTA AKO JE BESPLATNO argument. Stvarno mi se ne da više ponavljat. Pročitaj što smo broker i ja napisali još jednom.

Citat:
Problemi Nullsoft-a ili bilo koga drugog što im konkuriše neko ko radi legalno me ne interesuju. To se zove zdrava konkurencija.


Ne, to se zove umjetno transformiranje tržišnih uvjeta pod paravanom kvaziideologije o slobodi softvera i rušenje načela globalne ekonomije pod paravanom pomaganja javnom dobru.

Citat:
Bez toga bi cene komercijalnog softvera bile astronomske.


Možda nekih. Najveći su gubitnici mali proizvođači softvera koji samo strahuju da li će skupina nekih OSS zealota naciljati njihov proizvod na kloniranje, napraviti pompu kako ima istu funkcionalost kao i proizvod XYZ, a u biti se radi o nekom nestabilnom, polufunkcionalnom proizvodu sa katastrofalnim usabilityem, otužnim sigurnosnim pedigreom i changelogom dužim od broja linija koda.

Citat:
Na koji način misliš da se kontrolišu cene na "slobodnom" tržištu za koje se zalažeš?


Kao i u ostatku industrije - zdravom konkurencijom.

Citat:
Ako ti se GPL ne sviđa iz bilo kog razloga, nemoj stavljati programe koje pišeš pod nju, i nemoj koristiti softver koji je pod njom.


Po n-ti put izvrćeš moje riječi. Rekoh da se BSD bolje uklapa u kapitalistički model zbog manjka onog "parazitnog" dijela.

Citat:
Ti negiraš autorsko pravo autora softvera da svoje autorsko delo licencira kako želi.


O bože.....što se babi snilo...

Citat:
Pa to su osnovne postavke prava na stvaralaštvo koje je jedno od osnovnih ljudskih prava


Jedna od postavki na stvaralaštvo jest i da se ideja može naplatiti...dobro.

Citat:
koja nam dolaze (često i u nehumanim oblicima) upravo iz SAD koje su predstavnik kapitalističkog modela o kome govoriš, a koji u Evropi ni najmanje nije popularan ako izuzmemo zemlje u tranziciji.


Kapitalizam nije popularan u Europi? :) Nedjeljko....pričaš nebuloze.

Citat:
Na kraju, povredio si GPL jer si svoj Hello, World program distribuirao pod njeim uslovima i odredbama, a da nisi uz softver priložio primerak licence.


C attached... :>
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: sta ako promene licencu?09.02.2005. u 02:41 - pre 234 meseci
@moderatori

Prvo, ja znam da su ovde moderatori merodavni, ali ne smatram da sam ikoga uvredio i ne plašim se isključenja sa ES (kao da ću nešto bitno time da izgubim). Ipak, osećam potrebu da ovaj svoj stav obrazložim, kao i da se izvinim za izazvane nesporazume.

Ako neko, ko god to bio, nije u stanju da opstane ne tržištu zbog onih koji takvu vrstu posla obavljaju amaterski (iz hobija, jer i oni od nečega moraju da žive), onda on i nije profesionalac. Ovde insistiram na reči AKO. Ja nigde nisam tvrdio da broker ili bilo ko drugi ispunjava navedene pretpostavke, jer nemam načina da utvrdim tako nešto. Međutim, argumentacija tipa "Ja ne mogu u svom poslu da se nosim sa amaterima" nikako ne drži vodu. Iza toga odlučno stojim, i nadam se da je sada jasniji kontekst onoga što sam napisao.

Zamislite kada bi na primer profesionalni glumci kukali na glumce amatere što im se mešaju u posao. Pa kakvi su to oni onda profesionalni glumci ako im išta u poslu ili karijeri zavisi od amatera? Jedino je bitno da svi imaju ista prava i da rade po zakonu. Zadivljuje me još i činjenica da moderatorima nimalo ne smeta javno nazivanje ljudi koji legalno rade lopovima. Takve izjave ovde kao da niko osim mene ne smatra uvredama i klevetama.

Kontekst izjave o oranicama je da niko zakonitim razvojem visokih tehnologija neće ugroziti nečiji život, jer realno, u Srbiji ima posla koliko hoćete. Konkretno, na njivama, ali ne samo na njima. Ma da, umreće neko od gladi jer mu ne ide programiranje. A visoke tehnologije svakako nisu za svakoga. Pritom ponavljam da i dalje ne mogu da tvrdim da broker, ili bilo ko drugi od učesnika ove diskusije nije za razvoj vrhunskih tehnologija, ali da argumentacija da neko ne treba da razvija Open Source da ne bi ugrozio nekoga ko krvnički zarađuje za život programirajući, takođe ne drži vodu.

Takođe, citat Sundance-a koji sam navodio o pozivanju na kršenje autorskih i licencnih prava (budući da je počinjao sa "Ja bih") nije u duhu pravilnika ovog foruma (tačka 14). Čudno je da ni tim povodom niko od moderatora nije reagovao. Kasnije se Sundance ispravio navevši tačan kontekst te svoje izjave, što je u redu. Ipak, početak rečenice je mene kao posetioca sa pravom doveo u zabunu. Međutim, davanje uputstava za takve stvari jeste u direktnoj suprotnosti sa pomenutom tačkom pravilnika ovog foruma (krekovi i serijski brojevi su navedeni u kontekstu načina za nelegalno korišćenje softvera).

