Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT

[es] :: Vodič za posao :: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 29012 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT27.06.2006. u 13:39 - pre 217 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: I dodatno sprze (burrrnout) domacom prepecenicom od 45 stepeni ;-)


evde se sagoreva vise nego u EU jer moras da se cimas i za najjednostavnije stvari oko kojih se vise niko nigde ne cima
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT27.06.2006. u 13:46 - pre 217 meseci
Citat:
cuprina
burnout je ceo nas zivot...Velika ocekivanja?!? Zar je veliko ocekivanje omoguciti sebi odlazak na more jednom godisnje? Izaci sa deckom jednom nedeljno (bar) na par pica, a ne racunati koliko ce to ostetiti vas budzet i da li cete posle te avanture u kojoj potrosite plafon 600-700din imati za hleb za par dana? Kupiti majci kvalitetan poklon za rodjendan?


Naravno da ovakve stvari treba da budu normalne za nekog ko je zaposlen i ko radi normalan posao...

Citat:
cuprina:
Otici na poslovni intervju i PITATI za platu?!? Biti isplacen NA VREME? Biti nagradjen za odanost i predanost poslu?


Eh sad...

Otići na poslovni intervju, razgovarati sa poslodavcem, odgovoriti na sva njegova pitanja, predstaviti se u najboljem svetlu, pa tek na kraju razgovora pitati za platu - sasvim u redu.

Otići na poslovni intervju, i pre nego što kažeš dobar dan, pitati "Kolka će mi biti plata?" - Nikako nije u redu...

Ja sam nažalost imao dosta slučajeva gde prilikom intervjua kandidati upravo postupaju po ovom drugom primeru, i naravno da takav ne može da dobije ni posao čistačice...


Što se tiče nagrade za odanost i predanost... To je sada veoma rastegljiv pojam... Odanost firmi i predanost poslu se podrazumeva za svakog radnika. Na šta bi ličilo kad bi radnik neke firme prodavao informacije konkurenciji, otaljavao svoj posao itd. Naravno da bi bio otpušten u najkraćem roku... Dakle, to nije nešto zbog čega bi se radnik trebao nagraditi. Druga stvar je što se nagrađivanje radnika u najvećem broju slučajeva radi ne-novčanim putem... Tako što se radniku izađe u susret kada mu treba slobodan dan, pustiti ga da sam odluči kada mu najviše odgovara da uzme godišnji odmor, pružiti mu bolje radne uslove itd itd...

 
Odgovor na temu

cuprina
Marijana Masic
desktop podrška
Beograd

Član broj: 84695
Poruke: 74
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: cuprina@elitesecurity.org
ICQ: 252704209


Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 10:16 - pre 217 meseci
Vidi, ventura, desilo se mom decku da ode na jedan intervju gde za platu nije pitao (vlasnik je sam rekao), i to je izgledalo otprilike ovako: "Vidi, ovde ti je plata 10.000, jeste malo, ali kad poglerdas - sedis u toplom, posao i nije neki (stamparija), pa ti vidi!"
Ali, ako nastavimo o ovome, mislim da cemo izaci iz okvira teme, pa cu povesti pricu u pravom smeru...
Naime, velika je nesreca sto se misljenje poslodavca i misljenje njegovog zaposlenog gotovo nikad ne podudaraju i sto ima 100 ljudi i 100 cudi... Npr. za mene je sasvim normalno ne kasniti na posao, cak sta vise doci i ranije 10-15 min. Onda, ne uvlaciti se gazdi time sto ces beskompromisno izvrsavati sve sto je on naumio, kao sto je "Ej, ajd skokni po burek mojoj cerki, pa joj ondnesi...mi smo tu, par stotina metara dalje..." i slicno, nego prionuti NA POSAO! A kad priones na posao pa pokusas da gazdi osmislis flajere ili reklamu, pa se ponudis da to i izdelis van radnog vremena, pa da skuvas kaficu prijateljima ili poslovnim partnerima, da ne pistis sto si ostao jos 2-3 sata posle radnog vremena da bi svoj deo posla doveo do perfekcije, ukoliko nisi uspeo da odradis neke stvari do kraja radnog vremena (jer je posao dinamican i moras da resis prvo tekuce stvari), na sta te niko ne tera, ali, eto, imas volju (pri tome napominjem da to ne radis zbog gazde, nego zbog SEBE, jer su ti radne navike takve)... Da ne duzim, posle nekog vremena predanosti poslu u raznim situacijama, vidis da tvoj gazda to ne zapaza...(ne mislim samo na materijalno, nego i na ono sto si napomenuo - izaci u susret kada ti treba slobodan dan ili slicno), pa polako pocinjes da gubis volju...radis, a ne radi ti se, jer tvoj kolega koji dolazi UVEK 15 minuta kasnije i pri tom kaze "Ja moram da kasnim, ja sam takav, to sam i rekao gazdi i tako i ostaje"...isti taj kolega zapali 15-ak minuta ranije sa istim objasnjenjem, a o obavljenom poslu da ne pricamo...
Posle svega toga, gazda uvazi prvo koleginu potrebu za odredjenim slobodnim danom, pa onda razmatra tvoju...
Izvinjavam se, malo sam se rasplinula, ali to se meni desavalo na jednom mestu kome sam dala pola svoje duse, kako vec radim uvek, jer sam tako naucena i tako osecam. Pri kraju mog radnog veka tamo, osecala sam se kao izduvani balon, zeludac mi se okretao kad krenem tamo, pokusavala sam na razne nacine da obmanem sebe da mi je ok....na kraju, posto sam dala otkaz da se ne bih psihicki razbolela, dozivim da mi gazda vraca radnu knjizicu 2,5 meseca, bez obzira na moje molbei objasnjenje da mi je neophodna (a ne vidim da treba TO da objasnjavam), uz njegovo objasnjenje "IZDALA SI ME!!!". Tj, dala sam otkaz, a tako sam bila dobar radnik...???
Samo su svemir i ljudska glupost bezgranični...
 
Odgovor na temu

cuprina
Marijana Masic
desktop podrška
Beograd

Član broj: 84695
Poruke: 74
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: cuprina@elitesecurity.org
ICQ: 252704209


Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 10:21 - pre 217 meseci
Jos nesto:
Odanost firmi i predanost poslu se podrazumeva za svakog radnika.

Zasto niko ne postavi neke kriterijume o tome sta je normalno za svekog poslodavca?!? Zar svi misle da samo mi treba da da ispunjavamo nase obaveze odano i predano? Hajde da postavimo novu temu...
Samo su svemir i ljudska glupost bezgranični...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 11:13 - pre 217 meseci
Citat:
cuprina
i to je izgledalo otprilike ovako: "Vidi, ovde ti je plata 10.000, jeste malo, ali kad poglerdas - sedis u toplom, posao i nije neki (stamparija), pa ti vidi!"


Pa lepo mu je rekao... Šta je trebao da mu kaže?

Citat:
cuprina:
Naime, velika je nesreca sto se misljenje poslodavca i misljenje njegovog zaposlenog gotovo nikad ne podudaraju i sto ima 100 ljudi i 100 cudi...


Pa zaposleni ima pravo da ima svoje mišljenje i da ga iznese ukoliko mu to poslodavac dozvoljava... Ali na poslu za koji je plaćen od strane poslodavca on mora da sluša mišljenje od poslodavca i da prema tom mišljenju radi... To kada svi imaju svoja mišljenja i rade prema tome se zove samoupravljanje.. A svi znamo dokle nas je samoupravljanje dovelo....


Citat:
cuprina:
Zasto niko ne postavi neke kriterijume o tome sta je normalno za svekog poslodavca?!? Zar svi misle da samo mi treba da da ispunjavamo nase obaveze odano i predano? Hajde da postavimo novu temu...


Pa zna se koje su stvari normalne za poslodavca:
- Da obezbedi normalne radne uslove;
- Da odredi radne zadatke zaposlenima;
- Da isplaćuje na vreme zarade zaposlenima.

