Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Olakšice za vize za Zapadni Balkan?

elitemadzone.org :: MadZone :: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20130 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NeoBG
Beograd

Član broj: 27450
Poruke: 68
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Olakšice za vize za Zapadni Balkan?27.01.2006. u 22:48 - pre 222 meseci
Na danasnjem sastanku Evropske komisije, izmedju ostalog izjavljeno je :

"Olakšice za vize za Zapadni Balkan

Evropska komisija najavila je olakšice viznog režima za zemalje Zapadnog Balkana, a taj predlog trebalo bi u februaru da usvoje Evropski parlament i savet ministara EU.

Olakšice će osetiti posebno studenti i naučnici koji žele da putuju u šengensku teritoriju Evropske unije, pošto je u decembru 2005. postignut takav sporazum Evropske komisije i vlada zemalja EU.

Komisija je predložila i da uvede poseban putni režim na spoljnim granicama država Evropske unije, tako da bi građani zemalja Zapadnog Balkana i EU, koji žive u pograničnim oblastima, bez viza, i samo sa lokalnim pograničnim propusnicama mogli da prelaze granice EU i zemalja regiona.

Ukidanje viza Evropske unije za građane država Zapadnog Balkana je pitanje na dugi rok, koje zahteva prethodne reforme, posebno u jačanju vladavine prava, bitke protiv organizovanog zločina, korupcije i ilegalne imigracije, kao i administrativnih kapaciteta, nadzora granica i sigurnosti dokumenata."

Izvor B92


Sad mene zanima da li neko od vas zna ili pretpostavlja kakve bi to olakšice mogle da budu. Do sad sam vizu dobijao bez problema, a jedini dokument koji mi je trebao uz zahtev, pored onih iz inostranstva bio je dokaz o studiranju. Neznam šta bi tu moglo da bude olakšano za studente.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 10:53 - pre 222 meseci
Pa mogli bi da organizuju da se vize za studente dobijaju isti dan, bez garantnog pisma i da budu free. To bi bilo cool!

Jer ovako, npr. novosadjane viza kosta 35 EUR + put 2 x NS>BG>NS (35 EUR) + 10 EUR za pice i klopu = 80 EUR (da ne racunamo loss of earnings za 2 radna dana).

Kad bi se dobijala isti dan i bila free, troskovi bi izasli na 22.5 EUR :).

E sad ja bi izgubljen revenue ambasade nadoknadio tako sto bi svima preko 45 god starosti vize naplacivao TRODUPLO, jer je njihova zasluga to sto se mi sada je*avamo po ambasadama!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.c.strato-dslnet.de.



+7176 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 11:45 - pre 222 meseci
Citat:

E sad ja bi izgubljen revenue ambasade nadoknadio tako sto bi svima preko 45 god starosti vize naplacivao TRODUPLO, jer je njihova zasluga to sto se mi sada je*avamo po ambasadama!


Izgubljen revenue ambasade za studentske vize je nista u poredjenju sa dobitkom koji ce host drzave dobiti uvozom vec skolovanih ljudi u koje ne moraju da uloze ni euro da bi dobili dobre radnike ;))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 11:57 - pre 222 meseci
Pa ako sam ja dobro svatio to sto pise, pise da je za studente a ne za ljude sa zavrsenim fakultetom. inace viza se nije ni pre tesko dobijala za studiranje. ali cu da vidim sta donosi taj novi zakon posto definitivno ono sto mi dobijamo kao studenstke vize je ograniceno do zla boga prema svima ostalima.

P.s da imam doticnu za eu tj nemacku.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.c.strato-dslnet.de.



+7176 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:01 - pre 222 meseci
Po cemu mislis da je ograniceno, ja nemam tu informaciju? Postoji samo jedna vrsta turistickih viza za EU ("C" tip) i dobijaju je i studenti i svi ostali?

Slazem se sa tobom, da cak studenti u Srbiji lakse dobijaju vize ako imaju pozivno pismo od zaposlenih ljudi - ovo i ja pricam iz iskustva jer sam do sada pisao 5-6 pozivnih pisama i uvek je sve proslo bez ikakvih problema.

