Citat:
Hrana je u EU i do nekoliko puta skuplja nego u Srbiji. U nekoj skromnijoj varijanti treba vam oko 30 EUR-a dnevno. I to samo da se prezivi, ne ocekujte da cete se najesti za te pare. Prvo sto sam uradio u kad sam stigao nazad u Beograd, otisao sam i kupio peceno pile, jedan ogroman hleb, kilo sampita i 2 litra pepsija. Ovde me to sve kostalo 6 EUR-a, a ya isto napolju treba dati oko 40 EUR-a. Voce i povrce kosta oko 2.5 EUR-a-kg (breskve, sljive, jabuke, banane, kruske...), parce pice ili neki mali sendvicic kostaju 4.5 EUR-a, flasica vode ili soka od pola litra je 2.5 EUR-a, sladoled oko 3, pice u kafani (kafa, mineralna voda, pivo...) je oko 3 EUR-a, supa u restoranu je 9 EUR-a, druga jela 12-30 po porciji. Restorani i kafane su i zgodna prilika da se besplatno koristi WC. Javnih WC-a nisam bas nesto video da ima, a Nemci i Austrijanci naplacuju WC cak i na benzinskoj pumpi, to je 0.5-1EUR. Jos nesto vezano za hranu - nigde u EU ne postoji jogurt, ako i postoji onda ja nisam uspeo da ga nadjem. Ima vocnog jogurta, ali onog obicnog sto mi ovde volimo da popijemo uz dorucak, toga nema, ne zna se zasto.
Telefoniranje i SMS u romingu su isto prilicno skupi, minut razgovora je cini mi se 2-4 EUR-a, SMS 1-2 EUR-a, ali to zavisi od mreze i sklono je velikim varijacijama. Vidjao sam mesta gde se sluzi pice i hrana i imaju besplatan WiFi internet koji se moze koristiti i do sat vremena po jednoj poseti, pa ako tako organizujete komunikaciju, onda prodjete mnogo jeftinije nego da koristite roming a kupitete hranu i pice na drugom mestu.
Jesi li ti mozda placenik onog naseg ministra za istrazivanje ruda i gubljenje vremena koji uporno tvrdi da smo najjeftinija zemlja na svetu-doduse on se oslanja na neku statistiku koju su nasi experti iz nekog zavoda utvrdili,nije on licno isao po prodavnicama-hrani se u skupstinskom restoranu

Bez uvrede,ne znam gde si naisao na tako skupu klopu,cak ni po stajalistima pored auto-puteva koji su sampioni u skupoci nisu takve cene.Kao i vecina ovdasnjih i ja kupujem hranu uglavnom u Sparu i Hoferu i evo nekih friskih primera(vazi za Sloveniju i Austriju):
banane-1E,jabuke u proseku 0,9,
cela pica(dostava na adresu)-6-7E,kafa u kaficu od 0,8-1,5E,pivo od 1,8-2,5,cene u restoranima zavise od reputacije restorana,a zadnji put sam platio veceru u jednom od boljih restorana domace kuhinje(u Sloveniji) za nas petoro(sa po jednim picem)nekih 45E.A nakrkali smo se prilicno,ostalo je i za poneti,sto smo naravno iskoristili

.Inace,po manjim restoranima u Sloveniji se moze jeftino jesti u vreme pauze za dorucak.Za nekih 5-6 E kompletan rucak(ono,na kasiku)
Jogurt postoji,u Sloveniji kad kupis casu na kojoj pise jogurt dobijes kiselo mleko i obratno.Nista tu meni nije jasno...A u vecim pakovanjima je jogurt tecan.Kosta od 0,5-0,9(obogaceni)E za pola litre.
U Italiji nema „naseg” jogurta.Ni ja ga nisam nasao.
Na benzinskim pumpama(auto-put) se WC ne naplacuje nego tamo obicno sedi baba(ili deda)sera koji po ceo dan lickaju i briskaju te toalete(video sam na jednom takvom mestu kako bakica posle svakog izlaska korisnika iz kabine ulece posle njega da prekontrolise da li je kabina u redu ili neredu i da ukloni eventualne tragove boravka.Sa sve kompletnim priborom za ciscenje i osvezivacem u spreju u rukama).Na stolu ispred je kutija u koju ubacis 0,5 E,ako hoces.Tj,negde se nalaze natpisi na kojima pise da,ako ste zadovoljni izgledom toaleta mozete to potvrditi ostavljanjem napojnice.Ja sam jednom ostavio ceo evro,bio sam jako zadovoljan sto je WC uopste postojao u tom trenutku na tom mestu

Telefoniranje i SMS zavise od toga ciju karticu imas.Ako koristis srpsku

.Mislim da su od skoro nekom uredbom izjednacene cene rominga na nivou EU,tj spustene.Ne znam tacno cifre,nije tako strasno.
Uopste,za kupovanje hrane i svega ostalog je najgora varijanta benzinske pumpe.Najpovoljniji su trzni centri tipa Spar,Hofer,Lidl,Merkator itd.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza