Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 210898 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 16:27 - pre 41 meseci
Citat:
MajorFatal:
Malo zavisi i od nivoa pismenosti, ti sve nađeš one što seku drva, konobarišu i okopavaju, a nikad prosvetni radnici, advokati, taksisti...

Nivo pismenosti je nebitan, konobara ima i nekvalifikovanih i sa srednjom skolom i sa fakultetom i verovatno moze da se nadje neki sa magistraturom. Naprimer, jedan moj profesor je drzao kafanu, pa pre podne mi predaje elektrotehniku, a popodne mi donosi pivo. Da, da, nisam izmislio, stvarno tako bilo. Jednog dana mu dosadilo sve to, pa postao policajac. I za svaki od statusa bio oporezovan kako je propisano. Tako da bih ja svako pominjanje nivoa pismenosti na temi o porezima smatrao cistim trolovanjem.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 17:41 - pre 41 meseci
Tvoj profesor je postao policajac, drug ti je ljudožder... i ja ti verujem. Ja sam teška budala.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.163.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 17:55 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Naravno - drzava ce primeniti prisilu - na to ima pravo, ali to generalno vazi za svako krsenje zakona - frilenseri nisu nista posebni u tom pogledu :-)
Perfidnu? Na stranu komplikacije oko toga da li karakterizacija ima smisla, cak i da ima - ovde je u pitanju cisto primenjivanje zakona i to i "po slovu" i "u duhu". Ne moze biti perfidno (cak i ako je moguce uopste) kada se radi upravo ono sto je pisac zakona i hteo i napisao.


Prisila je: ti radiš u IT firmi plaćaš porez i doprinose inače posledice, perfidna prisila je: hoćeš li čistačice da ostaneš frilencer i nagraišeš više od toga kako se sad provodiš ako je to iole moguće, ili vidi kako lepu opciju imaš da postaneš menadžer za higijenu, samo ćemo još i da oprezujemo tvoju crkavicu koju skupljaš od ulaza do ulaza, ali razmisli, možda je i to bolje nego da načisto nagraišeš, proveri preko digatrona...

Citat:
Status frilensera je vec regulisan zakonima (Zakon o porezu na dohodak gradjana ako frilenser posluje kao fizicko lice, itd.)


Ne "posluje", radi za sajt, jedino mu je regulisano da nema nijedno pravo koje zaposleni imaju, jer država ne može da dohvati sajt.

Citat:
Osim "fensi" imena, frilenser je isto sto i svaki drugi preduzetnik i pokrivaju ga isti propisi kao i sve ostale koji ostvaruju prihode od samostalnog rada.


I što mu je poslodavac u Nigeriji, pa može da se žali Mozambiku ako ga oštete.

Citat:
Ne mora frilenser da otvara doo, bas kao sto ni prevodilac ili moler ne mora da otvara doo.

I izmisljanje nekog novog imena ne dolazi sa obavezom drzave da ubacuje u zakone sta god da je fensi u ovoj sezoni. Nije vise frilenser nego influenser - bap, nema porez.


A izmišljanje nove tehnologije koja je 96-te ušla u zemlju i što se zove internet, i koja je stvorila nova i drugačija radna mesta, sa poslodavcem kojeg ne možeš da hvataš za gušu, pardon mogućnost rada, pardon mogućnost zarade, pardon izrabljivanja. Ako ljudi izvoze svoj proizvod možda ima nešto u zakonu o izvoznicima, nešto slično malinarima, ili vojnoj industriji?

Citat:
Da da. Idem ja sutra da promenim opis posla u "Stariji Sarmer Lava Lampi" i nasiljim ugovor i pravim se blesav malo kad treba da se uplati na racun drzave :-)


Zakasnio si, već imamo država, vlada, pio, pu .. smisli nešto originalno.

Citat:
Darko Nedeljković:
Nivo pismenosti je nebitan, konobara ima i nekvalifikovanih i sa srednjom skolom i sa fakultetom i verovatno moze da se nadje neki sa magistraturom. Naprimer, jedan moj profesor je drzao kafanu, pa pre podne mi predaje elektrotehniku, a popodne mi donosi pivo. Da, da, nisam izmislio, stvarno tako bilo. Jednog dana mu dosadilo sve to, pa postao policajac. I za svaki od statusa bio oporezovan kako je propisano. Tako da bih ja svako pominjanje nivoa pismenosti na temi o porezima smatrao cistim trolovanjem.


