Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Denacionalizacija

elitemadzone.org :: MadZone :: Denacionalizacija

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 24296 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KarakorukaJapan
Kući sam

Član broj: 49449
Poruke: 351
*.bankerinter.net.



Profil

icon Denacionalizacija22.02.2006. u 11:03 - pre 220 meseci
Je l' se zna kad će da vraćaju nacionalizovanu imovinu?
Ljudi kojima su komunisti nacionalizovali imovinu su danas uglavnom sirotinja (jer su im komunisti sve uzeli). Evo, ja, naprimer. Moja familija je bila jedna od najbogatijih u Kraljevini Jugoslaviji, a sad jedva da imam za cigare... sve su nam uzeli.

Znam da nikad nećemo da dobijemo svu nacionalizovanu imovinu, al' bar nek vrate jedan mali deo, pa da može dostojanstveno da se živi.
Pozdravljam ve svi
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
213.149.120.*



+3 Profil

icon Re: Denacionalizacija22.02.2006. u 12:22 - pre 220 meseci
Zao mi je sto moram da ti ovako odgovorim, ali najverovatnije NIKAD.

To jest verovatno kad se bude vodio ponovo neki rad koji ce strukturu drustva da okrene ponovo naglavacke, pa ti budi medju pobednicima i grabi kao sto su oni.

To se desilo davno, bilo je legalno zadnjih pola veka, sva ta imovina je promenila vlasnike u proseku barem 2 puta... Zdravo dovidjorno!

Imam i ja sta mi fali od porodicnog imanja, nesto samo nacionalizovano a nesto na silu otkupljeno po ceni koja nije vredna pomena.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 02:39 - pre 220 meseci
jako mi je zao sto ti se to desilo ali imam jedno pitanje?



zasto cekas da ti nesto padne sa neba ? nemoj ziveti u proslosti. svet nije pravedno mesto i ne treba pricati sta bi bilo kad bi bilo nego ako nemas za cigare nemoj cekati da se dogodi neka pravda vec uzmi nadji posao i radi. a ako bude pravde pa vrate oduzeto onda ces to znati mnogo bolje da cenis a ovako i ako ti vrate imovinu samo ces je prodati i potrositi i za par godina ima da zivis isto kao sad. nemoj misliti da sam ja protiv vracanja.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 03:23 - pre 220 meseci
Citat:
KarakorukaJapan: Je l' se zna kad će da vraćaju nacionalizovanu imovinu?

Verovatno nikada. Takvo je vreme bilo, to je proslost i tesko da moze da se promeni. Kada klase ili narodi svoje racun uvek stradaju i neki nevini. Sigurno je bilo ovde i postenih Turaka, Nemaca, Austrijanaca kojima je uzeta imovina i koji su proterani posle balkanskih i svetskih ratova i ne verujem da neko to planira da vrati bez obzira na to koliko je neko na posten nacin stekao imovinu. Isto to vazi i za klasna obracunavanja. Zato nemoj uopste da razmisljas o tome, ostavi to da zivi u proslosti a ti se potrudi da uradis nesto sada...
 
Odgovor na temu

KarakorukaJapan
Kući sam

Član broj: 49449
Poruke: 351
*.bankerinter.net.



Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 07:31 - pre 220 meseci
Citat:
jnk:samo ces je prodati i potrositi i za par godina ima da zivis isto kao sad.


Znam da nema ništa od toga da mi vrate svu imovinu. 2 velika kovčega puna zlata, koje su komunisti uzeli mom dedi, su verovatno podelili među sobob, tako da od toga nema ništa, verovatno nema ništa ni od onih fabrika (koje danas ne postoje), kao i onog imanja gde su ubacili podstanare pre nacionalizacije. I da mi vrate samo jedan mali deo od svega toga, to bi bilo više od pola miliona eura sigurno.

P.S.
Ja velike pare nikad ne bih potrošio, nego bi ih ulagao u hotele i otvarao firme, jer hoću da obezbedim i sebe i svoje praunuke i njihove pra unuke.
Pozdravljam ve svi
 
Odgovor na temu

skriven.iza.laznih.imena

Član broj: 82343
Poruke: 151
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 08:45 - pre 220 meseci
Jedan od uslova za ulazak u EU jeste i denacionalizacija. Slovenija je
izvršila kompletnu denacionalizaciju pre ulaska u EU.

A to čeka i nas.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 10:44 - pre 220 meseci
Tesko, mislim da nema nista od toga. Imovinu je nemoguce vratiti jer je menjala vlasnika nekoliko puta. Cak i da vratis nekoga moras da das pare. Mi nemamo para da isplatimo jer smo, za razliku od Slovenije, siromasna zemlja a i kod nas je mnogo vise imovine nacionalizovano nego u Sloveniji.
 
Odgovor na temu

KarakorukaJapan
Kući sam

Član broj: 49449
Poruke: 351
*.bankerinter.net.



Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 11:56 - pre 220 meseci
@Srki
Znam da država ne može da vrati imovinu. Na mestima kuća i fabrika koje je država uzela mom dedi su danas zgrade, tako da nije moguće da mi vrate to. Al' država mora da dâ pare za to. Od ulaska u EU nema ništa dok sve ne isplate. Nek uzimaju kredite, prodaju državnu imovinu... nas uopšte ne interesuje kako će da nađu pare.
Kad su znali da otimaju, onda moraju i da vrate.
Pozdravljam ve svi
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 12:30 - pre 220 meseci
Citat:
KarakorukaJapan:Al' država mora da dâ pare za to. Od ulaska u EU nema ništa dok sve ne isplate.

Onda nikada ni necemo uci u EU.

Citat:
Nek uzimaju kredite, prodaju državnu imovinu... nas uopšte ne interesuje kako će da nađu pare.


Pa sta njih briga sto tebe ne interesuje ako oni nece da ti vrate pare. Nazalost para nema inace bi bilo lepo da se svima vrati oteta imovina.

Citat:
Kad su znali da otimaju, onda moraju i da vrate.

Gomila para se nalazi u inostranim bankama po privatnim racunima nasih mafijasa i politicara. Nazalost moraces da se pomiris sa cinjenicom da ne mogu i ne moraju da vrate. Jedini nacin je da procesljas lepo ustav i zakon iz tog vremena pa ako su ti oduzeli imovinu krseci zakon onda mozes da podneses pojedinacnu tuzbu sudu u Strazburu. Ako je i postojao zakon da mogu da ti nacionalizuju imovinu mozda je tada taj zakon donet u suprotnosti sa ustavom pa tu imas sansu.
 
Odgovor na temu

dintel011
Beograd

Član broj: 19822
Poruke: 221
194.106.169.*



+2 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 12:48 - pre 220 meseci
Rok za prijavu istice 30.06.2006.
Evo ti link sa objasnjenjem i formulari koje mozes i ostom da posaljes.

http://www.denacionalizacija.com/new/down/pdf-538-05_lat.pdf
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 13:49 - pre 220 meseci
@ KarakorukaJapan

Nemoj da brineš, denacionalizacija će kad-tad morati da se sprovede. I naša država će morati da obešteti vlasnike otete imovine, baš kao što su to uradile i mnoge zemlje oko nas (Grčka, Bugarska, Mađarska, Slovenija itd). Od ulaska u EU nema ništa dok se ovo pitanje ne reši.

Budi uporan i ne daj da te obeshrabre malodušni komentari. Prati aktivnosti Lige za zaštitu privatne svojine i ljudskih prava pošto su oni maksimalno upućeni u celu stvar. Kontaktiraj ih što pre (ako već nisi) i poslušaj šta će ti reći u vezi registracije koju je dintel011 pomenuo.

I, na kraju, ako ponuđenu odštetu ne budeš smatrao zadovoljavajućom, možeš podneti tužbu pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Pozdrav,
Buum
 
Odgovor na temu

glinka

Član broj: 77018
Poruke: 16
213.137.102.*

Sajt: www.gm.com


Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 15:21 - pre 220 meseci
I ja isto "imam" podosta imovine koja je tako oteta, isto tako veliki deo te imovine je moj deda voljno poklonio, jer je verovao u ideju komunizma, tako da je razdelio gotovo svu zemlju, ostao je samo mali deo oko kuce. S druge strane familije digli su nam prodavnice.

