Kamiondzije, mornari, stjuardese, piloti...
Ako mora da se plati onda ce da plate, ako ne mora onda nece, logicno. Postoje tu nekoliko problemcica...
Prvi, ugovori o dvostrukom oporezivanju. Ukoliko su porez i doprinosi placeni, a jesu, onda drzava srbija nema sta da naplati, samo moze da se zlopati sa birokratijom ako zeli.
Drugi, ako resi da se zlopati sa birokratijom bez obzira sto nece dobiti nikakve pare za to, onda prethodno treba da pribavi podatke o inostranim racunima svojih rezidenata. Taj deo se ponovo lomi preko ledja frilensera - onih koji su se dosetili da promet obavljaju preko inostranih kartica, pejpala i slicno.
Trece - ja kad sam se ne tako davno interesovao da li je dozvoljeno da istovremeno ostvarujem penzioni staz i u srbiji i u inostranstvu, rekli su mi da ne moze. Kazu, penziono mozes da uplacujes samo u jednoj drzavi jednovremeno. Eto,ja sam dobrovoljno hteo da placam doprinose i tamo i ovamo kazu "ne moze covece, ne mozes istovremeno da se nalazis u dve drzave"
Cetvrto - ljudi koji imaju prebivaliste u srbiji,a rade u eu uglavnom rade u madjarskoj, slovackoj, hrvatskoj, bugarskoj.tu je oporeziva plata npr. 500 evra, a ostalo su dnevnice za sluzbeni put u inostranstvo. Nemacka i vecina drugih ne tolerise da tamo radis a prebivaliste ostane u srbiji. Te dnevnice ne podlezu ni porezu ni doprinosima po zakonima srbije i eu. Ali, drzava srbija generalno moze da slabo divani madzarski, pa da trazi da joj se plati porez i doprinosi na dnevnice, jer u madjarskoj nije placen, a ne bi bio placen ni u srbiji da je firma iz srbije, tako da je meni vrlo interesantno da vidim sta ce da se desi ako neko bude dovoljno lud da trazi porez i doprinose i za to

To je mozda cak protivno nekim medjunarodnim propisima,ili nije,kako da znam kad niko nikada u istoriji nije dosao na ideju da to oporezuje?
Peto - posto je tu u pitanju radni odnos, za koji postoji ugovor o radu, onda bi se jelte oporezivanje vrsilo po pravilima za zaposlene? Postojao bi neoporezivi deo. I placali bi se doprinosi za slucaj nezaposlenosti? Znaci, kad gasterbajter dobije otkaz u inostranstvu, on bi imao pravo na novcanu nadoknadu sa biroa iz srbije tokom narednih nekoliko meseci? Interesantno, veoma interesantno....
Sesto - ako se radni odnos u inostranstvu izjednacujje sa radnim odnosom u srbiji, onda bi gasterbajteri imali pravo na stambene kredite u srbiji? Znam mnoge koji su otisli ostavivsi porodicu u iznajmljenoj garsonjeri. To bi znacilo da mogu da se skuce mnogo brze nego sto su mislili? Ja se uopste ne bih zacudio da ispred poreske uprave vidim red gasterbajtera koji strpljivo cekaju da plate porez.