Citat:
Lavlja_Jazbina:Pretpostavljam da mislis na TAS ? Isto je interesantno da na listi nema Opela.
U socijalistickoj Jugi automobil se mogao kupiti na 2 nacina. Jedan nacin je podrazumevao kupovinu za dinare, a drugi: devize plus dinare.
Na prvi nacin automobil se kupovao kod kooperanta (

) koji su izvozili rezervne delove proizvedene kod nas, a u odredjenom iznosu, kompenzacijom uvozili vozila i prodavali gradjanima Jugoslavije za dinare.
Drugi nacin kupovine automobila koja se nisu proizvodila u Jugi je bila kupovina preko konsignacije gde se jedan deo cene kostanja placao u devizama, a drugi deo u dinarima. U dinarima su bile obracunate dazbine drzavi, dok se u devizama placala cena proizvodjacu sa Zapada i provizija uvozniku.
Neretko su dazbine bile vece od osnovne cene automobila. Tako na primer za Citroen XM, ili Opel Senator dazbine su, sredinom osamdesetih, iznosile 177% (nije greska) na deviznu cenu automobila koja nije bila mala. Neretko je ona bila veca od cene na zapadnom trzistu sto je prakticno znacilo da Jugosloven umesto jednog, kupuje 3 automobila.
Opel, Fiat, Renault i Citroen mogli su da se kupe i za dinare i za devize sa dinarima. Za dinare je obicno bilo jeftinije. Medjutim, do takvih automobila veoma se tesko dolazilo. Rodjacko komitetske veze nisu dopustale da se automobil po povoljnoj ceni ponudi socijalistickom radniku

.
Postojali su automobili koji su se sklapali i proizvodili u Jugoslaviji. “Crvena zastava” je bila jedini proizvodjac automobila u bivsoj Jugi. Drugi proizvodjaci poput Sarajevskog TASa, ili slovenackog Litostroja i Cimosa samo su sklapali automobile od gotovih delova koji su stizali sa Zapada. Nesto slicno kao sa Zuntom.
Opel se nije u Jugi ni proizvodio, a ni sklapao. Pogresno su ljudi mislili da se u IDA-i nesto od Opela proizvodi. Osim odlivaka za blokove motora u Kikindi se za GM nista drugo nije proizvodilo, ali su se pojedini modeli, preko IDA-e nudili za dinare. Tacnije, vecina Opela se prodavala za dinare pa je to glavni razlog zasto ga nema na ovoj tabeli iako po broju prodatih zauzimao relativno visoko mesto (oko 2% od 200.000)
u 1990.oj godini taj procenat dinarskih automobila je bio ovakav:
Crvena zastava (Kragujevac) - 77,9%
Revoz (Novo Mesto) - 10,8%
TAS (Sarajevo) - 6,5%
Cimos (Kopar) - 2,9%
IDA (Kikinda) - 1,9%