Kao student, od tebe se jedino trazi da pokazes garantno pismo i indeks - i to je to (bar za Nemacku) - a kao zaposleni... radnu knjizicu, cekove od plate, milion potvrda i sl..

E, sad, jedino ako sa ovim olaksanjem ne zele da ukinu zahtev za garantnim pismom za studente i naucne radnike - sto bi bilo jako lepo, jer nasi ljudi u , recimo, UK (sa prebivalistem tamo) mogu da dobiju sengen vizu bez ikakvih garancija, samo sa kartom i dokazom da nesto rade u UK, dok iz Srbije moras da se otelis.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 28.01.2006. u 13:02 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:05 - pre 222 meseci
Nije tesko dobiti vizu ako imas garantno pismo, ali tada je sve jedno da li si student ili ne. Problem je sto recimo ne mozes da kupis Inter rail mesecnu kartu i da se vozis Evropom jer te niko ne zove. Tako sam ja pre koju godinu ispusio za tu akciju jer zbog spleta okolnosti nisam dobio ocekivano garantno pismo iz nemacke, a ostalo je premalo vremena da se snalazim za neko drugo... Poenta sa studentima je da oni hoce da putuju, a vizni rezim zahteva ili uplacen aranzman ili poziv, kada bi olaksice znacile nezahtevanje takvih stvari ucinili bi veliku stvar.
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:08 - pre 222 meseci
erm ...ne pricam o c vizi nego o boravisnoj vizi za studiranje. ogranicena je u odnosu na zaposlenje i slicne zajebancije. sto se tice ulazaka izlazaka i slicno nema problema ali ovaj deo sa poslom su mnooogo zakomplikovali. prvo imas ogranicenje dana a onda jos i primanja na sve to tako da te u principu teraju da radis na crno ali dobro mora covek nekako da se snalazi. posto ni jedna firma nije luda da me zaposli u IT a da ja posle 180 dana sve zajedno sa vikendima racunajuci vise ne mogu da radim.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:09 - pre 222 meseci
Hehe, ne budi siguran da bi npr. Nemci rado prihvatili nase studente:
1) Kvalifikacije zaradjene u nasim skolama se ne kotiraju onoliko visoko koliko bi mi voleli da mislimo, cast izuzecima
2) Nemci (kao i ostatak EU) i sami imaju problem sa nezaposlenoscu, kako citam u novinama
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:12 - pre 222 meseci
za nase skole gresis :) a nezaposlenost je takva jel ih bas boli q* da rade posto dobiju vise para od socijalnog :)

ja sam upisao faks bez prijemnog. sve sto je bilo potrebno je moja diploma gimnazije i potvrda da sam polozio prijemni na bilo kojem nasem faksu.
ali cini mi se da malo rasplinjavamo temu :)

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.c.strato-dslnet.de.



+7176 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:18 - pre 222 meseci
Citat:

erm ...ne pricam o c vizi nego o boravisnoj vizi za studiranje. ogranicena je u odnosu na zaposlenje i slicne zajebancije. sto se tice ulazaka izlazaka i slicno nema problema ali ovaj deo sa poslom su mnooogo zakomplikovali. prvo imas ogranicenje dana a onda jos i primanja na sve to tako da te u principu teraju da radis na crno ali dobro mora covek nekako da se snalazi. posto ni jedna firma nije luda da me zaposli u IT a da ja posle 180 dana sve zajedno sa vikendima racunajuci vise ne mogu da radim.


E ovo je problem, jer nema veze sa sengenskom politikom, vec sa internim zakonom o strancima svake od EU zemalja, pa i Nemacke - i, kao sto znas, vazi za sve ne-EU i ne-EFTA drzavljane :(

To pitanje je malo teze za resavanje, jer nema bas puno veze sa opstom politikom EU prema, recimo, Zapadnom Balkanu - vec o interesima i politickom situacijom u svakoj od zemalja EU, pojedinacno.

