Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Help oko mixanja u FL-u

[es] :: Muzička produkcija :: Help oko mixanja u FL-u

[ Pregleda: 2553 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 12:27 - pre 225 meseci
Eto imam par pitanja u vezi mixanja u FL-u:

1.) Dosta često nabavljam sampleove odkoznakud i dolaze u kojekakvim kvalitetama i glasnoćama. Zanima me jel važno ako ja u nekom editing programu prvo to sve obradim (DC offset, ciscenje suma, kompresija, EQ) ili mogu to puknut u sampler u FL-u i onda sa FX trakama učiniti to isto (kompresiju, EQ...)

2.) Do nedavno sam sav materijal peak normalizirao (nepucajte!) i onda sam shvatio da normalizacija nije toliko dobra (gdje se onda koristi peak normalizacija uopće?) i sad sam prešo na kompresore. Zanima me dali kompresori dižu noise floor kada dižemo gain?

3.) Koji je uopće točan način za dizanje glasnoće pomoću kompresora (stavim tresh. na avg. rms value i onda sve iznad kompresiram sa nekim ratiom ili trebam skuziti gdje su peakovi i gdje je otprilike sve otalo ujednačene glasnoće i onda tu staviti treshold?)

4.) Zašto u FL-u kad povećavam gain sa kompresorom zvuk ne ode u clip, nego jednostavno stane na 0db, kolko god ja povećao gain nakon što sam prvi put taknuo 0db?

5.) Ako sam dobro shvatio moram imam svaki zvuk na max. glasnoći koja može biti da nebude clipping. Kad onda to sve mixam u master traku jeli važno da mix. bude najglasnije što može ili može biti tiše (glavno da je mix meni kako paše), pa kad cijelu stvar exporatm onda dalje otvaram za mastering, sam dobro skuzio?
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.homechoice.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 13:38 - pre 225 meseci
1. nije vazno gde ih obradjujes efektima i procesorima. zapravo, ako mozes nesto da uradis offline (van sekvencera, u sound forge npr), uradi, zato sto ces osloboditi procesor pri mixovanju za nesto pametnije. jedino sto je problem je za eq, reverb i kompresiju, jer to mozes da cujes samo u okviru svog mixa.

2. peak normalizacija nije ta losa :) kod peak normalizacije, najglasniji deo signala (peak) dizes na zeljeni nivo, ali nemas distorziju. distorzija ti je garantovana kod onog drugog tipa normalizacije (rms normalizacija) - i to ne bi trebalo da koristis nikada.

da, kod kompresije se dize noise floor, zato sto kako glasni signali postaju tisi, tisi signali postaju glasniji, logicno :) pazi koliko pomeras make-up gain knob na kompresoru. slusaj obavezno i u izolaciji i u okviru mixa.

3. za podizanje glasnoce se koristi pomenuti make-up gain knob. mada kompresori sluze da bi se smanjio dinamicki opseg instrumenta, to ce uciniti da zvuci glasnije ako peakove vratis na originalni nivo. nema nikakvih pravila za postavljanje tresholda i ratio-a. to sve zavisi od elementa u mixu i celog mixa. probaj prvo sa blagim setovanjima, to je preporuka. npr -6db, 1.5:1

4. pa ne postoji skala preko 0db :) cim dotakne tu cifru i dobijes crvenu boju na volume metru, to je clipping.

5. ok, mozes slobodno da ostavis par db headrooma pri mix downu, koji ce biti iskorisceni u masteringu. bitno je da su relativni nivoi trackova dobri i da se nista ne krsi u frekventnom spektru. i da mix ima dubinu (reverb) i dobru panoramu. lako se posle u masteringu maximizuje da se iskoristi svaki delic headrooma. obavezno proveri da nemas neki peak koji klipuje pre exportovanja. i posle jos jednom u sound forge.
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 13:59 - pre 225 meseci
@ 4.) Kontam da je 0db klipanje, ali u FL-u mi je to jako cudno. Imam neki zvuk kojemu je max peak na ne znam -1db, bez ikakve kompresije i niceg. Onda samo puknem to u kompresor i dignem gain za 5db i ne desi se klipanje. To mi je cudno.

@ 5.) Znaci kad mixam u master mi je samo vazno da to dobro bude smixano i da se dobro cuje makar bilo relativno tiho kad bi se mjerilo sa Vumetrom? Mislim necu sad mixat na ne znam da pojacam zvucnik ful i onda mixam da bude mix na -30db, ali recimo sta ja znam -10db tu negdje je dobro jel?
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.homechoice.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 14:10 - pre 225 meseci
4. ne secam se bas. ali cini mi se da fl studio po defaultu uvali fruity limiter na master kanal. pogledaj da li je tu, cini mi se da je na 6. ili 7. mestu na glavnom kanalu.

5. da. najbitnije je da su relativni nivoi izmedju instrumenata dobro podeseni. znaci da su im svi odnosi dobri. da nista nije previse tiho ili glasno. da se sve lepo i jasno cuje. u mix downu nije znacajno da ti je najvisi peak na vrhu headrooma. moze slobodno i par decibela ispod da bude. to se vrlo lako sredi u pre-masteringu.
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 14:45 - pre 225 meseci
Pitanje: zašto kompresor a ne limiter kad se treba dobiti glasniji zvuk?

@ 4.) nema nikakvog limitera o_0 na master traci, ali u helpu pise da Fruity Compressor ima i limiter u sebi pa valjda zato.
- Ako pojačam preko 0db pomoću slidera na mixeru onda može doći do klipanja na master traci (zasto?) i na koju foru FL može pojačavati preko 100% zvuk (slider na mixeru ide do 125%) i DBmeter mjeri do +6db. Kako je to uopce moguce u dig. tehnici (znam za tu foru na kazetama)?

E da i ukratko me zanima:
razlika pre-master/mastering, compressor/multiband compressor, sto je knee u compressoru?

Hvala za odgovore dosada.

[Ovu poruku je menjao Evil Noob dana 08.10.2005. u 18:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.homechoice.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u08.10.2005. u 23:39 - pre 225 meseci
limiter je takodje kompresor koji ima radio 10:1 ili veci. on onemogucava da bilo koji peak predje zadatu vrednost. to mu je namena.

za slabija podesavanja, kompresor zovemo samo kompresor :) u tom slucaju koristimo treshold i ratio podesavanja da smanjimo dinamicki opseg tracka. to ce uciniti, kao sto sam vec napisao, da glasniji delovi budu tisi, ali i da tisi delovi budu glasniji. tako da ako je neki track u mixu neuravnotezen, tj cuju se samo glasni delovi, a oni tisi, podjednako muzicki bitni, su sahranjeni. mi upotrebimo kompresor i ujednacimo nivo celog tracka. pomocu make-up gain parametra mozemo i da ga podignemo da overall bude glasniji u mixu za decibel ili dva. obrati paznju i na attack i release setovanja, ona su vrlo bitna. attack setuje koliko brzo ce uredjaj da reaguje kada se predje treshold, a release koliko dugo ce posle pada signala ispod tresholda drzati aktivnu kompresiju. npr za bubnjeve ako ne ostavis ~20ms cesto mozes da ugusis skroz svaki udarac. a release ako ne podesis dovoljno dugo mozes da dobijes vrlo ostar prelaz sa glasnog na tise (breathing, tj pumping, ovo se koristi kao efekat u elektronskoj muzici, jos ako se uradi sidechain sa ostatkom mixa, tako da sve ostalo bude tise tih par desetina milisekundi tise, dok traje udarac, to je zlo. misli na npr daft punk ili 'call on me' - eric prydz, extremna setovanja kompresije na kick bubnju). opet ako stavis predug release na bubnjevima, mozes da pokrijes i attack od sledeceg udarca i ugusis ga (cesto se desava ako je brz tempo). tako da obrati paznju na ova dva setovanja, narocito kad kompresujes bubnjeve.


4. da, to je to. na fruity compressor sam mislio. sa limiting podesavanjima.

svi mixeri, analogni ili digitalni, imaju 0db poziciju na 3/4 fader linije. tih 0db se odnosi na ulazni signal. sve iznad toga je za koliko pojacavas ulazni signal, a ispod, za koliko ga utisavas decibela. to, naravno, zavisi samo od nivoa signala koji ulazi u bilo koji kanal na mixeru. ako je malo tih, ti mozes ovako da na njegovih npr -12db, dodas malo tako sto gurnes fader do +3db pozicije. efektivno ce sada biti na -9db nivou.

u fls mozes da odes u red zone ako gurnes master fader, zato sto on u signal chain-u dolazi posle master inserta (gde se nalazi pomenuti limiter/kompresor). bilo koji drugi kanal ce biti limitiran, zato sto svi njihovi pojedinacni faderi u lancu idu pre master inserta, koji procesiraju sve ostale kanale (hence, inserti na master kanalu, imaju taj prefix).

u digitalnoj tehnici je svako prelazenje preko 0db katastrofalno jer daje potpuno random distorziju, vrlo glasno i neprijatno. u analognoj tehnici (npr tape machine, tube oprema etc) moze da se predje preko granice, zato sto distorzija koju unose analogna el. kola zapravo istice neke visoko-frekventne harmonike u signalu i zvuk cini prijatnijim (subjektivno misljenje, ali mnogi se slazu).

pre-mastering je zapravo termin koji bi trebalo koristiti za ono sto obicno zovemo mastering. to je ujednacavanje glasnoce celih numera po frekventnom spektru (koriscenjem multiband kompresora i vrlo preciznih eq-a) i ujednacavanje nivoa numera u sekvenci, kada se radi album (tako da zvuce podjednako glasno sve), kao i finalno pripremanje zvuka za fabricko presovanje (tu se malo razlikuje kad se radi za vinyl i cd).

tehinicki, mastering je proces koji se odigrava u fabrici za presovanje medija, gde se pravi glavna kopija (zove se glass master) od koje se prave dalje kopije za masovnu replikaciju.
ali gde god da odes, svi ce pre-mastering zvati mastering, tako da slobodno to mozes da uzmes, zdravo za gotovo.

multiband kompresor, za razliku od uniband (upravo sam skovao ovu rec:) kompresora, moze da postavi razlicita podesavanja kompresije za razlicite frekventne opsege. ovo se najcesce radi na vec mixovanim trackovima. tako da se podjednako jasno cuju sve grupe frekvencija. mb kompresori su obicno 4-band, za niske, nize-srednje, vise-srednje i visoke tonove. vecina ima sweepable granicne frekvencije. sva ostala podesavanja su kao i na ostalim kompresorima, znaci treshold, ratio, attack, release... samo ih setujes cetiri puta.

soft knee kompresija je kada se nivo tracka postepeno spusta kada se detektuje peak preko tresholda, tako da spontano dodje do zadatih parametara, umesto instant skoka na neka ostra setovanja, sto je hard knee kompresija. npr u primeru 'pumpinga' koji sam naveo gore, ocigledno se koristi hard knee, zato sto je vrlo upadljiv prelaz na ostra setovanja kompresora. ali kod nekih akusticnih instrumenata je npr, vrlo neprijatno cuti ovakve skokove nivoa, pa se koristi soft knee koji postepeno, zajedno sa porastom nivoa signala, podize i vrednosti kompresije, do onih koje mu ti zadas.

ukratko

soft-knee - ne provaljuje se kompresija

hard-knee - provaljuje se kompresija (za istreniran sluh najcesce tho), narocito na ostrim setovanjima.

ako ne cujes nikakvu razliku sa i bez ukljucenog soft-knee tastera, slobodno ga iskljuci, jer ces manje opterecivati procesor u real time modu.


pitaj sta god ti nije jasno, nemoj da se stidis :) potrudicemo se svi da ti odgovorimo. zato je tu ovaj forum.
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u10.10.2005. u 20:57 - pre 225 meseci
Evo mene opet s tonom pitanja ;)
- Dakle pocet cu od rekordanja i obrade zvuka u Cool Edit Pro 2.0: neki dan sam recordao jedan stream preko neta, pa nisam mogo znati koliki ce bit maximalni level (ono klipanja da ne bude) pa sam dosta tiho stavi slider u windows mixeru (CEP se kontrolira preko tog mixera) i sinimio sam stvar koja ima avg RMS oko -15db a max peak oko -8db (nisam siguran za peak vise). Inace ovo je "sto da radim sa zvukovima PRIJE nego ih posaljem za mixanje i efexiranje u neki sekvencer" E sad:

0.) a) Onaj MB kompresor, on reagira samo na odredjene frekvencije ako sam dobro shvatio? b) gdje/kada se koristi expander (neki primjer lagani ak moze)?

1.) Kad tako ne znam hoce li nesto otici u klip dok snimam jel ima neki nacin da se koristi neki kompresor/limiter/AGC (jel ima tog u CEP, di mogu nabavit)/slicno (softwerski ofkors) koji "radi" prilikom samog rekordanja i tako sprijeci sav kliping? I nakraju vidim ton_majstor kaze Peak norm. je no-no, Vindic8tor kaze RMS norm. je no-no, helpajte?

2.) Kad sam snimio tu stvar tako tiho, ne/smijem tj. ne/moram li raditi Peak normalizaciju ili da dizem na max. level sa nekim limiterom, pa tako da započetak dobijem visoki level zvuka, a onda kasnije kompresija ako treba ujednaciti zvuk ili nesto drugo? I ako vec to radim da dignem na 0db ili 1/2db manje? I jeli prva i osnovna stvar radit DC offset removal pa dizati level ili dignut pa onda DC offset maknut ili nesto trece?

3.) Kad (ako sam to napravio) sto ide sljedece? Kompresija, ekvilizacija, samoubojstvo kad se shvati da je šum prejak ili nema neki točan redoslijed?

4.) Ako se vrsi nekakva ekvilizacija, ima li neke general upute sto odrezati (neke totalno niske/visoke frekvencije, dizati neke ostale itd.?)

5.) Ukoliko se čuje šum (ili treba uvjek mozda?) raditi nekakav NR (imam onaj sa CEP-om sto dolazi) i koja je najbolja tehnika za to (znam za ono pusti da se pojavi sum pa onda gather statistics iz tog, a znam i malo radit sa spektr vjuom)?

6.) Još neki hint/izderavanje na mene? Slobodno recite sve sta me ide... :) I molim sto tocnije mi pojasnite da ja fino shvatim koliko ne znam :)


[Ovu poruku je menjao Evil Noob dana 10.10.2005. u 22:16 GMT+1]

Valjda je ovo zatisje pred buru :)

[Ovu poruku je menjao Evil Noob dana 11.10.2005. u 23:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Help oko mixanja u FL-u12.10.2005. u 23:15 - pre 225 meseci
Ajmo ljudi helpajte.
Ja se stvarno ispricavam ako je ovo postao post tipa "pomagajte meni i samo meni", ali nadam se da ce svi koji imaju ovakva pitanja i osobito rade u FL-u profitirat od ovoga.
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Help oko mixanja u FL-u

[ Pregleda: 2553 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.