Pa eto vidiš kako je pismen čovek, prvo je kao poslednja prosvetna beda protestvovao svake godine na redovnom godišnjem protestu prosvetnih radnika da im povećaju plate, pa je živeo pristojno od konobarskog bakšiša, a sad kao policajac svaki mesec kao car dobija presudu da mu je radno vreme nehumano. Nema greške.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.163.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 17:56 - pre 41 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Tvoj profesor je postao policajac, drug ti je ljudožder... i ja ti verujem. Ja sam teška budala.


Ma on vozi kamion za svoje gradilište izgleda ..

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:01 - pre 41 meseci
BuzzLightyear - ne znam sta je konkretno problematicno?
- Da kanibali postoje u 21. veku?
- Da postoje profesori konobari?
- Da sam ja isao u skolu-fakultet?
- Da neko hoce da se druzi sa mnom?

Prekvalifikacija je najnormalnija pojava savremene ekonomije, ja mogu da shvatim da je to cudno nekom nepismenom pastiru sa stare planine, ali da se obrazovan covek sa pristupom internetu iscudjava toj pojavi, pa to je tragikomicno.

Evo ti jos jedan noviji primer profesora-konobara, to uopste nije toliko retka pojava:
Profesor-fizickog-tuzi-sedam-policajaca
Jedina razlika sto je moj profa znao da ne moze pobediti policajce, pa im se pridruzio
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:05 - pre 41 meseci
Da li se radi o profesoru sa fakulteta ili prosvetnoj bedi? Ako je taj profesor nastavnik u srednjoj školi onda sam i ja profesor. Bilo je to davno i kratko je trajalo, ali valjda važi ono jednom profesor, uvek profesor (ili to beše važi za policajca?).
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:09 - pre 41 meseci
Citat:
Ako ljudi izvoze svoj proizvod možda ima nešto u zakonu o izvoznicima, nešto slično malinarima, ili vojnoj industriji?

Ako nema tu, mozda da procita zakon o taksistima, ili zakon o frizerima, ili zakon o advokatima? A, da, ne postoje takvi zakoni.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:15 - pre 41 meseci
Ja mom advokatu plaćam u kešu i on mi izda priznanicu. Verujem da je to po zakonu i da pistoji neki zakon koji uređuje poslovanje advokata. Osim toga rekao mi je da nikakva inspekcija ne sme da mu vršlja po kancelariji, kompjuterima, računima, predmetima... zbog poverljivosti podataka.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:15 - pre 41 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Ako je taj profesor nastavnik u srednjoj školi onda sam i ja profesor. Bilo je to davno i kratko je trajalo, ali valjda važi ono jednom profesor, uvek profesor (ili to beše važi za policajca?).

Aha, eto vidis, znaci ne samo da si cuo da ljudi promene zanimanje, nego ti se ti i licno desilo, najmanje jednom?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:23 - pre 41 meseci
Ma kakvi jednom... nego profesor da postane policajac, to ne biva. Još je imao i kafanu. Mora da mu se desilo nešto užasno kada je tako nisko pao.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:47 - pre 41 meseci
Nisko?! E, druze moj, ti si ocigledno mlad, ali pitaj nekog starijeg da ti preprica, da ne bude opet ja lazem:
Devedesete, hiperinflacija, plata profesora 50 evra i to mora odmah da se potrosi, sutra vec ne vredi nista.
Sa kafanom, isto jadno, nisu ljudi puni para kao danas, nego jedni cede jednu kafu ceo dan, drugi piju vise, ali da upises u svesku, pa dodjem ti, jednog dana, mozda. Policajac - kratak kurs u kamenici, plata policajca nije bila niza od profesorske, pa dezurstvo, nocni rad, a verovatno bude i onog "izvinite, zaboravio sam da vezem pojas, ako bi mogli nekako da se dogovorimo... "
Da ne pominjemo pravo na nosenje oruzja, bezbednost, besplatan prevoz, gde god da ides, na mnogim mestima imas besplatno pice i klopu,samo da dolazis da kriminalni likovi zaobilaze lokal, beneficirani staz.... Sve zavisi od gledista, ali realno, radno mesto policajca uopste nije toliko nisko.

