Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

[es] :: Advocacy :: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63363 | Odgovora: 366 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.spitfireuk.net.



+5 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 15:49 - pre 230 meseci
Komunizam nije neostvariv, vec mu, prosto, nije bilo vreme.

Ja mislim da je globalizacija zapravo kretanje ka globalnom komunizmu, jedinom odrzivom drustvenom poretku u buducnosti.

Nasa planeta postaje prilicno skuceno mesto i kapitalisticki sistem da najjaci diktira pravila igre, prosto je neodrziv iz razloga sto vise ne postoji "najjaci", u nekadasnjem smislu reci, vec postoji predvodnik koji ce ili napraviti da svima bude bolje ili ce ga ostali "slabiji" i "podredjeni" s*ebati :).
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.biz.mindspring.com.



+6 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 16:01 - pre 230 meseci
Da nije kapitalizma, ne bi bilo ni droge, ni pedera, ni side, ni rasizma. Nije ni čudo da toliki ljudi sanjaju da pobegnu iz izrabljivačkog sistema. Evo, ovde u Njujorku svaki dan slušam kako ljudi pokušavaju da pobegnu na Kubu, ali ih pobiju pre nego što stignu do slobode. Zato su i oni zapadni Nemci podigli zid i stavili bodljikavu žicu da bi sprečili narod da se dočepa istočnog Berlina i boljeg života.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 16:15 - pre 230 meseci
jeste, i ono o cemu mi ovde pricamo su implementacije tih sistema, teoretske pretpostavke od pre *3cifre* godina na stranu! lepo je to i romanticno razglabati, ali bolje da te price sacuvamo za muvanje riba.


a kao sto je kolega caboom rekao, protiv nase prirode je ideja komunizma.
na stranu ekonomija ovaj put. socijalno.
komunizam pretpostavlja da smo svi mi jednaki (kao klonovi jeli), a cinjenica je da jednostavno nismo, niti cemo ikada biti. i ako neko misli da je pohlepa traziti vise za sebe, zato sto znas da zasluzujes, moze slobodno da se preseli na pomenutu kubu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 16:33 - pre 230 meseci
sustinski ima i jedan veci problem od != . naime, u svakom trenutku zelis vise od onoga sto imas sada, u svakom pogledu - u suprotnom padas u dosadu i apatiju. prevelika materjalna sigurnost i uljuljkanost bi svakako dovela do potpune apatije kod vecine ljudi i za to postoje dobri primeri u zemljama zapadne evrope iako je situacija daleko od idealne.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 16:42 - pre 230 meseci
Komunizam ce biti moguc na Zemlji kada se otkrije neki oblik zivota na nekoj drugoj planeti i uslovi za zivot na istoj....
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.info-net.co.yu.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 16:50 - pre 230 meseci
Citat:
vindic8or: nismo, niti cemo ikada biti. i ako neko misli da je pohlepa traziti vise za sebe, zato sto znas da zasluzujes, moze slobodno da se preseli na pomenutu kubu.

Nikad ne reci nikad buahahaha :) A da smo pohlepni, jesmo, da se ne lažemo.
nisam mogao da odolim :)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 17:06 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Znas zasto danas mozes za svoju platu u kapitalistickoj zemlji da kupis HDTV ili da preletis oko sveta?

Ako smatras Srbiju kapitalistickom zemljom, onda tvoja tvrdnja nije tacna.
Citat:
Prvo laz je da je to zdravstvo (i skolstvo) besplatno - to zdravstvo se debelo placa iz tacno definisanih i vrlo kapitalisticki administriranih fondova i, znas zasto opstaje?

Zato sto je njihovo drustvo trzisnom ekonomijom doslo do tog stepena drustvenog bogatstva i ljudske svesti da moze to da priusti

Americko drustvo je do tog stepena doslo pocetkom 20. veka. A znas zasto nisu to uveli? Zato sto je komunisticki pokret u Americi gusen u zacetku. Zato sto su posle ww2 umesto lova na vestice imali lov na komuniste. Ljude su cinkarili i slali na robiju samo zato sto su podrzavali leve ideje. Zato nemoj da pricas o ljudskim pravima i ostalom BS-u.