Citat:
hecky
Hehe, ne budi siguran da bi npr. Nemci rado prihvatili nase studente:
1) Kvalifikacije zaradjene u nasim skolama se ne kotiraju onoliko visoko koliko bi mi voleli da mislimo, cast izuzecima


Ovo mozda vazi za ne-tehnicke nauke, za tehnicke nauke je sasvim straightforward dobiti M.Sc ili PhD studije, pod uslovom da nadjes katedru / projekat - inace nase ljude daleko vise cene od, recimo, Indusa iz prostog razloga sto su Indusi english-speaking i ono sto ostane za, recimo, Nemce i nije neki krem ;)

Citat:
2) Nemci (kao i ostatak EU) i sami imaju problem sa nezaposlenoscu, kako citam u novinama


Ali nemaju problem sa kvalifikovanom radnom snagom bas toliko - osim toga, jako mali % Nemaca i zavrsi fakultet, vise nego kod nas - ali daleko manje nego sto mnogi misle.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:21 - pre 222 meseci
Hm, u UK ni nema prijemni :)), samo ti gledaju uspeh u skoli do tada i znanje jezika.

Ne rasplinjavamo temu, nego iznosimo cinjenice koje u direktnoj vezi sa istom: Nezaposlenost u EU je veca nego sto bi oni zeleli. Kao sto znate Nemacka vlada je donela uredbu koja otezava strancima da rade u DE, sta mislis zasto (uredbu ce morati da ukinu jer se kosi sa EU politikom, ali svejedno ukazuje na problem; takodje politika se odnosi na kvalifikovanu radnu snagu prvenstveno)?

[Ovu poruku je menjao hecky dana 28.01.2006. u 13:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:26 - pre 222 meseci
Hmm..pazi onemogucuje ti da radis jednostavne poslove da. ali te jako gura da zavrsis faks i da radis to sto si studirao. jako im fali fakultetski obrazovanih ljudi i ne znam dal znas ali posle faksa imas 2 godine pravo da budes tu i da trazi posao sa svim mogucim olaksicama koje su mogli da ubace. tako da je u principu Ivan u pravu ..fali njima mnogo obrazovanog kadra a naravno da ce da poostre uslove za workere.
a da ono sto ivan rece za nacionalne vize jeste tacno ali se nadam da ce bar da nas pomere malkice na gore ...muka mi je kad nas nadjem medju zimbabveima i slicima ...tj other lands .....sa minimalnim olaksicama.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.c.strato-dslnet.de.



+7176 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 12:27 - pre 222 meseci
Citat:

Ne rasplinjavamo temu, nego iznosimo cinjenice koje u direktnoj vezi sa istom: Nezaposlenost u EU je veca nego sto bi oni zeleli. Kao sto znate Nemacka vlada je donela uredbu koja otezava strancima da rade u DE, sta mislis zasto?


Nije bas tako ;) Nemacka je 1.1.2005 uvela dugo pripremani zakon (a ne uredbu) koji olaksava kvalifikovanoj radnoj snazi da udje u DE, a otezava nekvalifikovanoj ranoj snazi da udje u DE, tj. cini takav ulazak nenormalno komplikovanim.

Sustina tog zakona je upravo u tome da ljudi kojima se ponudi dobra plata, stalno radno mesto, i koji imaju kvalifikacije/iksustvo - mogu bez nekih velikih problema da u roku 3-6 nedelja dobiju boravisnu i radnu dozvolu, sto je ranije bilo vrlo komplikovano osim privremeno za IT struku od 2000 do 2004 (to je bila uredba).

Sto se nezaposlenosti tice - kao i svuda, ona je uvek najveca medju ne i slabo kvalifikovanim kadrom, sto i nije bila tema ;) U Nemackoj pogotovu (mnogo vise nego u UK, recimo) zbog srdacne welfare politike koja nalaze nisko obrazovanim da bleje, a ne da rade.