Ja sam iznenadjen nivoom snobizma koji vlada na ovom forumu. Ljudi bi radije bili prestupnici/kriminalci/utajivaci poreza nego radili neki posao za koji su uvrteli u glavu da je manje cenjen u drustvu. Ili stvarno jeste manje cenjen. Biti it frilenser je bas fenci, mora se to biti po svaku cenu, cak i pod pretnjom zatvora jer nemas da platis porez. Nedao bog daleko bilo da se radi nesto od cega se moze placati porez, tipa konobar, pekar, kamiondzija, cistacica, djubretar, bagerista, grobar, kasir, motac kablova?!
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 18:57 - pre 41 meseci
Izgleda da ti uopšte ne pričaš o profesoru, već o nastavniku iz srednje škole. Da li misliš da je normalno da policajac zarađuje više od nastavnika?

Citat:
Ljudi bi radije bili prestupnici/kriminalci/utajivaci poreza


Citat:
a verovatno bude i onog "izvinite, zaboravio sam da vezem pojas, ako bi mogli nekako da se dogovorimo...


Teška moralna dilema, da li je bolje biti frilenser/utajivač poreza ili pokvareni policajac.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 19:32 - pre 41 meseci
Citat:
Izgleda da ti uopšte ne pričaš o profesoru, već o nastavniku iz srednje škole.

Davno je to bilo, do pre minut sam bio potpuno siguran da smo se u srednjoj skoli njima obracali sa "profesore", ali sad si me pokolebao, moze biti da mi nesto nije u redu sa memorijom. Zar se u srednjoj skoli ne kaze profesor, a na univerzitetu univerzitetski profesor?!

Moralna dilema.... Sad sam se prisetio, u to vreme nisu bili aktuelni vozaci bez pojasa nego frilenseri koji stoje po raskrsnicama i stegnutih zuba ponavljaju "...vize...vize...menjamo nesto?" E, takvom policajac pridje, pokaze sluzbenu legitimaciju i tog trenutka mu se mesecna primanja uvecaju za 50%.

Sto se morala tice, ovo nije tema o moralu. Da jeste, ja ne bih znao da odgovorim ko je nemoralniji, taj policajac ili taj frilenser koji vice "...vize...vize". Tema je jedan socioloski fenomen bez presedana - taj da danas frilenseri zvanicno traze od drzave da ih oslobodi poreza,ili ako bas nece onda da im naplacuje samo trecinu onog sto placaju normalni ljudi. Kako su samo ti frilenseri iz devedesetih bili glupi pa se toga nisu setili!
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 19:59 - pre 41 meseci
Obraćali smo se sa profesore, međutim da li su stvarno profesori ili su nastavnici?

O čemu je tema ako nije o moralu? O zakonima, ali bez morala?

Nisi se izjasnio da li je normalno da policajac ima veću platu od nastavnika.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7176 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 21:48 - pre 41 meseci
Citat:
MajorFatal
Prisila je: ti radiš u IT firmi plaćaš porez i doprinose inače posledice, perfidna prisila je: hoćeš li čistačice da ostaneš frilencer i nagraišeš više od toga kako se sad provodiš ako je to iole moguće, ili vidi kako lepu opciju imaš da postaneš menadžer za higijenu, samo ćemo još i da oprezujemo tvoju crkavicu koju skupljaš od ulaza do ulaza, ali razmisli, možda je i to bolje nego da načisto nagraišeš, proveri preko digatrona...


Nema tu nikakve perfidnosti - cistacica frilenser je samo jedno kratko vreme "uzivala" pogodnosti haosa gde je bilo tolerisano da ne placas porez.

Kazem "uzivala" ironicno, zato sto je njeno nekadasnje "uzivanje" kap u moru u odnosu na sve drugo i tesko da bi u bilo kom drugom kontekstu moglo da se nazove tako. Raditi da izbegnes da crknes od gladi nije bas definicija uzivanja.

Ali to sto se >sada< desava nije perfidno - perfidno bi bilo ako ima neke zle namere. Nisam siguran da ima toga, pre bih rekao da je namera da se prikupi sto vise kinte, bez nekog dobra ili zla. Ali mislim da je to stvar interpretacije.

Citat:

Ne "posluje", radi za sajt, jedino mu je regulisano da nema nijedno pravo koje zaposleni imaju, jer država ne može da dohvati sajt.


1. Da li postoji neki ugovor izmedju njega i "sajta" u Nigeriji?
2. Da li taj ugovor podrazumeva neko placanje u zamenu za uslugu?
3. Da li taj ugovor regulise pruzanje usluge i nije ugovor o zaposlenju?