Neko je pomenuo Staljina i masovna ubistva. Adolf hitler je demokratski dosao na vlast u Nemackoj koja je i pre i za vreme njegove vladavine bila kapitalisticka drzava. Mislim da je malo zayebao Staljina u broju zrtava.

Ono sto ja tvrdim je da bi radnici dobili shipak radno vreme, ljudska prava, zastitu na radu, besplatno zdravstvo, skolstvo, socijalnu zastitu da nije Marksa, Engelsa i ostalih filozofa dijalektickog materijalizma. Neko je tim radnicima morao da otvori oci, da im da ideje da se ujedine u zastiti svojih prava. Jaka socijalisticka Rusija, Jugoslavija uticali su za jacanje socijalistickih ideja u zapadnoevropskim zemljama. Sad kad je istocni blok propao, propasce i radnici na zapadu, samo postepeno. Ne moze nista preko noci.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 17:13 - pre 230 meseci
Citat:
vindic8or:
3) pravo na privatnu svojinu

Mogli bi filozofski na ovu temu. Da li neko ima pravo da poseduje 100 milijardi dolara? Da li je to moralno? Odakle njemu te pare, koliko je ljudi zgazio dok ih nije nagomilao? Da li za njega postoji zakon i sud? Da li moze da ubije koga hoce? Da siluje decu? Da kupi stranu drzavu? Da kupi privatnu vojsku? U cemu je razlika izmedju njega i Staljina? Samo u tome sto je Staljin bio ludak.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

stric

Član broj: 58880
Poruke: 13
194.230.124.*

Sajt: www.slobodnajugoslavija.c..


Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 17:47 - pre 230 meseci
Zdravo narode.
Vec duze vremena citam ovaj forum.
Iskren da budem ,najmanje sam ocekivao jednu ovakvu temu ,
ovdje na Tehnickom forumu. Vjerujte mi ,da me vasi odgovori ovdje,
nisu razocarali. Pametni ljudi ,pametni odgovori.

Evo i mog gledanja stvari.
U naglom sirenju automatizacije,informatike mi ,ljudi gubimo nasa radna mjesta.
Vec nekoliko veoma znacajnih znanstvenika ,tvrde da cemo biti srecni ,ako za
20 godina ,budemo mogli raditi i 6 sati dnevno .
Nejveci dio poslova koje danas obavljaju ljudi ,preuzece racunala ,roboti ...
Ovo nije plasenje ,ovo je stvarnost ,a svi vi ovdje ,na tehnickom forumu,
svjestni ste da ne govorim gluposti !

Marx i Engels su vec u svojim djelima ,napisanim prije 150 godina ,predvidjeli
sve danasnje dogadjaje (nagla globalizacija ,gubljenje nacionalnog identiteta,
nestanak obitelji itd.).

Zar stvarno mislite ,da bi mi radnici imali nasa danasnja prava ,da nisu postojali
komunisti i njihova borba ???

Danas ,u ovom svijetu u kojem je Kapitalizam nesto humaniji nego prije 60 godina,
svoju zahvalnost komunistima (Lenjinu,Titu,Che Guevara)izrazavamo na taj nacin
sto kaljamo njihova djela !

¨
Drugarski pozdrav Stric.




 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 17:53 - pre 230 meseci
Citat:
BluesRocker: Da li neko ima pravo da poseduje 100 milijardi dolara?


da.


Citat:
Da li je to moralno?


offtopic. no comment.

Citat:
Odakle njemu te pare, koliko je ljudi zgazio dok ih nije nagomilao?


navedi na koga mislis, zato sto ovako nema smisla diskusija. google.com vredi i vise nego sto si naveo. nikoga nisu gazili i ubijali. samo su napravili odlican proizvod, za najsire trziste, u najboljem momentu.

Citat:
Da li za njega postoji zakon i sud?


da google krene da roka ljude, stigao bi u tvorza no doubt.

