Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li SCSI disk moze biti boot-abilan

[es] :: Windows desktop :: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan

[ Pregleda: 4629 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sikki263

Član broj: 67565
Poruke: 5
*.siemens.at.



Profil

icon Da li SCSI disk moze biti boot-abilan13.09.2005. u 11:36 - pre 226 meseci
Dakle, dali je moguće instalirati sistem tako da mi je bootabilni disk SCSI a ostali su IDE i SATA?
Dali bi mi kompjuter bio brži?

[Shadowed: promenjen naslov]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 14.09.2005. u 07:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jagger
Miloš Aćimovac
Senior Web Developer
Xhibit d.o.o Banjaluka
Beograd - Banjaluka

Član broj: 172
Poruke: 422
*.vdial.verat.net.



+4 Profil

icon Re: SCSI kad C disk s windowsima BOOT13.09.2005. u 16:24 - pre 226 meseci
Boot?
Moze. Ako imas integrisan SCSI kontroler, podesavanja su verovatno u BIOS-u. Ja imam SCSI PCI karticu , Adaptec AHA-2940, na koji su prikacena dva IBM DDRS-34560D diska i ona isto ima BOOT mogucnost, ali nisam probao!
Brzina?
To ne znam, neverujem, ali mislim da ti je bolji RAID!
Hedonista na kvadrat!
 
Odgovor na temu

xxxrugby

Član broj: 16068
Poruke: 653
*.ericsson.net.

Sajt: www.zagreb-rugby.hr


Profil

icon Re: SCSI kad C disk s windowsima BOOT13.09.2005. u 22:04 - pre 226 meseci
Procitaj si na konfiguraciji Maticne dali bi ti SCSI radio full brzinom ili isto kao ATA.!
NE radi na svim maticnim SCSI full brzinom koju on postize. Na nekim ti radi kao ATA.!
xxxrugby: "We are all philosophers, when question is about politics!"
 
Odgovor na temu

sikki263

Član broj: 67565
Poruke: 5
*.siemens.at.



Profil

icon Re: SCSI kad C disk s windowsima BOOT14.09.2005. u 05:51 - pre 226 meseci
A daj mi reci, dali ti se iz Windows Explorera vide i SCSI diskovi il ih trebaš posebno mountat???

Drugo pitanje, kako da upogonim SATA disk prilikom instalacije widowsa kao boot device??.Naime, to mi je i bila namjena da na SATA diski instaliram windowse ali kad sam krenuo u instalaciju istih, on mi je na početku instalacije ponudio sam IDE driveove kao moguće za instalaciju. SATA driveova nigdje.......
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan14.09.2005. u 07:09 - pre 226 meseci
U Exploreru se naravno vide i SCSI i SATA diskovi. Normalno se boot-uje kad podesis "boot from SCSI/SATA" u BIOS-u.

Prvo moras znati da li ti ploca podrzava SATA (odnosno ima li kontroler), ako ne onda ce ti trebati poseban kontroler.

Nece ti windows ponuditi uvek SATA, jer nema sve potrebne drajvere (ovo zavisi i od verzije - WinXP sa SP2 ima default drajvere koji obicno zavrse posao). To moras unapred da mu kazes, odnosno moras na pocetku instalacije ucitati drajvere. Kad te pita da li imas "3rd party SCSI / RAID drivers", onda pritisnes F6 i ucitas mu drajvere sa diskete.

Za svaki slucaj da napomenem, instalaciju vrsis sa bootabilnog CD-a.

 
Odgovor na temu

sikki263

Član broj: 67565
Poruke: 5
*.siemens.at.



Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan14.09.2005. u 09:12 - pre 226 meseci
THNX

Ploča mi ima SATA kontrolere s obzirom da ih windows vidi i sve je OK.Pazi sad ovo, skinuo sam drivere za SATA kontroler i one su veličine 6 Mb i kaj sad da radim....
Inače, ploca je ABIT KW7 (KT880)...
 
Odgovor na temu

xxxrugby

Član broj: 16068
Poruke: 653
*.ericsson.net.

Sajt: www.zagreb-rugby.hr


Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan14.09.2005. u 21:17 - pre 226 meseci
Hmmm. Tesko da je 6MB. Mozda je ali jesi li pokrenuo i onda ce te pitat koju vrsu SCSI drajvera oces napravit. Za koju Marku diska.! I onda ce ti napravit na Disketi koj trebas.!

Tako je bilo na CD-u zadnje maticne koj sam ja vidio s potrebom za SCSi.!
xxxrugby: "We are all philosophers, when question is about politics!"
 
Odgovor na temu

sikki263

Član broj: 67565
Poruke: 5
*.siemens.at.



Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 07:18 - pre 226 meseci
Fakat ću popizdit. Skoro cijelu noć sam proveo pokušavajući instalirati WINXP na SCSI DISK c:.Sve je OK, instalacija prođe, windowsi se instaliraju al kad bootiram komp jednostavno kao da komp ne kuži da ga treba podići s C particije. _U Partition Magicu nikako da poriktam da mi je C: (SCSI) aktivna particija. Možda mi je nešto u Biiosu potrebno setirati da bi ga digao....
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.243.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 08:22 - pre 226 meseci
Koji SCSI kontroler imaš? (ako ga imaš uopšte)

Ja sam instalirao windowse na SCSI diskove i nikad nije bilo problema. Windows2000, XP, Win2003 Server... Svi prepoznaju SCSI kontroler i disko(ove) na njemu. Čak sam instalirao Windows na mašinu koja ima integrisan SCSI (2940) i još jedan na kartici (29160). I radilo je OK.

SCSI rulz!

Da ne bude da mešaš S-ATA sa SCSI pošto se drajver za S-ATA nalazi u odeljku "SCSI and RAID controlers"?
 