Ako je odgovor na 1 "da", odgovor na 2. "da" i odgovor na 3 "da"/"da" - onda covek definitivno POSLUJE, pruza usluge (svoj rad) za nadoknadu.

Plus, ako mu je klijent u 3 lepe pm i nije tamo prijavljen on, jednostavno, ne moze biti zaposleni.

Citat:

I što mu je poslodavac u Nigeriji, pa može da se žali Mozambiku ako ga oštete.


Da li negde u njegovom ugovoru pise da se radi o ugovoru o zaposlenju? Ako ne - u Nigeriji mu ne moze biti poslodavac, vec samo musterija.

Kome moze ili ne moze da se zali pojma nemam, mada ne vidim sto bi se bavili time ovde uopste.

Citat:

A izmišljanje nove tehnologije koja je 96-te ušla u zemlju i što se zove internet, i koja je stvorila nova i drugačija radna mesta, sa poslodavcem kojeg ne možeš da hvataš za gušu, pardon mogućnost rada, pardon mogućnost zarade, pardon izrabljivanja. Ako ljudi izvoze svoj proizvod možda ima nešto u zakonu o izvoznicima, nešto slično malinarima, ili vojnoj industriji?


Tehnologija kako ti obavljas svoju delatnost je apsolutno nebitna u kontekstu zakona (osim u specificnim slucajevima).

Da li ti prodajes super secko preko Teleshop-a uz pomoc telefona iz spavace sobe, ili neko u komsiluku dahce u telefon na hotline-u ili neko pruza usluge programiranja, nije vazno.

Sustinski ili radite za poslodavca za platu (sto je odmah vrlo jasno) ili radite za sami sebe i pruzate usluge nekom i saljete racun za to.

Citat:

Ako ljudi izvoze svoj proizvod možda ima nešto u zakonu o izvoznicima, nešto slično malinarima, ili vojnoj industriji?


Izvoznici, malinari, vojna industrija? OK... vidi, ako si uspeo da od malina napravis nesto zanimljivo vojnoj industriji verujem da je bolje da vidis kako da se usemis sa njima.

Sad ozbiljno, odlazimo vec previse u nesto strucno - u zavisnosti kakav je to posao i sta se izvozi, najbolje je videti sa nekim ili iz privredne komore ili pravnikom, ako nekoga ovde ima pa da objasni da li postoji nesto tipa subvencija i sl. Ovo je debelo preko mog ceka od plate.

Citat:

Zakasnio si, već imamo država, vlada, pio, pu .. smisli nešto originalno.


Ne voli drzava konkurenciju :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 23:17 - pre 41 meseci
Šta je bilo na kraju sa kreditima u CHF?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.163.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 23:19 - pre 41 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Prekvalifikacija je najnormalnija pojava savremene ekonomije, ja mogu da shvatim da je to cudno nekom nepismenom pastiru sa stare planine, ali da se obrazovan covek sa pristupom internetu iscudjava toj pojavi, pa to je tragikomicno.


Prekvalifikacija je kad se prekvalifikuje da radi nešto drugo, ako it frilenser postane poljoprivredni frilenser, ili preduzetnik, a nastavi da radi ono što je i do tad, onda nije prekvalifikacija pojava savremene ekonomije, nego preimenovanje pojava savremene ekonomije izrabljivanja. A i seljaki sa stare nisu baš toliko nepismeni, eto sprečili su pravljenje par mhe, je r da si mislio da će ih građevinska firma napraviti.

Citat:
Darko Nedeljković:
Ako nema tu, mozda da procita zakon o taksistima, ili zakon o frizerima, ili zakon o advokatima? A, da, ne postoje takvi zakoni.


A šta izvoze taksisti, frizeri i advokati? Dobro, taksisti izvoze auto iz garaže, ali zar nije bila neka priča a na osnovu vrednosti izvoza da nešto bude strateški proizvod pa tako, odkud znam. Da se uporedi to možda ima smisla. A ne da odmah čupaju malinjak i prekvalifikuju se na tvoju građevinu. Neće moći ni tvoja građevina toliko da primi.

Citat:
Ivan Dimkovic:Ali to sto se >sada< desava nije perfidno - perfidno bi bilo ako ima neke zle namere. Nisam siguran da ima toga, pre bih rekao da je namera da se prikupi sto vise kinte, bez nekog dobra ili zla. Ali mislim da je to stvar interpretacije.