Citat:
Da li moze da ubije koga hoce? Da siluje decu?


hahahaha :)


 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 18:20 - pre 230 meseci
Mislim da je caboom u najmanje reči potpuno pogodio suštinu.Jednostavno sistem koji vlada u komunizmu je protivan ljudskoj prirodi, i uopšte ekonomski neodrživ na duge staze.Svaki normalan čovek voli da bude cenjen i plaćen za ono što uradi, a da to plaćanje ne bude u nekonvertabilnoj valuti tipa "Hvala" ili "You're a good man".U ovo što pričam sam se lično uverio, tj. da ideja komunizma ne može da funkcioniše ni na mikro nivou kao što neki tvrde da može.Evo konkretnog primera.U jednoj mojoj bivšoj firmi (koja se, gle čuda, ugasila) je vladao baš jedan takav sistem.Naime, bilo je desetak radnika, a postojale su samo virtuelne razlike, tipa jedan je bio nekakav project leader, pa zatim senior i junior programeri, i jedna polu-sekretarica (javljanje na telefon, kuvanje kafe, "rad" za kompjuterom itd...).E sad radi očuvanja nekakvog socijalnog mira (da ne bi bilo ljubomore, podbadanja i sl.), svi su primali iste plate, jer su svi oni "radnici na kompjuteru" i u teoriji svi su imali iste uslove, o rasporedu radnog vremena i godišnjih odmora su, takođe, odlučivali svi (hmmm...samouprava ?), kako bi svima odgovaralo itd...U teoriji ne zvuči loše, ali evo kako je izgledalo u praksi.Neki od programera, mahom ovih mlađih koji su dovedeni ko zna odakle, pola radnog vremena su provodili po XXX sajtovima, a drugi deo ne napišu ni deseti deo koda koji neki od nas napišu tog dana.Često su isti izlazili sa posla i po 1-2 ranije.E takvo ponašanje je moralo da se slomi na nekome, a to je bio upravo taj momak koji je bio teoretski bio vođa projekta, u stvari je bio najveći fizikalac od svih jer je i posle svog radnog vremena morao da ostaje i po nekoliko sati da bi se završio posao koji nije odrađen i da bi poispravljao kodove koje su pisali ovi prvi, koji su inače bili puni grešaka.Nekoliko puta je i mene molio da ostanem da mu pomognem, jer sam bio jedan od produktivnijih, pa smo tako nas dvojica realno radili po 12-13 sati dnevno, a ovi ostali 6-7, a na kraju kad stigne plata, svima isto, i ovima koji su radili 6-7 sati (od toga možda 2 sata radili ono što treba da rade) i ovima koji su svih 8 sati radili svoj posao, i nama dvojici koji 12-13 sati nismo dizali glavu od posla, kao i pomenutoj sekretarici koja uz kuvanje kafe i javljanje na telefon, ume da promeni font i veličinu slova u Wordu (i to kad nabode).Naravno, sve to može da se održava jedno vreme, ali to počinje da smeta sve više, i jednom mora da dođe do tačke pucanja, kao što se i desilo.Momak koji je bio vođa je s pravom popizdeo i napustio posao.Praktično je sve palo na mene, jer su se ljudi već bili navikli da on i ja završavamo najveći deo posla, tako da sam i ja izdržao još 15 dana i takođe digao ruke.S obzirom da nisu mogli da nađu adekvatnu zamenu, a s ovima što su ostali (koji su eto imali istu platu kao i mi koji smo otišli) nisu mogli da odrade ni deseti deo posla, firma je zapala u dugove, i naravno, pukla.Toliko o savršenom sistemu, koji poziva na jednakost.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 18:35 - pre 230 meseci
Pozdrav,

vindic8or, nema konstruktivne rasprave ako stalno nesto stavljas offtopic vec prema nahodjenju. Nije tesko filozofirati o brutalnosti i neumoljivosti kapitalistickog nacina proizvodnje ali i uredjenja uopste. Problem u zivotu nastaje kada, ne daj boze, detetu zatreba skupa operacija ili takva intervencija koju ne mozes ni za dva zivota zaraditi svojim prosecnim platama. Tada u pomoc moze da pritekne otprilike samo:

-drzava ikoliko ima nekakav socijalni program
-onaj koji ima onih hipotetickih 100 milijardi dolara

tesko da ces traziti od googla pomoc za intervenciju. Ovo je samo jedan tuzan ali neredak primer, svake nedelje mozemo na nekoj, uglavnom BK taleviziji videti po neki. Stvar nije, niti ce ikada biti u drzanju kruto necega, najbolje je da postanes privatnik, imas svog jednog (obrati paznju na brojku) zaposlenog i kada mu se desi kakva nesreca cak i u najblazem obliku (posvadja se sa roditeljima i mora odjednom u podstanare recimo, nista strasno) i onda stanes pred ogledalo da uvezbas ovo isto sto sada pises jer za koji minut ce da udje taj radnik u kancelariju i da zamoli za povisicu koja mu treba ali je nije zaradio jer posla ima taman koliko ga ima. Moras onda da vezbas onu strogu mimiku kojom ces da ga posaljes kod mr.googla da trazi pozajmicu jer taj vredi i vise...