Ako sam nešto izostavio, dopuni me...

Ukoliko poslodavac ne ispunjava neke od ovih stvari, onda lepo treba napustiti tog poslodavca i potražiti drugi posao. Prećutno pristajanje na rad pod takvim uslovima je odobravanje toga, i tu nema više diskusije...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 11:15 - pre 217 meseci
Ovo ne vodi nikuda - naravno da ima poslodavaca krelaca, kao sto ima i radnika krelaca i nije to tako samo u Srbiji, osim mozda sto su u Srbiji u proseku radni uslovi losiji ali je i produktivnost / posvecenost poslu u proseku gora.

Meni samo nije jasna jedna stvar - ljudi se bune ovde big time, poslodaavci onakvi, ovakvi - prava nikakva, plata nikakva...

E pa onda... Srbija je zemlja u kojoj ipak postoji preduzetnicki duh - ako poslodavac ne valja mnogima sto lepo ne krenete da se bavite privatnim poslom. Eto taj graficki dizajn koji radis za "gazdu" - otvori lepo svoju agenciju i radi graficki dizajn za druge, mozda sa par tvojih kolega gde ce svako da pokrije deo posla / region - jeste rizicnije, verovatno ti prvih nekoliko meseci treba pomoc / kredit i dosta krpljenja, ali moze da krene ako si jeftinija ili bolja od drugih i onda si svoj gazda.

Nista se nece promeniti tako sto ce svi da kukaju - mene je licno upravo neograniceni idiotizam domacih poslodavaca (imao sam samo jednog sa 17 godina i nikad vise) naterao da stvari uzmem u svoje ruke i krenem sam da se borim za svoj lebac - necu nikom da solim pamet i da se pravim pametan, ali ako je situacija zaista tako losa u pogledu rada za platu kako vi navodite ovde, a vi lepo onda ljudi probajte da radite za svoju licnu zaradu - pruzajuci usluge/servise drugima.... ako ne uspe uvek mozete da se vratite radu za platu kod nekog, ali bar znate da ste probali i sta se moze dobiti u Srbiji kada ste sami svoj gazda.

Ako nece Muhamed bregu.... ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

cuprina
Marijana Masic
desktop podrška
Beograd

Član broj: 84695
Poruke: 74
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: cuprina@elitesecurity.org
ICQ: 252704209


Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 11:49 - pre 217 meseci
Opet smo skrenuli sa teme...
Ventura, slazem se sa tobom da treba izvrsavati ono sto je gazda zamislio, ali se ne slazem da u to treba da spada i odlazak po burek. Ivan kaze da krenemo u privatni biznis....Ivane, nas dvoje zaradjujemo dovoljno da platimo stan, obaveze, hranu (bez snicli i mesista - mozda po koje pilence)...Ne bih da pricam o mogucnostima pokretanja privatnog biznisa.
Sto se tice davanja otkaza...moze, ali ako imas zaledjinu. A ako ti je i 10 dana bez rada previse za tvoj budzet....nije bas tako. Ali, to je jednostavno igra bez granica, i ne bih vise o tome. Pokusacu, kao i Milosevic jr., da noseci gajbe i odvajajuci od sminke zaradim i ustedim za jednu diskotekicu.....


Samo su svemir i ljudska glupost bezgranični...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 11:59 - pre 217 meseci
Citat:

Pokusacu, kao i Milosevic jr., da noseci gajbe i odvajajuci od sminke zaradim i ustedim za jednu diskotekicu.....


E, molim bez gajbi i diskoteka - prvo, pretpostavljam da ti nije cilj da otvoris diskoteku niti da postanes milijunas jer onda verujem ne bi ni istresala zalbe na poslodavca na ES-u.

Citat:

Ne bih da pricam o mogucnostima pokretanja privatnog biznisa.


A zasto? Ne mozes da pokrenes nesto iz kuce, pa neka je i "na crno" part-time uz posao u pocetku - ili samo ne zelis da ulazis u rizik. Bice da je ono drugo, posto se od privatnog posla ipak moze ziveti - naravno daleko od nekog super zivota u vecini slucajeva ali ipak se moze, inace bi dobar deo ljudi u Srbiji crkao od gladi.

Ako se bavis grafickim dizajnom cini mi se da ipak imas nesto sto mnogi nemaju, i da se ta stvar moze naplatiti - probaj za pocetak da radis privatno "sa strane" dok radis za gazdu, prikupi kontakte musterija i sl... u jedinstvenoj si prilici da vidis koje su mane firme u kojoj radis - da li su skupi, nefleksibilni - mozes da ponudis to isto drugima bez tih mana, i da uzmes musterije.

Ne, neces kupiti diskoteku od tog posla, ali barem neces imati osecaj da te neko zeza.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 12:17 - pre 217 meseci
Citat:
cuprina
Ventura, slazem se sa tobom da treba izvrsavati ono sto je gazda zamislio, ali se ne slazem da u to treba da spada i odlazak po burek.


Zašto misliš da kupovina bureka ne treba da spada pod posao?

Ti radiš u nekoj firmi i za to primaš platu, tvoj nadređeni te ujutru pošalje po burek i jogurt, po novine itd. Ti treba da uradiš sve to jer primaš platu za to. Možeš eventualno da mu skreneš pažnju da to nije dobro raspolaganje resursima... I to je sve...

Zamisli sada jednog project managera u firmi koji ima neke programere oko sebe i kome je zadatak da na najbolji način iskoristi vreme i sposobnosti tih programera radi ostvarivanja što veće produktivnosti i kvaliteta proizvoda. U Srbiji kvalitetan programer košta preko 1000 eura mesečno... Zamisli da takvog programera jedan project manager svako jutro šalje po burek i jogurt, pa ga pošalje po novine, pa ga pošalje u banku, pa vamo pa tamo... To je onda loš project manager, jer je on protraćio veoma skup resurs na trivijalan posao koji je mogao da obavi kurir za 250 evra a umesto toga on je za taj isti posao platio visokokvalifikovnaog programera 1000 evra...

Ja recimo radim kao IT manager u firmi, neka middle management pozicija. Znači sve što je vezano za IT na nekom višem nivou ide preko mene, i plus direktno sam odgovoran za izradu bilo kog softvera u firmi i upravljam svim programerima u firmi. Zašto sam ovo rekao, evo primera:
Pre par nedelja nama dolazi novi nameštaj u firmu. Tipovi iz Eurosalona istovarili nameštaj u hodnik, zakrčili sve i kao doćiće danas po podne drugi radnici koji će da namontiraju ovo sve i da slože... I ja vidim da dok se to ne raskrči, nema ništa od posla, i zasučem rukave zajedno sa svojim programerima i spičimo sve to za pola sata... Sastavimo stolice stolove, napravimo razmeštaj, spustimo stare stvari u podrum itd... I to smo sve uradili a u 'opisu posla' nikome od nas ne stoji da samo fizički radnici, odnosno stolari... Meni to nije teško palo, a kolko sam video nije ni nikome drugom... Ne mogu da kažem da mi ovakve stvari radimo svaki dan, ali kad zatreba, što da ne... Bilo bi malo glupo da sad kažemo - "Nije to nama u opisu posla, i sad nećemo ništa da radimo danas, dok ne stignu fizikalci da to sve raskrče...". Ali ni tada to ne bi bio problem, jer bi onda ja kao menadžer imao opciju da ili sačekam fizikalce da dođu tog dana, i protraćim dan ekipe veoma skupih programera, ili da angažujem neke fizičke radnike sa strane i da to bude dodatni trošak firmi...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 12:28 - pre 217 meseci
Ventura, nije isto kad ti kao menadžer zajedno sa radnicima utovaruješ nameštaj i kad ti kao menadžer svako jutro šalješ programera po svoj burek, iako si mlad zdrav i prav. Isto važi i za npr. daktilografske poslove. Zašto sam ja kao programer pogodniji od tebe kao menadžera za daktilografiju?
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 12:40 - pre 217 meseci
e dimkovicu, tebi je sve lako, pokreni svoj biznis,zaradi pare....mislim ti si zaboravio koja je situacija ovde?!
ovde mogu da uspeju ili prevaranti,mamini i taticini sinovi ili zesc laktarosi...oni najinteligentniji bi svakoko
nasli posao svuda pa i ovde ali sta je sa prosekom kojeg ima najvise....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 12:47 - pre 217 meseci
Citat:
e dimkovicu, tebi je sve lako, pokreni svoj biznis,zaradi pare....mislim ti si zaboravio koja je situacija ovde?!