Ja i dalje mislim da je bolje da prvo pohapsimo lopove, bez toga prikupljanje što više nema smisla, čak bih ovakvo prikupljanje nazvao lopovlukom.

Citat:
Ivan Dimkovic:
1. Da li postoji neki ugovor izmedju njega i "sajta" u Nigeriji?
2. Da li taj ugovor podrazumeva neko placanje u zamenu za uslugu?
3. Da li taj ugovor regulise pruzanje usluge i nije ugovor o zaposlenju?

Ako je odgovor na 1 "da", odgovor na 2. "da" i odgovor na 3 "da"/"da" - onda covek definitivno POSLUJE, pruza usluge (svoj rad) za nadoknadu.


Ne, ne, i ne, ma kakav ugovor, učlani se i može da počne da pokušava da radi, ma kakvo plaćanje, ako ga časte nešto, donekle reguliše pružanje usluge sajt, ali pošto kao i kod nas kod poslodavca što nemaš način da proveriš da li je uplatio doprinose, tako i tamo nemaš način da proveriš da li je dobro regulisao usluge ili te pokrao.

Citat:
Ivan Dimkovic:Sustinski ili radite za poslodavca za platu (sto je odmah vrlo jasno) ili radite za sami sebe i pruzate usluge nekom i saljete racun za to.


Eh, mnogi frilenseri sanjaju da mogu da pošalju račun, mušterije nisu u Nigeriji, nego diljem sveta, u Nigeriji je samo sajt koji je donekle poslodavac, kad bi to priznao lepo bez da ga se pita, inače je samo sajt..

Znam da je emotivni argument eliminisan još u staroj Grčkoj, ali ako ova otužna scena ne dotakne vaše strogo srce..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7176 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere05.12.2020. u 23:49 - pre 41 meseci
Ma emotivni argument, cuj - planeta je toliko u qr da je tesko a ne biti emotivan, ali ipak to nista ne pomaze i nece stvari uciniti drugacijim.

Citat:

Ja i dalje mislim da je bolje da prvo pohapsimo lopove, bez toga prikupljanje što više nema smisla, čak bih ovakvo prikupljanje nazvao lopovlukom.


Kad krenes sa takvim rezonom, vrlo brzo ces ukapirati da "lopova" ima jako puno, onda da mnogi koji su "lopovi" imaju istu pricu - nisu oni lopovi, nego ih nateralo...

Na kraju ces da se vrtis u krug.

Citat:

Ne, ne, i ne, ma kakav ugovor, učlani se i može da počne da pokušava da radi, ma kakvo plaćanje, ako ga časte nešto, donekle reguliše pružanje usluge sajt, ali pošto kao i kod nas kod poslodavca što nemaš način da proveriš da li je uplatio doprinose, tako i tamo nemaš način da proveriš da li je dobro regulisao usluge ili te pokrao.


Meni i dalje nista nije jasno.

Uclani se gde? Casti ga ko?

Ako ga "caste" - sto mu dodje kao baksis, taj covek je vrlo daleko od zaposlenja i poslodavca.

Opet pominjes doprinose... a nema ugovor. Kako bi to uopste funkcionisalo?

Ja bih pre rekao da taj covek ima mnogo veci problem i cisto sumnjam da je na meti poreske.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mobile.kpn.net.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 06:33 - pre 41 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Obraćali smo se sa profesore, međutim da li su stvarno profesori ili su nastavnici?

Evo, sad sam vratio film unazad i tacno se secam - na matematicko fakultetu si i pocetkom ovog veka jos uvek zavrsetkom fakulteta dobijao diplomu na kojoj pise "profesor matematike", naravno, pod uslovom da si izabrao taj smer. Potom je dosla bolonja i sada su profesori nesto totalno deseto, ne mozes vise dobiti takvu diplomu sa toliko godina skolovanja. Tj. mozes, Prosek studiranja na matematickom je bio 8-10 godina,tako da je nekako i pravedno sto su odmah po zavrsetku fakulteta dobijali zvanje profesora

Citat:
O čemu je tema ako nije o moralu? O zakonima, ali bez morala?