Nije sve, a ustvari nije nista, u nekim cvrstim i nepokolebljivim stavovima, nekim nemilosrdnim parolama i definicijama, zivot je cudo, vec sutra moze doneti neko iznenadjenje koje okrene zivot naopacke i odjednom zatrebas nekakvu socijalnu pravdu za sebe ni kriv ni duzan. Sta onda da radis? Da vices kako je kapitalizam i dalje najbolji i neprikosnoven ali sada ako moze malo kapitalizam da se ugleda na socijalizam, samo da stanes opet na noge...

Nista od ovoga ne pisem a da nije iz licnog iskustva, i moji su stavovi evoluirali kroz zivot, davno sam postao privatnik, najpre u jednoj, sada pokojnoj drzavi i menjao sam stanovista itekako. Vremenom naidje i odgovornost za okolinu koju na neki nacin predvodis i cim se takva atmosfera stvori, pocnes da razmisljas drugacije, ispocetka malo a kasnije vise. Na kraju shvatis da jedna sredina sasvim odgovara, kapitalisticki nacin proizvodnje ali socijalne sfere daleko humanije pokrivene.



Dragi tata, pre uptrebe nepotrebne ironije, procitaj na sta se odnosila moja ironija ali ako zelis da teras mak na konac, vecina zla koje sam pomenuo jeste dosla sa zapada iako nije to sustina vec pariranje izlizanoj prici o ljudskim pravima. Ne bih se dalje upustao nepotrebno jer cemo odlutati od teme.
 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.InfoSky.Net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 18:49 - pre 230 meseci
@lancia88
Slazem se sa tobom covece...i razumem kako ti je.

Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:02 - pre 230 meseci
Cujem jutros su u USA pobili oko 1 290 000, Amerikanaca koji su hteli da se domognu kubanske slobode!!! A onda ih dali ribama za dorucak!!!
U pravu ste vi ko zivi od svog rada i ima sve sta mu treba, i naravno gospodar je svoje sudbine, padne u apatiju!!! Tamo na Baliju i Havajima vrvi od kojekavih depresivaca i izgubljenih slucajeva, sve zbog dosade!!!
Bolje je nama!!! Mi brate nismo depresivni!!!
Mi smo cool!!!
Zato dodjite u Crnu Goru u jedinu iskreno komunisticku zemlju u Evropi!!!
I sto da neko bude bolji od drugoga???
Sto sad hirurg da operise pacijenta kad moze i portir bolnice nije ni on sasav!?!?!? Sto da doktor nauka predaje na fakultetu kad to isto tako dobro moze i masinbravar on lepo nauci kroz praksu!?!?!?
Znate, tamo 90-ih na jednom bioloskom fakultetu u jednoj ex-Yu republici, bio je radnicki sastanak i raspravljalo se dali da se kupi oprema potrebna za rad ili svinjske polutke: radnici Profesori i asistenti su bili za opremu, ali druga grupa radnika cistacice su bile za polutke, i posto je cistacica bilo vise one su izglasale polutke, uz povike da i one imaju stomak!!! Zar to nije divan primer ravnopravnosti??? I ko bi imao srca da ne navija za komunizam???
Meni je komunizam super!!!
Vera
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:05 - pre 230 meseci
1. oko tih bolesti i operacija. i u kapitalizmu ces imati zdravstveno osiguranje. normalan insurance plan ce ti naravno pokrivati i porodicu. evo kolega dimkovic je imao manju operaciju prosle godine u svabiji, osiguranje je pokrilo celu sumu, a doktori i sestre samo sto mu nisu ....... jedino sto moras da radis za osiguranje. to je najveci problem u srbiji. zdrav i prav covek, radno sposoban, nece da radi, a hoce da ima, i da bude osiguran.
tako da ako radis, ne moras da se brines za ne-daj-boze lecenje.
a iznad svega je i razvijenost medicinske usluge u pitanju. kod nas kada odes kod lekara, jos uvek te tretiraju kao parce mesa ili kamen. bolnice su tragicno opremljene, cesto nemaju ni najosnovnije za rad. to je nekako srodno sa ostalim socijalistickim zemljama.
tako da ne stoji u potpunosti cak ni ta teza da je u komunizmu bolja zdravstvena zastita nego u kapitalizmu.


