I madjari i rumuni kukaju kako kineski i ukrainski med unistava
proizvodnju meda u pomenutim drzavama.
Evo, uz pomoc googla prevod dela jednog članka:
Izvor:
https://transtelex.ro/kozelet/...-meheszet-ukrajna-kina-romania
Delimican prevod:
"Domaćim pčelarima ne otežavaju samo jeftini kineski falsifikati meda, ukrajinski i kineski med koji preplavljuju tržište EU sada ih dovode u nemoguću situaciju. Rumunija je do sada bila veliki izvoznik, ali prema intervjuisanim pčelarima, mnogi su sada na ivici da odustanu.
U istraživanju je učestvovalo 15 država članica, kao i Švajcarska i Norveška. Od novembra 2021. do februara 2022. ispitano je ukupno 320 uzoraka iz 20 zemalja. Prema izveštaju, uzorkovanje je dobro predstavljalo komercijalni promet u datom periodu. Ukupno 147 od 320 uzoraka je takozvani lažni med, odnosno nisu bili u skladu sa direktivama EU o medu. Prema njoj, u med se ne mogu dodavati nikakvi drugi prehrambeni sastojci, tako da on ne može da sadrži nikakve druge aditive osim meda. Prema izveštaju, nekoliko faktora doprinosi širenju lažnog meda.
S jedne strane, lažni med se može dokazati samo laboratorijskim testovima, potrošač može da oseti razliku u kvalitetu, ali ne može da utvrdi činjenicu falsifikovanja, odnosno da tegle sadrže ne samo med, već i druge aditive, gledajući ih. ili ih kušajući.
Testovi su takođe otkrili da falsifikatori često nisu koristili šećerni sirup od kukuruza i šećerne trske, koji je ranije bio dovoljno osetljiv, da bi „zamenili” med, već su med „tretirali” sirupom od pirinča, pšenice ili šećerna repa.
S druge strane, dokazivanje činjenice falsifikovanja meda nije samo teško. Značajna razlika u ceni između pravog meda i šećernog sirupa čini varanje sa medom izuzetno isplativim. Dok je prosečna EU jedinična vrednost meda uvezenog u EU bila 2,32 evra po kilogramu, proizvodna cena šećernog sirupa od pirinča je 0,4-0,6 evra po kilogramu. Iako lažni med ne predstavlja opasnost po život potrošača, on je nepravedan i prema poštenim proizvođačima meda i prema potrošačima. Poslovanje prvih je ugroženo, dok se u slučaju drugih ne postižu očekivani korisni efekti.
U slučaju pošiljki meda uzorkovanih u Rumuniji, stopa falsifikovanja je bila najniža, 80 odsto od 15 uzoraka odavde je ispunjavalo ove standarde, tako da je med zaista i dovezen kao takav. Dok je samo 19 odsto uzoraka iz Francuske zadovoljilo standard EU. Ispostavilo se da Rumunija najviše uvozi meda iz tri zemlje, Kine, Moldavije i Ukrajine, a pokazuje se i da je većina pošiljki, od kojih je 60 odsto uzorkovano, izvezena u druge zemlje EU.
Ukrajinski med su trgovci kupovali po 1 evro po kilogramu, a ovde jedva daju 2 evra, a ne žele ni da ga kupe. Kaže da ne žele da mu plate ni 3 evra za sertifikovani organski med, iako za ovu sumu u prodavnicama u Nemačkoj morate da platite 30 evra. "