Licno nista ne ocekujem od toga niti nesto trazim, jer postujem zelju dede (koji dok je bio ziv nije zazalio zbog svoje odluke), a otete nekretnine, boga pitaj sta je s njima. Jedino sto sam pokusao je da dokazem vlasnistvo nad zemljom koju je uzurpirala poznata fabrika, i sve sto sam uspeo da vidim na delu je ciscenje arhiva, sklanjanje papira, podmicivanje opstinara, uklanjanje svih dokaza da je zemlja od mog oca, gubljenje vremena i novca.
Dovidjenja
 
Odgovor na temu

glinka

Član broj: 77018
Poruke: 16
213.137.102.*

Sajt: www.gm.com


Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 15:26 - pre 220 meseci
I da dzaba se nadate, jer novac za denacionalizaciju ne postoji, kada bi drzava isplatila, trenutno bi bankrotirala, zdravo zdravstvo, skolstvo, policija i sud, i to se nikada nece desiti, nikakvi krediti i mambo dzambo o kojima pricate, pa to je smesno ako i malo poznajete ekonomiju i bankarstvo... Moze se destiti da se nesto vrati i da se nesto isplati ali to nece biti ni blizu onome sto neki zamisljaju.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
82.131.178.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 16:01 - pre 220 meseci
Nemoj da se sekirate, sve ce biti vraceno ili obesteceno. Trebace vremena, ali ako smo cekali ovoliko godina mozemo jos malo.
@glinka
naravno ti ako postujes zelju tvog dede, jednostavno ne podneses zahtev, i mislim da te niko nece prisiljavati da ga podneses. A sto se tice poznavanja ekonomije i bankarstva, to nije moj problem nego problem onih koji ce da vrate oduzetu imovinu.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

KarakorukaJapan
Kući sam

Član broj: 49449
Poruke: 351
*.bankerinter.net.



Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 17:03 - pre 220 meseci
@glinka
Ma ja kažem da nas uopšte ne interesuje odakle pare za denacionalizaciju. Ima da ih rode. Nikog nije briga da l' će država da bankrotira i da l' će sve da propadne. Kad su naše porodice mogle da se 60 godina muče da bi preživele, pa onda može i država malo da se pomuči.

I opet kažem: Kas su znali da uzimaju, sad ima da znaju i da vrate oteto.
Nikog ne interesuje što su oni potrošili naše pare.
Pozdravljam ve svi
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
*.yu
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 17:22 - pre 220 meseci
Meni, tj. mom dedi nista nisu oduzeli jer nikad nije imao nikakvu
veliku kintu :-( a uvek je letovao kao i ja - na Beskintosu ;-)

Dedi mog prijatelja iz Jagodine su oduzeli vise manjih parcela i jedan
poveci deo danasnje Jagodine gde je posle '45 izgradjeno vise gradskih
naselja (plus sume, vinogradi, sah klub itd.). Taj prijatelj kuci na
zidu ima i tapiju iz 1919. da je njegov pradeda kupio danasnje
izletiste 'Araclijski potok' (aka Djurdjevo brdo) za 120 dinara u
zlatu i za 30 dinara da je placen porez.
Taj prijatelj, danas dobrostojeci jer je radio u inostranstvu, a u
dusi okoreli neprijatelj komunizma i svega sto to zlo sa sobom nosi,
ima jednu izreku: Gde komunizam prodje - tu trava ne raste.

I u Paracinu poznajem licno par ljudi kojima je oduzeta gomila
imovine. Video sam kod jednog od tih ljudi originalni dokument iz
1946., potpisan od pomocnika ministra nekog 'Inz Branislava
Milosavljevica' gde je oduzeto 22+ ha zemlje, 5 kuca, a sliku jedne
kuce posedujem na CD-u 'Slike starog Paracina'. To zapravo i nije
kuca, vec vila na dva sprata sa puno soba, na mestu danasnje Robne
kuce Sumadija itd.

Pa vlasnici PN Stofare porodica Teokarovic, pa vlasnici stamparije i
knjizara HadziVidojkovici, pa Klefis iz Jagodine itd...
U Cupriji, na prometnom trgu Slavija, na jednoj nacionalizovanoj vili
do skoro je visila tabla: "Transvestiti nacional-socijalizma, vratite
opljackanu imovinu".

Mislim da ova zemlja vuce ogromno prokletstvo iz tog perioda, ne smem
ni da pomislim kako su se osecali ljudi kojima je to oduzimano na
pravdi Boga. U Paracinu je poznat slucaj Mikic, kome kad su dosli da
popisu imovinu, on je uzeo casicu rakije, seo i zapalio duvan i cutao.
Par minuta kasnije, u toku popisa, srce mu je prepuklo i on se srusio
na zemlju.

