''Prva srpska fabrika aviona Rogožarski'' osnovana je 1923. godine u Zemunu. Iste godine osnovana je još jedna fabrika aviona - ''Ikarus'', da bi uskoro i ona bila premeštena u Zemun. Narednih godina Srbija dobija čak još devet fabrika iz oblasti avio industrije: ''Zmaj'' u Zemunu, ''Utva'' u Beogradu i Pančevu, Industrija avionskih motora u Rakovici, Jugoslovenska industrija aeroplanskih motora ''Hispano Suiza'' u Beogradu, zatim tri fabrike preciznih avio-instrumenata - ''Teleoptik'', ''Nestor'' i ''Mikron'' u Zemunu i Beogradu, Aeroplanska radionica pri Vazduhoplovno-tehničkom zavodu u Kraljevu (od 1939. godine Državna fabrika aviona) i Jasenica u Smederevskoj Palanci.
Tako, Srbija je u ovoj oblasti bila daleko najjača, što bi se danas reklo, u regionu.
Prema dr Nikoli Žutiću, autoru knjige ''Avioindustrija i vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije 1918-1945'', na impozantan razvoj najmodernije i tehnološki najkomplikovanije industrije toga doba, uticale su dve stvari. Najpre je to bio spoljni podsticaj, britansko-francuski, jer se Kraljevina Jugoslavija, a naročito Srbija, u kojoj je bila skoncentrisana gotovo sva jugoslovenska avioindustrija, smatrala barijerom kako idejama obnove Austrougarske monarhije, tako i prodoru komunizma iz Sovjetskog Saveza. Drugi je unutrašnji faktor, koji se ogledao u ''entuzijazmu i preduzimljivosti pojedinaca'', ali i u shvatanju vlasti da popularizacija vazduhoplovstva donosi neizmernu dobit (u svakom smislu ove reči). U doba kralja Aleksandra i kneza Pavla malo-malo pa su organizovani aero mitinzi, sletovi, izložbe, smotre i slično, na kojima su predstavljana najnovija dostignuća domaće avio industrije.
Pobrojane fabrike proizvodile su sve vrste letilica, od lovaca do hidroaviona. Kvalitetom proizvoda Kraljevina je, prema Žutiću, uspevala da prati mnogo razvijenije evropske zemlje. Najboljim domaćim avionom smatran je lovac ''Rogožarski IK-3'', koji su konstruisali francuski đaci Ljubomir Ilić, Kosta Sivčev i Slobodan Zrnić. Već u prvom probnom letu, sredinom 1938. godine, prototip je pokazao odlične karakteristike. Prva eskadrila od 12 letilica IK-3 isporučena je Jugoslovenskom kraljevskom vazduhoplovstvu tokom proleća i leta 1940. godine. Mada je postizao za ono doba izvanrednu brzinu od 527 kilometara na sat, glavna prednost ovog aviona bila je u pokretljivosti. Danas svakako neverovatno zvuči podatak da je domaći lovac IK-3 imao bolje manevarske sposobnosti od nemačkog ''meseršmita'' BF 109E. ''Meseršmiti'' koje je Kraljevina kupila 1938. godine korišćeni su za uvežbavanje pilota na aparatima IK-3, tako da se stvori taktika koja će iskoristiti bolju pokretljivost domaće letilice. I stvorena je: pet lovaca IK-3 koji su uspeli da polete 6. aprila 1941. godine oborili su nad Beogradom tačno deset nemačkih aviona.
Nemci su deo opreme fabrika aviona odneli, dok su deo ostavili, uključujući naše kapacitete u svoju avio industriju. Nova nesreća stigla je proleća 1944. godine, kada su bombarderi Zapadnih saveznika oštetili mnoge pogone. Među ostalima, do temelja je srušen najmoderniji deo ''Ikarusa'', izgrađen 1939. godine.
Već 24. oktobra 1944. godine predstavnici četiri fabrike aviona utvrdili su da je 60 do 70 posto kapaciteta ipak očuvano. Najveći su bili gubici u ljudstvu. Tokom rata je poginulo 1.000 od oko 6.000 zaposlenih u avio industriji (najviše u Kraljevu, gde su Nemci 1941. godine streljali 500 radnika Državne fabrike aviona). Mnogi su bili mobilisani i poslati na Sremski front, dok su radnici nemačke nacionalnosti napustili zemlju. Tako, krajem 1944. godine u Beogradu, Zemunu i Pančevu okupljeno je svega 1.200 radnika avio industrije.
Mukotrpna obnova proizvodnje, u koju se krenulo praktično odmah, usporena je novim komunističkim sistemom. Akcionari, koji su po pravilu bili glavni menadžeri, tokom 1946. godine optuženi su za saradnju sa okupatorom, da bi im fabrike bile oduzete. Oni su najpre naterani da ''dobrovoljno'' predaju akcije, a potom su ipak osuđeni. ''Politika'' je pisala kako je za glavne akcionare i upravnike ''Ikarusa'', Dimitrija Konjovića, Nikolu Lukača i Đoku Ćurčina, doneta ''blaga presuda'', jer im je ''samo konfiskovano celokupno preduzeće''.
