Bez ikakve želje da ulazim u bilo kakve rasprave jer svako ima pravo na svoje mišljenje hoću samo da prokomentarišem pojedine navode Mackalina
Citat:
mackalino: ...Predimenzionisan kotao nije problem cak prednost ako mu se doda akumulacioni bojler sto kodnas niko neradi.Princip rada tog bojlera je taj da uzima svu tem. i zadrzi do momenta kad zatreba.Ponavljam da kotao radi punim kapacitetom 100%.Prednost ovakvog nacina lozenja je ta da kotlovi imaju dobro sagorijevanje rade na 80c a potrebnu kolicinu tem nap 60c salju u radijatore.Ostatak akumuliraju u tom bojleru pa kad zatreba uzmes.Time se smanjuje broj lozenja i povecava udobnost stanovanja jer imamo konstantnu tem.Sve se moze samostalno da napravi.
Ako je kotao npr. 30 % veći od potrebnog i da je kuća oko 100 kvm za koju je potreban kotao oko 25 kw, a instaliran je kotao koji je 30 % veći tj. 32 kw. Za ovoliki kotao, ukoliko je tačan podatak Mackalina da za 1 kw kotla treba bojler od 50 l, potreban je bojler od 1600 l odnosno 1,6 kubika. Uzgred jer može neko da zamisli toliki bojler, to je 20 puta veći bojler od običnog kućnog ili kao omanji bazen, kocka čije su stranice oko 1,2 m.
Prvog dana se voda zagreje u bojleru, mreži, kuća bude topla, tog dana se utroši 5% vode z bojlera i šta raditi sutradan. Ložiti ili ne ložiti pitanje je tad. Jer gde predati višak toplote od tog drugog dana loženja? Koristiti toplotu iz bojlera drugog dana uopšte nije tako lako tehnički izvesti.
Pretpostavljam da većina od nas ima normalan kućni bojler od 80 l. Ako ga zagrejemo jednog dana na 80 C i potom isključimo iz struje. Neka svako izvede eksperiment da li će za naredna 24 časa utrošiti svu tu toliko toplu vodu...a onda nek uzme u obzir to da će u konkretnom slučaju imati bojler koji je 20 puta veći. Ukoliko se sva ta topla vodi potroši za 24 časa to znači da će za mesec dana utrošiti 48 kubika vode i to tople a o onoj hladnoj i da ne pomišljam. Eh sad taj podatak uporedite sa računom za vodu pa ćete videti ko koliko troši mesečno...
Citat:
mackalino:
...Evo jos jednog mog zapazanja na temu mijesajuceg ventila.
Taj ventil nije skup zavisno od velicine nekuh 50e bez montaze.ALI klasicna primjena neznaci nista po meni.Za mene nista nije ako kotao zagrijavamo na 80c recimo a u tom momentu imamo hladne radijatore.Koja je svrha cuvanje kotla a imati hladnu sobu.?Onako kako neki majstori ugraduju taj ventil apsolutno nije dobro i skroz je netacno.Nedostatak teorije i praktike.Ima drugo resenje da se stavi cijevni termostat i sa njim pusta u rad pumpa isto resenje ko i mijesajuci ventil samo jednostavnije i jevtinije A to nije resenje jer nezelim oscilacije vruce hladno.Kad nemas 60 c nemas grijanja.
Za onaj akumulator i pretvarac nemislim da je dobra stvar .Razmislite o elektromagnetnom ventilu koi kad nestane struje jednostavno otvori protok kad pumpa stane.Mnogo bolji jednostavni duze traje.
Mešajući ventil koliko sam ja upoznat služi da smanji razliku u toploti fluida koji odlazi i koji dolazi u kotao, a ne da ne dozvoli vodi iz kotla da ode u kuću. Cevni termostat samo sprečava da pumpa raznosi hladan fluid u kuću jer se time ne postiže ništa korisno već samo štetno jer se u kotlu održava niska temperatura sve do momenta kada se celokupan fluid ne zagreje na potreban nivo koji će omogućiti konstantnost temperature. Cevni termnostat je obično na nižoj temperaturi od optimalne temperature za kotao. Ako je mreža velika i duga fluid se dosta ohladi odnosno preda toplotu i mešajući ventil služi da smanji razklioku u temperaturio odlaznog i doklaznog fluida tako da cevni termostat i mešajući ventil nemaju baš mnogo veze...svako radi svoj posao.
