Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amortizer - uljni, ili gasni?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Amortizer - uljni, ili gasni?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25670 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?17.07.2012. u 13:24 - pre 143 meseci
Nekada sam imao pojacanog yuga 1100ccm (na oko 68Ks, na kocnici), na koji sam stavljao svasta od dobre opreme (za poboljsanje voznih osobina), i mislim da mi je najbolja investicija bila stavljanje Monroe sensa-trac amortizera napred, a pozadi sam imao neke dobre Nemacke (uljne, za yugo GVX).

Posto sam prvo ugradio Monroe napred, imao sam prilike da "istrazim" razlike izmedju bivsih (fabrickih) i Monroe.

Bio sam impresioniran promenom voznih osobina yuga, bolje se ponasao pri: ubrzanju, kocenju, po mokrom, po klizavom, postao je "mek" na upravljacu, neosetljiv na "kamionske tragove" na autoputu, fantasticno ponasanje u krivinama...

Ubedjen sam da mi je to bila najbolja investicija (iako su kostali oko 110DM po komadu, jer su se tek pojavili).

Obican yugo, koji je inace naporan za dugotrajnu voznju (a zbog terenskog posla, njim sam prokrstario staru YU), postao je ugodan za voznju, poput stranih automobila, i stabilan poput automobila spremljenog za trkacku stazu iako je bio standardno "visok" od asvalta.

Prakticno su se "duge ture" svele na drzanje upravljaca, labavo, jednom rukom, bez obzira na stanje puta i brzinu.
Fascinantna mi je bila promena, upravljac vise nje "uzvracao" sile koje deluju na prednje tockove, koje se javljaju usled neravnina i kanala na asvaltu, a osecaj u krivini i "samoispravljanje" na izlazu iz krivine, su ostali isti...

Nisam siguran, ali po secanju (neka me neko ispravi ako gresim), sensa-trac su bili hibridni uljno-gasni amortizeri sa posebnim ventilima koji kontrolisu pritisak gasa u nekoj cevi unutra, zavisno od nacina voznje. Opet po secanju, na pamfletu koji sam dobio uz njih, pisalo je da raspolaze sa dve zone reakcije: "zonom udobnosti", koja je podrazumevala voznju po relativno ravnom putu i "putnickom" stilu voznje, i "zonom sigurnosti", koja je odgovarala agresivnom sportskom stilu voznje, pogotovo izrazenom na talasastom putu pri vecim brzinama.

Tada je nazivan "hibridnim" amortizerom.

Ti amortizeri su se tacno tako i ponasali: na pristojnom asvaltu su bili znatno udobniji od serijskih, dok je na talasastom putu automobil bio bukvalno zalepljen za asvalt, i proverio sam svojerucno, mogli ste sa 150Km/h na pravcu, i talasastom asvaltu da pustite upravljac, auto je nastavljao da ide potpuno pravo, ignorisuci neravnine (ko je ikada vozio standardnog yuga, ovo ce mu zvucati kao beskrupulozna laz :-), medjutim "korpus-delikti" je jos u voznom stanju, pa se da proveriti).

U prvih nekoliko meseci voznje "hibridnih" amortizera, vise puta sam doziveo da (zbog remanetnog osecaja stacenog sa fabrickim amortizerima), budem ubedjen da cu zavrsiti van puta, sa prevrtanjem yuga, medjutim, sensa-trac su mi sacuvali zivot. Nagla "eskiviranja" iznenadne prepreke na putu, pri vecim brzinama, su postala bazopasna pojava.

Doticni yugic se jos uvek vozi, i vec je kod treceg vlasnika posle mene, Monro-i jos uvek perfektno rade, posle predjenih 350000Km.

Ta, "hibridna" klasa amortizera je ostavila najbolji utisak na mene, od bezbroj raznih vozenih, sa mojih > 1000000Km predjenih raznim automobilima...