2. tvoja firma - tvoji zaposleni. imas pravo da im odbijes povisicu ako smatras da ne zasluzuju vise. ako hoce - uvek mogu da promene posao. ako ti je neko prijatelj, a radi za tebe, to je vec tvoja licna odluka da li zelis da mu pomognes ili ne. nema veze sa uredjenjem.


@ at all. koncept kapitalizma ne moze da se percipira iz iskustva rada i zivota u srbiji poslednjih par godina. srbija NIJE kapitalisticka zemlja jos uvek. tranzicija bukvalno znaci to - prelazak iz socijalistickog uredjenja u kapitalisticko. dok se ne otarasimo svih repova proslosti necemo imati pravi kapitalisticki poredak, vec nesto izmedju. previse puta sam cuo glupe izjave "i to je ta demokratija/kapitalizam, ja radim za 300€, a keva otpustena iz privatizovanog preduzeca" - ne. to je tranzicija. kada zavrsimo istu, i kada budemo imali pravnu drzavu sa svim zakonima i normama, standard zivota ce doci sam od sebe.
do tada - tough break. to nam je realnost.
zamolio bih prisutne da ne ulaze u dalju dnevno politicku raspravu. morao sam ovo da naglasim zato sto su i ljudi na ovom topicu skloni da donose globalne zakljucke iz vrlo limitiranog iskustva.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:13 - pre 230 meseci
Citat:
BluesRocker:
Da li je to moralno?


zaista se slazem da je ovo offtopic posto je baratanje terminima kao "moral" suvise neprecizno i razvodnjeno. takoreci, moral je jedan od onih termina koji se mogu iskoristiti za bilo koji model drustvenog i licnog ponasanja, ili bilo koji stav prema sebi i drugima i suvise je manipulativan. takodje bi trebalo izbegavati termine kao sto su: pravda, pravedno, ljudski, dobro, lose (u kontekstu evaluacije ponasanja), etc. obicno vode svaku raspravu u retoricko blebetanje.
u sustini se sve svodi na ovo: koliko je sistem koji postoji dobar u kontekstu uredjenja medjuljudskih odnosa i odnosa pojedinca sa drzavnim institucijama. do sada nisam video ni jedan sistem kojim su svi bili zadovoljni, cak stavise posto cesto imamo potpuno razlicita shvatanja zivota i potpuno druge potrebe bilo koje utopijsko resenje je potpuno pogresno. sustinski ni kapitalizam u modernim drzavama nije oslobodjen socijalnog elementa, pogtovo u zemljama zapadne evrope, jednostavno se pokazao najbolji model do sada. apsolutno niko ovde ne tvdi da je kapitalizam najbolji drustveni sistem koji moze postojati, ali se za sada pokazao najboljim. problem sa komunizmom je sto je suvise krut i opterecen ideologijom i u mnogome me podseca na hriscanstvo, cak stavise target populacija je ista.
pored toga, ako vec pricamo o moralu i pravdi, koga bi sistem trebalo da favorizuje - sposobne i talentovane, ili coffee-break kadar? ovde ne govorim o socijalnoj zastiti vec o uslovima za rad i zivot.

btw. srbija se trenutno nalazi u najgorem periodu kapitalizma - prvobitna akumulacija kapitala i to ce potrajati. srbija nema nikakve veze sa modernom kapitalistickom drzavom, trenutno smo u periodu bolne tranzicije.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
195.252.87.*



Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:25 - pre 230 meseci
Da samo malo dopunimo ranije receno.
Citat:
jablan: Diktatura je diktatura, u ma kojem drustvenom sistemu bila.