Gde sam rekao da je lako? Ne, nije lako, stavise bice mnogo teze nego rad za platu kod nekog gazde - ali nije nemoguce.

Pre svega, nisam mislio na pokretanje medjunarodnog biznisa koji ce doneti milionske zarade - vec malog biznisa umesto rada za "gazdu" - u ovom konkretnom slucaju grafickog dizajna, sto je mali SME-tip posla, ne neki avion-kamion poduhvat.

Citat:

ovde mogu da uspeju ili prevaranti,mamini i taticini sinovi ili zesc laktarosi...


Evo, pctel ovde na forumu ima svoju firmu - covek je sam svoj gazda... Jel on neki kriminalac ili tatin sin ili laktaros zesci?!? Ima jos gomila ljudi koji pruzaju svoje programerske, IT, dizajnerske i sl... usluge za pare i zive od toga. Cisto sumnjam da su svi oni batice i krimosi ili sinovi predsednika opstina.

Citat:

oni najinteligentniji bi svakoko
nasli posao svuda pa i ovde ali sta je sa prosekom kojeg ima najvise..


Pa ako neces da se cimas vise od proseka za svoje mesto pod suncem onda moras da prihvatis i tretman proseka - znam da zvuci prepotentno, ali kako mislis da se linija proseka pomeri na gore? Tako sto ce da dodje ET vanzemaljac i promeni status proseka u Srbiji nekim magicnim stapicem?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 13:01 - pre 217 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ako neces da se cimas vise od proseka za svoje mesto pod suncem onda moras da prihvatis i tretman proseka - znam da zvuci prepotentno, ali kako mislis da se linija proseka pomeri na gore? Tako sto ce da dodje ET vanzemaljac i promeni status proseka u Srbiji nekim magicnim stapicem?


ma imam ja manje vise posao koji je iznad proseka za srbiju i zadovoljan sa njime..cimao sam se ali sve je to islo mnogo tesko.
nego gledam ove ljude oko mene, ubijeni su u pojam. ako ti i ja mozemo da sednemo i provedemo 10 minuta dnevno razmisljajuci
sta da radimo da zaradimo kintu i radimo na tome, nemora da znaci da svi tako moraju da rade. neko ne zna kako, zamisli nekog
slikara da tako razmislja, ili nekoga sa filozofije, itd...retki su takvi koji pripadaju tehnickim strukama a ne ostali..inace niko nije
rekao da je pctel laktaros....imas potpuno drugu sliku kad si okruzen ljudima koji se relativno lako snalaze zato sto su u takvom
okruzenju, dodji ovde pa malo razmisli, cimanje na svakom koraku, posle nekog vremena ubiju ti volju za zivotom.
I sta ako pctel ima prodavnicu, ja necu da se bavim preprodajom...svi ovde sa bave nekom preprodajom, niko proizvodnjom
(nemam nista protiv njega njemu odgovara to meni nesto drugo....)

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 13:06 - pre 217 meseci
Citat:

I sta ako pctel ima prodavnicu, ja necu da se bavim preprodajom...svi ovde sa bave nekom preprodajom, niko proizvodnjom


Pa dobro biras ono sto ti najvise odgovara i sto je moguce - proizvodnja u Srbiji je i dalje zeznuta rabota, ali opet...

