dragoradostruga: Postovani,
Da razjanimo neke stvari.
Kod nas u Srbiji izgleda stvari stoje ovako po pitanju saznanja oko peleta.
Oko peleta najbolje se razumeju
Prvo korisnici, zatim trgovci, onda montazeri gorionika, pa proizvodjaci peleta i na kraju strucni deo na fakultetima koji se bave peletiranjem.
Kao i uvek kod nas je sve obrnuto.
U 90% slucajeva nekorektnog sagorevanja u gorioncima se pripisuje peletu.
Tacno je da proizvodjaci ubacuju u pelet nekorektnu sirovinu, ali isto tako mora da se slozite na nasem trzistu ima dosta nekvalitetnih gorionika i kotlova, a jos vise nekompetentnih montazera.
Po pitanju navodnih sertifikata o kvalitetu peleta to je potpuno nereseno u Srbiji. Svi proizvodjaci urade analizu i na svakom sertifikatu pise da se odnosi samo na uzorak koji je ispitan.
Znaci zakljucak je da nazalost morate da se oslonite na preporuke i neko poverenje.
Na kvalitet peleta definitivno utice sirovina i delom tehnologija.
Proizvodjaci ako ubacaju otpad iz pilana sa puno kore, topolu, joju, vrbu, brezu, okorke sa puno kore, stabla koja su suplja i puna humusa, drvo sa necistocama ( pesak, kamen i zemlju) to se sve reflektuje na pojavu sljake, zgure, peska i loseg gorenja u gorionicima.
U slucaju da proizvodjaci proizvode pelet od ogrevnog drveta i otpada iz proizvodnje sa malim sadrzajem kore ( podrazumeva se da je drvo cisto bez peska, zemlje i humusa) i da je drvo bukva ili jela i smrca, onda pelet tesko moze da bude los. Moze samo da je nedovoljno sabijem ili sa povecanim sadrzajem vlage.
A sto se tice montazera i podesavanja gorionika to mora da se radi sa odgovarajucom opremom koja meri emisiju CO i CO2 u dimljacima i temperaturu u dimljacima. To znaci da se mora podesiti idealan odnos goriva i vazduha, a to se radi kontrolom CO i CO2.
E sada kako imamo mnogo "strucnjaka" medju montazerima onda je problem "samo" u peletu.
Po pitanju peletiranja u svakom slucaju moze i 100% bukva ( opet prica losih proizvodjaca da mora malo camovine kao vezivno sredstvo). Formiranje peleta je iskljucivo pomocu visoke temperature ( 120 stepeni), visokog pritiska ( do 2500 bara) i lignina koji se nalazi u drvetu ( daje glatku povrsinu peletu i bolju klizavost u matrici kao i vezivno sredstvo).
Lignin se nalazi u drvetu do 25%, ali kada se drvo posece onda krene lignin da isparava ( e zato tesko se pepetira drvo koje dugo stoji, a malog je precnika).
Po pitanju camovine, proizvodjaci je ubacaju zbog cene i zato sto povecavaju kapacitet masina i manje je habanje masina. U nekim delovima Srbije ima puno prerade camovine i onda otpad naravno u pelet i onada opravdavaju to kao "bolje se pali pelet", "veca kaloricna moc", "vezivno sredstvo",......
I onda mozete da vidite da proizvodjaci na cijem terenu ima puno camovine forsiraju tu pricu.
Izvinite ja sam ovde nabacao neke informacije, ali ima puno nepoznanica i losih informacija oko proizvodnje peleta i samog peleta, sve je manje vise rekla kazala.
Pozdrav