MOMCI, NE POSUSTAJTE, TRAZITE ONO STO JE VASE !
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 19:09 - pre 220 meseci
Citat:
KarakorukaJapan
Je l' se zna kad će da vraćaju nacionalizovanu imovinu?
Ljudi kojima su komunisti nacionalizovali imovinu su danas uglavnom sirotinja (jer su im komunisti sve uzeli). Evo, ja, naprimer. Moja familija je bila jedna od najbogatijih u Kraljevini Jugoslaviji, a sad jedva da imam za cigare... sve su nam uzeli.

Znam da nikad nećemo da dobijemo svu nacionalizovanu imovinu, al' bar nek vrate jedan mali deo, pa da može dostojanstveno da se živi.


Jebote, pa nacionalizacija se nije desila juče, već pre 65 godina!!! Šezdeset i pet godina!!! To je skoro tri generacije neke porodice!!!

Daleko ćeš ti dogurati, a verovatno i tvoji unuci kukajući za nacionalizovanom imovinom od pre 65 godina, tako su ti verovatno i ćale i deda kukali, umesto da uzmu nešto da rade, i da zarade ponovo i stvore nešto, kako ti ne bi kukao da nemaš za cigare.

Interesantno je takođe da u svi bili rokfeleri pre nacionalizacije, a da su posle toga ostali na prosjačkom štapu... Kako to da su svi bili tako mega uspešni pre nacionalizacije, a da posle nisu mogli svom unuku da obezbede da ima za cigare, već su ga naučili da ne radi i da samo kuka...

Pošto znam da ćeš da pitaš, Da, i mom pradedi su komunisti oduzeli neku šumu i pilanu, ali to nisu brda i doline ni kvadratni kilometri, ni kovčezi zlata niti šta znam kakva multimega bogatstva (kao štu su bukvalno sve izbeglice iz Bosne i Hrvatske živeli u vilama sa bazenima, imali avione-kamione, svi vozili ferarije, al zbog rata sve im propalo)... Ali koliko god da je ne pada mi na pamet uopšte ta stvar koja se desila pre 65 godina, a kamoli da se nadam da će se to nekada vratiti, a pogotovo nisam malouman da svoju budućnost oslanjam i zasnivam na nekoj imaginarnog imovini oduzetoj pre više od 6 decenija...

 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 21:56 - pre 220 meseci
Najzad i neko nesto pametno da kaze...

Dobro vam je rekao ventura.
Komunisti su pricali da pre njih nismo imali nista, a onda su dosli Nemci i sve nam uzeli.
Al ima i ova druga sorta - po njima su pre 45. tekli med i mleko. Sve sam Rokfeler je ziveo u Kraljevini Jugoslaviji.

Ljudi, bre, posle rata nisu imali sta da jedu. 4 godine rata + gradjanskog rata + nestabilan period u posleratnoj Evropi. Koja god vlast da je bila aktuelna morala bi nekako da preraspodeli to sto je od bogatstva postojalo. Neke (mudrije) to rade preko raznih krahova berze i slicno dok su komunisti to radili nacionalizacijom.
Koliko je nekome ucinjena nepravda, tako je mnogima dalo najosnovnije uslove za zivot. Pa nisu svi ti potstanari koji su se "uvalili" u po sobu to uradili iz obesti nego zato sto nisu imali apsolutno nista. Generacije neradnika? Mozda. A mozda i generacije prostih ljudi koji nisu imali njuh za biznis a la Karic & CO. Sad, sto je bilo i slucajeva da se predratni burzuj zameni drugim covekom - crvenim burzujem, to je vec druga prica. Da ne bude zabune, i moja porodica spada u kategoriju ostecenih (mada nismo bili Rokfeleri kao neki ovde prisutni) ali nam je oduzeto dosta zemlje i dato stranim drzavljanima!

No, da ne razvlacimo pricu u prepucavanja - bottom line je: i da se razmislja ozbiljno o denacionalizaciji, postavlja se pitanje "A ko ce sve to da plati?". Oni koji su oduzeli/preraspodelili/oteli/nazovite to kako hocete sigurno nece - odavno nisu medju zivima. Njihovi potomci - kako da ne... Niti snose odgovornost niti ih bilo ko moze naterati na to. Trenutna vlast? - zna se da drzavu ne finansiraju politicari nego poreski obveznici. Sto nas dovodi to odgovora - SVI MI.
Dakle - po vama bih ja trebalo da vam nadoknadim te imaginarne kovcege zlata, vile i ko zna sta jos? Da biste vi mogli da dignete sve cetiri uvis i ne radite nista a sluga da vam trci u traviku po cigare... A vi da karate ko ruka u Japanu... Sve trcim!