1. Opcija da "gazdi kuvas kafu i radis za 10k din" - cimanje na poslu i sa zaposlenima.
2. Opcija da sam budes svoj gazda, da radis vise - mozda posao za koji nisi skolovan, ali i da imas vece mogucnosti. Cimanje sa klijentima i oko organizacije.

Meni je to no-brainer - ako se vec cimas, bar se cimaj za sebe.

Citat:

Nemora da znaci da svi tako moraju da rade. neko ne zna kako, zamisli nekog
slikara da tako razmislja, ili nekoga sa filozofije, i


Ja celu umetnicku ekipu koju znam, sto u Srbiji sto van nje - svi sklapaju kraj sa krajem i zive od neredovnih honorara, mame i tate, poslova "sa strane" - ne znam bas gde to slikari imaju redovnu platu ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 13:41 - pre 217 meseci
Citat:

Citat:
Nemora da znaci da svi tako moraju da rade. neko ne zna kako, zamisli nekog
slikara da tako razmislja, ili nekoga sa filozofije, i...


Ja celu umetnicku ekipu koju znam, sto u Srbiji sto van nje - svi sklapaju kraj sa krajem i zive od neredovnih honorara, mame i tate, poslova "sa strane" - ne znam bas gde to slikari imaju redovnu platu ;-)


Zanimljivo. Umjetnicka ekipa koju ja znam, isto u Srbiji, ali i van nje, zivi iznad prosjeka, predani su poslu, imaju i vise nego redovnu platu. Sve zavisi koga znas, gdje i koliko moze da bude drugacije od 'sklapanja kraja sa krajem' samo ako se usudis da ne ispunjavas norme ljudi oko sebe - nego svoje.
 
Odgovor na temu

cuprina
Marijana Masic
desktop podrška
Beograd

Član broj: 84695
Poruke: 74
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: cuprina@elitesecurity.org
ICQ: 252704209


Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 13:45 - pre 217 meseci
Stvarno, Ivane, biotech je u pravu. Tebi je stvarno sve lako...Pokusacu da ti objasnim situaciju iz ugla prosecne devojke koja zivi i radi sa prosecnim ljudima...
Zamisli da se rodis kao podstanar. Majka cistacica, otac vas sve napustio kad si imao 2.5 godine, imas i mladjeg brata...Majke nikad nema zato sto mora da radi na 3 mesta da bi platila stan i prehranila decu (da je znala da ce se brak raspasti, ne bi se ni udala, ni radjala...). Znaci, novca ima dovoljno da ti plati osnovno skolovanje sa polovnim knjigama i srednju skolu sa teskom mukom. Ti, pri tome, nisi vunderkind i imas IQ 90, pa ne mozes da ides na takmicenja, ne ostvarujes spektakularne rezultate...Zavrsis srednju (naravno neku koja ima bar neku prodju, jer na faks ne mozes), u medjuvremenu beres visnje, maline i ostalo preko raspusta da pomognes majci...Steknes izuzetnu radnu naviku, majka te vaspita da budes posten, vredan, radan, odgovoran, kulturan i sve ostalo...ali, TI SI PROSEK! U prevodu, to znaci da na svom radnom mestu hoces da radis i prekovremeno, i ono sto nije u opisu tvog posla, i sve i svasta...ali to hoces samo na pocetku svog radnog veka, zato sto si ovca i nemas dostojanstvo, pocetnik si, moras da cutis i trpis, a i nije ti bas nesto tesko...a da napredujes ne mozes od mozgica koji dolaze na ovaj ili onaj nacin tu, koji su ispod proseka u poredjenju sa tvojim predanim radom, tvojim stecenim znanjem (gorko stecenim), tvojim emocionalnim IQ-om...a iznad su samo zato sto su imali mame i tate sa lovom, pa se rodili u toj porodici a ne ovoj drugoj....Odoh sad do djavola, htela sam da kazem da je biotech u pravu i da ne mozes da posmatras situaciju iskljucivo iz ugla uspesnog coveka koji ima potporu, nego se malo osvrni oko sebe. Hrpa ljudi (prosecnih) izgara na poslu i daje sve od sebe, ali ih niko ne konstatuje. Prezivljavaju (bukvalno) od prvog do prvog i nemaju mogucnosti da svoje sklonosti usavrse i unaprede svoj zivot (kurs Access-a je oko 40.000 - u prevodu 3 stanarine za stan koji placam kao podstanar; kurs italijanskog jezika sa 2 knjige i 22 CD-a je 15.200, u prevodu cela moja plata i malo vise; Assimil-ov kurs je 3k sto znaci da moram da biram izmedju 2 markice za prevoz i toga...). Sve u svemu, spusti se malo na zemlju ako uopste zelis da shvatis zasto se jadikovke cuju na svakom koraku. Zato sam i pomenula Milosevica Jr. (ne zato sto zelim diskoteku i milione), jer je perfektan primer nesuvisle tvrdnje da MOZES SVE SAMO AKO HOCES, kao sto je bilo u slucaju price njegove divne mame. Ne verujem da gradjevinci koji se prze na suncu izabrase svesno da se rode u siromasnim porodicama, sa zatucanim roditeljima i niskim IQ-om...a mozda i nije nizak, samo nije primecen, jer se na takve niko ni ne osvrce. Nemaju smisla bas te price da se vrednim radom i trudom stice bogatstvo. Veruj mi, ja bih do sada imala par diskoteka da je to istina. Nemojte nas dodatno ponistavati, vec se to dovoljno cini sa svih strana....
A i to sto rece biotech, nije isto kad ti s mene na ustap podignes par komada namestaja, a ja svako jutro trcim da nahranim gazdinu cerku (a ponekad i psa...).
P.S. Evo idealnog primera burnout-a i stanja na radnim mestima...i toga koliko smo spremni da radimo sve i svasta (ventura, nemoj da mislis da nisam) i dokle to sve ide...
http://www.elitesecurity.org/tema/184531/0