Zakljucak iz svega je:
Dobri amortizeri su uvek dobra investicija, tu ne treba zaliti novca jer, cuvaju glavu, cuvaju karoseriju (doticni yugo je pregazio >700000Km sa dva promenjena motora, bez krupnih intervencija na karoseriji, i jos uvek se vozi), povecavaju u svakom smislu kvalitet voznje, daju odlican osecaj sigurnosti (koji nimalo nije lazan), i veoma dugo traju.

Uljni ili gasni, pitanje je sad?

Moje vidjenje pravog odgovora je: hibridni, sa dve ili vise "zona" delovanja, gde je savremena nauka dovela do udruzivanja putnih i sportskih osobina...

Veliki broj renomiranih proizvodjaca poseduje citavu paletu amortizera po osobinama koje kupac zeli.

Treba ih pre kupovine pazljivo prouciti, i odabrati prema svom stilu voznje.

Takodje treba teziti sto novijoj tehnologiji u toj oblasti, jer je razvoj putnih ispitivanja vozila neverovatno napredovao poslednjih godina.

Dao sam primer primene na yugy, zbog slikovitog prikaza, kako sveza (tada najnovija) tehnologija moze unaprediti raritetnu (yugo) tehnologiju.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?21.07.2012. u 17:15 - pre 142 meseci
Ja naprotiv za te "sensa-trac" amortizere nemam ništa posebno dobro da kažem. Imao sam ih na Sijeri.

Bili su bolji od starih, ali samo zato što su stari bili propali. Auto mi je sa sensa-trac bio osetno neudobniji po gradu (rupe, ležeći panduri), a van grada jedina razlika koju sam primećivao jeste to da sam imao nove i ispravne amortizere a pre sam imao stare i istrošene. I ništa više od toga.

Odmah sam se pokajao što nisam uzeo obične amortizere nego sam bacio pare na sensa-trac i dobio neudobnu vožnju po gradu.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?21.07.2012. u 18:07 - pre 142 meseci
@pisac

Stoji da su malo vise "sportski" orijentisani, a sto sasvim prirodno nosi odredjenu kolicinu neudobnosti po neravninama.
Takodje stoji da su poprilicno udobni u odnosu na stabilnost koju nude (ima i tvrdjih koji nisu toliko stabilni).

U tim godinama su bili solidan izbor za vozace koji su pomalo sportski nastrojeni, medjutim, vec za par godina su tehnicki prevazidjeni modelom "reflex" itd...

Tehnologija neumitno i sve brze napreduje, pa neke osobine vozila, koje su pre dve-tri decenije bile nezamislive u jednom paketu, vec krase obicne porodicne putnicke automobile.

Danas vec sa puno porodicnih automobila, uz asistenciju sistema za stabilnost, mozete izvesti takve "manevre" za koje bi vas pre trideset godina sistem za vesanje kostao koliko i samo vozilo, i bio totalno lisen udobnosti :-)

-------------------------------------------------------------------------

Svakako da amortizere treba birati prema ciljnoj osobini koju zeli vozac, tj. udobnost ili stabilnost.

--------------------------------------------------------------------------

Moderna istrazivanja su dovela do poprilicnog pomirenja ova dva sveta, ali tesko je naci takve koji su potpuno udobni i potpuno stabilni,a u istom pakovanju :-).

Dve ili tri zone reakcije su prilicno dovoljno za ono sto se "cistom" mehanikom moglo uraditi, a postoje i ferofluidni kojima se karakteristika moze u sirokim granicama menjati pritiskom na taster, samo sto im je cena vrlo "vruca".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?09.08.2012. u 16:51 - pre 142 meseci
Citat:
Milojkovic:
Gresis imas ga ali on ne vrsi funkciju