Akumulator i pretvarač je bio odlična stvar u vreme restrikcija struje kao i kod nestanka struje iz bilo kog razloga. Slažem se da nestanak struje treba ređe da se dešava nego zemljotres ali ipak je ovo Srbija...Ova prednost pretvarača i akumulatora posebno je dobra kada je mreža horizonatlna odnosno kada se celokupna mreža nalazi na jednoj etaži koja je u nivou s kotlom ili neposredno iznad kotla. Bez akumulatora i pretvarača udaljeni delovi mreže neće dobiti toplotu jer fliud ne može dopreti do njih ali nestanak struje u Srbiji više nije toliko česta pojava na svu sreću.
Elektromagnetni ventil koji je u položaju otvoreno kad nema napajanja struje je potpuno nepotreban jer kod nestanka struje fluid ništa ne sprečava da izadje iz kotla u višlje delove jer pri nestanku struje nedostaje samo pogon koji će poterati fliud da se iz kotla raznese po mreži.
Živo me inmteresuje i šta taj ventil radi kada ima struje...u kom je položaju..? da nije u zatvorenom položaju što je tek misterija...
Citat:
mackalino:
...Da se vratim na rad bojlera
Trosimo koliko trebamo bez obzira koliko smo proizveli toplote.Jednostavno uzimamo tamo gdje ima.Nemoze se uzimati tamo gdje nema zbog toga dobro dodje predimenzionisan kotao .Ono sto je vise zadrzimo pa kad treba uzmemo.Gubitci postoje ali su isplativi i sigurno je ugodno ako se tokom 24 sata moze da drzi ista temp.A sa kotlovima na cvrsto gorivo je jedino tako moguce.Kod gas i loze brener se gasi i pali po potrebi a ovdje ne moze samo kad se razgori.E tad ako ga prigusis onda nista od grijanja.
Jednom rijeci sa klasicnim nacinom instalacije nema grijanja .Regilator promaje je nuzno zlo a hidraulika nesto drugo.Svi veci proizvodjaci nude proracune i semu.Mada to moze i rucna izrada od hidrofor boce nap samo je dobro izolujes.Sa pravilnim dimenzionisanjem sa jednim lozenjem moze i 24 sata da se grije.Netreba da se lozi pa da se otvara prozor kad je vruce.
Jos jednom ponavljam da mijesajuci ventil na obican kotao bez bojlera nije nista.Smijesno je kako centrometal objasnjava kako to cuva kotao.Dali su oni mislili na mene kad se smrzavam u situlaciji da se postigne recimo 60 ukljuci pumpa kad promijesa hladnu vodu iz radijatora iskljuci .Sta je to igranje misa i macke.
...Gubitci postoje ali su isplativi...? mi nije baš jasno ali to nije ni bitno. Tačno je da se brener pali i gasi po potrebi ali je pravilno dimeznionisan. Predimenzionisan kotao znači da sa brenerom za kotao kuvaš ručak ili kafu npr...i tad će se paliti i gasiti brener ali koliko će te koštati to kuvanje...Tema se zove "Kako najekonomičnije ložiti ugalj..."
Ova zadnja 2 pasusa stvarno ne razumem
I na kraju da kažem da predimenzioniran kotao nipošto nije dobar i da je loše isto koliko i kada je kotao manji od potrebnog. Problemi i nedostaci predimenzioniranog kotla se mogu ublažiti ali nikako u potpunosti izbeći zato vodite računa o tome. Majstori obično "komotno" odrede veličinu kotla jer će Vam biti toplo sigurno a pri tome ne vode računa o tome koliko će Vas to koštati. A to će Vas koštati više od potrebnog ne onoliko koliko Vam je toplo već onoliko koliko Vam je kotao predimenzioniran jer bi vam toplo bilo isto toliko i da je kotao pravilno dimenzionisan.
Izvinjavam se na ovolikom postu.
Pozdrav svima i srećnan praznik vernicima