[Ovu poruku je menjao cuprina dana 29.06.2006. u 14:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cuprina dana 29.06.2006. u 14:57 GMT+1]
Samo su svemir i ljudska glupost bezgranični...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 14:00 - pre 217 meseci
@cuprina

I šta je tvoja poenta na kraju? Ako imaš usran život, ne treba ni pokušati nešto promeniti, jer su šanse ionako male?

Koliko vidim u proiflu radila si i kao krupije u živom casinu... To je u srbiji posao od koga se mesečno zarađuje 800-2000 evra u zavisnosti od casina i od količine tipsa, a ti si napustila taj posao i prešla da radiš u državnoj firmi firmi za 250 evra?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 14:01 - pre 217 meseci
@Marijana,

Ne mislimo na iste stvari - ja pre svega uopste ne pricam "sve se moze kad se hoce" nego zaista mislim da uz dosta truda mozes raditi privatno kao graficki dizajner sa malom privatnom agencijom umesto da radis za gazdu ako smatras da si placena ispod svake cene i podcenjena sto se kvaliteta tice - mozes poceti part-time tako sto ces malo raditi privatno, dok ne povecas bazu kontakata i klijenata a onda otici sa trenutnog posla.

Uopste ja ovde nisam pominjao "sve" - ovo je najobicniji mali poslic, verovatno ces zaradjivati 500-1500 eura mesecno u zavisnosti od licnog truda i zalaganja (ko zna, mozda i vise ako imas dar za marketing i sl...) - ali ce to bar biti potpuno tvoj novac.

Hajde da se na bavimo Milosevicem Jr-om, predsednicima opstina, maminim i tatinim sinovima i sl - jer me niko nece uveriti da se sa pruzanjem grafickih i sl.. usluga ipak ne moze relativno OK ziveti bez da nekom zabadas iglu u oko i kacis se sa nekim krimosima - i to u Beogradu koji ima mali zilion restorana, kafica, butika, trgovinskih firmi, potreba za oglasima u novinama i sl...

Pomenuh pctela - bas zato sto je eto covek primer malog preduzetnika, ne kuka vec je napravio malu trgovinsku firmu - ne verujem da je bogat (sorry pctel ako jesi) ali zivi pretpostavljam OK.

Citat:

Nemojte nas dodatno ponistavati, vec se to dovoljno cini sa svih strana....


Ja to i ne pokusavam, sorry ako to izgleda tako - samo kazem da postoji alternativa za koju se treba doduse izboriti ali nije nemoguca.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.beobug.com.



+52 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 14:26 - pre 217 meseci
Citat:
biotech: e dimkovicu, tebi je sve lako, pokreni svoj biznis,zaradi pare....mislim ti si zaboravio koja je situacija ovde?!
ovde mogu da uspeju ili prevaranti,mamini i taticini sinovi ili zesc laktarosi...oni najinteligentniji bi svakoko
nasli posao svuda pa i ovde ali sta je sa prosekom kojeg ima najvise....

Taj Dimković je pokrenuo svoj biznis u Srbiji tamo negde 1999/2000, ako je sudeći po njegovoj izjavi da je to uradio sa nekih 18-19 godina - u vreme kada je to bilo nešto najluđe što je mogao da uradi (bombardovanje, sankcije, politička nestabilnost, opšte siromaštvo, defetizam i pesimizam). Srbija je danas, iako daleko od normalne države, znatno bolja nego Srbija tada - postoje bar elementarni uslovi za normalniji život i rad nego što je to bilo 90-ih.

@all

Preporučujem sledeće štivo za čitanje:

http://www.paulgraham.com/ (tačnije http://www.paulgraham.com/hiring.html)

A vredi pogledati i Biznisblog našeg ES-kolege mungosa, dečko redovno objavljuje vrlo kvalitetne i inspirativne tekstove na temu pokretanja i vođenja startup-ova.

Što se tiče odlaženja u offtopic, ne brinite - opcija premeštanja poruka je majka ;)
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT29.06.2006. u 15:06 - pre 217 meseci
Mislim da ste svi u pravu, svako govori ispravno iz svoje perspektive. Tačno je da nas okružuje bijeda i da današnji ljudi između 18-30 godina su stasali u najgorem mogućem okruženju i nažalost da su im oči gladne nekih stvari koje su normalne i default u ostatku civilizacije. I trebaće da prođe dosta godina da stasa nova generacija koliko-toliko lišena tog bijednog lifestyle-a i svega onog što isti nosi...

Suština je priče da smo mi, ma šta mislili u sebi izrazito neradan narod. Preksinoć sjedim sa nekom studenskom ekipom na piću, svi se žale kao jedva imaju da popiju kafu, niko ništa ne radi, obnavljaju godine na faxu, žicaju od matoraca i prozivaju dečka za stolom pored koji je izašao skockan, obrće ture, a suština je da momak radi deset sati na bageru / vozi kamion u porodičnoj firmi. I fala Bogu da ima da izađe, da počasti, da se provede na način koji njemu odgovora...

Treba prvo da prevaziđemo taj neradnički mentalitet, a zajedno s njim ono što je Meša Selimović definisao kao: "ovaj narod bogatog mrzi, a siromašnog prezire" (ili vice versa). Masa ljudi se loži kao da šljaka nešto, u suštini sve je to prazna priča. Moramo da naučimo da uradimo tih 8h sati, ali baš da ih uradimo i rezultat mora da dođe. Niste zadovoljni uslovima u drugoj firmi, i ja sam prošao šljakersu fazu, mislim da to svi moraju. Marijana, probaj da uštekaš od tog posla lovu za dva-tri mjeseca života bez primanja, odmori se tada od aktuelnog posla jer šljakerski mozak teško može od silnog posla da produkuje nešto smisleno. Odmori bar taj jedan mjesec, malo vrati se u normalu, popričaj sa neradničkom ekipom (koju sigurno imaš/poznaješ) i skontaj onda za taj samostalni posao. Ako si toliko dobra u svom poslu, ako posjeduješ radnu naviku, iskustvo, probaj jbga... I moraš da se laktaš, ne može drugačije.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: "Sagorevanje" na poslu a.k.a. BURNOUT

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 29012 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.