I cisto sumnjam da ce da ga ukinu, bez obzira na EU politiku :)

Inace, UK ima mnogo bolju imigracionu politiku po meni, znam dosta ljudi koji su pripalili u London - i niko se nije vratio ;)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 28.01.2006. u 13:36 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Mobtel
Subotica

Mobtel
Član broj: 43396
Poruke: 963
82.131.178.*

ICQ: 279816748


+6 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 14:06 - pre 222 meseci
mislim da u naslovu jasno pise da je ovo za zapadni balkan.sto se Srbije tice ja se nebi bas zalecao da su mislili na nas...
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 14:15 - pre 222 meseci
jel a na koga bi se ti zaleCao onda kad svi ostali sem nas nemaju ulazne vize?
mada nije da nismo zasluzili sve to ali jebga.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 15:00 - pre 222 meseci


http://www.western-balkans.info

Izgleda smo mi zapadni balkan

Takodje nismo jedini kojima treba viza za sengen, sa nama su tu Makedonci, Bosanci i Albanci .

[Ovu poruku je menjao hecky dana 28.01.2006. u 16:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

NeoBG
Beograd

Član broj: 27450
Poruke: 68
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 17:05 - pre 222 meseci
Naravno da i mi spadamo pod zapadni balkan :)

U većini odgovora se slažete samnom da je studentima iz SCG veoma lako i sad da dobiju turističku „C“ vizu, a jedini uslov (konkretno za Francusku) je da se donese potvrda sa faxa na kojoj je upisan datum raspusta. Neverujem da će ukinuti zahetevanje garntnog pisma jer bi to ostavilo mogućnost za zloupotrebe. Možda jedino ukidanje takse od 35e i izdavenje vize po ubraznom postupku.

Što se tiče studentskih viza i pravila za nihovo izdavanje, koliko ja znam, to je individualno za svaku zemlju članicu EU i nema nikakve veze sa šengenom a samim tim i sa ovom preporukom Evropske komisije.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.208.*



+165 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?28.01.2006. u 20:02 - pre 222 meseci
p.s
ima i ljudi koji nisu Studenti a žele "olakšice"...

 
Odgovor na temu

NeoBG
Beograd

Član broj: 27450
Poruke: 68
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?05.02.2006. u 00:49 - pre 221 meseci
E Deki nema relane šanse za skorije ukidanje a i ove olakšice su samo farsa. Oni nas jednostavno neće na toj beloj šengen listi.

Nema nikakve veze readmisija i nova dokumenta, to je klasična politika "štapa i šargarepe". Po čemu su Bugari bolji od nas...pa njihov pasoš dobija svako ko se izjasni kao Bugarin. Šta oni to imaju što mi nemamo. Često idem tamo i beda ko i kod nas. Mogu da putuju bez viza ali nemaju love. Smeta im što je Mladić na slobodi, što nemogu Slobu da osude, smeta im što smo SRBI. Znaju oni dobro kako kriminalci i oni koji bi tamo da rade na ceno dolaze do viza za 1000e.

Ovim ponašanjem samo pomažu ekstremistima da dodju na vlast u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?05.02.2006. u 11:24 - pre 221 meseci
Citat:
Oni nas jednostavno neće na toj beloj šengen listi.


Pre bih rekao da je suprotno. Znas, kada narod vidi sveta (70% ga nije videlo vise od 10 godina) tek ce mu onda biti jasno koliko je ovde lose.


Citat:

Po čemu su Bugari bolji od nas...pa njihov pasoš dobija svako ko se izjasni kao Bugarin.


Da ali njihov pasos ne moze da se falksifikuje u podrumu iza coska kao nas. KOd pasosa niju uopste pitanja da li ga drzava legalno deli ili ne, vec je pitanje koliko je on siguran od falksifikovanja jer onome koji nabavlja takav pasos nije u interesu da ga nego tamo zapise da je vlasnik istog.

Citat:
Šta oni to imaju što mi nemamo.


Kvalitetnije pasose.
Policiju na granicama umesto vojske.
Zakon o azilu.
.....

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Olakšice za vize za Zapadni Balkan?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20130 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.