@broker

Ja ne vidim niti jedan drugi kontekst tvojih izjava koje sam citirao osim onih u kojim sam ih upotrebio. No, to i dalje ne znači da drugi kontekst ne postoji. Slobodno pojasni kontekst, ali pročitaj svoje poruke još jednom pre nego što me optužiš za izvlačenje iz konteksta.

@Sundance

Citat:
Sundance: Znači ukoliko ja napišem kod čijim se kompajliranjem dobije izvršni kod identičan onome koji je pod GPL-om, ja sam prekršio zakon. Koja =")$/)&*"=$.

Konvencija o kopirajtu i zakoni o autorskim pravima jasno definišu rad koji je izveden iz nekog autorskog dela. Ako si zaista samostalno proizveo softver, sve je OK.

Niko ti ne brani da štitiš svoj novac u skladu sa zakonom. Zabranjivanje drugima da rade kako god žele, ali po zakonu, je upravo ono što sam napisao. Ne možeš posedovati veća prava od ostalih.
Citat:
Sundance: PA ŠTA AKO JE BESPLATNO argument

Stvar je u tome da to nije argument. Autor je vlasnik svog autorskog dela, i ima pravo da radi sa njim šta želi. Nemoj opet "što se babi snilo..." kao da ne razumeš na šta se moja argumentacija odnosi.

Da, autor ima pravo to svoje delo i da naplati, ako neko želi da ga kupi, ali nipočemu nije dužan da ga naplaćuje. A "parazitski" deo GPL se bavi sprečavanjem upotrebe softvera koju autori licence, verovatno, smatraju "parazitskom" -- uzeti nešto od OpenSource zajednice za dž i ne vratiti natrag ništa. Kao da ne postoje komercijalne biblioteke. Doduše, treba ih platiti, ali šta da se radi.
Citat:
Sundance:  Ne, to se zove umjetno transformiranje tržišnih uvjeta pod paravanom kvaziideologije o slobodi softvera i rušenje načela globalne ekonomije pod paravanom pomaganja javnom dobru.

Dešifruj ovo da ne ispadne da ja opet nešto izvlačim iz konteksta.
Citat:
Sundance: Najveći su gubitnici mali proizvođači softvera koji samo strahuju da li će skupina nekih OSS zealota

Alal im vera kad se boje amatera. Mnogo su dobri.
Citat:
Sundance:  Kapitalizam nije popularan u Europi? :) Nedjeljko....pričaš nebuloze.

Skoro sve evropske zemlje (izuzimajući zemlje u tranziciji) imaju izuzetno jaku socijalnu politiku. Često su im na vlasti socijalističke partije. One se ne zovu socijalističkim samo da ne bi došlo do zamene sa izvitoperenjem te ideje čiji smo bili svedoci tokom dvadesetog veka. No, ovo preti da bude u suprotnosti sa tačkom 13 pravilnika ovog foruma, ali ti si prvi pomenuo kapitalizam.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: sta ako promene licencu?09.02.2005. u 03:55 - pre 234 meseci
@Nedjeljko: Ove generalizirajuće rasprave sa tobom su krajnje neproduktivne. Opet se vrtimo u magični krug: ja kažem svoj pogled - ti kažeš svoj pogled, svi koji ovo čitaju diže im se kosa na glavi. Na kraju bude došao netko tko ima dovoljne ovlasti i zaključao temu :>

Ali prije nego što završim samo da raščistimo par sitnica:

Citat:
Takođe, citat Sundance-a koji sam navodio o pozivanju na kršenje autorskih i licencnih prava (budući da je počinjao sa "Ja bih") nije u duhu pravilnika ovog foruma (tačka 14). Čudno je da ni tim povodom niko od moderatora nije reagovao. Kasnije se Sundance ispravio navevši tačan kontekst te svoje izjave, što je u redu. Ipak, početak rečenice je mene kao posetioca sa pravom doveo u zabunu. Međutim, davanje uputstava za takve stvari jeste u direktnoj suprotnosti sa pomenutom tačkom pravilnika ovog foruma (krekovi i serijski brojevi su navedeni u kontekstu načina za nelegalno korišćenje softvera).


Sunca mi kalajsanoga, ZAR JE ZAŠTITA BINARNOG KODA KRŠENJE GPL-a? Naravno da nije. Ja sam to pripomenou isključivo kao preventivnu mjeru u slučaju obrata licence kad bi neki OSS zealot išao tražiti izvorni kod ostatka programa tako što je reverznim inženjeringom napecao nešto što je jednom bilo BSD a sad je GPL.

Nadalje, bezbroj komercijalnih programa koriste neku vrstu runtime zaštite, manje ili više uspješno, kako bi odagnali ili otežali posao crackerima. Rasprava o tehnologijama zažtite i razbijanja zaštita izvršnog koda nije nelegalna ni u jednoj zemlji na svijetu, već štoviše, može se svesti na isti kontekst kao zabrana rasprave o kriptografiji. Konkretna rasprava o konkretnom programu u tom kontekstu jest ilegalna. Ovaj moj prijedlog to nije.

Nije mi ni na kraj pameti sa tobom raspravljat da li je u Europi trenutno dominantan kapitalizam ili socijalizam, ali smatram da stavljanjem mojih izjava o pravima intelektualnih vlasništva kao sindromom nekakvog "bolesnog" američkog ekonomskog modela samo štetiš ugledu svojih izjava na forumu.

Za dešifriranje ti preporučam program Zdrav Razum 1.0b-PR-2.patch4. Čuo sam da je to GPL klon programa Zdravo Razmišljanje suite Enterprise Edtion 2005 Extra.





Ovo zadnje je bila šala, naravno, nhf :>
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: sta ako promene licencu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5123 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.