Citat:
bgboki72: Moje iskustvo sa norveškim radijatorima je sledeće:
Stan od 50m2 - hodnik i kuhinja (bez radijatora) imaju oko 12m2; spavaća soba (1kW) 9m2; dnevni boravak koji uključuje i zastakljenu terasu (1,4kW i 2kW) 25m2 i kupatilo (norveški za kupatila - 0,6kW) 4m2.
Stan je u prizemlju (u podrumu se, naravno, ne greje), sa dva spoljašnja zida. Dodatno je izolovan stirodurom sa svih strana, uključujući i pod terase, nova Rehau pvc stolarija svuda, svuda parket, osim u kuhinji i kupatilu (pločice), nova ulazna vrata koja pristojno zaptivaju.
U stanu nas je dvoje, kuvamo svaki drugi dan, mašina za veš se uključuje na 2 ili 3 dana, noću. Mašinu za posuđe koristimo možda jednom nedeljno, takođe noću. Radijatori rade od 07 do 11h i od 16 do 24h na 24C, a tokom ostalog dela dana na 17C.
Račun za decembar oko 17.000 dinara, a za januar (baš ga gledam) 17.908,05 dinara .
Komšije do mene plaćaju oko 6.000 dinara grejanje na TA peć - imaju lošija ulazna vrata, ali samo jedan spoljašnji zid, ostalo je isto - oko 50m2 i terasa, kao i dodatna izolacija.
Ozbiljno razmišljam o donošenju TA peći.
Ovde nešto nije u redu. Mnogo je to para, i mnogo struje. Prvo što bi čovek pomislio je da je loš energtski bilans, tj. veliki gubici ali kažeš da je dobro izolovana, pa mi tek onda nije jasno. Ajde da ostavimo pare po strani (možemo kasnije da se vratimo) i da sad razmotrimo samo potrošnju u kilovatima. Bez obzira na jeftinu - skupu tarifu.
Račun od oko 17.000 - 18.000 din podrazumeva potrošnju od oko 2.500 kilovat sati.
Moja četvroročlana porodica potroši bez grejanja oko 500 kW/h mesečno pa bih zaključio da tvoja dvočlana potroši oko 250 kW/h (ili možda manje, ali morao bi ti da daš tu informaciju)
Dakle, za grejanje potrošiš 2.250 kW/h mesečno ili čak 75 kW/h dnevno. Podeljeno po kvadraturi to je 1.5 kW/h dnevno po kvadratnom metru, što je izuzetno, izuzetno mnogo !
Ja živim u prizemnoj kući (bez podruma, bez sprata) a u decembru i januaru sam trošio oko 0.6 kW/h dnevno po kvadratnom metru. (Kuća je 100 m
2, perfektno izolovana)
E sad, primećujem i još jednu veliku razliku: ja prostorije grejem na 20
oC - 21
oC. Lično mi tako prija, a mislim da je tako zdravije (i za roditelje i za decu) jer je manja razlika u temperaturi (napolje - unutra). Ne mogu da shvatim razlog zagrevanja prostorija na 24
oC jer to onda podrazumeva boravak u majci ili potkošulji, a svaki dalji komad odeće preko bi dovodio do preznojavanja. Na kraju krajeva, 21
oC je i standard koji se uzima kao referentna temperatura grejanih prostorija kod svakog projekta grejanja. Možda bi i ti mogao da postigneš značajne finansijske uštede ako obučeš zimi duks ili gornji deo trenerke. (Duks košta 1.000 din a omanja TA peć oko 36.000 din) (Mala šala, naravno.

)
Prema nekim svetskim podacima dobro izolovane stambene površine se smatraju one koje imaju gubitke ispod 0.8 kW/h po kvadratnom metru dnevno, zatim, one sa toplotnim gubivcima 0.8 - 1.2 kW/h po kvadratnom metru dnevno se smatraju srednje izolovanim, a preko toga loše izolovanim.
E sad, možda je moja računica pogrešna, jer pre svega treba znati tačnu potrošnju energije a ne para. Takođe, trebalo bi znati potrošnju energije u mesecima kada se ne greje (maj - septembar) da bi računica bila tačnija. Nabavkom TA peći nećeš umanjiti ukupno potrošenu el. energiju, ali možeš da promeniš ondos jeftina - skupa tarifa, što će rezultirati umanjenim računom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji