Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 43372 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?01.02.2006. u 18:07 - pre 222 meseci
Citat:

Što se satisfakcije tiče naravno da ona mora da postoji jer na kraju krajeva najveći gubitak ima porodica ubijene osobe a ne država.


Svrha modernog zakona u modernoj drzavi nisu nikakve i nicije satisfakcije nego red i mir i neometano funkcionisanje drustva. Ponovo ti postavljam pitanje: kakvu satisfakciju mozes imati ako se ubije nevina osoba?

U tom svetlu cilja zakona u danasnjoj drzavi, smrtna kazna ipak nije pokazala nikakav merljivi dobitak - ako imas drugacije podtake, izvoli pa ih iznesi ovde. Meni se cini da je stopa nasilnog kriminala u Teksasu ipak veca nego u Kanadi, na primer - sa sve par hiljada propisaniih smrtnih kazni... kako to?

Citat:

Nemoj mešati babe i žabe, ovde govorimo legitimnom procesu gde je zločinac dokazano kriv i osuđen.


To ako je neko dokazano kriv i osudjen ne znaci da se kasnije ne moze dokazati suprotno, recimo ako u dokaznom postupku neki podaci nisu dostupni a postanu dostupni kasnije. To proizilazi iz proste logicke cinjenice da se krivica utvrdjuje tako da bude "izvan svake sumnje" u momentu izricanja presude, tj. uzimajuci u obzir okolnosti poznate za vreme istrage.

ALI - kao sto rekoh, okolnosti mogu da se promene posle presude dobijanjem novih podataka, na zalost ovo uopste nije retka pojava, ja sam ti lepo izneo statisticke podatke iz USA koji su validni i u kojima se vrlo jasno vidi da broj onih koji su oslobodjeni smrtne kazne u odnosu na broj izvrsenih egzekucija uopste nije mali a kamo li zanemarljiv.

Koji je tvoj odgovor na to? Bas te briga, bitno je da se vidi krv ko za vreme Rimljana?

Citat:

Mi sad ovde možemo doveka da se raspravljamo, svako ima neko svoj stav.Za mene ubica može imati samo jednu kaznu a to je SMRT!


To sto je za tebe OK, je u redu - svako ima pravo na svoj stav - ali ako te neko pita da svoj stav odbranis, mozes ili reci "to je moj stav i nema potrebe da ga branim" ili da ga argumentovano odbranis i objasnis zasto bi smo svi mi morali da ga prihvatimo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?01.02.2006. u 18:57 - pre 222 meseci
Ako od 101 coveka osudjenog na smrt samo taj 1 bude nevin, to onda i nije toliko strasno (jeste strasno ali...) jer ce izvrsenjem smrtne kazne ovih ostalih 100 biti spaseni mnogi zivoti kasnije, nego da ne bude niko osudjen na smrtnu kaznu ali zato da neki debili pobiju sutra dosta ljudi.

Koliko znam od kada su ukinute smrtne kazne dosta se povecao broj silovanja dece itd.... (mozda gresim)

Ako bi poceli na licu mesta da izvrsavaju smrtne kazne cak i za sitnice (tipa klasicnu pljacku) kriminal bi se smanjio sigurno za ... barem 50%. U pocetku bi mozda nastradali i ne tako veliki "kriminalci" cak i da kazem ljudi koji i nisu poremeceni, ali bi u buducnosti bilo mnogo manje kriminala (ako me neko razume sta pokusavam da kazem, jeste malo ekstremno mozda ali :) ). Kada bi sada sasekli sve (na taj nacin) za 2 godine mogli bi verovatno i zatvore da zatvore jer vise ne bi bili potrebni.

aj sad na pljuvanje :)

[Ovu poruku je menjao abishai dana 01.02.2006. u 20:00 GMT+1]
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?01.02.2006. u 19:19 - pre 222 meseci
Citat:

Ako od 101 coveka osudjenog na smrt samo taj 1 bude nevin, to onda i nije toliko strasno (jeste strasno ali...) jer ce izvrsenjem smrtne kazne ovih ostalih 100 biti spaseni mnogi zivoti kasnije, nego da ne bude niko osudjen na smrtnu kaznu ali zato da neki debili pobiju sutra dosta ljudi.


Hmm - za takve zlocine koji zahtevaju smrtnu kaznu postoji kazna zatvora od 40 godina bez prava na pomilovanje. Za serijske ubice postoje zakonodavstva gde se godine dodaju - pa te za ubistvo 10 ljudi osude na 150 godina. Dakle - postoji resenje.

I nista od toga ne moze da opravda da ces ubiti jednog coveka - pukom greskom. Za tako nesto (svesno ubijanje coveka i to od strane drzave, osim u granicnim slucajevima perzistentnog vegetativnog stanja, medicinski opravdanog abortusa u poslednjem trimestru i negde eutanaziji usled smrtne bolesti) jednostavno nema i ne moze biti opravdanja.

Citat:

Ako bi poceli na licu mesta da izvrsavaju smrtne kazne cak i za sitnice (tipa klasicnu pljacku) kriminal bi se smanjio sigurno za ... barem 50%.


Jesi nekad cuo za polisu smrtne kazne u Kini? Sigurno jesi :)

Tu se, eto, glavi metak (koji, pritom, porodica ubijenog mora da plati - interesantna ideja :-) i za falsifikovanje papira za studentsku pomoc (desilo se u 2003 valjda) - pa im stopa kriminala raste, i imaju sve od kriminala sto ima i u zemljama gde nema smrtne kazne.

Kako to da empirijski objasnimo? ;)

Citat:

Koliko znam od kada su ukinuti smrtne kazne dosta se povecao broj silovanja dece itd.... (mozda gresim, ali koliko znam tako je)


Evo par citata:

Citat:

The murder rate in Canada has dropped by 40% since the death penalty was abolished in that country in 1976. (Amnesty International)


Ovaj citat direktno opovrgava tezu da ukidanje smrtne kazne povecava stopu teskog kriminala - iz vise razloga, izmedju ostalog i zato sto su mnoge ubice psihicki slucajevi koji imaju suicidalnu zamisao pa im to dobro dodje da se oslobode i svog zivota, postanu slavni, vidjeni na TV-u, zaljeni od porodice i jos gomilu bolesnih ideja kakve psihicki bolesnik moze da smisli.

Dozivotna robija bez pomilovanja ipak deluje vise zastrasujuce IMHO.

Citat:

A 1998 research study conducted for the United Nations concluded: "This research has failed to provide scientific proof that executions have a greater deterrent effect than life imprisonment. Such proof is unlikely to be forthcoming. The evidence as a whole still gives no positive support to the deterrent hypothesis." 8


Citat:

# The five countries with the highest homicide rates that do not impose the death penalty average 21.6 murders per 100,000 people. The five countries with the highest homicide rate that do impose the death penalty average 41.6 murders for every 100,000 people. (United Nations Development Program)


Ja bih pre rekao da oni koji podrzavaju smrtnu kaznu pre hoce da veruju ("I want to believe" - Mulder) da ona funkcionise - a svi fakti ocigledno pokazuju suprotno. Smrtna kazna je u naj naj boljem slucaju efektivna kao duga zatvorska kazna (a nije ni toliko kao sto se vidi) - a drustvo kosta i nevinih zivota u odredjenom procentu.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 01.02.2006. u 20:29 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.nat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?01.02.2006. u 21:29 - pre 222 meseci
Jedino bolje resenje od smrtne kazne bi bilo to da se pocinioci teskih krivicnih dela koriste kao zamorci.
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?01.02.2006. u 22:54 - pre 222 meseci
^ da znas

Koliko znam od kada su ukinuti smrtne kazne dosta se povecao broj silovanja dece itd.... (mozda gresim) - nisam rekao da je ovo sigurno :).
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
0

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 08:52 - pre 221 meseci
...neko je pomenuo da sociopatama treba obezbediti uslove u kojima im se nece desiti povlacenje "okidaca"...ah, da, da ne zaboravim...
...ja sam pritajeni sociopata i da se ne bi desilo da mi dodje "zuta minuta", molim vas da uplatite po 100E na dole navedeni broj racuna kako bih materijalnom egzistencijom uticao na "okidac".
Mozda (ali ne sigurno) na taj nacin spasavate zivot nekog poznatog ili cak svoj sopstveni. Ja se obavezujem da cu po prijemu novca uciniti sve sto je u mojoj moci da ne dodje do nemilih scena.
Na zalost, garantni rok ne postoji posto je u pitanju polovna roba.

broj racuna je 162-12-01320-9 sa naznakom "bolje spreciti nego leciti"


hvala unapred....i zelim vam dug zivot (a mozda i ne)...

Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 09:34 - pre 221 meseci
Citat:

...neko je pomenuo da sociopatama treba obezbediti uslove u kojima im se nece desiti povlacenje "okidaca"...ah, da, da ne zaboravim...


Znas i to je bolje nego da drzavi damo odresene ruke da se razracunava sa bilo kakvom vrstom nepodobnosti na brutalan nacin.

Covecanstvo je na testu istorije pokazalo koliko je sposobno da gospodari tudjim zivotima - setimo se WW2, eugenike, malo kasnije i lobotomije i sl... Na ljudskoj istoriji se uci, kako se istorija ne bi ponavljala. Ona se ponavlja samo glupima.

I svako ko misli da ce nasiljem (smrtna kazna) da suzbije nasilje je vrlo naivan - sve statistike ovog sveta kazu suprotno. To sto je vama zivot mio, ne znaci da je svakoj budali zivot mio i da se boji smrtne kazne - ja bas mislim da je takvima zivot na dozivotnoj robiji mnogo veca kazna.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.02.2006. u 10:37 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 10:37 - pre 221 meseci
Citat:


...neko je pomenuo da sociopatama treba obezbediti uslove u kojima im se nece desiti povlacenje "okidaca"...ah, da, da ne zaboravim...




Znas i to je bolje nego da drzavi damo odresene ruke da se razracunava sa bilo kakvom vrstom nepodobnosti na brutalan nacin.

molim, bez izvlacenja iz konteksta, da vidimo koliko cete napora (citaj "glupih" novcanih jedinica) uloziti na sprecavanje uzroka...
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 10:41 - pre 221 meseci
Citat:

molim, bez izvlacenja iz konteksta, da vidimo koliko cete napora (citaj "glupih" novcanih jedinica) uloziti na sprecavanje uzroka...


U humanom drustvu - dosta... u nehumanom, malo.

Prevencija svih bolesti, pa i psihoticnih stanja je uvek bolja nego lecenje istih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 12:30 - pre 221 meseci
Par pitanja za one protiv smrtne kazne.

Da li ste 100% sigurni da:

1 ubica osuđen na doživotnu robiju umesto smrtne kazne neće ubiti nekog od osoblja u zatvoru ili druge zatvorenike, jer on predstavlja konstantnu opasnost

2 neće možda pobeći iz zatvora i izvršiti nova ubistva

3 nekoj budali ne padne na pamet da dotičnog pomiluje posle određenog broja godina i time mu omogući da dalje ubija.

Na kraju da li se samoj državi isplati da drži jednu takvu tempiranu bombu u životu koja samo predstavlja finansijski teret za državu (ishrana, moguća zdravstvena zaštita, povećanje mera opreznosti, itd).

[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 02.02.2006. u 13:30 GMT+1]
I never wanna be a mod!
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 12:42 - pre 221 meseci
Citat:

1 ubica osuđen na doživotnu robiju umesto smrtne kazne neće ubiti nekog od osoblja u zatvoru ili druge zatvorenike, jer on predstavlja konstantnu opasnost


Nisam siguran, ali ne mozemo biti sigurni ni za ostale zatvorenike da se to nece desiti, pa ipak imamo zatvore za kriminalce, ne tretiramo ih misomorom cim opljackaju trafiku ili predju 3 puta na crveno.

@Mrkidivx, odgovori jasno - da li smatras da su potencijalni nevini ljudski zivoti (koji su dokazani) vredni tvoje ocigledno lazne sigurnosti (koja nije kompletna)?

Citat:

2 neće možda pobeći iz zatvora i izvršiti nova ubistva


Ne mozemo biti sigurni, ali da li mozemo biti sigurni da osoba koja je izvrsila krivicno delo pokusaja ubistva nece izvrsiti to ubistvo? Ne mozemo...

@Mrkidivx - da li po toj logici treba da ukokamo i sve koji su ikada pokusali ubistvo, znas oni mogu da ubiju?

Citat:

3 nekoj budali ne padne na pamet da dotičnog pomiluje posle određenog broja godina i time mu omogući da dalje ubija.


Mozemo biti sigurni, postoje mere kojima se takvi slucajevi resavaju za najgore ubice:

a) Dozivotna robija bez prava na pomilovanje

b) Dodavanje kazni za serijske ubice - ako te sud osudi na 150 godina za 3 ubistva, oslobodjenje od zatvora mozes ocekivati za oko 100 godina... i uz najoptimisticnije pretostavke o rastu duzine ljudskog zivota, ovo nece biti problem bar u sledecih 50-tak godina.

Pitanje za tebe, da li zbog neke "budale" u buducnosti treba svesno da zrtvujemo i potencijalno nevine ljude?

Citat:

Na kraju da li se samoj državi isplati da drži jednu takvu tempiranu bombu u životu koja samo predstavlja finansijski teret za državu (ishrana, moguća zdravstvena zaštita, povećanje mera opreznosti, itd).


Ne isplati joj se - kao sto joj se ne isplati i besplatna zdravstvena nega za bolesne, finansiranje humanitarnih projekata u inostranstvu i mnogo toga drugog po cemu se ljudi razlikuju od zivotinja.

Ipak, zarad nevinih zivota koje bi uzeo greskom - da li oni vrede manje od cene hrane i smestaja za zatvorenike? Odgovori iskreno.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.02.2006. u 13:45 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 13:06 - pre 221 meseci
Protiv smrtne kazne.

Uzgred, mislim da je dugotrajna robija gora kazna od pogubljenja.
 
0

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?02.02.2006. u 13:56 - pre 221 meseci
Smrtna kazna nema nijedno opravdanje.
Nece preduprediti moguce zlocine.
Nece "pokriti" stetu,pa ni emotivnu.
Sa druge strane moze imati neotklonjive posledice
Patoloski ubica,koji ce vrlo verovatno ponoviti zlocin,nije mentalno zdrav.
Ne mogu se ubijati sva mentalno obolela lica niti osobe koje u nekim trenucima,zbog "suzavanja polja svesti",ne mogu da odgovaraju za svoje postupke.
Nikada se do kraja ne mogu ispitati cinjenice i okolnosti nekog zlocina..
Tako se moze dogoditi da se smrcu kaznjava lice koje se pod drugim okolnostima moze ozbiljno pokajati,shvatiti uzas svoga dela...nikome ne treba uskratiti pravo pokajanja,ma sta neko o tome mislio.
Na kraju, oni koji su gledali film "Zelena milja" mogu da se uvere kako smrtna kazna
moze biti teska odluka.
Primer je,verovatno,pomalo plitak ali to mi je prvo palo na pamet.
Uostalom,cak ni samoubistvo nije dozvoljeno.Ako se nekome moze uskratiti pravo da sebi oduzme zivot,onda nikako ne treba dozvoliti ni ubistvo drugoga,cak ni pod maskom pravde i zakona.
Tokom istorije sva drustva su prosla kroz faze plemenske pravde,po principu "oko za oko","dug u krvi"...
Tekovina razvoja morala,drustva i svega onog sto nosi civilizacija treba da bude i briga o svim clanovima drustva,negovanje pravih vrednosti proklamovanih u svakom modernom drustvu.
JEdno drustvo bi trebalo da se nosi sa svojim problematicnim clanovima na humaniji nacin od onog iz srednjeg veka.To bi trebao biti i odraz zrelosti,kulture,humanosti drustva.
Ili bar teznje da se razvija u tom pravcu.


Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
0

nicr

Član broj: 47862
Poruke: 577
*.teol.net.



Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 02:07 - pre 221 meseci
Citat:
dalibord5: Nece preduprediti moguce zlocine.
taman posla, pa ako se osoba neboji smrtne kazne za njega je zatvor godisnji odmor.
Citat:
Nece "pokriti" stetu,pa ni emotivnu.
Nece ni dozivotni zatvor, sigurno je porodici zrtve lakse ako krivac za njihov gubitak, bude kaznjen smrcu. Neke osobe ne zasluzuju da zive, kao manijak koji je izbo 13ogodisnjakinju.
Citat:
Ne mogu se ubijati sva mentalno obolela lica niti osobe koje u nekim trenucima,zbog "suzavanja polja svesti",ne mogu da odgovaraju za svoje postupke.
Pa ne ce ni svi u ludnicu. Ma sad je najkoristenija fora, lud sam i to je to. Kazna se prepoli, lik ode po godine na lecenje, odsluzi po kazne i on zadovoljan. Ko je lud nek lupa glavom o zid, nek radi sta hoce, ali nek nenapada ostale.
Citat:
Tekovina razvoja morala,drustva i svega onog sto nosi civilizacija treba da bude i briga o svim clanovima drustva,negovanje pravih vrednosti proklamovanih u svakom modernom drustvu.
Da li ti covece vidis u kakvom svetu zivimo. Otvori oci, gde se god okrenes neko zlo se desava.(nemoj misliti da sam neki pesimista) Da bi se covekovo divljastvo ogranicilo potrebni su stroziji zakoni. Imamo zakone kakvi su sad, i sta se desava? Samo gore. E, brate, smrtna kazna, paa zlocincima na pravi nacin uzvratiti.
 
0

diabloo
cicevac

Član broj: 73461
Poruke: 14
212.200.97.*

Sajt: www.cicevac.com


Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 02:46 - pre 221 meseci
glava za glavu
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.navman.com.



+3 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 03:35 - pre 221 meseci
Citat:
nicr
Nece ni dozivotni zatvor, sigurno je porodici zrtve lakse ako krivac za njihov gubitak, bude kaznjen smrcu.

Nije tacno da je sigurno. Meni recimo ne bi bilo lakse. Cak mislim da je dozivotna robija mnogo teza kazna. A i uopste nije bitno sta je meni i tebi satisfakcija, to je individualna stvar.

Citat:
Imamo zakone kakvi su sad, i sta se desava? Samo gore. E, brate, smrtna kazna, paa zlocincima na pravi nacin uzvratiti.

Uporedi USA i Kanadu (ili mnoge evropske zemlje) i vidi koliko smrtna kazna pomaze USA da se smanji broj zlocina i teskog nasilja. Ne bi se bas reklo. U UK je bio pre nekoliko godina eksperiment kada su ponovo uveli smrtnu kaznu pa su posle ponovo skinuli jer se videlo da smrtna kazna ne smanjuje broj zlocina. U Singapuru se za nekoliko grama droge odredjuje smrtna kazna pa je opet to jedno od glavnih cvorista za trgovinu narkoticima s time sto narko karteli ne stradaju (jer oni ne prenose drogu) nego uglavnom sitna riba koja hoce da prehrani porodicu pa je prihvatio da radi rizican posao. Kao onaj Australijanac koji je hteo da pomogne bratu da vrati dugove. Zar ne bi bilo bolje da mu je odredjena zatvorska kazna a u slucaju saradnje sa sudom da mu se smanji kazna ako pomogne da se uhvati glavni baja...

Do sada NIKO od vas nije dao link ka nekim istrazivanjima da je smrtna kazna delotvornija u smanjivanju zlocina. Jedino su dati linkovi koji ukazuju na to da moze da strada nevina osoba. Znaci vama nije uopste bitno da li je smrtna kazna delotvornija nego bi samo zbog vase licne satisfakcije (kao da ste vi najvazniji) dozvolili da strada i po neka nevina osoba. To je samo kolateralna steta?

[Ovu poruku je menjao srki dana 03.02.2006. u 04:42 GMT+1]
 
0

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 08:42 - pre 221 meseci
Ako je kazna za pusenje u zatvorenoj prostoriji 15 000 i ako policija bezuslovno kaznjava prestupnike,velika je verovatnoca da ce se zabrana postovati.
Kod teskih krivicnih dela smrtna kazna nece bitno odvratiti ucinioca jer nesto moze uciniti u afektu,kada ne razmislja o posledicama,jer ocekuje da nece biti uhvacen,jer isteruje neku svoju pravdu pa ga bas briga jer...
Ucinioc jednostavno ne razmislja na taj nacin.
Moze li neko reci: A-ha,sad bih ubio komsiju,ali necu za to je propisana smrtna kazna.
Znaci smrtna kazna ima mali preventivni ucinak.
Mozemo je razmatrati samo sa stanovista nekakve satisfakcije za porodicu ostecenih,ili opravdanosti eliminisanja ljudskog otpada iz drustava.
Hitler je imao slicnu ideju.

I kad sam vec pomenuo Hitlera...
POd njegovom palicom ubijeno je nekoliko miliona ljudi.
Ljudi koji su za to neposredno odgovorni,pogubljeni su posle rata.
To je u redu.
Ali to je to.Kratak trenutak,mrtvi su i vise ih nema.
Kome je lakse zbog toga?
Mozda bi bolje bilo da su dozivotno u zatvoru,gde mogu da se suoce sa strahotama svojih postupaka.ONi su zlocine ucinili pod okolnostima koje je diktirala nacisticka drzava.
Dozivotni zatvor bi omogucio da vide i svet bez nacizma,mozda stvorio ideju koliko su gresili...
A turisti bi ih obilazili posle 30-40 godina gde bi videli kako trunu u zatvoru oni koji su bili gospodari zivota i smrti.


[Ovu poruku je menjao dalibord5 dana 03.02.2006. u 09:50 GMT+1]
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
0

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 08:51 - pre 221 meseci
Koliko mogu da vidim, ovde je jedini razlog protivnika smrtne kazne - mogucnost greske?
Jednostavno, ukoliko se dogodi takva kardinalna greska (hajde da izostavimo filmove sa americkom zastavom na kraju...) neka se utvrdi odgovornost prvenstveno istraznih organa. Smatram da sudije u tom slucaju nemaju neku veliku odgovornost (osim ako nisu u pitanju istrazne sudije) vec je odgovorna karika u sistemu koja je dosla do pogresnih zakljucaka. Znajuci da savrsen zlocin ne postoji i da se "ubica uvek vraca na mesto zlocina" , povecanje odgovornosti istraznih organa dovelo bi do malo sporije (o, zar se i to moze) ali mnogo sigurnije pravde...

DOZIVOTNA
Zasto bi od zlocina odustao neko ko zivi u kartonskoj kucici, bez hrane, vode, struje? Pa sve ce to dobiti u zatvoru...osim slobode kretanja. A ako se na jednu stranu vage stavi sloboda kretanja+moguca smrt od gladi (smrzavanja, bolesti) i sa druge strane ogranicena sloboda kretanja+hrana 3xdnevno, krevet, toplo, ucenje zanata, edukacija (po zelji), za sta se odluciti?

SMRTNA KAZNA
Naravno, moguce je i reci: "moguca smrt od gladi (smrzavanja, bolesti)" prema sigurnoj smrti (recimo inekcija koja je prilicno bezbolan nacin) , hmm, mrtav u oba slucaja samo ako nekog ubijem sve ce biti brze....zackoljica je rec "moguca" u osnovi...

Mentalno oboleli? Neodgovorni za svoje postupke? Trenutno zamracenje uma? Recite to ocu i majci iskasapljene dece...
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.pat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 08:58 - pre 221 meseci
dalibord5 je odlično analizirao smrtnu kaznu i doživotnu robiju. U potpunosti se slažem sa njegovim mišljenjem.

dmauka, ono što si opisao je hotel, nikako zatvor. Čak ni u najnaprednijim državama. Otac i majka deteta nisu ti koji u pravnoj državi odlučuju o kazni.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?03.02.2006. u 09:10 - pre 221 meseci
Da sumiramo -

Protivnici srmtne kazne imaju:

a) Statisticke podatke (USA) da postoje nevini osudjeni na smrtnu kaznu i u najdemokratskijim zemljama sa uhodanim i naprednim pravnim sistemom (o onim drugim drzavama i da ne govorim, koliko nevinih strada u Kini ili Iranu?), i taj broj je daleko veci od statisticke greske

b) Staticke podatke da drzave u kojima postoji smrtna kazna imaju veci (negde i duplo) procenat nasilnog kriminala od drugih (statiske UN, Amnesty Internationala i sl...)

c) Statisticke podatke da se u drzavama u kojima je ukinuta smrtna kazna znacajno smanjio i tezak kriminal (Kanada)

d) Veru da je ljudski zivot neprikosnoven i da drzava ne moze biti masina za ubijanje svojih gradjana

e) Veru da je dozivotna zatvorska kazna mnogo delotvornija i odbojnija jer ce osoba svih svojih 30-40 godina zivota u njoj znati da nece izaci napolje, a morace da radi i zivi u minimalnim uslovima, zatvoren od sveta

Pobornici smrtne kazne imaju?

a) Veru (licnu) da smrtna kazna smanjuje kriminal jer se oni nje licno boje, pa rezonuju i da se svi drugi boje isto kao i oni

b) Veru da smrtna kazna izaziva nekakvu satisfakciju porodice (pa i po cenu da je pogubljena nevina osoba)

c) Veru da je cilj zakona, pa i smrtne kazne, da se zadovolji porodica zrtve (vracamo se u XIV vek sa ovim, no dobro..)

d) Ideju da su osudjeni na smrtnu kaznu ljudsko djubre koje je skupo i opasno i koga se treba resiti na najjeftiniji moguci nacin

e) Ideju "glava za glavu" (iz doba Leke Dukadjina)

Meni ovo tako izgleda... cini mi se da pobornici smrtne kazne i nemaju bas neki case, osim sto oni veruju da je to OK.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.02.2006. u 10:12 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 43372 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.