A ovo oko uslova za ulazak u EU - sta da kazem nego da tom udruzenju za zastitu privatne svojine masta radi 200 na sat. Ne kazem da to nece biti uslov (ko zna) nego da taj uslov niko ne moze da ispuni. Ili to nece biti uslov ili nikad necemo uci u EU. I dovidjenja.

A sad dosta kukanja za necim sto nikad niste imali (jer je oduzeto pre nego sto ste se i rodili) i trazenja leba bez motike i - motiku u sake. Ako su vasi preci bili sposobni da posteno rade i zarade valjda mozete i vi! U suprotnom - hajde da istrazujemo kome je sve nesto oduzeto od pocetka pismenosti pa do danas pa da vidimo ko sve sta treba da dobije. A ko ce to da nadoknadi? - Pa bole nas k****!
 
Odgovor na temu

Abstract

Član broj: 63964
Poruke: 97
*.hallsys.net.



Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 22:41 - pre 220 meseci
E ovako, prvo jedan savet svima kojima je oduzeta bilo kakva imovina u to vreme, prvo spremite sva dokumenta i nishta nemojte da predajete u Beograd, zato shto ce to najverovatnije sve ici po opshtinama, odnosno dolazice inspektori za denacionalizaciju i tako ce mnogo brze ici nego ovako da se razmatra hiljade i hiljade predmeta, nego lepo na licu mesta, sada nazalost je lichno poznajem mnogo ljudi kojima je oduzeta ogromna imovina ali nemaju nikakve podatke, dokumenta o tome,meni (mom pradedi) je takodje oduzeta ogromna imovina u Vojvodini, to ce malo ozbiljnije najverovatnije krenuti od sledece godine ili one tamo...
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
*.dial.b92.net.

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: Denacionalizacija25.02.2006. u 22:59 - pre 220 meseci
"E moji rodjaci..."

Citat:
ventura: Jebote, pa nacionalizacija se nije desila juče, već pre 65 godina!!! Šezdeset i pet godina!!! To je skoro tri generacije neke porodice!!!


Utoliko gore...


Citat:
a pogotovo nisam malouman da svoju budućnost oslanjam i zasnivam na nekoj imaginarnog imovini oduzetoj pre više od 6 decenija...


A ko je to malouman? I ja zivim svoj zivot, a da li ce ikada i kada biti denacionalizacije - ko to zna... Pogotovo u ovoj Stradiji (da ne kazem "zemlji ludaka na brdovitom Balkanu").

@kobrejabre:

Pa dobro, ali skreno, nisi se ni ti pretrgao koliko si toga pametnog rekao. Ja ne znam ko ce to da plati i odakle, niti me zabole (bas kao sto nije bolelo ni one koji su otimali, mucili i ubijali, ali znam da je i te kako bolelo one kojima je oteto).

Znam samo da ce biti placeno, voleli mi (ili "vi") to ili ne. A kako? Pa to nije moj problem, ali pretpostavljam isto tako kao sto placamo i TV pretplatu za javnu "dablju-si" (TV) koju ne gledamo, pa nas niko ne pita; pa onda isto tako kao sto se obestecuju oni koji su prodavali sve sto imaju i "odvajali od usta" (a sve rukovodeci se principom "Ma bolje u dinarima, veca kamata na dinarske nego na devizne uloge!") ne bi li sto vise zadovoljili svoju beskonacnu pohlepu i sto vise novca dali "narodnoj majci" i "gazdi", kako bi sami mogli bez rada (cekanje u redu nije rad) da uzivaju u izobilju, pa ih ova drzava sada sa zadovoljstvom obestecuje (iako "gazdina" stedionica nikada nije nikada ni postojala, tj. zvanicno nikada nije ni dobila dozvolu za rad); pa tako kao sto se privremeno raseljenim licima isplacuju plate iako ne rade, a nas niko ne pita; pa tako kao sto se otplacuju dugovi poveriocima za kredite koji su uzimani u inostranstvu a novac otisao na KiM ili ne znam ni ja kome, pa nas niko ne pita; pa isto tako kao sto su se finansirali "ratovi u kojima mi nismo ucestvovali", a nas niko nije pitao; itd.

Eto kako. Isto tako. Jednostavno. I to vrlo. Zato ja ne bih polemisao ni sa tobom ni sa ostalima, jer o tome necete odlucivati vi (a ni "mi") niti ce o tome iko vas (ili "nas") da pita.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Denacionalizacija

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 24296 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.