Mada sam i sam u prosloj poruci, konstatovao ocigledno, tj. da drzavno-drustveno uredjenje ne mora nuzno da prejudicira postojanje diktature, pa tako ni komunizam, ipak u njemu je, kao drustvenom uredjenju, do sada to cesce bio slucaj.
U prilog ovome idu donekle i statisticki podaci, koji pokazuju da je svakom drzavom koja je relativno dugo uspevala da "forsira" komunizam-socijalizam, upravljao upravo diktator:
- SSSR, Josif Visarionovic Djugasvili Staljin (napoznatiji u nizu);
- Kina, Mao Ce Tung (Zedung);
- SFRJ, Josip Broz Tito;
- Rumunija, Nikolae Causesku;
- Kuba, Fidel Kastro;
...
Neki od mogucih razloga su mozda npr. da su u svim tim slucajevima bile u pitanju marionetske, SSSR, vlade, koje su postavljane tako da svim metodama odbrane tadasnje interese Moskve, ali je isto tako moguci razlog i to sto komnunizam ne bi mogao da bude ni prividno blizu svog potpunog ostvarenja, ako se uzme u obzir sadasnji (tadasnji) nivo ljudske svesti, te se komunisticko drustvo (gradjanska svest o komunizmu) _moralo_ zastiti od stranog (ne nuzno u hladnoratovskom smislu, americkog) nekomunistickog (kapitalistickog) uticaja koji bi se veoma brzo sirio u zajednici i stetio ionako krhkoj komunistickoj "harmoniji".
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:26 - pre 230 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

vindic8or, nema konstruktivne rasprave ako stalno nesto stavljas offtopic vec prema nahodjenju. Nije tesko filozofirati o brutalnosti i neumoljivosti kapitalistickog nacina proizvodnje ali i uredjenja uopste. Problem u zivotu nastaje kada, ne daj boze, detetu zatreba skupa operacija ili takva intervencija koju ne mozes ni za dva zivota zaraditi svojim prosecnim platama. Tada u pomoc moze da pritekne otprilike samo:

-drzava ikoliko ima nekakav socijalni program
-onaj koji ima onih hipotetickih 100 milijardi dolara


sve je ovo lepo, ali sta ce ti "socijalni program" ako u drzavnim bolnicama nema zavoja? u sustini je sistem u kome je sve besplatno a nemas nista daleko najgori od svih mogucih. drugim recima, sta ti vredi ako tvoje dete ima besplatnu operaciju, ali nema uslova za istu. u svakoj zapadnoj zemlji postoji solidan sistem zdravstvenog osiguranja, cak i u ovoj "groznoj" USA.
sve kosta, zavoji, aparati, prostor i da ... lekari, cak i u srbiji i to obicno daleko vise kada se preracunaju svi bonusi u kovertama i alkohol za smirenje i preciznu ruku.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7177 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:31 - pre 230 meseci
Citat:
vindic8or, nema konstruktivne rasprave ako stalno nesto stavljas offtopic vec prema nahodjenju. Nije tesko filozofirati o brutalnosti i neumoljivosti kapitalistickog nacina proizvodnje ali i uredjenja uopste. Problem u zivotu nastaje kada, ne daj boze, detetu zatreba skupa operacija ili takva intervencija koju ne mozes ni za dva zivota zaraditi svojim prosecnim platama. Tada u pomoc moze da pritekne otprilike samo:


Lancia,

A sta cemo sa konceptom osiguranja koje sasvim lepo sljaka u svim razvijenim kapitalistickim zemljama, OSIM u USA - koja je svet za sebe pa se nekad desi da ljudi nemaju zdravstveno (ali i tada ih lece ako je hitno)?

Mislim, kao sto vindic8or rece - imao sam potrebu za operacijom, otisao kod doktora.. doca nasmejan, lepo objasni sta ce i kako da radi, dolazi njegov kolega anesteziolog, pita me da li sam za totalnu anesteziju i da je to dobra opcija jer nema traumiranja i slusanja kako doca koristi noz... zvek... 2h dremanja... gotovo.

Sutra dan, kontrola, zasekli mi neku arteriju malo, daj da se to lepo skrpi i plasticno dotera - zvekete, jos jedna totalna anestezija, spavanje 20 minuta jer doktor smatra da nema potrebe da trpim i gledam kako me seckaju - ustajem i sve super.