Tako je, o zakonima. Mislim, ok je i da neko tu i tamo potegne pitanje morala, ali da ja poredim moral frilensera koji vice "...vize...vize" i policajca koji skracenim putem uzima svoju platu je svakako offtopic. Da, to sam hteo da izbegnem jer je offtopic, ali si me sad naterao... Taj frilenser je trebao da placa porez na svoj dohodak, a od tog poreza taj policajac je trebao da dobije vecu platu. Trebao je i profesor, nije sporno, nego policajac ima moc da ode i licno uzme svoju uskracenu platu direktno sa izvora, a profesor nema tu moc. Tako mene ne cudi da se profesor prekvalifikovao na radno mesto koje podrazumeva vecu moc

Citat:
Nisi se izjasnio da li je normalno da policajac ima veću platu od nastavnika.

Ja tebe stedim od odgovora koji ti nece biti prijatno da procitas, a ti insistiras? Pa evo ti:
Visina plate treba da zavisi od ponude i potraznje kandidata za to radno mesto. Ako u drzavi imamo duplo vise nastavnika nego sto nam treba, normalno je da ce oni imati veoma malu platu. Ako u drzavi imamo smanjeno interesovanje kandidata za poziciju policajca/kamiondzije/automehanicara/bageriste/djubretara, a velike potrebe za tim radnim mestima, normalno je da ce oni imati visoke plate. Platu nikad ne treba da poredis sa drugim profesijama i pitas "da li je normalno", nego iskljucivo sa samim sobom - da li si zadovoljan odnosom onog sto dajes i dobijas na tom radnom mestu. Ako nisi, prekvalifikujes se, das otkaz i predjes na radno mesto gde je taj odnos povoljniji.

Dugorocno trziste ce to regulisati - ako policajac ima vecu platu ili sveukupno bolje uslove rada od nastavnika, mnogo nastavnika ce da se prekvalifikuje na policajce, ovamo ce se stvoriti manjak, a tamo visak radnika, u skladu sa time plate ce doci na svoje mesto.

 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.12.2020. u 08:46 - pre 41 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Ja tebe stedim od odgovora koji ti nece biti prijatno da procitas, a ti insistiras? Pa evo ti:
Visina plate treba da zavisi od ponude i potraznje kandidata za to radno mesto. Ako u drzavi imamo duplo vise nastavnika nego sto nam treba, normalno je da ce oni imati veoma malu platu. Ako u drzavi imamo smanjeno interesovanje kandidata za poziciju policajca/kamiondzije/automehanicara/bageriste/djubretara, a velike potrebe za tim radnim mestima, normalno je da ce oni imati visoke plate. Platu nikad ne treba da poredis sa drugim profesijama i pitas "da li je normalno", nego iskljucivo sa samim sobom - da li si zadovoljan odnosom onog sto dajes i dobijas na tom radnom mestu. Ako nisi, prekvalifikujes se, das otkaz i predjes na radno mesto gde je taj odnos povoljniji.

Dugorocno trziste ce to regulisati - ako policajac ima vecu platu ili sveukupno bolje uslove rada od nastavnika, mnogo nastavnika ce da se prekvalifikuje na policajce, ovamo ce se stvoriti manjak, a tamo visak radnika, u skladu sa time plate ce doci na svoje mesto.


Ovaj, pa baš i neće. Znaš nekako kada su u pitanju policajci i nastavnici, državni aparat određuje visinu plate i broj radnih mesta.

[blink, blink ]

Vidiš trenutno imamo manjak kvalifikovanih profesora i nastavnika informatike, znaš li zasšto ?
Zato što im se isplati da rade u outsorsing kompanijama u domaćem IT sektoru.
Znaš li zašto ? Pa veća je plata, 2-3 puta. Znaš kako je ovo tržište izbalansiralo ? Pa nije nikako.

[blink, blink ]

Isto se radi u ostalim sektorima. Zbog nečeg ili nekog država jako voli da subvencioniše prljavu industriju ( poreklom iz Kine ) i kako bi to funkcionisalo, uz nisku cenu rada,
država i njen aparat stvaraju ili pokušavaju da stvore veliki broj nezaposlenih ili bukvalno robove. Oni nekako moraju da se "prekvalifikuju" da rade u toj industriji i da možda
sa "prekvalifikacijiom" prihvate i rizik po sopstveno zdravlje.

Ali eto "prekvalifikovacemo" se svi na to ? Šta kažeš ?

[blink, blink ]

Zato borba ovih freelencera nije samo ekonomskog nego i političkog karakktera. Ne podržavamo neplaćanje poreza, ali... prodržavamo sve ostalio za šta se oni indirektno bore.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 210898 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.