U stvari, svih 12 akcionara ''Ikarusa'' već su bili tražili ratnu odštetu od Nemačke u visini od 20 miliona dinara, jer su poslednje godine pred rat zaradili pet miliona dinara. Neki od njih su tokom rata zaista dolazili na posao, ali dolazili su i obični radnici, kako bi prehranili porodice. Komunisti, međutim, nisu ulazili u te detalje.
U narednom periodu usledilo je ukrupnjavanje fabrika avio industrije, tako što su manje pripojene većima, ali i gašenje ''Prve srpske fabrike aviona Rogožarski'', koja se pretvara u fabriku kotrljajućih ležajeva (IKL), i ''Zmaja'', koji će ubuduće praviti poljoprivredne mašine. Ipak, na osnovu predratne dokumentacije, prvi avion nove Jugoslavije poleteo je već 22. oktobra 1946. godine. Bio je to školski avion ''Aero-26'', a napravljen je u ''Ikarusu''. Tri godine kasnije poleteo je i prvi lovac, ''S-49'', koji je u stvari bio modifikovani IK-3 (dva od tri konstruktora bila su ista).
Najveći pad srpska avioindustrija doživljava 1950. godine, sa osnivanjem fabrike aviona ''Soko'' u Mostaru. Tada se u Mostar sele proizvodni pogoni ne samo iz starih fabrika, već i iz ''Prve petoletke'' iz Trstenika, koja je osnovana 1949. godine (posle samo godinu dana ova fabrika je sa proizvodnje avio delova preusmerena na proizvodnju hidraulike i pneumatike). Iz beogradskih, zemunskih i pančevačkih fabrika u Mostar je preseljeno nekoliko stotina radnika i inženjera. Preostalima u ''Ikarusu'', a 1951. godine i dalje ih je bilo preko 1.200, ponuđeno je da biraju između kooperacije sa FAP-om ili proizvodnje autobusa. Zaposleni su se opirali sve do 1961. godine, kada proizvodnja aviona u ''Ikarusu'' definitino prestaje. Stara, predratna ekipa ''Ikarusa'' i pripojenih mu fabrika, uspela je u međuvremenu da ostvari još tri podviga: konstruisan je prvi jugoslovenski avion na mlazni pogon, školski dvosed tipa ''matica'' postavio je svetski rekord u brzini za svoju kategoriju (750,34 kilometra na sat), dok je avion tipa ''zolja'' postavio svetski rekord u kategoriji ultra lakih mlaznih aviona (500,2 kilometra na sat).
Gradnja fabrike ''Soko'', umesto ''Ikarusa'' i drugih fabrika u Beogradu i Srbiji, uništilo je srpsku, ali nije proslavila jugoslovensku avio industriju, jer takvi eksperimenti - forsiranje visoke tehnologije u sredinama bez industrijske kulture i tradicije - retko kada uspevaju. Oni naročito nemaju izgleda u komunističkom sistemu proizvodnje, koji se pokazao kao slabiji od kapitalističkog. U odnosu na zapadne zemlje, Jugoslavija je zaostajala u svim privrednim granama, bilo da se gleda po kvantitetu ili po kvalitetu. Primera radi, u periodu od 1945. do 1990. godine Italijani su kupovali veći broj frižidera, automobila, itd, na 100 stanovnika, od Jugoslovena, a pritom su kupovali robu boljeg kvaliteta. Tako, avioni proizvedeni u Mostaru ni izdaleka nisu mogli da pariraju ''fantomima'', ''miražima'' i ostalim zapadnim letilicama, kao što je to pred Drugi svetski rat bio slučaj sa lovcem IK-3.
Mada su komunisti preseljenje kapaciteta avio industrije iz Srbije u zapadne republike pravdali opasnošću od mogućeg napada ostalih socijalističkih zemalja sa istoka, posle Rezolucije Informbiroa, pada u oči činjenica da do tog preseljenja nije došlo 1948. godine. Naprotiv, 1949. godine u Srbiji je napravljena još jedna fabrika aviona, a selidba je usledila kada odnosi sa zemljama Istočnog bloka više nisu bili tako oštri.
Gledano u globalu, komunisti su odnosili fabrike iz Srbije i pre i posle 1948. godine: Fabrika kamiona odneta je iz Rakovice u Maribor i tako je nastao TAM, fabrika turbina odneta je iz Niša u Ljubljanu, tekstilna industrija izmeštena je iz Leskovca takođe u Ljubljanu, fabrika topova i haubica velikog kalibra iz Kragujevca u Travnik, itd.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje
Nikad više u Dotmarket