Da ne zaboravim - bolnica izgleda kao hotel sa 5 zvezdica, sve besprekorno cisto i moderno kao da je juce napravljena - samo sto nema bazen... oko mene uvek jure mlade i lepe sestre, smese se - i daju neke sarene tablete, kazu da manje boli :-) To sto su operisali odmah su automatski poslali na dodatne analize (patohistologija, i sl...) za svaki slucaj da nije nesto drugo (nedajboze)

Elem... za 2 nedelje stize racun ... ukupno podosta love - i svi traze svoj deo, i hirurg, i anesteziolog i patohistolog - pa i sestre jbt, vidi ti to - mrski kapitalisti! :) Za 1h 30 min + 20 min drugi dan, malo lezanja (ne i nocenje)... skupo.. kapitalizam, jbg :)

Sad dolazi magija - racune lepo spakujem u pisamce, posaljem ih mojoj osiguravajucoj kompaniji i u roku od 15 dana na mom racunu se nadju te pare do poslednjeg centa, bez i jednog postavljenog pitanja - ja to lepo uplatim mrskim kapitalistima, jel da, i voila... A da - fakturisao sam im i tu postansku markicu od 1.5 eura za pismo :-)

Tako isto i za dnevna kontaktna sociva (dosta love), za stomatologa i za sve zivo... nema nekih limita za operaciju bar ne da ja znam...

Poenta je sto ja radim, i placam svoje osiguranje i dobijam uslugu - sta je tu cudno... ? Naravno da ce da rade svoj posao i to najbolje sto umeju, jer ce dobiti $$$ i to pravi $$$ a ne nekakvu drzavnu "platicu po potrebi" po uravnilovki.

Uzgred, ima i osiguranje za celu porodicu - znaci i deca included... nema da brines :)

A pazi sad.. ima jedna fina klauzula u osiguranju i ugovoru... u slucaju hitne intervencije, tipa infarkt i sl.. duzni su da dodju u roku od 10 (DESET) minuta. Ako si na nekom brdu - to znaci helikopter, or else... neko ce da bude debelo tuzen jer nije ispunio placenu uslugu.

A u SFRJ a i danasnjoj Srbijici - moja keva je stomatolog - popravila i izvadila ona 5, 10 ili 50 zuba dnevno, plata joj je uvek ista i to jadna jer se ***i ga - cuva komunisticki "socijalni mir", njen kolega radi i privatno i marise pacijente kojima nista ne radi u domu zdravlja i on prima istu platu - ima gomila lekara koji su podmitljivi i tako to... sve posteno i komunisticki... e tako to ide. Vise puta sam zvao hitnu pomoc za neke ljude - cekanje NIKAD nije bilo manje od 30-40 minuta.

I sad mi neko dodje i prica kako "na zapadu" kad se razbolis umres... e ccc.

Ljudi - zdravlje KOSTA, neko MORA da ga plati.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.05.2005. u 20:40 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stric

Član broj: 58880
Poruke: 13
194.230.124.*

Sajt: www.slobodnajugoslavija.c..


Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?20.05.2005. u 19:37 - pre 230 meseci
Mogu samo ovo da ponovim "ali je isto tako moguci razlog i to sto komnunizam ne bi mogao da bude ni prividno blizu svog potpunog ostvarenja, ako se uzme u obzir sadasnji (tadasnji) nivo ljudske svesti,"
Govorite o tome da je "samo" potrebno raditi ,da bi covjek bio osiguran u
kapitalizmu ! A sto se dogodi ,kada covjek bude onemogucen u svom radu ,
bilo zbog nedostatka posla ili zbog hendikepa (bolesti,nezgode ili slicno) ?

Sto mene licno fascinira u komunizmu je da covjek tezi ka apsolutnoj slobodi !

Jedna najveca greska kod nas je smatrati SFRJ komunistickom drzavom ili SSSR ili
Kubu itd. To su sve bile Socijalisticke drzave ,sto pametan covjek moze skuziti
i po imenu te drzave Savez Sovjetskih Socijalistickih Republika,Socijalisticka
Federativna Republika Jugoslavija itd.
To sto smo mi jednom imali ,to je bio "Socijalizam" ali sasvim sigurno ne Komunizam !

I ja sam bio izgubio vjeru u "Komunjare" ali zivot je jako cudan ,kao sto je vec
netko prije mene rekao ,tek kada ti se "puno" toga dogodi u zivotu ,tak tada
postajes mudriji .
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63363 | Odgovora: 366 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.