Ne gresim, kada razbijes prozor, to vise nije prozor koji ne vrsi funkciju, nego gomila stakla :)
Izmedju amortizera bez ulja, i najobicnijeg stapa, nema neke razlike, pa stoga jednako zasluzuju ili bolje reci ne zasluzuju naziv amortizer.
 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+106 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?12.08.2012. u 01:05 - pre 142 meseci
Cenim ja da ti nisi nikad video amortizer a jos manje ti je poznata njegova funkcija.Amortizer "bez ulja" je opet amortizer a "stap" je uvek stap, e sad ako ti tvrdis da izmedju te dve stvari nema neke razlike sinko ti si u debelom deficitu il si negde zaturio naocare.Bilo kako bilo procitaj neku mudrijasku knjigu na tematiku amortizera i stapova jer bez nje pomoci ti nema , mislim na ovom forumu.
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
82.117.203.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?23.08.2012. u 15:59 - pre 141 meseci
Pa izgleda da na ovom forumu ima dosta mudrijasa koliko vidim :)
Ako imas nesto sto ne vrsi svoju funkciju, to je isto kao i da ga nemas, kapito?
Jel ti zamenis amortizere nekad ili znas da ih imas zauvek, pa ih ne diras?
U pitanju je ogranak vezan auto mehaniku, a ne filozofiju, da li je casa dopola puna, ili dopola prazna ;)
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Amortizer - uljni, ili gasni?23.08.2012. u 18:30 - pre 141 meseci
Citat:
ozocko:
pozdav,


kao sto naslov kaze, da l ima neko ljubazan da malo objasni razlike, tj

prednosti i mane jednog i drugog tipa.


ziveli

Ja mislim da tu nema mnogo velike mudrolije. Noviji automobili, izgleda mali a tezak, jaci, brzi,... novija tehnoloska resenja sa istom namerom da se ucini automobil sto udobniji a stabilniji... Svaki amortizer je napravljen da ispuni osnovnu namenu, a to je da prigusi oscilacije tocka, odnosno karoserije na tacno odredjen nacin. Amortizer ostvaruje i pomocni efekat u smanjenju naginjanja vozila u krivini i svojom ispravcnoscu doprinosi povecanju efekta kocenja smanjujuci zaustavni trag obezbedjenjem boljeg prijanjanja tocka o podlogu... Karakteristika prigusivanja amortizera utice na opste karakteristike sistema vesanja i ukupne vozne osobine automobila. Neko je rekao da su "gasni amortizeri" tvrdji. Tvrdji amortizeri su manje udobni za vozaca, ali poboljsavaju stabilnost vozila i olaksavaju upravljanje u krivinama ili pod velikim opterecenjem. Pretpostavljam zato da svi noviji automobili se upravo i isporucuju sa ugradjenim gasnim amortizerima, kao tehnolosko naprednijim. Za razliku od klasicnog uljnog. gasni amortizer u sebi sadrzi azot, za odrzavanje izvesnog nadpritiska u cilindru amortizera. I zbog toga je "tvrdji" jer treba veca sila pritiska klipnjace da se sabije na dole. Takodje, ovaj nadpritisak omogucuje bolji rad amortizera u teskim uslovima, jer sprecava penusanje tecnosti i pojavu isparavanja.
Sta im je mana: pa ni jedan amortizer nije trajan, vec posle izvesnog vremena ili predjenog broja kilometara u zavisnosti od kvaliteta puta - propadne. Kod uljnog propadnu zaptivne gumice zbog "slabog" kvaliteta i cesanja o zid cilindra i ulje iscuri, a verovatno je isti mehanizam kvara i kod gasnog. Uljni se moze remontovati (sto je sumljiva rabota?) a gasni, mislim da nije preporucljivo i da se to ne radi (verovatno zbog opasnosti od eksplozije). Mana gasnog amortizera je sto se njegov efelat smanjuje pri hladnom vremenu, jer se gas na hladnoci skuplja i smanjuje se pritisak u cilindru. ali valjda su to proizvodjaci uzeli u obzir i sad...ne znam, valjda su to sigurno resili na adekvatan nacin.
Mnogi vozaci voze "bez amortizera" (iz ekonomskih razloga i nemara). Ako se vozi lagano i oprezno...moze i tako.
Ja licno, nikad ne bih menjao vrstu amortizera od one koja je fabrika namenila za to vozilo. Ako vozim stari auto sa uljnim amortizerom, ekonomski mi je nepravdan taj izdatak. A sa boljih kola, sa gasnog da prelazim na uljni...mislim...nikad.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Amortizer - uljni, ili gasni?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25670 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.