Odgovor na temu

sikki263

Član broj: 67565
Poruke: 5
*.siemens.at.



Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 08:36 - pre 226 meseci
Bok!!!
Imam adaptec AHA-2940/2940U SCSI kontroler.
Pravilno ga ušekam na matičnu, kod butanja ga vidi bez problema. Isto tako uđem s control+a u setinge SCSI i na kanalu/poziciji0 vidim SCSI hard. Poriktam u SCSI boot setinzima na poziciju 0 gdje se i HDD nalazi. E sad, kad pokrenem instalaciju WIN XP pritisnem F6 i učitam drivere za SCSI (najbolje što sam našao za adaptec na njihovoj stranici su driveri za NT) i pokrenem instalaciju i sve lijepo instalira, tu nema problema. Naime, problem dolazi kod butanja s obzirom da sistem uopće ne buta s SCSI-a, makar je poriktan na C: particiju.

1. Dali je problem u tome da mi je primary master IDE drive?
2. Dali je problem u BIOS Setinzima?
3.Dali moram editirati boot.ini file?
4.Gdje da nateram windowse da dižu s SCSI-a?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.145.EUnet.yu.



+536 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 20:29 - pre 226 meseci
Za taj kontroler WinXP (kao i Win2k) već imaju drajvere. Namesti u BIOSu da je "second boot device" SCSI ili add-on card ili tako nešto (pretpostavljam da je prvi flopi ili CD). Ili čak možda u BIOSu možeš da izabereš SCSI disk da bude butabilan. Mada, probaj da otkačiš IDE disk i da instaliraš Windows pa restartuj par puta i vrati IDE disk.
 
Odgovor na temu

xxxrugby

Član broj: 16068
Poruke: 653
*.ericsson.net.

Sajt: www.zagreb-rugby.hr


Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 22:03 - pre 226 meseci
e DA a jesi li dobro jumpao ovaj IDE disk. Da bude SLAVE
xxxrugby: "We are all philosophers, when question is about politics!"
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.74.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan15.09.2005. u 22:41 - pre 226 meseci
Zašto da IDE disk bude slave?

To nema apsolutno nikakve veze. Ja imam 4 master IDE diska i 2 SCSI u mašini i opet se normalno butuje sa SCSI diska.
 
Odgovor na temu

damiru_2
Damir Ulovec
Radim za klikere...
127.0.0.1

Član broj: 55541
Poruke: 819
*.beotel.net.

Sajt: Pitajte me, možda ću Va..


+2 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan16.09.2005. u 20:12 - pre 226 meseci
Do pre 2 ili 2,5 godine imao sam na ovoj mojoj krntiji dva UW-SCSI (Seagate 34371 od po 4,1GB) diska i jedan WD IDE od 10GB. Da se ubijem, ne mogu da se setim kako je bilo podešeno, ali znam da sam u BIOS-u (A10, DELL OptiPlexGX1) imao da biram sa čega će da ide boot sekvenca (sa SCSI PCI kartice, ili sa integrisanog IDE kontrolera). Opcija nije bila baš toliko intuitivna, ali znam da sam tako nešto mogao da biram. Podešavanje džampera na IDE nema veze sa SCSI diskovima nikako, tu se slažem. Ne brkajte babe i žabe.
Pozdrav svima.
- Je s' ti normalan? Ko bre da se skida go?
- Ja ću da se skinem do pojasa...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.14.EUnet.yu.



+536 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan17.09.2005. u 22:12 - pre 226 meseci
Na jednoj IBM mašini sam birao SCSI tako što pir inicijalizaciji SCSI kontrolera (dva) i PCI ATA133 diskovima je dodeljivan broj (disk0, disk1 itd) pa se u BIOSu birao sa kog tačno harda se butuje.

Na jednoj Intelovoj serverskoj ploči se takođe prvo inicijalizuju svi kontroleri pa se u BIOSu bira tačno sa kog harda će se dizati OS.

na klasičnim pločama (ASUS, ABIT, Ga itd) bi trebalo da se bira add-on card ili SCSI i to je to..
 
Odgovor na temu

Okram_marko
Travnik

Član broj: 15736
Poruke: 445
*.PPPoE-505.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan25.05.2006. u 02:56 - pre 218 meseci
Nabavio sam SCSI disk sa 80 pinova. Disk je serverska verzija tj iz servera je. J abih ga nakacio na pc ali nemam kontrolera.
Vidio sam na netu da ima nekih konvertora pa me zanima ima li tko kakvu shemu ili sl?

KAKVA bi mi scsi PCI kartica trebala da pokrenem ovaj disk i koliko para?

Hvala unaprijed.
..::Photography::..
 
Odgovor na temu

Flash411

Član broj: 53039
Poruke: 1846
*.cmu.carnet.hr.

Jabber: flash411@jid.pl
ICQ: 296417234
Sajt: www.etfos.hr/~mgavlik/goo..


+4 Profil

icon Re: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan25.05.2006. u 12:06 - pre 218 meseci
boot-abilnost ovisi o kontroleru i eventualno drivera(losiji trebaju drivere),ima kontrolera i koji nisu...
A i moras u biosu narediti da boot-a s scsi-a,i dobro prikaciti hard na kabl i dobro podesiti
jumpere,ja sam tako vrtio win98 i win2k prije par godina samo s scsi hardova,svaki os s drugog
harda,dakle moguce je boot-at s scsi-a...kako bi inace serveri radili ? :)))
Gone insane,be right back..... | Malo drugacija google pretraga
http://poremecenum.blog.hr/ | http://www.etfos.hr/~mgavlik/googledirectorysearch/
____________________________________________________
Failure is not an option. It comes bundled with Windows.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Da li SCSI disk moze biti boot-abilan

[ Pregleda: 4629 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.